ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#10276 Re: ZOBS

Post by HelaS »

"Nezavisne novine" pišu da je Vlada Andaluzije nedavno nacrtala crvenu liniju na mjestu gdje je prije bila dvostruka puna bijela crta.
Kako dvostruka bijela crta očito nije ispunila svoj cilj, Španci su preko nje nacrtali crvenu liniju, nadajući se da će ona biti jasno upozorenje vozačima da ostanu u svojoj traci i da im je zabranjeno preticanje. Ova mjera ima za cilj smanjenje broja saobraćajni nesreća i povećanje bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju.

Osim crvene linije, planira se postavljanje četiri edukativna radara ili digitalna znaka duž ceste.

Oni će vozače informisati o njihovoj trenutnoj brzini i podsjećati ih na maksimalno dopuštenu brzinu. Ako crvena linija ne spriječi vozače u činjenju prekršaja, vlasti kao posljednju mjeru najavljuju uvođenje kamera i radara koji će pokrivati kritične tačke.
Image
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#10277 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Treba crvenu uvesti za peglače
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#10278 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

Koliko se peglaju sa linijom i radarima, mogli su bankinu podici, prosiriti cestu na 4 trake itd...
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#10279 Re: ZOBS

Post by kabal1337 »

nek ubace ivicnjak izmedju 😂
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10280 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Evo brzinski jedna skica preko mobitela.
U pitanju je skretanje u Grbavicku iz Zagrebacke, ispod Montane, kod Sumarskog fakulteta.

Ko ima prednost, crvena ili zelena putanja?

Image
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10281 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Optimist wrote: 29/02/2024 08:47 Evo brzinski jedna skica preko mobitela.
U pitanju je skretanje u Grbavicku iz Zagrebacke, ispod Montane, kod Sumarskog fakulteta.

Ko ima prednost, crvena ili zelena putanja?

Image
Po meni tu nije pitanje prednosti, jer imaju dvije trake i svako ulazi u svoju traku. Problem malo prave parking mjesta koja su napravili u desnoj traci, ne vidim tacno gdje pocinju i da li ima ista slobodno desne trake, ali nekom mojom logikom crvena putanja ide u desnu traku koja onda postaje parking, tako da crvena mora da se prestroji lijevo i prije toga propusti ove koji su isli zelenom putanjom. Da je u grbavickoj samo jedna traka za saobracaj, znaci da se obje putanje ulivaju samo u jednu traku, onda bi crvena putanja imala prednost jer skrece desno dok zelena skrece lijevo.
Dimu1927
Posts: 4050
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#10282 Re: ZOBS

Post by Dimu1927 »

Crvena, desna strana. Jedna je traka tu u grbavickoj. Desna traka je parking.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#10283 Re: ZOBS

Post by kabal1337 »

Dimu1927 wrote: 29/02/2024 09:15 Crvena, desna strana. Jedna je traka tu u grbavickoj. Desna traka je parking.
tu iz desne prelazis u lijevu traku. Tvoja traka bi bila gdje su auta parkirana. Po pravilu bi trebao dati lijevi zmigavac jer mijenjas traku/ pravac
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10284 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Dimu1927 wrote: 29/02/2024 09:15 Crvena, desna strana. Jedna je traka tu u grbavickoj. Desna traka je parking.
Jeste desna parking, ali dodat u desnu traku, znaci crvena putanja ide prvo u svoju desnu traku koja jeste kratka ali postoji.
Da postoji recimo ostrvo koje ti onemogucava da udjes u desnu traku vec pravo u lijevu i da nakon ostrva pocinu parking mjesta to bi bila druga prica, ovako koliko god bila kratka, desna traka postoji.
Dimu1927
Posts: 4050
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#10285 Re: ZOBS

Post by Dimu1927 »

Pa ako je desna parking, onda je lijeva vozna traka. Ne mozes ni uci u desnu fakticki. Znam da tu kad skrecem ovi sa zelenom putanjom me uvijek propuste ako smo u blizu tako da, desna strana
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#10286 Re: ZOBS

Post by HelaS »

Ateista wrote: 29/02/2024 09:12
Optimist wrote: 29/02/2024 08:47 Evo brzinski jedna skica preko mobitela.
U pitanju je skretanje u Grbavicku iz Zagrebacke, ispod Montane, kod Sumarskog fakulteta.

