Znacenje brojeva

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
KYLIE
Posts: 199
Joined: 05/02/2008 21:21

#1 Znacenje brojeva

Post by KYLIE »

Zanima me kolika je vaznost nekih brojeva u islamu, i drugim religijama mislim kakva je simbolika pojedinih brojeva u odnosu na druge?
User avatar
Zwanziger
Posts: 564
Joined: 21/02/2008 11:55

#2 Re: Znacenje brojeva

Post by Zwanziger »

Pa brojevi su veoma vazni, zapravo, imaju veliku vaznost.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4138
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#4 Re: Znacenje brojeva

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

KYLIE wrote:Zanima me kolika je vaznost nekih brojeva u islamu, i drugim religijama mislim kakva je simbolika pojedinih brojeva u odnosu na druge?

Ovo bi mogla biti lijepa i interesantna tema da nisi znacenje brojeva ogranicio samo na religiju. Brojevi ili samo neki od njih imaju svoju simoliku i u drugim oblastima ljusdkog djelovanja; nauci, muzici, slikarstvu, filozofiji, itd.

Evo, ovo ispod je samo par primjera znacenja brojeva 0 i 1 u religijama ( ili necem drugom :-D ):

Broj 0 predstavlja beskrajnu perfekciju bozanskog stvoritelja.

Ovaj simbol sa brojem 0 u sredini posebno volim )0(, a neki vole i sibol sa slovom o u sredini )o(. :lol:

Nismo svi isti. :D

Broj 1 u islamu znaci jedan bog (Allah), ali ima i drugih znacenja. :-D

Jedno mi je zapalo za oko. Naime, u Kuranu se spominje ime samo jedne zene, Mirjam (Marija), majke Isa (Isusa)poslanika, i to cak vise puta nego u Novom zavjetu. :-D

Nastavite dalje. :-D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#5 Re: Znacenje brojeva

Post by arzuhal »

Zwanziger wrote:Pa brojevi su veoma vazni, zapravo, imaju veliku vaznost.
:lol:

Tačno :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#6 Re: Znacenje brojeva

Post by Smrcak15 »

KYLIE wrote:Zanima me kolika je vaznost nekih brojeva u islamu, i drugim religijama mislim kakva je simbolika pojedinih brojeva u odnosu na druge?
evo ja kao najveci zagovornik Brojcanih cuda Kur'ana, ne znam sta da ti kazem na ovo...

samo znam da su dva broja kroz Kuran nesto specijalni od drugih a to su broj 7 i broj 19, zasto je Bog odredio bas ova dva broja, ne pitaj me ne znam.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7 Re: Znacenje brojeva

Post by славянин »

Smrcak15 wrote:
KYLIE wrote:Zanima me kolika je vaznost nekih brojeva u islamu, i drugim religijama mislim kakva je simbolika pojedinih brojeva u odnosu na druge?
evo ja kao najveci zagovornik Brojcanih cuda Kur'ana, ne znam sta da ti kazem na ovo...

samo znam da su dva broja kroz Kuran nesto specijalni od drugih a to su broj 7 i broj 19, zasto je Bog odredio bas ova dva broja, ne pitaj me ne znam.
Ima li kakvih konbinacija za loto ? 7,19 evo dalje da popunim jos 4 broja i onaj pomocni.Obecavam da cu klanjati po 5 namaza i jos 2 za svaki slucaj da podebljam,uzet cu i 4 zene jer cu biti dobrostojeci.
pedeset
Posts: 574
Joined: 26/10/2014 14:11

#8 Re: Znacenje brojeva

Post by pedeset »

Brojevi su veoma bitni. Evo npr... 2008 SDP, 2010 SDP, 2012 SDA, 2014 SDA, 2016 SDA, i tako u nedogled. Eh sad, ko malo dublje analizira nije isto 2012 kad dobije SDA, i 2014 kad pobijedi SDOOOOOOO, znate, treba to malo više promatrati. Ili recimo kad neko kaže 100 000 radnih mjesta, to nije isto kao kad to neko tumači kao 100 000 roooodnih mjesstoooooo, :bih:
Kontate, oni svi vole BIH, pogotovo Bakir Izetbegović koji kaže kako je centar 10 puta važniji od drugih opština. Mi to tako vidimo. Ali to neki vide ovako: Reko Boookir da je centar voooožniji 10 puta od drugih opština, jel vidite razliku? Zato brojevima treba pristupiti krajnje pažljivo i oprezno. Ili kao kad Sebija ssmanji dug od 100 miliona za 63 miliona. Neki to vide: Sebija uštedila 63 miliona, mi kupujemo tablete, zavoje, anestetike, makaze, prvu pomoć, ali ona je menadžer ona je Oliiijina snaha koja se roooozumije u ekonomiju. A ne samo da je izašla i rekla da smo to migrađani vratili. Nako će reć: Ma jok, nismo to mi vrooooootili. Kontate? :bih: :bih: :bih:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9 Re: Znacenje brojeva

