Znam kako dises

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#251 Re: Znam kako dises

Post by cyprus »

Odgledo... Serija je OK, mislim gledljiva - ne bih rekao ni da je gluma tako loša (osim Ermina Brave, on je meni u većini uloga prilično neubjedljiv, a ovdje je i promašen kasting za njegovu ulogu totalno)... Doduše, ne znam ni što je Jasni Diklić ono trebalo, al hajd, bila je možda dvije minute u seriji...

Ali me nervira ovo konstantno Jasmilino hvatanje za ove velike teme iz BH svakodnevnice, što joj je zapravo i glavni adut - malo je tu neke njene kreativnosti... Očekujem da joj sljedeći film bude sa fokusom na nešto tipa femicida... Ovdje je zbrčkala svega, s nekim stvarima je ubola, ali dosta toga je ostavila i nedorečeno ili nelogično...

Sve u svemu, od mene ocjena 6.5/10...
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#252 Re: Znam kako dises

Post by sumirprimus »

serija za nase uslove ok,
djuricicka ponovo pokazuje da je vrhunska glumica.
ni malac nije lose odigro, mirvad ko stvoren za inspektora.
radnja ,taman onako kako nam i jest, s tim da je i crnje od ovog i nema potrebe uljepsavat sliku naseg drustva, jbo balon u kom zivimo. taman kontra dva smo svijeta razlicita koji je komican, a ovaj bi trebao da bude vise tragican. uostlaom kao i nasa zbilja.
User avatar
xoklix
Posts: 2427
Joined: 16/01/2018 16:07

#253 Re: Znam kako dises

Post by xoklix »

Nikome nije zaparalo uši da su glavna tužiteljica, tužitelj, hirurg H i S ?
Kurve,kriminalci, kockari, silovatelji B komponenta.

Btw. Serija nije loša za naše uslove, Mirvad i malac su poderali.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25831
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#254 Re: Znam kako dises

Post by BHF_Manijak »

Poceo gledati, ugasio nakon epizode i po, gluma je toliko ocajna, posebno od Jasne Djuricic, da jednostavno nisam mogao vise. Uporedim to s npr. Deca zla, isto Hollywood jebo te.

Ocajno losa i neuvjerljiva gluma, kao da se djeca u skoli igraju predstave... Izvjestaceno, neprirodno, ma grozno.
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#255 Re: Znam kako dises

Post by iz zadnje klupe »

Izgleda što ste gledali, gledali ste...
Ahmed Imamović tužio reditelje koji su peoteklih godina uzeli pare a nisu snimili film, i usput rekao da nova Uprava BHtelecoma nema namjeru nastaviti sa content labom jer je utrošeno 18 miliona i nisu ostvareni prihodi ( valjda se očekivalo da to budu pare koje će se vrtiti i ponovo ulagati, mada ne znam na osnovu kojih parametara su očekivali bar djelimičan povrat uloženih para :zzzz:
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#256 Re: Znam kako dises

Post by zomri »

Serija je kao jedina regionalna (i najbolje plasirana regionalna serija ikad!) završila u top 20 serija godine po izboru bloga Ruralna Gorila na kome pišu nekadašnji urednici i novinari popkulturnog magazina NoMad.
Regionalna produkcija TV-serija već je neko vrijeme razlog ugodnih iznenađenja i tema gledateljskih rasprava, no realno, najčešće je bila riječ o srpskim serijama i, još realnije, najčešće je u njih bio umiješan Dragan Bjelogrlić. U šačicu onih koje nemaju veze s njim, a ovaj put ni sa Srbijom, ove je godine upala bosanska HBO-serija Znam kako dišeš autorice Jasmile Žbanić i Damira Ibrahimovića. Jasna Đurić, koja je glumila glavnu ulogu i u Jasmilinu hvaljenom filmu Quo vadis, Aida, ovdje glumi sarajevsku javnu tužiteljicu koja se suočava s gadnim slučajevima vršnjačkog nasilja, a usput još i pokazuje koliko je teško u današnje vrijeme biti (samohrani) roditelj. Životna, živahna i prepuna za Žbanićku tipičnih uvjerljivih, prokrvljenih, ljudskih trenutaka, Znam kako dišeš bila je ne samo jedna od najboljih regionalnih serija 2023., nego i, osim Nasljeđa, najbolja serija koju se prošle godine moglo pogledati na HBO-u.

Zrinka Pavlić
https://ruralnagorila.wordpress.com/202 ... 023-15-11/
5korpus
Posts: 1185
Joined: 24/07/2015 14:45

#257 Re: Znam kako dises

Post by 5korpus »

Gluma je smece bas, 0 bodova..

I da, naravno da ce tuzitelj biti Nevena, glavna Violeta, dijete od Vedrane i Gorana ce izvrsiti samoubistvo.

Dok sa druge strane dijete od Halida i Zibke je "kurva" Dzemila...Haris je siledzija itd itd.

joj da mi je uzivo gdje vidjeti smecare koji su ovo rezirali :-)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#258 Re: Znam kako dises

Post by dječak sa šibicama »

Opet protiv Bosnjaka, nakon dzenaze krmetu i Fadila Opancica, pa dokle vise.
Tyke
Posts: 2629
Joined: 23/02/2012 05:44

#259 Re: Znam kako dises

Post by Tyke »

Gluma je sasvim ok, Dino i Mirvad rasturili, kao i Jasna, samo ovo je nas stil svakodnevnice pa nam izgleda izvjestaceno, akcenat poznat i svakodnevan a mi navikli na strani, americko... odlicna serija, iako je i meni bolje legla Deca Zla.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#260 Re: Znam kako dises

Post by Hajvan »

'šnjaci
otpad civilizacije (Kurve i to)

SH/HS
crème de la crème društva (Torte i to)
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#261 Re: Znam kako dises

Post by nadžak »

xoklix wrote: 19/01/2024 13:50 Nikome nije zaparalo uši da su glavna tužiteljica, tužitelj, hirurg H i S ?
Kurve,kriminalci, kockari, silovatelji B komponenta.