Ko ima prednost, crvena ili zelena putanja?

Image
Po meni tu nije pitanje prednosti, jer imaju dvije trake i svako ulazi u svoju traku. Problem malo prave parking mjesta koja su napravili u desnoj traci, ne vidim tacno gdje pocinju i da li ima ista slobodno desne trake, ali nekom mojom logikom crvena putanja ide u desnu traku koja onda postaje parking, tako da crvena mora da se prestroji lijevo i prije toga propusti ove koji su isli zelenom putanjom. Da je u grbavickoj samo jedna traka za saobracaj, znaci da se obje putanje ulivaju samo u jednu traku, onda bi crvena putanja imala prednost jer skrece desno dok zelena skrece lijevo.
Zeleni koji u Grbavičku ulazi skretanjem lijevo prvi prolazi Grbavičkom. Ako vozilo dolazi pravo, iz pravca Agronoma, mora pustiti crvenog u prednost.

Image
tomhagen
Posts: 357
Joined: 16/10/2017 14:43

#10287 Re: ZOBS

Post by tomhagen »

Ateista sve objasnio. Ovu tacku bi definitivno trebalo bolje oznaciti i rijesiti te nedoumice.
Prema ovoj slici sto je HelaS postavio, nekako je vise varijanta da crveni ulazi u svoju traku koja je kratka, jer je parking mjesto tek ovdje gdje je crni automobil. Onda se crveni prestraja u lijevu traku. Prema tome bi trebalo da propusti zelene.

Ja tu uvijek idem s posebnim oprezom, bez obzira jesam li crven ili zeleni, uvijek sam spreman propustiti onog drugog. Jbg nikad ne znas ko je s druge strane i kako razmislja.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10288 Re: ZOBS

Post by Ateista »

HelaS wrote: 29/02/2024 09:35
Ateista wrote: 29/02/2024 09:12
Optimist wrote: 29/02/2024 08:47 Evo brzinski jedna skica preko mobitela.
U pitanju je skretanje u Grbavicku iz Zagrebacke, ispod Montane, kod Sumarskog fakulteta.

Ko ima prednost, crvena ili zelena putanja?

Image
Po meni tu nije pitanje prednosti, jer imaju dvije trake i svako ulazi u svoju traku. Problem malo prave parking mjesta koja su napravili u desnoj traci, ne vidim tacno gdje pocinju i da li ima ista slobodno desne trake, ali nekom mojom logikom crvena putanja ide u desnu traku koja onda postaje parking, tako da crvena mora da se prestroji lijevo i prije toga propusti ove koji su isli zelenom putanjom. Da je u grbavickoj samo jedna traka za saobracaj, znaci da se obje putanje ulivaju samo u jednu traku, onda bi crvena putanja imala prednost jer skrece desno dok zelena skrece lijevo.
Zeleni koji u Grbavičku ulazi skretanjem lijevo prvi prolazi Grbavičkom. Ako vozilo dolazi pravo, iz pravca Agronoma, mora pustiti crvenog u prednost.

Image
U principu nema kolizije sa onim koji ide pravo jer ima semafor, nije u isto vrijeme zeleno. Putanje sa skice jesu u koliziji jer im je u isto vrijeme zeleno.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10289 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Ja se krecem crvenom putanjom, i bar jednom sedmicno imam konflikt sa vozilom koje se krece zelenom putanjom.

Smatram da zeleni treba stati jer mu crveni dolazi sa desne strane. Kao i na svakoj slicnoj T taskrsnici.

