žuč

Post Reply
User avatar
emigrazione
Posts: 7369
Joined: 01/09/2010 13:40

#1 žuč

Post by emigrazione »

Nedavno sam ponovo bio na ovom brdu, za razliku od nekih svalerskih varijanti, ovaj put sa nekim geometrima. Jedan od njih bio gore citav rat pa kao hajde da mi malo odrzi jedan cas istorije. Covjece!!! Sjednes da zapalis, spustis pivu a lik kaze: e tu gdje ti sad sjedis granata mi je ubila komsiju. Pomjeris se, tu dvojica zaplatila. Bukvalno svaki komadic terena prica za sebe. Doduse, bili smo na onoj livadi koja se spusta od kote 850 prema golom brdu pa predpostavljam da su se tu odvijale najzesce borbe. A linija na golom brdu prica za sebe, kad me poceo vodati po onim transejama najezio sam se. Imas osjecaj da ti bukvalno puska i ne treba da ubijes nekoga metkom, malo jaci rmpalija da fikne metak iz ruke mogao bi ti glavu prosvirati. Interesuje me na koji nacin se to sve odrzalo gore, jer ono sto sam ja vidio ledi krv u zilama ali bukvalno
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#2 Re: žuč

Post by Koshpa »

emigrazione wrote:Nedavno sam ponovo bio na ovom brdu, za razliku od nekih svalerskih varijanti, ovaj put sa nekim geometrima. Jedan od njih bio gore citav rat pa kao hajde da mi malo odrzi jedan cas istorije. Covjece!!! Sjednes da zapalis, spustis pivu a lik kaze: e tu gdje ti sad sjedis granata mi je ubila komsiju. Pomjeris se, tu dvojica zaplatila. Bukvalno svaki komadic terena prica za sebe. Doduse, bili smo na onoj livadi koja se spusta od kote 850 prema golom brdu pa predpostavljam da su se tu odvijale najzesce borbe. A linija na golom brdu prica za sebe, kad me poceo vodati po onim transejama najezio sam se. Imas osjecaj da ti bukvalno puska i ne treba da ubijes nekoga metkom, malo jaci rmpalija da fikne metak iz ruke mogao bi ti glavu prosvirati. Interesuje me na koji nacin se to sve odrzalo gore, jer ono sto sam ja vidio ledi krv u zilama ali bukvalno

Ja bih takodje volio da me ima neko odvesti gore i da mi odrzi cas istorije, volio bih vidjeti sve to, nikad nisam bio gore a volio bih , pitam oca da me odvede on nezeli ni da cuje o tome, a cijeli rat je proveo gore, samo kaze da ono sta se gore desavalo ni jedna armija na svijetu nebi mogla podnijeti sto fizicki sto psihicki a nasi su im gore najvise pokazali :D :bih:
Josko Domorocki
Posts: 214
Joined: 07/07/2008 22:57

#3 Re: žuč

Post by Josko Domorocki »

Svi vi koji bi nesto htjeli znati o tome .,mozemo organizovat grupe javite se na pp ..
Last edited by Josko Domorocki on 22/06/2012 13:14, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: žuč

Post by karanana »

nisam nikad bio gore. nisam siguran ni kako doci do tamo. za to brdo, iako mi prozor gleda na njega nisam ni cuo do rata, vazda su oci bile okrenute prema trebevicu i toj tamo strani. one manisfestacije sa previse cinge cange narodnjaka i zmbt-ovaca me ne privlace. volio bih da odem i da prisustvujem pravom casu ili dva istorije gdje ce neko znati gdje se sta desavalo i gdje je ko bio.
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#5 Re: žuč

Post by nemoguce vruce »

Sarajmen wrote:Image

Uploaded with ImageShack.us

Heroji, gazije.legende...
O njima bi svaka generacija trebala u skoli prije uciti nego o nekim kraljevima, pricevima itd...
User avatar
emigrazione
Posts: 7369
Joined: 01/09/2010 13:40

#6 Re: žuč

Post by emigrazione »

karanana wrote:nisam nikad bio gore. nisam siguran ni kako doci do tamo. za to brdo, iako mi prozor gleda na njega nisam ni cuo do rata, vazda su oci bile okrenute prema trebevicu i toj tamo strani. one manisfestacije sa previse cinge cange narodnjaka i zmbt-ovaca me ne privlace. volio bih da odem i da prisustvujem pravom casu ili dva istorije gdje ce neko znati gdje se sta desavalo i gdje je ko bio.
Nije problem doci gore, ides kroz Buca Potok pored ''Zraka''. Cesta odlicna, asfalt skoro do samog golog brda. Sto me je iznenadilo dosta ljudi zivi gore( predpostavljam Srbi povratnici), obradjuju zemlju, jasu konje po samoj koti :shock:
Mogao sam punu vrecu gelera i cahura nakupiti, manjerki i poderanih uniformi koje vire iz zemlje koliko hoces. Sama kota 850 je meni nesto nevjerovatno, sve je kao da je frisko iskopano. Stotine vreca sa pjeskom uredno naslaganih, transeje ''ko nove''. Ali golo brdo je nevadjebivo. Ako ti kazem da sam pokusao da ubacim pljuvacku iz najisturenijeg naseg rova prema cetnickog, i skoro pa uspio, mislim da ti je to dovoljno
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: žuč

