Zivotno osiguranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#51

Post by accent »

Marko99 wrote:Ja cu jos jednom objasniti za dobrobit ljudi koji uplacuju i onih koji misle otvoriti sebi policu. Polica zivotnog osiguranja se pravi na duge staze i ko god se profesionalno bavi ovim poslom ne savjetuje nekoga ko misli samo radi stednje da je otvara posebno ne koji nakon tri godine misle raskinuti ugovor. Poenta osiguranja jeste stednja ali i osiguranje, naime ako neko uplacuje osiguranje npr. 2 god i do tada je uplatio 2000 KM. , osiguran je na 20000 KM. tj. njegova polica nosi tu vrijednost prema ugovoru i desi mu se recimo saobracajna nesreca (klijent pogine) Njegovom nasljedniku kojeg smo naveli u ugovoru smo duzni isplatiti 3Xosiguranu sumu tj. 60000 KM. Sad mi recite sta bi u tom slucaju sa orocenom stednjom vasa porodica??? Uz to kada dodjete do kraja sa uplatama tj. kada postujete ugovor vasa osigurana suma tj. 20000 KM. je sigurno vasa plus kamate koje idu na to. Ponavljam nije orocena stednja! Pored ovoga sto sam ja rekao postoji jos milion razlika zasto je osiguranje to sto jest, a ne orocena stednja.
**********************************************

nije stvar u razlozima sto je ko poceo sa osiguranjem, ja sam poceo uplacivati osiguranje na 20 godina, upravo iz razloga sto ce se neka ukinuti PIO/MIO. takodje sam uzeo sve opcije. i sve je bilo OK dok nisu pocele pristizati opomene, jer, ponavljam, meni niko nije jista rekao za opomene nego mi je receno da imam 3 mjeseca da uplatim "ratu". ipak sam bio misljenja da su osiguravajuce kuce ozbiljne da kod njih nema muljaze. mdjutim prevario sam se. e sad ja sam ljut jer me neko pravi budalom i hocu da prekinem ugovor, JASNO MI JE DA NEMOGU DOBITI "KAMATE" ali mi taokkdje nije objasnjeno da mi NECE biti isplacena 1/3 novca skupljenog u 3 godine. meni je objasnjeno da ce osiguranje, u slucaju da ja prekinem ugovor ispaltiti sav uplaceni novac bez kamate. sto se ispostavilo da je laz.
meni se tu sluzbenik pocnje izvinjavati sto mi je taj neko slagao. misljenja sam ako su dozvolili da im alazov tu radi onda su svi lazovi.
znam da mdju vama ima ekonomista i znate da je najbolja reklama od usta do usta, tako da ja svakom govorim da bjezi od GRAWE osiguranja.
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#52

Post by Referent za ONO i DSZ »

S obzirom da a mi se ne odgovara na KONKRETNO pitanje kolika je suma koju osiguranje placa prilikom raskida ugovora evo jedne stavke i identicnog izgleda tabele..
Takodje bih dodao da se pri zakljucivanju ugovora ne vidi niti potpisuje ovaj dio sa detaljnim opisom i klauzulama nego nego neki indigovani dokument a original ugovora u kojem je i ova tabela, dobije se postom naknadno. Dakle znam ja da su stednja i osiguranje dvije razlicite stvari samo pokusavam skrenuti paznju sta se desava ukoliko zelite (SILOM PRILIKA) prekinuti sklopljeni ugovor o zivotnom osiguranju i koliko je to posten odnos ulozeno, vraceno…rizik factor itd…pa ko voli nek izvoli.


