Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#26 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by Šunj »

Ko jos radi implatante u Sarajevu, znate li cijene, kvalitet, itd.?
Da li neko ima iskustva sa http://www.dentin.ba/ i Islamovic dr Nerimom, Alifakovac 5 u Sarajevu?
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#27 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by celeron »

Ja nemam para za implatante i planiram da uradim most. To cu uraditi iz razoga jer sam slomio obje jedinice. Trenutno imam navlake. Jedna drzi vec 10god bez ikakvih problema. S drugom je problem jer se desila, najvjerovatnije, fraktura korijena pa je moram vadit skroz. S obzirom da imam lose prednje zube, dvice i pomenute jedinice, moja zamisao da mi most nose moje dvojke i kočić od jedinice kod koje je krijen ok.....sta vi mislite o tome?
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#28 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by Walther »

celeron wrote:Ja nemam para za implatante i planiram da uradim most. To cu uraditi iz razoga jer sam slomio obje jedinice. Trenutno imam navlake. Jedna drzi vec 10god bez ikakvih problema. S drugom je problem jer se desila, najvjerovatnije, fraktura korijena pa je moram vadit skroz. S obzirom da imam lose prednje zube, dvice i pomenute jedinice, moja zamisao da mi most nose moje dvojke i kočić od jedinice kod koje je krijen ok.....sta vi mislite o tome?
da ce ti taj sport biti skuplji I losiji od implantata, znaci general brusenje 3x, krunice 3x... provjeri cijene
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#29 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by Walther »

anjusha wrote:Prijatelj mi zeli da uradi implantaciju dva gornja zuba (most ili sl ne dolazi u obzir), pa me zamolio da se raspitam oko toga malo, a koje bolje mjesto nego ovo :D Znaci, da li neki zubar u Sa radi tu implantaciju i ako da koliko otprilike to kosta? Hvala unaprijed.
Kosta dosta... manje od 2400KM po zubu ne racunaj. Koliko tacno zavisi od doktora (grad ili periferija), implantata (implant direct in straumann :), nacina implantacije i krunice (keramika, metal keramika, itd. I pokusaj to uraditi izvan BIH, nisam ni za RH siguran osim za 2-3 oridinacije koje su jako paprene. Kombinacija dobrog doktora/kirurga i dobrih proteticara je jako rijetka&skupa Balkanu.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#30 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by Walther »

musac wrote:Ma predugo je to 5-6 mjeseci cekati... bas drugo. Evo googlao sam malo i pronasao ovaj clanak: http://www.nanomedicinecenter.com/artic ... -implants/
To bi bilo pravo super da ima kod nas... jer mjesec dana je nista u odnosu na pola godine. Ali ne vjerujem da to ima kod nas...

Inace, zasto se neko odluci da radi implantate umjesto navlake/mosta ?
Sto duze cekas, bolje je. Implantat se inace moze uraditi odma ali ga u neces nosati dugo. Vecina implantata u istocnim zemljama se radi odma da se smanji trosak posjeta. Koliko tebi treba zavisi od 100x. Koliko je proslo od ekstrakcija, kosti, godina, vilice, ... Manje od 3 mjeseca nije ok kako god.

Navlaka i most nisu uvijek moguci. Osim toga malo veci most je skuplji od implantata.
Last edited by Walther on 04/10/2015 22:28, edited 4 times in total.
User avatar
ortodont
Posts: 1834
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#31 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by ortodont »

Ja sam radio 1 implantat, ordinacija Stanojevic, Istocno Sarajevo. 1600 KM okvirno. :koluta:
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#32 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by tututuuuu »

celeron wrote:Ja nemam para za implatante i planiram da uradim most. To cu uraditi iz razoga jer sam slomio obje jedinice. Trenutno imam navlake. Jedna drzi vec 10god bez ikakvih problema. S drugom je problem jer se desila, najvjerovatnije, fraktura korijena pa je moram vadit skroz. S obzirom da imam lose prednje zube, dvice i pomenute jedinice, moja zamisao da mi most nose moje dvojke i kočić od jedinice kod koje je krijen ok.....sta vi mislite o tome?
Ne znam za most. Medjutim, imas i implantate od cca 600 KM danas za ugraditi. Nisu mozda vrhunski tipa Staruman i sl. al su sigurno bolji od ove opcije. A mislim da kad su zubi jedan do drugog, mogu ici dvije krunice na jedan implantat... Budu tu i akcije itd... Raspitaj se malo.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#33 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by tututuuuu »

ortodont wrote:Ja sam radio 1 implantat, ordinacija Stanojevic, Istocno Sarajevo. 1600 KM okvirno. :koluta:

koji implantat, koji brand? I kad si to radio?
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#34 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by Walther »

