Zločini ustanika 1941.-1942.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#251 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Chmoljo »

geralt wrote: 03/08/2023 22:46 Ali što biva s posljedicom ako se s uma smetne uzrok?

tada postaje trubadursko guslanje.
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#252 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by toska »

geralt wrote: 03/08/2023 22:46 https://www.jergovic.com/subotnja-matin ... na-u-ratu/
....
Novo tumačenje povijesti, provedeno po diktatu vlasti koja je uspostavljena 1990, jednu je poluistinu-polulaž samo zamijenilo drugom, koja je od prve gora samo po tome što potpuno negira princip uzroka i posljedice. Ustaški zločini su 1941. bili uzrok ustaničkim zločinima. Uzrok, koliko god bio evidentan, moralno ne iskupljuje i ne opravdava posljedicu. Ali što biva s posljedicom ako se s uma smetne uzrok?
sve jasno, uzrok-posljedice, akcija-reakcija, razuman čovjek ovo objašnjenje prihvata bez puno promišljanja, ali...

kako bi se u autorovu teoriju uklopilo proljeće-ljeto 92?

ili radi diskusije, nacizam i njegovi zločini?

očito da i uzrok i posljedice mogu biti i u samom počiniocu zločina, nije historija fizika.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#253 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by TheMule »

Nema uzroka koji moze opravdati da se ubiju djeca, bebe, zene, starci itd. Varvarskoj "raji" nikad nije ni trebo uzrok da ustanu i pobiju komsije, ni prije ni poslije.

Naravno da su ustase pocinile zlocine, ali tesko je vjerovati ovom tipu price, bez crvstih dokaza. U tekstu gore se moze zamjeniti Kulen Vakuf za Srebrenicu, Ustase za Muslimane, djilas za ratka mladica, i dobijes haman isti tekst koji se pise i danas o 95toj.

Dobri ustanici Stevo Atlagic, Stojan Matic, Stevan Macuka, nakon sto su pretrpjeli ogromne gubitke, i dalje nisu htjeli da se svete, ali vidi cuda, svi izginuse, a par losih (djilas i rokvic) nazalost prezivjese da se donekle opravdano svete civilima... kakav nesretan splet okolnosti! Mozda ce kusturica snimiti film.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#254 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Truba »

došla mi je najava za Krnjeušu IZVOR župa Drvar

Po svršetku II. svjetskog rata preživjelim stanovnicima župe Krnjeuša tadašnje komunističke vlasti nisu dopustile povratak na rodna ognjišta, a njihova imovina je u međuvremenu dobila nove vlasnike.
O zločinu kad Hrvatima u Krnjeuši u bivšoj Jugoslaviji se nije smjelo javno govoriti ni pisati. Na komemoracije u Krnjeušu od 2015. – otkada su one pokrenute - uglavnom dolaze predstavnici Crkve, tj. Banjolučke biskupije, pojedinci i manje skupine vjernika.
Predstavnici vlasti iz BiH kao i iz susjedne Republike Hrvatske nikada nisu pokazali interes doći na molitvena obilježavanja pokolja nad Hrvatima u Krnjeuši.

ova najava ruši nekoliko stereotipa
novi udžbenici (NIX)
devedeset (NIX - počelo se obilježavati 2015)
nisu se mogli vratiti nemaju gdje (NIX neki frapop bi se vratio da su mu dopustili graditi crkvu imaju oni keš)
nova povijest (NIX povijest je jedna ovo su nove INFO koje su se krile jer da se nisu krile znalo bi se u komunistickoj literaturi)

dobro bi bilo pogledati popis na tom području gdje su nestali hrvati
koliko ih je bilo prije a koliko poslije
1941-1948
a koliko drugih naroda pa praviti usporedbu
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#255 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by PM72 »

