Zmije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#376 Re: Zmije

Post by Ramzess Veliki »

U Avgustu poskoci mogu biti agresivni, kad im je sezona parenja. Tad se penju na grane I osmatraju ne bi li ugledali neku zgodnu zmiju. E j...ga popnu se taman na visinu glave, I ako prolazis pored njega moze te ujest za galvu, a onda si rahmetlija. Nezgodno za ribare koji prilaze rijeci.
Inace, zmije se sklanjaju sa ceste kad osjete vibracije, pa tamo gdje ih ima dobro je nositi stap za hodanje i udarati sa njim po putu, to ih tjera.
Osim onih poskoka na Praci, ti se ne boje nikoga, lup'o ti ne lup'o. Nece se skloniti pred valjkom koliki je to ters od zmije. Ali ih mozes zaobici, nece se ni okrenuti za tobom.

Kaze narodna legenda da ako zmiju ne ubijes I ako je sklonis neozlijedjenu sa puta, da ih vise neces vidjati.

Ja ih ne ubijam, mislim da su vrlo korisne, samo pazim da slucajno ne nagazim neku.

I zmije ako niste znali - citaju misli. :thumbup:

Evo da vam ispricam kako sam to saznao. Otisli dvojica nas momaka sa starim cika Nedom u ribolov na Neretvu, a u vodi i oko vode sve zmija na zmiji, sto poskoci sto bjelouske, vodene zmije i druge ... da love ribu ili da piju vodu jer je bila susa. Uglavnom mi nervozni, dzabe visoke gumene cizme do grla, nije prijatno ... kad nam Nedo rece:
- Momci, znate li sta je najbolji mamac za krupnu glavaticu?
- Sta cika Nedo ???
- Tek otkinut zmijski rep, dok se jos mrda ...

:shock: ... kako Nedo to rece, ne gledamo mi vise jel' otrovna ili nije, samo nam u mislima krupna debela glavatica trofejne velicine kako se bori na stapu ... mi za zmijama - NI JEDNE! :shock: Doslovno trenutak prije su nam se vucarale preko cizmi, odjednom ih vise ni ispod kamenja ne mozes naci, a prevrnuli smo svaki kamen, i one mrcine koje samo bager moze pomaci. Ni jedne ... :twisted:
Kad je dur guzici kako brzo uteknu ... :sad:
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#377 Re: Zmije

Post by coek »

Kad smo vec kod "lovackih" prica, koje je Russki zapoceo, evo jedne legende, s Romanije. Narod kaze, da ako se zmija presječe, npr pri koševini, ona moze da nađe volovski rog i onda pomoću njega "naštikla" odsječeni dio. :mrgreen:
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#378 Re: Zmije

Post by Kinaski »

ja sam cuo da zima vaskrsne kad je ubijes i kad budes na solji ona te ujede za guzicu
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#379 Re: Zmije

Post by SmokingMan »

Nema razloga da pričam lovačke priče,ja se bojim zmija... :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#380 Re: Zmije

Post by triconja »

Najjaca legenda je to da ako zmiji ne odsijeces glavu nije ubijena :lol: :lol: :lol:

E raje, mozel se ostat bez noge/ruke ako poskok uji?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#381 Re: Zmije

Post by JoseMujica »

Ramzess Veliki wrote:U
Inace, zmije se sklanjaju sa ceste kad osjete vibracije, pa tamo gdje ih ima dobro je nositi stap za hodanje i udarati sa njim po putu, to ih tjera.
ma boje se al u k....

ove sve što sam zadnji mjesec vidio toliko se boje da samo sebe možeš po glavi lupat :lol:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#382 Re: Zmije

Post by Zoya »

JoseMujica wrote:
Ramzess Veliki wrote:U
Inace, zmije se sklanjaju sa ceste kad osjete vibracije, pa tamo gdje ih ima dobro je nositi stap za hodanje i udarati sa njim po putu, to ih tjera.
ma boje se al u k....

