ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3276 Re: ZOBS

Post by tempuser »

kafanski_covjek wrote:ako ti kazes da je tako...
Moze se drot zahebati i da u podacima o prekrsaju upise 81 umjesto 91, ali da su clan i sankcija ispravni, moze fuliti i clan, a da su podaci i sankcija ispravni, sve se to moze tretirati kao greska u pisanju ili ocigledna neacnost, ali se ne moze bas toliko zahebati da fuli dvije od tri stvari, pa da brzinu u sankciju prolagodi clanu, to vec nije ocigledna netacnost.

Ima tu jos jeda detalj koji si sam naveo, a to je da se prilikom isprave mora donijeti poseban zakljucak u skadu sa ZUP-om, a tu imamo.

5. Ispravljanje grešaka u rješenju
Član 217.
(1) Organ koji je donio rješenje, odnosno službena osoba koja je potpisala ili izdala rješenje, može u svako vrijeme da ispravi greške u imenima ili brojevima, pisanju ili računanju, kao i druge očigledne netačnosti u rješenju ili njegovim ovjerenim prepisima. Ispravka greške proizvodi pravni učinak od dana od koga proizvodi pravni učinak rješenje koje se ispravlja.
(2) O ispravci se donosi poseban zaključak, koji se prilaze izvorniku rješenja i čini njegov sastavi dio. Ovjeren prepis zaključka dostavlja se i strankama kojima je dostavljeno rješenje. Zaključak potpisuje službena osoba koja je potpisala rješenje. Zaključak obavezno sadrži broj i datum rješenja koje se ispravlja.

Znaci nema izmjene u nalogu bez obavjestenja onoga kome je nalog urucen, bar bi tako trebalo biti.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3277 Re: ZOBS

Post by vješalica »

ko se peglati sa ispravkom kad je to vec uneseno u elektronski sistem
usstalom priznao je prekrsaj
svi prigovori se po zakonu ne prihvataju i zavreeno
ko vam je kriv sto ne gledate sta i kako potpisujete a imate i usta da kazete lijepo i opomenete
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#3278 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Pa kako covjek da zna po kojem clanu je prekrsaj napravio, a i nije ni duzan da zna.
Drot mu moze poturiti da potpise sta hoce u principu. Svodi se na povjerenje prema sluzbenom licu.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3279 Re: ZOBS

Post by vješalica »

jel ucesnik u saobracaju?
jeste
mora li poznavati zakon kad vec hoce biti ucesnik? ne mora? al u guzici
sve neka opravdanja i levatluk
BadBoy
Posts: 8086
Joined: 01/11/2005 21:55

#3280 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

drugi profil wrote:Pa kako covjek da zna po kojem clanu je prekrsaj napravio, a i nije ni duzan da zna.
Drot mu moze poturiti da potpise sta hoce u principu. Svodi se na povjerenje prema sluzbenom licu.
Na žalost, ignoratia iuris nocet. Nepoznavanje prava škodi. Nikada se ne možeš vaditi na to da ne znaš određeni zakon niti si dužan da znaš... Baš zato što se polaže ispit za vozačku dozvolu, dužan si da znaš.
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3281 Re: ZOBS

Post by holowey »

BadBoy wrote:
drugi profil wrote:Pa kako covjek da zna po kojem clanu je prekrsaj napravio, a i nije ni duzan da zna.
Drot mu moze poturiti da potpise sta hoce u principu. Svodi se na povjerenje prema sluzbenom licu.
Na žalost, ignoratia iuris nocet. Nepoznavanje prava škodi. Nikada se ne možeš vaditi na to da ne znaš određeni zakon niti si dužan da znaš... Baš zato što se polaže ispit za vozačku dozvolu, dužan si da znaš.
i sa svakom izmjenom zakona ponovo na polaganje :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#3282 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ajd ne pregonite. Treba da znam svaki clan napamet?
Bravo pravnici.
Zakon treba da znam u smislu sta on to propisuje i zabranjuje, ali tacno pod kojim clanom je nesto propisano, zabranjeno, pa onda jos koji clanom su propisane kaznene odredbe pa jos a.b.c, dajte bogavam....
malo se prese*avate.
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#3283 Re: ZOBS