Opet trubadur mantra...
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#256 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Truba »

u Briševo se vratilo 5 ljudi...srednju slatinu... koraće...navedite mjesto stradanja devedesetih uvijek se neko vratio
samo gdje komunjare zabrane tu je mrtva i spaljena zemlja

daj ba mani se bezosjećajnog ptsp-a
popusti nisu ti ovo tračnice tramvaja ovdje malo i emocija ima
ne mogu ti sad objašnjavati jer ne bacam biserje u blato ali zamisli
da gledaš ratnog druga kako se pati
shvati

i naravno da ćemo svake godine podsjećati minimalno na godišnjicu na pokolje

ta šuplja nemojte ovo ono to ne prolazi nije 1983
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#257 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Truba »

primijetio sam jednu pojavu
gdje se zna 100% da su čede izvršioci zločina npr drinske mučenice goražde... tu se upru svi bošnjaci... od najnižeg portira do predsjednika skupĆine općine gradonačelnika načelnika i premijera BKP-a da se to manifestira

tamo gdje je malo nejasno ili postoji sumnja da su ubijeni maloljetni civili i žene žrtve partizana (npr petrovac i oko njega Travnik bolnica, stolac)

zid tajac i objašenje... hustaše
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#258 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by dr_Evil »

Truba wrote: 04/08/2023 08:53 u Briševo se vratilo 5 ljudi...srednju slatinu... koraće...navedite mjesto stradanja devedesetih uvijek se neko vratio
samo gdje komunjare zabrane tu je mrtva i spaljena zemlja


daj ba mani se bezosjećajnog ptsp-a
popusti nisu ti ovo tračnice tramvaja ovdje malo i emocija ima
ne mogu ti sad objašnjavati jer ne bacam biserje u blato ali zamisli
da gledaš ratnog druga kako se pati
shvati

i naravno da ćemo svake godine podsjećati minimalno na godišnjicu na pokolje

ta šuplja nemojte ovo ono to ne prolazi nije 1983
Say what !!!

Sta se bolan i ko vratio! Daj nacionalne slike '45-e- 71'-e i 91'e i danas. Nikad Bosna nije imala ovako ciste etnicke slike, pa jel ti sef Covic rekao da od Tigrove koze nema vise nista!

Komunisti su tjerali stanovnistvo da se vrati, OK istina ne svugdje, ali na vecinu mjesta da. Danas su ovi uradili sve da se ljudi ne vrate i da nestane Tigrova koza, jer tigrova koza je jedini nacin opstanka BiH.

Od 20-30.000 se vratilo 200 staraca i on prica o povratku negdje.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#259 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Chmoljo »

toska wrote: 04/08/2023 01:54
sve jasno, uzrok-posljedice, akcija-reakcija, razuman čovjek ovo objašnjenje prihvata bez puno promišljanja, ali...

kako bi se u autorovu teoriju uklopilo proljeće-ljeto 92?

ili radi diskusije, nacizam i njegovi zločini?

očito da i uzrok i posljedice mogu biti i u samom počiniocu zločina, nije historija fizika.
uvijek prije toga ide dehumaniziranje grupe. ni nacizam nije sa neba pao. nacizam je bio artikulacija evropskog antisemitizma u svojoj najjasnijoj formi.
Today is history. Today will be remembered. Years from now the young will ask with wonder about this day. Today is history and you are part of it. Six hundred years ago when elsewhere they were footing the blame for the Black Death, Casimir the Great - so called - told the Jews they could come to Krakow. They came. They trundled their belongings into the city. They settled. They took hold. They prospered in business, science, education, the arts. With nothing they came and with nothing they flourished. For six centuries there has been a Jewish Krakow. By this evening those six centuries will be a rumor. They never happened. Today is history.
proljeće - ljeto 92 je ista stvar. srpski nacionalizam u najgoroj formi, njegovan i preživio najviše u srpskoj pravoslavnoj crkvi koja je najviše i angažovala ljude, uz časne izuzetke pojedinih sveštenika. narativ o muslimanima kao stranom tijelu koje treba odstraniti je tu njegovan. kada su klali turke po istočnoj bosni 42, teško da su tabirili Garašanina, nego su slušali one koji su mogli doprijeti do njih.

i nemojmo se zavaravati da je u ovo doba to nešto bolje. dečko koji je postao paradigma takve zatucanosti, Ante iz Mostara, svjedoči nam da se dehumaniziranje sasvim uspješno može vršiti i u digitalno doba. a kad ubijanje jednom krene...

