Zlatni retriveri

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#26 Re: Zlatni retriveri

Post by Pasiflora »

Dva puta napisem poruku i izbaci me!!!!!

@Zhixin, nije vazno i ako si pogrijesio, ja sam se salila, zaista :-D . Ja zaista masu vrsta ne raspoznajem, pogotovo sto uglavnom viđam ove vrste koje su (hajmo reci) uobicajene kod nas.
Evo ti malo slika, ako imas vremena - uzivaj :D :
http://www.bing.com/images/search?q=zla ... &sp=-1&sk=
http://www.bing.com/images/search?q=lab ... &sp=-1&sk=
Have a nice day i pusa maloj curi :kiss:
jasmina_mo
Posts: 59
Joined: 10/06/2013 12:08
Location: Mostar

#27 Re: Zlatni retriveri

Post by jasmina_mo »

Pasiflora wrote:
jasmina_mo wrote:Pozdrav od nas..Obecah se javiti i evo me....Bela je jucer plivala,i svidjelo joj se pravoooooo...:) Drago mi je da se nije preplasila vode,al izgleda da cu je morati dodatno paziti jer bi sada stalno zeljela u bazen...LP
:lol: :lol: :lol: :lol: znala sam!!!! Ma to su ti pravi "psi za drustvo i vodu"- majke mi to sam negdje procitala :!:
Moze li sama izaci iz bazena?
Ne moze...bazen je onaj intexov veliki,stavljen na betonsku povrsinu...nije pravi..:)....Ne moze ni uci ni izaci...jos uvijek...:)..ali pokusava stalno...:)
jasmina_mo
Posts: 59
Joined: 10/06/2013 12:08
Location: Mostar

#28 Re: Zlatni retriveri

Post by jasmina_mo »

Sada imam jos jedan problem..:)...Moja Bela ima svoju kucicu,ljetnu kuhinju kada joj je vruce...mnogo travnatog prostora za igru,,,i sve 5 do jucer...Kada bih ranije otvorila kucna vrata,samo bi dosla do njih,ja bih je upozorila i ne bi ni pokusala uci...Medutim....muz i djeca su je jucer pustili da ude,,,i naravno sada ne mogu otvoriti kucna vrata da ona nije tik pored noga...i odmah unutra..:)...ima li sanse da je odviknem????Jos je mala,nisam je jos pocela dresirati,jel istina da trebam poceti tek od 3 mjeseca????....
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#29 Re: Zlatni retriveri

Post by Pasiflora »

Sada bas... "poceti dresirati" mi zvuci kao nesto sto ima pocetak i kraj. Nije bas tako. Dresura (kao i odgoj djece) pocinje sa dolaskom u porodicu i traje zauvijek. Vidis kako si uspjela Belicu nauciti da ne ulazi (upozorila bi je), znaci ona je svjesna onoga sto joj se govori (u određenom stupnju, ipak je jos beba :-D ).
Naravno da joj se vise sviđa sa vama biti u kuci gdje se stalno nesto desava (nego sama napolju) + cijela kuca (iz njezine perspektive) divno mirise na porodicu i ona bi tako rado ostala unutra zauvijek - vjerovatno Bela ovako ili slicno razmislja :D
Ne zanm sta bi trebala - mozda staviti neku prepreku koju ne moze preci, ali je svaki put upozoriti sa odlucnim NE kad pokusa preci prepreku. Probaj tako nekako.

A da razmislis jos jednom - mozda ona u stvari moze biti sa vama u kuci :zoka:
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#30 Re: Zlatni retriveri

Post by Pasiflora »

Umalo da zaboravim: dobro je sto ne moze sama uci u bazen, ali ga ipak prekrij necim. Mali psi su looodi ko kupus. Brzo ce ona smisliti kako da uđe, ali bi se moglo desiti da ne bude nikoga kuci kad odluci izaci :roll: . Pls, pazi na to
jasmina_mo
Posts: 59
Joined: 10/06/2013 12:08
Location: Mostar

#31 Re: Zlatni retriveri

Post by jasmina_mo »

Hm..hvala jos jednom na savjetima...Svjesna sam da je odgoj vec poceo,pametna je i vec zna mnogo toga,mislila sam vise na bukvalnu dresuru...ljubav i napor u komadu tipa sjedi,lezi,mjesto..citala sam da krece sa 3 mjeseca..Sto se tice kuce i Bele u njoj ehhh..toliko je volim da mi veoma malo fali,nisam je bas ni izbacila odmah kada je usla..ali sa troje male djece i muzem koji je takoder kao veliko dijete,,,,uz to svi muski...a ja za njima kupim po cijeli dan...ne znam da li bi bas izdrzala i sa Belom unutra...Inace smo po cijeli dan vani sa njom..barem jedno od nas je uvijek tu...sama je samo preko noci...nije zatvorena,a pametnica nikada,cak ni prvog dana nije pokusala otici do kapije...:).....Sto se bazena tice...kako vec rekoh male su sanse da neko nije kod kuce,svakako cu pripaziti...
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#32 Re: Zlatni retriveri

