ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#6651 Re: ZOBS

Post by black_adrian »

JavierBosnia wrote: 11/06/2021 17:13 Ma pusti je drug, sad ce da ti kazu da vozis tehnicki neispravan auto jer ti brzinomjer ne prikazuje tacno :lol:
e baš tako, šta radi na cesti takav auto :lol: :lol:
NediM17
Posts: 21482
Joined: 05/11/2009 11:49

#6652 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

nemezis wrote: 11/06/2021 17:38
NediM17 wrote: 11/06/2021 15:56
vjeshalica wrote: 11/06/2021 15:16

objasni ti tacno u kojem zakonu pise da je lijeva preticajna kad cemo tjerati da bude sve po zakonu,navedi taj clan i to pravilo

neko ko nije mijenjao traku niti putanju,ne mozes ga smatrati da pretice

i man se price preko granice, pricamo o nasoj drzavi i pravilima ovdje, svaka druga ti je kako je vani...

tebi se je milijardu puta objasnilo sta je preticanje, i da toga nema u nasem hipotetickom slucaju i kojem smo danima polemisali
da bi neko preticao mora da se krece u istom smjeru i u istoj traci, ali ne krece se...to je ono sto ti ne shvatas
Gle čuda, preticanje na autocesti.
Evo jedan edukativni video, ima ih još, pogledaj prije izlaska na autoput.
Nisi ti kriva, nije te naucilo, dalo ti da gOnjaš po Palama i Romaniji. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=6NcHfIKDS_M&t=1s
Šta tačno ovaj video dokazuje?
Šta bi trebao da dokazuje, samo malo edukacije kako se pretiče na autocesti. Dokaze ćete izvoditi na sudu kad napravite sranje.
Tebi ako nije problem nađi neki sa tim "prolaženjem" sa desne strane, vjerujem da ih ima samo ja ne umijem naći, da se i ja pod stare dane malo educiram i naučim "zakonu".
Jbg. davno je bila '83., u BiH tad nije bilo ni metra autoputa, ali je bilo nesto u drugim republikama i na zapadu pa me pogresno naucilo.
Unaprijed zahvalan.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6653 Re: ZOBS

Post by nemezis »

NediM17 wrote: 11/06/2021 18:46
nemezis wrote: 11/06/2021 17:38
NediM17 wrote: 11/06/2021 15:56

Gle čuda, preticanje na autocesti.
Evo jedan edukativni video, ima ih još, pogledaj prije izlaska na autoput.
Nisi ti kriva, nije te naucilo, dalo ti da gOnjaš po Palama i Romaniji. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=6NcHfIKDS_M&t=1s
Šta tačno ovaj video dokazuje?
Šta bi trebao da dokazuje, samo malo edukacije kako se pretiče na autocesti. Dokaze ćete izvoditi na sudu kad napravite sranje.
Tebi ako nije problem nađi neki sa tim "prolaženjem" sa desne strane, vjerujem da ih ima samo ja ne umijem naći, da se i ja pod stare dane malo educiram i naučim "zakonu".
Jbg. davno je bila '83., u BiH tad nije bilo ni metra autoputa, ali je bilo nesto u drugim republikama i na zapadu pa me pogresno naucilo.
Unaprijed zahvalan.
Šta ti sada uopšte tvrdiš? Je li trolas ili šta? Jos ne prihvataš definiciju preticanje iz Zakona? Kakve veze ima 83, republike i zapad? Pričamo o Zakonu u BiH i ovo malo autoputa koji imamo i na to malo autoputa prolazak desnom pored nekoga u lijevoj nije "preticanje". Piše u Zakonu. Zakoni se mijenjaju, trenutno je tako.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#6654 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