ima dobar i mučan dokumentarac na YT, "4 hours in My Lai, anatomy of massacre". ratni zločin gdje je kontekst potpuno drugačiji nego u našim ratovima, ali pokazuje kako i u biti regularan čovjek može postati sumanuti koljač i zlotvor.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#260 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by dr_Evil »

Truba wrote: 04/08/2023 08:57 primijetio sam jednu pojavu
gdje se zna 100% da su čede izvršioci zločina npr drinske mučenice goražde... tu se upru svi bošnjaci... od najnižeg portira do predsjednika skupĆine općine gradonačelnika načelnika i premijera BKP-a da se to manifestira

tamo gdje je malo nejasno ili postoji sumnja da su ubijeni maloljetni civili i žene žrtve partizana (npr petrovac i oko njega Travnik bolnica, stolac)

zid tajac i objašenje... hustaše
Ne, apsolutno ne. Zlocini se priznaju, i zali se za njima, ja kao potomak predratniih(prije WWII) komunista i partizana spreman sam otici na svako mjesto i pokloniti se, kao sto sam i otisao na Cavkaricu, i to sa SDA termitima. Svi su vrlo svjesni da prosli sistem nije bio idealan, i da su se morale progutati neke zabe (danas popularan izraz) za vece dobro. Sto se pokazalo pogresnim.

Ne zelimo da upadnemo u klopku da neko izjednaci ustase, cetnike i partizane. A da je medju partizanima bilo cetnika, ustasa, i zelenih termita, naravno da je bilo, u svakom zitu ima kukolja.

Partizani su pobijedili WWII, Srbija je izgubila, NDH je izgubila. Partizani su jedini bili antifasisti i jedini su bili za pomirenje nasih naroda, i jedini su sprijecili genocid nad bosnjacima.

Potpuna je istina da su ustanici radili zlocine, i da su mnogi od njih kasnije prosli nekaznjeno. Kao sto je istina da su ustase nosile fesove dok su palile srpska sela pa da bosnjaci kasnije plate glavom. Moji su svjedocili brijanju cetnika poslije bitke na Neretvi, nije to mit, to se desilo.

To sto si ti konvertirao iz crvenog u crnog pa sada pokusavas sam sebe uvjerit u nesto.. e to je drugi par cipela. Vidio sam to cesto kod ahbaba sto predjose u SDA pa mi govore gdje su partizani srusili dzamije po Mostaru.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#261 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Chmoljo »

dr_Evil wrote: 04/08/2023 09:09
Truba wrote: 04/08/2023 08:57 primijetio sam jednu pojavu
gdje se zna 100% da su čede izvršioci zločina npr drinske mučenice goražde... tu se upru svi bošnjaci... od najnižeg portira do predsjednika skupĆine općine gradonačelnika načelnika i premijera BKP-a da se to manifestira

tamo gdje je malo nejasno ili postoji sumnja da su ubijeni maloljetni civili i žene žrtve partizana (npr petrovac i oko njega Travnik bolnica, stolac)

zid tajac i objašenje... hustaše
Ne, apsolutno ne. Zlocini se priznaju, i zali se za njima, ja kao potomak predratniih(prije WWII) komunista i partizana spreman sam otici na svako mjesto i pokloniti se, kao sto sam i otisao na Cavkaricu, i to sa SDA termitima. Svi su vrlo svjesni da prosli sistem nije bio idealan, i da su se morale progutati neke zabe (danas popularan izraz) za vece dobro. Sto se pokazalo pogresnim.

Ne zelimo da upadnemo u klopku da neko izjednaci ustase, cetnike i partizane. A da je medju partizanima bilo cetnika, ustasa, i zelenih termita, naravno da je bilo, u svakom zitu ima kukolja.

Partizani su pobijedili WWII, Srbija je izgubila, NDH je izgubila. Partizani su jedini bili antifasisti i jedini su bili za pomirenje nasih naroda, i jedini su sprijecili genocid nad bosnjacima.

Potpuna je istina da su ustanici radili zlocine, i da su mnogi od njih kasnije prosli nekaznjeno. Kao sto je istina da su ustase nosile fesove dok su palile srpska sela pa da bosnjaci kasnije plate glavom. Moji su svjedocili brijanju cetnika poslije bitke na Neretvi, nije to mit, to se desilo.

