ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#6626 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

studiorum_tuzlaensis wrote: 09/06/2021 20:05 Bosna i Hercegovina: preticanje je prolaženje vozilom pored drugog vozila koje se kreće u istoj saobraćajnoj traci i u istom smjeru;

Hrvatska: pretjecanje je prolaženje vozilom pokraj drugog vozila koje se kreće u istom smjeru

Srbija: preticanje je prolaženje učesnika u saobraćaju pored drugog učesnika u saobraćaju koji se kreće kolovozom u istom smeru


Poslao sam prijedlog izmjene ovog stava u članu 6. ZOBSa drzavnom ministru Mitroviću. Da li čita mail, pitanje je. :)
Ne bi mi mrsko pa i ja poslah upit Jedinici za saobraćaj MUP-a KS. Bez konkretnog odgovora uputiše me na ZOBS, poglavlje 9, članovi od 57-66, pa nek' svako bira šta mu paše.
Uglavnom, problem je zastarjela i nakaradna definicija preticanja u našem zakonu, dovoljno bi bilo izbaciti ovo boldirano.
U susjedstvu i komšiluku, kao i u svim normalnim zemljama, dileme nema je li ta radnja dozvoljena i kažnjiva.

https://bihamk.ba/bs/sigurnost/zobs/118
User avatar
Laplace
Posts: 10255
Joined: 19/11/2012 18:37

#6627 Re: ZOBS

Post by Laplace »

Navodno su toleranciju smanjili sa +10 km/h na +5 km/h (ne znam da li je izglasano ili je u proceduri, ili ipak patka).

Da li to znači da će ovi koji su na ograničenju 50 smanjivali brzinu na 30 sad na istom ograničenju smanjivati brzinu na 15 (jer se tolerancija upolovila)?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#6628 Re: ZOBS

Post by studiorum_tuzlaensis »

navodno, ko šta gdje?

Vijeće ministara i parlament se u nas sastanu jednom godišnje da utvrde budžet i plate, tako da je vjerovatno patka. :bih:


Mada ne bih isključio da to kod nas uvedu istog trenutka kad "prihodi" od kamera krenu opadati
User avatar
Laplace
Posts: 10255
Joined: 19/11/2012 18:37

#6629 Re: ZOBS

Post by Laplace »

studiorum_tuzlaensis wrote: 11/06/2021 11:15 navodno, ko šta gdje?

Vijeće ministara i parlament se u nas sastanu jednom godišnje da utvrde budžet i plate, tako da je vjerovatno patka. :bih:


Mada ne bih isključio da to kod nas uvedu istog trenutka kad "prihodi" od kamera krenu opadati
Ne znam, čuo sam negdje u prolazu. Kako god, ne bi me ni čudilo. To bi opet bio udar na one koji pokušavaju držati se ograničenja ali ih malo prevari.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#6630 Re: ZOBS

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ne znam uopće da li je ta tolerancija uopće definisana nekim Zakonom ili pravilnikom na entitetskom/kantonalnom nivou, već je čisto u pitanju stvar osporavanja brzine na sudu zbog klase tačnosti kamera.

Klase tačnosti kamera su uglavnom oko +-3% (uz standardnu devijaciju, što u zadanom uzorku znači da je minimalno 95% svih uzoraka je sigurno tačno i ulazi u ovih 3%). E sad ako je neka druga statistička raspodjela u pitanju (Weibullova, Studentova, hi-kvadratna), mogle bi biti druge vrijednosti, ali princip je opet isti.