tututuuuu wrote:
celeron wrote:Ja nemam para za implatante i planiram da uradim most. To cu uraditi iz razoga jer sam slomio obje jedinice. Trenutno imam navlake. Jedna drzi vec 10god bez ikakvih problema. S drugom je problem jer se desila, najvjerovatnije, fraktura korijena pa je moram vadit skroz. S obzirom da imam lose prednje zube, dvice i pomenute jedinice, moja zamisao da mi most nose moje dvojke i kočić od jedinice kod koje je krijen ok.....sta vi mislite o tome?
Ne znam za most. Medjutim, imas i implantate od cca 600 KM danas za ugraditi. Nisu mozda vrhunski tipa Staruman i sl. al su sigurno bolji od ove opcije. A mislim da kad su zubi jedan do drugog, mogu ici dvije krunice na jedan implantat... Budu tu i akcije itd... Raspitaj se malo.
implantata za 600KM nema (to je jedva dovoljno za material)... kao ni 2 krunice na jedan implantat... "visoci most" ti uradi samo neko da ti izvuce lovu
Last edited by Walther on 04/10/2015 22:59, edited 1 time in total.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#35 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by tututuuuu »

Ima. Ja kad sam sebi radio bile su i te cijene odredjenih proizvodjaca. Ja sam sebi stavio Struman, al bili su od 700, 900 i Struman od 1500. Poslije sam cuo i za 600 a bila je jednom i neka akcija na Stomatologiji kad su mislim (al nisam 100%) ugradjivali za 500 ili nesto vise. A mislim da ima i opcija dvije krunice na jedan implantat. Ako vec mogu na jedan korijen, ne vidim razlog sto ne bi mogle na jedan implantat.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#36 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by karanana »

1200 + 500 "zub" nakon 5-6 mjeseci.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#37 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by Walther »

tututuuuu wrote:Ima. Ja kad sam sebi radio bile su i te cijene odredjenih proizvodjaca. Ja sam sebi stavio Struman, al bili su od 700, 900 i Struman od 1500. Poslije sam cuo i za 600 a bila je jednom i neka akcija na Stomatologiji kad su mislim (al nisam 100%) ugradjivali za 500 ili nesto vise. A mislim da ima i opcija dvije krunice na jedan implantat. Ako vec mogu na jedan korijen, ne vidim razlog sto ne bi mogle na jedan implantat.
600 jedva pokrijes material cak i kad koristis kineske implantate. Imas na implant direct cijene njihovih i racunaj da se radi o "fals" robi. Za originale dodaj bar jos toliko. Onda dodaj abutment, pa krunicu... U Srbiji je 800KM samo donjio i vjerovatno koriste neke xyz implantate.

Nema dvije krunice na jedan implantat ili na jedan korijen. Kad nisu dvije strane "iste" brzo ti ode implant jer ce doci do pomicanja na strani pokvarenog zuba. Isto vazi za jedan 2 zuba na jedan implant. To ti je kao kolac u sredini na kojeg udaras sa desne i sa lijeve dok zvaces. Ako idemo tim principom onda mozes uraditi citav most na jednom implantatu .

Rade ljudi i to ... Za novac sve ali kad se stvar zakomplikuje onda ti moze samo jos Bog pomoci.
User avatar
ortodont
Posts: 1834
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#38 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by ortodont »

tututuuuu wrote:
ortodont wrote:Ja sam radio 1 implantat, ordinacija Stanojevic, Istocno Sarajevo. 1600 KM okvirno. :koluta:

koji implantat, koji brand? I kad si to radio?
U januaru radio, ali nisam još krunicu stavio jer ortodoncija se još radi. Zaboravih iskreno, neki italijanski brend, nudio je neki još skuplji (moguće američki), ali je rekao da je ovaj više nego dobar što sam i prihvatio.
Tijelo prihvatilo i nisam hvala Bogu imao neke probleme.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#39 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by karanana »

nisam skonto ovaj dio. sta znaci ortodoncija se radi? sta je ortodoncija? bez uvrede prema nicku ali veze nemam.
ortodont wrote: U januaru radio, ali nisam još krunicu stavio jer ortodoncija se još radi.
User avatar
ortodont
Posts: 1834
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#40 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by ortodont »

karanana wrote:nisam skonto ovaj dio. sta znaci ortodoncija se radi? sta je ortodoncija? bez uvrede prema nicku ali veze nemam.
ortodont wrote: U januaru radio, ali nisam još krunicu stavio jer ortodoncija se još radi.
Nosim aparatić pa kada bude taj dio pri kraju onda je krunicu staviti najmanji problem.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#41 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by karanana »

aha. ja konto da to ima veze sa implantacijom ali to je druga stvar. pa ja ortodoncija-proteza. davno sam nosio pa zaboravio.
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#42 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by perfekcionista1 »

Ne znam gdje drugo postaviti pitanje, ali zna li neko gdje kupiti zvakace gume bez secera?? One su odlicne ako si jeo a nemas cetkicu pri ruci, dakle zdrave su za zube.
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#43 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by sarayewo »

Ja upravo neki dan zavrsio ugradnju implantata... U ratu otisli zubi pa dok je sve doslo na red. Radio kod Dr. Bejtovica na Dobrinji i sve je bilo za 10. Covjek je hirurg na maksilofacijalnoj klinici i zna svoj posao. Implantati su titanijumski, njemacka proizvodnja.

