Zlatare u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#1 Zlatare u Sarajevu

Post by bierkof »

Zdravo!

Blizi se neki vazan datum, pa mi treba mala preporuka...
Naslov teme je 'zlatare'. Vecina vas garant pomisli, "koja glupa tema pa Sarajevo je poznato po tim drangulijama, svaka je dobra..." Medjutim, nije tako! Bascarsijom mozes hodati 7 dana i da opet ne pregledas sve zlatare. Danas sam imao osjecaj da ih ima ukupno X+1, i odustao sam od hodanja nakon skoro 2 sata... A ukupno u jednoj ili u dvije sam nasao nesto primjereno, ili sto je jos rijedje, radnike voljne da ti pomognu... Stvarno sramota, udjes u zlataru tamo neka zenska kuca porukuna mob., ili radi neki malac koji se 'BAVI TIM' (da, 2 mjeseca)... A kad pogledas ponudu na svakom lancicu imas privjeske veceg precnika nego IQ prodavaca, uglavnom mjesec i zvijezde, krstove, hamajlije i tako to...
A meni je posebno tesko odabrati nesto, jer ja znam koliko profinjen ukus ima moja djevojka...

Znaci, da li znate neku zlataru, provjerenu, poznatu, sa tradicijom, da ne ulazim u sve te bezistane i neke nove radnje u kojima zlatar s glave ne zna 2 ista kruga napravit...
I sto je najvaznije, da ne gubim svoje zivce objasnjavajuci CUVARIMA sta od prilike trazim, kazem cuvarima jer imam osjecaj da oni samo sjede i cuvaju taj nakit da nebi ko usao i odnjeo, a sa samih nakitom veze nemaju.

Smatrao sam da je izrada nakita umjetnost, medjutim danas sam naisao na sve osim na to, zbog toga doza ogorcenosti u mom postu... Trazio sam nesto lijepih, blagih linija u keltskom ili ako blazem gotskom stilu, i pored svih mojih naaajtezih pokusaja da rijecima opisem to sto me zanima, na kraju bi vecinom na licima radnika primjetio izraz zbunjenosti, pa su mi valjda u tom svom bunilu nudili neke cudne ornamente povrsine dlana objesene o neki RANDOM lancic gdje jedno s drugim veze nemaju...

long story short : HELP! :)
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#2

Post by Svemirski_Jebach »

jarane...sve si u pravu. U normalnim okolnostima izrada nakita je umjetnost i ljudi koji to rade se s pravom zovu umjetnicima...medjutim kod nas su ti zlatari uglavnom neke mrcine, nesto poput mesara, primitivci...udjes u zlataru i kako rece, osjeti se smrad bureka (nista nemam protiv bureka cak sto vise jako ga volim, al neka mjesta nisu primjerena za jelo istog) i smrad cigara...

ako nije takav onda je neko od onih koje si vec opisao...

u takvim okolnostima, naci nesto profinjeno za dragu osobu koja kako rece odskace od uobicajenih naseg "dizajna" (ako se to tako moze i nazvati) nakita i ima profinjen ukus je gotovo iluzorno.

medjutim, jedino sto ti mogu preporuciti je da pogledas onu zlataru u onoj ulici gdje je centrala bivse central profit banke...zaboravio sam kako se zove...u produzetku (prema bascarsiji) od city puba...tacno prekoputa onoga supermarketa.

Ne znam hoces li skontati ali tu ima malo vise izbora...nije nesto sjajno, al je bolje nego u vecini drugih...

ili swarovski
Last edited by Svemirski_Jebach on 11/05/2007 18:35, edited 1 time in total.
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#3 Re: Zlatare u Sarajevu

Post by water »

bierkof wrote:Zdravo!

Blizi se neki vazan datum, pa mi treba mala preporuka...
Naslov teme je 'zlatare'. Vecina vas garant pomisli, "koja glupa tema pa Sarajevo je poznato po tim drangulijama, svaka je dobra..." Medjutim, nije tako! Bascarsijom mozes hodati 7 dana i da opet ne pregledas sve zlatare. Danas sam imao osjecaj da ih ima ukupno X+1, i odustao sam od hodanja nakon skoro 2 sata... A ukupno u jednoj ili u dvije sam nasao nesto primjereno, ili sto je jos rijedje, radnike voljne da ti pomognu... Stvarno sramota, udjes u zlataru tamo neka zenska kuca porukuna mob., ili radi neki malac koji se 'BAVI TIM' (da, 2 mjeseca)... A kad pogledas ponudu na svakom lancicu imas privjeske veceg precnika nego IQ prodavaca, uglavnom mjesec i zvijezde, krstove, hamajlije i tako to...
A meni je posebno tesko odabrati nesto, jer ja znam koliko profinjen ukus ima moja djevojka...

