zona bežični internet

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#1 zona bežični internet

Post by bach »

Razočaran u sve domaće ISP postavljam pitanje

Da li neko ima iskustava sa firmom Dasto Semtel ili ZONA INTERNETOM

http://www.zona.ba

Kolko vidim na njihovoj stranici nude 4 gige za 20 KM mjesečno wirelles

Inače razočaran sam u sve domaće ISP, niti jedan ne želi iz raznih razloga da mi priključi neku vrstu braodban internet, koji bih naravno platio. Kažu imao dial up, a ja kažem mrskoj teti pa nije 96.

Ili kažu imamo kalblovki internet, super, ali moraš plaćati i za kablovku televiziju, a ja televiziju prezirem kao medij.

Dakle ima li neko iskustva sa http://www.zona.ba
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#2 Re: zona bežični internet

Post by bach »

Dobro je li niko baš nema iskustva s ovim ISP -om ?

Ako već nema niko iskustva interesuje me ovo kakva je razlika između frekvencije na 5 ghz i one na 2.4 ghz

evo šta ljudi nude

Paket Oprema Brzina download Brzina upload
Mjesecni limit (Download + Upload) Prikljucak [KM]
Mjesecna pretplata [KM] Broj E-mail adresa Oprema + instalacija+ odrzavanje
EXTRA 4G profesionalna 5GHz max 1 Mbps max 256 kbps 4 GB 200 20 1 ZONA obaveza (*1)
EXTRA 8G profesionalna 5GHz max 1 Mbps max 256 kbps 8 GB 200 25 1 ZONA obaveza (*1)
EXTRA 10G profesionalna 5GHz max 2 Mbps max 384 kbps 10 GB 200 35 1 ZONA obaveza (*1)
EXTRA 15G profesionalna 5GHz max 2 Mbps max 384 kbps 15 GB 200 40 1 ZONA obaveza (*1)
FLEX 4G WiFi 2.4GHz max 384 kbps max 128 kbps 4 GB / 20 1
FLEX 8G WiFi 2.4GHz max 512 kbps max 192 kbps 8 GB / 25 1
FLEX 10G WiFi 2.4GHz max 768 kbps max 256 kbps 10 GB / 35 1
FLEX 15G WiFi 2.4GHz max 768 kbps max 256 kbps 15 GB / 40 1
FLEX 256k WiFi 2.4GHz max 256 kbps max 128 kbps bez limita / 30 1
FLEX 512k WiFi 2.4GHz max 512 kbps max 256 kbps bez limita / 50 1

a evo šta nudi slavni Logosoft

BIP - Bežični Internet Pristup


Mini
Calipso
Odyssey

Brzina download-a (kbps)
1024
2048
409

Brzina upload-a (kbps)
128
256
384

Ukupni limit obračunskog perioda
(upload+download) MB
2048
7168
12288

Mail adrese
1
1
1

Veličina mailbox-a (MB)
50
100
150

Web Hosting (MB)
- 10
20
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#3 Re: zona bežični internet

Post by zalizani »

Razlika izmedju 5 i 2.4 Ghz je drastična znaci ni u ludilu nemoj 2.4 to je komercijalna frekvencija gdje mozes ocekivati loš protok na sto utice velik broj faktora.Ova profesionalna se bazira na 5ghz i jedino na njoj mozes ocekivati kvalitetan protok,uz nju ide Mikrotik AP,znaci uzmes profesionalnu opremu i nečeš se zahebat pozz
bahonnen
Posts: 318
Joined: 19/02/2007 11:51

#4 Re: zona bežični internet

Post by bahonnen »

Zavisi šta se smatra komercijalnim.
Koliko mi je poznato 5 GHz ne smiju koristiti fizička lica. Jedino neka finta preko neke firme kojoj to ne treba, ali to bi već bilo ilegalno.
Zona... Nisam se baš naslušao lijepog o njima... Sve je to fino, ali česta su zagušenja i loša podrška. Ne držite me za riječ, samo sam tako čuo, ali ipak ne od jednog čovjeka.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#5 Re: zona bežični internet

Post by bach »

bahonnen wrote:Zavisi šta se smatra komercijalnim.
Koliko mi je poznato 5 GHz ne smiju koristiti fizička lica. Jedino neka finta preko neke firme kojoj to ne treba, ali to bi već bilo ilegalno.
Zona... Nisam se baš naslušao lijepog o njima... Sve je to fino, ali česta su zagušenja i loša podrška. Ne držite me za riječ, samo sam tako čuo, ali ipak ne od jednog čovjeka.
Sve je bolje od Dajal UPA kojeg sam ovog 28.09.2008 prisiljen koristiti.