Nakon sto sam uradio 3d snimak vilice on je preporucio ugradnju 3 implantata (falila su mi 4 zuba). Rekao je tada da staticki mogu proci i dva ali da on preporucuje 3, pa sam se odlucio za 3.

Procedura je bila iz nekoliko koraka:
- Prvo ugradnja implantata (rezanje desni, busenje vilice, uvrtanje sarafa i zasivanje). Nakon toga ceka se 3 mjeseca da to sraste i da se vidi hoce li tijelo prihvatiti implantat.
- Kod mene hB nije bilo problema, pa smo presli na drugi korak - stavljanje tzv. abatmenta koji formiraju desni za postavljanje nosaca mosta. Istovremeno je uzeo i prvi otisak da se ti nosaci mogu izbrusiti pod odgovarajucim uglovima.
- Nakon par dana zamijenjeni su ti privremeni abatmenti sa titanijumskim nosacima, i ponovo uzet otisak za protetiku
- Na kraju proba i cementiranje protetike.

Kompletno zadovoljstvo kostalo me je oko 5000 KM - 3 implantata, 3 nosaca i 5 navlaka.

Toplo preporucujem Dr. Bejtovica, ja sam pravo zadovoljan i odnosom i uradjenim poslom.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#44 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by ljuspica »

Imam zdrave prednje zube sa razmakom 3mm. Htjela bih staviti one vjestacke ljuske vernees na njih ali jos se dvoumim jer ako izbrusim te zdrave zube nikad ih vise necu imati iste. Dvoumim se i zbog cijene.Da li je neko to radio radi estetike u BiH i kolika je cijena tacno?
User avatar
ortodont
Posts: 1834
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#45 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by ortodont »

ljuspica wrote:Imam zdrave prednje zube sa razmakom 3mm. Htjela bih staviti one vjestacke ljuske vernees na njih ali jos se dvoumim jer ako izbrusim te zdrave zube nikad ih vise necu imati iste. Dvoumim se i zbog cijene.Da li je neko to radio radi estetike u BiH i kolika je cijena tacno?
Bolje da staviš fiksni aparatić kako bi se spojili. Nikada ne bih zdrave zube dirao. :thumbup:
User avatar
zanzakpizdolizije
Posts: 221
Joined: 21/10/2014 12:19

#46 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by zanzakpizdolizije »

Htio bih samo reći onima koji imaju sumnju kod ugradnje implantata da ako izaberete kvalitetne implantate i stomatologa koji je kvalitetno educiran na tom području onda nema brige. Ja sam prije 3 godine ugradio 4 implantata lijevo gore i dole 6-ice i sedmice sve u jednom tretmanu. Imao sam i sinus lift a cijeli postupak je trajao oko 2 i po sata, potpuno bezbolno.Nakon toga 6 mjeseci zarastanja, zatim otvaranje implantata i postavljanje gingiva formera pa cca 15 dana kasnije uzimanje otisaka i na kraju ugradnja metal-keramičkih krunica.
Zbog svoje sigurnosti odlučio sam se na implantate Astra Tech koji su u top 3 u svijetu impantologije.
Cijeli proces vodio mi je mladi stomatolog iz Rijeke koji se specijalizirao za implantologiju u americi (UCLA university) a njegova obitelj ima svoju stomatološku polikliniku a majka mu je profesor na stomatološkom fakultetu u Rijeci. Znači kvalitetan implantat, reference stomatologa i nakon toga redovne kontrole i obavezno vrhunska higijena posebno područja oko implantata te redovito čišćenje usne šupljine od zubnog kamenca (1-2 puta godišnje).
Ja recimo uz klasično pranje četkicom uveče još koristi vodicu za usta i Waterpick za detaljno čišćenje područja oko implantata zbog smanjivanja mogućnosti upale zubnog mesa koja može postati osnova za razvijanje perimplantitisa, a to je već neka druga priča-
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#47 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by ljuspica »

ortodont wrote:
ljuspica wrote:Imam zdrave prednje zube sa razmakom 3mm. Htjela bih staviti one vjestacke ljuske vernees na njih ali jos se dvoumim jer ako izbrusim te zdrave zube nikad ih vise necu imati iste. Dvoumim se i zbog cijene.Da li je neko to radio radi estetike u BiH i kolika je cijena tacno?
Bolje da staviš fiksni aparatić kako bi se spojili. Nikada ne bih zdrave zube dirao. :thumbup:
Heh koliko je to para i vremena? Imam tricu sa obje strane vjestacku pa mozda je to problem
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#48 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by Niemand »

perfekcionista1 wrote:Ne znam gdje drugo postaviti pitanje, ali zna li neko gdje kupiti zvakace gume bez secera?? One su odlicne ako si jeo a nemas cetkicu pri ruci, dakle zdrave su za zube.
U dm-u sam to vidjela.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#49 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by quarterback »

.
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#50 Re: Zubar- implantacija zuba, Sarajevo

Post by ilkbahar »

dr esko asotić najbolji implantolog u gradu. sestra mi je kod njega ugradila dva implantata prje pet godina i izgledaju kao da su njneni zubi, jedinica i trica. extra!nikakvih problema nije imala.
Post Reply