Zločini ustanika 1941.-1942.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#101 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by majstorina »

Pera Trta wrote:Među prvim žrtvama ustanika bili su Bošnjaci Ljubinja. 15. juna 1941. ušla je grupa ustanika u Ljubinje, iz koga su se Talijani sporazumno povukli. Odmah su iskupili sve Bošnjake (ukupno 35 ljudi) i počeli "saslušanje". Potom su većinu žena sa djecom poveli prema Stocu, napomenuvši da ponesu sve stvari od vrijednosti. Umjesto u Stolac, doveli su ih do jame duboke oko 180 metara i sve ih bacili u nju, ukupno 19 žena i 9 djece. Dvije žene (Begana i Fatima Bakšić) i jedno dijete (dijete Emina Bakšića) uspjeli su se uhvatiti za stijene padajući u jamu, pa su se, kad su zločinci, razgrabivši plijen, otišli, izvukle iz jame i pobjegle u Stolac.
Oko 11 sati naveče ustanici dovode do druge jame trojicu muškaraca: Envera, Sulejmana i Asima Bakšića. Asima su uz put divljački tukli. Kad su došli do jame, naredili su Enveru i Sulejmanu da sami skoče u nju, a Asima su nastavili tući. Na kraju su ga polili benzinom, zapalili i bacili u jamu. Enver i Sulejman preživjeli su skok u jamu (koja je bila mnogo plića od one u koju su bacili žene), izvukli se i takođe otišli u Stolac, gdje su sve prijavili Talijanima. Talijani su potom izvukli iz Ljubinja jedine četiri muslimanske žene koje nisu bile odvedene na jamu.
Izvor su dokumenti objavljeni u tri knjige koje sam već naveo. Neka vas datum ne buni. Ko zna bar malo istoriju, poznato mu je da je ustanak u istočnoj Hercegovini počeo mnogo ranije nego u ostatku zemlje (tačnije, 5. juna 1941.), ali nije u zvaničnoj istoriografiji priznat kao početak, jer je došao prije napada na SSSR.
Imena žrtava i zločinaca navedena su u izvoru.
Na ovo slučajno naletih guglajući.Sve je ovako bilo samo ne 15 juna 1941 nego 15 juna 1942 godine.15 juna 1941 trajalo je punjenje jama-Pandurice(36 žrtava)Kapavice(120 žrtava)Ržanog dola(280 žrtava)a koji dan kasnije u Jasenovac je otišao konvoj sa 115 Ljubinjaca koji nisu uspjeli da umaknu u zbjegove u planinama Sitnici i Iliji.Mjesec i po kasnije u selu Čavaš ubijena su 104 civila mahom žene, djeca i starci.
Posle talijanske reokupacije 1942 godine zaista su se dešavali strašni zločini na muslimanskim stanovništvom koji u citiranom postu nisu kompletni.Tačne i potpune podatke nemam ali mislim da je tada stradalo 80-90 uglavnom nevinih muslimanskih civila.
User avatar
eltroxin
Posts: 2058
Joined: 30/08/2009 23:35

#102 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by eltroxin »

