ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8026 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Bobi wrote: 27/06/2022 13:38
nemezis wrote: 27/06/2022 13:23 Znak stop nije postavljen da umanji njegovu prednost u odnosu na bijelog nego zato sto je vidljivost takva da ne može sigurno uci u raskrsnicu ako se ne zaustavi.
Pogrešno, upravo suprotno, znak STOP je tu da da vozilima iz suprotnog smjera prednost iz nekog razloga najcesce ubrzanja saobracaja jer se utvrdilo da vise vozila dolazi iz tog smjera.

Da oba vozila imaju znak trokut vazilo bi pravilo kao sto si naveo.
Ne, nije. Zamisli da je crveni čekao i odlučio da krene, u tom momentu dolazi bijeli. Znaci, crveni je odradio svoje obavezno cekanje i treba krenuti, već je ubacio u prvu, pusta kvacilo. Sta tada? Primijeni svoje argumente na tu situaciju i vidjećeš da nema smisla gledati tako kako ti gledaš.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8027 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Dzontra_Volta wrote: 27/06/2022 14:12
nemezis wrote: 26/06/2022 22:27
Ne nalazi se bijeli na cesti sa prvenstvom, raskrsnica je mjesto gdje se ukrštaju ceste a bijeli dolazi sa ceste koja nema prednost a ima obavezu propustiti onoga koji ide ravno.
U ovoj situaciji se on nalazi na ulici sa prvnstvom prolaza. Odakle je došao, nije bitno.
Primijeni taj argument na dva trokuta. Bijeli bi samo trebao da bude brzi i da se nadje na "cesti koja ima prednost" i crveni ga mora pustiti? Ne ide to tako. Gleda se trenutna situacija, oba su tamo gdje jesu i oba čitaju Zakon. Zakon kaže bijeli mora propustiti crvenog. Zakon nigdje ne kaze da crveni mora propustiti bijelog.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8028 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Dozer wrote: 27/06/2022 14:28
oXavier wrote: 27/06/2022 12:45

Naravno da se primjenjuje pravilo desne strane na nesignaliziranim raskrsnicama, ali ove sve tri raskrsnice imaju po dva znaka, tako da su obilježeni odgovori itekako tačni.
Auuuu.... tek sad vidim BIJELI trokut...a jesu ga nacrtali u pm....
OK, fakat ga nisam vidio. Izvinjavam se.
Da, s obzirom na upozorenje da se ulazi na cestu s pravom prvenstva, i taj mora cekati, a zadnji uvijek ide onaj na Stopu.
Ne ide zadnji onaj na stopu. Odakle ti to?
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8029 Re: ZOBS

Post by Dozer »

nivla wrote: 27/06/2022 15:01 u testovima koji se polazu unazad vise od 10g stoji da crveni ima prednost
na slici obojica STOJE, nije bijeli usao u raskrsnicu, i on je duzan da se zaustavi ako ima vozila na putu kojim se on krece(bijeli), trokut znaci da stanes ako ima vozila
crveni gleda svoj znak i gleda ima li koga sa njegove desne i lijeve strane
bijeli gleda svoj znak i posmatra ima li mu koga sa njegove desne i lijeve strane, skrece ulijevo pa mu s njegove desne strane dolazi crveno vozilo koje je duzan propustiti

znam da sam pitao predavaca u autoskoli jer su i tad bili ovi isti testovi, zasto crveni ima prednost i obrazlozeno je da je ima, i da to znaci samo da je duzan da se zaustavi, a onda ako nema prepreke tj nema vozila na putu s kojim se ukrsta moze proci, njegov se put ne ukrsta sa putom odakle mu dolazi bijeli
eh sad mozda su me pogresno ucili, ali ja se drzim tog pravila, ipak 3 raskrsnice na testovima objasnjavaju potpuno identicnu stvar, ako je jedna bila pogresna nisu sve tri evo i link na zvanicnu listu pitanja za raskrsnice https://mo.ks.gov.ba/sites/mo.ks.gov.ba ... vljeno.pdf

i da u autoskoli te ne uci instruktor raskrsnice, nego ovlasteni inzenjer saobracaja, i nije jedan nego ih je desetine samo u KS, potpuno isti testovi su na podrucju cijele bih
Drugim rijecima, taj znak STOP u primjeru postoji 'nako.... Svrha mu je besmislena.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8030 Re: ZOBS

Post by Dozer »

