zloupotreba vozacke dozvole

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
hurmasica

zloupotreba vozacke dozvole

Post by hurmasica » 01/08/2011 21:35

Potavila sam istu temu na razne diskusije, a s obzirom da mi teba hitno misljenje postavljam je i ovdje. Izvinjavam se svoj sili administratora i moderatora na tome, neka brisu temu koja bude manje posjecena.

Mom prijatelju je na razgovoru za posao u jednoj auto kuci koja se bavi uvozom rabljenih automobila i preprodajom isti trazeno da donese kopiju vozacke dozvole. Poslodavac je insistirao na tome, dok ostala dokumetna uopste nije trazio. Napominjem da za radnu poziciju na koju je konkurisao vozacka dozvola i automobil nisu uopste potrebni.
Sta vi mislite o ovome? Na koji nacin moze doci do zloupotrebe njegove kopije vozacke dozvole?
Ako ovo bude jos jedna u nizu podvala poslodavaca koji iskoristavaju ocajnost nezaposlenih ljudi, spremna sam sa ovim izaci u javnost.

shlauf

Re: zloupotreba vozacke dozvole

Post by shlauf » 01/08/2011 21:47

Uveze auto/auta na njegovo ime. To će tek doznati kad bude to auto prodavano pa se on bude morao potpisati na kupoprodajni ugovor.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:

hurmasica

Post by hurmasica » 01/08/2011 21:58

Mislis da se to moze uraditi na osnovu kopirane ali ne ovjerene vozacke dozvole?

Kako da to provjerimo? da se obratimo MUP-u?

atko

Post by atko » 01/08/2011 22:05

Za uvoz auta na necije ime nije potrebna vozacka ... to bi mi prije bilo sumnjivo da je u pitanju licna ili pasos ... al u svakom slucaju nek se frend raspita malo o poslovima te kuce ... prije ce biti neka druga muljaza u pitanju ... da plati necije saobracajne prekrsaje i slicno .... zapanjujuceje kako je balkanski mozak inventivan kad su prevare u pitanju :x

ako fakat sazna za kakve muljaze ... nek frend fino stavi vizacku u shreder ... proglasi je izgubljenom i izvadi novu

Bakir1
Been thanked: 12 times

Post by Bakir1 » 01/08/2011 22:09

mislim da pretjerujes,ako se ta firma bavi uvozom i preprodajom automobila ne znam koja bi radna pozicija u toj firmi bila moguca bez posjedovanja dozvole.
shlaufe i sam znas da za uvoz i carninjenje na necije ime treba malo vise od kopije vozacke dozvole.
mislim firma je za uvoz i prodaju automobila koja je svrha registrovati automobil na fizicko lice kada znamo da tim cinom prelazi u vlasnistvo istog :?
mada atkova opaska u danasnjem vremenu zvuci veoma logicno

shlauf

Post by shlauf » 01/08/2011 22:23

A šta ako "gazda" te autokuće neće da prikaže da je svako auto uvezao na fimu već će poneko da prošvercuje i na zaposlenike. Na ulazu u Kiseljak ima jedna benzinska pumpa, crno - žuta reklama. Odmah iza nje imaš 11 auta koje frajer preprodaje a uvezena su na tudja imena. Danas sam izbrojao auta. U Brnjacima imaš hejbet majstora preprodavaca. Ni jedno auto nije na njihovom imenu. Državni službenik će za malo love da ocarini to auto na osnovu kopije vozačke.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeee :dance:

hurmasica

Post by hurmasica » 01/08/2011 22:54

Bakir1 wrote:mislim da pretjerujes,ako se ta firma bavi uvozom i preprodajom automobila ne znam koja bi radna pozicija u toj firmi bila moguca bez posjedovanja dozvole.
shlaufe i sam znas da za uvoz i carninjenje na necije ime treba malo vise od kopije vozacke dozvole.
mislim firma je za uvoz i prodaju automobila koja je svrha registrovati automobil na fizicko lice kada znamo da tim cinom prelazi u vlasnistvo istog :?
mada atkova opaska u danasnjem vremenu zvuci veoma logicno
administrativni i racunovodstveni poslovi su u pitanju, uopste mu ne treba nikakav prevoz jer radi iskljucivo u kancelariji. pored toga postavio je takve bijedne uslove rada da ni jedan normalan covjek ne bi pristao da radi za njih, sto mi je isto tako jako sumnjivo.

Da li se nekako u mupu da provjeriti da li je kakvo auto prijavljeno na njegovo ime?

