žuč

Post Reply
User avatar
jazzer
Posts: 7111
Joined: 20/12/2004 14:44

#576 Re: žuč

Post by jazzer »

Nekako s proljeća wrote: 17/05/2020 08:16
rajv0sa wrote: 16/05/2020 16:25 Da li neko zna priču o momku Ronald Vinko Lovrić? Imao je 18 godina, pripadnik HOS-a kao diverzant poginio na mujkića brdu u decembru 1992. Dobio zlatnog ljiljana posthumno.
Vidim da niko ne odgovara na pitanje, a susretao sam se sa imenom pokojnog Ronalda Lovrića u čituljama od 1992 pa dalje, date od raje, saboraca i familije u novinama obično kada je godišnjica i sl. Po respektu preživjeih vjerujem da je bio sarajevski lav. Ako naletim na nešto materijala u vezi njega javim se opet. Od pomoći može biti @HAVANA , po mom sjećanju se šunjao i ranjen u priči o Mujkića brdu, al' mrzi ga to iznova proživljavati.

Osamnaest godina, pupoljak čovječe.

Ronaldo (Vinko) Lovrić
Image
1974. - 28.12.1992.
Je li kasno da odgovorim na post iz 2020 godine? :)

Generacija smo, isli skupa u S. V. Cica na Marijin dvoru. Stanovao je u onim trosnim kucicama kod zeljeznicke stanice,
ispod Avaza, sin jedinac. Jedno vrijeme je tu bio neki kos pa smo znali poslije skole odigrati koji basket.

Nije bio poseban sportas, u tim nekim djecijim mjerenjima ''ciji je veci i ko je od koga jaci'' nije se posebno
isticao, bio momak o sebi pri sebi. Bio je dobar drug.

Ali rat pise neke druge price. Cuo sam da je bio fajter, da je bas imao srce. Sjebalo me kada sam cuo da je
poginuo, ostao je u gradu, uzeo pusku i borio se. Njegovi su iz Hercegovine, vjerovatno je mogao otici medju ''svoje''
ali ipak je bio tu, sa nama.

Jedan od 15ak drugova iz te generacije O.S. Slavisa Vajner Cica koji su dali zivot za sve nas.

Nakon rata gledam TV, mislim TV 99 i gost je neki lik iz sarajevskog HOS-a. Ukljucujem se u trenutku kada spominje pokojnog
Ronalda i kaze da su njegovi roditelji nakon gubitka Ronalda na svijet donijeli novog Ronalda. Nisam siguran da li sam sve dobro
povezao (jbg tada se nije program mogao vracati unazad) ali bi ti bila dobra prica, mozda se ovi sa portala zainteresuju i naprave neku pricu,
oni ce i lakse doci do informacija.
Njegovih roditelja se sjecam kao starijih ljudi u odnosu na nase roditelje, vidjao bih ih prije roditeljskog sastanka pa mi je ta
informacija (ako sam sve dobro povezao) jako obradovala, da negdje zivi Ronaldo, brat sarajevskog heroja kojeg nikada
nije upoznao.

'94 u negdje u bespucima Bjelasnice lik mi prica jednu nevjerovatno pricu, vezanu sa samu pogibiju pokojnog Ronalda.
Nikada ga poslije toga nisam vidio, da mi potvrdi tu pricu tako da je necu iznositi ovdje.

Uglavnom, sva moja sjecanja na njega su jako pozitivna, jedan od gradskih heroja koji dade zivot sa 18 godina.
notorious1992
Posts: 2
Joined: 30/06/2017 11:50

#577 Re: žuč

Post by notorious1992 »

....................
Last edited by notorious1992 on 05/01/2023 17:16, edited 1 time in total.
notorious1992
Posts: 2
Joined: 30/06/2017 11:50

#578 Re: žuč

Post by notorious1992 »

jazzer wrote: 27/12/2022 12:55
Nekako s proljeća wrote: 17/05/2020 08:16

Vidim da niko ne odgovara na pitanje, a susretao sam se sa imenom pokojnog Ronalda Lovrića u čituljama od 1992 pa dalje, date od raje, saboraca i familije u novinama obično kada je godišnjica i sl. Po respektu preživjeih vjerujem da je bio sarajevski lav. Ako naletim na nešto materijala u vezi njega javim se opet. Od pomoći može biti @HAVANA , po mom sjećanju se šunjao i ranjen u priči o Mujkića brdu, al' mrzi ga to iznova proživljavati.