majstorina wrote:
Pera Trta wrote:Među prvim žrtvama ustanika bili su Bošnjaci Ljubinja. 15. juna 1941. ušla je grupa ustanika u Ljubinje, iz koga su se Talijani sporazumno povukli. Odmah su iskupili sve Bošnjake (ukupno 35 ljudi) i počeli "saslušanje". Potom su većinu žena sa djecom poveli prema Stocu, napomenuvši da ponesu sve stvari od vrijednosti. Umjesto u Stolac, doveli su ih do jame duboke oko 180 metara i sve ih bacili u nju, ukupno 19 žena i 9 djece. Dvije žene (Begana i Fatima Bakšić) i jedno dijete (dijete Emina Bakšića) uspjeli su se uhvatiti za stijene padajući u jamu, pa su se, kad su zločinci, razgrabivši plijen, otišli, izvukle iz jame i pobjegle u Stolac.
Oko 11 sati naveče ustanici dovode do druge jame trojicu muškaraca: Envera, Sulejmana i Asima Bakšića. Asima su uz put divljački tukli. Kad su došli do jame, naredili su Enveru i Sulejmanu da sami skoče u nju, a Asima su nastavili tući. Na kraju su ga polili benzinom, zapalili i bacili u jamu. Enver i Sulejman preživjeli su skok u jamu (koja je bila mnogo plića od one u koju su bacili žene), izvukli se i takođe otišli u Stolac, gdje su sve prijavili Talijanima. Talijani su potom izvukli iz Ljubinja jedine četiri muslimanske žene koje nisu bile odvedene na jamu.
Izvor su dokumenti objavljeni u tri knjige koje sam već naveo. Neka vas datum ne buni. Ko zna bar malo istoriju, poznato mu je da je ustanak u istočnoj Hercegovini počeo mnogo ranije nego u ostatku zemlje (tačnije, 5. juna 1941.), ali nije u zvaničnoj istoriografiji priznat kao početak, jer je došao prije napada na SSSR.
Imena žrtava i zločinaca navedena su u izvoru.
Na ovo slučajno naletih guglajući.Sve je ovako bilo samo ne 15 juna 1941 nego 15 juna 1942 godine.15 juna 1941 trajalo je punjenje jama-Pandurice(36 žrtava)Kapavice(120 žrtava)Ržanog dola(280 žrtava)a koji dan kasnije u Jasenovac je otišao konvoj sa 115 Ljubinjaca koji nisu uspjeli da umaknu u zbjegove u planinama Sitnici i Iliji.Mjesec i po kasnije u selu Čavaš ubijena su 104 civila mahom žene, djeca i starci.
Posle talijanske reokupacije 1942 godine zaista su se dešavali strašni zločini na muslimanskim stanovništvom koji u citiranom postu nisu kompletni.Tačne i potpune podatke nemam ali mislim da je tada stradalo 80-90 uglavnom nevinih muslimanskih civila.
To je neka tvoja licna procjena?
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#103 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by majstorina »

eltroxin wrote:
majstorina wrote:
Pera Trta wrote:Među prvim žrtvama ustanika bili su Bošnjaci Ljubinja. 15. juna 1941. ušla je grupa ustanika u Ljubinje, iz koga su se Talijani sporazumno povukli. Odmah su iskupili sve Bošnjake (ukupno 35 ljudi) i počeli "saslušanje". Potom su većinu žena sa djecom poveli prema Stocu, napomenuvši da ponesu sve stvari od vrijednosti. Umjesto u Stolac, doveli su ih do jame duboke oko 180 metara i sve ih bacili u nju, ukupno 19 žena i 9 djece. Dvije žene (Begana i Fatima Bakšić) i jedno dijete (dijete Emina Bakšića) uspjeli su se uhvatiti za stijene padajući u jamu, pa su se, kad su zločinci, razgrabivši plijen, otišli, izvukle iz jame i pobjegle u Stolac.
Oko 11 sati naveče ustanici dovode do druge jame trojicu muškaraca: Envera, Sulejmana i Asima Bakšića. Asima su uz put divljački tukli. Kad su došli do jame, naredili su Enveru i Sulejmanu da sami skoče u nju, a Asima su nastavili tući. Na kraju su ga polili benzinom, zapalili i bacili u jamu. Enver i Sulejman preživjeli su skok u jamu (koja je bila mnogo plića od one u koju su bacili žene), izvukli se i takođe otišli u Stolac, gdje su sve prijavili Talijanima. Talijani su potom izvukli iz Ljubinja jedine četiri muslimanske žene koje nisu bile odvedene na jamu.
Izvor su dokumenti objavljeni u tri knjige koje sam već naveo. Neka vas datum ne buni. Ko zna bar malo istoriju, poznato mu je da je ustanak u istočnoj Hercegovini počeo mnogo ranije nego u ostatku zemlje (tačnije, 5. juna 1941.), ali nije u zvaničnoj istoriografiji priznat kao početak, jer je došao prije napada na SSSR.
Imena žrtava i zločinaca navedena su u izvoru.
Na ovo slučajno naletih guglajući.Sve je ovako bilo samo ne 15 juna 1941 nego 15 juna 1942 godine.15 juna 1941 trajalo je punjenje jama-Pandurice(36 žrtava)Kapavice(120 žrtava)Ržanog dola(280 žrtava)a koji dan kasnije u Jasenovac je otišao konvoj sa 115 Ljubinjaca koji nisu uspjeli da umaknu u zbjegove u planinama Sitnici i Iliji.Mjesec i po kasnije u selu Čavaš ubijena su 104 civila mahom žene, djeca i starci.
Posle talijanske reokupacije 1942 godine zaista su se dešavali strašni zločini na muslimanskim stanovništvom koji u citiranom postu nisu kompletni.Tačne i potpune podatke nemam ali mislim da je tada stradalo 80-90 uglavnom nevinih muslimanskih civila.
To je neka tvoja licna procjena?
Arhiv NDH i lična saznanja.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#104 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Ridjobrki »

willson wrote:Ja krenem nesto drugo napisati i onda procitam gomilu gluposti na nekoj drugoj temi i tako stalno.

