Zmije!!!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#1 Zmije!!!

Post by realna do boli »

Jucer sam prvi put vidjela zmiju uzivo .Kada sam pricala o toj sceni drugi su samo primijetili da se pojavljuju i gdje ih do sada nije bilo i to u velikom broju .Cak i u gradovima.Ima li neko iskustva sta raditi kada se naleti na njih i sta raditi ako ugrize. :?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: Zmije!!!

Post by _BosanaC »

realna do boli wrote:Jucer sam prvi put vidjela zmiju uzivo .Kada sam pricala o toj sceni drugi su samo primijetili da se pojavljuju i gdje ih do sada nije bilo i to u velikom broju .Cak i u gradovima.Ima li neko iskustva sta raditi kada se naleti na njih i sta raditi ako ugrize. :?
Ne diraj je i ne dira te... Ne znam u kojem gradu, posto ima svega, od poskoka do bjelouski... A ni poskok ti nece nista ako ga ne diras. A i ako te klapi dobijes antitetanus i do vidjenja. Odnosno, najopasniji su u rano proljece, tada im se akumulira sav onaj otrov preko zime... A nasi poskoci i onako nemaju dovoljno otrova da te mogu ubiti. Osim ako te ne klape negdje za kakvu arteriju, dritu u srce itd.

Elem... Hvatao sam ih, tako da znam da i nisu nesto :D
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#3

Post by realna do boli »

Nesto se bas i nisam prepala jer sam samu sebe ubijedila da je to neka rijecna zmija..ali se kolegica oduzela, zaledila se na mjestu..sto ispade da je ispravna reakcija.Zmija je bila ruzno smedje boje sa lijepim krem sarama :) i prelazila je preko staze u rijeku ..kroz debelu hladovinu.
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#4 Re: Zmije!!!

Post by Lace »

realna do boli wrote:Jucer sam prvi put vidjela zmiju uzivo .Kada sam pricala o toj sceni drugi su samo primijetili da se pojavljuju i gdje ih do sada nije bilo i to u velikom broju .Cak i u gradovima.Ima li neko iskustva sta raditi kada se naleti na njih i sta raditi ako ugrize. :?
play dead :D
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#5

Post by medda »

Simptomi zmijskog ugriza:
Na mjestu ugriza unutar dva sata javlja se bol i otok. Kod težih otrovanja bol se javlja brzo i neobično je oštra; otok se također ubrzo širi i može biti praćen jakim potkožnim krvarenjima. Na koži se, uz crvenilo, mogu javiti i mjehuri s krvavim sadržajem. Neposredno nakon ugriza u gotovo polovici ugriženih javljaju se opći simptomi poput vrtoglavice, mučnine i povraćanja, osjećaja opće slabosti, te otok regionalnih limfnih čvorova (u preponi kod ugriza u nogu ili u pazuhu kod ugriza u ruku). Blijeda i hladna koža, orošena znojem, uz ubrzani rad srca i pad krvnog tlaka znakovi su šoka, koji se uglavnom razvija postupno i glavni je uzrok smrti.

Postupak kod zmijskog ugriza
Ako zmija nije otrovnica, ranu treba obilno isprati vodom, namazati antibiotskom mašću i zamotati zavojem. Treba provjeriti kada je osoba zadnji put cijepljena protiv tetanusa, te je ako je prošlo više od 5 godina potrebno docijepljivanje.

Kod sumnje na zmiju otrovnicu ugrižena osoba mora strogo mirovati tj. treba izbjegavati i najmanji pokret, a ruku ili nogu na kojoj je ugrizna ranica treba imobilizirati. Oko 5 do 10 cm iznad mjesta ugriza ugriženi ekstremitet treba podvezati srednje jakim stiskom kako bi se zaustavila venska i limfna cirkulacija, a u svrhu usporavanja širenja otrova u organizmu. Važno je, međutim, da se ne podveže prečvrsto kako se ne bi zaustavila arterijska cirkulacija.

Neophodan je hitan prijevoz ugrižene osobe u bolnicu.
U načelu se hospitalizira svaki slučaj ugriza zmije, ne razmišljajući suviše je li zmija otrovna ili neotrovna.

Čitanjem literature iz različitih izvora može se naići na različite, pa i proturječne upute o postupcima nakon zmijskog ugriza, koje laike a nerijetko i medicinske stručnjake mogu dovesti u nedoumicu.

Danas je općeprihvaćeni stav da se ranica ne zarezuje, otrov se ne isisava, a led se ne stavlja na mjesto ugriza !!!


Antidot za zmijski ugriz (antiviperinum) potječe iz konjskog seruma, a sadrži protutijela koja je konj proizveo nakon što mu je ubrizgan zmijski otrov. Antiviperinum se daje isključivo u bolničkim uvjetima intravenski, i to samo kada je strogo indiciran, budući da sam antiserum može izazvati ozbiljne, pa čak i po život opasne reakcije.