Post by Pasiflora »

jasmina_mo wrote:..,,uz to svi muski...a ja za njima kupim po cijeli dan...ne znam da li bi bas izdrzala i sa Belom unutra...Inace smo po cijeli dan vani sa njom...
I kod mene su svi muski, ukljucujuci i psa. Ti si barem psa zenskog nabavila, da ti pojaca prosjek :D
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#33 Re: Zlatni retriveri

Post by febo_acm »

Pasiflora wrote:Dva puta napisem poruku i izbaci me!!!!!

@Zhixin, nije vazno i ako si pogrijesio, ja sam se salila, zaista :-D . Ja zaista masu vrsta ne raspoznajem, pogotovo sto uglavnom viđam ove vrste koje su (hajmo reci) uobicajene kod nas.
Evo ti malo slika, ako imas vremena - uzivaj :D :
http://www.bing.com/images/search?q=zla ... &sp=-1&sk=
http://www.bing.com/images/search?q=lab ... &sp=-1&sk=
Have a nice day i pusa maloj curi :kiss:
Sad ću ih naučiti da razlikujem :D
Znači ideja da nabavim psa postoji čitav moj život, a aktivirala se prije jedno 9-10 mjeseci. Tako u prvom mjesecu sam se odlučio za labrador retrivera, čokoladnog, i sve pročitao o njemu :D Dobar pas, inteligentan, dobar sa djecom...Onda sam krenuo u drugom pravcu, više sam bio zainteresovan za psa koji će moći zaštiti i stan i nas(da se ja više ne moram tući :P a i bice prazan svaki dan po 7-8 sati ) tako da sam razmišljao o rotvajeru, cane corsu, vucijaku, potom i o dobermanu(ponajvise zbog slika pakice)... Kako sam skonto da sam uzeo u razmatranje većinu popularnih rasa odlučio sam da istražujem rasu po rasu i to po abecedi :D To je trajalo jedno 4 mjeseca. Tako da sam u tom periodu posato expert za osnovne kakateristike, narav, ponasanje i slicno :D Eliminisao sam velike pse, čupave pse, pse "igračke" i ostao stafford. Još kako su ga 3-4 poznanika imala tako sam se još više informisao i odlučio. Jaran ima komšiju koji je u tom periodu dobio prvobirano štene iz legla i to je bilo to :D

:sax:
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#34 Re: Zlatni retriveri

Post by febo_acm »

jasmina_mo wrote:Sada imam jos jedan problem..:)...Moja Bela ima svoju kucicu,ljetnu kuhinju kada joj je vruce...mnogo travnatog prostora za igru,,,i sve 5 do jucer...Kada bih ranije otvorila kucna vrata,samo bi dosla do njih,ja bih je upozorila i ne bi ni pokusala uci...Medutim....muz i djeca su je jucer pustili da ude,,,i naravno sada ne mogu otvoriti kucna vrata da ona nije tik pored noga...i odmah unutra..:)...ima li sanse da je odviknem????Jos je mala,nisam je jos pocela dresirati,jel istina da trebam poceti tek od 3 mjeseca????....
E sad... Sličan problem. Ja nisam dao Lilly na krevet u mojoj sobi ni slučajno... Borio se danima i to samo zato što uveče nije htjela da spava na podu. Ja jedan dan dođem sa kafe kući i ona leži na krevetu kod mame. Od tog dana sam bio nemoćan :D Međutim, prije ili kasnije sam je morao pustiti gore.
U tvom slučaju, prvo reci ukućanima da se svi držite istih pravila. Ti može psa učiti jednoj stvari 2 mjeseca, a neko od ukućana to može pokvariti za 1 minut. Nikakav rok ne postoji. Pas mora da se uči od prvog ulaska u stan. Treba da ulazi iza tebe, da izlazi poslije tebe itd itd. Čisto da zna da si ti glavna. Ako u tome popustiš na početku, kasnije je belaj. Zlatni retriver je super pametan i on uči super-ultra-brzo :D Znači odmah kreni sa dresurom. Lilly je sa 2 mjeseca i 2 sedmice znala 3 komande. Sada zna 6-7 i ima 4.5 mjeseca. Ne forsiram, samo vježbamo ove osnovne. Neki intenzivniji trening i dresuru ću početi sa 6 mjeseci dok se i mozak malo razvije :D :D Najvažnije je, po meni, da zna svoje ime,dođi i mjesto. To je glavno i uz to dodaj sjedi i čekaj ;) Kasnije ide ono skoči-hop, donesi, pusti i naravno NE I FUJ. NE I FUJ OBAVEZNO.
:mrgreen:
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#35 Re: Zlatni retriveri

