Zmije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#351 Re: Zmije

Post by choxnox »

zippoo87 wrote:kod mene na imanje dodju jos 2 porodice da se brinu o basti (dao im zemlje da sade sebi) i vecinom se boje zmija,tako da ja i ne spominjem kada vidim zmiju a vidim ih da ne kazem svakodnevno...jer bi se ove prepale i vjerujem da ne bi vise ni prosle kroz travu :D
mati se isto navikla na zmije i ni ona se ne trza a i ne histerise a takodjer i ne spominje :D

a ja kada hodam,stalno gledam u pod i pazim,da ne naletim na poskoka,jer je blizu i rijecno korito,ima puno kamena i svega...bas ono skolski primjer stanista za poskoka :D
Meni zet prije 2 dana pokazuje da se slikao sa zmijom (bez glave) koju je neko dokusurio i ostavio tijelo cesti posto njemu to dodje k'o atrakcija jer se isto boji zmije k'o djavo krsta :D Elem, s obzirom da sada znam kako smuk izgleda skontao sam da je smuk i da ga je ubio vjerovatno neko ko nema pojma koje su otrovne, a koje neotrovne zmije. Dakle, kao sto rekoh najveci je problem manjak edukacije po pitanju zmija, narocito onih ljudi koji imaju imanja i koji se cesce susrecu sa zmijama.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#352 Re: Zmije

Post by ljuspica »

choxnox wrote:
zippoo87 wrote:kod mene na imanje dodju jos 2 porodice da se brinu o basti (dao im zemlje da sade sebi) i vecinom se boje zmija,tako da ja i ne spominjem kada vidim zmiju a vidim ih da ne kazem svakodnevno...jer bi se ove prepale i vjerujem da ne bi vise ni prosle kroz travu :D
mati se isto navikla na zmije i ni ona se ne trza a i ne histerise a takodjer i ne spominje :D

a ja kada hodam,stalno gledam u pod i pazim,da ne naletim na poskoka,jer je blizu i rijecno korito,ima puno kamena i svega...bas ono skolski primjer stanista za poskoka :D
Meni zet prije 2 dana pokazuje da se slikao sa zmijom (bez glave) koju je neko dokusurio i ostavio tijelo cesti posto njemu to dodje k'o atrakcija jer se isto boji zmije k'o djavo krsta :D Elem, s obzirom da sada znam kako smuk izgleda skontao sam da je smuk i da ga je ubio vjerovatno neko ko nema pojma koje su otrovne, a koje neotrovne zmije. Dakle, kao sto rekoh najveci je problem manjak edukacije po pitanju zmija, narocito onih ljudi koji imaju imanja i koji se cesce susrecu sa zmijama.
Slušaj. Uopste nije vazna edukacija kad se uplasis zmije. Tu ti nikakve skole ne mogu pomoc,pa taman da si doktor nauka zmijologije. U strahu su velike oči-ne kaze se dzaba-jer od jedne obicne bjeloske mozes mislit da je kobra! Da, dobro si cuo, jer za one koji nisu nikad vidjeli evo info: bjeloska se zna toliko prepasti da se uspravi i rasiri vrat poput kobre i šišti...licno sam vidjela kad je to uradila i svi se okolo smijali kako glumi kobru. Ona jadnica ne glumi kobru, jer bjelouska iz Bosne nit je kad imala priliku vidjet nit zna da postoji, ali valjda je to njen nacin na koji se brani, da preplasi napadaca. Sjecam se da su se na jezeru sa tom zmijom igrali, vukli je za rep, glumili kao kaoboje sa lasom itd....Ono sto je najvaznije u svemu tome jeste da je ne stanes na nju, jer ce se ujedom braniti, ...bog sami zna pored koliko sam ih prosla. I nisam ih vidjela. Hvala Bogu da nisam. I ne zelim, narocito ne poskoka.Prosle godine nisam vidjela niti jednu, a pretprosle sam vidjela bar 10 razlicitih, od Jadrana do Sjevera Bosne :)
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#353 Re: Zmije

Post by zippoo87 »

i ja se slazem da je najbolja opcija kada je i ne primjetis :D
evo ja nisam vidio nekoliko dana zmiju a sigurno sam prosao pored par,silazim u korito rijeke,prolazim kroz kamenjar,jedna uski putic gdje ih uvijek bude i tako to a iako se i ne bojim ,opet kada vidim poveliku zmiju,na svaki dodir travke se obazires i razmisljas o njoj barem narednih 10 minuta
:D

samo me strah da ne naletim na poskoka a da ga ne vidim a da mu se previse priblizim ,zato su mi oci stalno na podu,okolo ne gledam uopste haha
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#354 Re: Zmije