Zato je u uvijek praksa da se za brzine iznad 100km/h uzima 10% tolerancije brzine, a ne 10km/h. Sa 10% imaš više od trostruke vijednosti devijacije (3,333xsigma) što znači da je:
od 0-100 km/h - mjerenje tačno u prosjeku 99.99% slučajeva
od 100- km/h - mjerenje tačno u 99.95% slučajeva,

što je činjenično ipak objektivno neoborivo na sudu. :D Nove kamere su sigurno i biće sve bolje, pa bi i tolerancija mogla ići dole u budućnosti.
User avatar
Laplace
Posts: 10255
Joined: 19/11/2012 18:37

#6631 Re: ZOBS

Post by Laplace »

studiorum_tuzlaensis wrote: 11/06/2021 11:40 Ne znam uopće da li je ta tolerancija uopće definisana nekim Zakonom ili pravilnikom na entitetskom/kantonalnom nivou, već je čisto u pitanju stvar osporavanja brzine na sudu zbog klase tačnosti kamera.

Klase tačnosti kamera su uglavnom oko +-3% (uz standardnu devijaciju, što u zadanom uzorku znači da je minimalno 95% svih uzoraka je sigurno tačno i ulazi u ovih 3%). E sad ako je neka druga statistička raspodjela u pitanju (Weibullova, Studentova, hi-kvadratna), mogle bi biti druge vrijednosti, ali princip je opet isti.

Zato je u uvijek praksa da se za brzine iznad 100km/h uzima 10% tolerancije brzine, a ne 10km/h. Sa 10% imaš više od trostruke vijednosti devijacije (3,333xsigma) što znači da je:
od 0-100 km/h - mjerenje tačno u 99.99% slučajeva
od 100- km/h - mjerenje tačno u 99.95% slučajeva,

što je činjenično ipak objektivno neoborivo na sudu. :D Nove kamere su sigurno i biće sve bolje, pa bi i tolerancija mogla ići dole u budućnosti.
Mislim da ima veze i sa tačnošću mjernih uređaja u vozilima, koji isto griješe za nekoliko km/h, ovisno o brzini.

Što se kazni tiče, mislim da je do toga da je kazna predviđena tek za 11+ km/h prekoračenja (valjda iz gorepomenutih razloga) - pisali smo o tome, znači nema zvanične tolerancije, u prekršaju si i ako na ograničenju 50 voziš 51 ali te mogu kazniti tek ako voziš najmanje 61. Ako je prijedlog da te na ograničenju 50 kažnjavaju na 56+ onda je to praktično smanjenje tolerancije na 5 km/h.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#6632 Re: ZOBS

Post by studiorum_tuzlaensis »

Moguće da je i do brzinomjera, međutim već dugo su tahometri u vozilima i više nego precizni i pouzdani jer su najčešće mehanički senzori iz mjenjača ili sa osovine, pa tu teško da može biti greške.

Primjetio sam kod vozila GM grupacije pokazuju cca +5km/h više, barem kad prolazim kod onih znakova "vasa brzina", ili je to ipak do samog znaka da te prepadne :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#6633 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 11/06/2021 11:03 Navodno su toleranciju smanjili sa +10 km/h na +5 km/h (ne znam da li je izglasano ili je u proceduri, ili ipak patka).

Da li to znači da će ovi koji su na ograničenju 50 smanjivali brzinu na 30 sad na istom ograničenju smanjivati brzinu na 15 (jer se tolerancija upolovila)?
ko je to izvalio?
kad je bila izmjena zakona kad je u pitanju kaznena politika za tih tolerantnih 10kmh?
nikad
dakle cuo si debilizme
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#6634 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

studiorum_tuzlaensis wrote: 11/06/2021 12:30 Moguće da je i do brzinomjera, međutim već dugo su tahometri u vozilima i više nego precizni i pouzdani jer su najčešće mehanički senzori iz mjenjača ili sa osovine, pa tu teško da može biti greške.