Ridjobrki tako krene Mane iz Kolunica ( Marinka Rokvica pjevaca rodjeni djed ) i bez razloga napadne Drvar i pobije tolike Hrvate , ili je kreno da spasi Drvarske Srbe od Ustasa zajedno sa Kesicem i njegovim partizanima ( onima sto nisu znali dvije stvari o komunizmu nego Mane bio prije rata lugar pa posto ih je hvatao u kradji sume nisu htjeli pod njegovu komandu ) i pocnu se svetiti ,koje ono ubijen kod "Plastikare" '92 jer je bio '41 Ustasa pa ga covjek ciju je mater silovo '41 godine ubi kao zabunom mislio da se "Zelene Beretke" sunjaju da napadnu "Plastikaru"?
Hajd' što ovo veze nema ni sa čim o čemu sam ja pisao al' ni samo sa sobom... :-) :-) :-)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#105 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Pera Trta »

Mane Rokvić je kasnije postao četnički vojvoda, vjerni saradnik Talijana, odgovoran za pokolje po Hrvatskoj (u Gatima npr). Daradnik, a kasnije suparnik Momčila Đujića.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#106 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Ridjobrki »

willson wrote: Mozda su ti pokolji bili odmazda a ne plansko etnicko ciscenje?
Sa ovim si sve rekao o svom svjetonazoru i svojim motivima. Znači pokolj je ok ako je o odmazdi riječ?


Sa svojim postom si potvrdio sve što sam ja htio reći a to je (uz nepobitne historijske fakte):

1. Ustanici u petrovačkom kraju nisu bili Titovi komunisti nego Rokvićevi četnici
2. Ogroman dio tih četnika je kasnije promijenio ekipu i prešao u partizane
3. Dosta tih koljača se okitilo spomenicama i drugim beneficijama a njihove žrtve se nije smjelo ni spomenuti


Ja od početka govorim da je bilo svakako samo ne onako kako nas je zvanična istorija učila i mislim da se oko toga barem možemo složiti.


@Pera Trta: po nekima je čak Đujić Rokvića lično smaknuo :?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#107 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Pera Trta »

Jedini podaci o Rokvićevoj smrti koje imam potiču iz četničkih izvora.
Po njima, Rokvića su ustaše izvele iz četničkog konvoja koji je bježao prema austrijskoj granici i ubile.
Ne znam koliko je ovo tačno, znam da je sličnih incidenata bilo. Sve i da je Đujić naredio Rokvićevo ubistvo, teško je vjerovati da bi četnički izvori to spominjali.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#108 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by michio »

willson wrote: A ja sam ti naveo primjer da su se dugovi iz onog rata ravnali i u ovom ratu ,da situacija nije bila bas crno bijela.
Nisi ti nista naveo. Silovanje je tezak zloci i za manje stvari se dobijao metak na narodnom sudu 1945 i u vecinski srpskom Petrovcu taj ubiijeni(zapaljen) 92 je oslobodjen 1945 i svakako bi ga iducih 45 godina pojeo mrak da je bio silovatelj.

Mane je Marinkov stric.

Srbovanje kao i obicno
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#109 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Ridjobrki »

michio wrote:
willson wrote: A ja sam ti naveo primjer da su se dugovi iz onog rata ravnali i u ovom ratu ,da situacija nije bila bas crno bijela.
Nisi ti nista naveo. Silovanje je tezak zloci i za manje stvari se dobijao metak na narodnom sudu 1945 i u vecinski srpskom Petrovcu taj ubiijeni(zapaljen) 92 je oslobodjen 1945 i svakako bi ga iducih 45 godina pojeo mrak da je bio silovatelj.

Mane je Marinkov stric.