Post by klixo »

U Srbiji sam dobio 4 mjeseca zabrane upravljanja b kategorije i nakon 3 mjeseca dolazi mi pismo u kojem piše da zabrana počinje od danas i da ce o tome obavijestiti drzavu BiH.
Ovo boldano me brine , hoce li mi nasi uzeti vozacku ?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3284 Re: ZOBS

Post by supercali »

pa ne znam al mozda dobijes kaznu pandan za to tamo
sta si to uradio pa je 4 mjeseca vozacka?
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#3285 Re: ZOBS

Post by liaar »

Gaso junak pa ga radar skin'o, garantujem
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#3286 Re: ZOBS

Post by orinoco »

BadBoy wrote:
drugi profil wrote:Pa kako covjek da zna po kojem clanu je prekrsaj napravio, a i nije ni duzan da zna.
.
Na žalost, ignoratia iuris nocet. Nepoznavanje prava škodi. Nikada se ne možeš vaditi na to da ne znaš određeni zakon niti si dužan da znaš... Baš zato što se polaže ispit za vozačku dozvolu, dužan si da znaš.
Je li izreka pravna norma?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3287 Re: ZOBS

Post by vješalica »

orinoco wrote:
BadBoy wrote:
drugi profil wrote:Pa kako covjek da zna po kojem clanu je prekrsaj napravio, a i nije ni duzan da zna.
.
Na žalost, ignoratia iuris nocet. Nepoznavanje prava škodi. Nikada se ne možeš vaditi na to da ne znaš određeni zakon niti si dužan da znaš... Baš zato što se polaže ispit za vozačku dozvolu, dužan si da znaš.
Je li izreka pravna norma?
jesu posljedice pravnicicicu sa carine ;)
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3288 Re: ZOBS

Post by vješalica »

;-)
drugi profil wrote:Ajd ne pregonite. Treba da znam svaki clan napamet?
Bravo pravnici.
Zakon treba da znam u smislu sta on to propisuje i zabranjuje, ali tacno pod kojim clanom je nesto propisano, zabranjeno, pa onda jos koji clanom su propisane kaznene odredbe pa jos a.b.c, dajte bogavam....
malo se prese*avate.

tvrdis da ne trebas tj. da ne moras da zna da ocite neke stvari ne smijes ciniti? npr voziti 100 gdje je 50? i ne znati sankciju za to? nepoznavanje sankcije upravo i dovodi do problema
al si prvi na temama gdje treba.nekoga sankcionisati i odrubljivanjem glave
takvim logicarima treba oduzeti sposobnost za volan
cisto da ne umaraju mozdane vijugice da ne bi kakav tumor od razmisljanja dobili
BadBoy
Posts: 8086
Joined: 01/11/2005 21:55

#3289 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

Vješalica dominira hahah
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#3290 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

vješalica wrote:;-)
drugi profil wrote:Ajd ne pregonite. Treba da znam svaki clan napamet?
Bravo pravnici.
Zakon treba da znam u smislu sta on to propisuje i zabranjuje, ali tacno pod kojim clanom je nesto propisano, zabranjeno, pa onda jos koji clanom su propisane kaznene odredbe pa jos a.b.c, dajte bogavam....
malo se prese*avate.