Prevencija zmijskog ugriza
Neke ugrize poput onih kada osoba slučajno stane na zmiju, gotovo je nemoguće spriječiti. Međutim, postoje mjere predostrožnosti koje mogu znatno umanjiti mogućnost da vas zmija ugrize:

* Pustite zmiju na miru. Mnogi ljudi budu ugriženi pri pokušaju da zmiju ubiju ili da joj se što više približe. Zmije najčešće pobjegnu, a samo iznimno napadaju.

* Izbjegavajte visoku travu ukoliko nemate prikladnu obuću (debele kožne čizme), te se što je moguće više krećite već postojećim stazama.

* Ruke i noge ne stavljajte na mjesta koja nisu pregledna (primjerice zavlačiti ruku u grm ili iza nekog kamena). Ne podižite kamenje ili komade drva ukoliko niste na dovoljnoj udaljenosti od potencijalnog napada zmije.

* Posebno budite oprezni i pripravni ukoliko se penjete po stijenama.



25. travnja 2007.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#6

Post by _BosanaC »

realna do boli wrote:Nesto se bas i nisam prepala jer sam samu sebe ubijedila da je to neka rijecna zmija..ali se kolegica oduzela, zaledila se na mjestu..sto ispade da je ispravna reakcija.Zmija je bila ruzno smedje boje sa lijepim krem sarama :) i prelazila je preko staze u rijeku ..kroz debelu hladovinu.
Bosanska verzija poskoka :D Troskok :lol: :lol:

Ma nece ti nista ba, ti pici svoje ona nek' pici svoje...
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#7

Post by Yamahalac »

realna do boli wrote:Nesto se bas i nisam prepala jer sam samu sebe ubijedila da je to neka rijecna zmija..ali se kolegica oduzela, zaledila se na mjestu..sto ispade da je ispravna reakcija.Zmija je bila ruzno smedje boje sa lijepim krem sarama :) i prelazila je preko staze u rijeku ..kroz debelu hladovinu.
u pravilu dok je ne diras nece ti nista, lakse se tebi skloniti nego njoj

otrovne mozes prepoznati po tome da im je glava trouglasta, znaci donji dio glave dosta siri od ostatka tijela
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#8

Post by realna do boli »

Joj sto volim ove opise zmija ( ni moj nije nesto bolji)..ali shvatila sam najvaznije ..ako do ujeda dodje bez obzira da li je zmija otrovna ili ne ..potrebno je hospitaliziranje.Ja "svoju" zmiju nisam mogla najbolje vidjeti jer je stazica bila uz rijeku ,zarasla u drvece ,vrijeme oko 19h ..ni u peti nam nije bilo da na takvom jednom hladnom ,vlaznom i relativno tamnom mjestu, navecer moze biti zmija.Uvijek sam za boraviste tih ala ;) smatrala ,kamenjar, sunce , zegu ..i toplotu.Ocito nista nije kao nekada ili ja nemam pojma o tim gmizavcima,kao sto i nemam.
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#9

Post by baby_angel »

Nemoj se prepadati. Fakat nemas cega. Moj najsvjeziji susret se desio sinoc u dvoristu. JBG, imam dosta malina oko kuce, a posto su one zbunaste, pogodne su za zmije. Pustis je da ode (stanes u mjestu) i cao. Ovdje je jako vazno naglasiti da su zmije gluhe ko top, da vide samo termalno, a jedino reaguju na podrhtavanje tla, tako da je zmija svjesnija tvog prisustva, nego ti njenog. Ona ako osjeti da joj prilazis lagano utekne, a ti je ne vidis pa mozes stati na nju.
Anyways, ako te ujede, ako je sarena (mada nije pravilo) i ako joj je trouglasta glava (jeste pravilo) OTROVNA JE.
A ako joj je glava jajasta i ako je zelena ili smedjkasta vjerovatno nije otrovna.
Ne diraj je, ne dira te.
Mozda malo gadno izgledaju, ali nase zmije ovuda u glavnom nisu toliko opasne. Pozz, :)
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#10

Post by baby_angel »

I jos nesto, poskok je jako prepoznatljiv, jer kako kazu ima pravu zlu facu, i ima trouglastu glavu i spic na nosu... I ima sare... Ako gdje iskopam sliku postavicu.
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#11

Post by Sensei »

Buraz je rokno prije par dana ispred vrata.

Image
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#12

Post by baby_angel »

Evo ga poskok
Image
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#13

Post by The Nightwatchman »

Sensei wrote:Buraz je rokno prije par dana ispred vrata.

