ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6926 Re: ZOBS

Post by nemezis »

foxlife wrote: 22/10/2021 17:04
nemezis wrote: 22/10/2021 16:43
Tako je, ako nisi završio preticanje. Ako jesi, vratiš se u svoju traku preko pune.
to ne znaci da nisi prekrsio zakon i da te ne moze kazniti
Po kojem članu Zakona? Ja sam objasnio zašto to nije kršenje Zakona? Možeš li ti objasniti zašto jeste, odnosno gdje je greška u mom objašnjenju?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6927 Re: ZOBS

Post by nemezis »

veselinovic wrote: 23/10/2021 00:16
nemezis wrote: 21/10/2021 18:05
Šta to tačno znači "loše procijenio"? Vidim da je preticanje dozvoljeno, nema auta iz suprotnog smijera i pretičem. Šta treba da procijenim, gdje je prestanak isprekidane? Kako se to procijeni?
Ne bih da kvarim zabavu, ali pravilnik o saobracajnoj signalizaciji... propisuje kako se crtaju linije. Kod isprekidane linije, prije njenog kraja na x metara mora biti upozorenje da ce prestati isprekidana. To x zavisi od dozvoljene brzine i aproksimativno je preko 100m - koliko mi se cini.
A znak i ne mora uvijek postojati, moguce je da u lijevoj krivini sleper zakloni znak.
Linije su tu presudne, ali policija ne cita taj pravilnik ( na srecu)
Ja razumijem da se u principu priča o tome da se onaj koji pretiče nadje na drugoj traci u području gdje je preticanje zabranjeno a to područje je tačno označeno znakom zabrane preticanja. Ja tvrdim da je nakon obavljenog preticanja dozvoljeno vracanje u svoju traku u podrucju gdje je preticanje zabranjeno jer vracanje u svoju traku nije preticanje nego radnja koja je Zakonom propisana kao obavezna nakon preticanja.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6928 Re: ZOBS

Post by nemezis »

preludezalude wrote: 23/10/2021 01:15
nemezis wrote: 21/10/2021 16:23
Prica je o vracanju preko pune kada je preticanje vec završeno. U Zakonu je jasno napisano sta je preticanje i data je obaveza vraćanja nakon preticanja.

Šta bi trebalo, pretices auto i 10 metara si ispred njega i nailazis na punu i kocis ds se vratiš iza njega? Prvo, nije tako propisano Zakonom. Drugo, bi li to imalo smisla?
Treba krenuti od toga sta znaci puna linija. Puna linija znaci da ne smijes preci tockovima preko nje.
Pa evo hajde da krenemo od toga. Čime je propisana kazna za "prelazak tockovima preko pune linije"?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6929 Re: ZOBS

Post by nemezis »

foxlife wrote: 23/10/2021 07:26 Puna linija je u biti zid
Svi smo mi zavrsili nekad preticanje na punoj sto ne znaci da nismo prekrsili zakon
Eto, samo sam jos ovo čekao da neko kaže. Je li i to rekao neki instruktor? Puna linija je oznaka na kolovozu, nije nikakav zid. Treba razlikovati "završiti preticanje" i "vracanje u svoju traku". Vracanje u svoju traku nije zavrsavanje preticanja i tako je navedeno i u Zakonu. A završavati preticanje je dio preticanja i naravno da je zabranjeno na dijelu gdje je preticanje zabranjeno.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6930 Re: ZOBS

Post by nemezis »

foxlife wrote: 22/10/2021 17:04
nemezis wrote: 22/10/2021 16:43
Tako je, ako nisi završio preticanje. Ako jesi, vratiš se u svoju traku preko pune.
to ne znaci da nisi prekrsio zakon i da te ne moze kazniti
Po kojem članu Zakona će pisati kaznu?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6931 Re: ZOBS

Post by foxlife »

nemezis wrote: 23/10/2021 08:25
foxlife wrote: 22/10/2021 17:04

to ne znaci da nisi prekrsio zakon i da te ne moze kazniti
Po kojem članu Zakona? Ja sam objasnio zašto to nije kršenje Zakona? Možeš li ti objasniti zašto jeste, odnosno gdje je greška u mom objašnjenju?
koji clan zakona obradjuje punu liniju po tome clanu je krsenje
ti nisi objasnio nista jer nisi procitao zakon ocito
kao sto sam rekao cim preko pune prelazis prekrsio si zakon jer je to hipoteticki zid izmedju traka
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6932 Re: ZOBS