Post by Smrcak15 »

славянин wrote:
Smrcak15 wrote:
KYLIE wrote:Zanima me kolika je vaznost nekih brojeva u islamu, i drugim religijama mislim kakva je simbolika pojedinih brojeva u odnosu na druge?
evo ja kao najveci zagovornik Brojcanih cuda Kur'ana, ne znam sta da ti kazem na ovo...

samo znam da su dva broja kroz Kuran nesto specijalni od drugih a to su broj 7 i broj 19, zasto je Bog odredio bas ova dva broja, ne pitaj me ne znam.
Ima li kakvih konbinacija za loto ? 7,19 evo dalje da popunim jos 4 broja i onaj pomocni. Obecavam da cu klanjati po 5 namaza i jos 2 za svaki slucaj da podebljam,uzet cu i 4 zene jer cu biti dobrostojeci.
nema
Obecavam da cu klanjati po 5 namaza i jos 2 za svaki slucaj da podebljam,uzet cu i 4 zene jer cu biti dobrostojeci.
znaci ti trazis od onoga kome bi se klanjao da ti dadne ono sto ti je zabranio, Allah je zabranio kocku i igre na srecu.
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#10 Re: Znacenje brojeva

Post by chudjenhe »

pedeset wrote:Brojevi su veoma bitni. Evo npr... 2008 SDP, 2010 SDP, 2012 SDA, 2014 SDA, 2016 SDA, i tako u nedogled. Eh sad, ko malo dublje analizira nije isto 2012 kad dobije SDA, i 2014 kad pobijedi SDOOOOOOO, znate, treba to malo više promatrati. Ili recimo kad neko kaže 100 000 radnih mjesta, to nije isto kao kad to neko tumači kao 100 000 roooodnih mjesstoooooo, :bih:
Kontate, oni svi vole BIH, pogotovo Bakir Izetbegović koji kaže kako je centar 10 puta važniji od drugih opština. Mi to tako vidimo. Ali to neki vide ovako: Reko Boookir da je centar voooožniji 10 puta od drugih opština, jel vidite razliku? Zato brojevima treba pristupiti krajnje pažljivo i oprezno. Ili kao kad Sebija ssmanji dug od 100 miliona za 63 miliona. Neki to vide: Sebija uštedila 63 miliona, mi kupujemo tablete, zavoje, anestetike, makaze, prvu pomoć, ali ona je menadžer ona je Oliiijina snaha koja se roooozumije u ekonomiju. A ne samo da je izašla i rekla da smo to migrađani vratili. Nako će reć: Ma jok, nismo to mi vrooooootili. Kontate? :bih: :bih: :bih:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#11 Re: Znacenje brojeva

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
славянин wrote:Ima li kakvih konbinacija za loto ? [/u]7,19 evo dalje da popunim jos 4 broja i onaj pomocni. Obecavam da cu klanjati po 5 namaza i jos 2 za svaki slucaj da podebljam,uzet cu i 4 zene jer cu biti dobrostojeci.
nema
Pričao mi poodavno prijatelj za nekog momka koji je vjernik - štaviše čini mi se da je rekao da je tada učio i hifz (Kur'an napamet) - i to se valjda desilo negdje u dijaspori, ne znam, ali njega je neko od raje nagovarao, onako iz zeze da kupi srećku, onu grebalicu. Prolazili pored mjesta gdje se prodaju i taj ga prijatelj počeo ložit da uzme. I on fakat stane, prouči ajet:

alejha tis'ate ašer!

...potom izbroji na stolu srećke od početka, dođe do 19-te, i kupi je.

Kada je sastrugao srećku - Mercedes.

Premr'o :lol:

Poslije šta je bilo, bilo je kako je bilo...Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo, pak ni vezda ne bu da nam nekak ne bu...




Inače, mislim da pokretač teme cilja, između ostalog, i na stvari kao što su ebdžedi hisab, alfabetni račun, odnosno sistem izražavanja brojčane vrijednosti slovima/harfovima arapskog alfabeta. Tako svako slovo arapskog pisma ima svoju brojčanu vrijednost (recimo elif = 1, ba - 2, ajn = 1000, itd) a tako kombinacija slova, recimo naziv nekog mjesta ili nečije ime, otkriva određenu brojčanu vrijednost koja se može ili se upotrebljava za ove ili one stvari - od nekih sasvim praktičnih i umjetničke naravi poput "upisivanja" nečije godine smrti ili rođenja u nekoj riječi uklesanoj na nagrobnom nišanu (čiji zbir brojčane vrijednsoti svakog slova u riječi otkriva kalendarsku godinu), tarihu, epitafu, pa sve do pokušaja otkrivanja budućih događaja (ismailije fatimijske dinastije su tako smatrale da su pročitale godinu Buđenja Spavača Iz Pećine i događaje vezane za to).