Srbovanje kao i obicno
:thumbup:

A šta je OZNA još godinama poslije '45-te još radila po Petrovcu... :-) :-) :-)

Našao na jednom primjeru lafo prikazivati događaje iz '92. kao "ravnanje računa"... Jel' i Buronja onda ravnao račune? Ili su i njegova djela opravdana jer je riječ o "odmazdi"? :roll:


@pera trta: svi izvori o Rokvićevoj smrti su četnički, a ja sam negdje naletio na kazivanje nekog generala u emigraciji koji kaže da je ovoga ubio Đujić (u tekstu se ne precizira kako). Nepobitna je historijska činjenica da je Mane bio Đujiću teret i da se oteo kontroli, većinu zločina za koje historija tereti Đujića počinili su Rokvićevi.

P.S. Mane je bio brat Marinkovog djeda. I nije bio lugar već šloser.
User avatar
eltroxin
Posts: 2058
Joined: 30/08/2009 23:35

#110 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by eltroxin »

Arhiv NDH i lična saznanja.
Mozda sam ja tvoj post pogresno protumacio, ali ono "uglavnom nevini" mi zvuci kao da su u jame pobacani odgovorni za zlocine koji su se dogodili 1941., a ovi "uglavnom nevini" su samo koleteralna steta!?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#111 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Pera Trta »

majstorina wrote:
Pera Trta wrote:Među prvim žrtvama ustanika bili su Bošnjaci Ljubinja. 15. juna 1941. ušla je grupa ustanika u Ljubinje, iz koga su se Talijani sporazumno povukli. Odmah su iskupili sve Bošnjake (ukupno 35 ljudi) i počeli "saslušanje". Potom su većinu žena sa djecom poveli prema Stocu, napomenuvši da ponesu sve stvari od vrijednosti. Umjesto u Stolac, doveli su ih do jame duboke oko 180 metara i sve ih bacili u nju, ukupno 19 žena i 9 djece. Dvije žene (Begana i Fatima Bakšić) i jedno dijete (dijete Emina Bakšića) uspjeli su se uhvatiti za stijene padajući u jamu, pa su se, kad su zločinci, razgrabivši plijen, otišli, izvukle iz jame i pobjegle u Stolac.
Oko 11 sati naveče ustanici dovode do druge jame trojicu muškaraca: Envera, Sulejmana i Asima Bakšića. Asima su uz put divljački tukli. Kad su došli do jame, naredili su Enveru i Sulejmanu da sami skoče u nju, a Asima su nastavili tući. Na kraju su ga polili benzinom, zapalili i bacili u jamu. Enver i Sulejman preživjeli su skok u jamu (koja je bila mnogo plića od one u koju su bacili žene), izvukli se i takođe otišli u Stolac, gdje su sve prijavili Talijanima. Talijani su potom izvukli iz Ljubinja jedine četiri muslimanske žene koje nisu bile odvedene na jamu.
Izvor su dokumenti objavljeni u tri knjige koje sam već naveo. Neka vas datum ne buni. Ko zna bar malo istoriju, poznato mu je da je ustanak u istočnoj Hercegovini počeo mnogo ranije nego u ostatku zemlje (tačnije, 5. juna 1941.), ali nije u zvaničnoj istoriografiji priznat kao početak, jer je došao prije napada na SSSR.
Imena žrtava i zločinaca navedena su u izvoru.
Na ovo slučajno naletih guglajući.Sve je ovako bilo samo ne 15 juna 1941 nego 15 juna 1942 godine.15 juna 1941 trajalo je punjenje jama-Pandurice(36 žrtava)Kapavice(120 žrtava)Ržanog dola(280 žrtava)a koji dan kasnije u Jasenovac je otišao konvoj sa 115 Ljubinjaca koji nisu uspjeli da umaknu u zbjegove u planinama Sitnici i Iliji.Mjesec i po kasnije u selu Čavaš ubijena su 104 civila mahom žene, djeca i starci.
Posle talijanske reokupacije 1942 godine zaista su se dešavali strašni zločini na muslimanskim stanovništvom koji u citiranom postu nisu kompletni.Tačne i potpune podatke nemam ali mislim da je tada stradalo 80-90 uglavnom nevinih muslimanskih civila.
Nakon ponovne provjere moga izvora (takođe dokumenti NDH) vidio sam zaista da sam naveo pogrešnu godinu, 1941. umjesto 1942. Hvala na ispravci, greška nije bila namjerna! :)
Ipak, moja opaska o ustanku u istočnoj Hercegovini kao reakciji na ustaške zločine (te zločinima u tom ustanku) stoji, samo se zločini odnose na druga područja (Gacko, Avtovac, malo kasnije Bileća itd).
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#112 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Pera Trta »