Post by foxlife »

nemezis wrote: 23/10/2021 08:42
foxlife wrote: 23/10/2021 07:26 Puna linija je u biti zid
Svi smo mi zavrsili nekad preticanje na punoj sto ne znaci da nismo prekrsili zakon
Eto, samo sam jos ovo čekao da neko kaže. Je li i to rekao neki instruktor? Puna linija je oznaka na kolovozu, nije nikakav zid. Treba razlikovati "završiti preticanje" i "vracanje u svoju traku". Vracanje u svoju traku nije zavrsavanje preticanja i tako je navedeno i u Zakonu. A završavati preticanje je dio preticanja i naravno da je zabranjeno na dijelu gdje je preticanje zabranjeno.
ako nisi zavrsio preticanje do pocetka pune znaci da si lose procijenio situaciju a i sposobnosti i performanse svog auta
vracanje u svoju traku je itekako zavrsavanje preticanja jer odakle ti u drugoj traci ako nisi prestizao?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6933 Re: ZOBS

Post by foxlife »

nemezis wrote: 23/10/2021 08:44
foxlife wrote: 22/10/2021 17:04

to ne znaci da nisi prekrsio zakon i da te ne moze kazniti
Po kojem članu Zakona će pisati kaznu?
clan 61 stavka 4
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#6934 Re: ZOBS

Post by Laplace »

foxlife wrote: 23/10/2021 09:15
nemezis wrote: 23/10/2021 08:42
Eto, samo sam jos ovo čekao da neko kaže. Je li i to rekao neki instruktor? Puna linija je oznaka na kolovozu, nije nikakav zid. Treba razlikovati "završiti preticanje" i "vracanje u svoju traku". Vracanje u svoju traku nije zavrsavanje preticanja i tako je navedeno i u Zakonu. A završavati preticanje je dio preticanja i naravno da je zabranjeno na dijelu gdje je preticanje zabranjeno.
ako nisi zavrsio preticanje do pocetka pune znaci da si lose procijenio situaciju a i sposobnosti i performanse svog auta
vracanje u svoju traku je itekako zavrsavanje preticanja jer odakle ti u drugoj traci ako nisi prestizao?
Izgleda da našim ljudima baš treba crtati i detaljno objašnjavati šta se podrazumijeva pod "završeno preticanje".. Izgleda da zakon nije to dovoljno precizno formulisao (ili kolega nije dobro citirao taj član), valjda su podrazumijevali da će svako shvatiti da si preticanje završio tek kad si ponovo u traci u kojoj si bio prije preticanja. Ja bar tako shvatam radnju preticanja: poslije provjere prelazim u lijevu traku, prođem pored vozila, vratim se nazad u desnu i tek tad smatram da sam završio preticanje. Sad, da li je tako zakon definisao ne bih znao.

Edit: Izgleda da su ipak radnju preticanja odvojili od radnje vraćanja u svoju traku (član 61. tačka 5. i član 62. tačka 2.).
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#6935 Re: ZOBS

Post by Laplace »

Zaninmljiv je član 66 (sad ću da otvorim Pandorinu kutiju :D ). Da li ovo znači da na autoputu možeš proći desnom trakom ako voziš brže od onoga u lijevoj ili je to slučaj samo na gradskim saobraćajnicama gdje se formiraju kolone? Vjerovatno je ipak drugi slučaj, jer je na autoputu lijeva traka preticajna i nije ravnopravna sa desnom.

Citiram (sic):

"Član 66

(1) Na putu na kojem postoje najmanje dvije saobraćajne trake namijenjene za saobraćaj
vozila u istom smjeru i na kojoj su kolone vozila vozač može da napusti traku na kojoj se
nalazi samo radi skretanja ulijevo ili udesno, ili radi parkiranja vozila.

(2) Na putevima i pod uslovom iz stava (1) ovog člana brže kretanje vozila na jednoj traci od
kretanja na drugoj traci ne smatra se preticanjem.