nemezis wrote: 11/06/2021 17:25
vjeshalica wrote: 11/06/2021 15:14
nemezis wrote: 11/06/2021 14:07 Stranac će, ako vozi po zakonima "normalnih" zemalja, uvijek voziti desnom, preticati lijevom i ne bi trebao praviti problem, ako stigne nekoga u lijevoj (vozeci desnom) opet nece biti problem. Domaći, posto zna da se moze proci desnom, ce prije vraćanja u desnu pogledati (mada nije ni trebao voziti lijevom ali eto ako vozi). Bitno je samo poznavati Zakon i nema problema.
sto ste se u diskusijama dokopali stranaca?
svaka zemlja ima svoje zakone i pravila nece se iz drugih zemalja praktikovati ovdje zakonska rjesenja,mi imamo svoja,pa taman i da su najgora
ne znam cemu glorifikacija uvijek tudjih rjesenja i stvari
Ja ih nisam glorifikovao, odakle ti to? Pojasnio sam da stranac neće praviti probleme kod nas ako se ponaša i po zakonu u svojoj zemlji. Ako poznajemo Zakon, kod nas nema problema.
Stranci dobro prave problema ovdje jer prolaze nekaznjeno. Sistem je problem. Probaj proci nekaznjeno vani.Neces moci.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#6655 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

black_adrian wrote: 11/06/2021 16:23
vjeshalica wrote: 11/06/2021 15:20
black_adrian wrote: 11/06/2021 13:48 joj al kad ispod radara na Stupu il bilo gdje drugo na glavnoj ide 40-45km/h eto da ga ne uslika... ja sam baš testirao, tačno 74km/h ispod radara na Stupu po brzinomjeru u autu, ne slika, jer sigurno svaki laže za nekoliko km/h i još tolerancije desetak.. znači, komotno se može ići 65km/h da ne brineš hoće li uslikat..
hahaha cuj cuj
ako je 60 ogranicenje a ti vozio 74
razlog jedini sto te nije uslikao je vjerovatno sto radar nije bio u kucici jer to premjestaju, a ne tvoj lazljivi brzinomjer
danas je bio tronozac u smjeru elidze na stupu npr😂
evo da ti odgovorim na ovoj temi... čovjek ispod na onoj temi ti je sve objasnio fino... i nije na Stupu jedini koji sam isprobao.. ti ako ne vjeruješ, naštimaj tempomat (ako imaš) i probaj pa se vrati na forum..

i ne kažem da treba ići 74 ispod radara nego da se komotno može proći 60-65 da ni ne pomisliš da te uslikao.. ti si vjerovatno od onih što idu 50 za svaki slučaj, samo se drži desne trake..
:lol:
nemas pojma, ja ti preporucujem da prodjes vise od 74 komotno
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#6656 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

nemezis wrote: 11/06/2021 17:32
NediM17 wrote: 11/06/2021 14:26 Normalno da je problem kad je mimo svijeta kao i masa drugih stvari u ovoj zemlji.
Na autoputu sa dvije trake, jedna tj. desna se zove vozna traka, druga, tj. lijeva preticajna. Pitao sam ti istomisljenicu pa ne dobih odgovor, otkud preticajna traka na autoputu kad ne postoji preticanje nego samo "prolazenje". Sto se te obje trake ne zovu "prolazne" kad se vec moze tako prolaziti kako hoces.
Sto se mene tice ne bih iskusavao sudbinu, a vi bujrum pa drotu i sudiji objasnite ovako isto k'o sto pisete na forumu.
Samo se nemojte zaboraviti kad predjete granicu, ako ste je uopste ikad i presli.
Nadam se samo da vas necu sresti negdje na cesti. :run:
Ovo ispade i rima. :lol:
Nema veze sto je mimo svijeta ako poznajemo propis. Ti bi sada opet o nečemu diskutovao a ne znam o čemu. Ustanovili smo da po našem Zakonu prolazak desnom dok je neko u lijevoj bez mijenjanja trake nije preticanje. I ti si to potvrdio. Ne znam u čemu je sada problem? Ne znam na šta se odnosi ovo "istomišljenicu"? Pa je li ti ne prihvataš činjenicu da naš Zakon definiše preticanje onako kako ga definiše? Je li ti podržavaš ponašanje u skladu sa Zakonom ili ne? A traka može biti preticajna jer nije svaki prolazak pored vozila "prolaženje", preticanje je definisano u Zakonu i na autoputu je moguće obaviti radnju "preticanje".
ne prihvata cinjenicu, tesko se miri sa tim, objasnili smo stotinu puta u nasem hipotetickom primjeru da nema preticanja,ne postoji,kraj price,tacka,cao
NediM17
Posts: 21482
Joined: 05/11/2009 11:49