To sto si ti konvertirao iz crvenog u crnog pa sada pokusavas sam sebe uvjerit u nesto.. e to je drugi par cipela. Vidio sam to cesto kod ahbaba sto predjose u SDA pa mi govore gdje su partizani srusili dzamije po Mostaru.
ukratko, uz ovo forsiranje, pokušava se progurati revizionizam. trubadur kao i desnica u hrvatskoj nikako da shvate da partizana i komunista više nema. ali uvijek se lakše boriti protiv neprijatelja koji ti ne može uzvratiti.

još uzima u usta Bošnjake, koji nit su autori četničke ideologije, niti ustaške, niti su bili posebno zagrijani za partizansku. ali su pušili foru od svake u ratu. i sad on otvara oči ovdje.

ma hajde...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#262 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by dr_Evil »

Chmoljo wrote: 04/08/2023 09:13
ukratko, uz ovo forsiranje, pokušava se progurati revizionizam. trubadur kao i desnica u hrvatskoj nikako da shvate da partizana i komunista više nema. ali uvijek se lakše boriti protiv neprijatelja koji ti ne može uzvratiti.

još uzima u usta Bošnjake, koji nit su autori četničke ideologije, niti ustaške, niti su bili posebno zagrijani za partizansku. ali su pušili foru od svake u ratu. i sad on otvara oči ovdje.

ma hajde...
Bas tako, poznato i kao "osuda svih totalitarnih rezima", ili jos bolje "misa za sve zrtve rata".
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#263 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Chmoljo »

dr_Evil wrote: 04/08/2023 09:41
Chmoljo wrote: 04/08/2023 09:13
ukratko, uz ovo forsiranje, pokušava se progurati revizionizam. trubadur kao i desnica u hrvatskoj nikako da shvate da partizana i komunista više nema. ali uvijek se lakše boriti protiv neprijatelja koji ti ne može uzvratiti.

još uzima u usta Bošnjake, koji nit su autori četničke ideologije, niti ustaške, niti su bili posebno zagrijani za partizansku. ali su pušili foru od svake u ratu. i sad on otvara oči ovdje.

ma hajde...
Bas tako, poznato i kao "osuda svih totalitarnih rezima", ili jos bolje "misa za sve zrtve rata".
e to je to.

nema tu nikakve iskrene želje s istinom, samo se buba revizionizam. još jednom se kolju i u jamu bacaju žrtve.
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#264 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by toska »

Chmoljo wrote: 04/08/2023 09:08
toska wrote: 04/08/2023 01:54
sve jasno, uzrok-posljedice, akcija-reakcija, razuman čovjek ovo objašnjenje prihvata bez puno promišljanja, ali...

kako bi se u autorovu teoriju uklopilo proljeće-ljeto 92?

ili radi diskusije, nacizam i njegovi zločini?

očito da i uzrok i posljedice mogu biti i u samom počiniocu zločina, nije historija fizika.
uvijek prije toga ide dehumaniziranje grupe. ni nacizam nije sa neba pao. nacizam je bio artikulacija evropskog antisemitizma u svojoj najjasnijoj formi.
Today is history. Today will be remembered. Years from now the young will ask with wonder about this day. Today is history and you are part of it. Six hundred years ago when elsewhere they were footing the blame for the Black Death, Casimir the Great - so called - told the Jews they could come to Krakow. They came. They trundled their belongings into the city. They settled. They took hold. They prospered in business, science, education, the arts. With nothing they came and with nothing they flourished. For six centuries there has been a Jewish Krakow. By this evening those six centuries will be a rumor. They never happened. Today is history.
proljeće - ljeto 92 je ista stvar. srpski nacionalizam u najgoroj formi, njegovan i preživio najviše u srpskoj pravoslavnoj crkvi koja je najviše i angažovala ljude, uz časne izuzetke pojedinih sveštenika. narativ o muslimanima kao stranom tijelu koje treba odstraniti je tu njegovan. kada su klali turke po istočnoj bosni 42, teško da su tabirili Garašanina, nego su slušali one koji su mogli doprijeti do njih.

