ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#3926 Re: ZOBS

Post by Tercius »

Zutom trakom je oznacena traka za javni prevoz putnika pa tako da i bez vertikalne signalizacije se podrazumjeva da Taxi vozila mogu sinama.Mene je recimo jako iritirala ta taksicticka furka da stane na sred sina da primi putnike, ali kad skontam hem sam ja u pogresnoj traci hem on obavlja javni prevoz putnika.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#3927 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Tercius wrote:Zutom trakom je oznacena traka za javni prevoz putnika pa tako da i bez vertikalne signalizacije se podrazumjeva da Taxi vozila mogu sinama.Mene je recimo jako iritirala ta taksicticka furka da stane na sred sina da primi putnike, ali kad skontam hem sam ja u pogresnoj traci hem on obavlja javni prevoz putnika.
E kad smo kod toga, kakav je režim u žutoj traci koja je označena isprekidanom žutom linijom, kao od Čobanije preko Čaršije do Velikog parka?
Jel tu režim da vozila JGP imaju prednost, ali i da ostali mogu da koriste traku za obilaženje, prestrojavanje...?
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#3928 Re: ZOBS

Post by Tercius »

drugi profil wrote:
Tercius wrote:Zutom trakom je oznacena traka za javni prevoz putnika pa tako da i bez vertikalne signalizacije se podrazumjeva da Taxi vozila mogu sinama.Mene je recimo jako iritirala ta taksicticka furka da stane na sred sina da primi putnike, ali kad skontam hem sam ja u pogresnoj traci hem on obavlja javni prevoz putnika.
E kad smo kod toga, kakav je režim u žutoj traci koja je označena isprekidanom žutom linijom, kao od Čobanije preko Čaršije do Velikog parka?
Jel tu režim da vozila JGP imaju prednost, ali i da ostali mogu da koriste traku za obilaženje, prestrojavanje...?
Pa kontam da je vjerovatno radi mnogo sporednih ulica dozvoljeno presjecati samo radi skretanja.Ima u zakonu ako se ne varam neki clan koji kaze kretanje povrsinom koja nije namjenjena toj vrsti vozila, ja ne znam da li je ikad iko u ovom gradu kaznjen po tom clanu kao i po clanu ulazak u raskrsnicu gdje vozac nije predvidio gustocu saobracaja pa ometao saobracaj iz sporednih ulica.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3929 Re: ZOBS

Post by bitanga_sa_otesa »

Tercius wrote:
Pa kontam da je vjerovatno radi mnogo sporednih ulica dozvoljeno presjecati samo radi skretanja.Ima u zakonu ako se ne varam neki clan koji kaze kretanje povrsinom koja nije namjenjena toj vrsti vozila, ja ne znam da li je ikad iko u ovom gradu kaznjen po tom clanu
jesu mene jednom zaustavili prije 15 tak godina sa sluzbenim autom koji je imao sarene branike i dozvolu da moze ulaziti u zabrane .smarali me jer sam se 10m ranije prestrojio preko pune zute da skrenem tamo kod papagajke preko mosta.vozili se iza mene ,tramvaja i autobusa nije bilo ni na mapi,niti sam ikoga ugrozio .kad sam im pokazao rjesenje pustili me .
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#3930 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Lani su napisali kaznu mojoj kolegici negdje kod parkuše. Valjda sačekušu pravili. Al tu je bila puna žuta.
noviclan
Posts: 10987
Joined: 31/10/2013 06:48

#3931 Re: ZOBS

Post by noviclan »

oduzimanje prvenstva kooliko kosta hvala
mrsamras
Posts: 262
Joined: 26/01/2013 00:44

#3932 Re: ZOBS

Post by mrsamras »

Prije desetak god bilo od 300-500KM, sad je vjerovatno skuplje :D
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#3933 Re: ZOBS

Post by newklear »

noviclan wrote:oduzimanje prvenstva kooliko kosta hvala
300-1.000 KM + zabrana 1-6 mjeseci

ovo je kazna za izazivanje saobraćajne nezgode oduzimanjem prava prvenstva...

ako je "obično" oduzimanje prednosti onda je 100-300 KM + zaštitna mjera 1-4 mjeseca
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3935 Re: ZOBS

Post by vješalica »

newklear wrote:
purgatorio wrote:
newklear wrote:239.1.28- 30 KM za neposjedovanje vozačke dozvole kod sebe... kada je vozačka deponovana, a voziš, onda je kazna velika...