Ateista wrote: 27/06/2022 14:55
Dozer wrote: 27/06/2022 14:28
Auuuu.... tek sad vidim BIJELI trokut...a jesu ga nacrtali u pm....
OK, fakat ga nisam vidio. Izvinjavam se.
Da, s obzirom na upozorenje da se ulazi na cestu s pravom prvenstva, i taj mora cekati, a zadnji uvijek ide onaj na Stopu.
Ne ide zadnji onaj kojem je stop, jer trokut i stop imaju istu tezinu i odnose se iskljucivo na ulicu koju presijecaju. Za vozila koja su na istom pravcu i jedno skrece vazi pravilo nemijenjanja pravca, a u datom zadatku onaj sto mu je stop ne mijenja pravac i samim tim ima prednost u odnosu na onoga koji skrece.
Koliko se sjecam, u testovima koje sam ja polagao, a to je bilo prije 31 godinu, znak STOP je znacio obavezno zaustavljanje i propustanje svih vozila u raskrsnici.
Doduse, u to vrijeme su se za zaustavljanje u traci koristila 4 zmigavca, danas cujem da djecu uce da je dovoljno dati samo desni, i austaviti se u traci... :roll:
Takodjer, danas uopste kandidate ne uce da krenu pod rucnom na uzbrddici, nema bocnog parkiranja, itd. (sve ovo znam iz licnog primjera vlastite djece).
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#8031 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Stop je uvijek bio kako tumace zaustavljanje 5 sekundi pa onda kretanje nakon sto propustis sve oko sebe sa prvenstvom prolaza.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8032 Re: ZOBS

Post by nemezis »

vjeshalica wrote: 27/06/2022 16:50 Stop je uvijek bio kako tumace zaustavljanje 5 sekundi pa onda kretanje nakon sto propustis sve oko sebe sa prvenstvom prolaza.
Nema 5 sekundi nigdje. Zaustaviti se znači da auto stane i to je to.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#8033 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

nemezis wrote: 27/06/2022 17:12
vjeshalica wrote: 27/06/2022 16:50 Stop je uvijek bio kako tumace zaustavljanje 5 sekundi pa onda kretanje nakon sto propustis sve oko sebe sa prvenstvom prolaza.
Nema 5 sekundi nigdje. Zaustaviti se znači da auto stane i to je to.
Rekla sam kako tumace ,otidji u bilo koju autoskolu nek istumace postupanje po stopu.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8034 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Dozer wrote: 27/06/2022 16:46
Ateista wrote: 27/06/2022 14:55

Ne ide zadnji onaj kojem je stop, jer trokut i stop imaju istu tezinu i odnose se iskljucivo na ulicu koju presijecaju. Za vozila koja su na istom pravcu i jedno skrece vazi pravilo nemijenjanja pravca, a u datom zadatku onaj sto mu je stop ne mijenja pravac i samim tim ima prednost u odnosu na onoga koji skrece.
Koliko se sjecam, u testovima koje sam ja polagao, a to je bilo prije 31 godinu, znak STOP je znacio obavezno zaustavljanje i propustanje svih vozila u raskrsnici.
Doduse, u to vrijeme su se za zaustavljanje u traci koristila 4 zmigavca, danas cujem da djecu uce da je dovoljno dati samo desni, i austaviti se u traci... :roll:
Takodjer, danas uopste kandidate ne uce da krenu pod rucnom na uzbrddici, nema bocnog parkiranja, itd. (sve ovo znam iz licnog primjera vlastite djece).
Ne sjećaš se dobro. Imam ZOBS iz Jugoslavije i isto je kao i sada. Propuštanje svoh vozila "na putu na koji.nailazi". Pa zamisli samo da dva vozača imaju stop, ne bi nikada prošli kada bi morali propustiti "sva vozila u raskrsnici".
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8035 Re: ZOBS

Post by nemezis »

vjeshalica wrote: 27/06/2022 17:14
nemezis wrote: 27/06/2022 17:12
Nema 5 sekundi nigdje. Zaustaviti se znači da auto stane i to je to.
Rekla sam kako tumace ,otidji u bilo koju autoskolu nek istumace postupanje po stopu.
Nemaju oni sta tumačiti nesto sto pise jasno u Zakonu. Onog momenta kada se auto prestane kretati, ti si se zaustavio i ispunio zakonsku obavezu. Ako nema vozila na putu, krećeš odmah. Pa pokušaj negdje stati i mjeriti 5 sekundi.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8036 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Dozer wrote: 27/06/2022 16:44
nivla wrote: 27/06/2022 15:01 u testovima koji se polazu unazad vise od 10g stoji da crveni ima prednost
na slici obojica STOJE, nije bijeli usao u raskrsnicu, i on je duzan da se zaustavi ako ima vozila na putu kojim se on krece(bijeli), trokut znaci da stanes ako ima vozila
crveni gleda svoj znak i gleda ima li koga sa njegove desne i lijeve strane
bijeli gleda svoj znak i posmatra ima li mu koga sa njegove desne i lijeve strane, skrece ulijevo pa mu s njegove desne strane dolazi crveno vozilo koje je duzan propustiti

