Zlaja Arslanagic?

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#51 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by ljevoruki »

Jabuka je prestala da postoji 18. septembra 1986.
Sve poslije toga je na zor i bez pravog smeka.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#52 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by Better Man »

Glavni autor Jabuke je bio Zlatko Arslanagić, pa i u ono vrijeme dok su Buha i Para bili živi. Njihovim tragičnim odlaskom jabuka je ipak postojala, ali kad je Zlaja digao sidro, od tada više ne postoje i sve što su uradili nije vrijedno spomena. S pravom je Elvira, mama pokojnof Dražena Ričla bila i ostala ljuta na Žeru. Ali šta možeš. Žeru je uništio alkohol i danas on više recituje nego što pjeva.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#53 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by Edin H. »

Better Man wrote:Glavni autor Jabuke je bio Zlatko Arslanagić, pa i u ono vrijeme dok su Buha i Para bili živi. Njihovim tragičnim odlaskom jabuka je ipak postojala, ali kad je Zlaja digao sidro, od tada više ne postoje i sve što su uradili nije vrijedno spomena. S pravom je Elvira, mama pokojnof Dražena Ričla bila i ostala ljuta na Žeru. Ali šta možeš. Žeru je uništio alkohol i danas on više recituje nego što pjeva.
Zlaja i Zera su se razisli jos prije rata.

Medjutim uvijek je tu postojala sijena tragedije koja se dogodila na Jablanici.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#54 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by Better Man »

Edin H. wrote:
Better Man wrote:Glavni autor Jabuke je bio Zlatko Arslanagić, pa i u ono vrijeme dok su Buha i Para bili živi. Njihovim tragičnim odlaskom jabuka je ipak postojala, ali kad je Zlaja digao sidro, od tada više ne postoje i sve što su uradili nije vrijedno spomena. S pravom je Elvira, mama pokojnof Dražena Ričla bila i ostala ljuta na Žeru. Ali šta možeš. Žeru je uništio alkohol i danas on više recituje nego što pjeva.
Zlaja i Zera su se razisli jos prije rata.

Medjutim uvijek je tu postojala sijena tragedije koja se dogodila na Jablanici.
Ali ipak su do rata djelovali zajedno, a nakon toga su se potpuno razišli.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#55 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by stakasa »

Steta sto je ta grupa nastavila sa radom nakon rata. Zera ce je nastavit sasadivat dok i zadnju kunu ne uzme tezgareci i krcmeci ono sto je ostalo od imena Crvena Jabuka. Ispa Zlaja najveci gospodin od sviju njih
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#56 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by Edin H. »

Better Man wrote:
Ali ipak su do rata djelovali zajedno, a nakon toga su se potpuno razišli.
Ma nisu, puklo je ranije,89-ta, 90-ta, tako nesto, mozda da su negdje nastupili zajedno, humanitarno, zbog rata.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#57 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by stakasa »

Edin H. wrote:
Better Man wrote:
Ali ipak su do rata djelovali zajedno, a nakon toga su se potpuno razišli.
Ma nisu, puklo je ranije,89-ta, 90-ta, tako nesto, mozda da su negdje nastupili zajedno, humanitarno, zbog rata.
Je li Zera izvorni clan grupe? Je li autor ijedne pjesme
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#58 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by radostan dan »

Ja ne znam sto drvite na jabuku...meni je licno jedan od simpaticnijih bendova iz hrvatske. Malo vise furkaju taj dalmoski melos, al ima i u tome smeka...
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#59 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by Edin H. »

stakasa wrote:
Edin H. wrote:
Better Man wrote:
Ali ipak su do rata djelovali zajedno, a nakon toga su se potpuno razišli.
Ma nisu, puklo je ranije,89-ta, 90-ta, tako nesto, mozda da su negdje nastupili zajedno, humanitarno, zbog rata.
Je li Zera izvorni clan grupe? Je li autor ijedne pjesme
Jeste svirao klavijature, i pjevao back vokale.

Napisao muziku za "Hajde, hajde, de, opusti se" sa Zlajom.