Plus što mi BH telecom, Logosoft, Europronet, Air Aba, Interlink, ne želi dati uslugu broadband interneta iz milion razloga, jer svi misle da je korisnik levat, te da ne zna kpliko košta dial up, kojeg naši ISP-ovi relmiraju kao nešto neviđeno.
User avatar
Vision 2020
Posts: 101
Joined: 20/03/2008 17:34

#6 Re: zona bežični internet

Post by Vision 2020 »

kako to da ti "ne zele dati broadband pristup"?
čičamiča
Posts: 84
Joined: 19/08/2008 22:45

#7 Re: zona bežični internet

Post by čičamiča »

Ma BACH neplaća pekaru hljeba:):):) to je razlog.
User avatar
interface
Posts: 129
Joined: 21/08/2007 23:36
Location: samouki profesionalac

#8 Re: zona bežični internet

Post by interface »

ja za svoju firmu koristim zonine linkove ali na 5 ghz.
ovi linkovi su im dosta pouzdani. za ove 2.4 nemam informacija.
btw, to je firma iz makedonije.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#9 Re: zona bežični internet

Post by hakazvaka »

bach wrote:
bahonnen wrote:Zavisi šta se smatra komercijalnim.
Koliko mi je poznato 5 GHz ne smiju koristiti fizička lica. Jedino neka finta preko neke firme kojoj to ne treba, ali to bi već bilo ilegalno.
Zona... Nisam se baš naslušao lijepog o njima... Sve je to fino, ali česta su zagušenja i loša podrška. Ne držite me za riječ, samo sam tako čuo, ali ipak ne od jednog čovjeka.
Sve je bolje od Dajal UPA kojeg sam ovog 28.09.2008 prisiljen koristiti.

Plus što mi BH telecom, Logosoft, Europronet, Air Aba, Interlink, ne želi dati uslugu broadband interneta iz milion razloga, jer svi misle da je korisnik levat, te da ne zna kpliko košta dial up, kojeg naši ISP-ovi relmiraju kao nešto neviđeno.
sta ba dial up? u kojoj si ti godini? :D
User avatar
energy_shock
Posts: 212
Joined: 08/06/2008 14:47

#10 Re: zona bežični internet

Post by energy_shock »

bach wrote:Razočaran u sve domaće ISP postavljam pitanje

Da li neko ima iskustava sa firmom Dasto Semtel ili ZONA INTERNETOM

http://www.zona.ba

Kolko vidim na njihovoj stranici nude 4 gige za 20 KM mjesečno wirelles

Inače razočaran sam u sve domaće ISP, niti jedan ne želi iz raznih razloga da mi priključi neku vrstu braodban internet, koji bih naravno platio. Kažu imao dial up, a ja kažem mrskoj teti pa nije 96.

Ili kažu imamo kalblovki internet, super, ali moraš plaćati i za kablovku televiziju, a ja televiziju prezirem kao medij.

Dakle ima li neko iskustva sa http://www.zona.ba

Evo vec dvije godine sam korisnik ZONE i preporucujem ti da je uzmes samo ako bash nemas izbora ...bolje ti je uzeti ADSL sa 3 gige za 20-30 KM nego ja 15 giga za 40 KM ...moram ti reci da je brzina uzasno promjenjiva , jedan dan neki dokument mi skida za 70-80 Kbps a drugi dan 5-10 Kbps stoga nema sanse da potrosis 15 giga cu potrositi samo 4-5 giga ...
Biraj zonu samo ako bash moras...