tvrdis da ne trebas tj. da ne moras da zna da ocite neke stvari ne smijes ciniti? npr voziti 100 gdje je 50? i ne znati sankciju za to? nepoznavanje sankcije upravo i dovodi do problema
al si prvi na temama gdje treba.nekoga sankcionisati i odrubljivanjem glave
takvim logicarima treba oduzeti sposobnost za volan
cisto da ne umaraju mozdane vijugice da ne bi kakav tumor od razmisljanja dobili
Vjesalice, imas problema sa komunikacijom, to je svima jasno.
Problem lezi u tome da ne znas da citas. To jest ne zelis ili nisi sposobna da razumijes sta je drugi rekao.
Dakle da ti nacrtam, naravno da svako mora znati zakon i propise, ali ne mora znati napamet u kojem tacno clanu, stavu je sta propisano i u kojem tacno clanu, stavu su kaznene odredbe za svaki pojedini prekrsaj.
Jesam li ti sad dovoljno jednostavno napisao?
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#3291 Re: ZOBS

Post by rusmir.ba »

Pitanje za bolje poznavaoce Zakona, ovo prvi put cujem al mozda je normalno u HNK:
Sinoc stanem u Konjicu ispred jedne zgrade i parkiram na slobodno mjesto, bila su dva al eto izgleda baksuz, ovo bilo malo sire :)
Nakon nekih 30min dolazim i nadjem kaznu za nepropisno parkiranje.
U njoj se navodi da sam parkirao na rezervisano mjesto nekog lika, i da po clanu 74. stav 1. me kaznjava.

Moj upit ako neko zna: zar postoje mogucnosti kupovine ili rezervacije parking mjesta u HNK? Dakle parking ispred zgrade, ima nekih 20 auta parkirano.
Na kaznenom nalogu tip uopste nije napisao u kojoj ulici je zatekao vozilo.
Ovaj clan ZOBS-a kaze:
Član 74.
Osim u slučajevima iz člana 73. ovog zakona, vozač ne
smije da parkira vozilo naročito na:
1) dijelu puta ispred prelaza puta preko željezničke ili
tramvajske pruge u istom nivou, i to na razdaljini manjoj od 15 m
od tih prelaza;



Kaznu cu naravno danas platiti, tih 20KM, ali hocu da razjasnim da li nas "drugovi" zaista prave budalama, i da li je uopste ovaj nalog pravno validan.

Hvala
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#3292 Re: ZOBS

Post by liaar »

rusmir.ba wrote:Pitanje za bolje poznavaoce Zakona, ovo prvi put cujem al mozda je normalno u HNK:
Sinoc stanem u Konjicu ispred jedne zgrade i parkiram na slobodno mjesto, bila su dva al eto izgleda baksuz, ovo bilo malo sire :)
Nakon nekih 30min dolazim i nadjem kaznu za nepropisno parkiranje.
U njoj se navodi da sam parkirao na rezervisano mjesto nekog lika, i da po clanu 74. stav 1. me kaznjava.

Moj upit ako neko zna: zar postoje mogucnosti kupovine ili rezervacije parking mjesta u HNK? Dakle parking ispred zgrade, ima nekih 20 auta parkirano.
Na kaznenom nalogu tip uopste nije napisao u kojoj ulici je zatekao vozilo.
Ovaj clan ZOBS-a kaze:
Član 74.
Osim u slučajevima iz člana 73. ovog zakona, vozač ne
smije da parkira vozilo naročito na:
1) dijelu puta ispred prelaza puta preko željezničke ili
tramvajske pruge u istom nivou, i to na razdaljini manjoj od 15 m
od tih prelaza;



Kaznu cu naravno danas platiti, tih 20KM, ali hocu da razjasnim da li nas "drugovi" zaista prave budalama, i da li je uopste ovaj nalog pravno validan.

Hvala
A šta kaže član 73 ?
A za kupovinu ne znam, je l' bila kakva tabla, ili na podu broj registracija ?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3293 Re: ZOBS

Post by supercali »

Ne mora na podu biti registracija dovoljno je r
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#3294 Re: ZOBS

Post by rusmir.ba »

Član 73. je naveo ono uobičajeno.

