Znam kako dises

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#226 Re: Znam kako dises

Post by zomri »

Serija kao jedina iz regije završila u top 10 ove godine prema izboru kritičara Danasa
#6. Znam kako dišeš

Regionalna serija koja oduševljava i koja je više od svih drugih dobacila. Serija, iz našeg komšiluka, u kojoj glume i neki naši glumci, koje možete (i morate) da gledate otvorenih očiju, bez žmurenja na jedno oko i okretanje glave na amaterizam, jer pored toga što ima jako bitnu temu, potpuno ispunjava sve aspekte moderne svetske serije na koju ste navikli gledajući standardan program koji vam se nudi. Jasna Đuručič tumači tužiteljku kojoj kao slučaj stiže samoubistvo dečaka iz srednje škole. Iako deluje kao samo još jedna tužna priča o izgubljenom i depresivnom dečaku, novi dokazi, kao i ispovest njegovog školskog druga baciće novo svetlo na slučaj, u kom saznajemo da su dečaci bili vređani, seksualno zlostavljani od strane starijih dečaka iz škole. Stvari se komplikuju još više kad saznamo da tužiteljkin sin (Lazar Dragojević), mladi reper u usponu, jedan od dečaka koji je optužen za vršnjačko nasilje. U šest epizoda naša glavna junakinja će morati da bude majka, tužiteljka, bivša supruga i devojka, a pre svega žena, u svojim pedesetim, veoma realno napravljena, u ulozi kakve se retko pišu i glume na ovim prostorima.
https://www.danas.rs/kultura/najbolje-s ... ligencije/
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#227 Re: Znam kako dises

Post by dječak sa šibicama »

I u zadnjoj recenici objasnjeno zasto.

Inace, nije bilo nikakvog seksualnog uznemiravanja, ocigledno "kriticar" nije ni gledao seriju ali mora da napise pohvalu jer HBO jer feminizam jer woky woky
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#228 Re: Znam kako dises

Post by zomri »

kad uhvatim vremena postaviću i kritike ostalih potplaćenih kritičara i tako konačno raskrinkati tu bandu!
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#229 Re: Znam kako dises

Post by Isner »

Što bi rekao pokojni Vojo Vujanović, pozitivna kritika ima svoju cijenu a negativna može i besplatno... :D

Ipak, sa svim svojim manama i falinkama ZKD je najbolja serija snimljena "u nas" još od Crne hronike, prvih 60 epizoda LZN i jednog dijela trilogije Bosonoga produkcije, iako je ovde ne mirišu...

Meni nije legla... al kad pogledam freš princa, ova je za Oskara...
User avatar
shalla
Posts: 9328
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#230 Re: Znam kako dises

Post by shalla »

Neću ništa komentarisati, samo da kažem da je meni "dva smo svijeta različita" sa Emirom naša ubjedljivo najbolja serija. Kad god sam down, kad mi treba nešto čemu ću se stvarno nasmijati, pustim neku od epizoda...
Naravno, samo moje lično mišljenje :thumbup:
User avatar
oldtajmer
Posts: 5059
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#231 Re: Znam kako dises

Post by oldtajmer »

spletom okolnosti sam jednu godinu radio posao gdje sam bio u kontaktu sa 90% glumaca iz ovih nasih serija i filmova i volio bi da nisam,jer poslije toga ne mogu da gledam serije i filmove istim ocima,nista negativno ali su svi toliko razliciti od likova koji glume ili intervjua u kojima ih gledas,emisija i sl. (sto je potpuno normalno) a jbg nasa percepcija je takva da ih uglavnom prihvatamo onakve kakve ih gledamo na malim ekranima,pa mi je sad i nakon nekoliko godina mozak totalno zbunjen kada ih gledam na tv-u :D
necu sad da uzimam u obzir njegov privatni zivot,a li sam i dalje potpuno fasciniran emirom koliko je to razlicit covjek ispred kamere ,za vrijeme predstave i mimo toga ,to jos nisam svario nikako,valjda se za to treba roditi sta li
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#232 Re: Znam kako dises

Post by Isner »

shalla wrote: 25/12/2023 13:20 Neću ništa komentarisati, samo da kažem da je meni "dva smo svijeta različita" sa Emirom naša ubjedljivo najbolja serija. Kad god sam down, kad mi treba nešto čemu ću se stvarno nasmijati, pustim neku od epizoda...
Naravno, samo moje lično mišljenje :thumbup:
Znao sam da sam neku zaboravio.. Dobra, dobra...
User avatar
shalla
Posts: 9328
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#233 Re: Znam kako dises