Post by Pasiflora »

Malena ti je stvarno prekrasna. Doduse, da ne lazem, imam malo predrasude prema "opasnim" vrstama. Savrseno sam svjesna da je sve u odgoju, ali mi adrenalin malo skoci kad vidim pita ili amstafa bez nadzora.
Moj sin je htio da uzmemo dobermana (bio je tada u godinama kad je imao potrebu da izgleda zaj**ano :D ), ali sam ja insistirala da mora biti "dobrocudan" pas. Priznajem da me je sada lijepo strah kada skontam koliko malo sam o psima znala u ta doba. Sasvim slucajno je odluka pala na zlatnog retrivera i cini mi se da nikada vise ne bih mogla zivjeti bez zlatnog :-D To je tako prekrasan i dobrocudan pas, toliko zahvalan za svaku truncicu ljubavu koju mu covjek pruzi. Istovremeno tako postuje hijerarhiju - muza i sinove respektira maximalno, mene malo manje jer mu ja malo vise pustam, ali sta mogu, ne smeta meni, a ni njemu :zoka:
Nije vazno ni sto se linja za pozvizditi, moja odluka je uvijek zlatni. Sada kada znam sve sto znam mislim da smo trebali odabrati djevojcicu jer su one privrzenije porodici. Izbor je pao na decka iz prostog razloga sto ja tada nisam ni znala ni razmisljala o sterilizaciji kujice ili sl.
U svakom slucaju - ni trunke se u ovih 9 godina nismo pokajali sto smo uzeli zlatnog.
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#36 Re: Zlatni retriveri

Post by pakica_ »

tako sam i ja rekla: nikad vise bez dobermana i avlijanera hehe :)
u pocetku kad sam mislila da cu dobit bastino stene, izucavala sam dobere 4 mjeseca, sto na netu, sto ganjajuci ljude po gradu haha :) od parenja do okota, jer nijedna druga pasmina nije dolazila u obzir.. dober mi je uvijek bio najdrazi- savrsen s djecom, odlican kompanjon, vijeran do smrti, maza, dzinovski lap dog, a opet ostar s kim treba biti i odlican/odlucan cuvar, te jedna od par rasa koje se ne moraju trenirati na odbranu (cak sam citala da je jedina takva pasmina, al' ne vjerujem u to hehe)..
a uz nalu sam naucila da su avlijaneri zahvalniji od mnogih markiranih kerova, a Boga mi i zdraviji :) helem, to su moji izbori.. ono sto jos moram da probam su vajmaraneri, stafovi i mooozda vizle, al' druge ne bih hehe.. i ako bih ikad iz nekog razloga morala imati malog psa, to bi bio ili jack russel ili mini pinc :)
jasmina_mo
Posts: 59
Joined: 10/06/2013 12:08
Location: Mostar

#37 Re: Zlatni retriveri

Post by jasmina_mo »

Pasiflora wrote:
jasmina_mo wrote:..,,uz to svi muski...a ja za njima kupim po cijeli dan...ne znam da li bi bas izdrzala i sa Belom unutra...Inace smo po cijeli dan vani sa njom...
I kod mene su svi muski, ukljucujuci i psa. Ti si barem psa zenskog nabavila, da ti pojaca prosjek :D
Hahhah Upravo o tome sam razmisljala kod nabavke psa :lol: ..Salim se..istina je da kada me ljudi pitaju zastto zenka,nekako ih vecina izbjegava...ja kazem zato jer je razlika izmedu zenke i muzjaka kao i izmedu zene i muskarca,miroljubivije,pitomije,privrzenije,osjecajnije... :)
jasmina_mo
Posts: 59
Joined: 10/06/2013 12:08
Location: Mostar

#38 Re: Zlatni retriveri

Post by jasmina_mo »