Poslije sm vidio table, one mobilne, na njima pise rezervisano, ali nije bila uopste na parking mjestu, nego sa strane podignuta (mozda je covjek izasao i nije vratio da blokira ulaz, ili vec svako od komsija zna sta je cije pa i ne dira, ali na podu samom parking mjestu ne pise nista).
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#3295 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

rusmir.ba wrote:Pitanje za bolje poznavaoce Zakona, ovo prvi put cujem al mozda je normalno u HNK:
Sinoc stanem u Konjicu ispred jedne zgrade i parkiram na slobodno mjesto, bila su dva al eto izgleda baksuz, ovo bilo malo sire :)
Nakon nekih 30min dolazim i nadjem kaznu za nepropisno parkiranje.
U njoj se navodi da sam parkirao na rezervisano mjesto nekog lika, i da po clanu 74. stav 1. me kaznjava.

Moj upit ako neko zna: zar postoje mogucnosti kupovine ili rezervacije parking mjesta u HNK? Dakle parking ispred zgrade, ima nekih 20 auta parkirano.
Na kaznenom nalogu tip uopste nije napisao u kojoj ulici je zatekao vozilo.
Ovaj clan ZOBS-a kaze:
Član 74.
Osim u slučajevima iz člana 73. ovog zakona, vozač ne
smije da parkira vozilo naročito na:
1) dijelu puta ispred prelaza puta preko željezničke ili
tramvajske pruge u istom nivou, i to na razdaljini manjoj od 15 m
od tih prelaza;



Kaznu cu naravno danas platiti, tih 20KM, ali hocu da razjasnim da li nas "drugovi" zaista prave budalama, i da li je uopste ovaj nalog pravno validan.

Hvala
U Konjicu postoji opcija zakupa parking mjesta tj mjesta za parkiranje na trotoaru. Ima onaj metalni polukrug koji se podigne i zakljuca katancem da se neko ne parkira. Ali isto tako parking ne mora biti zakupljen i u tom slucaju rampa stoji spustena i parking mjesto je slobodno za sve. Ja sam zivio u Konjicu godinu dana i sam sam parkirao na takvo mjesto koje nije bilo zakupljeno i rampa je spustena. U tvom slucaju, ja bih isto protumacio da to mjesto nije nicije cim rampa nije podignuta.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#3296 Re: ZOBS

Post by rusmir.ba »

A da li jos vazi ona opcija 50% iznosa u prvih 7 dana ako se plati? Meni dosla obavijest i samo pise da ce biti 60KM umjesto 40 ako prekoracim rok od 8 dana.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#3297 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

rusmir.ba wrote:A da li jos vazi ona opcija 50% iznosa u prvih 7 dana ako se plati? Meni dosla obavijest i samo pise da ce biti 60KM umjesto 40 ako prekoracim rok od 8 dana.
Vazi sve, i sve si dobro skontao. Plati 20 ili ce biti cijela kazna + nekakvi troskovi.
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#3298 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

rusmir.ba wrote:A da li jos vazi ona opcija 50% iznosa u prvih 7 dana ako se plati? Meni dosla obavijest i samo pise da ce biti 60KM umjesto 40 ako prekoracim rok od 8 dana.
Mislim da je neka greška. 60 KM plaćaš ako prekoračiš rok od 60 dana od dana uručenja naloga. Inače ne bi imalo smisla, jer ispada da nikad ne možeš platiti 40 KM.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#3299 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Dodatna naknada od 20 KM se placa ako se ne plati u roku određenom prekrsajnim nalogom. Ako se plati u tom roku, moze se platiti pola. Dakle, ako je kazna 40 KM, moze se platiti 20 ili 60.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#3300 Re: ZOBS

Post by purgatorio »

Ja sam dobio mjesec dana oduzimanje vozačke krajem 7. mjeseca, ali još mi nije došlo da predam vozačku u CIPS. Ima li tu kakvih rokova, jer ovako ne mogu planirati ništa, uvijek strepim kad ce doci pa cu morati mjesec bez auta...
Post Reply