#6657 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

Bice tebi kraj priče, tačka, ćao kad te neko raznese "u prolazu" na 130 km/h, a "sve po zakonu".

https://www.youtube.com/watch?v=BkYI6uF5QNc
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#6658 Re: ZOBS

Post by Laplace »

NediM17 wrote: 11/06/2021 21:18 Bice tebi kraj priče, tačka, ćao kad te neko raznese "u prolazu" na 130 km/h, a "sve po zakonu".

https://www.youtube.com/watch?v=BkYI6uF5QNc
To je glavni problem. Lik koji lijevom trakom na autoputu konstantno vozi nekih 80-90 nije baš u vinklu i nikad ne znaš hoće li odjednom, bez gledanja, preći u desnu dok ga obilaziš sa 130. I onda ideš na Mars prije NASA-e i bez Muskovih raketa.

Bio u pravu ili ne, ne smatram da je neko rješenje naprosto nastaviti voziti svoju vožnju jer je rizik prevelik. Ne bih se ni prestrojavao u lijevu, jer niti će on išta skontati niti će se vratiti u desnu a ja ću praviti isti prekršaj kao i on.A da nastavim desnom njegovom brzinom, jasno da bih morao biti dosta iza njega, opet to vodi ka usporavanju saobraćaja i zagušenju autoputa.

Kako god, to je situacija za koju se nadam da neću zateći ispred sebe, bar ne prečesto.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6659 Re: ZOBS

Post by nemezis »

vjeshalica wrote: 11/06/2021 20:36
nemezis wrote: 11/06/2021 17:25
vjeshalica wrote: 11/06/2021 15:14
sto ste se u diskusijama dokopali stranaca?
svaka zemlja ima svoje zakone i pravila nece se iz drugih zemalja praktikovati ovdje zakonska rjesenja,mi imamo svoja,pa taman i da su najgora
ne znam cemu glorifikacija uvijek tudjih rjesenja i stvari
Ja ih nisam glorifikovao, odakle ti to? Pojasnio sam da stranac neće praviti probleme kod nas ako se ponaša i po zakonu u svojoj zemlji. Ako poznajemo Zakon, kod nas nema problema.
Stranci dobro prave problema ovdje jer prolaze nekaznjeno. Sistem je problem. Probaj proci nekaznjeno vani.Neces moci.
Nema to veze sa onim što sam ja pisao.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#6660 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ma nije valjda da se toliko bojite tog jednog u lijevoj sto pegla. Auto je dugacko recimo ispod 5 metara. Ako se kreces 130 na sat ides 36 metara u sekundi, ako je vasa razliak brzina 10 km/h treba ti manje od tri skunde da prodjes njegovu duzinu i naravno da ces pri tom gledati sta on radi. Imas jos i 3 metra zaustavne da se izmices budali ako krene.

Udes se u toj situaciji moze desiti samo pod uslovom da su oba vozaca debili.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#6661 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

prolazak je bezbjedniji od toga da se presteojis u lijevu,pri tome spustas brzinu da bi zaguslao za njim u preticajnoj traci i poceo da cinis prekrsaj vozeci poput njega, ali opet pod pretpostavkom.da stvarno nece da se skloni
nekima to ne predstavlja nikakav problem,i nek naidje takvih 5 kretena napravice pometnju na cijelom putu
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#6662 Re: ZOBS

Post by black_adrian »

Ako ne upali sviranje i blicanje, pokazivanje rukama da se skloni u desnu onda ja ne vidim druge opcije nego desna i gas pored njega. Nije valjda toliko lud da se krene prestrojavat u tebe kad si mu već dao do znanja da si tu.