Image
nije bilo potrebe da se ubija ova potpuno bezopasna zmija. mogli ste je, ako ništa, onda šutnut' u grmlje. :(
User avatar
striker
Posts: 1253
Joined: 23/03/2007 23:27
Location: atraktivna

#14

Post by striker »

Sensei wrote:Buraz je rokno prije par dana ispred vrata.

Image
Ovo je smuk.Nije otrovan.Imao sam bliskih susreta s njim :D
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#15

Post by baby_angel »

Fakat... Najbolje je zapaliti oko kuce gumu i slicno, onda se same rastjeraju... A nesto sam cula u narodu da je baksuz ubiti zmiju koju nadjes ispred kuce...
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#16

Post by tetakk »

baby_angel wrote:Evo ga poskok
Image
Stari dobri rogonja :D
Kazu da poskok iz kanjona Ugra ima najjaci otro u ovom dijelu Evrope..
@Bosanac
Jesi li i ti u svom mjestu bio....cudno dijete :-)

Steta za smuka :sad:
Nedavno sam preko jednog presao autom, sreca pa ga nisam pogazio.Izadjem, a on se umirio kao mrtav, te ga uzmem i bacim u grmlje ispod ceste.
Uvijek me cudila snaga zmije kad se omota oko ruke :D
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#17

Post by medda »

Ja je se bojim i sa slike...brrrr
Jeste, najbolje je otjerati ih vatrom i dimom nego ubijati.
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#18

Post by black »

striker wrote:
Sensei wrote:Buraz je rokno prije par dana ispred vrata.

Image
Ovo je smuk.Nije otrovan.Imao sam bliskih susreta s njim :D
za nju jos kazu i da je "kucna zmija" cesto se moze vidjeti u dvoristima..izmedju ostalog lovi misheve ;)

BosanaC i ja sam ih hvatao ;)
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#19

Post by Yamahalac »

takodjer kazu i da ima obicaj kravi se za vime zakaciti i piti mlijeko
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#20

Post by Sensei »

geronimove mudrolije wrote: nije bilo potrebe da se ubija ova potpuno bezopasna zmija. mogli ste je, ako ništa, onda šutnut' u grmlje. :(
ha, valjda nije znao sta je u pitanju
Image
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#21

Post by baby_angel »

Dobro, ljudi se boje... I to je normalno... Mada, zmije zapravo treba postovati, ne treba ih se bojati... Kazem opet, jesu malo gadne za vidjeti, ali recimo treba gledati i s vedrije strane. Bar znaju biti korisne, sto se miseva i ostalih napasti tice :)
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#22

Post by Saian »

black wrote: BosanaC i ja sam ih hvatao ;)
Herkijevim stazama :D :D :D

Image
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#23

Post by mobsterc »

samo je vazno ne prepasti se, i kao sto je vec napisano, puno veci uzrok smrti je shok nego sam otrov :) ako se vec mora pribliziti zmiji onda se uzme kakav duzi stap po mogucnosti rasljast pri vrhu i uhvati se zmija po sredini tijela, ili ako se mora ubiti - namamiti je da ugrize stap i onda joj nagaziti na glavu... ili ako zelite razgledati malo zmiju, uhvatite je za glavu, drzeci palcem donji dio usta a kaziprstom obaviti gornji preko ociju, ali ne preporucujem ako se nema nikakvog iskustva :-D
ako je neko dobar s refleksima, moze uzeti zmiju za rep i drzati je u zraku, vrlo je mala sansa da ce ga ujesti
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#24

Post by black »

mobsterc wrote:samo je vazno ne prepasti se, i kao sto je vec napisano, puno veci uzrok smrti je shok nego sam otrov :) ako se vec mora pribliziti zmiji onda se uzme kakav duzi stap po mogucnosti rasljast pri vrhu i uhvati se zmija po sredini tijela, ili ako se mora ubiti - namamiti je da ugrize stap i onda joj nagaziti na glavu... ili ako zelite razgledati malo zmiju, uhvatite je za glavu, drzeci palcem donji dio usta a kaziprstom obaviti gornji preko ociju, ali ne preporucujem ako se nema nikakvog iskustva :-D
ako je neko dobar s refleksima, moze uzeti zmiju za rep i drzati je u zraku, vrlo je mala sansa da ce ga ujesti
ma najlakse je, ko se vec boji, uzeti tanku sipkicu i udariti je oko glave..osamutice je...bolje vec je ubiti..;)
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#25

Post by Saian »

black wrote: ma najlakse je, ko se vec boji, uzeti tanku sipkicu i udariti je oko glave..osamutice je...bolje vec je ubiti..;)
ako je se pak ubije, obavezno probat reanimaciju, jedno puhanje 30 pritisaka :D :D :D :-) :-) :-) :oops: :oops: :P
Post Reply