Post by shalla »

oldtajmer wrote: 25/12/2023 13:31 necu sad da uzimam u obzir njegov privatni zivot,a li sam i dalje potpuno fasciniran emirom koliko je to razlicit covjek ispred kamere ,za vrijeme predstave i mimo toga ,to jos nisam svario nikako,valjda se za to treba roditi sta li
Vidi, o Emiru privatno imam baš loše mišljenje, zbog puno različitih stvari, ali Emir kao glumac je meni neprikosnoven, i tu mu stvarno skidam kapu za sva vremena...
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#234 Re: Znam kako dises

Post by zomri »

Evo još ovih plaćenika:

Gledali smo fantastičnu seriju „Znam kako dišeš“: Šamarčina realnosti koja je očigledno celom Balkanu neophodna
U talasu serija iz našeg regiona koji je napao HBO Max, najsjajnije je zasijala bosansko-hercegovačka „Znam kako dišeš“.

U prethodnih nekoliko nedelja pojavila se nekolicina domaćih serija, različitog kvaliteta o kojima smo pisali. I bile one loše ili dobre, zajedničko im je da su mane uvek očigledne, u prvom planu i da ste oduvek primorani da zažmurite na po koje mesto, da li zbog radnje, drvenije glume, ili izgovorenih rečenica zbog kojih vas odmah oblije negativno raspoloženje, jer znate i sami da tako apsolutno niko ne priča.


A onda se pojavi serija, iz našeg komšiluka, u kojoj glume i neki naši glumci, koje možete (i morate) da gledate otvorenih očiju, bez žmurenja i okretanje glave, jer pored toga što ima jako bitnu temu, potpuno ispunjava sve aspekte moderne svetske serije na koju ste navikli gledajući standardan program koji vam se nudi. (...)
https://citymagazine.danas.rs/popkultur ... ako-dises/

Znam kako dišeš: Najbolja od tri ex-YU serije na HBO
(...)Pre nego što se osvrnem i na primedbe, hteo bih da kažem da mi je drago, a najviše zbog njegovih građana, što Sarajevo nije (još jednom) prikazano kao poratni grad, što ni ono ni njegovi građani ne crpe svoj identitet iz toga što su žrtve ratova. Sarajevo je u ovoj seriji grad kao bilo koji drugi, čak i Oslo. Ljudi koji u njemu žive imaju raznih problema, a ne samo da se “sjećaju” kako su na..bali u ratu i kako nikakve reparacije, naročito moralne, za to još nije bilo. Kad gledam spotove Dinovog benda, Bosna Kings, ja verujem da tamo živi neki moderan i stvarno posle-ratni svet.(...)
https://velikeprice.com/kultura/znam-ka ... o-kritika/

Recenzija serije „Znam kako dišeš“ (2023)
(...)Serija nam ne donosi samo običnu priču majke, supruge, ćerke i prijateljice, već jako duboku emocionalnu borbu žene koja prolazi fazu razvoda od supruga Harisa (Ermin Bravo), žene koja se hrabro bori za ulogu majke u 21. veku i vaspitavanju tinejdžera, žene koja želi drugačiju i svetliju budućnost. Pored izazovnog majčinstva i borbe za svoje dete, tužiteljki Neveni na put staju i problemi na poslu i sa kolegama, ali i neodgovorni majstori u kući koji ostavljaju radove nedovršene. Ova veoma realno postavljena priča smeštena u Sarajevu, zrelo prožima teme koje su relevantne za gotovo celi region, te tako još jedan jako bitan detalj u seriji čini i muzička podloga. Uzimajući to u obzir, priče prate autorske pesme Neveninog sina Dina, koji je u usponu svoje karijere trepera, zarad koje je spreman da uradi sve, pa čak i da diskredituje najpoznatiju tužiteljku u gradu, svoju majku.(...)
https://www.univerzitetskiodjek.com/kul ... dises-2023

RECENZIJA: ZNAM KAKO DIŠEŠ – dok država vene, kriminal cvate
(...)Nije “Znam kako dišeš” bez mana – neki su detalji priče prebrzo i prelagano riješeni, nekoliko je glumačkih (sporednih) izvedbi neuvjerljivo no kada se u obzir čitava sezona onda (pre)velikih minusa i nedostataka nema. Riječ je o seriji koja je bolno uvjerljiva i, iako se bavi bosanskohercegovačkim slučajevima i problemima tamošnjeg društva, slučajeve i ljude koje gledamo u seriji mogu se pronaći u našem dvorištu.
(...)
https://goodtalking.hr/2023/11/recenzij ... vate.html/

