ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6151 Re: ZOBS

Post by tempuser »

STARx wrote: 20/04/2021 23:54
S4mpion wrote: 20/04/2021 14:41 Evo jedan zadačić na primjeru raskrsnice, gdje se spajaju Drinska i Humska, kod fabrike duhana:

Ko je kriv ako dođe do udesa kao na slici, crveni iz pravca Drinske ili plavi koji se uključuje iz pravca Humske?

Image
Krivo je crveno auto. Iz pravca drinske je postavljen znak obaveznog smjera desno. Auta koja dolaze iz pravca drinske MORAJU skrenuti desno u svoju prvu traku. Prelaskom u traku namijenjenu vozacima iz pravca humske direktno gaze preko pune linije. Jedini nacin da vozaci iz pravca drinske skrenu lijevo jeste odlazak na kruzni tok. Vozaci iz pravca humske su duzni propustiti auta koja dolaze iz pravca kruznog toka i skrecu prema drinskoj. Vozaci iz humske imaju svoju traku, vozaci iz drinske svoju. Imao sam sudar tu, ja sam bio plavo auto. Policajac bio na mojoj strani, kao i sud. Ne moze auto iz drinske ulazit u tu traku, nikako.
Ista stvar kao skretanje iz Kranjčevićeve u F. A. Zvidzdovića, ovi koji skreću desno iz pravca ž. stanice su obavezni skrenuti u desnu traku, ovi što skreću lijevo iz pravca D. Bolnice u lijevu, putanje im se nigdje ne sijeku. Parkirana auta u desnoj traci nisu problem ovih koji skreću iz pravca D. bolnice.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6152 Re: ZOBS

Post by tempuser »

STARx wrote: 21/04/2021 22:13 Kako se priznat krivicu kad se vodi pravilom desne strane..
To su naši vozači... Pravilo desne strane jeste osnovno pravili i važi samo ako raskrsnica saobr. znakovima i signalizacijom nije drugačije rješena, a ovdje jeste.
To bi bili isto kao bi iz H. Ćemerlića iz Pofalića izleto kroz crveno na Z. od Bosne i pokupi te lik koji vozi iz pravca grada i ti se pozivaš na pravilo desne strane! :-)
User avatar
Laplace
Posts: 10301
Joined: 19/11/2012 18:37

#6153 Re: ZOBS

Post by Laplace »

Sociolog wrote: 11/03/2021 13:21
azdralovic wrote: 11/03/2021 00:11 Image

Image

Pravo cemo na parking...
Hvala na slici, vidi mi kuce iza ,iza semafora
:skoljka: :bih:

Sad kad budu tu 2 zgrade i tu ce se semafor raditi
Samo ti javno otkrivaj svoju lokaciju, pa kad ti forumaši počnu dolaziti na kafu sam ćeš biti kriv. :D
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#6154 Re: ZOBS

Post by seoBIH »

S4mpion wrote: 20/04/2021 14:50 Ali crveni je zanemario znak obaveznog skretanja udesno i prešao preko pune linije u traku namijenjenu isključivo za uključivanje vozila iz Humske?
:lol: :lol: :lol: :lol: ovo je isto kao za kruzni tok, gdje "pametnjakovici" kazu ne moram cekati ako je neko u unutrasnjoj. Nema veze da imaju i tri trake, ovaj iz Humske nailazi NA PUT S PRAVOM PRVENSTVA i mora sacekati da sva auta prođu.
S4mpion wrote: 21/04/2021 00:06 Eh, ovakav odgovor se ček'o, iz iskustva, crno na bijelo.
Cekao se odgovor koji tebi odgovara. Opet kazem, nema veze koliko ima traka, tek kada vozila s pravom prvenstva prodju, ti se mozes uključiti.
User avatar
Laplace
Posts: 10301
Joined: 19/11/2012 18:37