ja nemam te srece da biram druge opcije sem modema 56K
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#11 Re: zona bežični internet

Post by malizeleni »

Da li iko zna koliki im je uplink ? Ucini mi se da sam vidio na staroj web stranici da imaju samo 34mbita :)
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#12 Re: zona bežični internet

Post by zalizani »

malizeleni wrote:Da li iko zna koliki im je uplink ? Ucini mi se da sam vidio na staroj web stranici da imaju samo 34mbita :)
ja koliko znam da je trenutno 620 Mb/s
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#13 Re: zona bežični internet

Post by bach »

bach wrote:
bahonnen wrote:Zavisi šta se smatra komercijalnim.
Koliko mi je poznato 5 GHz ne smiju koristiti fizička lica. Jedino neka finta preko neke firme kojoj to ne treba, ali to bi već bilo ilegalno.
Zona... Nisam se baš naslušao lijepog o njima... Sve je to fino, ali česta su zagušenja i loša podrška. Ne držite me za riječ, samo sam tako čuo, ali ipak ne od jednog čovjeka.
Sve je bolje od Dajal UPA kojeg sam ovog 28.09.2008 prisiljen koristiti.

Plus što mi BH telecom, Logosoft, Europronet, Air Aba, Interlink, ne želi dati uslugu broadband interneta iz milion razloga, jer svi misle da je korisnik levat, te da ne zna kpliko košta dial up, kojeg naši ISP-ovi relmiraju kao nešto neviđeno.
Zašto mi ne žele dati broadband internet?

Bh telecom - priča o PCM kutijama, bakarnim paricama, vrišteća službenica koja mljacka na telefon i kaže ne može ADSL, jer je tako šefica odlučila. sretna privatizacija.

Logosoft - zbog objektivnih razloga naopake države ne mogu imati njihov xDSL, zbog njihove lijenosti da postave koju pristupnu tačku ne mogu imati njih BIP, i džaba ih ubijeđujem da sa balkona vidim Grdonj, gdje im je valjda oprema.

Europronet, Air Aab, Interlink - rade samo sa "Pravnim licima".

Posebno je interesantan Interlink, kaže mi lik šanerski "Gospodine nama bi trebalo 20 - 30 ljudi da vas opslužuju". Da parafraziramo, reče čovjek i ne pojede ga virus.

Možda Iggi Pop nije htio doći u našu kasabu upravo iz ovih razloga. Možte li zamisliti Iggi Popa kako stoji u redu u pošti dok mu neko tamo objašnjava kako nema pristupne tačke, te da malo sačeka. Možda 2, mjeseca, možda godinu, kao što meni reče telekom-teta.

Neko
interface wrote:sta ba dial up? u kojoj si ti godini?
Ja sam u 2008, naši iSP - ovi nisu. Da je tako ne bi reklamirali DIAL UP.
ek
Posts: 206
Joined: 09/09/2006 20:27

#14 Re: zona bežični internet

Post by ek »

bach wrote: Europronet, Air Aab, Interlink - rade samo sa "Pravnim licima"[/b].

Europronet ne radi samo sa Pravnim licima, evo ja upravo preko njih izlazim na internet.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#15 Re: zona bežični internet

Post by bach »

ek wrote:
bach wrote: Europronet, Air Aab, Interlink - rade samo sa "Pravnim licima"[/b].

Europronet ne radi samo sa Pravnim licima, evo ja upravo preko njih izlazim na internet.


Kako mi reče teta-na-EPN-info wireless imaju samo za pravna lica
User avatar
HAL9000
Posts: 281
Joined: 29/10/2006 01:33

#16 Re: zona bežični internet

Post by HAL9000 »

Ma kaci se na zonu, ako mozes s 5 ghz, ako ne, nema veze, sve je bolje od dial up-a. Nemoj vise razmisljati, jer koliko vidim i nemas nekog izbora.
Zejnil
Posts: 163
Joined: 30/07/2008 17:51

#17 Re: zona bežični internet

Post by Zejnil »