Primjetio sam kod vozila GM grupacije pokazuju cca +5km/h više, barem kad prolazim kod onih znakova "vasa brzina", ili je to ipak do samog znaka da te prepadne :D
GPS meni pokazuje da idem sporije nego sto mi pise na brzinomjeru, pa skoro 10%.
Maksimalni fabrički prečnik točka za moj model ne pravi 10% duži put od sadašnjeg.
User avatar
Laplace
Posts: 10255
Joined: 19/11/2012 18:37

#6635 Re: ZOBS

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 11/06/2021 12:35
Laplace wrote: 11/06/2021 11:03 Navodno su toleranciju smanjili sa +10 km/h na +5 km/h (ne znam da li je izglasano ili je u proceduri, ili ipak patka).

Da li to znači da će ovi koji su na ograničenju 50 smanjivali brzinu na 30 sad na istom ograničenju smanjivati brzinu na 15 (jer se tolerancija upolovila)?
ko je to izvalio?
kad je bila izmjena zakona kad je u pitanju kaznena politika za tih tolerantnih 10kmh?
nikad
dakle cuo si debilizme
Ne bi bilo prvi put. Ove godine sam čuo debilizama kao nikad dosad.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6503
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#6636 Re: ZOBS

Post by perfect_guy »

više je to što se u narodu zove tolerancijom, ali je jasno da u zakonu tek na +11 ide kazna. A ni ja nisam vidio da se bar komentariše oko toga
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6637 Re: ZOBS

Post by nemezis »

NediM17 wrote: 11/06/2021 10:39
studiorum_tuzlaensis wrote: 09/06/2021 20:05 Bosna i Hercegovina: preticanje je prolaženje vozilom pored drugog vozila koje se kreće u istoj saobraćajnoj traci i u istom smjeru;

Hrvatska: pretjecanje je prolaženje vozilom pokraj drugog vozila koje se kreće u istom smjeru

Srbija: preticanje je prolaženje učesnika u saobraćaju pored drugog učesnika u saobraćaju koji se kreće kolovozom u istom smeru


Poslao sam prijedlog izmjene ovog stava u članu 6. ZOBSa drzavnom ministru Mitroviću. Da li čita mail, pitanje je. :)
Ne bi mi mrsko pa i ja poslah upit Jedinici za saobraćaj MUP-a KS. Bez konkretnog odgovora uputiše me na ZOBS, poglavlje 9, članovi od 57-66, pa nek' svako bira šta mu paše.
Uglavnom, problem je zastarjela i nakaradna definicija preticanja u našem zakonu, dovoljno bi bilo izbaciti ovo boldirano.
U susjedstvu i komšiluku, kao i u svim normalnim zemljama, dileme nema je li ta radnja dozvoljena i kažnjiva.

https://bihamk.ba/bs/sigurnost/zobs/118
Kako misliš "problem je", kakav problem? Je li problem što si tvrdio da nije dozvoljeno pa se ispostavilo da jeste? Kod nas je Zakon regulisao na taj način i treba se ponašati tako. Ako vozis lijevom, prije vraćanja u desnu treba pogledati ima li nekoga ko dolazi i tek onda se vratiti u desnu. Stranac će, ako vozi po zakonima "normalnih" zemalja, uvijek voziti desnom, preticati lijevom i ne bi trebao praviti problem, ako stigne nekoga u lijevoj (vozeci desnom) opet nece biti problem. Domaći, posto zna da se moze proci desnom, ce prije vraćanja u desnu pogledati (mada nije ni trebao voziti lijevom ali eto ako vozi). Bitno je samo poznavati Zakon i nema problema.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#6638 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

Normalno da je problem kad je mimo svijeta kao i masa drugih stvari u ovoj zemlji.
Na autoputu sa dvije trake, jedna tj. desna se zove vozna traka, druga, tj. lijeva preticajna. Pitao sam ti istomisljenicu pa ne dobih odgovor, otkud preticajna traka na autoputu kad ne postoji preticanje nego samo "prolazenje". Sto se te obje trake ne zovu "prolazne" kad se vec moze tako prolaziti kako hoces.
Sto se mene tice ne bih iskusavao sudbinu, a vi bujrum pa drotu i sudiji objasnite ovako isto k'o sto pisete na forumu.
Samo se nemojte zaboraviti kad predjete granicu, ako ste je uopste ikad i presli.
Nadam se samo da vas necu sresti negdje na cesti. :run:
Ovo ispade i rima. :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#6639 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