Godisnja Bruto premija EUR 416.00
Tabela zajamcenih otkupnih vrijednosti i kapitaliziranih osiguranih suma. Sve navedene vrijednosti su u EUR.
Po isteku godine uplata EUR...Zajamcena otkupna vrijedn....Kapitalizirana osig. suma
1100eur 3gdn ......142..........394
1600eur 4gdn.......417..........936
2000eur 5gdn.......699 .........1466
2400eur 6gdn.......986..........1982
Ove iznose lijevo nevidite u ugovoru
itd


Ove dodate vrijednosti o totalu uplata sam ja napisao, a ne vidi se u originalnom ugovoru s razlogom da bi se vidio “faktor rizika” koje osiguranje uzima sebi
Molim marco99 konkretan odgovor o iznosu refunda druga ili treca kolona?
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#53

Post by Mislilac »

@Referent: A šta da se desi da osiguranje MORA tebi isplatiti u trećoj godini uplate osiguranje 60000 KM (a recimo ugovor je na 20 godina i da dobiješ nakon 20 godina 60000 KM u slučaju doživljenja ili u slučaju smrti npr.) ?

Osiguranje se mora "pokriti" manjom isplatom u slučaju prekida (dakle, prijevremeno) ugovornog odnosa. Jer osiguranje mora planirati ulaganja u tih 20 godina, a po definici dugoročnog - to je dugoročno.. Al' ti ga zajebo' sa povlačenjem love... Ustvari nisi ga zajebo', jer osiguranje i banku po definiciji ne možeš zajebat'.
Marko99
Posts: 94
Joined: 06/11/2006 19:13

#54

Post by Marko99 »

Referent za ONO i DSZ wrote:S obzirom da a mi se ne odgovara na KONKRETNO pitanje kolika je suma koju osiguranje placa prilikom raskida ugovora evo jedne stavke i identicnog izgleda tabele..
Takodje bih dodao da se pri zakljucivanju ugovora ne vidi niti potpisuje ovaj dio sa detaljnim opisom i klauzulama nego nego neki indigovani dokument a original ugovora u kojem je i ova tabela, dobije se postom naknadno. Dakle znam ja da su stednja i osiguranje dvije razlicite stvari samo pokusavam skrenuti paznju sta se desava ukoliko zelite (SILOM PRILIKA) prekinuti sklopljeni ugovor o zivotnom osiguranju i koliko je to posten odnos ulozeno, vraceno…rizik factor itd…pa ko voli nek izvoli.


Godisnja Bruto premija EUR 416.00
Tabela zajamcenih otkupnih vrijednosti i kapitaliziranih osiguranih suma. Sve navedene vrijednosti su u EUR.
Po isteku godine uplata EUR...Zajamcena otkupna vrijedn....Kapitalizirana osig. suma
1100eur 3gdn ......142..........394
1600eur 4gdn.......417..........936
2000eur 5gdn.......699 .........1466
2400eur 6gdn.......986..........1982
Ove iznose lijevo nevidite u ugovoru
itd


Ove dodate vrijednosti o totalu uplata sam ja napisao, a ne vidi se u originalnom ugovoru s razlogom da bi se vidio “faktor rizika” koje osiguranje uzima sebi
Molim marco99 konkretan odgovor o iznosu refunda druga ili treca kolona?
E ovako to je tabela na orginalu. Dobro si nasao. Prva kolona ti je isplata ukolio zelis raskinuti ugovor tj. povuci svoje pare, a druga je kapitalizacija tj. zamrzavanje ugovora tj. ako ne mozes placati imas pravo zamrznuti policu tj. da ne povlacis pare i nakon 2, 3, 5 god. kada si opet u mogucnosti nastaviti placati. Sve cisto kao sto sam rekao.
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#55

Post by Klodovik »

@buba

Sve info dobijam na našem jeziku.

U tabeli jasno stoji da je zajamčena otkupna vrijednost po isteku prve i druge godine jednaka nuli. Tek po isteku treće godine možeš dobiti dio iznosa natrag. Po isteku zadnje godine osiguranja zajamčena otkupna vrijednost i kapitalizirana osigurana suma su iste.

Zar nešto slično ne vrijedi za sve vrste osiguranja?

Osim toga piše i ovo:

Zajamčena otkupna vrijednost raste sa brojem uplaćenih premija. Isplata otkupne vrijednosti će biti uvećana za visinu pripadajuće dobiti.

Po kapitalizaciji osigurane sume prestaje važiti osiguravajuće pokriće za sve ostale preuzete rizike. Po isteku trajanja osiguranja isplaćuje se kapitalizirana osigurana suma i pripadajuća dobit.