Serija “Znam kako dišeš” recenzija: Moja omiljena serija ove godine
(...)
Trijumf “Znam kako dišeš” počiva na uverljivosti događaja i celokupne situacije. Zapravo, čitava serija je osmišljena kao uvid u mikrokosmos jedne porodice usred marko uticaja koji vedre i oblače njihovim životom.(...)
https://www.dedamilorad.com/serija-znam ... recenzija/

'Znam kako dišeš' - izvrstan početak intrigantne bosanskohercegovačke serije
(...)
Što znamo o svojoj djeci? Koliko su naši životi, naši kompromisi s pokvarenim društvom u kojem živimo - utjecali na njih usprkos svim vrijednostima kojima ih učimo i svoj ljubavi koju im dajemo? Razumiju li naša djeca nas i razumijemo li mi njih? Kamo ih uopće vodimo? Možemo li ih zaštititi od zla, od drugih, od njih samih i, što je najvažnije - od sebe? Sve su to vječna pitanja koja autori ove serije uspijevaju postaviti u samo dvije prikazane epizode, a uz to je još sve snimljeno dinamično, zanimljivo, atraktivno i životno. Dvije epizode možda su premalo za donošenje takvog zaključka jer uvijek postoji šansa da se sve poslije razvodni, pokvari, okrene u čudnom pravcu. No iskreno - sumnjam da će se to dogoditi s ovom serijom. Jedva čekam nove epizode.(...)
https://www.tportal.hr/kultura/clanak/z ... _refresh=1

Znam kako dišeš: I svetska i naša
(...)Uprkos tome, ova priča sadrži lokalno i globalno u gotovo idealnoj razmeri. Počev od same špice, te od prvog do poslednjeg kadra, jasno je da se sve odigrava u Sarajevu i da autori nisu prepisivali ni od koga kada je reč o predstavljanju grada. Vidimo ga u svoj lepoti, ružnoći, eklektičnim arhitektonskim spojevima i rešenjima – od Akademije likovnih umjetnosti, preko Marijin dvora, pa Alipašinog polja do neke raspale auto-perionice i skorojevićkih kuća, sve je dato onako kako jeste. Čini se da ništa nije doterivano ili ruženo kako bi poslalo neku poruku ili predstavljalo razglednicu za stranu publiku. To je što je i zato je najbolje baš takvo kako jeste.
(...)
https://www.xxzmagazin.com/znam-kako-di ... ska-i-nasa


-------
Jasmila, znam da ovo čitaš, zašto kasni uplata ove sedmice?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#235 Re: Znam kako dises

Post by dječak sa šibicama »

shalla wrote: 25/12/2023 13:20 Neću ništa komentarisati, samo da kažem da je meni "dva smo svijeta različita" sa Emirom naša ubjedljivo najbolja serija. Kad god sam down, kad mi treba nešto čemu ću se stvarno nasmijati, pustim neku od epizoda...
Naravno, samo moje lično mišljenje :thumbup:
Najbolja definitivno, ali mnogima je smetala.
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 40850
Joined: 21/05/2012 22:46

#236 Re: Znam kako dises

Post by AmiĐa_Idriz »

dječak sa šibicama wrote: 26/12/2023 11:29
shalla wrote: 25/12/2023 13:20 Neću ništa komentarisati, samo da kažem da je meni "dva smo svijeta različita" sa Emirom naša ubjedljivo najbolja serija. Kad god sam down, kad mi treba nešto čemu ću se stvarno nasmijati, pustim neku od epizoda...
Naravno, samo moje lično mišljenje :thumbup:
Najbolja definitivno, ali mnogima je smetala.
...jer istina najviše boli :-D
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#237 Re: Znam kako dises

Post by zomri »