(3) Ne smatra se preticanjem ni prolaženje sa desne strane vozila koje prema odredbi člana
39. stav (3) ovog zakona za svoje kretanje ne koristi saobraćajnu traku uz desnu ivicu
kolovoza."
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6936 Re: ZOBS

Post by foxlife »

Laplace wrote: 23/10/2021 09:57
foxlife wrote: 23/10/2021 09:15

ako nisi zavrsio preticanje do pocetka pune znaci da si lose procijenio situaciju a i sposobnosti i performanse svog auta
vracanje u svoju traku je itekako zavrsavanje preticanja jer odakle ti u drugoj traci ako nisi prestizao?
Izgleda da našim ljudima baš treba crtati i detaljno objašnjavati šta se podrazumijeva pod "završeno preticanje".. Izgleda da zakon nije to dovoljno precizno formulisao (ili kolega nije dobro citirao taj član), valjda su podrazumijevali da će svako shvatiti da si preticanje završio tek kad si ponovo u traci u kojoj si bio prije preticanja. Ja bar tako shvatam radnju preticanja: poslije provjere prelazim u lijevu traku, prođem pored vozila, vratim se nazad u desnu i tek tad smatram da sam završio preticanje. Sad, da li je tako zakon definisao ne bih znao.

Edit: Izgleda da su ipak radnju preticanja odvojili od radnje vraćanja u svoju traku (član 61. tačka 5. i član 62. tačka 2.).
nisu odvojili jer se u tim clanovima i pominje preticanje tj obilazenje
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6937 Re: ZOBS

Post by foxlife »

Laplace wrote: 23/10/2021 10:08 Zaninmljiv je član 66 (sad ću da otvorim Pandorinu kutiju :D ). Da li ovo znači da na autoputu možeš proći desnom trakom ako voziš brže od onoga u lijevoj ili je to slučaj samo na gradskim saobraćajnicama gdje se formiraju kolone? Vjerovatno je ipak drugi slučaj, jer je na autoputu lijeva traka preticajna i nije ravnopravna sa desnom.

Citiram (sic):

"Član 66

(1) Na putu na kojem postoje najmanje dvije saobraćajne trake namijenjene za saobraćaj
vozila u istom smjeru i na kojoj su kolone vozila vozač može da napusti traku na kojoj se
nalazi samo radi skretanja ulijevo ili udesno, ili radi parkiranja vozila.

(2) Na putevima i pod uslovom iz stava (1) ovog člana brže kretanje vozila na jednoj traci od
kretanja na drugoj traci ne smatra se preticanjem.

(3) Ne smatra se preticanjem ni prolaženje sa desne strane vozila koje prema odredbi člana
39. stav (3) ovog zakona za svoje kretanje ne koristi saobraćajnu traku uz desnu ivicu
kolovoza."
ne znam sta tu u 66 nije jasno?
o ovome smo imali raspravu sta ako onaj u lijevoj na ap vozi 80 naravno da ce onaj koji stalno vozi desnom normalno proci sa 120 ili koliko vec nebitno jer ga ta traka lijeva uopste ne zanima
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#6938 Re: ZOBS

Post by Laplace »

foxlife wrote: 23/10/2021 10:25
Laplace wrote: 23/10/2021 10:08 Zaninmljiv je član 66 (sad ću da otvorim Pandorinu kutiju :D ). Da li ovo znači da na autoputu možeš proći desnom trakom ako voziš brže od onoga u lijevoj ili je to slučaj samo na gradskim saobraćajnicama gdje se formiraju kolone? Vjerovatno je ipak drugi slučaj, jer je na autoputu lijeva traka preticajna i nije ravnopravna sa desnom.

Citiram (sic):

"Član 66

(1) Na putu na kojem postoje najmanje dvije saobraćajne trake namijenjene za saobraćaj
vozila u istom smjeru i na kojoj su kolone vozila vozač može da napusti traku na kojoj se
nalazi samo radi skretanja ulijevo ili udesno, ili radi parkiranja vozila.

(2) Na putevima i pod uslovom iz stava (1) ovog člana brže kretanje vozila na jednoj traci od
kretanja na drugoj traci ne smatra se preticanjem.