Kad već prezireš televiziju, čudi me da možeš gledat u monitor od računara. Nego reci ti nama gdje se ti fino nalaziš pa ti možda tek onda može neko od nas pomoći sa savjetom. Ovako svi mogu da naklapaju ovaj nudi ovo, onaj nudi ono itd. Šta ako si npr. na Bjelašnici i pričaš o broadband-u i kako ga ne možeš dobiti jer živiš u Bosni - get real.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#18 Re: zona bežični internet

Post by bach »

Zejnil wrote:Kad već prezireš televiziju, čudi me da možeš gledat u monitor od računara. Nego reci ti nama gdje se ti fino nalaziš pa ti možda tek onda može neko od nas pomoći sa savjetom. Ovako svi mogu da naklapaju ovaj nudi ovo, onaj nudi ono itd. Šta ako si npr. na Bjelašnici i pričaš o broadband-u i kako ga ne možeš dobiti jer živiš u Bosni - get real.
Gledajući u monitor zarađujem za hljeba, mobitel, i plaćanje dial up-a. Ponešto i otkucam, te predam šefu na sto.

Živim u Vogošći, bar tamo prespavam. U komšiluku žive poznate "face", načelnik opštine u blizni gradi sega-mega indutrijsku zonu, koja već 4 godina, samo što nije iznikla sama.

I politika ima svoju riječ

SARAJEVO, 23. septembra (FENA) - Općinski odbor Socijaldemokratske unije (SDU) Vogošća slijedom smjernica "Vogošća-gradska općina" upozorava na nekoliko negativnih pojava koje direktno štete životnom standardu građana te općine.

Analizirajući ponudu trgovina u Vogošći iz asortimana prodavnica koje pripadaju većim trgovačkim lancima, SDU je uočio anomalije u takozvanim vikend akcijama koje nude ti prodajni objekti. Uočeno je da određenih proizvoda koji se u gradskim općinama nude po nižim cijenama u prodaji u općini Vogošća nema, iako se radi o istim trgovačkim lancima. Tako se u prodavnicama trgovačkih lanaca koji imaju prodaju i u gradskim, ali i u općini Vogošća, ne nalaze isti proizvodi po istim cijenama u istom periodu. Naime, u prodavnicama u Vogošći nalazi se daleko manji broj artikala koji se u gradskim općinama nude po akcionim cijenama, čime se direktno šteti budžetu stanovnika Vogošće, navedeno je u današnjem saopćenju SDU-a.

Predsjednik SDUBiH OO Vogošća Esad Piknjač naglašava da je roba na policama trgovačkih lanaca sa sjedištem u Vogošći ispod kvaliteta roba u gradskim općinama, pri kraju je roka trajanja i sumnjivog kvaliteta.

- Da smo u pravu mogu svjedočiti svi koji u ranim jutarnjim satima prošetaju pored kontejnera u koje trgovački centri odlažu otpad i uvjerit će se da se roba koja se nalazi u kontejnerima mogla još dan ranije kupiti po nedopustivo visokim cijenama kod ovih ponuđača, upozorio je Piknjač.

SDU ukazuje i na "istu politiku ugrožavanja standarda stanovnika općine Vogošća" od distributera kablovske TV usluge i interneta.

- I ove se usluge u općini mogu imati samo po gotovo duplo većim cijenama nego u općinama koje pripadaju području grada Sarajeva - navedeno je u saopćenju, uz zahtjev inspekcijskim organima da u kratkom roku organiziraju širu akciju, utvrde navedene anomalije i poduzmu odgovarajuće mjere, kako bi se i građanima Vogošće osiguralo "mjesto građana glavnog grada jedne evropske države".


