zna li neko

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#1 zna li neko

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:38, edited 1 time in total.
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#2 Re: zna li neko

Post by kojetou »

Pa to mi lici na neku vrstu hidzaba. Tako su se zene prije u Bosni oblacile; svakako prije 1918 a u nekim krajevima i za vrijeme stare Yugoslavije.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#3 Re: zna li neko

Post by theTruePath »

To je jedna vrsta feredze koja se u Bosni nosile do 1950 ,kad je zakonom zabranjena.To je prilicno neobicna vrtsa,vecina su se ovako oblacile,a ovo se zove "zar":


Image

Image

Image
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#4 Re: zna li neko

Post by kojetou »

Ovo se zove primitivizam @ true path. :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#5 Re: zna li neko

Post by theTruePath »

kojetou wrote:Ovo se zove primitivizam @ true path. :D

Ne vrijedjaj mi pradjedove ,mrs :evil: :D
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#6 Re: zna li neko

Post by kojetou »

theTruePath wrote:
kojetou wrote:Ovo se zove primitivizam @ true path. :D

Ne vrijedjaj mi pradjedove ,mrs :evil: :D
Moja pranana je bila vjerovatno nepismena tako da i netreba je uzimati previse za ozbiljno.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#7 Re: zna li neko

Post by Woody »

Ne, ne i NE :x

Moja @miss v, ove slike koje si postala su fotografije časnih sestri - Karmelićanki, kakve feredže i hidžabi... ništa ni nalik tome.

Ako ne znaš, to je jedan dosta strog red časnih sestara, koji im generalno ne dozvoljava izlazak izvan zidina samostana, osim u slučajevima nabavke hrane i osnovnih potrepština, odnosno u vrijeme odžavanja misa, kada su morale otići do katedrale i sl. E, u tom slučaju bi oblačili ovakve habite, jer nisu smjele biti "viđene"...

Znači, nešto ovako:
Image
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#8 Re: zna li neko

Post by kojetou »

A zasto nisu smjele biti vidjenje? Da se nebi nekome digao **urac?
Last edited by kojetou on 28/03/2013 12:18, edited 1 time in total.
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#9 Re: zna li neko

Post by kojetou »

kojetou wrote:A zasto nisu smjele biti vidjenje? Da se nebi nekome digao *ura*?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#10 Re: zna li neko

Post by Woody »

Moderator, molim te banuj ovog balavca...
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#11 Re: zna li neko

Post by kojetou »

Woody wrote:Moderator, molim te banuj ovog balavca...
Pa reci mi zasto ako si strucnjak? Zasto se casne sestre i kojekakve bule pokrivaju? Nego zbog toga da ih nebi neko pogledao "zlim pogledom"

Image
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#12 Re: zna li neko

Post by theTruePath »

Woody wrote:Moderator, molim te banuj ovog balavca...
sto,jesul to nedodirljive? pita normalno pitanje :-) doduse malo drsko,ali to ti je nas bh stil :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#13 Re: zna li neko

Post by uglavnomja »

Woody wrote:Ne, ne i NE :x

Moja @miss v, ove slike koje si postala su fotografije časnih sestri - Karmelićanki, kakve feredže i hidžabi... ništa ni nalik tome.

Ako ne znaš, to je jedan dosta strog red časnih sestara, koji im generalno ne dozvoljava izlazak izvan zidina samostana, osim u slučajevima nabavke hrane i osnovnih potrepština, odnosno u vrijeme odžavanja misa, kada su morale otići do katedrale i sl. E, u tom slučaju bi oblačili ovakve habite, jer nisu smjele biti "viđene"...