znam da sam pitao predavaca u autoskoli jer su i tad bili ovi isti testovi, zasto crveni ima prednost i obrazlozeno je da je ima, i da to znaci samo da je duzan da se zaustavi, a onda ako nema prepreke tj nema vozila na putu s kojim se ukrsta moze proci, njegov se put ne ukrsta sa putom odakle mu dolazi bijeli
eh sad mozda su me pogresno ucili, ali ja se drzim tog pravila, ipak 3 raskrsnice na testovima objasnjavaju potpuno identicnu stvar, ako je jedna bila pogresna nisu sve tri evo i link na zvanicnu listu pitanja za raskrsnice https://mo.ks.gov.ba/sites/mo.ks.gov.ba ... vljeno.pdf

i da u autoskoli te ne uci instruktor raskrsnice, nego ovlasteni inzenjer saobracaja, i nije jedan nego ih je desetine samo u KS, potpuno isti testovi su na podrucju cijele bih
Drugim rijecima, taj znak STOP u primjeru postoji 'nako.... Svrha mu je besmislena.
Pa svrha mu je da se vozilo zaustavi. Čim se zaustavi, može nastaviti dalje u skladu sa propisima. Stop je jednostavno "trokut sa obaveznim zaustavljanjem".
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#8037 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

nemezis wrote: 27/06/2022 17:20
vjeshalica wrote: 27/06/2022 17:14

Rekla sam kako tumace ,otidji u bilo koju autoskolu nek istumace postupanje po stopu.
Nemaju oni sta tumačiti nesto sto pise jasno u Zakonu. Onog momenta kada se auto prestane kretati, ti si se zaustavio i ispunio zakonsku obavezu. Ako nema vozila na putu, krećeš odmah. Pa pokušaj negdje stati i mjeriti 5 sekundi.
To probaj uraditi na polaganju vozackog pa ces ispusiti. Iako mi svi to radimo, a ja kad izlazim sa svog parkinga imam znak Stop ako nema nista, prolazim, ne stojim. Da koga sasijem na ulici bila bi kriva.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8038 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Dozer wrote: 27/06/2022 16:46
Ateista wrote: 27/06/2022 14:55

Ne ide zadnji onaj kojem je stop, jer trokut i stop imaju istu tezinu i odnose se iskljucivo na ulicu koju presijecaju. Za vozila koja su na istom pravcu i jedno skrece vazi pravilo nemijenjanja pravca, a u datom zadatku onaj sto mu je stop ne mijenja pravac i samim tim ima prednost u odnosu na onoga koji skrece.
Koliko se sjecam, u testovima koje sam ja polagao, a to je bilo prije 31 godinu, znak STOP je znacio obavezno zaustavljanje i propustanje svih vozila u raskrsnici.
Doduse, u to vrijeme su se za zaustavljanje u traci koristila 4 zmigavca, danas cujem da djecu uce da je dovoljno dati samo desni, i austaviti se u traci... :roll:
Takodjer, danas uopste kandidate ne uce da krenu pod rucnom na uzbrddici, nema bocnog parkiranja, itd. (sve ovo znam iz licnog primjera vlastite djece).
Za to nisam siguran da nije bilo izmjena, prema sadasnjem se odnosi samo na ulicu sa kojom se ukrsta tvoja ulica.
Da, cuo sam da tako neke stvari izbacuju iz obuke...
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8039 Re: ZOBS

Post by Ateista »

nemezis wrote: 27/06/2022 17:22
Dozer wrote: 27/06/2022 16:44
Drugim rijecima, taj znak STOP u primjeru postoji 'nako.... Svrha mu je besmislena.
Pa svrha mu je da se vozilo zaustavi. Čim se zaustavi, može nastaviti dalje u skladu sa propisima. Stop je jednostavno "trokut sa obaveznim zaustavljanjem".
Tako je, u stvarnosti se ulgavnom stop stavlja na nepregledne raskrsnice.
U konkretnom zadatku sluzi vjerovatno zato da se nauci da su trokut i stop istog ranga.
User avatar
nivla
Posts: 4281
Joined: 12/01/2008 23:44