28) vozač koji kod sebe nema odgovarajuću važeću vozačku dozvolu ili je ne pokaže na zahtjev ovlaštenog lica (član 172. stav (2);
Meni je vozačka deponirana i sad je istekla zabrana ali ne mogu do svog cipsa u sljedećih 20-ak dana, a treba mi auto. Zato pitam jel ova kazna 30 km ili je više...
Ako moraš voziti, ako te zaustavi reci ostala mi u drugom novčaniku, pisat će ti 30 KM
ako naleti na neku cjepidlaku onda provjere vezom sta je sa vozackom
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3936 Re: ZOBS

Post by vješalica »

Tercius wrote:Zutom trakom je oznacena traka za javni prevoz putnika pa tako da i bez vertikalne signalizacije se podrazumjeva da Taxi vozila mogu sinama.Mene je recimo jako iritirala ta taksicticka furka da stane na sred sina da primi putnike, ali kad skontam hem sam ja u pogresnoj traci hem on obavlja javni prevoz putnika.
obrati paznju ima i vertikalna
saobracajni znak tram,bus,taxi
kod bicakcica na skenderiji,kod holiday inna ugl ima
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#3937 Re: ZOBS

Post by friskyoreo »

Opet ja I punomoć. :-) Prijatelj me ubjeđuje da ja sa EU vozackom moram imati punomoć od vlasnika vozila registrovanog u BiH da bih ga mogao voziti, ili da je vlasnik prisutan u autu. Da li je tako, ili nesto drugo?
Hvala
User avatar
spree
Posts: 7886
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#3938 Re: ZOBS

Post by spree »

mene danas zaustavio drot u lukavici i kaze nisu ti upaljena kratka svjetla, a meni bila upaljena dnevna. kaze okrene se rucica skroz i jos je kao okrenu :-) . pa po novom zakonu mogu dnevna, kaze ne moze :-) . haj reko ok, kaze on kao sta cemo sad to ti je 30km, ako platis u roku 7 dana onda je 15. nista reko pisi. i kad je skontao da mu necu baciti cenera na kafu kao haj eto ovaj put cu te pustiti, a ti vozi sa kakvim hoces svjetlima. udjem u auto, vratim rucicu i nastavim. fakat su oni tamo teski jadovi. bas bi volio da mi je napisao, pa da idem na sudsko odlucivanje :D .
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#3939 Re: ZOBS

Post by newklear »

spree wrote:mene danas zaustavio drot u lukavici i kaze nisu ti upaljena kratka svjetla, a meni bila upaljena dnevna. kaze okrene se rucica skroz i jos je kao okrenu :-) . pa po novom zakonu mogu dnevna, kaze ne moze :-) . haj reko ok, kaze on kao sta cemo sad to ti je 30km, ako platis u roku 7 dana onda je 15. nista reko pisi. i kad je skontao da mu necu baciti cenera na kafu kao haj eto ovaj put cu te pustiti, a ti vozi sa kakvim hoces svjetlima. udjem u auto, vratim rucicu i nastavim. fakat su oni tamo teski jadovi. bas bi volio da mi je napisao, pa da idem na sudsko odlucivanje :D .
nisu do njega još došle izmjene i dopune od prije godinu dana :-)
User avatar
spree
Posts: 7886
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#3940 Re: ZOBS

Post by spree »

newklear wrote:
spree wrote:mene danas zaustavio drot u lukavici i kaze nisu ti upaljena kratka svjetla, a meni bila upaljena dnevna. kaze okrene se rucica skroz i jos je kao okrenu :-) . pa po novom zakonu mogu dnevna, kaze ne moze :-) . haj reko ok, kaze on kao sta cemo sad to ti je 30km, ako platis u roku 7 dana onda je 15. nista reko pisi. i kad je skontao da mu necu baciti cenera na kafu kao haj eto ovaj put cu te pustiti, a ti vozi sa kakvim hoces svjetlima. udjem u auto, vratim rucicu i nastavim. fakat su oni tamo teski jadovi. bas bi volio da mi je napisao, pa da idem na sudsko odlucivanje :D .
nisu do njega još došle izmjene i dopune od prije godinu dana :-)
znao sam da su spori, ali nisam ni slutio da su ovoliko spori :roll: . da covjek ne povjeruje, on pun samopoudanja tvrdi samo oborena kratka svjetla. kontam neda mi se raspravljati s kretenom. ko zna koliko cenera okrene dnevno na ljudima koji ne znaju :(
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3941 Re: ZOBS