Zato sam i postavio sliku graficki da pojasnim i vidim sta drugi misle.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10290 Re: ZOBS

Post by Ateista »

tomhagen wrote: 29/02/2024 09:48 Ateista sve objasnio. Ovu tacku bi definitivno trebalo bolje oznaciti i rijesiti te nedoumice.
Prema ovoj slici sto je HelaS postavio, nekako je vise varijanta da crveni ulazi u svoju traku koja je kratka, jer je parking mjesto tek ovdje gdje je crni automobil. Onda se crveni prestraja u lijevu traku. Prema tome bi trebalo da propusti zelene.

Ja tu uvijek idem s posebnim oprezom, bez obzira jesam li crven ili zeleni, uvijek sam spreman propustiti onog drugog. Jbg nikad ne znas ko je s druge strane i kako razmislja.
To je to, ova slika pokazuje malo bolje u odnosu na google map gdje se ne vidi jasno, vidi se odakle pocinje parking mjesto i da ima malo trake. Slazem se da bi trebalo ovo jasnije oznaciti, jedna od situacija gdje odluce da nesto promijene i dodaju parking a pri tome ne razmisljaju koliki problem prave i koliko te promjene zbunjuju vozace. Ovdje bi trebalo horizontalnom signalizacijom malo bolje oznaciti, ako hoce da bude na ovaj nacin da se crvena putanja prestroji onda mozda ostaviti malo jos duzu traku i jedno manje parking mjesto, ocrati malo ostrvo i strelicu koja oznacava da se ta traka prebacuje u lijevu kao na petljama sto se oznaci kod traka za ukljucenje. Ako su htjeli da crvena putanja ima prednost, onda se ocrta ostrvo tako da crvena putanja ide direktno u lijevu traku i da ne postoji desna traka vec da je ona samo parking. Ovako malo zbunjuje definitivno.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10608
Joined: 10/03/2022 22:16

#10291 Re: ZOBS

Post by ZoomZoomKiwi »

Zato na ovakvim raskrsnicama crveni najčešće ima znak obrnuti trougao (nailazak na put s pravom prvenstva) i mora propustiti zelenog. Tako je na najmanje tri T raskršća u Zenici.

Razlog za to je veoma jednostavan, a to je da se zeleni, odnosno ovi što skreću lijevo ne zadržavaju na saobraćajnici koju napuštaju kako bi propustili crvene. Dok crveni na isključnoj traci imaju dovoljno mjesta i vremena da sačekaju zelene da prođu.

Na ovu raskrsnicu samo treba dodati taj znak, i sve dileme su riješene, a i sigurnost povećana.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#10292 Re: ZOBS

Post by DaysleepeR »

Zar ovaj problem nije riješen semaforom?

Dok zeleni propusti aute koji se kreću pravo da bi uopšte mogao skrenuti lijevo, sva auta sa crvene putanje su davno skrenula.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10293 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Optimist wrote: 29/02/2024 10:27 Ja se krecem crvenom putanjom, i bar jednom sedmicno imam konflikt sa vozilom koje se krece zelenom putanjom.

Smatram da zeleni treba stati jer mu crveni dolazi sa desne strane. Kao i na svakoj slicnoj T taskrsnici.

Zato sam i postavio sliku graficki da pojasnim i vidim sta drugi misle.
Ovdje onda nisi u pravu. Kad imaju dvije trake onda nema prednosti, svako ide u svoju traku, kad je jedna onda onaj sa desne strane ima prednost. Bilo je price i kod Unisovih nebodera kad se skrece jedni desno a drugi lijevo, svako ima svoju traku ali cesto u densoj ima neporpisno parkiranih auta, svejedno sto su neporpisno parkirani ovi sto idu desno moraju u svoju traku pa se prestrojiti u lijevu, ne mogu zbog parkiranih auta preskociti svoju traku,
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10294 Re: ZOBS

Post by Ateista »

DaysleepeR wrote: 29/02/2024 10:30 Zar ovaj problem nije riješen semaforom?