#8040 Re: ZOBS

Post by nivla »

vjeshalica wrote: 27/06/2022 16:50 Stop je uvijek bio kako tumace zaustavljanje 5 sekundi pa onda kretanje nakon sto propustis sve oko sebe sa prvenstvom prolaza.
nije 5 sekundi nego jasno i glasno samo zaustavljanje, ne usporavanje kako to rade danas vec zaustavljanje, i mozes ako se uvjeris da je situacija cista odmah krenuti
ja sam komisiji na polaganju po zaustavljanju naglasio da nema nikog i da mogu odmah krenuti, auto je bilo u stanju mirovanja na kocnici
Dozer wrote: 27/06/2022 16:44
Drugim rijecima, taj znak STOP u primjeru postoji 'nako.... Svrha mu je besmislena.
nisi upravu kako god, mozda ti zvuci logicno da bijeli ima prednost, ali prednost ima crveni, pogresno mislis treba znati prihvatiti i da nisi upravu



neko napisa kad bi isao kamionom, tad ne jebem pravila nego pustim budalu jer tu u praksi vrijedi zakon jaceg, sta mrtav mogu dokazati i sta mi znaci sto sam imao prednost
Seawolf
Posts: 7676
Joined: 14/06/2012 22:59

#8041 Re: ZOBS

Post by Seawolf »

nemezis wrote: 27/06/2022 17:22 Pa svrha mu je da se vozilo zaustavi. Čim se zaustavi, može nastaviti dalje u skladu sa propisima. Stop je jednostavno "trokut sa obaveznim zaustavljanjem".
Upravo tako.

U stvari je i kod nas tako nekada i izgledao:

Image

U nekim državama (npr. u Španjolskoj) je i danas u tom obliku.
Seawolf
Posts: 7676
Joined: 14/06/2012 22:59

#8042 Re: ZOBS

Post by Seawolf »

nivla wrote: 27/06/2022 15:22 vjestak iz hrvatske nije dobro objasnio i zbog toga dolazi do cijele zabune, nazalost i oni su ljudi i oni grijese, kako su dosli do toga da budu vjestaci ne znamo
zato i imamo situacije da presude da je obostrana krivica kad te onaj sto te poceo preticati u trenutku kad si dao znak da skreces lijevo udari, ne zato sto je ovaj sto je skretao nesto pogrijesio nego zato sto su vjestaci nestrucni
Pa stvarna svrha vještaka i jeste da uzmu pare kako bi pridonijeli donošenju obavezujućih odluka koje su u suprotnosti sa propisima.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8043 Re: ZOBS

Post by nemezis »

vjeshalica wrote: 27/06/2022 17:24
nemezis wrote: 27/06/2022 17:20
Nemaju oni sta tumačiti nesto sto pise jasno u Zakonu. Onog momenta kada se auto prestane kretati, ti si se zaustavio i ispunio zakonsku obavezu. Ako nema vozila na putu, krećeš odmah. Pa pokušaj negdje stati i mjeriti 5 sekundi.
To probaj uraditi na polaganju vozackog pa ces ispusiti. Iako mi svi to radimo, a ja kad izlazim sa svog parkinga imam znak Stop ako nema nista, prolazim, ne stojim. Da koga sasijem na ulici bila bi kriva.
Šta da probam uraditi, zaustaviti na stop? Zaustavio, nije bilo vozila, ubacio u prvu i krenuo.

Ti sada pises o "ne stojim" a ja sam jasno napisao "zaustaviti".
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#8044 Re: ZOBS

Post by ZoomZoomKiwi »

Mene su naučili da se treba zaustaviti na znak STOP i to do znaka, ne ispred, ukoliko nema zaustavne linije.

Trajanje uopće nije određeno, nego kad se zaustaviš, ako stvarno nema nikoga, možeš odmah krenuti. Ali nema puzanja, nego se baš moraš zaustaviti skroz.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#8045 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

nemezis wrote: 27/06/2022 18:19
vjeshalica wrote: 27/06/2022 17:24

To probaj uraditi na polaganju vozackog pa ces ispusiti. Iako mi svi to radimo, a ja kad izlazim sa svog parkinga imam znak Stop ako nema nista, prolazim, ne stojim. Da koga sasijem na ulici bila bi kriva.
Šta da probam uraditi, zaustaviti na stop? Zaustavio, nije bilo vozila, ubacio u prvu i krenuo.