ove sve što sam zadnji mjesec vidio toliko se boje da samo sebe možeš po glavi lupat :lol:
Ili pričati na telefon glasno, što glasnije možeš. Prijateljica mi pričala :lol:
Iskreno, ne izlazim iz kuće zbog jebenih zmija. Kako je sada zatoplilo ima ih baš puno u šumi i kraj puteva, žbunja i tako to. Fali mi hodanje u prirodi :(
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#383 Re: Zmije

Post by Vitezanin »

Vidjeh ovu ljepoticu na Skakavcu. Eto, pazite gdje stajete i ne ubijajte zmije. :kiselavoda:

Image
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#384 Re: Zmije

Post by Zoya »

:qq:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#385 Re: Zmije

Post by Zejnep »

irac300 wrote:Uz vuka, ovo je najsatanizovanija životinja u BiH. Ubijaju ih na svakom koraku, a još nisam čuo da zmija napada čovjeka, niti da je neko umro zbog zmije. S druge strane, tamane glodare i regulišu njihov broj. Al' džaba, ljudi ih ubijaju gdje god ih vide.

Pravda za zmije :hajmooo:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#386 Re: Zmije

Post by JoseMujica »

Zoya wrote:
JoseMujica wrote:
Ramzess Veliki wrote:U
Inace, zmije se sklanjaju sa ceste kad osjete vibracije, pa tamo gdje ih ima dobro je nositi stap za hodanje i udarati sa njim po putu, to ih tjera.
ma boje se al u k....

ove sve što sam zadnji mjesec vidio toliko se boje da samo sebe možeš po glavi lupat :lol:
Ili pričati na telefon glasno, što glasnije možeš. Prijateljica mi pričala :lol:
Iskreno, ne izlazim iz kuće zbog jebenih zmija. Kako je sada zatoplilo ima ih baš puno u šumi i kraj puteva, žbunja i tako to. Fali mi hodanje u prirodi :(
ne treba sebi toliku presiju praviti....samo treba gledati kuda se hoda da ne staneš na nju, a pored nje možeš prolaziti deset puta pomjerit se neće osim ako se ne nađe u opasnosti.

inače ovo slikanje zmija samo traumu kod raje stvara jer na slici svaka ko aždaha izgleda, da je debela kao ljudska noga, dok je u stvarnosti to potpuno drugačije, puno manje i neprimjetnije
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#387 Re: Zmije

Post by triconja »

Kae od 2.5 miliona ujeda zmija godisnje desi se 400 hiljada amputacija, znaci opet nije to za zanemarit. Cuvajte ruke i noge ko oci u glavi :D
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#388 Re: Zmije

Post by drunken tiger »

triconja wrote:Kae od 2.5 miliona ujeda zmija godisnje desi se 400 hiljada amputacija, znaci opet nije to za zanemarit. Cuvajte ruke i noge ko oci u glavi :D
To su zmije s jačim otrovom. Kod nas nema opasnosti od toga. Mislim da je samo 2-3 zabilježena slučaja da je neko umro od ujeda zmije u BiH. Više je ljudi umrlo od alergijske reakcije uboda pčele nego od ujeda zmija u BiH. Treba se paziti ali ne treba ni paniku dizati. Ako se na vrijeme primi serum nema problema. Za amputaciju od ujeda zmije u BiH nisam još čuo.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#389 Re: Zmije

Post by coek »

Fakat ne kontam gdje su te silne zmije o kojima pricate. Neki dan na Treskavici, koja je poznata po zmijama, i to na nekoj divljoj stazi (nigdje nikoga), i niđe nijedne.