Dok zeleni propusti aute koji se kreću pravo da bi uopšte mogao skrenuti lijevo, sva auta sa crvene putanje su davno skrenula.
Cesto jeste tako, ali ne uvijek. Moze se desiti da hoces lijevo i vidis jedno vozilo koje daje zmigavac desno pa mozes skrenuti bez propustanja.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#10295 Re: ZOBS

Post by DaysleepeR »

Ateista wrote: 29/02/2024 10:34
DaysleepeR wrote: 29/02/2024 10:30 Zar ovaj problem nije riješen semaforom?

Dok zeleni propusti aute koji se kreću pravo da bi uopšte mogao skrenuti lijevo, sva auta sa crvene putanje su davno skrenula.
Cesto jeste tako, ali ne uvijek. Moze se desiti da hoces lijevo i vidis jedno vozilo koje daje zmigavac desno pa mozes skrenuti bez propustanja.
U tom slučaju, crveni ima prednost po svim pravilima.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10296 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Ateista wrote: 29/02/2024 10:32
Optimist wrote: 29/02/2024 10:27 Ja se krecem crvenom putanjom, i bar jednom sedmicno imam konflikt sa vozilom koje se krece zelenom putanjom.

Smatram da zeleni treba stati jer mu crveni dolazi sa desne strane. Kao i na svakoj slicnoj T taskrsnici.

Zato sam i postavio sliku graficki da pojasnim i vidim sta drugi misle.
Ovdje onda nisi u pravu. Kad imaju dvije trake onda nema prednosti, svako ide u svoju traku, kad je jedna onda onaj sa desne strane ima prednost. Bilo je price i kod Unisovih nebodera kad se skrece jedni desno a drugi lijevo, svako ima svoju traku ali cesto u densoj ima neporpisno parkiranih auta, svejedno sto su neporpisno parkirani ovi sto idu desno moraju u svoju traku pa se prestrojiti u lijevu, ne mogu zbog parkiranih auta preskociti svoju traku,
Poucen ranijim iskustvima, zato ovuda prolazim sa velikim oprezom, jer vecina vozaca sa zelene putanje zastanu da propuste ove sa crvene. A pojedinci ne staju.
Prica kod Unisovih nebodera nije slicna jer imaju 2 trake, gdje desna bude zakrcena nepropisno parkiranim vozilima koji cekaju djecu iz skole.
Ovdje je desna traka legalni parking, i obje putanje se sijeku u jednoj tacki.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#10297 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Optimist wrote: 29/02/2024 11:15
Poucen ranijim iskustvima, zato ovuda prolazim sa velikim oprezom, jer vecina vozaca sa zelene putanje zastanu da propuste ove sa crvene. A pojedinci ne staju.
Prica kod Unisovih nebodera nije slicna jer imaju 2 trake, gdje desna bude zakrcena nepropisno parkiranim vozilima koji cekaju djecu iz skole.
Ovdje je desna traka legalni parking, i obje putanje se sijeku u jednoj tacki.
Mozda jeste legalni parking, ali ovi sto idu crvenom putanjom uopce nemaju dovoljnu sirinu prilikom skretanja, a nadzire se i puna linija koja zapravo dijeli kolovoz na dio sa parkingom i traku za kretanje. Nepravilno ocrtano. Sad tacno ne znam kako semafor otvara vremenski, ali ako ovi iz zelene putanje skrecu ulijevo duzni su dole da propuste ove sa crvenom ako se desi da ih ima uopce. Jer dok pustis ove sto idu pravo,ovi sto odozgo idu desno su vec prosli otprilike. Treba samo pogledati sirinu od CC pasata do razdjelne linije, ili ove cetvorke koja je nepropisno parkirana ako se ne varam tj.ako dobro vidim jer iza nje nema linije, dakle to nije parking mjesto.
Vjv razdjelna linija nije dobro napravljena kad je longitudinala radjena.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10298 Re: ZOBS

Post by Ateista »

DaysleepeR wrote: 29/02/2024 10:46
Ateista wrote: 29/02/2024 10:34
DaysleepeR wrote: 29/02/2024 10:30 Zar ovaj problem nije riješen semaforom?