#6155 Re: ZOBS

Post by Laplace »

seoBIH wrote: 22/04/2021 10:24
S4mpion wrote: 20/04/2021 14:50 Ali crveni je zanemario znak obaveznog skretanja udesno i prešao preko pune linije u traku namijenjenu isključivo za uključivanje vozila iz Humske?
:lol: :lol: :lol: :lol: ovo je isto kao za kruzni tok, gdje "pametnjakovici" kazu ne moram cekati ako je neko u unutrasnjoj. Nema veze da imaju i tri trake, ovaj iz Humske nailazi NA PUT S PRAVOM PRVENSTVA i mora sacekati da sva auta prođu.
S4mpion wrote: 21/04/2021 00:06 Eh, ovakav odgovor se ček'o, iz iskustva, crno na bijelo.
Cekao se odgovor koji tebi odgovara. Opet kazem, nema veze koliko ima traka, tek kada vozila s pravom prvenstva prodju, ti se mozes uključiti.
Situacija se malo mijenja ako je u kružnom na tom mjestu puna linija.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#6156 Re: ZOBS

Post by seoBIH »

Kruzni tok gdje mi se redovno oduzima prvenstvo ako sam u unutrašnjoj, pa radi šumahera moram napraviti još jedan krug, jer nije bezbjedno da se isključim. To su isti oni koji se vode da ne mora pustiti nekoga ako je u unutrašnjoj, jer eto on se uključuje u vanjsku

Image
Situacija se malo mijenja ako je u kružnom na tom mjestu puna linija.
Uzročnik saobracajne nesreće je onaj ko ne propusti vozila na putu s prvenstvom. Ovaj što prelazi preko pune, ili skreće u zabranu, bude kažnjen za to djelo.
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#6157 Re: ZOBS

Post by mistek »

Pa kakva je onda funkcija druge uvedene trake ako se iz Humske svakako moraju čekati oni iz Drinske da prođu? Ja vala nikad ni ne pogledam sada ima li ko iz Drinske, samo pratim ko dolazi i pravca podvožnjaka. Postoje dvije trake pobogu, puna linija između. Njegova traka, njegov put. Druga traka nema veze sa prvenstvom, jer mu je zabranjena.

Ili, još prostije, vozilo iz Drinske mora skrenuti ka podvožnjaku, ima znak obavezno skretanje. To radi desnom trakom. Bilo kakav prelazak u drugu traku policija/sud će mu okarakterisati kao ulazak u zabranu, odnosno pokušaj skretanja u Humsku ili prema mljekari, a to je ovo što je čovjek gore iznio da je presuđeno u njegovu korist.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#6158 Re: ZOBS

Post by seoBIH »

Zdrava logika kaze da ovaj iz drinske nema šta raditi u ljevoj traci. Zakon ne poznaje zdravu logiku, već samo ono što piše. Koliko vidim iz Drinske je na putu s pravom prvenstva i ako dođe do saobraćajne nesreće uzročnik i krivac je ovaj iz Humske. Ovaj drugi dobije kaznu za prelazak preko pune, ostane bez vozačke mjesec, ali nije kriv za nesreću, po zakonu.

U ovakvim temama nedostaje pravnik, jer svi zakone tumačimo drugačije. Da li ima primjer saobraćajne da je kriv onaj što je bio na putu s pravom prvenstva? Koja je to situacija?
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6159 Re: ZOBS

Post by STARx »

tempuser wrote: 22/04/2021 07:37

Ista stvar kao skretanje iz Kranjčevićeve u F. A. Zvidzdovića, ovi koji skreću desno iz pravca ž. stanice su obavezni skrenuti u desnu traku, ovi što skreću lijevo iz pravca D. Bolnice u lijevu, putanje im se nigdje ne sijeku. Parkirana auta u desnoj traci nisu problem ovih koji skreću iz pravca D. bolnice.
S tim da je u gore pomenutoj raskrsnici bukvalno bila fizicka barijera. Da onemoguci kontakt vozaca iz drinske i humske time sto ce svakoga tjerati da ide u njegovu traku.. A i kad je uklonjena ostala je puna. Kranjceviceva je dosta uza, pa razumijem nase soferine koje su nesposobne skrenuti iz pravca kranjceviceva-zvizdovica iz prve u desnu, nego ga mora lomit i u traku namijenjenu za one iz vojne bolnice.. Al ova traka je brate toliko siroka da autobus ne ulazi u drugu, bukvalno jedini nacin da dodje do kontakta je da predjes preko pune i debelo udjes u drugu traku. Meni se to desilo na samom pocetku izgradnje. Lola napravio luk ko da prevozi cijev za tunel, a ne lagunu.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6160 Re: ZOBS

Post by STARx »