Znaci, da li znate neku zlataru, provjerenu, poznatu, sa tradicijom, da ne ulazim u sve te bezistane i neke nove radnje u kojima zlatar s glave ne zna 2 ista kruga napravit...
I sto je najvaznije, da ne gubim svoje zivce objasnjavajuci CUVARIMA sta od prilike trazim, kazem cuvarima jer imam osjecaj da oni samo sjede i cuvaju taj nakit da nebi ko usao i odnjeo, a sa samih nakitom veze nemaju.

Smatrao sam da je izrada nakita umjetnost, medjutim danas sam naisao na sve osim na to, zbog toga doza ogorcenosti u mom postu... Trazio sam nesto lijepih, blagih linija u keltskom ili ako blazem gotskom stilu, i pored svih mojih naaajtezih pokusaja da rijecima opisem to sto me zanima, na kraju bi vecinom na licima radnika primjetio izraz zbunjenosti, pa su mi valjda u tom svom bunilu nudili neke cudne ornamente povrsine dlana objesene o neki RANDOM lancic gdje jedno s drugim veze nemaju...

long story short : HELP! :)
joj haveru jesi se usrecio sa tom djevojkom :lol:
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#4 Re: Zlatare u Sarajevu

Post by JD »

bierkof wrote:A ukupno u jednoj ili u dvije sam nasao nesto primjereno, ili sto je jos rijedje, radnike voljne da ti pomognu... Stvarno sramota, udjes u zlataru tamo neka zenska kuca porukuna mob., ili radi neki malac koji se 'BAVI TIM' (da, 2 mjeseca)...
a tako ti je u nasim prodavnicama

tu glasi nepisano pravilo "ako nemas namjeru nesto kupiti, nemoj ni ulaziti u radnju" ... samo sto jos to ne pise ni na jednoj radnji, ali uglavnom se tako ponasaju prema musterijama.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#5

Post by Svemirski_Jebach »

Jaguar84 wrote:imas ove slovence po merkatorima celje,zlatarna-celje.com
oni su opet preskupi...a i izbor je prilicno ogranicen. mada jesu klasa vise...
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#6

Post by Svemirski_Jebach »

Jaguar84 wrote:Hebi ga mozda ima love,a mozda i nadje nesto sve u svemu od tolikih zlatara vjerujem da nista nije nasao,ja sam staroj za rodjendan obio hebeni grad dva dan lutao a sve nesto bombasticno,kicasto,papanski ogromno i tako to(ma ko i sve u gradu),,,Nego kako bi u Hustler-u? :dance:
rekoh ti...nisam veliki ljubitelj toga...al je bilo strava! ;) vjeruj mi na rijec...onakve zene, gole, uzivo tesko da se gdje drugo moze vidjeti...uh hebo te :D
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#7

Post by shin »

Ja sam mami kupovao prsten nedavno, u glavnom pod ruku i nek izabere sebi. Nije lako sa zenama.


Uzeo sam na Carsiji, od radnje do radnje dok se ne svidi.
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#8

Post by bierkof »

Zlatarne Celje, kako neko rece karakterisu, prvo, visoka cijena, iako je celje klasa za sebe, pregledao sam dobar dio njihove kolekcije. Postoji par primjeraka koje bih zelio da vidim... Celje karakterise dizajn koji nije los povremeno ekstravagantan, ostrih linija, povremeno i besmisleno velikih primjeraka, primjeran za modne piste ali ne i za poklon djevojci. Kao sto rekoh, u tolikoj kolekciji sam nasao par stvari, ciju cijenu na zalost ne znam, ali cu da pogledam, a takodjer posto celje zbacuje primjerke 'sezonski' ne znam koliki dio te njihove ponude se moze naci ovdje...
Majstorinho
Posts: 1307
Joined: 12/04/2007 00:37
Location: Sarajevo, republika BiH

#9

Post by Majstorinho »

Svemirski_Jebach wrote:
Jaguar84 wrote:Hebi ga mozda ima love,a mozda i nadje nesto sve u svemu od tolikih zlatara vjerujem da nista nije nasao,ja sam staroj za rodjendan obio hebeni grad dva dan lutao a sve nesto bombasticno,kicasto,papanski ogromno i tako to(ma ko i sve u gradu),,,Nego kako bi u Hustler-u? :dance:
rekoh ti...nisam veliki ljubitelj toga...al je bilo strava! ;) vjeruj mi na rijec...onakve zene, gole, uzivo tesko da se gdje drugo moze vidjeti...uh hebo te :D
Gdje dodje taj Hustler??????????????
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#10

Post by ja_cura_ »

bierkof

pogledaj u zlatarskoj ulici, kad udjes od coseta, s desne strane pred sami kraj - veoma svijetla i sto je najvaznije - mirise zlatara, jedna zena srednjih godina, jako ljubazna, pristupacna, srednji godina. barem je meni bila susretljiva, kad sam birala prsten za poklon svojoj prijateljici za vjencanje,

a pogledaj i u bicakcic zlatari, isto zlatarska s lijeve strane, ne mozes je promasiti.