Post by triconja »

ljuspica wrote:
choxnox wrote:
zippoo87 wrote:kod mene na imanje dodju jos 2 porodice da se brinu o basti (dao im zemlje da sade sebi) i vecinom se boje zmija,tako da ja i ne spominjem kada vidim zmiju a vidim ih da ne kazem svakodnevno...jer bi se ove prepale i vjerujem da ne bi vise ni prosle kroz travu :D
mati se isto navikla na zmije i ni ona se ne trza a i ne histerise a takodjer i ne spominje :D

a ja kada hodam,stalno gledam u pod i pazim,da ne naletim na poskoka,jer je blizu i rijecno korito,ima puno kamena i svega...bas ono skolski primjer stanista za poskoka :D
Meni zet prije 2 dana pokazuje da se slikao sa zmijom (bez glave) koju je neko dokusurio i ostavio tijelo cesti posto njemu to dodje k'o atrakcija jer se isto boji zmije k'o djavo krsta :D Elem, s obzirom da sada znam kako smuk izgleda skontao sam da je smuk i da ga je ubio vjerovatno neko ko nema pojma koje su otrovne, a koje neotrovne zmije. Dakle, kao sto rekoh najveci je problem manjak edukacije po pitanju zmija, narocito onih ljudi koji imaju imanja i koji se cesce susrecu sa zmijama.
Slušaj. Uopste nije vazna edukacija kad se uplasis zmije. Tu ti nikakve skole ne mogu pomoc,pa taman da si doktor nauka zmijologije. U strahu su velike oči-ne kaze se dzaba-jer od jedne obicne bjeloske mozes mislit da je kobra! Da, dobro si cuo, jer za one koji nisu nikad vidjeli evo info: bjeloska se zna toliko prepasti da se uspravi i rasiri vrat poput kobre i šišti...licno sam vidjela kad je to uradila i svi se okolo smijali kako glumi kobru. Ona jadnica ne glumi kobru, jer bjelouska iz Bosne nit je kad imala priliku vidjet nit zna da postoji, ali valjda je to njen nacin na koji se brani, da preplasi napadaca. Sjecam se da su se na jezeru sa tom zmijom igrali, vukli je za rep, glumili kao kaoboje sa lasom itd....Ono sto je najvaznije u svemu tome jeste da je ne stanes na nju, jer ce se ujedom braniti, ...bog sami zna pored koliko sam ih prosla. I nisam ih vidjela. Hvala Bogu da nisam. I ne zelim, narocito ne poskoka.Prosle godine nisam vidjela niti jednu, a pretprosle sam vidjela bar 10 razlicitih, od Jadrana do Sjevera Bosne :)
Bas ti hvala na prici, od sad bjezim od poskoka, sarke i bjelouske :(
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#355 Re: Zmije

Post by triconja »

zippoo87 wrote:i ja se slazem da je najbolja opcija kada je i ne primjetis :D
evo ja nisam vidio nekoliko dana zmiju a sigurno sam prosao pored par,silazim u korito rijeke,prolazim kroz kamenjar,jedna uski putic gdje ih uvijek bude i tako to a iako se i ne bojim ,opet kada vidim poveliku zmiju,na svaki dodir travke se obazires i razmisljas o njoj barem narednih 10 minuta
:D

samo me strah da ne naletim na poskoka a da ga ne vidim a da mu se previse priblizim ,zato su mi oci stalno na podu,okolo ne gledam uopste haha
Ja previse volim noge pa gdje god hodam gledam put i jedno pola metra sa obe strane :lol:
User avatar
LuvDemBugs
Posts: 146
Joined: 17/06/2016 00:20

#356 Re: Zmije

Post by LuvDemBugs »

Raja koja se zmija ukopa u zemlju? Prosle godine radili nesto u basti i kako smo kopali otkopamo zivu zmiju. Bila je neke sivkasto-smedje boje ako me pamcenje dobro sluzi.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#357 Re: Zmije

Post by triconja »

KvaziExpert wrote:zmijoljupci zdravo zdravo :lol: :lol: :lol:

Image
Jos samo da je prava kako bi je ujila za ruku, fata je ko da je ona stvar a treba blize glavi :lol:
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#358 Re: Zmije

Post by PM72 »

LuvDemBugs wrote:Raja koja se zmija ukopa u zemlju? Prosle godine radili nesto u basti i kako smo kopali otkopamo zivu zmiju. Bila je neke sivkasto-smedje boje ako me pamcenje dobro sluzi.
Ne ukopava se nijedna nego koristi postojeće rupe u zemlji od miševa,krtica i ostalih životinjica koje imaju čime rovit'.U tim rupama provode zimu ili se sklanjaju od žestokih vrućina ili kiša.Naime,zmije ne podnose velike vrućine a možeš ih vidjeti da se "sunčaju" samo u proljeće ili kasnu jesen dok još sunce nije jako.
User avatar
LuvDemBugs
Posts: 146
Joined: 17/06/2016 00:20