Ja ti dam svoj primjer koji je imao sudski epilog ti opet po svom. On se zabio u mene, ja mu prednost nisam oduzeo. Oduzeo bih je da sam bio u njegovoj traci. Bio je duzan skrenuti desno, a ne nastaviti prema milkosu ili piljari gdje je vec zamislio.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6161 Re: ZOBS

Post by tempuser »

seoBIH wrote: 22/04/2021 10:24 :lol: :lol: :lol: :lol: ovo je isto kao za kruzni tok, gdje "pametnjakovici" kazu ne moram cekati ako je neko u unutrasnjoj. Nema veze da imaju i tri trake, ovaj iz Humske nailazi NA PUT S PRAVOM PRVENSTVA i mora sacekati da sva auta prođu.
Niđe veze, Humska nije put s pravom prvenstva jer:
Prvo, koliko znam nigdje na Drinskoj ne postoji ovaj znak da bi bio put sa pravom prvenstva:

Imageupload the pictures

Drugo, znak "Pružanje puta sa pravom prvenstva" osim Drinske obuhvata i krak Humske.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6162 Re: ZOBS

Post by tempuser »

seoBIH wrote: 22/04/2021 10:42 Uzročnik saobracajne nesreće je onaj ko ne propusti vozila na putu s prvenstvom. Ovaj što prelazi preko pune, ili skreće u zabranu, bude kažnjen za to djelo.
Gdje je znak da je Drinska ulica sa pravom prvenstva?
Ne možeš uzeti prednost nekome ko je tamo gdje ne bi smio biti.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6163 Re: ZOBS

Post by STARx »

Skinuti su svi znakovi iz pravca drinske, ostavljen je samo znak obaveznog smjera kretanja. Drinska je protocna, neovisna, ima svoju traku i jasno oznacenu putanju kretanja. Svako odstupanje van znakova te dovodi u prekrsaj, nikakvo pravilo desne strane tu ne vazi.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6164 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

seoBIH wrote: 22/04/2021 10:24
S4mpion wrote: 20/04/2021 14:50 Ali crveni je zanemario znak obaveznog skretanja udesno i prešao preko pune linije u traku namijenjenu isključivo za uključivanje vozila iz Humske?
:lol: :lol: :lol: :lol: ovo je isto kao za kruzni tok, gdje "pametnjakovici" kazu ne moram cekati ako je neko u unutrasnjoj. Nema veze da imaju i tri trake, ovaj iz Humske nailazi NA PUT S PRAVOM PRVENSTVA i mora sacekati da sva auta prođu.
S4mpion wrote: 21/04/2021 00:06 Eh, ovakav odgovor se ček'o, iz iskustva, crno na bijelo.
Cekao se odgovor koji tebi odgovara. Opet kazem, nema veze koliko ima traka, tek kada vozila s pravom prvenstva prodju, ti se mozes uključiti.
Pogriješio si, a zašto si pogriješio?

Ne možeš porediti kružni tok, jer je u istom isprekidana linija i vozilo iz unutarnje se bilo kada može regularno prebaciti u vanjsku traku, dok se u ovom slučaju radi o PUNOJ LINIJI.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6165 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

seoBIH wrote: 22/04/2021 10:42 Kruzni tok gdje mi se redovno oduzima prvenstvo ako sam u unutrašnjoj, pa radi šumahera moram napraviti još jedan krug, jer nije bezbjedno da se isključim. To su isti oni koji se vode da ne mora pustiti nekoga ako je u unutrašnjoj, jer eto on se uključuje u vanjsku

Image
Situacija se malo mijenja ako je u kružnom na tom mjestu puna linija.
Uzročnik saobracajne nesreće je onaj ko ne propusti vozila na putu s prvenstvom. Ovaj što prelazi preko pune, ili skreće u zabranu, bude kažnjen za to djelo.
Ne samo da bude kažnjen, već je izazvao udes tim grubim kršenjem pravila, njegovo prvenstvo je uvjetovano poštivanjem ostalih znakova, što znači da ne može raditi šta hoće.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6166 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

Nisam nešto obraćao pažnju kad su skinuli znakove prvenstva za Drinsku, ali to je onda potpuno regulisana raskrsnica, jer ovima iz Drinske taj znak i ne treba, pored svih ostalih koji im daju garantovani prolazak.