Post by vješalica »

newklear wrote:
spree wrote:mene danas zaustavio drot u lukavici i kaze nisu ti upaljena kratka svjetla, a meni bila upaljena dnevna. kaze okrene se rucica skroz i jos je kao okrenu :-) . pa po novom zakonu mogu dnevna, kaze ne moze :-) . haj reko ok, kaze on kao sta cemo sad to ti je 30km, ako platis u roku 7 dana onda je 15. nista reko pisi. i kad je skontao da mu necu baciti cenera na kafu kao haj eto ovaj put cu te pustiti, a ti vozi sa kakvim hoces svjetlima. udjem u auto, vratim rucicu i nastavim. fakat su oni tamo teski jadovi. bas bi volio da mi je napisao, pa da idem na sudsko odlucivanje :D .
nisu do njega još došle izmjene i dopune od prije godinu dana :-)
vodite racuna da oni postupaju po ZOBSRS a ne ZOBSBIH
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#3942 Re: ZOBS

Post by newklear »

vješalica wrote:
newklear wrote:
spree wrote:mene danas zaustavio drot u lukavici i kaze nisu ti upaljena kratka svjetla, a meni bila upaljena dnevna. kaze okrene se rucica skroz i jos je kao okrenu :-) . pa po novom zakonu mogu dnevna, kaze ne moze :-) . haj reko ok, kaze on kao sta cemo sad to ti je 30km, ako platis u roku 7 dana onda je 15. nista reko pisi. i kad je skontao da mu necu baciti cenera na kafu kao haj eto ovaj put cu te pustiti, a ti vozi sa kakvim hoces svjetlima. udjem u auto, vratim rucicu i nastavim. fakat su oni tamo teski jadovi. bas bi volio da mi je napisao, pa da idem na sudsko odlucivanje :D .
nisu do njega još došle izmjene i dopune od prije godinu dana :-)
vodite racuna da oni postupaju po ZOBSRS a ne ZOBSBIH
Nek policajac vodi računa da se u slučaju kolizije dva Zakona primjenjuje onaj koji je povoljniji za okrivljenog
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3943 Re: ZOBS

Post by Bakir1 »

vjesalice jesi li to ironicna ili?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3944 Re: ZOBS

Post by vješalica »

Bakir1 wrote:vjesalice jesi li to ironicna ili?
nisam nego sam inace htjela reci da ZOBSRS primjenjuju na teritoriji RS a ne ZOBSBIH nisam nista zlo mislila niti drugo
to znam 1000% jer moje kolege sto sakuoljaju naloge po RSu kaznjavani su po ZOBSrs
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3945 Re: ZOBS

Post by Bakir1 »

kakav zoobs rs? jedan je zakon, entiteti i distrikt mogu nadopunjavati pravilnicima
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3946 Re: ZOBS

Post by vješalica »

newklear wrote:
Nek policajac vodi računa da se u slučaju kolizije dva Zakona primjenjuje onaj koji je povoljniji za okrivljenog
mislim da je u njegovom laucaju ista kazna 30maruna
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3947 Re: ZOBS

Post by vješalica »

Bakir1 wrote:kakav zoobs rs? jedan je zakon, entiteti i distrikt mogu nadopunjavati pravilnicima

ima
http://www.mup.vladars.net/lat/index.ph ... i&vrsta=rs
nadji ne mogu ti linkovati
zobs na putevima rs zakon a ne pravilnik
zivjeti u zabludi je velika kazna
a pri tome mudrovati
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3948 Re: ZOBS

Post by Bakir1 »

nemam sta mudrovati, ovaj ukaz zakona, nema tezinu kao sto ima zoobs, drzavni
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3949 Re: ZOBS

Post by vješalica »

ma ja znam sta primjenjuju samo sam htjela covjeku akrenuti paznju jer kod mene u firmi kad sakupe nenpoziaju se na zobsbih
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#3950 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

Bakir1 wrote:nemam sta mudrovati, ovaj ukaz zakona, nema tezinu kao sto ima zoobs, drzavni
Ukaz je samo akt kojim predstavnik izvršne vlasti (Predjsednik) proglašava donošenje Zakona u ovom slučaju Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima Republike Srpske. U FBiH i kantoni imaju svoje Zakone o uređenju saobraćaja.
Post Reply