Willson, to tvoje zanimljivo opažanje i odgovara osnovnoj postavci moje teme, a to je da na početku ustanka većina akcija jeste bila spontana provala revolta naroda, među kojem je bilo svega, sa koca i konopca, pa su onda i činili razne loše stvari.
Kasnije istorijske knjige su ušminkale da su to sve komunisti pripremili i poveli, ali je očito da je do polarizacije ustanika na partizane i četnike, barem u BiH, došlo dosta kasnije.
PS. I ja sam čitao da je Rokvić bio mehaničar ili tako nešto, a ne bravar, al nejse.
Ono što se zna je da se kasnije zavojvodio, zna se i šta je u ratu činio.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#113 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Pera Trta »

Ono što me je vodilo kad sam pokretao ovu temu, i u čemu mislim da sam uspio, je to što se danas može slobodno govoriti i polemizirati o ovim stvarima. Stoga zahvaljujem svima koji su se u ovih godinu i nešto javili i dali svoj doprinos, bez obzira slagali se sa mnom ili ne, te ohrabrujem i druge koji nešto znaju ili imaju reći da napišu ovdje.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#114 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by michio »

willson wrote:
michio wrote:
willson wrote: A ja sam ti naveo primjer da su se dugovi iz onog rata ravnali i u ovom ratu ,da situacija nije bila bas crno bijela.
Nisi ti nista naveo. Silovanje je tezak zloci i za manje stvari se dobijao metak na narodnom sudu 1945 i u vecinski srpskom Petrovcu taj ubiijeni(zapaljen) 92 je oslobodjen 1945 i svakako bi ga iducih 45 godina pojeo mrak da je bio silovatelj.

Mane je Marinkov stric.

Srbovanje kao i obicno
Mico sto je bio oslobodjen mozda sto je pustio deste Srba sa streljanja da idu kuci i napisao im svoje ime na papir pa su oni svjedocili da je on bio dobar .
Nije zapaljen nego mu je dan prije bilo receno da ne izvodi ovce na ispasu tu jer ima svakvih tipova medju vojskom .
Sutra ujutru se zacula klepka i onda pucanj .Ovo je iz pouzdanih izvora ocevidaca isti koji ga je dan prije upozorio

Mane je bio lugar
Ja sam eto cuo da su ga zapalili, sad ne znam zivog ili mrtvog. Ili ako se mozda ne radi o dvojici ustasa ubijenih otprilike na istom mjestu.
Uglavnom 45 nije ni bio u Petrovcu po okoncanju rata vec se vratio u ljeto 45 izveden pred narodni sud i oslobodjen.
Daleko od profila jednog silovatelja.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#115 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Ridjobrki »

Pera Trta wrote:Willson, to tvoje zanimljivo opažanje i odgovara osnovnoj postavci moje teme, a to je da na početku ustanka većina akcija jeste bila spontana provala revolta naroda, među kojem je bilo svega, sa koca i konopca, pa su onda i činili razne loše stvari.
Kasnije istorijske knjige su ušminkale da su to sve komunisti pripremili i poveli
Složio bih se u potpunosti sa Perom oko ovoga, ja sam uzeo učešće na ovoj temi baš iz ovih pobuda. Odrastao sam učeći jedno ali što sam bivao stariji, upoznavao više ljudi i slušao više različitih priča iz različitih perspektiva to sam više shvatao da svačija priča barem jednim dijelom "drži vodu" osim one zvanične.

Mene je učilo da su napredni omladinci i intelektualci tobože donosili svježe ideje pa se to narodu svidjelo pa se narod udružio pa nbije dozvolio nepravdu i znamo svi kako je to izgledalo po udžbenicima poznavanja društva, historije i brošurama za TSR. :roll: Kasnije sam shvatio da postoje samo dva načina na koji se naši ljudi mogu mobilizirati na zajedničko djelovanje a to su
a) pasivni vid - odbrana
b) aktivni vid - neka pljačka, hajdučija, kriminal bilo koje vrste

i to je otprilike baš ono što nas ona prava historija uči o ponašanju naših naroda i narodnosti kako u ratovima tako i u mirnodopskim uvjetima jer naši ljudi rado sarađuju tek ako je neki zijan u pitanju a udruže se u obrani svojih prava tek kad iscrpe sve glupe razloge zašto neko ne može s nekim.