to su dvije, meni najbolje zlatare, sa modernijim dizajnom, doduse, vecinom je bijelo zlato ( ne preferiram zuto) a i unikati su.

sretno!
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#11

Post by amrino »

Bicakcic...kod njih ims super stvari.
U Zlatarskoj s lijeve strane.
faruq
Posts: 35
Joined: 14/09/2007 23:59
Location: Sarajevo

#12

Post by faruq »

Zlatara Strujic - prva radnja u zlatarskoj
User avatar
A-R-N-I
Posts: 599
Joined: 14/02/2007 00:06
Location: Sarajevo

#13

Post by A-R-N-I »

Fuad Kasumagic..... Zlatarska radnja Kasumagic od slatkog coseta prema Logavinoj...
suncokret
Posts: 125
Joined: 27/03/2004 22:49

#14

Post by suncokret »

Ja bih ti preporučila zlataru A&O, mislim da se tako zove
odmah pored Planet-a, preko puta ćevabdžinice Mrkva.
Mi smo tu kupili vere i još sam dobila poklone za vjenčanje iz te
zlatare, jako su kvaliteti a nisu preskupi kao celje i slično
suncokret
Posts: 125
Joined: 27/03/2004 22:49

#15

Post by suncokret »

tek sad vidjeh, čovjek otvorio temu prije pola godine :-)
User avatar
van Basten
Posts: 7515
Joined: 21/09/2006 02:59

#16

Post by van Basten »

nema veze... možda je njemu tema bajata, tj nepotrebna, ali će zato nekome drugom možda u skorije vrijeme biti potrebne ove informacije :oops:
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#17

Post by sulesavic »

van Basten wrote:nema veze... mo¾da je njemu tema bajata, tj nepotrebna, ali æe zato nekome drugom mo¾da u skorije vrijeme biti potrebne ove informacije :oops:
Taèno!
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#18

Post by zena21 »

van Basten wrote:nema veze... možda je njemu tema bajata, tj nepotrebna, ali će zato nekome drugom možda u skorije vrijeme biti potrebne ove informacije :oops:
jel nam to nesto pokusavas reci :-D
User avatar
van Basten
Posts: 7515
Joined: 21/09/2006 02:59

#19

Post by van Basten »

zena21 wrote:
van Basten wrote:nema veze... možda je njemu tema bajata, tj nepotrebna, ali će zato nekome drugom možda u skorije vrijeme biti potrebne ove informacije :oops:
jel nam to nesto pokusavas reci :-D
Ništa... :oops: ... samo razmišljam unaprijed :-D
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#20

Post by Amazonka27 »

Ja licno ne volim zuto zlato. Imam ga, ali ga ne nosim godinama. Nikad ne primjetim kod nekoga komad nakita koji je od zutog zlata, pa makar bio poplocan najljepsim draguljima. Kod nas se uvijek prodaje ono sto narod trazi. Istina....iole lijep nakit je preskup. Zlatare u Sa, kada izaberete npr. prsten sa kamenom, bace ga na onu vagu i pokazanu gramazu pomnoze sa odredjenom cijenom zlata, stim da taj kamen moze biti 3 puta tezi od samog prstena. znaci, taj neki kamen ŽLJ klase placate po cijeni zlata.

Ono sto bi ja preporucilia dechkima, koji su voljni obradovati dragu osobu komadom nakita, da se opredjele za BIJELO ZLATO. Ima zaista lijepog izbora.
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#21

Post by sulesavic »

Ja danima razmi¹ljam da slièan savjet od Mostaraca zatra¾im...
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#22

Post by sulesavic »

Ja se danima kanim Mostarce upitati za slièan savjet...
neutral
Posts: 400
Joined: 22/01/2006 21:44

#23

Post by neutral »

kod Bicakcica nikad ne bih otisla , jer mi je za burme prije 10 g uvalio takav fush da ih ni muz ni ja ne nosimo...Becke burme a tursko ruzno zlato...

Prje godinu dana sam kupila predivan prsten (meni bar jer je jednostavan) u Zlatarni Celje- Mercator...od bjelog zlata... obozavam ga... da, skupi su i ikao je bio jedan od najjednostavnijih cjena mu je bila 370 km... ali kad ga gledam na ruci vrijedi svake marke... ( ima i jeftinijih)...
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#24

Post by Neelix »

sto se preseravate sa "keltskim i blazim gotskim linijama" u pm :roll: :lol:
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#25

Post by pravabubica »

Zlatarsko juvelirska ranja SOFIC SEAD, daleko najljepsi nakit, rucni rad
Post Reply