Zlatni ljiljani ostaju bez penzija?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

badrhari

Zlatni ljiljani ostaju bez penzija?

Post by badrhari » 22/04/2011 22:51

Nakon odluke ustavnog suda o proglašenju neustavnim uredbe o povoljnijim uslovima penzionisanja, oko 500 zlatnih ljiljana ostaju bez penzija.Vlada FBiH 2006 godine donosi uredbu o povoljnijim uslovima penzionisanja zlatnih ljiljana,te su po istoj uredbi većina zlatnih ljiljana otišli u penziju.Istina je da su imali prilično visoke penzije,prosjek oko 700-800 km,te da su relativno mladi i da nisu imali puno radnog staža,istina je da ima svakakvih zlatnih ljiljana,isto tako možda nije uredu da neko očekuje da država doživotno nekome plaća za ono što je obaveza svakog gradjanina tj. da brani svoju državu al mislim da nije uredu da ti dobitnici zlatnog ljiljana postanu socijalni slučajevi,ipak su oni neki odabrani borci(nekakvi naši heroji).Šta vi mislite o ovoj temi?

Better Man
Been thanked: 1 time

Re: Zlatni ljiljani ostaju bez penzija?

Post by Better Man » 23/04/2011 18:06

Nije dobro za drzavu da se mladi i radno sposbni ljudi salju u penziju. Treba ukinuti sve uredbe o povoljnijem penzionisanju bivisih i sadasnjih pripadnika oruzanih snaga. Sramota je da covjek sa 40 godina ide u penziju i ima veca primanja od vecine zaposlenih koji rade po 8 i vise sati.

zelenashica

Post by zelenashica » 23/04/2011 18:13

Better Man wrote:Nije dobro za drzavu da se mladi i radno sposbni ljudi salju u penziju. Treba ukinuti sve uredbe o povoljnijem penzionisanju bivisih i sadasnjih pripadnika oruzanih snaga. Sramota je da covjek sa 40 godina ide u penziju i ima veca primanja od vecine zaposlenih koji rade po 8 i vise sati.

:thumbup:

lajkujMe

Post by lajkujMe » 23/04/2011 21:13

iskreno svaka cast braniocima nase lijepe domovine, ali ako nije invalid i star da ne moze raditi e onda nema penzije, ako mozes radit onda radi i sam za sebe se brini, ono sto bi ja njima dao je posao a ne penziju

badrhari

Post by badrhari » 23/04/2011 23:11

Sad ti ljudi vjerovatno imaju 50 i više godina,od tih zlatnih ljiljana vjerovatno je pola teži ratni vojni invalidi al bi vjerovatno pristali i 2006 i danas da ih zaposle u dobrostojećim državnim firmama-makar su to zaslužili.Al vjerovatno se nemogu zaposlit u dobrim firmama,zbog tatinih sinova.Kakvi smo mi bošnjaci,najbolje bi bilo da im damo metle u ruke nek čiste ulice-nek mi nezamjere ljudi koji rade u komunalnom,nisam imao namjeru da im vrijedjam zanimanje.

lajkujMe

Post by lajkujMe » 24/04/2011 00:24

badrhari wrote:Sad ti ljudi vjerovatno imaju 50 i više godina,od tih zlatnih ljiljana vjerovatno je pola teži ratni vojni invalidi al bi vjerovatno pristali i 2006 i danas da ih zaposle u dobrostojećim državnim firmama-makar su to zaslužili.Al vjerovatno se nemogu zaposlit u dobrim firmama,zbog tatinih sinova.Kakvi smo mi bošnjaci,najbolje bi bilo da im damo metle u ruke nek čiste ulice-nek mi nezamjere ljudi koji rade u komunalnom,nisam imao namjeru da im vrijedjam zanimanje.

jarane komunalci imaju gospodski posao posebno sto im je plata 1000 KM i nema im sefa iza glave i sve sto moraju je bockati papirice ili mesti ulicu ;-) i to samo onoliko koliko oni hoce posto nema sefa iza tebe :lol:

zelenashica

Post by zelenashica » 24/04/2011 00:35

badrhari wrote:Sad ti ljudi vjerovatno imaju 50 i više godina,od tih zlatnih ljiljana vjerovatno je pola teži ratni vojni invalidi al bi vjerovatno pristali i 2006 i danas da ih zaposle u dobrostojećim državnim firmama-makar su to zaslužili.Al vjerovatno se nemogu zaposlit u dobrim firmama,zbog tatinih sinova.Kakvi smo mi bošnjaci,najbolje bi bilo da im damo metle u ruke nek čiste ulice-nek mi nezamjere ljudi koji rade u komunalnom,nisam imao namjeru da im vrijedjam zanimanje.

