Značenje riječi balija

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#1 Značenje riječi balija

Post by pojedinac »

Ponukan izjavom jednog od forumaša na pdf. (H)istorija/povijest:
Neka te ne čudi i što su nas truci zvali "balije" i šta ta riječ znači.
volio bih da razjasnimo pravo značenje riječi balija, koja se često koristi kao pežorativan naziv za nekog pojedinca pa čak i cijeli narod.

Naveo bih par citata vezno za objašnjenje riječi balija.
Stovani,
Misljenje da je prezime BALIJA (ovo vrijedi sigurno i za prezime BALIC) doslo iz rijeci balija- koja ima pejorativno znacenje – je NETOCNO sa znanstvenog stajalista. Ovo prezime je izvedeno iz muskoga osobnog imena Balija,koje je – prema onomatologu i turkologu prof. dr. Ismetu Smailovicu – nastalo :"Iz tur. Bali (licno.m.ime) + nas nast.-ja. Etimologija ovoga imena nije sigurna, ali se moze pretpostaviti da je iz ar. bal=um, pamet, duh+ar. sufiks–i(yy).
Ovo vl. ime ne treba mijesati s rijecju balija koja ima nekoliko drugih znacenja:
1) muslimanski primitivni seljak,prost covjek koji ne pripada obrazovanom svijetu;
2) muslimanski nomadski stocar u Hercegovini;
3) pogrdan naziv za bosanskohercegovackog Muslimana.
Odakle potjece takav naziv koji ne oznacava vlastito ljudsko ime, nije sigurno utvrdjeno. O tome se kod nas dosta pisalo, ali su sva misljenja jos uvijek samo pretpostavke. "(Dr Ismet Smailovic, Muslimanska imena orijentalnog porijekla u BiH-u, II izd.,Sarajevo 1990., str.161.-162.)
Osobno se potpuno slazem sa stajalistem prof. I. Smajlovica, a velika mi je cast sto ga osobno i poznajem. Kada sam s njim posljednji put razgovarao (u travnju 2o10), ja sam mu iznio svoje osobno misljenje o podrijetlu imena i prezimena Balija. Naime, mozda je ono izvedeno od dvije rijeci BALI+ALIJA,pa je doslo do njihovog kracenja u BALIJA, sto znacilo izvorno PAMET ALIJA, tj. PAMETNI ALIJA ili UZVISENI UM (jer Alija znaci ar. Aliyy= " Uzviseni, Mocni, Otmjeni".. Ima dosta primjera da su duza imena skracena ili su prezime nastala kracem duzih imena, itd… Takodjer, ja sam prof. I. smailovicu rekao da je rijec balija kao naziv za Muslimane najvjerojatnije izmislio Vuk, pa je ona produkt velikospske etnocentristicke politicke propagande, te nema nikakve veze sa znanoscu…
Ibrahim Tabakovic, prof. Povijesti
Stovani gospodine Paveru,
Uz moju dozvolu mozete koristiti moj tekst o prezimenu Balija u cijelosti ili samo njegov dio koji Vama odgovara za Vasu poznatu knjigu iz genealogije.U vezi imena Balija navodim Vam i misljenje orijentaliste A. Skaljica iz njegove poznate knjige"Turcizmi u sh. jeziku", peto izdanje, Sarajevo 1985., na str. 118.:
“Bal ja,-e i Bali, indecl. (ar.) 1.musl. musko ime…. 2. Balibegovica je jedna mahala (kraj) u Sarajevu. 3. "Balije"su jedna muslimanska etnicka grupa u Hercegovini (oko Poveleza i Gabele te po Dubravama i oko Stoca) (Corovic 126. Dedijer 115).
<tur. Bali, licno ime, "Starinac"<ar. bali= "starina;star.vehad"
balija m. (ar.) 1.muslimanski seljak, primitivan, prost covjek, covjek iz naroda koji ne pripada plemstvu i obrazovanom svijetu…. 2. pogrdan naziv za bosanskohercegovacke muslimane… 3. naziv za sirova, neotesana, silovita covjeka uopste.
Mislim da ova rijec dolazi od musl. licnog imena Balija (v.), a gornja znacenja pod 1. i 3. dosla su zbog slicnosti u izgovoru s rijecima "baliti,balonja,balav" itd."(str.118.)
Za etimologiju prezimena Balija (kao i BALIC) i imena Balija i Bali vazno je navesti i ovo: prof. I. Smailovic navodi –u svom "Tursko-bosanskom rjecniku" (Tuzla 2007) na str. 34. znacenje tur. rijeci BAL:"bal-med. 2.sok iz prezrele smokve…"; na str. 35.: balli – meden, od meda, s medom…"
Uz srdacne pozdrave.
I. Tabakovic
http://www.rodoslovlje.hr/savjeti/ivani ... 649-godine

Na žalost, imamo i drugih tumačenja za koje navodim par citata:
kao prvo balija nije pogrdan naziv za obicnog muslimana, vec za muslimanskog verskog fanatika koji mrzi srbe i sve pravoslavno. zato ne treba poistovecivati mirne muslimane koji nemaju nista protiv srba sa balijama!
balija je rijec turskog porijekla sto znaci prljav covjek, i zato su srbi i drugi iz mrznje prema svim muslimanima nazvali ih tim nadimkom.
Slinavko.
http://vukajlija.com/balija
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#2 Re: Značenje riječi balija

Post by Mecena »

Prema B. Klaiću, "balija" je turska riječ koja označava prostaka, nastrljivca, neotesanog čovjeka.
User avatar
mladtrek
Posts: 369
Joined: 11/10/2010 22:51