Evo i plaćenik Jerga se očitovao

Jasna Đuričić i figura posljednje prijeratne ženske mladosti u Sarajevu
I ništa tu nije slučajno i nedomišljeno, pa čak ni ono što se tu jede, ili što se sprema za ručak. Postoji scena, usputna i nevažna, kada Nevena sinu za ručak priprema i peče mantije… U tu se scenu upisuju i karakter lika, i njezino podrijetlo, s ukupnom zamišljenom osobnom i porodičnom poviješću, i tradicionalno-netradicionalno majčinstvo, i sitna melodramatika svakodnevice, i odnos jedne zajednice prema hrani, pripremanju hrane, kućnoj gastronomiji, koji je temeljito različit od onoga što postoji, recimo, u Zagrebu… Uza sve to, ova scena naprosto je istinita. Kao što je istinito ono izjedanje ćevapa ili pite po tužiteljskim i policijskim kancelarijama. To nije dekor, to nisu anonimni scenski rekviziti, nema tu ni uopćavanja, ni ilustriranja, ni pokrivanja…
“Znam kako dišeš” remek-djelo je Jasne Đuričić, o kojemu će dugo razmišljati i između sebe razgovarati oni kojih se tiče ono što je, zahvaljujući autorima Jasmili Žbanić i Damiru Ibrahimoviću, stvorila svojom ulogom. Oni, pak, koji imaju tu životnu sreću da ih se serija izravno ne tiče, jer ništa svoje nisu imali, pa tako nisu ni ostavili, u tom gradu, niti su ikad razumijevali delikatne nijanse svih sarajevskih voljenja i omraza, uživat će u kriminalističkoj seriji i možda će im ovo doista biti najbolja televizijska serija od raspada Jugoslavije. Jedni će Nevenu Murtezić poznavati bolje od drugih, kojima će ona, možda, biti samo filmski lik. Kao Mare iz Easttowna.
https://www.jergovic.com/junak-naseg-do ... -sarajevu/
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#238 Re: Znam kako dises

Post by dječak sa šibicama »

AmiĐa_Idriz wrote: 26/12/2023 11:32
dječak sa šibicama wrote: 26/12/2023 11:29
shalla wrote: 25/12/2023 13:20 Neću ništa komentarisati, samo da kažem da je meni "dva smo svijeta različita" sa Emirom naša ubjedljivo najbolja serija. Kad god sam down, kad mi treba nešto čemu ću se stvarno nasmijati, pustim neku od epizoda...
Naravno, samo moje lično mišljenje :thumbup:
Najbolja definitivno, ali mnogima je smetala.
...jer istina najviše boli :-D
Previse seoskih varalica i premalo samokritike, da :D
User avatar
vicious
Posts: 6878
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#239 Re: Znam kako dises

Post by vicious »

zomri wrote: 26/12/2023 11:43 Evo i plaćenik Jerga se očitovao

Jasna Đuričić i figura posljednje prijeratne ženske mladosti u Sarajevu
I ništa tu nije slučajno i nedomišljeno, pa čak ni ono što se tu jede, ili što se sprema za ručak. Postoji scena, usputna i nevažna, kada Nevena sinu za ručak priprema i peče mantije… U tu se scenu upisuju i karakter lika, i njezino podrijetlo, s ukupnom zamišljenom osobnom i porodičnom poviješću, i tradicionalno-netradicionalno majčinstvo, i sitna melodramatika svakodnevice, i odnos jedne zajednice prema hrani, pripremanju hrane, kućnoj gastronomiji, koji je temeljito različit od onoga što postoji, recimo, u Zagrebu… Uza sve to, ova scena naprosto je istinita. Kao što je istinito ono izjedanje ćevapa ili pite po tužiteljskim i policijskim kancelarijama. To nije dekor, to nisu anonimni scenski rekviziti, nema tu ni uopćavanja, ni ilustriranja, ni pokrivanja…
“Znam kako dišeš” remek-djelo je Jasne Đuričić, o kojemu će dugo razmišljati i između sebe razgovarati oni kojih se tiče ono što je, zahvaljujući autorima Jasmili Žbanić i Damiru Ibrahimoviću, stvorila svojom ulogom. Oni, pak, koji imaju tu životnu sreću da ih se serija izravno ne tiče, jer ništa svoje nisu imali, pa tako nisu ni ostavili, u tom gradu, niti su ikad razumijevali delikatne nijanse svih sarajevskih voljenja i omraza, uživat će u kriminalističkoj seriji i možda će im ovo doista biti najbolja televizijska serija od raspada Jugoslavije. Jedni će Nevenu Murtezić poznavati bolje od drugih, kojima će ona, možda, biti samo filmski lik. Kao Mare iz Easttowna.
https://www.jergovic.com/junak-naseg-do ... -sarajevu/
E jebo on sebe. Napiše frajer review serije, a čita se k'o kratka priča, novela... :D
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#240 Re: Znam kako dises

Post by zomri »

vicious wrote: 26/12/2023 19:16
zomri wrote: 26/12/2023 11:43 Evo i plaćenik Jerga se očitovao