Osamnaest godina, pupoljak čovječe.

Ronaldo (Vinko) Lovrić
Image
1974. - 28.12.1992.
Je li kasno da odgovorim na post iz 2020 godine? :)

Generacija smo, isli skupa u S. V. Cica na Marijin dvoru. Stanovao je u onim trosnim kucicama kod zeljeznicke stanice,
ispod Avaza, sin jedinac. Jedno vrijeme je tu bio neki kos pa smo znali poslije skole odigrati koji basket.

Nije bio poseban sportas, u tim nekim djecijim mjerenjima ''ciji je veci i ko je od koga jaci'' nije se posebno
isticao, bio momak o sebi pri sebi. Bio je dobar drug.

Ali rat pise neke druge price. Cuo sam da je bio fajter, da je bas imao srce. Sjebalo me kada sam cuo da je
poginuo, ostao je u gradu, uzeo pusku i borio se. Njegovi su iz Hercegovine, vjerovatno je mogao otici medju ''svoje''
ali ipak je bio tu, sa nama.

Jedan od 15ak drugova iz te generacije O.S. Slavisa Vajner Cica koji su dali zivot za sve nas.

Nakon rata gledam TV, mislim TV 99 i gost je neki lik iz sarajevskog HOS-a. Ukljucujem se u trenutku kada spominje pokojnog
Ronalda i kaze da su njegovi roditelji nakon gubitka Ronalda na svijet donijeli novog Ronalda. Nisam siguran da li sam sve dobro
povezao (jbg tada se nije program mogao vracati unazad) ali bi ti bila dobra prica, mozda se ovi sa portala zainteresuju i naprave neku pricu,
oni ce i lakse doci do informacija.
Njegovih roditelja se sjecam kao starijih ljudi u odnosu na nase roditelje, vidjao bih ih prije roditeljskog sastanka pa mi je ta
informacija (ako sam sve dobro povezao) jako obradovala, da negdje zivi Ronaldo, brat sarajevskog heroja kojeg nikada
nije upoznao.

'94 u negdje u bespucima Bjelasnice lik mi prica jednu nevjerovatno pricu, vezanu sa samu pogibiju pokojnog Ronalda.
Nikada ga poslije toga nisam vidio, da mi potvrdi tu pricu tako da je necu iznositi ovdje.

Uglavnom, sva moja sjecanja na njega su jako pozitivna, jedan od gradskih heroja koji dade zivot sa 18 godina.
Poznajem brata od Ronalda i isto se zove. Brat mu je 94. godiste.
Roditelji su se vratili u Hercegovinu poslije pogiblje, jer tuzno je ostat na istom mjestu gdje si izgubio sina jedinca i jedino djete u kuci.
Stari mu je radio kao varioc u TAS-u, poslije rata im je oduzet stan kojeg je dobio od firme, znam da su imali bas teskih problema oko povratka stana i svega ostalog, koliko znam da su jedva nekako uspjeli vratiti preko nekih veza koji imaju veze sa Đildom ako me sjecanje dobro sluzi, jer se valjda pok. Ronald u ratu družio sa njim.
Valjda se sve to ljudima zgadilo, nikada se nisu vratili, pa su prodali stan i sada zive u Hercegovini.
User avatar
jazzer
Posts: 7111
Joined: 20/12/2004 14:44

#579 Re: žuč

Post by jazzer »

@notorious1992

Hvala ti za ovaj info, znaci dobro sam to vidio.

Ipak negdje zivi Lovric Ronaldo, brat poginulog heroja.

Bas mi je drago zbog njegovih roditelja da imaju sina i zao sto su morali proci kroz sve to zbog stana.
DebelinJoe
Posts: 1566
Joined: 03/03/2021 20:06

#580 Re: žuč

Post by DebelinJoe »

Zasto na današnji dan 1992.nije oslobođena Vogosca?
__Phoenix__
Posts: 2667
Joined: 25/10/2013 20:44

#581 Re: žuč

Post by __Phoenix__ »

Vogošća nije mogla biti oslobodjena niti se ići dalje, najdalje što su stigli diverzanti druge viteške je malo dalje od mjesta Zajkine pogibije, na padini koja gleda prema Reljevu polju ali ubrzo su odatle sklonjeni, tuklo je iz pravca Bojnika, Krivoglavaca, nije se moglo ići uz desnu obalu Bosne prema petlji
Post Reply