Znate li ćirilicu

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
velez
Posts: 94
Joined: 05/05/2005 22:44

#51

Post by velez »

Pitaj Jevreje dali im se gadi pomen na SS ovce, dali im se gadi nacisticka umjetnost i knjige koje su pisali!!!!!!
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#52

Post by kub lajkan »

A wrote:Pa kad vidis tako kratak tekst pisan cirilicom, ne skontas odmah. Ja sam jednom vidjela ime djece napisana - Creten i Capa. I refleks nekog ko najcesce cita francuski ili engleski, a cirilicu vidi jednom godisnje - rekoh Capa (citaj latinicom) i Kreten :shock: Rekoh - nisu normalni ljudi, takve roditelje treba zatvoriti. Tek dalje vidjeh ostatak teksta, ono cirilca - Sara i Sreten.
A kreten sam ipala ja :roll:
Creten na ćirilici??

Koja je to ćirilica??
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#53

Post by Panta Rei »

velez wrote:Pitaj Jevreje dali im se gadi pomen na SS ovce, dali im se gadi nacisticka umjetnost i knjige koje su pisali!!!!!!
:?
Па човјече неначитани Бошњаци су писали ћирилицом до пред крај 19. вијека. То што ти вежеш ћирилицу искључиво за Србе је једна ВЕЛИКА грешка. Иди мало у Земаљски музеј па ћеш видјети дивне примјерке (додуше копије) босанске писмености ћирилицом.
:x
И поредити једно писмо са СС-овцима је крајње неукусно!
:(
aris_angel1s
Posts: 143
Joined: 21/05/2005 18:47

#54

Post by aris_angel1s »

Bogami Panta Rei 8) koga jednom zmija ujede taj se i gustera boji!
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#55

Post by pape »

BECHO wrote:Ti si junace izgleda prespavao period izmedju 92-95, cim postavljas tako 'bedasta' pitanja! Licno, ne koristim to pismo niti imam namjeru da ga koristim a to sto ga znam i citat i pisat je samo prednost u duhovnom smislu i nista vise!
:roll: Pa zar nisi bogatiji duhom? Zar nije prednost citati literaturu koja je drugima, zbog neznanja cirilice, nedostupna.
Odavno nista nisam pisao cirilicom, ali je citam bez problema.
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#56

Post by Panta Rei »

Па зар се сад требамо бојати и писма???
Онај спомену Јевреје.
Они се бога ми више не боје Нијемаца. Пуна их је Њемачка. Овдје је најлакше добити стипендију ако си Јевреј.
:D
velez
Posts: 94
Joined: 05/05/2005 22:44

#57

Post by velez »

Citam svu literaturu osim srpske!!!!!

Oni su davno svoje napisali!!!!

Imam raje iz Armenije, joj kako se popale kada im posaljem cestitku pisanu cirilicom!!!!
aris_angel1s
Posts: 143
Joined: 21/05/2005 18:47

#58

Post by aris_angel1s »

Panta Rei wrote:Па зар се сад требамо бојати и писма???
Онај спомену Јевреје.
Они се бога ми више не боје Нијемаца. Пуна их је Њемачка. Овдје је најлакше добити стипендију ако си Јевреј.
:D
To je zato sto su Nijemci i Njemacka prosli katarzu i osudili svoje naciste (citaj zlocince)sto sa Srbijom nije slucaj.
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#59

Post by Panta Rei »

velez wrote:Citam svu literaturu osim srpske!!!!!

Oni su davno svoje napisali!!!!

Imam raje iz Armenije, joj kako se popale kada im posaljem cestitku pisanu cirilicom!!!!
Значи, ниси читао ни Мешу Селимовића. Он се изјашњавао као Србин, а и прва издања његових дјела су ћирилична...
:roll:
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#60

Post by Panta Rei »

aris_angel1s wrote:
Panta Rei wrote:Па зар се сад требамо бојати и писма???
Онај спомену Јевреје.
Они се бога ми више не боје Нијемаца. Пуна их је Њемачка. Овдје је најлакше добити стипендију ако си Јевреј.
:D
To je zato sto su Nijemci i Njemacka prosli katarzu i osudili svoje naciste (citaj zlocince)sto sa Srbijom nije slucaj.
Опет не видим какве везе с тим има ћирилица!?
Једно од стотина, чак хиљада писама на свијету. Оно никоме није криво ни за шта.
aris_angel1s
Posts: 143
Joined: 21/05/2005 18:47