Bakir1
Been thanked: 12 times

Post by Bakir1 » 01/08/2011 23:01

koja je to firma? ima li ime i prezime?malo je sarajevo da bi se bilo sta moglo sakriti posebno u tom poslu ;-)

hurmasica

Post by hurmasica » 02/08/2011 07:03

ima firma ime i prezime, ali mislim da bas nije uredu da ih ovdje degradiram. ako se bude nesto lose desilo, sigurna sam da cemo izaci u javnost sa punim imenom i prezimenom gazde i nazivom firme.

znaci vecina se slaze da sam ipak paranoik? nadam se da je tako

emko1234

Post by emko1234 » 02/08/2011 12:42

kopija bilo kojeg orginalnog dokumenta ako nije ovjerena kod notara il u opstini i dalje je kopija..ne moze se zloupotrijebit na bilo koji nacin bez orginala il pecata na istoj tj potpisa vlasnika..ako se zloupotrijebi vrlo je lako otkrit ko i sta je prekoracio svoja ovlastenja tj ko je napravio krivicno djelo..u ovom slucaju se radi o krivicnom djelu falsifikovanja licnih dokumenata i zlouporabi istih..drzava nam je u q.... def al ne u tolkom..dakle nema brige nikakve..

atko

Post by atko » 02/08/2011 12:52

emko1234 wrote:kopija bilo kojeg orginalnog dokumenta ako nije ovjerena kod notara il u opstini i dalje je kopija..ne moze se zloupotrijebit na bilo koji nacin bez orginala il pecata na istoj tj potpisa vlasnika..ako se zloupotrijebi vrlo je lako otkrit ko i sta je prekoracio svoja ovlastenja tj ko je napravio krivicno djelo..u ovom slucaju se radi o krivicnom djelu falsifikovanja licnih dokumenata i zlouporabi istih..drzava nam je u q.... def al ne u tolkom..dakle nema brige nikakve..
Reci ovo udruzenju prevarenih ziranata :-) :roll:

duby

Post by duby » 02/08/2011 12:59

Ja nebi davao nikada dokumente,jednom dao i prevaren u istom slucaju radio kod covjeka on na moju kopiju licne uvezao i preveo 11 auta,a nije me prijavio nigdje i sad ja imam problem,tereti me porezna upravva za 28 859 km,svaki dan 3posto kamate peglam se na sudu vec tri godine ma nemozes ni da zamislis kakve probleme imam,cak sam podnio zahtje za vjestacenje potpisa i sve dzaba pitaj boga kako ce se sve zavrsiti...
reci mu da ne da dokumente ni za zivu glavu..

atko

Post by atko » 02/08/2011 13:18

duby wrote:Ja nebi davao nikada dokumente,jednom dao i prevaren u istom slucaju radio kod covjeka on na moju kopiju licne uvezao i preveo 11 auta,a nije me prijavio nigdje i sad ja imam problem,tereti me porezna upravva za 28 859 km,svaki dan 3posto kamate peglam se na sudu vec tri godine ma nemozes ni da zamislis kakve probleme imam,cak sam podnio zahtje za vjestacenje potpisa i sve dzaba pitaj boga kako ce se sve zavrsiti...
jaran bori se dok god mozes ... trebo si to dati i u medije ... u tom lancu morao je ucestvovati i neko sa drzvanim pectom ;)

Vlasnik stana koji ja rentam je imao par puta glavobolju ... jer je prethodni vlasnik koji mu je prodao stan ... taj isti stan prodao jos jednom i jos stavio pod hipoteku za nek ikredit i zbrisao za USA ... sreca pa je sadasnji vlasnik imao par kljucnih papira kojim je dokazao da je platio pomenuti prije svih tih prevara ... al covjek se nije ubjedjivo sa nadleznim organima koj isu ucestvovali u prevari nego sam oreko da ce se obratit sipa-i .... e onda su se doticni sjebali i u rekordnom vremenu mu uredovali sve papire i ponistili sve ostale prevare ...

Sreca u nesreci je i to da je doticni prevarant nesto zakuho s nekim krimosima pa morao ranije zbrisati preko grane pa su te prevare ostale nedovrsene pa ih je bilo lako razotkriti ....