nemezis wrote: 11/06/2021 14:07 Stranac će, ako vozi po zakonima "normalnih" zemalja, uvijek voziti desnom, preticati lijevom i ne bi trebao praviti problem, ako stigne nekoga u lijevoj (vozeci desnom) opet nece biti problem. Domaći, posto zna da se moze proci desnom, ce prije vraćanja u desnu pogledati (mada nije ni trebao voziti lijevom ali eto ako vozi). Bitno je samo poznavati Zakon i nema problema.
sto ste se u diskusijama dokopali stranaca?
svaka zemlja ima svoje zakone i pravila nece se iz drugih zemalja praktikovati ovdje zakonska rjesenja,mi imamo svoja,pa taman i da su najgora
ne znam cemu glorifikacija uvijek tudjih rjesenja i stvari
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#6640 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

NediM17 wrote: 11/06/2021 14:26 Normalno da je problem kad je mimo svijeta kao i masa drugih stvari u ovoj zemlji.
Na autoputu sa dvije trake, jedna tj. desna se zove vozna traka, druga, tj. lijeva preticajna. Pitao sam ti istomisljenicu pa ne dobih odgovor, otkud preticajna traka na autoputu kad ne postoji preticanje nego samo "prolazenje". Sto se te obje trake ne zovu "prolazne" kad se vec moze tako prolaziti kako hoces.
Sto se mene tice ne bih iskusavao sudbinu, a vi bujrum pa drotu i sudiji objasnite ovako isto k'o sto pisete na forumu.
Samo se nemojte zaboraviti kad predjete granicu, ako ste je uopste ikad i presli.
Nadam se samo da vas necu sresti negdje na cesti. :run:
Ovo ispade i rima. :lol:
objasni ti tacno u kojem zakonu pise da je lijeva preticajna kad cemo tjerati da bude sve po zakonu,navedi taj clan i to pravilo

neko ko nije mijenjao traku niti putanju,ne mozes ga smatrati da pretice

i man se price preko granice, pricamo o nasoj drzavi i pravilima ovdje, svaka druga ti je kako je vani...

tebi se je milijardu puta objasnilo sta je preticanje, i da toga nema u nasem hipotetickom slucaju i kojem smo danima polemisali
da bi neko preticao mora da se krece u istom smjeru i u istoj traci, ali ne krece se...to je ono sto ti ne shvatas
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#6641 Re: ZOBS

Post by Hakiz »

Da li je još obavezan rezervni točak? Mislim, s obzirom na to da ima mnogo novih modela automobila koji nemaju rezervni točak, da li je taj arhaizam ovdje ostao?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#6642 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 11/06/2021 15:19 Da li je još obavezan rezervni točak? Mislim, s obzirom na to da ima mnogo novih modela automobila koji nemaju rezervni točak, da li je taj arhaizam ovdje ostao?
nije ostao arhaizam,ima uvedeno u pravilniku set za krpljenje guma
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#6643 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Nije odavno.
Ali moras imati nesto drugo. Set za opravku, sprej i sl.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#6644 Re: ZOBS

Post by Hakiz »

Hvala oboma.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#6645 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

vjeshalica wrote: 11/06/2021 15:16
NediM17 wrote: 11/06/2021 14:26 Normalno da je problem kad je mimo svijeta kao i masa drugih stvari u ovoj zemlji.
Na autoputu sa dvije trake, jedna tj. desna se zove vozna traka, druga, tj. lijeva preticajna. Pitao sam ti istomisljenicu pa ne dobih odgovor, otkud preticajna traka na autoputu kad ne postoji preticanje nego samo "prolazenje". Sto se te obje trake ne zovu "prolazne" kad se vec moze tako prolaziti kako hoces.
Sto se mene tice ne bih iskusavao sudbinu, a vi bujrum pa drotu i sudiji objasnite ovako isto k'o sto pisete na forumu.
Samo se nemojte zaboraviti kad predjete granicu, ako ste je uopste ikad i presli.
Nadam se samo da vas necu sresti negdje na cesti. :run:
Ovo ispade i rima. :lol:
objasni ti tacno u kojem zakonu pise da je lijeva preticajna kad cemo tjerati da bude sve po zakonu,navedi taj clan i to pravilo