Post by karanana »

emigrazione wrote:
karanana wrote:nisam nikad bio gore. nisam siguran ni kako doci do tamo. za to brdo, iako mi prozor gleda na njega nisam ni cuo do rata, vazda su oci bile okrenute prema trebevicu i toj tamo strani. one manisfestacije sa previse cinge cange narodnjaka i zmbt-ovaca me ne privlace. volio bih da odem i da prisustvujem pravom casu ili dva istorije gdje ce neko znati gdje se sta desavalo i gdje je ko bio.
Nije problem doci gore, ides kroz Buca Potok pored ''Zraka''. Cesta odlicna, asfalt skoro do samog golog brda. Sto me je iznenadilo dosta ljudi zivi gore( predpostavljam Srbi povratnici), obradjuju zemlju, jasu konje po samoj koti :shock:
Mogao sam punu vrecu gelera i cahura nakupiti, manjerki i poderanih uniformi koje vire iz zemlje koliko hoces. Sama kota 850 je meni nesto nevjerovatno, sve je kao da je frisko iskopano. Stotine vreca sa pjeskom uredno naslaganih, transeje ''ko nove''. Ali golo brdo je nevadjebivo. Ako ti kazem da sam pokusao da ubacim pljuvacku iz najisturenijeg naseg rova prema cetnickog, i skoro pa uspio, mislim da ti je to dovoljno
to sve i sada tako stoji? ti bunkeri, vrece, cahure....?
cisto je sto se tice neeksplodiranih sredstava? koliko se ide iz buce potoka? jeli se prodje pored deponije, imaju li kakve table gdje ici?
Josko Domorocki
Posts: 214
Joined: 07/07/2008 22:57

#8 Re: žuč

Post by Josko Domorocki »

emigrazione wrote:
karanana wrote:nisam nikad bio gore. nisam siguran ni kako doci do tamo. za to brdo, iako mi prozor gleda na njega nisam ni cuo do rata, vazda su oci bile okrenute prema trebevicu i toj tamo strani. one manisfestacije sa previse cinge cange narodnjaka i zmbt-ovaca me ne privlace. volio bih da odem i da prisustvujem pravom casu ili dva istorije gdje ce neko znati gdje se sta desavalo i gdje je ko bio.
Nije problem doci gore, ides kroz Buca Potok pored ''Zraka''. Cesta odlicna, asfalt skoro do samog golog brda. Sto me je iznenadilo dosta ljudi zivi gore( predpostavljam Srbi povratnici), obradjuju zemlju, jasu konje po samoj koti :shock:
Mogao sam punu vrecu gelera i cahura nakupiti, manjerki i poderanih uniformi koje vire iz zemlje koliko hoces. Sama kota 850 je meni nesto nevjerovatno, sve je kao da je frisko iskopano. Stotine vreca sa pjeskom uredno naslaganih, transeje ''ko nove''. Ali golo brdo je nevadjebivo. Ako ti kazem da sam pokusao da ubacim pljuvacku iz najisturenijeg naseg rova prema cetnickog, i skoro pa uspio, mislim da ti je to dovoljno
Nisu povratnici nego Bosnjaci koji su kupili zemlju od stanovnika koji su bili u cetnicima.. znas u oglasima ces ih naci pocinju sa 05. ... ... a put ko put dobar uradjen prije 3 godine .. svaki metar puta je historija za sebe.. Citav taj plato je lavirnit transea i rovova koji su jos u prepoznatljivom stanju...
frontline
Posts: 65
Joined: 24/05/2012 00:37

#9 Re: žuč

Post by frontline »

ne ides na deponiju ima skretanje prije a srbi se nisu gore vratili nit ce se vratit nego dosta nasih izbjeglica napravilo gore kuce
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#10 Re: žuč