Nek vrate sve primljene penzije do sada pa nek im daju ponovo kad budu stekli uslov za "pravu "penziju.RVI u ovo ne raluna,ima revizija pa bujrum ko smije na reviziju.

jutarnji

Post by jutarnji » 24/04/2011 01:41

lajkujMe wrote:iskreno svaka cast braniocima nase lijepe domovine, ali ako nije invalid i star da ne moze raditi e onda nema penzije,

zelenashica wrote:Nek vrate sve primljene penzije do sada pa nek im daju ponovo kad budu stekli uslov za "pravu "penziju.RVI u ovo ne raluna,ima revizija pa bujrum ko smije na reviziju.

Better Man wrote:Nije dobro za drzavu da se mladi i radno sposbni ljudi salju u penziju. Treba ukinuti sve uredbe o povoljnijem penzionisanju bivisih i sadasnjih pripadnika oruzanih snaga. Sramota je da covjek sa 40 godina ide u penziju i ima veca primanja od vecine zaposlenih koji rade po 8 i vise sati.

Sreca pa se vas troje u toj zemlji nista ne pitate.

shibonja

Post by shibonja » 24/04/2011 07:51

Da nije bilo nasih Zlatnih Ljiljana i njihovih saboraca a i ja sam jedan od njih (saboraca) nebi danas bilo ni tog ustavnog suda ni tih podrumasa koji sjede na debelim koznim foteljama i kroje sudbinu onih koji su im to omogucili!..necu vise pisati da nebih bio banovan... :x

zelenashica

Post by zelenashica » 24/04/2011 09:59

jutarnji wrote:Sreca pa se vas troje u toj zemlji nista ne pitate.

Ja bih prije kazala da je nesreća.Mislim da je dati nekome penziju sa četrdesetak godina života čista glupost,nekome ko je zdrav i sposoban da radi i od svog rada živi.
Na jednu stranu su naravno RVI ali oni koji su zdravi i sposobni bujrum u traženje posla.
Mislim da se sve ovo treba gledati realno a ne subjektivno kolega @jutarnji.
Po meni je najveći apsurd da moj rođak koji je dobitnik zlatnog ljiljana penzinisan a '66 je godište ima penziju a njegov otac koji je bolestan i star i puni radni staž nema ni polovinu njegove penzije.
Last edited by zelenashica on 24/04/2011 10:09, edited 1 time in total.

Desert Wind

Post by Desert Wind » 24/04/2011 10:04

meni je licno zao sto tih 500tinjak zlatnih ljiljana nije otprdilo negdje vani pa zaradilo BMWove i stanove i lovu - pa ostavilo na milost i nemilost cestitim vojnicima sa kokardama da prave sarajevo i sa-x forum po svojoj zelji i vidjenju...

a ne da ko pravi manekeni turiraju po brdima cukama i subama BIH na dvocifrenim minusima sa par metaka i korom 'ljeba dnevno...

sram ih bilo... :mrgreen:

zamjerim im jos sto su uopste ikad ustali u odbranu naroda i drzave koji nema grama mozga...
trebali su je pustit hadaljima koji lijece pišalinom da zavedu red.... al eto

skupi su nam za platit reket 500 000 maraka mjesecno dok barem 10-20 puta vise mjesecno se potrosi za kupovinu najnovijih dzipova narkodilerima i mafijaskim bossovima... - oni jebiga ne smetaju :zjev:

lajkujMe

Post by lajkujMe » 24/04/2011 10:19

jutarnji wrote:
lajkujMe wrote:iskreno svaka cast braniocima nase lijepe domovine, ali ako nije invalid i star da ne moze raditi e onda nema penzije,

zelenashica wrote:Nek vrate sve primljene penzije do sada pa nek im daju ponovo kad budu stekli uslov za "pravu "penziju.RVI u ovo ne raluna,ima revizija pa bujrum ko smije na reviziju.

Sreca pa se vas troje u toj zemlji nista ne pitate.

nema potrebe vrijeđati, imam svoje objektvino misljenje, upravu su da nije bilo boraca ko su odbranili BIH ne bih ni ja ovdje sad bio ziv i pricao, ali nasa drzava je siromasna i osim sto treba ukinuti sve plate i beneficije ne radnim politicarima također ne treba dati penzije borcima koji ITEKAKO mogu raditi, i ja sad ne govorim da borce mars napolje ili nesto takvo nego su im trebali od starta obezbjediti siguran posao (hajmo reci u drzavnoj upravi i slicno) nego im penziju pa se odmaraju kuci dok ne umru. mislim kakav je to zivot? samo sjedis kuci i nista ne radis a mozes, ili se mangupiras po kafanama i vracas se kuci mrtav pijan a jos uvjek ti dosadno.