neko ko nije mijenjao traku niti putanju,ne mozes ga smatrati da pretice

i man se price preko granice, pricamo o nasoj drzavi i pravilima ovdje, svaka druga ti je kako je vani...

tebi se je milijardu puta objasnilo sta je preticanje, i da toga nema u nasem hipotetickom slucaju i kojem smo danima polemisali
da bi neko preticao mora da se krece u istom smjeru i u istoj traci, ali ne krece se...to je ono sto ti ne shvatas
Gle čuda, preticanje na autocesti.
Evo jedan edukativni video, ima ih još, pogledaj prije izlaska na autoput.
Nisi ti kriva, nije te naucilo, dalo ti da gOnjaš po Palama i Romaniji. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=6NcHfIKDS_M&t=1s
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#6646 Re: ZOBS

Post by black_adrian »

vjeshalica wrote: 11/06/2021 15:20
black_adrian wrote: 11/06/2021 13:48 joj al kad ispod radara na Stupu il bilo gdje drugo na glavnoj ide 40-45km/h eto da ga ne uslika... ja sam baš testirao, tačno 74km/h ispod radara na Stupu po brzinomjeru u autu, ne slika, jer sigurno svaki laže za nekoliko km/h i još tolerancije desetak.. znači, komotno se može ići 65km/h da ne brineš hoće li uslikat..
hahaha cuj cuj
ako je 60 ogranicenje a ti vozio 74
razlog jedini sto te nije uslikao je vjerovatno sto radar nije bio u kucici jer to premjestaju, a ne tvoj lazljivi brzinomjer
danas je bio tronozac u smjeru elidze na stupu npr😂
evo da ti odgovorim na ovoj temi... čovjek ispod na onoj temi ti je sve objasnio fino... i nije na Stupu jedini koji sam isprobao.. ti ako ne vjeruješ, naštimaj tempomat (ako imaš) i probaj pa se vrati na forum..

i ne kažem da treba ići 74 ispod radara nego da se komotno može proći 60-65 da ni ne pomisliš da te uslikao.. ti si vjerovatno od onih što idu 50 za svaki slučaj, samo se drži desne trake..
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#6647 Re: ZOBS

Post by JavierBosnia »

Ma pusti je drug, sad ce da ti kazu da vozis tehnicki neispravan auto jer ti brzinomjer ne prikazuje tacno :lol:
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6648 Re: ZOBS

Post by nemezis »

vjeshalica wrote: 11/06/2021 15:14
nemezis wrote: 11/06/2021 14:07 Stranac će, ako vozi po zakonima "normalnih" zemalja, uvijek voziti desnom, preticati lijevom i ne bi trebao praviti problem, ako stigne nekoga u lijevoj (vozeci desnom) opet nece biti problem. Domaći, posto zna da se moze proci desnom, ce prije vraćanja u desnu pogledati (mada nije ni trebao voziti lijevom ali eto ako vozi). Bitno je samo poznavati Zakon i nema problema.
sto ste se u diskusijama dokopali stranaca?
svaka zemlja ima svoje zakone i pravila nece se iz drugih zemalja praktikovati ovdje zakonska rjesenja,mi imamo svoja,pa taman i da su najgora
ne znam cemu glorifikacija uvijek tudjih rjesenja i stvari
Ja ih nisam glorifikovao, odakle ti to? Pojasnio sam da stranac neće praviti probleme kod nas ako se ponaša i po zakonu u svojoj zemlji. Ako poznajemo Zakon, kod nas nema problema.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6649 Re: ZOBS