#3 Re: Značenje riječi balija

Post by mladtrek »

nisam expert nit ista zato se necu upustati duboko

osim da mislim da sam nekad davno cuo (procitao)
da su balije bile neke albanske jedinice koje su se nekad davno borile
protiv srba pa da su poslije srbi muslimane u nekom momentu poceli zvati tim imenom
i tako ostalo -ali nisam bas siguran koliko je sve ovo tacno

a izvor za ove druge ti je manje nego relevantan
ova vukalija com org ili sta vec je neka stranica neoficijelnog karaktera
i tu raja valja sta stigne i nes tigne odnosno nije expertsko misljenje
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#4 Re: Značenje riječi balija

Post by riko-ga »

Moj komsija se preziva Balija.I dugo sam konto da me zeza.Dok nije pokazao LK. :dance:
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#5 Re: Značenje riječi balija

Post by anthraxQ »

mladtrek wrote:nisam expert nit ista zato se necu upustati duboko

osim da mislim da sam nekad davno cuo (procitao)
da su balije bile neke albanske jedinice koje su se nekad davno borile
protiv srba pa da su poslije srbi muslimane u nekom momentu poceli zvati tim imenom
i tako ostalo -ali nisam bas siguran koliko je sve ovo tacno

a izvor za ove druge ti je manje nego relevantan
ova vukalija com org ili sta vec je neka stranica neoficijelnog karaktera
i tu raja valja sta stigne i nes tigne odnosno nije expertsko misljenje
to su bili Balisti. za vrijeme Drugog svjetskog rata. nemoj to miješati.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%91%D0 ... 1%82%D0%B8
User avatar
Voodoo Kotlić
Posts: 45
Joined: 29/03/2011 21:09

#6 Re: Značenje riječi balija

Post by Voodoo Kotlić »

ivan lovrenović u knjizi 'unutarnja zemlja', a koja se bavi kulturnom antropologijom BiH i bh. sinkretizmom, spominje da je riječ balija pogrdan naziv kojim su muslimani iz grada nazivali muslimane sa sela. knjiga je zanimljiva jer i neke nacionalno- konfesionalne sukobe u BiH objašnjava kao antagonizam na relaciji selo- grad.

ovo, se dakle podudara sa onim navedenim po br. 1- 'muslimanski primitivni seljak,prost covjek koji ne pripada obrazovanom svijetu' u prvom postu.

Lovrenović, nažalost, ne objašnjava kako je ova riječ nastala.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#7 Re: Značenje riječi balija

Post by ultima_palabra »

Manje više sva su značenja tačna, osim ovog "verskog fanatika", to je niđe veze :-)

Ima i onaj "balijski" mentalitet - taj neki bošnjački "u se, na se i poda se", tzv. IMT fol koji je preovladavao kod naših političara u zadnjih 20 godina.
shilje
Posts: 47
Joined: 25/03/2016 14:23

#8 Re: Značenje riječi balija

Post by shilje »

Prema Tariku Filipovicu koji je na kvizu potjera objasnio da mu je neki znalac rekao da su balije muslimani koji su nosili med iz dubravacke republike za bosnu radi trgovine.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#9 Re: Značenje riječi balija

Post by Tempo »

-
Last edited by Tempo on 09/05/2019 19:42, edited 1 time in total.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#10 Re: Značenje riječi balija

Post by Tempo »

Tempo wrote:balija m. (ar.) 1.muslimanski seljak, primitivan, prost covjek, covjek iz naroda koji ne pripada plemstvu i obrazovanom svijetu…. 2. pogrdan naziv za bosanskohercegovacke muslimane… 3. naziv za sirova, neotesana, silovita covjeka uopste.
Mislim da ova rijec dolazi od musl. licnog imena Balija (v.), a gornja znacenja pod 1. i 3. dosla su zbog slicnosti u izgovoru s rijecima "baliti,balonja,balav" itd."(str.118.)
Za etimologiju prezimena Balija (kao i BALIC) i imena Balija i Bali vazno je navesti i ovo: prof. I. Smailovic navodi –u svom "Tursko-bosanskom rjecniku" (Tuzla 2007) na str. 34. znacenje tur. rijeci BAL:"bal-med. 2.sok iz prezrele smokve…"; na str. 35.: balli – meden, od meda, s medom…"
ne
to sve objasnjava

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Značenje riječi balija

Post by insomnia78 »

Ovo jos jedan pokusaj FGR da se ko oni nesto distanciraju. Bajagi balija cojk sa sela, neobrazovan, seljacina :lol:
Ne znam. Trebalo je javiti Batku
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#12 Re: Značenje riječi balija

Post by BHCluster »

insomnia78 wrote:Ovo jos jedan pokusaj FGR da se ko oni nesto distanciraju. Bajagi balija cojk sa sela, neobrazovan, seljacina :lol:
Ne znam. Trebalo je javiti Batku
Ne znam hoce li ovaj put dichi halabuku kao kad je rijec đikan bila u pitanju. :zzzz:
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#13 Re: Značenje riječi balija

Post by sikstinajn »

Ako ste citali historiju bosne of imamovica tamo ste lijepo mogli procitati da su balijama nazivani priprosti ljudi, Koji su zivjeli u podrucju mostara u brdskoplaninskim dijelovima.
Dakle ograniceni I zatucani ljudi.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#14 Re: Značenje riječi balija

Post by L u c i f e r »

Hizaslav voskrese
Svima koji slave
Post Reply