Jasna Đuričić i figura posljednje prijeratne ženske mladosti u Sarajevu
I ništa tu nije slučajno i nedomišljeno, pa čak ni ono što se tu jede, ili što se sprema za ručak. Postoji scena, usputna i nevažna, kada Nevena sinu za ručak priprema i peče mantije… U tu se scenu upisuju i karakter lika, i njezino podrijetlo, s ukupnom zamišljenom osobnom i porodičnom poviješću, i tradicionalno-netradicionalno majčinstvo, i sitna melodramatika svakodnevice, i odnos jedne zajednice prema hrani, pripremanju hrane, kućnoj gastronomiji, koji je temeljito različit od onoga što postoji, recimo, u Zagrebu… Uza sve to, ova scena naprosto je istinita. Kao što je istinito ono izjedanje ćevapa ili pite po tužiteljskim i policijskim kancelarijama. To nije dekor, to nisu anonimni scenski rekviziti, nema tu ni uopćavanja, ni ilustriranja, ni pokrivanja…
“Znam kako dišeš” remek-djelo je Jasne Đuričić, o kojemu će dugo razmišljati i između sebe razgovarati oni kojih se tiče ono što je, zahvaljujući autorima Jasmili Žbanić i Damiru Ibrahimoviću, stvorila svojom ulogom. Oni, pak, koji imaju tu životnu sreću da ih se serija izravno ne tiče, jer ništa svoje nisu imali, pa tako nisu ni ostavili, u tom gradu, niti su ikad razumijevali delikatne nijanse svih sarajevskih voljenja i omraza, uživat će u kriminalističkoj seriji i možda će im ovo doista biti najbolja televizijska serija od raspada Jugoslavije. Jedni će Nevenu Murtezić poznavati bolje od drugih, kojima će ona, možda, biti samo filmski lik. Kao Mare iz Easttowna.
https://www.jergovic.com/junak-naseg-do ... -sarajevu/
E jebo on sebe. Napiše frajer review serije, a čita se k'o kratka priča, novela... :D
Ima dar dzaba je :) i ja sam isto primjetio ovu svenu sa mantijama i ona jasno objasnjava zasto se ova serija izdvaja medju mnogima. Neko drugi bi obavezno dodao jos neko objasnjenje na ove mantije, kako je ona odrasla na njima u Sandzaku ili nesto slicno. Ne, ovdje samo jedno “pa napravila sam ti mantije” i to je to.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#241 Re: Znam kako dises

Post by n+1 »

zomri wrote: 26/12/2023 11:43 Evo i plaćenik Jerga se očitovao

Jasna Đuričić i figura posljednje prijeratne ženske mladosti u Sarajevu
I ništa tu nije slučajno i nedomišljeno, pa čak ni ono što se tu jede, ili što se sprema za ručak. Postoji scena, usputna i nevažna, kada Nevena sinu za ručak priprema i peče mantije… U tu se scenu upisuju i karakter lika, i njezino podrijetlo, s ukupnom zamišljenom osobnom i porodičnom poviješću, i tradicionalno-netradicionalno majčinstvo, i sitna melodramatika svakodnevice, i odnos jedne zajednice prema hrani, pripremanju hrane, kućnoj gastronomiji, koji je temeljito različit od onoga što postoji, recimo, u Zagrebu… Uza sve to, ova scena naprosto je istinita. Kao što je istinito ono izjedanje ćevapa ili pite po tužiteljskim i policijskim kancelarijama. To nije dekor, to nisu anonimni scenski rekviziti, nema tu ni uopćavanja, ni ilustriranja, ni pokrivanja…
“Znam kako dišeš” remek-djelo je Jasne Đuričić, o kojemu će dugo razmišljati i između sebe razgovarati oni kojih se tiče ono što je, zahvaljujući autorima Jasmili Žbanić i Damiru Ibrahimoviću, stvorila svojom ulogom. Oni, pak, koji imaju tu životnu sreću da ih se serija izravno ne tiče, jer ništa svoje nisu imali, pa tako nisu ni ostavili, u tom gradu, niti su ikad razumijevali delikatne nijanse svih sarajevskih voljenja i omraza, uživat će u kriminalističkoj seriji i možda će im ovo doista biti najbolja televizijska serija od raspada Jugoslavije. Jedni će Nevenu Murtezić poznavati bolje od drugih, kojima će ona, možda, biti samo filmski lik. Kao Mare iz Easttowna.
https://www.jergovic.com/junak-naseg-do ... -sarajevu/
Kod nas pravih kritičara skoro da i nema, pa ovi amateri i poluamateri vala i nisu neka referenca, čak i ako zanemarimo marketing stranu priče. Kao što to nije ni Jergović, koji filmsku recenziju napiše samo po principu "ja tebi vojvodo, ti meni serdare", kada treba pohvaliti nekoga ko je njemu lično blizak. Ne pamtim da je ikada, recimo, napisao recenziju nekog stranog filma, ili da je napisao negativnu filmsku recenziju. Kao da smo se jučer probudili na ovim prostorima i ne znamo kako sve to funkcionira. Mislim da je ipak bolja mjera to što serija, iako je HBO produkcija, apsolutno nije prepoznata izvan našeg regiona.