Mislim ne prepadam nikoga ... ali stvari se preko noci mogu pretvoriti u nocnu moru... zato nek se frend raspita o toj kuci i njihovim poslovima i neka reaguje na vrijeme ;)

Miki123

Post by Miki123 » 02/08/2011 16:41

duby wrote:Ja nebi davao nikada dokumente,jednom dao i prevaren u istom slucaju radio kod covjeka on na moju kopiju licne uvezao i preveo 11 auta,a nije me prijavio nigdje i sad ja imam problem,tereti me porezna upravva za 28 859 km,svaki dan 3posto kamate peglam se na sudu vec tri godine ma nemozes ni da zamislis kakve probleme imam,cak sam podnio zahtje za vjestacenje potpisa i sve dzaba pitaj boga kako ce se sve zavrsiti...
Ključna riječ.. tebe su sjebali zbog falsifikovanog potpisa, a ne zbog kopije lične. Ko misli da išta može završiti samo na osnovu kopirane lične, nek' iskopira svoju pa će vidjeti dokle će dogurati, a kamoli sa tuđom..

poznanik

Post by poznanik » 02/08/2011 16:51

duby wrote:Ja nebi davao nikada dokumente,jednom dao i prevaren u istom slucaju radio kod covjeka on na moju kopiju licne uvezao i preveo 11 auta,a nije me prijavio nigdje i sad ja imam problem,tereti me porezna uprava za 28 859 km,svaki dan 3 posto kamate peglam se na sudu vec tri godine ma nemozes ni da zamislis kakve probleme imam,cak sam podnio zahtje za vjestacenje potpisa i sve dzaba pitaj boga kako ce se sve zavrsiti...

Potpuno mi je neshvatljivo da je moguće da iz navedenog razloga možeš imati toliko problema, da sud ne može utvrditi nepostojanje valjane kupoprodaje, posebno dispozicije u uvozu, a da ti nisi učestvovao svojom voljom :-) Nije nešto u redu ovdje... :(

Ako nisi i ako želiš, daj više informacija, možda pronađemo rješenje, može i PP...

Inače, dnevna zatezna kamata ima procenat od 0,033 % na visinu glavnice pojedinačnog duga...

duby

Post by duby » 03/08/2011 18:41

ah ljudi vi ste ne upuceni totalno ja vam kazem da sa kopijom dokumenta NE OVJERENOM i BEZ PUNOMOCI moze da se uveze auto na vase ime i da moze da se prevede bez problema a vi kako hocete ja sam u belaju samo takvom zbog toga iako je isti covjek prevario nas 4ili pet koji smo i u poreznoj i u financijskoj policiji dali istu izjavu nista se ne desava vec tri,cetri godine,mozes mislit pored krivicne prijave protiv covjeka u tuzilastvu i pored upravnog spora na kantonalnom sudumeni zaplijene neki komad zemlje u rakovici koji nisam ni znao da imam jer su mi roditelji umrli kad sam bio mali i neznam ni da li sam nesto naslijedio i sta da vam kazem vise...ovo je sve toliko korumpirano da nemozes da vjerujes levat ima jake veze i sve stagnira a meni vrijeme prolazi i samo kontam sta je sljedece...eto moj miki i moj prolaznice zato nemojte da pricate previse i ja sam pricao pa mi se desilo svasta se moze u ovoj drzavi samo ako imas stelu...

poznanik

Post by poznanik » 04/08/2011 01:14

duby wrote:ah ljudi vi ste ne upuceni totalno ja vam kazem da sa kopijom dokumenta NE OVJERENOM i BEZ PUNOMOCI moze da se uveze auto na vase ime i da moze da se prevede bez problema a vi kako hocete ja sam u belaju samo takvom zbog toga iako je isti covjek prevario nas 4ili pet koji smo i u poreznoj i u financijskoj policiji dali istu izjavu nista se ne desava vec tri,cetri godine,mozes mislit pored krivicne prijave protiv covjeka u tuzilastvu i pored upravnog spora na kantonalnom sudumeni zaplijene neki komad zemlje u rakovici koji nisam ni znao da imam jer su mi roditelji umrli kad sam bio mali i neznam ni da li sam nesto naslijedio i sta da vam kazem vise...ovo je sve toliko korumpirano da nemozes da vjerujes levat ima jake veze i sve stagnira a meni vrijeme prolazi i samo kontam sta je sljedece...eto moj miki i moj prolaznice zato nemojte da pricate previse i ja sam pricao pa mi se desilo svasta se moze u ovoj drzavi samo ako imas stelu...
Pokušaj na drugom mjestu naći čitaoce za svoju priču, ne vjerujem da je ovdje iko raspoložen za ovakvu :-)

Post Reply