Btw. Serija nije loša za naše uslove, Mirvad i malac su poderali.
:lol: PA grob te ne jb, zar se ovoga neko može i sjetit da uprati! Zar nismo takvi u stvarnosti? Sve blista od našeg bošnjačkog primjernog vladanja!
:lol:
Nama ne treba dat poljski wc na održavanje.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#262 Re: Znam kako dises

Post by Hajvan »

fuj
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#263 Re: Znam kako dises

Post by piupiu »

Ne znam šta vi hoćete, da vam stvaraju "Peaky Blinders", "Stranger Things", "The Queen's Gambit", "Sex Education"? Pomirite se da živite gdje živite i da se umjetnici inspirišu lokalnim temama, ljudima, likovima, koje/i su na ekranu još pročišćene kroz sedam voda. Živjeli smo mi dio te serije ovdje na forumu - ona prva epizoda inspirisa Mahirom, koji je bio gori od svake ekranizirane priče, zbog koje se, evo, ovdje žale kako nas loše predstavljaju na filmu. Je l' vi zaboravljate kako govore i kako se ponašaju ljudi u našem javnom prostoru? Ili vam se samo ne svidja slika, pa biste da se to malo kostimizira, dotjera i pošeširi? :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#264 Re: Znam kako dises

Post by banjaluka078 »

Ja bih samo da vidim glumu koja nije na zor, izvještačena, ne mogu vjerovati liku ako vidim da se glumac pati da ga odglumi. Pa još kad pokušaju dijalekte koji im ne leže...

Ne moraju praviti Stranger Things, ali zašto je tako teško napraviti Šutnju ili Područje bez signala?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#265 Re: Znam kako dises

Post by n+1 »

piupiu wrote: 21/02/2024 01:40 Ne znam šta vi hoćete, da vam stvaraju "Peaky Blinders", "Stranger Things", "The Queen's Gambit", "Sex Education"? Pomirite se da živite gdje živite i da se umjetnici inspirišu lokalnim temama, ljudima, likovima, koje/i su na ekranu još pročišćene kroz sedam voda. Živjeli smo mi dio te serije ovdje na forumu - ona prva epizoda inspirisa Mahirom, koji je bio gori od svake ekranizirane priče, zbog koje se, evo, ovdje žale kako nas loše predstavljaju na filmu. Je l' vi zaboravljate kako govore i kako se ponašaju ljudi u našem javnom prostoru? Ili vam se samo ne svidja slika, pa biste da se to malo kostimizira, dotjera i pošeširi? :D
Image
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#266 Re: Znam kako dises

Post by piupiu »

n+1 wrote: 21/02/2024 21:23 Image
Tako je. Odron. Ne da se uljepšati ni s Andjelinom preko po ekrana.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25831
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#267 Re: Znam kako dises

Post by BHF_Manijak »

Mogu govoriti u svoje ime, ne radi mi se ni o kakvom uljepsavanju niti je meni tematika seirje problem, vec kako rekoh u prethodnom postu - gluma.
Meni je ono nasilu, Jasna posebno odnosno Nevena u seriji. Ono nije "nase", ono nije nasa svakodnevnica. Zena je razvalila u filmu Quo vadis Aida, ali ovdje mi je toliko neprirodna da je to mi unistilo seriju.

Meni licno sta je dobra gluma? Djeca zla recimo. Ono mi je savrseno odradjeno.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#268 Re: Znam kako dises

Post by Athlon64 »

Evo danas i sinoć sam pregledao svih 6 epizoda, pa da podijelim svoje utiske:

Prve 2 epizode jako dobre, ostale 4 totalno nabacane bez ikakvog smisla i reda.

Loša gluma se može prožvakati, ali ostalo teško, milion nelogičnosti, scenario šupalj.

Najjača stvar prikazana je rad tužilaštva, u kojem haman svi jako požrtvovano rade svoj posao, maksimum korupcije mali od tetke koji prenosi informacije šefici. :run:

Nevena spočitava glavnoj kako je ona izabrana na to mjesto i na koji način; onda naprasno ta ista glavna govori kako je predložila Nevenu na tu poziciju radi njenih zasluga. Jbt koja logika.

Mali reper-bully se odlično izvlači iz svih sranja ničim izazvan, što je u stvarnosti fkt tako, ali u seriji romantizirano previše ono.. drogira se, ne drogira se, pa se opet drogira i nikom ništa.

Radnja serije nelogična totalno, prvi slučaj se nakon 2. epizode završava ko da ga ni bog nije dao nikad, sve normala ide. Također onaj slučaj iz šume i IT lika je postavljen toliko nespretno, stereotipan lik kojeg svi mrze na prvu pojavu, na kraju kad se podvuče crta, lik nije zapravo ništa loše ni radio osim koristio usluge prostitutki, sudi mu se za silovanje? Djevojka je ubijena, valjda se to trebalo rasvijetliti, kako je nastala smrt, a ne šta je prethodilo tome.

Veze s vezom nema...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#269 Re: Znam kako dises

Post by dječak sa šibicama »

Pa zakljucismo jos pri emitovanju serije, radnja nebitna, nabacano gomila stereotipa da se popuni serija a glavna prica je snazna strong woman koja gordo koraca kroz muski patrijahalni zenomrzacki svijet.
Post Reply