#359 Re: Zmije

Post by LuvDemBugs »

PM72 wrote:
LuvDemBugs wrote:Raja koja se zmija ukopa u zemlju? Prosle godine radili nesto u basti i kako smo kopali otkopamo zivu zmiju. Bila je neke sivkasto-smedje boje ako me pamcenje dobro sluzi.
Ne ukopava se nijedna nego koristi postojeće rupe u zemlji od miševa,krtica i ostalih životinjica koje imaju čime rovit'.U tim rupama provode zimu ili se sklanjaju od žestokih vrućina ili kiša.Naime,zmije ne podnose velike vrućine a možeš ih vidjeti da se "sunčaju" samo u proljeće ili kasnu jesen dok još sunce nije jako.
Mi smo stijali ili kako se vec kaze u basti, znaci moglo je biti proljece. I u tom nekom prevrtanju zemlje smo otkrili zmiju.
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#360 Re: Zmije

Post by zippoo87 »

ma nalazio sam i ja gnijezda zmija u zemlji...tako kopajuci zemlju
kao sto kolega rece,zmije provode puno vremena u zemlji ,u truhlom drvecu i tako tim prirodnim sklonistima...kada je jako sunce,obavezno su ispod nekog kamena ili drveta ili nekog drugog zaklona
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#361 Re: Zmije

Post by triconja »

Pricao mi jedan covjek da kad je stijao neki plac (oko 100 kvadrata) da je isjekao 6 zmija. Kaze sve ih sjeko po nekoliko centi :D .
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#362 Re: Zmije

Post by Russki »

Sta je ovo ljudi ove godine, ne mogu se načudit, dvojica mi poznanika u razmaku od par dana naletili na dva poskoka, sve kapitalci, dobro veliki i jako agresivni. Ovog jednog napao..doduše, prvo se sklonio u grmlje, i nakon toga izletio i nasrnuo na momka. Jedva ga ovaj ubio.

Čini mi se da su na svakom koraku, jako agresivni. Treba malo pripaziti sad.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#363 Re: Zmije

Post by coek »

Russki wrote:Ovog jednog napao..doduše, prvo se sklonio u grmlje, i nakon toga izletio i nasrnuo na momka. Jedva ga ovaj ubio..
Neko je previše gledao Spilbergove filmove. Fakat mi je žao tog poskoka na kakvu je budalu naletio i zbog čijeg straha i gluposti je izgubio život :twisted:

Ako ne razumijete prirodu, zasto koji k uopšte silazite s asfalta ...
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#364 Re: Zmije

Post by Russki »

coek wrote:
Russki wrote:Ovog jednog napao..doduše, prvo se sklonio u grmlje, i nakon toga izletio i nasrnuo na momka. Jedva ga ovaj ubio..
Neko je previše gledao Spilbergove filmove. Fakat mi je žao tog poskoka na kakvu je budalu naletio i zbog čijeg straha i gluposti je izgubio život :twisted:

Ako ne razumijete prirodu, zasto koji k uopšte silazite s asfalta ...
Nemaju nikakve veze Spielbergovi filmovi s ovim događajem.
Momak se prepao, instinktivno reagirao i ubio ga.
I otkud ti samo ideja da je momak sišao sa asfalta?
Ja sam sam stotinu puta naišao na zmiju, i uvijek sam je pustio da prodje / otidje jer mi nije predstavljala opasnost. Neka ide i neka živi.


Sta je tvoja poenta ? Napadne te primjera radi medvjed i ti ga nekim slucajem ubijes, i sad kriviš medvjeda i nerazumijevanje prirode ?
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#365 Re: Zmije

Post by arman1 »

U blizini OBI-ja u Sarajevu primječeno više komada. Za vrstu ne pitajte.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#366 Re: Zmije

Post by irac300 »

Uz vuka, ovo je najsatanizovanija životinja u BiH. Ubijaju ih na svakom koraku, a još nisam čuo da zmija napada čovjeka, niti da je neko umro zbog zmije. S druge strane, tamane glodare i regulišu njihov broj. Al' džaba, ljudi ih ubijaju gdje god ih vide.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#367 Re: Zmije

Post by Tomahawk11 »

Oko ljudskih nastambi se uglavnom vrte zmije koje nisu otrovne.
Poskoci i šarani žive u planinskim i kamenjarskim predjelima.
Za šarana je upitno da li je uopšte smrtonosan, može izazvati zdravstvene komplikacije, ali smrtni slučajevi nisu zabilježeni.
Problem je što je, kao što irac reče, napravljema slika aždahe i onda ih treba ubijati.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#368 Re: Zmije

Post by coek »