Desert Wind

Post by Desert Wind » 24/04/2011 10:30

:thumbup: :dance: :run:

zelenashica

Post by zelenashica » 24/04/2011 11:01

Desert Wind wrote:

Vama dvojici ako se plaćaju penzije ljudima koji je mogu zaraditi i za vaše majke i očeve bujrum pa plaćajte.Ja imam svoje misljenje i ne mijenjam ga lako.Najveći je apsur radno sposobnom čovjeku dati socijalu,jer ovakve penzije za ljude koji mogu zaraditi platu su za mene socijalna pomoć.

Ne vidim razloga zašto dati penziju nekom ko je zlatni ljiljan a radno sposoban.Sasvim je ok dati mu dodatak na platu ali ne i izržavati i njega i njegovu porodicu jer je bio patriota(što je na kraju krajeva dužnost svakog čovjeka).

shibonja

Post by shibonja » 24/04/2011 11:12

Desert Wind wrote:

:thumbup: :) :bih:

lajkujMe

Post by lajkujMe » 24/04/2011 11:35

jos samo da dodam, ukinuti penzije politicarima također cuj 4 godine radio pa u penziju :x

zelenashica

Post by zelenashica » 24/04/2011 12:05

lajkujMe wrote:jos samo da dodam, ukinuti penzije politicarima također cuj 4 godine radio pa u penziju :x

:thumbup:
Ma ukinuti sve benificirane i povlaštene penzije.

metronom

Post by metronom » 24/04/2011 16:44

shibonja wrote:
Desert Wind wrote:

olako se ljudi ovdje razbacuju terminima kao sto su povlastene ili beneficirane penzije, a realno nemaju pojma sta to uopste znaci. Predstavlja se u javnosti namjerno da su to kao neke nezasluzene penzije, da se te penzije isplacuju na teret budzeta, kako nam se za njih oduzima od usta... A je li neko razmisljao o tome sto bi neki oficir koji je desetljecima u penzioni fond uplacivao ogromna sredstva, daleko iznad prosjeka, danas trebao da se zadovolji sa penziom nekoga ko je u isti fond uplatio recimo 10 puta manje?! U ostalom, te pare su lezale u pio na posebnom podracunu i mogle su se iskljucivo koristiti za vojne penzije. Ne moram ni reci da je nestalo vise stotina miliona KM sa tog podracuna! Znaci u principu se ne krade od nas, vec od "beneficiranih". Vjerovatno su drugi penzioneri svoje penzije dobili od para ukradenih od "beneficiranih" i ko zna za sta su jos koristene te pare. Protiv PIO-a je podnesena tuzba zbog ovoga. A sad PIO kao nekome prijeti da ce ukinut penzije! Nek oni radije traze dobre advokate da sto manje sviraju klavir...

zelenashica

Post by zelenashica » 24/04/2011 17:39

metronom wrote:
olako se ljudi ovdje razbacuju terminima kao sto su povlastene ili beneficirane penzije, a realno nemaju pojma sta to uopste znaci. Predstavlja se u javnosti namjerno da su to kao neke nezasluzene penzije, da se te penzije isplacuju na teret budzeta, kako nam se za njih oduzima od usta... A je li neko razmisljao o tome sto bi neki oficir koji je desetljecima u penzioni fond uplacivao ogromna sredstva, daleko iznad prosjeka, danas trebao da se zadovolji sa penziom nekoga ko je u isti fond uplatio recimo 10 puta manje?! U ostalom, te pare su lezale u pio na posebnom podracunu i mogle su se iskljucivo koristiti za vojne penzije. Ne moram ni reci da je nestalo vise stotina miliona KM sa tog podracuna! Znaci u principu se ne krade od nas, vec od "beneficiranih". Vjerovatno su drugi penzioneri svoje penzije dobili od para ukradenih od "beneficiranih" i ko zna za sta su jos koristene te pare. Protiv PIO-a je podnesena tuzba zbog ovoga. A sad PIO kao nekome prijeti da ce ukinut penzije! Nek oni radije traze dobre advokate da sto manje sviraju klavir...

Ko mu je zaradio te novce koje je uplaćivao u fond?
Koliko znam vojno lice niti išta proizvodi niti prodaje...stoga i plate su dobijali od budžeta na teret drugih poreskih obveznika.
Prema tome i u PIO su uplaćivali novac poreskih obveznika.
Mislim da je nerealno da vojno lice sa VSS ima par puta veću platu od lica sa VSS u nekom drugom sektoru,uz to još državnom.