(3) Ne smatra se preticanjem ni prolaženje sa desne strane vozila koje prema odredbi člana
39. stav (3) ovog zakona za svoje kretanje ne koristi saobraćajnu traku uz desnu ivicu
kolovoza."
ne znam sta tu u 66 nije jasno?
o ovome smo imali raspravu sta ako onaj u lijevoj na ap vozi 80 naravno da ce onaj koji stalno vozi desnom normalno proci sa 120 ili koliko vec nebitno jer ga ta traka lijeva uopste ne zanima
Malo je u ZOBS-u obrađen autoput, valjda iz razloga što je pisan kad ga nismo ni imali a kasnije tek dorađivan. Jasan je član 66. kad se odnosi na gradsku saobraćajnicu, ali na autocesti je situacija drugačija: vozi se u pravilu desnom trakom a lijeva je preticajna.

Kako god, član 66. ti govori da sporog vozača možeš proći vožnjom desnom trakom po ograničenju.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6939 Re: ZOBS

Post by foxlife »

Laplace wrote: 23/10/2021 10:30
foxlife wrote: 23/10/2021 10:25

ne znam sta tu u 66 nije jasno?
o ovome smo imali raspravu sta ako onaj u lijevoj na ap vozi 80 naravno da ce onaj koji stalno vozi desnom normalno proci sa 120 ili koliko vec nebitno jer ga ta traka lijeva uopste ne zanima
Malo je u ZOBS-u obrađen autoput, valjda iz razloga što je pisan kad ga nismo ni imali a kasnije tek dorađivan. Jasan je član 66. kad se odnosi na gradsku saobraćajnicu, ali na autocesti je situacija drugačija: vozi se u pravilu desnom trakom a lijeva je preticajna.

Kako god, član 66. ti govori da sporog vozača možeš proći vožnjom desnom trakom po ograničenju.
naravno zato sto ti vozis svojom trakom i ne zanima te lijeva
ako ko krsi zakon to je taj u lijevoj koji vozi sporo ili sta vec radi i nema nikakve veze sa tobom
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#6940 Re: ZOBS

Post by Seawolf »

Ako se potrudite pa još jednom pažljivo pročitate sadržaj stavova (1) i (2) člana 66, valjda će postati jasno da prolazak većom brzinom jednog vozila u desnoj saobraćajnoj traci pored jednog vozila koje se kreće manjom brzinom u lijevoj saobraćajnoj traci JESTE preticanje.

p.s. Odnosno, bilo bi jasno da nema gluposti napisane u stavu (47) člana 9.
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#6941 Re: ZOBS

Post by isx »

Da li je prednja tablica zakonom obavezna?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6942 Re: ZOBS

Post by foxlife »

isx wrote: 23/10/2021 14:16 Da li je prednja tablica zakonom obavezna?
jeste
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6943 Re: ZOBS

Post by foxlife »

Seawolf wrote: 23/10/2021 13:34 Ako se potrudite pa još jednom pažljivo pročitate sadržaj stavova (1) i (2) člana 66, valjda će postati jasno da prolazak većom brzinom jednog vozila u desnoj saobraćajnoj traci pored jednog vozila koje se kreće manjom brzinom u lijevoj saobraćajnoj traci JESTE preticanje.

p.s. Odnosno, bilo bi jasno da nema gluposti napisane u stavu (47) člana 9.
kakvo preticanje ako ti vozis svojom trakom duzi period a i on svojom

i dobro ti procitaj sta kazu u clanu 66 sve 3 stavke
Last edited by foxlife on 23/10/2021 14:21, edited 1 time in total.
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#6944 Re: ZOBS

Post by Laplace »

Seawolf wrote: 23/10/2021 13:34 Ako se potrudite pa još jednom pažljivo pročitate sadržaj stavova (1) i (2) člana 66, valjda će postati jasno da prolazak većom brzinom jednog vozila u desnoj saobraćajnoj traci pored jednog vozila koje se kreće manjom brzinom u lijevoj saobraćajnoj traci JESTE preticanje.

p.s. Odnosno, bilo bi jasno da nema gluposti napisane u stavu (47) člana 9.
Nije naveden broj vozila. Sad, da li se pominjanje kolone odnosi na to da se tu kolona može formirati ili da član vrijedi samo ako kolona postoji, to je već druga stvar.
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#6945 Re: ZOBS

Post by noviclan »

isx wrote: 23/10/2021 14:16 Da li je prednja tablica zakonom obavezna?
A zadnja da li je obavezna
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6946 Re: ZOBS

Post by foxlife »

noviclan wrote: 23/10/2021 16:57
isx wrote: 23/10/2021 14:16 Da li je prednja tablica zakonom obavezna?
A zadnja da li je obavezna
obe su obavezne osim na motoru gdje je obavezna samo zadnja
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6947 Re: ZOBS