Dok zeleni propusti aute koji se kreću pravo da bi uopšte mogao skrenuti lijevo, sva auta sa crvene putanje su davno skrenula.
Cesto jeste tako, ali ne uvijek. Moze se desiti da hoces lijevo i vidis jedno vozilo koje daje zmigavac desno pa mozes skrenuti bez propustanja.
U tom slučaju, crveni ima prednost po svim pravilima.
Imao bi da je jedna traka, ali imaju dvije tamo. Iako je u desnoj parking, ona postoji i crveni mora prvo u svoju i prije prvog parking mjesta da se prestroji, tu prednost ima onaj ko je u svojoj traci.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10299 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Optimist wrote: 29/02/2024 11:15
Ateista wrote: 29/02/2024 10:32
Optimist wrote: 29/02/2024 10:27 Ja se krecem crvenom putanjom, i bar jednom sedmicno imam konflikt sa vozilom koje se krece zelenom putanjom.

Smatram da zeleni treba stati jer mu crveni dolazi sa desne strane. Kao i na svakoj slicnoj T taskrsnici.

Zato sam i postavio sliku graficki da pojasnim i vidim sta drugi misle.
Ovdje onda nisi u pravu. Kad imaju dvije trake onda nema prednosti, svako ide u svoju traku, kad je jedna onda onaj sa desne strane ima prednost. Bilo je price i kod Unisovih nebodera kad se skrece jedni desno a drugi lijevo, svako ima svoju traku ali cesto u densoj ima neporpisno parkiranih auta, svejedno sto su neporpisno parkirani ovi sto idu desno moraju u svoju traku pa se prestrojiti u lijevu, ne mogu zbog parkiranih auta preskociti svoju traku,
Poucen ranijim iskustvima, zato ovuda prolazim sa velikim oprezom, jer vecina vozaca sa zelene putanje zastanu da propuste ove sa crvene. A pojedinci ne staju.
Prica kod Unisovih nebodera nije slicna jer imaju 2 trake, gdje desna bude zakrcena nepropisno parkiranim vozilima koji cekaju djecu iz skole.
Ovdje je desna traka legalni parking, i obje putanje se sijeku u jednoj tacki.
Ima razlika sto je jedno legalni parking a drugo nepripisno parkiranje, opet traka i kod legalnog postoji. Dobro je i Vjesalica primijetila punu liniju, tek u neka doba ide isprekidana gdje je parking mjesto vec. Kad su dodali parking trebali su bolje oznaciti.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#10300 Re: ZOBS

Post by DaysleepeR »

Ateista wrote: 29/02/2024 11:48
DaysleepeR wrote: 29/02/2024 10:46
Ateista wrote: 29/02/2024 10:34

Cesto jeste tako, ali ne uvijek. Moze se desiti da hoces lijevo i vidis jedno vozilo koje daje zmigavac desno pa mozes skrenuti bez propustanja.
U tom slučaju, crveni ima prednost po svim pravilima.
Imao bi da je jedna traka, ali imaju dvije tamo. Iako je u desnoj parking, ona postoji i crveni mora prvo u svoju i prije prvog parking mjesta da se prestroji, tu prednost ima onaj ko je u svojoj traci.
Ako je u desno legalan parking, onda ima samo jedna traka.
Ako je nelegalan parking, prednost u zaobilaženju prepreke opet ima onaj koji dolazi sa desne strane.
Jer zeleni nema pravo na lijevu traku, čak i da su obje slobodne, opet mora da propusti ove sa desne strane.
Post Reply