Post by nemezis »

NediM17 wrote: 11/06/2021 14:26 Normalno da je problem kad je mimo svijeta kao i masa drugih stvari u ovoj zemlji.
Na autoputu sa dvije trake, jedna tj. desna se zove vozna traka, druga, tj. lijeva preticajna. Pitao sam ti istomisljenicu pa ne dobih odgovor, otkud preticajna traka na autoputu kad ne postoji preticanje nego samo "prolazenje". Sto se te obje trake ne zovu "prolazne" kad se vec moze tako prolaziti kako hoces.
Sto se mene tice ne bih iskusavao sudbinu, a vi bujrum pa drotu i sudiji objasnite ovako isto k'o sto pisete na forumu.
Samo se nemojte zaboraviti kad predjete granicu, ako ste je uopste ikad i presli.
Nadam se samo da vas necu sresti negdje na cesti. :run:
Ovo ispade i rima. :lol:
Nema veze sto je mimo svijeta ako poznajemo propis. Ti bi sada opet o nečemu diskutovao a ne znam o čemu. Ustanovili smo da po našem Zakonu prolazak desnom dok je neko u lijevoj bez mijenjanja trake nije preticanje. I ti si to potvrdio. Ne znam u čemu je sada problem? Ne znam na šta se odnosi ovo "istomišljenicu"? Pa je li ti ne prihvataš činjenicu da naš Zakon definiše preticanje onako kako ga definiše? Je li ti podržavaš ponašanje u skladu sa Zakonom ili ne? A traka može biti preticajna jer nije svaki prolazak pored vozila "prolaženje", preticanje je definisano u Zakonu i na autoputu je moguće obaviti radnju "preticanje".
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6650 Re: ZOBS

Post by nemezis »

NediM17 wrote: 11/06/2021 15:56
vjeshalica wrote: 11/06/2021 15:16
NediM17 wrote: 11/06/2021 14:26 Normalno da je problem kad je mimo svijeta kao i masa drugih stvari u ovoj zemlji.
Na autoputu sa dvije trake, jedna tj. desna se zove vozna traka, druga, tj. lijeva preticajna. Pitao sam ti istomisljenicu pa ne dobih odgovor, otkud preticajna traka na autoputu kad ne postoji preticanje nego samo "prolazenje". Sto se te obje trake ne zovu "prolazne" kad se vec moze tako prolaziti kako hoces.
Sto se mene tice ne bih iskusavao sudbinu, a vi bujrum pa drotu i sudiji objasnite ovako isto k'o sto pisete na forumu.
Samo se nemojte zaboraviti kad predjete granicu, ako ste je uopste ikad i presli.
Nadam se samo da vas necu sresti negdje na cesti. :run:
Ovo ispade i rima. :lol:
objasni ti tacno u kojem zakonu pise da je lijeva preticajna kad cemo tjerati da bude sve po zakonu,navedi taj clan i to pravilo

neko ko nije mijenjao traku niti putanju,ne mozes ga smatrati da pretice

i man se price preko granice, pricamo o nasoj drzavi i pravilima ovdje, svaka druga ti je kako je vani...

tebi se je milijardu puta objasnilo sta je preticanje, i da toga nema u nasem hipotetickom slucaju i kojem smo danima polemisali
da bi neko preticao mora da se krece u istom smjeru i u istoj traci, ali ne krece se...to je ono sto ti ne shvatas
Gle čuda, preticanje na autocesti.
Evo jedan edukativni video, ima ih još, pogledaj prije izlaska na autoput.
Nisi ti kriva, nije te naucilo, dalo ti da gOnjaš po Palama i Romaniji. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=6NcHfIKDS_M&t=1s
Šta tačno ovaj video dokazuje?
Post Reply