Za ove iz Humske ostaje znak za nailazak na put s prvenstvom prolaza, a koji se odnosi na vozila koja dolaze sa kružnog toka.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6167 Re: ZOBS

Post by tempuser »

S4mpion wrote: 22/04/2021 12:41 Nisam nešto obraćao pažnju kad su skinuli znakove prvenstva za Drinsku, ali to je onda potpuno regulisana raskrsnica, jer ovima iz Drinske taj znak i ne treba, pored svih ostalih koji im daju garantovani prolazak.

Za ove iz Humske ostaje znak za nailazak na put s prvenstvom prolaza, a koji se odnosi na vozila koja dolaze sa kružnog toka.
A šta ćemo s puno linijom? Keko će ti uzeti prednost neko u traci ili dijelu kolovoza u kojoj ti po propisima nisi smio biti?

PRAVILNIK
O SAOBRACAJNIM ZNAKOVIMA I SIGNALIZACIJI NA CESTAMA, NACINU
OBILJEŽAVANJA RADOVA I PREPREKA NA CESTI I ZNAKOVIMA KOJE UCESNICIMA U
SAOBRACAJU DAJE OVLAŠCENA OSOBA

Član 57
(Uzdužne linije)
(1) Uzdužna linija na kolovozu izvode se kao pune, isprekidane i dvostruke linije i ivična linija.
(2) Puna uzdužna linija (razdjelna i ivična) obilježava zabranu prijelaska vozila preko te linije ili zabranu kretanja vozila po toj liniji (VI-1)

Image


Po tvojoj logici onaj ko dolazi iz Drinske može isto tako da skrene lijevo u traku saobraćaj iz suporotnog smjera i spuca frontalo onoga ko se spušta niz Humsku i ne bude kriv jer mu je dolazio s desne strane?! Biće kriv samo za nepropisno prestrojavanje i ulazak u zabranu :lol:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6168 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

tempuser wrote: 22/04/2021 13:15
S4mpion wrote: 22/04/2021 12:41 Nisam nešto obraćao pažnju kad su skinuli znakove prvenstva za Drinsku, ali to je onda potpuno regulisana raskrsnica, jer ovima iz Drinske taj znak i ne treba, pored svih ostalih koji im daju garantovani prolazak.

Za ove iz Humske ostaje znak za nailazak na put s prvenstvom prolaza, a koji se odnosi na vozila koja dolaze sa kružnog toka.
A šta ćemo s puno linijom? Keko će ti uzeti prednost neko u traci ili dijelu kolovoza u kojoj ti po propisima nisi smio biti?
Po tvojoj logici onaj ko dolazi iz Drinske može isto tako da skrene lijevo u traku saobraćaj iz suporotnog smjera i spuca frontalo onoga ko se spušta niz Humsku i ne bude kriv jer mu je dolazio s desne strane?! Biće kriv samo za nepropisno prestrojavanje :lol:
Bojim se da se nismo razumjeli, to nije moja logika, možda si htio citirat' nekog drugog. :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6169 Re: ZOBS

Post by tempuser »

S4mpion wrote: 22/04/2021 13:27
tempuser wrote: 22/04/2021 13:15
S4mpion wrote: 22/04/2021 12:41 Nisam nešto obraćao pažnju kad su skinuli znakove prvenstva za Drinsku, ali to je onda potpuno regulisana raskrsnica, jer ovima iz Drinske taj znak i ne treba, pored svih ostalih koji im daju garantovani prolazak.

Za ove iz Humske ostaje znak za nailazak na put s prvenstvom prolaza, a koji se odnosi na vozila koja dolaze sa kružnog toka.
A šta ćemo s puno linijom? Keko će ti uzeti prednost neko u traci ili dijelu kolovoza u kojoj ti po propisima nisi smio biti?
Po tvojoj logici onaj ko dolazi iz Drinske može isto tako da skrene lijevo u traku saobraćaj iz suporotnog smjera i spuca frontalo onoga ko se spušta niz Humsku i ne bude kriv jer mu je dolazio s desne strane?! Biće kriv samo za nepropisno prestrojavanje :lol:
Bojim se da se nismo razumjeli. :mrgreen:
Bojim se da jesmo, ali ti ne shvataš vrlo prostu činjenicu, ne možeš uzeti prednost nekome sa kime ti se putanje ne sijeku.
Osim toga, po tvojoj logici interpretacije znakova, ja na longitudinali mogu proći kroz crveno i opalit nekog kod se s lijevee strane uključuje iz transferzale i ja bih bio kriv za prolaza kroz crveno, a on za udes jer mi je oduzeo prednost! Vamo ne poštuje znak i horizontalnu signalizaciju, tamo ne poštuje signaluzaciju... :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6170 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