Kao što reče profi, ima i zaustavna ako zatreba :D
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6663 Re: ZOBS

Post by nemezis »

drug_profi wrote: 12/06/2021 00:51 Ma nije valjda da se toliko bojite tog jednog u lijevoj sto pegla. Auto je dugacko recimo ispod 5 metara. Ako se kreces 130 na sat ides 36 metara u sekundi, ako je vasa razliak brzina 10 km/h treba ti manje od tri skunde da prodjes njegovu duzinu i naravno da ces pri tom gledati sta on radi. Imas jos i 3 metra zaustavne da se izmices budali ako krene.

Udes se u toj situaciji moze desiti samo pod uslovom da su oba vozaca debili.
Upravo ovo htjedoh napisati. Neki pišu kao u onim dokumentarcima na National Geographic gdje, da bi stvorili napetu situaciju, kažu nešto kao "ako ovaj sa dizalicom/kamionom/brodom pogriješi za centimetar čitav projekat će propasti/morati iz početka/koštati x dolara vise...".
User avatar
mk ultra
Posts: 19219
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6664 Re: ZOBS

Post by mk ultra »

...
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#6665 Re: ZOBS

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 12/06/2021 00:51 Ma nije valjda da se toliko bojite tog jednog u lijevoj sto pegla. Auto je dugacko recimo ispod 5 metara. Ako se kreces 130 na sat ides 36 metara u sekundi, ako je vasa razliak brzina 10 km/h treba ti manje od tri skunde da prodjes njegovu duzinu i naravno da ces pri tom gledati sta on radi. Imas jos i 3 metra zaustavne da se izmices budali ako krene.

Udes se u toj situaciji moze desiti samo pod uslovom da su oba vozaca debili.
Pa ono, ako bih se i odlučio da ga prođem kroz desnu svakako bih imao u vidu zaustavnu, a ako je na tom mjestu nema ne bih ni pokušao. Ne znam d ali je lik koji tako vozi lijevom lud ali sigurno da nije ni sav svoj.
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#6666 Re: ZOBS

Post by Laplace »

nemezis wrote: 12/06/2021 08:18
drug_profi wrote: 12/06/2021 00:51 Ma nije valjda da se toliko bojite tog jednog u lijevoj sto pegla. Auto je dugacko recimo ispod 5 metara. Ako se kreces 130 na sat ides 36 metara u sekundi, ako je vasa razliak brzina 10 km/h treba ti manje od tri skunde da prodjes njegovu duzinu i naravno da ces pri tom gledati sta on radi. Imas jos i 3 metra zaustavne da se izmices budali ako krene.

Udes se u toj situaciji moze desiti samo pod uslovom da su oba vozaca debili.
Upravo ovo htjedoh napisati. Neki pišu kao u onim dokumentarcima na National Geographic gdje, da bi stvorili napetu situaciju, kažu nešto kao "ako ovaj sa dizalicom/kamionom/brodom pogriješi za centimetar čitav projekat će propasti/morati iz početka/koštati x dolara vise...".
Pa, čovjek mora biti poprilično pogubljen da bi na ograničenju 130 vozio brzinom 90 lijevom trakom cijelo vrijeme. Od takvih svašta možeš očekivati.
User avatar
mk ultra
Posts: 19219
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6667 Re: ZOBS

Post by mk ultra »

Nigdje se na eurpskom dijelu dunjaluka ne vozi lijevom na AC, pa ni kod nas, i pise fino desna ako nije kolona vozila

Al eto valjda je bolje palamuditi, nađite mi gdje piše da ne smijem sredinom :lol:
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6668 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Laplace wrote: 12/06/2021 10:14
nemezis wrote: 12/06/2021 08:18
drug_profi wrote: 12/06/2021 00:51 Ma nije valjda da se toliko bojite tog jednog u lijevoj sto pegla. Auto je dugacko recimo ispod 5 metara. Ako se kreces 130 na sat ides 36 metara u sekundi, ako je vasa razliak brzina 10 km/h treba ti manje od tri skunde da prodjes njegovu duzinu i naravno da ces pri tom gledati sta on radi. Imas jos i 3 metra zaustavne da se izmices budali ako krene.