Pardon snimili su zadnji album zajedno, 1991-e, ali kao sto rekoh vec su bili naruseni odnosi.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#60 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by stakasa »

radostan dan wrote:Ja ne znam sto drvite na jabuku...meni je licno jedan od simpaticnijih bendova iz hrvatske. Malo vise furkaju taj dalmoski melos, al ima i u tome smeka...
Ja koliko sam pratio, Slavonija je nista manje zastupljena. Slavonija, Zagreb, Dalmacija... Realno, ona Istra i nema nesto posebno svoje.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#61 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by radostan dan »

A ima li ih na kakvoj kompilaciji onih klapa?

Ima istra svoje, kako nema...nego ne zna crvena jabuka italijanski... :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#62 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by radostan dan »

Edin H. wrote:
Pardon snimili su zadnji album zajedno, 1991-e, ali kao sto rekoh vec su bili naruseni odnosi.
Zadnji album 91, zadnji nastup u kolibi, cini mi se, dal sa kemalom, dal sa serbedzijom...jos je neko tu bio..
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#63 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by Better Man »

radostan dan wrote:
Edin H. wrote:
Pardon snimili su zadnji album zajedno, 1991-e, ali kao sto rekoh vec su bili naruseni odnosi.
Zadnji album 91, zadnji nastup u kolibi, cini mi se, dal sa kemalom, dal sa serbedzijom...jos je neko tu bio..
Vjerovatno s Kemalom, jer su snimili duet Nekako s proljeća.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#64 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by Edin H. »

radostan dan wrote:
Edin H. wrote:
Pardon snimili su zadnji album zajedno, 1991-e, ali kao sto rekoh vec su bili naruseni odnosi.
Zadnji album 91, zadnji nastup u kolibi, cini mi se, dal sa kemalom, dal sa serbedzijom...jos je neko tu bio..
Najvjerovatnije obadvojica da su bili u Kolibi kod Ganeta.
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#65 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by Romanista 101% »

Od jedne od meni drazih grupa, postali su (ili bolje reci postao je, Zera, naravno) jedna od onih koje najmanje zelis da cujes na radiju ili TV. Onih 5 albuma sto su napravili svaka cast, a sve poslije 1991 odradjivanje posla i bogacanje preko imena Crvene jabuke. Nego, zanima me ko je vlasnik imena i jesu li pravili nekakav ugovor kao sto su u Bijelom Dugmetu uradili kada je Bregovic prebacio na sebe sva prava imena grupe? Ovom alkosu ne treba dati da koristi vise to ime. Ova grupa nema nista zajednicko sa pravom jabukom.
Frizby
Posts: 14
Joined: 22/08/2012 10:22

#66 Re: Zlaja Arslanagic?

Post by Frizby »

Dosta sam pratio njihov rad kao mladji. Albumi do rata su antologijski. Imam sad sve ploce do rata i iskljucivo ih slusam preko vinila. KOliko se sjecam, jabuka se raspala prije rata. Clanovi su ostali u Sarajevu. OVdje negdje na nekom od foruam sam procitao da je Zlaja bio jedan dio rata u Sarajevu, pa je negdje napola otisao za Kanadu. Krajem rata je pisao jos nekoliko pjesama, pretezno Borisu Novkovicu i odlicne su pjesme (Zlaja jednostavno ima osjecaja da napise pjesmu). Zatim je Napisao nekoliko pjesama Tifi, od koji se izdvaja Kise jesenje, ali je muziku radi Zele Lipovaca. Ne trebam reci da su te neke pjesme opet antologijske.

Koliko se sjecam, Zlaja je bio zabranio Jabuci da se okupi, tj jest da koriste ime Crvena jabuka. Znaci, mogli su se okupiti, ali da ne koriste ime Crvene jabuke. Nesto se prijetilo sudovima, ali mislim da nikad nije doslo do suda i jednostavno nije imao zivaca da se nosi oko toga i samo se povukao. (Ovo je iz sjecanja, ne tvrdim da je bas ovako bilo).
Post Reply