Post by juzna_strana »

emigrazione wrote:Nedavno sam ponovo bio na ovom brdu, za razliku od nekih svalerskih varijanti, ovaj put sa nekim geometrima. Jedan od njih bio gore citav rat pa kao hajde da mi malo odrzi jedan cas istorije. Covjece!!! Sjednes da zapalis, spustis pivu a lik kaze: e tu gdje ti sad sjedis granata mi je ubila komsiju. Pomjeris se, tu dvojica zaplatila. Bukvalno svaki komadic terena prica za sebe. Doduse, bili smo na onoj livadi koja se spusta od kote 850 prema golom brdu pa predpostavljam da su se tu odvijale najzesce borbe. A linija na golom brdu prica za sebe, kad me poceo vodati po onim transejama najezio sam se. Imas osjecaj da ti bukvalno puska i ne treba da ubijes nekoga metkom, malo jaci rmpalija da fikne metak iz ruke mogao bi ti glavu prosvirati. Interesuje me na koji nacin se to sve odrzalo gore, jer ono sto sam ja vidio ledi krv u zilama ali bukvalno
Svaka ti cast za otvaranje ove teme.
Ako si u mogucnosti pogledaj film 'Vanzemaljci iznad Sarajeva',sve ce ti se samo kazati..
Neki od mojih prijatelja i rodjaka su izgubili zivote gore,zato se cesto sjetim jula 1993-e..
Josko Domorocki
Posts: 214
Joined: 07/07/2008 22:57

#11 Re: žuč

Post by Josko Domorocki »

juzna_strana wrote:
emigrazione wrote:Nedavno sam ponovo bio na ovom brdu, za razliku od nekih svalerskih varijanti, ovaj put sa nekim geometrima. Jedan od njih bio gore citav rat pa kao hajde da mi malo odrzi jedan cas istorije. Covjece!!! Sjednes da zapalis, spustis pivu a lik kaze: e tu gdje ti sad sjedis granata mi je ubila komsiju. Pomjeris se, tu dvojica zaplatila. Bukvalno svaki komadic terena prica za sebe. Doduse, bili smo na onoj livadi koja se spusta od kote 850 prema golom brdu pa predpostavljam da su se tu odvijale najzesce borbe. A linija na golom brdu prica za sebe, kad me poceo vodati po onim transejama najezio sam se. Imas osjecaj da ti bukvalno puska i ne treba da ubijes nekoga metkom, malo jaci rmpalija da fikne metak iz ruke mogao bi ti glavu prosvirati. Interesuje me na koji nacin se to sve odrzalo gore, jer ono sto sam ja vidio ledi krv u zilama ali bukvalno
Svaka ti cast za otvaranje ove teme.
Ako si u mogucnosti pogledaj film 'Vanzemaljci iznad Sarajeva',sve ce ti se samo kazati..
Neki od mojih prijatelja i rodjaka su izgubili zivote gore,zato se cesto sjetim jula 1993-e..
Care 2mtbr ? Znam juni i juli .. :(
Stvarno daj da se skupimo jedan dan pa fino svi gore.. ko je za :)
frontline
Posts: 65
Joined: 24/05/2012 00:37

#12 Re: žuč

Post by frontline »

i 2viteska :-D
User avatar
emigrazione
Posts: 7369
Joined: 01/09/2010 13:40

#13 Re: žuč

Post by emigrazione »

Stoji vjeruj, vidi se da su to bile bukvalno katakombe. I sad su dovoljno duboko iskopane da su meni preko glave, a skoro 2 metra u meni. Prvo sto sam pomislio kad sam se popeo na kotu je bilo-rostilj :D extra je za rostiljati i tako te zajebancije, livade i hlada koliko hoces( lik mi kaze da je taj dio u ratu izgledao poput povrsine marsa). Kako kaze ovaj lik mina nema, nekakva djeca skacu okolo, konje jasu jebote. Ja otvorio hladnog ''hilmu'' i slusao predavanje, okrenes se prema Vogosci ili prema gradu, pogled fenomenalan. Najgore od svega je sto gdje god da pogledas, zamisljas kako je tu pala granata ili neko poginuo jer je fakat tako bilo.
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#14 Re: žuč

Post by juzna_strana »