Neko na broadband internetu i očajnom programu kablovskih operatera zarađuje političke poene.
arminicos
Posts: 387
Joined: 10/09/2008 12:25

#19 Re: zona bežični internet

Post by arminicos »

I ja vam preporucujem zonu ali ko moze bolje da uzme opremu na 5GHz jest skupa ali zato nikog nisam cuo da se slucajno pozali na 5GHz jer ta oprema je odlicna ima vise kanala i nema nikakvih smetnji jest skupo ja sam sebi racunao kada bi uzimao nesto kod zone a nesto u plus.ba izaslo bi me oko 350-400KM sa njihovom ugradnjom...trenutno sam na zoni oko 5 mjeseci trenutno sa 2.4GHz opremom Reinkjet Grid 24dB sa 3 metra RG6/U 75 omskog kabla i Access Pointom...jacina signala mi je 29-35dB sto je dobro cak i previse....evo danas sam ih zvao da provjerim jacinu signala sto oni primaju od mene kazu da je -75
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#20 Re: zona bežični internet

Post by bach »

arminicos wrote:I ja vam preporucujem zonu ali ko moze bolje da uzme opremu na 5GHz jest skupa ali zato nikog nisam cuo da se slucajno pozali na 5GHz jer ta oprema je odlicna ima vise kanala i nema nikakvih smetnji jest skupo ja sam sebi racunao kada bi uzimao nesto kod zone a nesto u plus.ba izaslo bi me oko 350-400KM sa njihovom ugradnjom...trenutno sam na zoni oko 5 mjeseci trenutno sa 2.4GHz opremom Reinkjet Grid 24dB sa 3 metra RG6/U 75 omskog kabla i Access Pointom...jacina signala mi je 29-35dB sto je dobro cak i previse....evo danas sam ih zvao da provjerim jacinu signala sto oni primaju od mene kazu da je -75

Dobro agdje ovo ima kupiti Reinkjet Grid 24dB u Sarajevu ili 50 kilometara uokolo?

http://www.pan-ex.net/var/slike/slika_t ... rinaID=200

Ova antena me strašno podsjećna antene za tv po krovima ? Da li ovi znači da mogu modifikovati antena za tv koja košta 10 km te da hvata wirelles signal.

Interesuje me za šta služi Access Point ?

Zvao sam tipa iz zone i rekao mi je da mi treba wirelles kartica, antena i kabal, PC nezostavno. Nije spominjao AP.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#21 Re: zona bežični internet

Post by bach »

bach wrote:
arminicos wrote:I ja vam preporucujem zonu ali ko moze bolje da uzme opremu na 5GHz jest skupa ali zato nikog nisam cuo da se slucajno pozali na 5GHz jer ta oprema je odlicna ima vise kanala i nema nikakvih smetnji jest skupo ja sam sebi racunao kada bi uzimao nesto kod zone a nesto u plus.ba izaslo bi me oko 350-400KM sa njihovom ugradnjom...trenutno sam na zoni oko 5 mjeseci trenutno sa 2.4GHz opremom Reinkjet Grid 24dB sa 3 metra RG6/U 75 omskog kabla i Access Pointom...jacina signala mi je 29-35dB sto je dobro cak i previse....evo danas sam ih zvao da provjerim jacinu signala sto oni primaju od mene kazu da je -75

Dobro agdje ovo ima kupiti Reinkjet Grid 24dB u Sarajevu ili 50 kilometara uokolo?

http://www.pan-ex.net/var/slike/slika_t ... rinaID=200

Ova antena me strašno podsjećna antene za tv po krovima ? Da li ovi znači da mogu modifikovati antena za tv koja košta 10 km te da hvata wirelles signal.

Interesuje me za šta služi Access Point ?

Zvao sam tipa iz zone i rekao mi je da mi treba wirelles kartica, antena i kabal, PC nezostavno. Nije spominjao AP.
Baš niko ne zna šta je AP ??
behavac
Posts: 1213
Joined: 24/08/2008 14:55

#22 Re: zona bežični internet

Post by behavac »

bach wrote:
bach wrote:
arminicos wrote:I ja vam preporucujem zonu ali ko moze bolje da uzme opremu na 5GHz jest skupa ali zato nikog nisam cuo da se slucajno pozali na 5GHz jer ta oprema je odlicna ima vise kanala i nema nikakvih smetnji jest skupo ja sam sebi racunao kada bi uzimao nesto kod zone a nesto u plus.ba izaslo bi me oko 350-400KM sa njihovom ugradnjom...trenutno sam na zoni oko 5 mjeseci trenutno sa 2.4GHz opremom Reinkjet Grid 24dB sa 3 metra RG6/U 75 omskog kabla i Access Pointom...jacina signala mi je 29-35dB sto je dobro cak i previse....evo danas sam ih zvao da provjerim jacinu signala sto oni primaju od mene kazu da je -75

Dobro agdje ovo ima kupiti Reinkjet Grid 24dB u Sarajevu ili 50 kilometara uokolo?

http://www.pan-ex.net/var/slike/slika_t ... rinaID=200

Ova antena me strašno podsjećna antene za tv po krovima ? Da li ovi znači da mogu modifikovati antena za tv koja košta 10 km te da hvata wirelles signal.