Jergović po običaju preinterpretira i učitava onoga čega nema: za njega je narativni kupus ustvari neka meta poruka da kod nas krimi slučajevi uvijek ostaju neriješeni. Jah, nekada je narativni kupus jednostavno loše pisanje. :D

Štaviše, žalosno je ako Jergović doista misli kako je Sarajevo onakvo kakvim ga je Jasmila predstavila u ovoj seriji, pa ga naziva stvarnim. Možda najočitiji primjer: Dino ni po čemu nije vjerodostojan i autentičan prikaz današnje omladine; Dino je u najboljem slučaju njihova karikatura, i zapravo ono kako generacije Jergovića i Jasmile zamišljaju današnju djecu u eri društvenih mreža. Baš kao što je izrazito površno i gledanje na selefijsku zajednicu, koje Jasmila forsira još od Na putu, pa do danas.
Last edited by n+1 on 27/12/2023 13:56, edited 1 time in total.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#242 Re: Znam kako dises

Post by Altsa »

n+1 wrote: 27/12/2023 13:55
zomri wrote: 26/12/2023 11:43 Evo i plaćenik Jerga se očitovao

Jasna Đuričić i figura posljednje prijeratne ženske mladosti u Sarajevu
I ništa tu nije slučajno i nedomišljeno, pa čak ni ono što se tu jede, ili što se sprema za ručak. Postoji scena, usputna i nevažna, kada Nevena sinu za ručak priprema i peče mantije… U tu se scenu upisuju i karakter lika, i njezino podrijetlo, s ukupnom zamišljenom osobnom i porodičnom poviješću, i tradicionalno-netradicionalno majčinstvo, i sitna melodramatika svakodnevice, i odnos jedne zajednice prema hrani, pripremanju hrane, kućnoj gastronomiji, koji je temeljito različit od onoga što postoji, recimo, u Zagrebu… Uza sve to, ova scena naprosto je istinita. Kao što je istinito ono izjedanje ćevapa ili pite po tužiteljskim i policijskim kancelarijama. To nije dekor, to nisu anonimni scenski rekviziti, nema tu ni uopćavanja, ni ilustriranja, ni pokrivanja…
“Znam kako dišeš” remek-djelo je Jasne Đuričić, o kojemu će dugo razmišljati i između sebe razgovarati oni kojih se tiče ono što je, zahvaljujući autorima Jasmili Žbanić i Damiru Ibrahimoviću, stvorila svojom ulogom. Oni, pak, koji imaju tu životnu sreću da ih se serija izravno ne tiče, jer ništa svoje nisu imali, pa tako nisu ni ostavili, u tom gradu, niti su ikad razumijevali delikatne nijanse svih sarajevskih voljenja i omraza, uživat će u kriminalističkoj seriji i možda će im ovo doista biti najbolja televizijska serija od raspada Jugoslavije. Jedni će Nevenu Murtezić poznavati bolje od drugih, kojima će ona, možda, biti samo filmski lik. Kao Mare iz Easttowna.
https://www.jergovic.com/junak-naseg-do ... -sarajevu/
Kod nas pravih kritičara skoro da i nema, pa ovi amateri i poluamateri vala i nisu neka referenca, čak i ako zanemarimo marketing stranu priče. Kao što to nije ni Jergović, koji filmsku recenziju napiše samo po principu "ja tebi vojvodo, ti meni serdare", kada treba pohvaliti nekoga ko je njemu lično blizak. Ne pamtim da je ikada, recimo, napisao recenziju nekog stranog filma, ili da je napisao negativnu filmsku recenziju. Kao da smo se jučer probudili na ovim prostorima i ne znamo kako sve to funkcionira. Mislim da je ipak bolja mjera to što serija, iako je HBO produkcija, apsolutno nije prepoznata izvan našeg regiona.