@wilson: i ja od početka kažem "kakvi crni partizani" i danas kad zamišljam komuniste '41 poznajući mentalitet tog kraja ja njih i odnos seljaka prema njima zamišljam upravo onako kako si ti napisao. Hvala ti na ovom postu, otprilike sam slične priče slušao od nekih petrovačkih Srba.
lucius
Posts: 56
Joined: 17/10/2009 20:53

#116 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by lucius »

Ridjobrki wrote: Moj djed se borio u SS Tigar diviziji ali ne zato što je volio Švabe nego što ga je "pokupilo i odvelo". Ni kriv ni dužan je preživio i rat u pogrešnoj vojsci i vratio se kući dvije godine poslije Bleiburga (zarobljavanje, izbjegavanje likvidacije, prisilni rad i vodanje...). Niti je on bio neki ustaša, Švabo niti mene to čini ustaškim/švapskim simpatizerom, ne d'o Bog. Pradjeda (majkinog oca) su ubili četnici Mane Rokvića koji su kasnije sarađivali i sa Talijanima i sa ustašama i sa partizanima, ali taj zločin nikad nije pominjan a ono što je pominjano propisano je ustašama i partizanima.
Malo sam prelistavao temu pa naletih na ovo.
E sad, živo me interesuje kakva je to SS Tigar divizija?
Da nije djed malo sanjao?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#117 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by madner »

Tiger je bila regularna pjesadiska divizija, popunjenja ljudstvom NDH-a (373. pd) sa Njemackim oficirima.
Bas da su ga pokupili na foru sumnjam :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#118 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Ridjobrki »

lucius wrote: E sad, živo me interesuje kakva je to SS Tigar divizija?
Da nije djed malo sanjao?
Ima dobra stranica na internetu, Google se zove a ima i wikipedija. Sve piše. ;-) Nije sramota biti neznalica, sramota je svoje neznanje uzimati kao mjeru stvari.
madner wrote:Tiger je bila regularna pjesadiska divizija, popunjenja ljudstvom NDH-a (373. pd) sa Njemackim oficirima.
Bas da su ga pokupili na foru sumnjam :D
Uvijek se to u tekstovima navodi kao "popunjena dobrovoljcima hrvatske i bošnjačke nacionalnosti" s tim da je tu zasigurno bilo pravih dobrovoljaca ali ih je većina bilo naša sirotinja koja išla dobrovoljno po starom sistemu "tri ga tuku a četiri vuku".

Bile su osim Tigar-divizije još i Plava divizija i Vražja divizija te dvije poznatije 13. Handžar divizija i 23. Kama divizija, o kojima su knjige i knjige napisane.

Moj did je (prema pričama iz druge ruke pošto ga ja nisam upamtio) mobiliziran sredinom rata i odveden na obuku u Njemačku. Tamo su Nijemci imali problema sa njima jer su pokazali karakterističnu bosansku nedisciplinu, tvrdoglavost i lijenost i proveli su većinu rata oslobađajući kafane i javne kuće po Njemačkoj a na bojišnicu su pristigli kad je rat bio već izgubljen taman da takvi kakve ih je Bog dao potpomognu pad Reicha. Budući da su pristigli na nešto malo rata i povlačenje zakačio ih je Bleiburg i ostalo je manje-više poznato.

Inače imaju sjajne priče o tim jedinicama po kojima bi se mogle snimiti žestoke ratne drame sa junacima, antijunacima i svim što čini dobru dramu. Recimo priča o Feridu Džaniću iz Bihaća koji je poveo ustanak u Villefrancheu kod Dijona u Francuskoj - prvu pravu pobunu jedne njemačke postrojbe protiv Wehrmachta. Onda priča o Vražjoj diviziji koja je listom izginula na Staljingradu od snajpera Vasilija Zajceva i njegove ekipe a onda su njeni ostaci bili "dobrovoljno priključeni" Crvenoj armiji i među prvima ušli u Beograd.