Russki wrote:
coek wrote:
Russki wrote:Ovog jednog napao..doduše, prvo se sklonio u grmlje, i nakon toga izletio i nasrnuo na momka. Jedva ga ovaj ubio..
Neko je previše gledao Spilbergove filmove. Fakat mi je žao tog poskoka na kakvu je budalu naletio i zbog čijeg straha i gluposti je izgubio život :twisted:

Ako ne razumijete prirodu, zasto koji k uopšte silazite s asfalta ...
Nemaju nikakve veze Spielbergovi filmovi s ovim događajem.
Momak se prepao, instinktivno reagirao i ubio ga.
I otkud ti samo ideja da je momak sišao sa asfalta?
Ja sam sam stotinu puta naišao na zmiju, i uvijek sam je pustio da prodje / otidje jer mi nije predstavljala opasnost. Neka ide i neka živi.


Sta je tvoja poenta ? Napadne te primjera radi medvjed i ti ga nekim slucajem ubijes, i sad kriviš medvjeda i nerazumijevanje prirode ?
Jarane, bavim se planinarenjem i puno sam puta vidio zmiju. Nikada nijedna ne napada dok se ne osjeti ugrozenom, a ugroziti je moze samo covjek.
Ovo "prvo se sklonio u grmlje, i nakon toga izletio i nasrnuo na momka" je prica za malu djecu. Ne znam kako ocekujes da ti jarana ozbiljno shvatimo ako ti je rekao ovakvu glupost. A i ne znam kako si mu ti povjerovao i ispricao dalje ...
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#369 Re: Zmije

Post by radiša »

Russki wrote:Sta je ovo ljudi ove godine, ne mogu se načudit, dvojica mi poznanika u razmaku od par dana naletili na dva poskoka, sve kapitalci, dobro veliki i jako agresivni. Ovog jednog napao..doduše, prvo se sklonio u grmlje, i nakon toga izletio i nasrnuo na momka. Jedva ga ovaj ubio.

Čini mi se da su na svakom koraku, jako agresivni. Treba malo pripaziti sad.
đe to,koji grad?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#370 Re: Zmije

Post by triconja »

E raje ja zgazio sautom poskoka u kruznom u zenici (ima mjesec dva), nisam siguran jel bio vec zgazen ili sam ga ja prvi zgazio :lol: :lol: :lol:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#371 Re: Zmije

Post by victom »

triconja wrote:E raje ja zgazio sautom poskoka u kruznom u zenici (ima mjesec dva), nisam siguran jel bio vec zgazen ili sam ga ja prvi zgazio :lol: :lol: :lol:
you murderer ! :D

doduše i ja sam zgazio mačku. Iskoči iz žbunja, direkt pod točak. No chance.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:23, edited 2 times in total.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#372 Re: Zmije

Post by triconja »

victom wrote:
triconja wrote:E raje ja zgazio sautom poskoka u kruznom u zenici (ima mjesec dva), nisam siguran jel bio vec zgazen ili sam ga ja prvi zgazio :lol: :lol: :lol:
you murderer ! :D

doduše i ja sam zgazio mačku. Iskoči iz žbunja, direkt pod točak. No chance.
Nista devet zivota i tako to? Mozda je bila na zadnjem zivotu a ti je dokusurio :lol:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#373 Re: Zmije

Post by victom »

triconja wrote:
victom wrote:
triconja wrote:E raje ja zgazio sautom poskoka u kruznom u zenici (ima mjesec dva), nisam siguran jel bio vec zgazen ili sam ga ja prvi zgazio :lol: :lol: :lol:
you murderer ! :D

doduše i ja sam zgazio mačku. Iskoči iz žbunja, direkt pod točak. No chance.
Nista devet zivota i tako to? Mozda je bila na zadnjem zivotu a ti je dokusurio :lol:
vjerovatno zadnji život. low energy, no health, no armor. :D
Last edited by victom on 01/03/2021 03:22, edited 2 times in total.
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#374 Re: Zmije

Post by radiša »

triconja wrote:E raje ja zgazio sautom poskoka u kruznom u zenici (ima mjesec dva), nisam siguran jel bio vec zgazen ili sam ga ja prvi zgazio :lol: :lol: :lol:
dobro da nisi krokodila zgazio,cuo sam da ih ima tamo :D
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#375 Re: Zmije

Post by Russki »

@coek, boli me ona stvar, hoces li ti povjerovati ili ne, apsolutno me ne zanima
isto da si ti sad jedini planinar na ovom forumu, pa bi ti se trebali svi klanjati i slušati tvoje prodike

ima nas još

anomalije, promjene i raznorazna sranja se događaju, pa tako i u životinjskom svijetu


nego ti jarane pazi, kad budes planinario, da te za nogice ne ujede
Post Reply