Jergović po običaju preinterpretira i učitava onoga čega nema: za njega je narativni kupus ustvari neka meta poruka da kod nas krimi slučajevi uvijek ostaju neriješeni. Jah, nekada je narativni kupus jednostavno loše pisanje. :D

Štaviše, žalosno je ako Jergović dosta misli kako je Sarajevo onakvo kakvim ga je Jasmila predstavila u ovoj seriji, pa ga naziva stvarnim. Možda najočitiji primjer: Dino ni po čemu nije vjerodostojan i autentičan prikaz današnje omladine; Dino je u najboljem slučaju njihova karikatura, i zapravo ono kako generacije Jergovića i Jasmile zamišljaju današnju djecu. Baš kao što je to i izrazito površno gledanje na selefijsku zajednicu, koje Jasmila forsira još od Na putu, pa do danas.
Jao Jergovicu de odjebi vise. :-)
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10801
Joined: 27/04/2021 22:52

#243 Re: Znam kako dises

Post by tramvajtrojka »

Al tek princ iz eleja bolje da sam gledao heklanje nego dvije epizode onog sranja :-x , gluma da bog mili sacuva tetkina fascinacija zubima i mesinom :skoljka:
User avatar
dulekrele
Posts: 3845
Joined: 10/04/2014 18:25

#244 Re: Znam kako dises

Post by dulekrele »

Bolje da sam sasuo kiselinu u oci nego sto sam pogledao 1. epizodu princ iz eleja.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#245 Re: Znam kako dises

Post by zomri »

imate temu za princa iz LA :D
Znam kako dišeš (HBO Max)

Nakon globalnog uspjeha filma "Quo Vadis, Aida?", Jasmila Žbanić i Damir Ibrahimović bacili su se u televizijske vode. Šest epizoda kriminalističke drame smještene u urbani milje suvremenog Sarajeva prati život i rad sredovječne Nevene Murtezić (uvijek fantastična Jasna Đuričić), posvećene javne tužiteljice koja istovremeno pokušava žonglirati kriminalističke istrage s razvodom i samohranim majčinstvom. Kad se slučaj samoubojstva tinejdžera neočekivano prelije u njezin već ionako kaotičan privatni život, protagonistkinja se suočava s poražavajućim saznanjima o vlastitom djetetu, propitujući može li mu vjerovati i poznaje li ga uopće, ali i s vlastitom nemoći i odgojnim promašajima u društvu izokrenutih vrijednosti. Rastrgana između ljubavi prema sinu i potrebe da sazna istinu, svjesna je da će sama podnijeti konačnu žrtvu, poslovnu ili privatnu.

Iako je serija površinski organizirana kao detektivska priča, prikazom obitelji u raspadu autori vješto upleću obiteljsku, ali i socijalnu dramu. Kroz mesnate i sjajno odigrane likove, duboko se ulazi u društveno-političku situaciju Bosne i Hercegovine koja još uvijek ispašta posljedice rata, i uz to se suočava s nekim novim izazovima koji se manifestiraju u općoj otuđenosti.

Priča je univerzalna, ali istovremeno i lokalno specifična; korupcija, nepotizam, tromost institucija, birokratizacija, zatrpanost sudskim predmetima, nedostatak resursa za borbu protiv kriminala – sve su to problemi s kojima se BiH, kao i ostale države nastale na razvalinama Jugoslavije, bakću već tri desetljeća. "Ništa od slučaja kad je nečiji babo jači od države. I dušu će nam privatizirati", kaže jedan od likova, sažimajući tom lakonskom izjavom tužnu balkansku realnost koja je precizno prikazana u ovoj važnoj seriji u režiji Alena Drljevića i Nermina Hamzagića.
https://www.portalnovosti.com/vrijeme-p ... mi-vremena
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#246 Re: Znam kako dises

Post by zomri »

n+1 wrote: 27/12/2023 13:55
zomri wrote: 26/12/2023 11:43 Evo i plaćenik Jerga se očitovao