tempuser wrote: 22/04/2021 13:32
S4mpion wrote: 22/04/2021 13:27
tempuser wrote: 22/04/2021 13:15

A šta ćemo s puno linijom? Keko će ti uzeti prednost neko u traci ili dijelu kolovoza u kojoj ti po propisima nisi smio biti?
Po tvojoj logici onaj ko dolazi iz Drinske može isto tako da skrene lijevo u traku saobraćaj iz suporotnog smjera i spuca frontalo onoga ko se spušta niz Humsku i ne bude kriv jer mu je dolazio s desne strane?! Biće kriv samo za nepropisno prestrojavanje :lol:
Bojim se da se nismo razumjeli. :mrgreen:
Bojim se da jesmo, ali ti ne shvataš vrlo prostu činjenicu, ne možeš uzeti prednost nekome sa kime ti se putanje ne sijeku.
Osim toga, tvojoj logici interpretacije znakova, ja na longitudinali mogu proći kroz crveno i opalit nekog kod se s lijevee strane uključuje iz transferzale i ja bih bio kriv za prolaza kroz crveno, a on za udes jer mi je oduzeo prednost! Vamo ne poštuje znak i horizontalnu signalizaciju, tamo ne poštuje signaluzaciju... :D
Ja se s tobom slažem, zato se bojim da se nismo razumjeli, nemamo se oko čega svađat'. :mrgreen:
User avatar
p206
Posts: 7947
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#6171 Re: ZOBS

Post by p206 »

...
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#6172 Re: ZOBS

Post by mistek »

Ma svi se ovdje slažu osim jednog lika :D Imaš punu liniju, svoju traku i to je tvoj put. Prelazaskom preko pune napravio si prekršaj i samo si ti krivac.
Pa da je ovo kako čovjek gore govori, onaj ko je na putu s pravom prvenstva ne bi morao poštovani nikakve znakove, davati žmigavac, ništa. Ili, još banalnije, pijan se zapuca, plati kaznu za to, a ti si kriv jer je on na putu s pravom prvenstva :D

Ali, što je najgore, dobar dio ljudi se fakat tako ponaša. Ja sam barem 3 puta imao svađu na toj raskrsnici jer ovi koji dolaze od kružnog toka ne daju žmigavac za skretanje u Drinsku, jer su po njihovoj logici, na putu s pravom prvenstva i ne moraju ga davati :D

A živo me zanima na koji fazon ona piljara ondje ostaje da je ne izmjeste. Je li moguće da je ono fakat legalan objekat :D
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#6173 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

I ja mislim da ne @seoBIH u pravu, a to sam već ranije i obrazložio.
Oduzeo si prvenstvo i kriv si za prekršaj, a ovaj drugi dobija kaznu zbog pogrešnog prestrojavanja, tj. nepoštivanja saobraćajnog znaka. Eventualno bi onaj iz Humske mogao izganjati podjelu krivice.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6174 Re: ZOBS

Post by foxlife »

u idealnoj situaciji i drzavi crveni je kriv u nasoj situaciji podjela krivice
User avatar
drug_profi
Posts: 50514
Joined: 16/07/2012 16:00

#6175 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ne treba gledati samo slovo zakona, vec i duh zakona.
A u ovom slucaju cesta i njena signalizacija je projektovana za brze odvijanje saobracaja.
Duhom zakona, kriv je onaj koji se nije drzao svoje trake jer iz Humske se ne sijece putanja nikome iz Drinske i obratno.
Put sa prvenstvom prolaza je od kruznog ka Drinskoj.
Ima li isti znak iz Drinske?
Ako nema, onda nema govora o oduzimanju prednosti vec su gazenje pune linije, tj nepropsino pestrojavanje i nedozvoljeni manevar direktan uzrok udesa.
IMHO
Post Reply