To su nevjerovatne životne priče i ljudske sudbine i drame koje su ostale u sjeni crno-bijelog prikaza...


@willson: nikad nisam imao razloga sebi postavljati to pitanje, a živo me zanima ako ima neka priča iza toga. Najčešći komentari u vezi Ćopićeva samoubojstva koje sam čuo svodili su se na "Vidio čovjek šta se sprema i nije to mogao podnijeti". Znaš/pretpostavljaš/misliš/sumnjaš li ti na neki konkretniji razlog?
lucius
Posts: 56
Joined: 17/10/2009 20:53

#119 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by lucius »

Ridjobrki wrote:
lucius wrote: E sad, živo me interesuje kakva je to SS Tigar divizija?
Da nije djed malo sanjao?
Ima dobra stranica na internetu, Google se zove a ima i wikipedija. Sve piše. ;-) Nije sramota biti neznalica, sramota je svoje neznanje uzimati kao mjeru stvari.
Kad se već vrijeđamo, a što nisi ti slučajno pro-google-ao ili wikipedia-o?
Jer da si to uradio znao bi ono što bilo ko sa elementarnim znanjem o SS zna. Nije bilo nikakve SS Tiger divizije. Niti će je biti iako tvoj djed kaže.

To što ti mješaš 373. Infanterie-Division (Kroat.) sa SS-om samo pokazuje tvoje neznanje generalno a i neznanje korištenja internet stranica na koje se pozivaš.

A djed ako ovo mješa, znači da je čuo o tamo nekom tigru i SS pa izmislio neke priče.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#120 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Ridjobrki »

Ne to pokazuje koliko se ti voliš praviti pametan i loviti tuđe lapsuse da bi nešto dokazao. To je običan lapsus koji ništa ne govori jer zna se koja je koja tu jedinica i nemoguće je da dođe do bilo kakve zamjene. Te su vojnike svejedno u narodu zvali esesovcima (k'o što su i u zadnjem rata svakog stranca zvali unproforcem) i moj lapsus je sigurno bio pod dojmom priča moje rahmetli majke koja mi je te stvari kazivala.

I šta sad? Je li to išta mijenja u vezi ove teme?
lucius
Posts: 56
Joined: 17/10/2009 20:53

#121 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by lucius »

Da te još malo edukujem,Ridjobrki, 369. (Kroatische) Infanterie-Division nikad nije bila u SSSR-u.
Ali je zato bila Verstärktes Kroatisches Infanterie-Regiment 369 tj regimenta ili pukovnija.
A i vidim da si puno gledao Enemy at the Gates.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#122 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Ridjobrki »

lucius wrote:Da te još malo edukujem,Ridjobrki, 369. (Kroatische) Infanterie-Division nikad nije bila u SSSR-u.
Ali je zato bila Verstärktes Kroatisches Infanterie-Regiment 369 tj regimenta ili pukovnija.
A i vidim da si puno gledao Enemy at the Gates.
Vasilij Zajcev je jedan od najpoznatijih likova WWII i jedan od najvećih heroja SSSR-a. Gledao sam film ali sam i čitao i neke knjige o WWII i čitajući o ovim divizijama sam naletio na zanimljiv podatak da su bili baš tamo gdje je Zajcev čuvao liniju. Zato sam to spomenuo.

Drugo, ako je 369. divizija sastavljena od ostataka 369. regimente čisto je picajzliranje reći da ona nije bila u SSSR-u... Tim prije što to nije ni faktografski tačno.
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#123 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by majstorina »

eltroxin wrote:
Arhiv NDH i lična saznanja.
Mozda sam ja tvoj post pogresno protumacio, ali ono "uglavnom nevini" mi zvuci kao da su u jame pobacani odgovorni za zlocine koji su se dogodili 1941., a ovi "uglavnom nevini" su samo koleteralna steta!?
Ma ne,za zločine odgovorni su većinom pobjegli još u jesen 41godine ali na spisku u arhivu NDH su upisani i neki ljudi koji su ginuli u sukobima sa ustanicima,muđu kojima i Antun Asanović glavni ustaški organizator u Ljubinju.A ovi jadnici što su bačeni u jamu su zaista nevini i ne smatram ih kolateralnom štetom već velikom mrljom na našoj duši.Ti ljudi su proveli zajedno sa mojim predcima više od godinu dana,nisu učestvovali u zločinu,neki su pristupili i ustanku a na kraju su imali stravičnu sudbinu.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#124 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by madner »