Znači, nešto ovako:
Image
plus da njima ne bi zalutao pogled izvan bozjeg puta :-) samo pred noge gledati, nista sa strane.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#14 Re: zna li neko

Post by DanteX »

Moram priznati, starosti slike plus ta nošnja, kao iz nekog horor filma :-)
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#15 Re: zna li neko

Post by kojetou »

Sarajevo i Mostar 1930.:



Skoro sve zene imaju burke Boze me sacuvaj. :-)
User avatar
Sabirni centar
Posts: 1522
Joined: 23/06/2012 16:02

#16 Re: zna li neko

Post by Sabirni centar »

kojetou wrote:Sarajevo i Mostar 1930.:



Skoro sve zene imaju burke Boze me sacuvaj. :-)
Tebe je Bog sačuvao :-) ...čemu histerija :?
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#17 Re: zna li neko

Post by kojetou »

Cemu histerija. Pa pogledaj malo u sarajevu danas. Svaka 10. zena je vec pokrivena. Prije 10 godina to nije bio slucaj ni u ludilu. To ponovo polako i sigurno postaje norma. Po meni moramo malo aktivnije da se borimo protiv toga. Curice od 15 godina hodaju u sred ljeta umotane u dijmijama i maramama ubacivajuci Turcizme u svaku recenice koju izgovore kroz nos kao da su prehladjene. Ponovo se taj mentalitet arapski zeli da se importuje.



Za 20 godina cete govoriti: Cemu histerija sto nosamo u Sarajevu hidzabe; sve je prolazno; to je allahova volja i slicne SDA idiotluke. Jos cu zamrziti zemlju u kojoj sam se rodio zbog tih izroda!
Last edited by kojetou on 28/03/2013 14:19, edited 2 times in total.
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#18 Re: zna li neko

Post by kojetou »

.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#19 Re: zna li neko

Post by theTruePath »

u ovoj zemlji postoji sloboda vjeroispovjesti,ako ti se ne svidja idi u sjevernu koreju,i da, nije dozvoljeno siriti nacisticke ideje
User avatar
Sabirni centar
Posts: 1522
Joined: 23/06/2012 16:02

#20 Re: zna li neko

Post by Sabirni centar »

kojetou wrote:Cemu histerija. Pa pogledaj malo u sarajevu danas. Svaka 10. zena je vec pokrivena. Prije 10 godina to nije bio slucaj ni u ludilu. To ponovo polako i sigurno postaje norma. Po meni moramo malo aktivnije da se borimo protiv toga. Curice od 15 godina hodaju u sred ljeta umotane u dijmijama i maramama ubacivajuci Turcizme u svaku recenice koju izgovore kroz nos kao da su prehladjene. Ponovo se taj mentalitet arapski zeli da se importuje.



Za 20 godina cete govoriti: Cemu histerija sto nosamo u Sarajevu hidzabe; sve je prolazno; to je allahova volja i slicne SDA idiotluke. Jos cu zamrziti zemlju u kojoj sam se rodio zbog tih izroda!
Jah, jes' vala svaki dan ih je sve više, ne samo po šeheru, već i po cijeloj Evropi, kugli zemaljskoj...počele čak i na olimpijadi da učestvuju...fudbaleri svako malo uče fatihu pred utakmicu...čak idu toliko drsko da na teren izlaze desnom nogom.... :-)

"kojetou"
Vidiš a da jednostavno poštujemo jedni druge, na šta bi ličio ovaj svijet da smo svi isti...u tome i jest ljepota svijeta da smo svi različiti, promovira se kao neka "demokratija" mada niko i ne zna šta je to...pa ajmo onda i biti takvi i da poštujemo i ženu sa niqabom i ateistu i kršćanina, i svakog drugog, da poštujemo izbor svakog drugog, ajmo sagledati lijepe strane toga, ne loše, kao što radi većina ljudi u ovom pokvarenom svijetu...svako ima svoj put, neka svako i izabere ono što želi...ko smo mi obične praške kojih sutra neće biti, ko smo mi da sudimo o drugima...ko smo mi da zagorčavamo život drugima, i ko smo mi da sudimo da li je bolji onaj ko je ateista ili žena sa mahramom...možeš misliti da to nije ispravno,ali nećemo osuđivati..ajmo voljeti svoje, a poštovati tuđe...i svi ćemo biti sretni..
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#21 Re: zna li neko

Post by kojetou »