Ebdžedi hisab se koristi u pisanju vefkova, zapisa koji otvaraju ili zatvaraju vrata džinskog svijeta.

Kažu da je hazreti Alija, kerremellahu wedžheh, bio istinski upućen u tajne ebdžeda, za razliku od šarlatanstva kojim su se neki bavili a i danas se bave.


Što se tiče raznolike simbolike i fenomenologije brojeva u islamu i prvog nekog upoznavanja s tim stvarima, preporučujem djela Annemarie Schimmel, izrazito učene Njemice zaljubljene u Rumija, Allah joj se smilovao. Nekoliko njenih djela je prevedeno na naš jezik.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#12 Re: Znacenje brojeva

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:
славянин wrote:Ima li kakvih konbinacija za loto ? [/u]7,19 evo dalje da popunim jos 4 broja i onaj pomocni. Obecavam da cu klanjati po 5 namaza i jos 2 za svaki slucaj da podebljam,uzet cu i 4 zene jer cu biti dobrostojeci.
nema
Inače, mislim da pokretač teme cilja, između ostalog, i na stvari kao što su ebdžedi hisab, alfabetni račun, odnosno sistem izražavanja brojčane vrijednosti slovima/harfovima arapskog alfabeta. Tako svako slovo arapskog pisma ima svoju brojčanu vrijednost (recimo elif = 1, ba - 2, ajn = 1000, itd) a tako kombinacija slova, recimo naziv nekog mjesta ili nečije ime, otkriva određenu brojčanu vrijednost koja se može ili se upotrebljava za ove ili one stvari - od nekih sasvim praktičnih i umjetničke naravi poput "upisivanja" nečije godine smrti ili rođenja u nekoj riječi uklesanoj na nagrobnom nišanu (čiji zbir brojčane vrijednsoti svakog slova u riječi otkriva kalendarsku godinu), tarihu, epitafu, pa sve do pokušaja otkrivanja budućih događaja (ismailije fatimijske dinastije su tako smatrale da su pročitale godinu Buđenja Spavača Iz Pećine i događaje vezane za to).

Ebdžedi hisab se koristi u pisanju vefkova, zapisa koji otvaraju ili zatvaraju vrata džinskog svijeta.

Kažu da je hazreti Alija, kerremellahu wedžheh, bio istinski upućen u tajne ebdžeda, za razliku od šarlatanstva kojim su se neki bavili a i danas se bave.


Što se tiče raznolike simbolike i fenomenologije brojeva u islamu i prvog nekog upoznavanja s tim stvarima, preporučujem djela Annemarie Schimmel, izrazito učene Njemice zaljubljene u Rumija, Allah joj se smilovao. Nekoliko njenih djela je prevedeno na naš jezik.
Abdzad sistem , eh o tome se moze nesto reci.....

sto se tice tog sistema brojcanih vrijednosti slova, to se jedino moze koristiti za kodiranje necega , nista drugo koliko mi je poznato.

Kur'an je kodiran djelimicno u tom sistemu, i naveo sam masa primjera takvog kodiranja Kurana.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#13 Re: Znacenje brojeva

Post by Dope_Man »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: Ovaj simbol sa brojem 0 u sredini posebno volim )0(, a neki vole i sibol sa slovom o u sredini )o(. :lol:
Kljucaj temu, sve bitno si objasnio :D
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#14 Re: Znacenje brojeva

Post by Zejnep »

3,6,9 :stolica1:

User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#15 Re: Znacenje brojeva

Post by liaar »

4, 8, 15, 16, 23, 42.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#16 Re: Znacenje brojeva

Post by Zejnep »

liaar wrote:4, 8, 15, 16, 23, 42.
:lol: Lost? :mrgreen:
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#17 Re: Znacenje brojeva

Post by liaar »

Zejnep wrote:
liaar wrote:4, 8, 15, 16, 23, 42.
:lol: Lost? :mrgreen:
Ma da :mrgreen:
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#18 Re: Znacenje brojeva

Post by liaar »

Zejnep wrote:3,6,9 :stolica1:

Joj furke ovo za Teslu i broj 9
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#19 Re: Znacenje brojeva

Post by Smrcak15 »

Image

PDF dokument, najveca kolekcija brojcanih cuda Kur'ana na svijetu, jedino na bosanskom jeziku, citajte ovdje ili skinite u pdf formatu
https://www.scribd.com/document/3693524 ... da-Kur-ana
Post Reply