i nemojmo se zavaravati da je u ovo doba to nešto bolje. dečko koji je postao paradigma takve zatucanosti, Ante iz Mostara, svjedoči nam da se dehumaniziranje sasvim uspješno može vršiti i u digitalno doba. a kad ubijanje jednom krene...
ali opet nemamo stvarnog uzroka koji bi doveo do tih velikih zločina, sav teret je na počiniocima.
Chmoljo wrote: 04/08/2023 09:08 ima dobar i mučan dokumentarac na YT, "4 hours in My Lai, anatomy of massacre". ratni zločin gdje je kontekst potpuno drugačiji nego u našim ratovima, ali pokazuje kako i u biti regularan čovjek može postati sumanuti koljač i zlotvor.
sa iskustvom prošlog rata mislim da je ovo mit.

moralo je od ranije postojati zlo u pojedincu ili grupi i čekati priliku.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#265 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Chmoljo »

toska wrote: 04/08/2023 22:18 ali opet nemamo stvarnog uzroka koji bi doveo do tih velikih zločina, sav teret je na počiniocima.
Sta je to po tebi stvarni uzrok ako nije visestoljetno dehumaniziranje jedne grupe ljudi? Jesi li svjestan da je Martin Luter bio antisemit, da je krivio jevreje za isusovu sudbinu i da je to bio uobicajen narativ? Kad je trebalo pritisnuti okidac, onda vec nije bilo toliko tesko.
Chmoljo wrote: 04/08/2023 09:08 ima dobar i mučan dokumentarac na YT, "4 hours in My Lai, anatomy of massacre". ratni zločin gdje je kontekst potpuno drugačiji nego u našim ratovima, ali pokazuje kako i u biti regularan čovjek može postati sumanuti koljač i zlotvor.
sa iskustvom prošlog rata mislim da je ovo mit.

moralo je od ranije postojati zlo u pojedincu ili grupi i čekati priliku.
Postoji i psihologija rulje i ne moze svako othrvati tome kada jednom krene. Ustvari, rijetki to urade.

Dio srpskog folklora je ubijanje turaka. Koliko god se to cinilo ruznim reci, ali to je tako. Guslarski epovi, nosanje mostiju, mitologija. Ubaci malo zatucanosti, zelje za pljackom, silovanjem, dobije se divan miks spirale zla koja se nikad nece odmotati.
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#266 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by toska »

Chmoljo wrote: 04/08/2023 22:27
toska wrote: 04/08/2023 22:18 ali opet nemamo stvarnog uzroka koji bi doveo do tih velikih zločina, sav teret je na počiniocima.
Sta je to po tebi stvarni uzrok ako nije visestoljetno dehumaniziranje jedne grupe ljudi? Jesi li svjestan da je Martin Luter bio antisemit, da je krivio jevreje za isusovu sudbinu i da je to bio uobicajen narativ? Kad je trebalo pritisnuti okidac, onda vec nije bilo toliko tesko.
sa iskustvom prošlog rata mislim da je ovo mit.

moralo je od ranije postojati zlo u pojedincu ili grupi i čekati priliku.
Postoji i psihologija rulje i ne moze svako othrvati tome kada jednom krene. Ustvari, rijetki to urade.

Dio srpskog folklora je ubijanje turaka. Koliko god se to cinilo ruznim reci, ali to je tako. Guslarski epovi, nosanje mostiju, mitologija. Ubaci malo zatucanosti, zelje za pljackom, silovanjem, dobije se divan miks spirale zla koja se nikad nece odmotati.
- ne shvatamo se, Jevreji nisu napravili uzrok takvog stradanja, a za Hitlera sudbina Isusa je irelevantna.