Možda su ispravna narodna vjerovanja, da se zmije sklanjaju onima koji ih poštuju tj. ne ubijaju :mrgreen:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#390 Re: Zmije

Post by triconja »

drunken tiger wrote:
triconja wrote:Kae od 2.5 miliona ujeda zmija godisnje desi se 400 hiljada amputacija, znaci opet nije to za zanemarit. Cuvajte ruke i noge ko oci u glavi :D
To su zmije s jačim otrovom. Kod nas nema opasnosti od toga. Mislim da je samo 2-3 zabilježena slučaja da je neko umro od ujeda zmije u BiH. Više je ljudi umrlo od alergijske reakcije uboda pčele nego od ujeda zmija u BiH. Treba se paziti ali ne treba ni paniku dizati. Ako se na vrijeme primi serum nema problema. Za amputaciju od ujeda zmije u BiH nisam još čuo.
Znaci hlace, rudarke i priglavke i nema opasnosti od ujeda?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#391 Re: Zmije

Post by Ramzess Veliki »

triconja wrote:
drunken tiger wrote:
triconja wrote:Kae od 2.5 miliona ujeda zmija godisnje desi se 400 hiljada amputacija, znaci opet nije to za zanemarit. Cuvajte ruke i noge ko oci u glavi :D
To su zmije s jačim otrovom. Kod nas nema opasnosti od toga. Mislim da je samo 2-3 zabilježena slučaja da je neko umro od ujeda zmije u BiH. Više je ljudi umrlo od alergijske reakcije uboda pčele nego od ujeda zmija u BiH. Treba se paziti ali ne treba ni paniku dizati. Ako se na vrijeme primi serum nema problema. Za amputaciju od ujeda zmije u BiH nisam još čuo.
Znaci hlace, rudarke i priglavke i nema opasnosti od ujeda?
Kazu stari planinari da ne moze ujest kroz priglavke, tj vunene debele carape.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#392 Re: Zmije

Post by triconja »

Ramzess Veliki wrote:
triconja wrote: Znaci hlace, rudarke i priglavke i nema opasnosti od ujeda?
Kazu stari planinari da ne moze ujest kroz priglavke, tj vunene debele carape.
Pa ja rudarke na noge, priglavke i hlace i nista me nije ujelo, tj. nisam osjetio da me ujelo a znao sam hodati gdje je trava do koljena. A hoda se, kolko hoces :D
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#393 Re: Zmije

Post by drunken tiger »

triconja wrote:
drunken tiger wrote:
triconja wrote:Kae od 2.5 miliona ujeda zmija godisnje desi se 400 hiljada amputacija, znaci opet nije to za zanemarit. Cuvajte ruke i noge ko oci u glavi :D
To su zmije s jačim otrovom. Kod nas nema opasnosti od toga. Mislim da je samo 2-3 zabilježena slučaja da je neko umro od ujeda zmije u BiH. Više je ljudi umrlo od alergijske reakcije uboda pčele nego od ujeda zmija u BiH. Treba se paziti ali ne treba ni paniku dizati. Ako se na vrijeme primi serum nema problema. Za amputaciju od ujeda zmije u BiH nisam još čuo.
Znaci hlace, rudarke i priglavke i nema opasnosti od ujeda?
Ma nije da nema opasnosti ali opet si preuzeo neke korake da se zaštitiš. Evo već je neko spomenuo za poskoka da bude na drvetu, tamo nekad krajem ljeta. Ali oprez, štap za hodanje i to što si naveo je dovoljno da u velikoj mjeri spriječiš veće posljedice. Gledam ih na SKakavac u sandalama idu, japankama...
User avatar
xoklix
Posts: 2410
Joined: 16/01/2018 16:07

#394 Re: Zmije

Post by xoklix »

Ja vise volim lava sresti nego zmiju... kad vidim neke po IGu kako se slikaju sa pitonima hoce mi bit nesta.
Mislim da bih se onesvijestio kad bi mi je neko na ramena stavio.
Nije meni sto je ona otrovna vec sto bilo sta ljigavo smislit ne mogu.
Mislim da bi radije i pit bulla sreo nego gustera :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#395 Re: Zmije