#61

Post by aris_angel1s »

Panta Rei wrote:
aris_angel1s wrote:
Panta Rei wrote:Па зар се сад требамо бојати и писма???
Онај спомену Јевреје.
Они се бога ми више не боје Нијемаца. Пуна их је Њемачка. Овдје је најлакше добити стипендију ако си Јевреј.
:D
To je zato sto su Nijemci i Njemacka prosli katarzu i osudili svoje naciste (citaj zlocince)sto sa Srbijom nije slucaj.
Опет не видим какве везе с тим има ћирилица!?
Једно од стотина, чак хиљада писама на свијету. Оно никоме није криво ни за шта.
Ma znam da pismo nije krivo ali bogami kad se procita ona srbijanska parola na cirilici ,,SLOBODA ILI SMRT,, misljenje se promjeni :D
velez
Posts: 94
Joined: 05/05/2005 22:44

#62

Post by velez »

Mislio sam na novu srpsku literaturu!!!!!

Dali si ti citao knjige od Duska Baranjina???

Jedini Srbin koji je iskreno i posteno opisao dogadjaje za vrijeme Turskog doba!!!!!

Kad to procitas onda se javi!!!!!

Mnogi Srbi ga ne vole!!!!!
User avatar
Kareem Abdul-Jabbar
Posts: 11544
Joined: 23/12/2004 14:05
Location: pao u jesen k'o pile u govno

#63

Post by Kareem Abdul-Jabbar »

:( я не знаю :(

:lol: :lol: :lol:
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#64

Post by Panta Rei »

velez wrote:Mislio sam na novu srpsku literaturu!!!!!

Dali si ti citao knjige od Duska Baranjina???

Jedini Srbin koji je iskreno i posteno opisao dogadjaje za vrijeme Turskog doba!!!!!

Kad to procitas onda se javi!!!!!

Mnogi Srbi ga ne vole!!!!!

Чим га Срби не воле, мора да је добар, јел де?
:roll:
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#65

Post by pape »

Panta Rei wrote: Чим га Срби не воле, мора да је добар, јел де?
:roll:
:) Idemo dalje, ..... !
Panto, ..... da li je ovo gore ispravno, ili se ipak kaze ... jel` da?
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#66

Post by Panta Rei »

pape wrote:
Panta Rei wrote: Чим га Срби не воле, мора да је добар, јел де?
:roll:
:) Idemo dalje, ..... !
Panto, ..... da li je ovo gore ispravno, ili se ipak kaze ... jel` da?

Mudro s tvoje strane. :wink:
A to "jel de" bi ustvari trebalo glasiti: "je li da", pa onda skraceno tako kako ti rece: "jel' da".
Hvala na ispravci!
:D
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#67

Post by kub lajkan »

A wrote:
kub lajkan wrote:
A wrote:Pa kad vidis tako kratak tekst pisan cirilicom, ne skontas odmah. Ja sam jednom vidjela ime djece napisana - Creten i Capa. I refleks nekog ko najcesce cita francuski ili engleski, a cirilicu vidi jednom godisnje - rekoh Capa (citaj latinicom) i Kreten :shock: Rekoh - nisu normalni ljudi, takve roditelje treba zatvoriti. Tek dalje vidjeh ostatak teksta, ono cirilca - Sara i Sreten.
A kreten sam ipala ja :roll:
Creten na ćirilici??