- niko na planeti ne može počiniti takva zla ako prije nije maštao o njima (izuzev prisile).
neko se možda ne slaže ali ja sam sasvim uvjeren u to.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#267 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Chmoljo »

toska wrote: 04/08/2023 22:45
- ne shvatamo se, Jevreji nisu napravili uzrok takvog stradanja, a za Hitlera sudbina Isusa je irelevantna.
Uzimas dijelove onog recenog i ne stavljas u kontekst. Nije isusova sudbina presudila jevrejima. Ona je bila samo jedan od izgovora. Ali opet, to je bio institucionalni izgovor od strane sloja ljudi koji su bili u to vrijeme najobrazovaniji, koji su imali sistem i organizaciju prije nastanka modernih drzava. Do Hitlera je bilo vec brdo razloga zasto jevreji nisu ljudi, cak i oni koji su se germanizirali.
- niko na planeti ne može počiniti takva zla ako prije nije maštao o njima (izuzev prisile).
neko se možda ne slaže ali ja sam sasvim uvjeren u to.
To je jedna pausalna ocjena, koja je samo tvoje licno uvjerenje. Licne sudbine i lorivi su nebitni. Za precizan odgovor potreban je veci uzorak koji bi bio opipljiv, a ne subjektivni dozivljaj pojedinca.
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#268 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by toska »

Chmoljo wrote: 04/08/2023 23:00
toska wrote: 04/08/2023 22:45
- ne shvatamo se, Jevreji nisu napravili uzrok takvog stradanja, a za Hitlera sudbina Isusa je irelevantna.
Uzimas dijelove onog recenog i ne stavljas u kontekst. Nije isusova sudbina presudila jevrejima. Ona je bila samo jedan od izgovora. Ali opet, to je bio institucionalni izgovor od strane sloja ljudi koji su bili u to vrijeme najobrazovaniji, koji su imali sistem i organizaciju prije nastanka modernih drzava. Do Hitlera je bilo vec brdo razloga zasto jevreji nisu ljudi, cak i oni koji su se germanizirali.
- niko na planeti ne može počiniti takva zla ako prije nije maštao o njima (izuzev prisile).
neko se možda ne slaže ali ja sam sasvim uvjeren u to.
To je jedna pausalna ocjena, koja je samo tvoje licno uvjerenje. Licne sudbine i lorivi su nebitni. Za precizan odgovor potreban je veci uzorak koji bi bio opipljiv, a ne subjektivni dozivljaj pojedinca.
- vrtimo se u krug, rasprava je počela da su ustaše prvi počinili zločine, a ustanici uzvratili isto.
ja samo navodim da to ne mora biti pravilo i uzrok-posljedica ne ide nužno tako.

primjeri proljeće-ljeto 92. i nacistički zločini, počiniocu često nije potreban uzrok izazvan od druge strane.
ne znam šta je nejasno, a bolje objasniti ne umjem.
-------

- ja i kažem da je subjektivna procjena, ali se i sasvim uklapa u psihologiju mase,
koliko običnih ljudi, sad u BiH (ili planeti), mašta o zločinu? rekao bih sasvim dovoljno, ali trenutak i posljedice mogu biti teške.
e sad zamisli da je rat i da neka od strana to odobrava i podstiče.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#269 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Chmoljo »

toska wrote: 04/08/2023 23:14
- vrtimo se u krug, rasprava je počela da su ustaše prvi počinili zločine, a ustanici uzvratili isto.
ja samo navodim da to ne mora biti pravilo i uzrok-posljedica ne ide nužno tako.

primjeri proljeće-ljeto 92. i nacistički zločini, počiniocu često nije potreban uzrok izazvan od druge strane.
ne znam šta je nejasno, a bolje objasniti ne umjem.
pa neko prvi mora početi sa ubijanjem, to je valjda poprilično banalno. samo je stvar što ne može početi tek tako i ja pokušavam reći da je u pitanju složen proces, koji ko zna gdje je započet, možda i na strani žrtve, ali koji se usložnjava i od grudve snijega koja ide nizbrdo postaje ogromna kugla, koji se mora odigravati duži period, od strane velikog broja ljudi, sve da bi se došlo do tačke kada prvi nož prelazi preko grla.
- ja i kažem da je subjektivna procjena, ali se i sasvim uklapa u psihologiju mase,
koliko običnih ljudi, sad u BiH (ili planeti), mašta o zločinu? rekao bih sasvim dovoljno, ali trenutak i posljedice mogu biti teške.
e sad zamisli da je rat i da se to odobrava.
osveta, indoktrinacija, strah, anksioznost, ptsp? to ništa?