Jasna Đuričić i figura posljednje prijeratne ženske mladosti u Sarajevu
I ništa tu nije slučajno i nedomišljeno, pa čak ni ono što se tu jede, ili što se sprema za ručak. Postoji scena, usputna i nevažna, kada Nevena sinu za ručak priprema i peče mantije… U tu se scenu upisuju i karakter lika, i njezino podrijetlo, s ukupnom zamišljenom osobnom i porodičnom poviješću, i tradicionalno-netradicionalno majčinstvo, i sitna melodramatika svakodnevice, i odnos jedne zajednice prema hrani, pripremanju hrane, kućnoj gastronomiji, koji je temeljito različit od onoga što postoji, recimo, u Zagrebu… Uza sve to, ova scena naprosto je istinita. Kao što je istinito ono izjedanje ćevapa ili pite po tužiteljskim i policijskim kancelarijama. To nije dekor, to nisu anonimni scenski rekviziti, nema tu ni uopćavanja, ni ilustriranja, ni pokrivanja…
“Znam kako dišeš” remek-djelo je Jasne Đuričić, o kojemu će dugo razmišljati i između sebe razgovarati oni kojih se tiče ono što je, zahvaljujući autorima Jasmili Žbanić i Damiru Ibrahimoviću, stvorila svojom ulogom. Oni, pak, koji imaju tu životnu sreću da ih se serija izravno ne tiče, jer ništa svoje nisu imali, pa tako nisu ni ostavili, u tom gradu, niti su ikad razumijevali delikatne nijanse svih sarajevskih voljenja i omraza, uživat će u kriminalističkoj seriji i možda će im ovo doista biti najbolja televizijska serija od raspada Jugoslavije. Jedni će Nevenu Murtezić poznavati bolje od drugih, kojima će ona, možda, biti samo filmski lik. Kao Mare iz Easttowna.
https://www.jergovic.com/junak-naseg-do ... -sarajevu/
Kod nas pravih kritičara skoro da i nema, pa ovi amateri i poluamateri vala i nisu neka referenca, čak i ako zanemarimo marketing stranu priče. Kao što to nije ni Jergović, koji filmsku recenziju napiše samo po principu "ja tebi vojvodo, ti meni serdare", kada treba pohvaliti nekoga ko je njemu lično blizak. Ne pamtim da je ikada, recimo, napisao recenziju nekog stranog filma, ili da je napisao negativnu filmsku recenziju. Kao da smo se jučer probudili na ovim prostorima i ne znamo kako sve to funkcionira. Mislim da je ipak bolja mjera to što serija, iako je HBO produkcija, apsolutno nije prepoznata izvan našeg regiona.

Jergović po običaju preinterpretira i učitava onoga čega nema: za njega je narativni kupus ustvari neka meta poruka da kod nas krimi slučajevi uvijek ostaju neriješeni. Jah, nekada je narativni kupus jednostavno loše pisanje. :D

Štaviše, žalosno je ako Jergović doista misli kako je Sarajevo onakvo kakvim ga je Jasmila predstavila u ovoj seriji, pa ga naziva stvarnim. Možda najočitiji primjer: Dino ni po čemu nije vjerodostojan i autentičan prikaz današnje omladine; Dino je u najboljem slučaju njihova karikatura, i zapravo ono kako generacije Jergovića i Jasmile zamišljaju današnju djecu u eri društvenih mreža. Baš kao što je izrazito površno i gledanje na selefijsku zajednicu, koje Jasmila forsira još od Na putu, pa do danas.
bili ovi amateri i poluamateri kako ih ti nazva (a bar neki od njih se ovim profesionalno bave), i ma koliko se i ja ne slagao sa nekim iznesenim mišljenjima, ne možemo poreći da oni stvaraju javni diskurs o ovoj tematici. da postoji neki domaći RT ovo bi bio njegov uzorak, a ocjena negdje iznad 90%.

serije iz ove regije, kao i skoro sve što nije na engleskom jeziku teška je opskura za svjetsko gledateljstvo. serija je predstavljena na venecijanskom festivalu, tako da nije baš da je *apsolutno* neprepoznata izvan regiona.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#247 Re: Znam kako dises

Post by El_comadante »

Meni je dobra i Konak kod Hilmije, kad smo već kod serija.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#248 Re: Znam kako dises

Post by JoseMujica »

evo dogurah do 5te epizode...ovo je sasvim solidna serija...nije top, ali za barem 5 klasa bolja od Kotline

ps

Mirvad mi je nekako pravo lego u ulozi inspektora :thumbup: čak sasvim neočekivano
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#249 Re: Znam kako dises

Post by dječak sa šibicama »

El_comadante wrote: 01/01/2024 17:19 Meni je dobra i Konak kod Hilmije, kad smo već kod serija.
Jako dobra, emir uvijek odlicno glumi takve uloge, samo je pomalo "krindz" jer je klasicna kopija Alo Alo.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#250 Re: Znam kako dises

Post by karanana »

dječak sa šibicama wrote: 01/01/2024 17:56
El_comadante wrote: 01/01/2024 17:19 Meni je dobra i Konak kod Hilmije, kad smo već kod serija.
Jako dobra, emir uvijek odlicno glumi takve uloge, samo je pomalo "krindz" jer je klasicna kopija Alo Alo.
Apsolutno. Jedna od serija koja je bila u usponu i imala jos materijala i koja nije dozivila snimanje "na silu". Doduse snimljene samo dvije sezone, ali meni odlicna.
Post Reply