Zhìxin wrote:
jasmina_mo wrote:Sada imam jos jedan problem..:)...Moja Bela ima svoju kucicu,ljetnu kuhinju kada joj je vruce...mnogo travnatog prostora za igru,,,i sve 5 do jucer...Kada bih ranije otvorila kucna vrata,samo bi dosla do njih,ja bih je upozorila i ne bi ni pokusala uci...Medutim....muz i djeca su je jucer pustili da ude,,,i naravno sada ne mogu otvoriti kucna vrata da ona nije tik pored noga...i odmah unutra..:)...ima li sanse da je odviknem????Jos je mala,nisam je jos pocela dresirati,jel istina da trebam poceti tek od 3 mjeseca????....
E sad... Sličan problem. Ja nisam dao Lilly na krevet u mojoj sobi ni slučajno... Borio se danima i to samo zato što uveče nije htjela da spava na podu. Ja jedan dan dođem sa kafe kući i ona leži na krevetu kod mame. Od tog dana sam bio nemoćan :D Međutim, prije ili kasnije sam je morao pustiti gore.
U tvom slučaju, prvo reci ukućanima da se svi držite istih pravila. Ti može psa učiti jednoj stvari 2 mjeseca, a neko od ukućana to može pokvariti za 1 minut. Nikakav rok ne postoji. Pas mora da se uči od prvog ulaska u stan. Treba da ulazi iza tebe, da izlazi poslije tebe itd itd. Čisto da zna da si ti glavna. Ako u tome popustiš na početku, kasnije je belaj. Zlatni retriver je super pametan i on uči super-ultra-brzo :D Znači odmah kreni sa dresurom. Lilly je sa 2 mjeseca i 2 sedmice znala 3 komande. Sada zna 6-7 i ima 4.5 mjeseca. Ne forsiram, samo vježbamo ove osnovne. Neki intenzivniji trening i dresuru ću početi sa 6 mjeseci dok se i mozak malo razvije :D :D Najvažnije je, po meni, da zna svoje ime,dođi i mjesto. To je glavno i uz to dodaj sjedi i čekaj ;) Kasnije ide ono skoči-hop, donesi, pusti i naravno NE I FUJ. NE I FUJ OBAVEZNO.
:mrgreen:
Hvala ti na inf.Sada cu da te iskoristim max :D Zna vec ime,i dodi...citala sam o dresuri po netu,ali voljela bih i ovako popricati o metodama...kako nauciti psa NE i FUJ?????' Pripremiti novinu?Sta koristiti kao uzorak???Zapovjedni ton,grublji,glasniji????
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#39 Re: Zlatni retriveri

Post by febo_acm »

Pasiflora wrote:Malena ti je stvarno prekrasna. Doduse, da ne lazem, imam malo predrasude prema "opasnim" vrstama. Savrseno sam svjesna da je sve u odgoju, ali mi adrenalin malo skoci kad vidim pita ili amstafa bez nadzora.
To je određeni rizik koji pasmina nosi sa sobom. I sam imam stafforda i ja ga ne smijem pustiti bez povodca, ne zato što će nekog ujesti, već me strah da ne podleti pod auto :D U principu stafford nikada ne bi trebao da skoči na čovjeka(vjerovatno ni pit), nego postoji ta "potencijala urođena" netrepljivost prema drugim psima(zbog prijašnjene izvorne namjene).
jasmina_mo wrote:Hvala ti na inf.Sada cu da te iskoristim max :D Zna vec ime,i dodi...citala sam o dresuri po netu,ali voljela bih i ovako popricati o metodama...kako nauciti psa NE i FUJ?????' Pripremiti novinu?Sta koristiti kao uzorak???Zapovjedni ton,grublji,glasniji????
Ja malo dreknem, dubljim tonom, i kažem fuj to i ne(na početku sam imao novinu i malo je lagano puknem po butini, samo da osjeti upozorenje). Nakon određenog broja ponavljanja ona poveže ne-fuj-novinu-batine. Kasnije je dovoljno samo ne i fuj. Danas kad me iznervira odma dobije šamar :D

@edit
ženke su zakon, kako god :D
jasmina_mo
Posts: 59
Joined: 10/06/2013 12:08
Location: Mostar

#40 Re: Zlatni retriveri

Post by jasmina_mo »

Image

Ova poza mi je omiljena..malo je i porasla....moja Bela... :)
jasmina_mo
Posts: 59
Joined: 10/06/2013 12:08
Location: Mostar

#41 Re: Zlatni retriveri

Post by jasmina_mo »