Ti sada pises o "ne stojim" a ja sam jasno napisao "zaustaviti".
kad polazes vozacki probaj tako da prodjes iako nikoga nema, pa ces vidjeti ishod situacije
jedno je skolska voznja i voznja kandidata u odnosu na nekoga ko vec upravlja vozilom duze vrijeme

i koja je razlika izmedju ne stojim i ne zaustavljam se, ne stojim u mjestu ako nema nikoga sta se pravis vazan i kome? bgt popusti vise
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8046 Re: ZOBS

Post by Ateista »

EFD22 wrote: 27/06/2022 18:25 Mene su naučili da se treba zaustaviti na znak STOP i to do znaka, ne ispred, ukoliko nema zaustavne linije.

Trajanje uopće nije određeno, nego kad se zaustaviš, ako stvarno nema nikoga, možeš odmah krenuti. Ali nema puzanja, nego se baš moraš zaustaviti skroz.
Ja se sjecam isto da sam morao stati ali nije bilo definisano koliko dugo.
Sjecam se i da me instruktor napao sto nisam stao ispred znaka, ja mu kazem da odatle ne vidim nista i da bih stao na samoj raskrsnici ali kaze da moram prco stati prije znaka stop pa jos jednom na raskrsnici odakle imam pregled, neka pravila su stvarno idiotska.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32132
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8047 Re: ZOBS

Post by Bobi »

nemezis wrote: 27/06/2022 18:19 Šta da probam uraditi, zaustaviti na stop? Zaustavio, nije bilo vozila, ubacio u prvu i krenuo.
Pa to, zamisli da si u crvenom autu, zaustavio, vidio bijelo vozilo koje se krece, propustio ga, ubacio u prvu i krenuo.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8048 Re: ZOBS

Post by Dozer »

nivla wrote: 27/06/2022 17:41
vjeshalica wrote: 27/06/2022 16:50 Stop je uvijek bio kako tumace zaustavljanje 5 sekundi pa onda kretanje nakon sto propustis sve oko sebe sa prvenstvom prolaza.
nije 5 sekundi nego jasno i glasno samo zaustavljanje, ne usporavanje kako to rade danas vec zaustavljanje, i mozes ako se uvjeris da je situacija cista odmah krenuti
ja sam komisiji na polaganju po zaustavljanju naglasio da nema nikog i da mogu odmah krenuti, auto je bilo u stanju mirovanja na kocnici
Dozer wrote: 27/06/2022 16:44
Drugim rijecima, taj znak STOP u primjeru postoji 'nako.... Svrha mu je besmislena.
nisi upravu kako god, mozda ti zvuci logicno da bijeli ima prednost, ali prednost ima crveni, pogresno mislis treba znati prihvatiti i da nisi upravu

neko napisa kad bi isao kamionom, tad ne jebem pravila nego pustim budalu jer tu u praksi vrijedi zakon jaceg, sta mrtav mogu dokazati i sta mi znaci sto sam imao prednost
Nije meni problem priznati da nisam u pravu, kad to nisam (upravu ili u pravu...?). Samo sam rekao "koliko se sjecam".
Bobi
Forum administrator
Posts: 32132
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8049 Re: ZOBS

Post by Bobi »

A da malo se prebacimo na žuto svjetlo na semaforu :D ?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8050 Re: ZOBS

Post by nemezis »

vjeshalica wrote: 27/06/2022 18:39
nemezis wrote: 27/06/2022 18:19
Šta da probam uraditi, zaustaviti na stop? Zaustavio, nije bilo vozila, ubacio u prvu i krenuo.

Ti sada pises o "ne stojim" a ja sam jasno napisao "zaustaviti".
kad polazes vozacki probaj tako da prodjes iako nikoga nema, pa ces vidjeti ishod situacije
jedno je skolska voznja i voznja kandidata u odnosu na nekoga ko vec upravlja vozilom duze vrijeme

i koja je razlika izmedju ne stojim i ne zaustavljam se, ne stojim u mjestu ako nema nikoga sta se pravis vazan i kome? bgt popusti vise
Ja ne razumijem o čemu pričaš, kakvo prolazenje? Sta tebi nije jasno u "Zaustavio, nije bilo vozila, ubacio u prvu i krenuo."?
Post Reply