nema potrebe mistificirati zlo i reć, ja to ne bih nikad. tako nastaje mit o našoj bezgrešnosti. zlo nema specifične crte lice kao u stripovima, niti posebne pojavne elemente koji se mogu prepoznati samo u određenim tipovima ljudi kao što su sociopate npr. postoji vrlo dobra šansa da zlo čuči u svakom od nas, samo se aktivira na različite podražaje.

zato može čuvar nacističkog logora poslije napornog dana doći svojoj ženi i djeci i čitati priče za laku noć. zato može komšija sa kojim si odrastao doći pred tvoju kući, ubiti ti roditelje, a tebe poslati u logor. a mi sa nevjericom gledati kako je to moguće...
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#270 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by toska »

Chmoljo wrote: 04/08/2023 23:38
pa neko prvi mora početi sa ubijanjem, to je valjda poprilično banalno. samo je stvar što ne može početi tek tako i ja pokušavam reći da je u pitanju složen proces, koji ko zna gdje je započet, možda i na strani žrtve, ali koji se usložnjava i od grudve snijega koja ide nizbrdo postaje ogromna kugla, koji se mora odigravati duži period, od strane velikog broja ljudi, sve da bi se došlo do tačke kada prvi nož prelazi preko grla.
izvini, ali ovo je komplikovanje.
često je dovoljno da jedna strana ima sulude fix ideje i eto problema i zločina.

ili da pređemo na pdf Metafizika
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#271 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Chmoljo »

toska wrote: 05/08/2023 00:00
Chmoljo wrote: 04/08/2023 23:38
pa neko prvi mora početi sa ubijanjem, to je valjda poprilično banalno. samo je stvar što ne može početi tek tako i ja pokušavam reći da je u pitanju složen proces, koji ko zna gdje je započet, možda i na strani žrtve, ali koji se usložnjava i od grudve snijega koja ide nizbrdo postaje ogromna kugla, koji se mora odigravati duži period, od strane velikog broja ljudi, sve da bi se došlo do tačke kada prvi nož prelazi preko grla.
izvini, ali ovo je komplikovanje.
često je dovoljno da jedna strana ima sulude fix ideje i eto problema i zločina.

ili da pređemo na pdf Metafizika
a te sulude ideje padnu i prime se tek tako.

sve jasno :thumbup:
Grunt-SA
Posts: 96
Joined: 26/04/2021 03:54

#272 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Grunt-SA »

Vladimir Dedijer je u svojoj knjizi "Genocid nad Muslimanima"napisao da su cetnicu u podrinju na mostovima na jednu stranu mosta dovodili ljude da sviraju sa harmonikama a na drugu stranu mosta jedan dio lokomotive koji stvara buku da se ne cuju krici ljudi koje su dovodili da kolju na mostovima.Nakon sto su im porodice ubujene na takav zvjerski nacin mnogi su odlazili u Crnu Legiju jer su bili zeljni osvete.Imam prijatelja u Zagrebu ciji su roditelji ubijeni u jenom hrvatskom selu pored Doboja i on je napola poludio i on je isto zeljan osvete.Kome niko nije poginuo razmislja drugacije nego oni kome je blizak clan porodice ubijen.

https://globalanalitika.com/mladi-su-zr ... ojedinaca/
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66248
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#273 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by _BataZiv_0809 »

Zivot pise romane....pa i forum.

Da je neko Peri Trti/julies es grantu, notornom revizionisti, te 2009. godine kad je otvarao ovu temu, rekao da ce mu je nakon 13 godina jedan komi dizati iz mrtvih :D
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#274 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by sarlo »

Pokolj nad kolasinskim Romima!?
Navodno su izvrsili Nobovci.
Zna li neko nesto o tome?

Izvor ove informacije su jedna, dvije slovenacke stranice. Kad govore o unistenju Roma Slovenije samo pomenu i ovo.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#275 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Truba »

Znamo za krnjeusu 1941
Ali zasto nestade zupa Gumjera kod Prnjavora 1945

Neki dogovor o raseljavanju Poljaka
Sta su poljaci bili krivi to ne znam
Ustase :?
Post Reply