Koja je to ćirilica??
Pa valjda je pisalo Cpeteн, ali znas da oko & mozak interpretiraju onako ovlas primljenu informaciju, udubis se u citanje tek kad je nesto slozeno. Znas onaj testk gjde je sev izmejsnao a ti ipak mozes da citas. Zato i kazem - na brzaka se slozilo "k" kao sto se cita u francuskom, sve naopako. I ispalo pogresno...
OK, ali opet "t" nije na ćirilici...
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#68 Re: Znate li ćirilicu

Post by FortunaBela »

Panta Rei wrote:Недавно сам пријатељици посудио ћирилични књигу, али она ју је уљудно вратила, рекавши да не зна читати ћирилицу. :o
Има 24 године и апсолвентица је! :roll:

Срамота је да једна образована особа у Босни и Херцеговини не зна ћирилицу. То је основ писмености, а уосталом и мноштво литературе је написано тим писмом. Она ће завршити факултет, бити академски грађанин, "интелектуалка", а не зна читати ћирилицу. :x

Надам се да ће на овом форуму бити људи који ће моћи прочитати ово што сам написао. :D
Jašta je nego sramota....
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#69

Post by The_Fluid »

ćirilica bi trebala da jednaka sa latinicom, no poslije posljednjeg rata to je tako samo na papiru, nažalost.

Znate li čitati bosančicu? :-)
regina
Posts: 686
Joined: 14/04/2004 11:28
Location: sarajevo

#70

Post by regina »

znam ali je ne koristim, osim kad mi ruku dodje knjiga pisana tim pismom. Svako znanje je bogastvo, ali cirilica asocira na nesto ruzno
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#71

Post by rumenko »

sto vise znas sve si pametniji (jesam ovo dobro srochio...yebote)..... mada se savremeni svijet sve manje srece sa ovim kukicama al' eto nikad ne znas gdje ti moze valjati......npr.ako upoznas kakvu postenu Ruskinju da se mozes sa njom dopisivati......
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#72

Post by Bumbar »

Ja sam se jedno zadesila u biblioteci i prevodila jednom strancu koji je pitao zasto imamo toliko knjiga na ruskom (odnosno na cirilici)... :lol:

Uglavnom...citam cirilicu iako u zadnje vrijeme nesto rjedje...cisto mi ne naleti ali sam zaboravila pisati...znam napisati samo kikiriki i orasi i sismis... Medjutim sto se mladjih generacija tice...moja mala seka je krenula u prvi razred poslije rata ('95) i ucili su pisati na cilirlici...zapravo bilo je kao prije...jedna sedmica na latinici jedna na cirilici.
Lojo_Hasanovic
Posts: 453
Joined: 25/04/2005 16:03

#73

Post by Lojo_Hasanovic »

velez wrote:Ja ti znam jednog ucitelja iz Zagreba, ne zna nista procitati na cirilici!!!!

Licno znam, a isto tako stampani cirilicni krasnopis, ali mi se od 92 naprosto gadi da ga koristim, znate zasto!!!!!
Ako si odande na sto me podsjeca tvoj nik, mislim da bi vise trebao mrzjet latinicu... a zna se i zasto!!! :x
Inace i staro pismo Bosancica je vrsta cirilice, to je jedan od oblika stare cirilice!
Jel zna iko ovdje citat i pisat Bosancicu?
P.S
Kako mogu nastimat na kompijuteru da pisem cirilicom??? :)
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#74

Post by rumenko »

Lojo moras sa tastaturom na glavi optrcati tri kruga oko pravoslavne crkve.....pozeljno je da bude kisa....bolje se prima....
shkafishkafnjak
Posts: 1
Joined: 24/05/2005 14:26

#75

Post by shkafishkafnjak »

Lojo_Hasanovic wrote:
velez wrote:Ja ti znam jednog ucitelja iz Zagreba, ne zna nista procitati na cirilici!!!!

Licno znam, a isto tako stampani cirilicni krasnopis, ali mi se od 92 naprosto gadi da ga koristim, znate zasto!!!!!
Ako si odande na sto me podsjeca tvoj nik, mislim da bi vise trebao mrzjet latinicu... a zna se i zasto!!! :x
Inace i staro pismo Bosancica je vrsta cirilice, to je jedan od oblika stare cirilice!
Jel zna iko ovdje citat i pisat Bosancicu?
P.S
Kako mogu nastimat na kompijuteru da pisem cirilicom??? :)
Valjda na language settings i odaberes opciju Serbian(Cyrillic) ili fyr Macedonian kao najblize nama.
Post Reply