Sabirni centar wrote: "kojetou"
Vidiš a da jednostavno poštujemo jedni druge, na šta bi ličio ovaj svijet da smo svi isti...u tome i jest ljepota svijeta da smo svi različiti, promovira se kao neka "demokratija" mada niko i ne zna šta je to...pa ajmo onda i biti takvi i da poštujemo i ženu sa niqabom i ateistu i kršćanina, i svakog drugog, da poštujemo izbor svakog drugog, ajmo sagledati lijepe strane toga, ne loše, kao što radi većina ljudi u ovom pokvarenom svijetu...svako ima svoj put, neka svako i izabere ono što želi...ko smo mi obične praške kojih sutra neće biti, ko smo mi da sudimo o drugima...ko smo mi da zagorčavamo život drugima, i ko smo mi da sudimo da li je bolji onaj ko je ateista ili žena sa mahramom...možeš misliti da to nije ispravno,ali nećemo osuđivati..ajmo voljeti svoje, a poštovati tuđe...i svi ćemo biti sretni..
Naivno razmisljanje. U Bosni ce ili evropske ili arapske vrijendosti biti dominantne. Danas su curice koje ih uce od 15 godine da se pokrivaju i da izgovaraju kroz nos Turcizimima u kojekakvim Bosnjackim gimnazijama. A sutra ce to biti zene u hidzabima. Ja ne zelim takvu BiH. I nravno da nemam postovanja za to.

Ima ovdje pokrivenih zena na zapadu ali zna se sta oni rade; ciste wc-ove vecinom.
Last edited by kojetou on 28/03/2013 15:22, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#22 Re: zna li neko

Post by theTruePath »

Ima ovdje pokrivenih zena na zapadu ali zna se sta oni rade; ciste wc-ove vecinom.
Sto onda tebe zanima sto Bosnjaci u Bosni zele? i Njemackoj ,gdje si ti,su vecinom kurdi iz Turske bez obrazovanja
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#23 Re: zna li neko

Post by kojetou »

theTruePath wrote:
Ima ovdje pokrivenih zena na zapadu ali zna se sta oni rade; ciste wc-ove vecinom.
Sto onda tebe zanima sto Bosnjaci u Bosni zele? i Njemackoj ,gdje si ti,su vecinom kurdi iz Turske bez obrazovanja
Ne zele Bosnjaci u Bosni to. Vec njihovi roditelji zele da imaju posao a posao se dobar dobija vezom preko SDA. Ako ti zena ne izgovara Turcizme i ako ti se kcerka ne pokrije do 20. godine onda je tesko da ce te ti SDA-ovci prihvatiti.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#24 Re: zna li neko

Post by theTruePath »

kojetou wrote:
theTruePath wrote:
Ima ovdje pokrivenih zena na zapadu ali zna se sta oni rade; ciste wc-ove vecinom.
Sto onda tebe zanima sto Bosnjaci u Bosni zele? i Njemackoj ,gdje si ti,su vecinom kurdi iz Turske bez obrazovanja
Ne zele Bosnjaci u Bosni to. Vec njihovi roditelji zele da imaju posao a posao se dobar dobija vezom preko SDA. Ako ti zena ne izgovara Turcizme i ako ti se kcerka ne pokrije do 20. godine onda je tesko da ce te ti SDA-ovci prihvatiti.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


No comment ,ti si jarane zaglibio skroz.Iskljucen iz realnosti.SDA nema vecinu btw,,,a pokrivenih zena,mosh misliti,nema nista manje u SDP-u i drugim strankama.Islam je u bosnjacima,dio bosnjaka,i prije nego sto je SDA postojala,ali sta ti iz njemacke znas o tome,nacisto
Last edited by theTruePath on 28/03/2013 15:28, edited 1 time in total.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#25 Re: zna li neko

Post by graue_maus »

miss v wrote:štagod više o ovoj nošnji?

Image
Image

moderatori nek oproste i ako treba premjeste temu gdje već spada
ovo prvi put vidim .......boze sacuvaj ...........
Post Reply