Black swan

Post by Black swan » 24/04/2011 17:55

sva sreća niko se od nas ne pita :D

već se pita koliko privreda može podnijeti

a para je sve manje

metronom

Post by metronom » 24/04/2011 18:37

zelenashica wrote:
metronom wrote:

Ko mu je zaradio te novce koje je uplaćivao u fond?
Koliko znam vojno lice niti išta proizvodi niti prodaje...stoga i plate su dobijali od budžeta na teret drugih poreskih obveznika.
Prema tome i u PIO su uplaćivali novac poreskih obveznika.
Mislim da je nerealno da vojno lice sa VSS ima par puta veću platu od lica sa VSS u nekom drugom sektoru,uz to još državnom.

o Boze! Za tvoje dobro, se iskreno nadam da imas manje od 14 godina.
Vojno lice ne proizvodi, ali pruza usluge. To je posebna vrsta sluzbe definisana zakonom. Vojno lice ulaze osim svog rada u posao i svoj zivot, njegov posao je sigurnost zemlje i za nju je spreman i obavezan da da svoj zivot, sto civil ne mora biti. Plate vojnih lica u svim normalnim zemljama su iznadprosjecne i to s razlogom. Vojna sluzba namece brojne obaveze svakom pripadniku, oduzima mu mnoga prava koja drugi radnici imaju. Njihove plate mogu biti vise od mnogih u drugim, civilnim strukama i ne vidim u tome nista lose. To je strateska "djelatnost". Ne mozes njima odredjivati plate kao radniku u trafici. Oni moraju biti motivirani, fizicki i psihicki spremni na sve situacije itd. Recimo kod nas sudije imaju enormne plate u odnosu na prosjecne, ali je to isto najnormalnije lao i svugdje u svijetu, jer moraju biti nezavisni. Drzavno uredjenje, sigurnost, sudstvo itd, su puno kompleksnije price. Ne mozes samo praviti neke banalne infantilne usporedbe.

U svakom slucaju, od njihovih plata su se pare uplacivale na poseban podracun bas da bi se isplacivale penzije bez da se opterecuje PIO i da utice na druge penzije. I sta se desi? Neko za vojne penzionere smisli debilan termin "beneficirani" i odmah se neinformisani upale ko kutnjaci, bez da se imalo potrude da sagledaju problem u globalu i vide ko je tu koga opljackao.

Black swan

Post by Black swan » 24/04/2011 18:55

ne smiješ porediti sudije i vojnike... pretpostavljam da je jednih mnogo puta manje od drugih

MajcinaDusica

Post by MajcinaDusica » 24/04/2011 19:08

Teorija zavjere: uništi radno-sposobne, inteligentne, samosvjesne ljude koji znaju šta hoće tako što ćeš ih skloniti sa tržišta rada, dati im penzijicu nek životare dok ne prestanu biti radno-sposobni, inteligentni i samosvjesni, a to im sve predstaviti kao veliku počast pa će oni tebi biti zahvalni dovoljno da možeš s njima manipulisati.

I što je najgore, sad je kasno. Da im se onda kad su se demobilisali organizirala kakva konkretna obuka od istih para koje su im isplaćene da ne rade, dali im se projekti u ruke da rade, i oni i cijela zemlja bi sada bili bar mali koračić naprijed.

travar

Post by travar » 24/04/2011 19:12

Gdje ja živim :-? :roll:

selac

Post by selac » 24/04/2011 19:25

Pozdravv istinskim braniocima jedine nam BIH.A samo bih nesto da kazem ovim koji imaju nesto protiv . Zlatnih ljiljana i svih istinskih branioca.Sram da vas bude i sigurno niste jedni od onih koji su branili bosnu i bolje i da niste.Uopste neznate ko su bili ljiljani u ratu i sta su dali za ovu Bosnu .70% ljiljana je u ratu ranjeno i vecina je bila u vojsci i niko od njih ,nije otisao u penziju sto mu se islo vec je smanjenjem oruzani snaga receno da dobitnici priznanja nemogu ostati u vojsci i da im se omogucava da idu u prijevremenu penziju.Dakle pitam sve one koji su protiv ljiljana dali su sa ljiljanom u ratu bili rame uz rame i i dali je bolje raditi za platu od 1500 koliko moj cin ima u vojsci ili biti u penziji za 600 km.Zbog nekih je trbalo pustiti one sa brda i a sta bi bilo onda vjerovatno neznaju jer nisu niti bili ovdje.

Post Reply