Interesuje me za šta služi Access Point ?

Zvao sam tipa iz zone i rekao mi je da mi treba wirelles kartica, antena i kabal, PC nezostavno. Nije spominjao AP.
Baš niko ne zna šta je AP ??
TV antena se ne moze modifikovati za wireless.
Ovo ti je posebna antena (tzv resetka) i po obliku i prijemniku.
Pored ove za wireless postoje i antene drugacijeg oblika ( sa tanjirom kao mala satelitska - koje su redje, mada se one mogu i rucno napraviti al se i ne isplati).
A sve to sasvim fino radi i na 2.4GHz, ja imam taj wireless, 512/512 Flat, 25 KM mjesecno i nemam problema.

A AP ili ti Access Point je pristupna tacka sto i sam prevod kaze.
To ti bukvalno znaci da tvoja antena mora 'gledati' u jednu pristupnu tacku.
Pristupna tacka je specijalna antena sa jacim signalom na koju se ostale antene povezuju.
One se obicno postavljaju na visa i vidljiva mjesta.
Tako da ako je tvoja antena na tvom krovu ti da bi se povezao moras imati opticki vidljivost sa nekom AP.
Ka-Boom
Posts: 1
Joined: 07/06/2008 11:23

#23 Re: zona bežični internet

Post by Ka-Boom »

bach wrote:
bach wrote:
arminicos wrote:I ja vam preporucujem zonu ali ko moze bolje da uzme opremu na 5GHz jest skupa ali zato nikog nisam cuo da se slucajno pozali na 5GHz jer ta oprema je odlicna ima vise kanala i nema nikakvih smetnji jest skupo ja sam sebi racunao kada bi uzimao nesto kod zone a nesto u plus.ba izaslo bi me oko 350-400KM sa njihovom ugradnjom...trenutno sam na zoni oko 5 mjeseci trenutno sa 2.4GHz opremom Reinkjet Grid 24dB sa 3 metra RG6/U 75 omskog kabla i Access Pointom...jacina signala mi je 29-35dB sto je dobro cak i previse....evo danas sam ih zvao da provjerim jacinu signala sto oni primaju od mene kazu da je -75

Dobro agdje ovo ima kupiti Reinkjet Grid 24dB u Sarajevu ili 50 kilometara uokolo?

http://www.pan-ex.net/var/slike/slika_t ... rinaID=200

Ova antena me strašno podsjećna antene za tv po krovima ? Da li ovi znači da mogu modifikovati antena za tv koja košta 10 km te da hvata wirelles signal.

Interesuje me za šta služi Access Point ?

Zvao sam tipa iz zone i rekao mi je da mi treba wirelles kartica, antena i kabal, PC nezostavno. Nije spominjao AP.
Baš niko ne zna šta je AP ??
AP je uredjaj koji, u zavisnosti od moda u kojem radi, moze slati ili primati wireless signal. U tvome slucaju on bi radio u client modu i primao bi signal...Wireless kartica se koristi samo za primanje signala i znatno je jeftinija od AP...
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#24 Re: zona bežični internet

Post by bach »

Je li ova igračka antena za bežični internet. Uslikano u Titovoj u petak

Image
Last edited by bach on 14/10/2008 16:13, edited 2 times in total.
rope
Posts: 21
Joined: 18/01/2005 20:36

#25 Re: zona bežični internet

Post by rope »

bach wrote:Je li ova igračka antena ia bežični internet. Uslikano u Titovoj u petak

Image
Da to je grid antena 2,4 GHz, najvjerovatnije 20db
Post Reply