Post by triconja »

drunken tiger wrote:
triconja wrote: Znaci hlace, rudarke i priglavke i nema opasnosti od ujeda?
Ma nije da nema opasnosti ali opet si preuzeo neke korake da se zaštitiš. Evo već je neko spomenuo za poskoka da bude na drvetu, tamo nekad krajem ljeta. Ali oprez, štap za hodanje i to što si naveo je dovoljno da u velikoj mjeri spriječiš veće posljedice. Gledam ih na SKakavac u sandalama idu, japankama...
Svak radi ono sta on misli da je najbolje, ja bez ove opreme u travu ne gazim, jedino mogu patike i hlace kad je sve fino pokoseno. Novi val super ultra mega aktivnih ljudi (i food frikova) misli da mogu radit sta hoce ali jaro kad te capi, onda je kasno. Cito sam maloprije gorska sluzba spasila neku zenu, ona trcala na nekoj planini i poskok je ujo, kad slika lezi zena u sorcu :-)

edit: evo to sta sam citao
https://www.faktor.ba/vijest/zastita-od ... ode-253179
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#396 Re: Zmije

Post by lmo »

eheto, rekli vam geesesovci da ne palamudite više.

Ostavit ćemo ovu dilemu internetskim filozofima na mlaćenje prazne slame, a mi u GSSuBiH ostajemo kod upozorenja javnosti da je preventiva najbolja zaštita kod upravljanja rizicima.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#397 Re: Zmije

Post by triconja »

lmo wrote:eheto, rekli vam geesesovci da ne palamudite više.

Ostavit ćemo ovu dilemu internetskim filozofima na mlaćenje prazne slame, a mi u GSSuBiH ostajemo kod upozorenja javnosti da je preventiva najbolja zaštita kod upravljanja rizicima.
Paja, al kaze da se nosi odjeca prikladna planini, a ne sandale, patike za trcanje i tako to, a ne zaboravimo sorc :lol: :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#398 Re: Zmije

Post by Maraschino »

triconja wrote: Znaci hlace, rudarke i priglavke i nema opasnosti od ujeda?
Prica mi komsija prije neki dan, ogradjivao njivu i zatezao neku zicu pa je morao u neki zbun da je veze. Odjednom osjeti nesto u cizmi. Ja udaram po cizmi a ono ujeda. Kad sam shvatio da je zmija, golim rukama sam je iscupao i zadavio. Ujeda ko u prici. Vozi brat 200 na sat do hitne kad tamo, srecom nije otrovnica.

U principu velike zmije nisu otrovnice. Cim cujes ''ma bila je sigurno 2 metra'' znaj da od toga nema nista. Nase otrovnice su prosjecne duzine 60-tak cm.

Prosle godine ispred garaze naletim na ''zucu'' poskoka. Mali zalutao i samo gleda u mene. Zbog djece morao sam ga lisiti zivota. Zapalim neku krpu i pustim da dimi. Dobro sredstvo za tjeranje zmija iz dvorista. Kazu da je i soda dobra.

Sjecam se kao dijete kada je brat ubio zmiju i dosao da se pohvali ocu. Ovaj ga gleda i kaze mu da godinama zna za tu zmiju i nikada je nije ni namjeravao da ubije. Ona cisti sve u dvoristu a nije otrovna.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#399 Re: Zmije

Post by triconja »

Maraschino wrote:
triconja wrote: Znaci hlace, rudarke i priglavke i nema opasnosti od ujeda?
Prica mi komsija prije neki dan, ogradjivao njivu i zatezao neku zicu pa je morao u neki zbun da je veze. Odjednom osjeti nesto u cizmi. Ja udaram po cizmi a ono ujeda. Kad sam shvatio da je zmija, golim rukama sam je iscupao i zadavio. Ujeda ko u prici. Vozi brat 200 na sat do hitne kad tamo, srecom nije otrovnica.
Zanimljivo, cuj u rudarku upala :lol: :lol: :lol: , dobro je pa nije bila otrovnica :D
infiny
Posts: 325
Joined: 06/04/2018 16:18

#400 Re: Zmije

Post by infiny »

Vise zmija, manje krtica. Sounds good to me
Post Reply