Post by nemezis »

foxlife wrote: 23/10/2021 09:13
nemezis wrote: 23/10/2021 08:25
Po kojem članu Zakona? Ja sam objasnio zašto to nije kršenje Zakona? Možeš li ti objasniti zašto jeste, odnosno gdje je greška u mom objašnjenju?
koji clan zakona obradjuje punu liniju po tome clanu je krsenje
ti nisi objasnio nista jer nisi procitao zakon ocito
kao sto sam rekao cim preko pune prelazis prekrsio si zakon jer je to hipoteticki zid izmedju traka
Nema potrebe za takvim tonom. Cim kazes da je kazna po clanu koji obrađuje punu liniju, vidi se da ti nisi procitao. Daj tačno clan Zakona po kojem ce te kazniti. Jesi li ti uopšte pročitao moje objašnjenje preticanja gdje sam citirao Zakon?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6948 Re: ZOBS

Post by nemezis »

foxlife wrote: 23/10/2021 09:15
nemezis wrote: 23/10/2021 08:42
Eto, samo sam jos ovo čekao da neko kaže. Je li i to rekao neki instruktor? Puna linija je oznaka na kolovozu, nije nikakav zid. Treba razlikovati "završiti preticanje" i "vracanje u svoju traku". Vracanje u svoju traku nije zavrsavanje preticanja i tako je navedeno i u Zakonu. A završavati preticanje je dio preticanja i naravno da je zabranjeno na dijelu gdje je preticanje zabranjeno.
ako nisi zavrsio preticanje do pocetka pune znaci da si lose procijenio situaciju a i sposobnosti i performanse svog auta
vracanje u svoju traku je itekako zavrsavanje preticanja jer odakle ti u drugoj traci ako nisi prestizao?
Zakon je rekao sta je preticanje (prolazak pored vozila) i sta sa mora raditi nakon preticanja (vratiti u svoju traku). Znak označava zabranu preticanja a ne i zabranu vraćanja u svoju traku.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6949 Re: ZOBS

Post by nemezis »

foxlife wrote: 23/10/2021 09:20
nemezis wrote: 23/10/2021 08:44
Po kojem članu Zakona će pisati kaznu?
clan 61 stavka 4
"ako saobraćajna/prometna traka kojom namjerava obaviti preticanje/pretjecanje nije slobodna na dovoljnom rastojanju/razmaku tako da bi, vodeći računa o razlici između brzine kretanja svog vozila za vrijeme preticanja/pretjecanja i brzine kretanja vozila drugih učesnika/sudionika u saobraćaju/prometu koje namjerava preteći, preticanje/pretjecanjem ugrozio bezbjednost/sigurnost prometa, ili omeo saobraćaj/promet iz suprotnog smjera"

Kakve ovo ima veze?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6950 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Laplace wrote: 23/10/2021 10:08 Zaninmljiv je član 66 (sad ću da otvorim Pandorinu kutiju :D ). Da li ovo znači da na autoputu možeš proći desnom trakom ako voziš brže od onoga u lijevoj ili je to slučaj samo na gradskim saobraćajnicama gdje se formiraju kolone? Vjerovatno je ipak drugi slučaj, jer je na autoputu lijeva traka preticajna i nije ravnopravna sa desnom.

Citiram (sic):

"Član 66

(1) Na putu na kojem postoje najmanje dvije saobraćajne trake namijenjene za saobraćaj
vozila u istom smjeru i na kojoj su kolone vozila vozač može da napusti traku na kojoj se
nalazi samo radi skretanja ulijevo ili udesno, ili radi parkiranja vozila.

(2) Na putevima i pod uslovom iz stava (1) ovog člana brže kretanje vozila na jednoj traci od
kretanja na drugoj traci ne smatra se preticanjem.

(3) Ne smatra se preticanjem ni prolaženje sa desne strane vozila koje prema odredbi člana
39. stav (3) ovog zakona za svoje kretanje ne koristi saobraćajnu traku uz desnu ivicu
kolovoza."
Možeš i na autoputu, uslov je da su u obje trake kolone. To je i normalno, gužva na autoputu, sve trake pune, neće jedna teaka čekati zato što je desna. Kod nas nema takvih gužvi, van BiH je to normalno.
Post Reply