Josko Domorocki wrote:
juzna_strana wrote:
emigrazione wrote:Nedavno sam ponovo bio na ovom brdu, za razliku od nekih svalerskih varijanti, ovaj put sa nekim geometrima. Jedan od njih bio gore citav rat pa kao hajde da mi malo odrzi jedan cas istorije. Covjece!!! Sjednes da zapalis, spustis pivu a lik kaze: e tu gdje ti sad sjedis granata mi je ubila komsiju. Pomjeris se, tu dvojica zaplatila. Bukvalno svaki komadic terena prica za sebe. Doduse, bili smo na onoj livadi koja se spusta od kote 850 prema golom brdu pa predpostavljam da su se tu odvijale najzesce borbe. A linija na golom brdu prica za sebe, kad me poceo vodati po onim transejama najezio sam se. Imas osjecaj da ti bukvalno puska i ne treba da ubijes nekoga metkom, malo jaci rmpalija da fikne metak iz ruke mogao bi ti glavu prosvirati. Interesuje me na koji nacin se to sve odrzalo gore, jer ono sto sam ja vidio ledi krv u zilama ali bukvalno
Svaka ti cast za otvaranje ove teme.
Ako si u mogucnosti pogledaj film 'Vanzemaljci iznad Sarajeva',sve ce ti se samo kazati..
Neki od mojih prijatelja i rodjaka su izgubili zivote gore,zato se cesto sjetim jula 1993-e..
Care 2mtbr ? Znam juni i juli .. :(
Stvarno daj da se skupimo jedan dan pa fino svi gore.. ko je za :)
Par njih je bio u 2 viteskoj,ostali pripadnici policije..
Jedan od prijatelja je cak poginuo od granate isti dan kad je poginuo Sehovic..
Bio je policajac u Dobrinjskoj ekipi..
Valjalo bi otici gore,onako s bez icega,a dugo se kanim da odem..
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#16 Re: žuč

Post by landlord »

Neko je spomenuo da su rovovi bili jako blizu jedni drugih. Moze li neko da objasni zasto? Jasno mi je u gradskim borbama kad je linija razgranicenja u istoj zgradi ili da ulica dijeli liniju, ali gore u prirodi da su tako blizu to mi bas nije jasno zasto. Na taj nacin je to bilo sigurno i teze cuvati.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#17 Re: žuč

Post by landlord »

Koliko su se linije mijenjale nakon tog jula '93? Im ali neko slike sa pogledom prema gradu, vogosci i sta se sve vidi sa kote 850?
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#18 Re: žuč

Post by Klavikula »

moj stari je isto bio gore, znam da je bio u Odredu Pofalici II, e sad ne znam koji je to bataljon bio kasnije i gdje su bili na kojoj liniji na Zuci, bas cu ga pitati veceras...

a njegov komentar o ofanzivi cetnika na Zuc 93 je: kad sam tad ziv osto zivicu 100 godina
nemali broj puta sam cuo da je to bila najteza linija u drzavi, vjerovatno ima i malo preuvelicavanja, al da je, prema pricama, bilo tesko, jeste..
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#19 Re: žuč

Post by Koshpa »

User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#20 Re: žuč

Post by Nekako s proljeća »

Image

Uploaded with ImageShack.us
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#21 Re: žuč

Post by kv99 »

Prati put ove jedinice a kroz nju i desavanja na podrucju koja pokriva ova tema. Bazira se na akademskom pristupu analize istorijskih desavanja tako da nije samo iz ugla autora kao sto je to do sada u vecini knjiga o tematici odbrandbenog rata :


http://unsa.academia.edu/Mesud%C5%A0adi ... ke_brigade
User avatar
emigrazione
Posts: 7369
Joined: 01/09/2010 13:40

#22 Re: žuč

Post by emigrazione »

Image
Ako neko od bivsih ucesnika borbi na zuci moze da mi objasni cija je ovo transeja ovdje. Nema mi logike da se bilo ko ukopava na ovoj cistini, inace ako neko ima volju da ode gore ova livada je sigurna za hodati
eeeeeee
Posts: 748
Joined: 02/01/2006 00:06

#23 Re: žuč

Post by eeeeeee »

Josko Domorocki wrote: Care 2mtbr ? Znam juni i juli .. :(
Stvarno daj da se skupimo jedan dan pa fino svi gore.. ko je za :)

Evo ja sam za i sam sam planirao da jednom odem gore, ali ako ce biti jos raje onda je to jos bolje i jos ako ima neko da nas sve upozna i ko je ucestvovao jos bolje (znam i ja dosta toga ali to je vise iz istrazivanja i dokumentaraca)

Ja sam planirao pjeske otici tipa tamo iz Reljevo preko golog brda pa na buca potok ili ako neko ima bolju ideju nek kaze... moze i autom ili nekako drugacije nije problem

P.S. Samo iza 10 jula...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#24 Re: žuč

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ja bih volio da se jednom u par godina uradi rekonstrukcija glavnih operacija i bitki kao recimo što to rade Amerikanci, Englezi i Francuzi te na taj način educiraju mlađe generacije i sačuva se od zaborava.
User avatar
emigrazione
Posts: 7369
Joined: 01/09/2010 13:40

#25 Re: žuč

Post by emigrazione »

.
Post Reply