Udes se u toj situaciji moze desiti samo pod uslovom da su oba vozaca debili.
Upravo ovo htjedoh napisati. Neki pišu kao u onim dokumentarcima na National Geographic gdje, da bi stvorili napetu situaciju, kažu nešto kao "ako ovaj sa dizalicom/kamionom/brodom pogriješi za centimetar čitav projekat će propasti/morati iz početka/koštati x dolara vise...".
Pa, čovjek mora biti poprilično pogubljen da bi na ograničenju 130 vozio brzinom 90 lijevom trakom cijelo vrijeme. Od takvih svašta možeš očekivati.
Dok se približavas pratis kako se ponasa i prodjes pored njega za sekundu. Voziti lijevom nije u redu ali nemojmo pretjerivati.
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#6669 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

Lično mislim da je ova situacija (koja se zaista dešava rijetko ili nikada) siva zona sa aspekta našeg ZOBS-a.

Ali me od ove hipotetičke situacije daleko više brine količina neznanja i paušalne primjene zakonskih odredbi.... I što je najgore mi smo nacija super tvrdoglavih ljudi koji nikada ne žele prihvatiti da nisu u pravu. Zato je advokatura kod nas baš krvav posao jer je našim ljudima teško objasniti neke stvari.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#6670 Re: ZOBS

Post by black_adrian »

Na AP nije toliko često ali na brzoj cesti prema Blažuju svakodnevna pojava.
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#6671 Re: ZOBS

Post by noviclan »

Ma ok od blazuja prema stupu ona desna je za kutca realno i svako normalan vozi lijevom, ali brate jeste ogranicenje 80km/h i ja npr vozim toliko ako vidis a treba da vidis da ti se iza priblizava vozilo extremnom brzinom ili jos ako ti blica a ti neces da se sklonis u desnu i propustis ga to je ipak bezobrazluk i opet se vratis lijevo i nastavis svojih 80
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#6672 Re: ZOBS

Post by black_adrian »

ne idem ni ja desnom u tom pravcu pogotovo ne po kiši, al idem malo brže tako da me samo onaj ko debelo ide preko ograničenja moze stići.. al u pravcu prema Blažuju je OK desna
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#6673 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

noviclan wrote: 12/06/2021 11:37 Ma ok od blazuja prema stupu ona desna je za kutca realno i svako normalan vozi lijevom, ali brate jeste ogranicenje 80km/h i ja npr vozim toliko ako vidis a treba da vidis da ti se iza priblizava vozilo extremnom brzinom ili jos ako ti blica a ti neces da se sklonis u desnu i propustis ga to je ipak bezobrazluk i opet se vratis lijevo i nastavis svojih 80
Nije bezobrazluk vec krsenje zakona. Vozac je duzan da se skloni iz lijeve trake ako svojom voznjom usporava druge ucesnike u saobracaju.
ITNet
Posts: 770
Joined: 30/09/2016 11:47

#6674 Re: ZOBS

Post by ITNet »

Ja neki dan iz Blazuja prema Stupu na AP u desnoj i vozim 90 i stizem delegata u lijevoj vozi 70.....I sjetim se ovih nekih lovackih prica ne smijes ga preteci u desnoj, nece da se prebace u desnu itd... Sta sam trebao prebaciti se u lijevu pa voziti iza njega i cekati hoce li se lola prebaciti u desnu da ga prestignem, sve ludo nece ljudi ni osnovu kulture da upotrijebe u voznji :-)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6675 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

Do sada sam x puta pratio znakove u pravcu od Blažuja prema Stupu i znak ograničenja 80 je postavljen tek nešto prije podvožnjaka kod OBI-a, što faktički znači da je brzom cestom, u pravcu prema Stupu, ograničenje 60 skoro do podvožnjaka kod OBI-a.
Post Reply