Zhìxin wrote:
Pasiflora wrote:Malena ti je stvarno prekrasna. Doduse, da ne lazem, imam malo predrasude prema "opasnim" vrstama. Savrseno sam svjesna da je sve u odgoju, ali mi adrenalin malo skoci kad vidim pita ili amstafa bez nadzora.
To je određeni rizik koji pasmina nosi sa sobom. I sam imam stafforda i ja ga ne smijem pustiti bez povodca, ne zato što će nekog ujesti, već me strah da ne podleti pod auto :D U principu stafford nikada ne bi trebao da skoči na čovjeka(vjerovatno ni pit), nego postoji ta "potencijala urođena" netrepljivost prema drugim psima(zbog prijašnjene izvorne namjene).
jasmina_mo wrote:Hvala ti na inf.Sada cu da te iskoristim max :D Zna vec ime,i dodi...citala sam o dresuri po netu,ali voljela bih i ovako popricati o metodama...kako nauciti psa NE i FUJ?????' Pripremiti novinu?Sta koristiti kao uzorak???Zapovjedni ton,grublji,glasniji????
Ja malo dreknem, dubljim tonom, i kažem fuj to i ne(na početku sam imao novinu i malo je lagano puknem po butini, samo da osjeti upozorenje). Nakon određenog broja ponavljanja ona poveže ne-fuj-novinu-batine. Kasnije je dovoljno samo ne i fuj. Danas kad me iznervira odma dobije šamar :D

@edit
ženke su zakon, kako god :D
:thumbup:
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#42 Re: Zlatni retriveri

Post by febo_acm »

pakica_ wrote:ono sto jos moram da probam su vajmaraneri, stafovi i mooozda vizle, al' druge ne bih hehe.. i ako bih ikad iz nekog razloga morala imati malog psa, to bi bio ili jack russel ili mini pinc :)
Meni je i minijaturni snaucer lud :D
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#43 Re: Zlatni retriveri

Post by Pasiflora »

Belica je stvarno ko med medeni :-D
A evo i nas od prosle sedmice kada su bile grozne vrucine. Ono iza je nasa drugarica Mini:
Image
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#44 Re: Zlatni retriveri

Post by Pasiflora »

...
jasmina_mo
Posts: 59
Joined: 10/06/2013 12:08
Location: Mostar

#45 Re: Zlatni retriveri

Post by jasmina_mo »

Pasiflora wrote:Belica je stvarno ko med medeni :-D
A evo i nas od prosle sedmice kada su bile grozne vrucine. Ono iza je nasa drugarica Mini:
Image
Divan je..... :thumbup: ..veliki decko...poljubac od nas za vas dvoje....
jasmina_mo
Posts: 59
Joined: 10/06/2013 12:08
Location: Mostar

#46 Re: Zlatni retriveri

Post by jasmina_mo »

Evo mene opet sa pitanjem... :)....Bio nam je vet.prosle sedmice,Belica primila vakcine i rekao mi je kako joj je dlaka mat...Eh,ja sam citala da se u stenaca obnavlja dlaka..tj da ce uskoro opadati...i da nema potrebe prije napunjena tri mjeseca davati nesto za dlaku...ali da i vas iskusnije pitam za savjet...Poljubac...:)
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#47 Re: Zlatni retriveri

Post by pakica_ »

jasmina_mo wrote:Evo mene opet sa pitanjem... :)....Bio nam je vet.prosle sedmice,Belica primila vakcine i rekao mi je kako joj je dlaka mat...Eh,ja sam citala da se u stenaca obnavlja dlaka..tj da ce uskoro opadati...i da nema potrebe prije napunjena tri mjeseca davati nesto za dlaku...ali da i vas iskusnije pitam za savjet...Poljubac...:)
kad primjetis da joj je otpalo ono "paperje" i ako joj jos uvijek bude matirana dlaka, onda joj mozes dati nesto za dlaku.. sad je jos uvijek mala i mekana i nije to ta dlaka koja ce je pratiti, dobro si citala hehe
jasmina_mo
Posts: 59
Joined: 10/06/2013 12:08
Location: Mostar

#48 Re: Zlatni retriveri

Post by jasmina_mo »

Hvala ti pakice.....:)
User avatar
online_zarada
Posts: 26
Joined: 27/02/2013 20:03

#49 Re: Zlatni retriveri

Post by online_zarada »

ima li iko za prodat ili ne daj Bože poklonit retriver labradora,volio bih mlađem bratu ,ako ima nek pošalje PM i slike , kontakt

:-) hvala !
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#50 Re: Zlatni retriveri

Post by pakica_ »

online_zarada wrote:ima li iko za prodat ili ne daj Bože poklonit retriver labradora,volio bih mlađem bratu ,ako ima nek pošalje PM i slike , kontakt

:-) hvala !
pa hoces zlatnog retrivera ili labrador retrivera? ima par labradora u praci.. a ako hoces stene, Boga mi, mislim da ces morat izvalit keš ;)
Post Reply