Ridjobrki wrote:
lucius wrote: E sad, živo me interesuje kakva je to SS Tigar divizija?
Da nije djed malo sanjao?
Ima dobra stranica na internetu, Google se zove a ima i wikipedija. Sve piše. ;-) Nije sramota biti neznalica, sramota je svoje neznanje uzimati kao mjeru stvari.
madner wrote:Tiger je bila regularna pjesadiska divizija, popunjenja ljudstvom NDH-a (373. pd) sa Njemackim oficirima.
Bas da su ga pokupili na foru sumnjam :D
Uvijek se to u tekstovima navodi kao "popunjena dobrovoljcima hrvatske i bošnjačke nacionalnosti" s tim da je tu zasigurno bilo pravih dobrovoljaca ali ih je većina bilo naša sirotinja koja išla dobrovoljno po starom sistemu "tri ga tuku a četiri vuku".

Bile su osim Tigar-divizije još i Plava divizija i Vražja divizija te dvije poznatije 13. Handžar divizija i 23. Kama divizija, o kojima su knjige i knjige napisane.

Moj did je (prema pričama iz druge ruke pošto ga ja nisam upamtio) mobiliziran sredinom rata i odveden na obuku u Njemačku. Tamo su Nijemci imali problema sa njima jer su pokazali karakterističnu bosansku nedisciplinu, tvrdoglavost i lijenost i proveli su većinu rata oslobađajući kafane i javne kuće po Njemačkoj a na bojišnicu su pristigli kad je rat bio već izgubljen taman da takvi kakve ih je Bog dao potpomognu pad Reicha. Budući da su pristigli na nešto malo rata i povlačenje zakačio ih je Bleiburg i ostalo je manje-više poznato.

Inače imaju sjajne priče o tim jedinicama po kojima bi se mogle snimiti žestoke ratne drame sa junacima, antijunacima i svim što čini dobru dramu. Recimo priča o Feridu Džaniću iz Bihaća koji je poveo ustanak u Villefrancheu kod Dijona u Francuskoj - prvu pravu pobunu jedne njemačke postrojbe protiv Wehrmachta. Onda priča o Vražjoj diviziji koja je listom izginula na Staljingradu od snajpera Vasilija Zajceva i njegove ekipe a onda su njeni ostaci bili "dobrovoljno priključeni" Crvenoj armiji i među prvima ušli u Beograd.

To su nevjerovatne životne priče i ljudske sudbine i drame koje su ostale u sjeni crno-bijelog prikaza...


@willson: nikad nisam imao razloga sebi postavljati to pitanje, a živo me zanima ako ima neka priča iza toga. Najčešći komentari u vezi Ćopićeva samoubojstva koje sam čuo svodili su se na "Vidio čovjek šta se sprema i nije to mogao podnijeti". Znaš/pretpostavljaš/misliš/sumnjaš li ti na neki konkretniji razlog?
Dril SS-ovaca je bio okrutan, prema muslimanima jos okrutniji (ono full metal jacket samo sto je pravi rat i Hansu bas nije do zajebancije), tako da pobunu ne treba preuvelicavat. SS i Wehrmacht nisu isto, nisu imali isti dril, taktiku itd... jedini stvarni rezultat pobune jeste da su ih malo manje handrili.
Inace su postojale puno ozbiljnije pobune, unutar Wehrmachta, kolaps istocnog fronta '44 je djelomicno uzrokovan zavjerom protiv Hitlera.

Mislim da je taj dio koji je prikljucen partizanima uglavnom sluzio za propagandne svrhe i nije usao u Beograd kao spic.

Jedina stvarna dobrovoljacka jedinica bio je upravo 369 ojacani regiment, sve ostalo je trebalo prisilu za mobilizaciju.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#125 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by madner »

A slazem se da bi mogli snimiti zanimljivi filmovi, s tim da se ne mora ici daleko.

Partizanske jedinice koje nisu mogle osloboditi vece selo postaju ozbilnja prijetnja, pa svabe salju neke od svojih najelitinih jedinica da se ganjaju po sumama i gorama. (1. brdska divizija, brandenburger, 900 motorizovani puk itd...)

Samo da ne bude kao u partizanskim filmovima propagande. :D
Post Reply