@Referent za ONO i DSZ

Ti si najbolje rekao - ko voli, neka izvoli.

Ako neko od ovih 'skeptika' ima namjeru otvoriti osiguravajuću kuću sa boljim uvjetima, recite nama ostalima da se možemo prebaciti kod vas :)
Kneesaa
Posts: 103
Joined: 16/02/2008 21:22
Location: Sarajevo

#56

Post by Kneesaa »

da neko slucajno nema koju informaciju vise o reformi pio/mio ili bar uputu gdje se mogu naci te informacije? u kojem smijeru idu te reforme, i koliko ce to lupiti one koji imaju redovan radni odnos po dzepu i one koje dobrovoljno placaju pio/mio? i sta ce to sve znaciti - molim prevesti na jezik osobe kojoj nista nije jasno u vezi sa reformama pio/mio.

a cijela ideja za uplacivanje zivotnog osiguranja je vrlo dobra (fakat je svima preporucujem - narode mislite na duze staze), a ja placam i posebno osiguranje od nesrece (citaj: ako mi nesto bude da moji mogu platiti troskove i pokriti moj minus na kartici)...
Marko99
Posts: 94
Joined: 06/11/2006 19:13

#57

Post by Marko99 »

Kneesaa wrote:da neko slucajno nema koju informaciju vise o reformi pio/mio ili bar uputu gdje se mogu naci te informacije? u kojem smijeru idu te reforme, i koliko ce to lupiti one koji imaju redovan radni odnos po dzepu i one koje dobrovoljno placaju pio/mio? i sta ce to sve znaciti - molim prevesti na jezik osobe kojoj nista nije jasno u vezi sa reformama pio/mio.

a cijela ideja za uplacivanje zivotnog osiguranja je vrlo dobra (fakat je svima preporucujem - narode mislite na duze staze), a ja placam i posebno osiguranje od nesrece (citaj: ako mi nesto bude da moji mogu platiti troskove i pokriti moj minus na kartici)...
To jos nije nista utvrdjeno ali ide ti od prilike ovako....
Dobijat ces bruto platu na ruke i imat ces tri stuba osiguranja

1.stub(međugeneracijsko razumjevanje) Tj. uplata za one koji vec primaju penziju po starom sistemu
2.Benificirane i dogovorene penzije(od prilike neki stub koji ce ostati pod drzavnom ingerencijom za drzavne sluzbe :policija, vojska itd...
3. Osiguravajuce kuce (sa kojim cete sklapati ugovore o svojoj penziji i imat cete od prilike sliku kakva ce vam penzija biti pod raznim uslovima)

Ovo je neki kostur jer je jos to u razradjivanju ali znam sigurno ko je placao zivotno osiguranje da je vec tu dobro ispred drugih.
Te informacije ja imam ali ce se to jos doradjivati i raditi ali mislim da ce se sa tim zakonom jako popraviti socijalna slika buducih penzionera.
Pospanko
Posts: 206
Joined: 26/01/2005 19:25
Contact:

#58

Post by Pospanko »

1999 sam uzeo kredit od banke, da bih kupio kucu. Posto sam jedini u porodici radio tih godina, odlucio sam da uzmem zivotno osiguranje, tako da u slucaju moje smrti, familija moze tim novcem da pokrije troskove kredita.

Tako sam dosao i do grawe osiguranja. Osigurao sam se, na malo duzi period. Otisao nakon toga na seminar u Madarsku. Prodavao osiguranje, uspio skupiti 27 osiguranika. Mogu reci da se zaradilo finih para od toga. Nakon toga odoh iz Bosne. Osiguranje i danas redovno uplacujem.

Sto se tice prekida ugovora, u tom periodu je bilo pravilo da se u slucaju raskida ugovora u prvoj desetini ugovorenog perioda gubi pravo na povrat novca. Imam negdje kuci jos uvijek kompletnu dokumentaciju, sa seminara. Sigurno se moze bez problema znati, koliko gubis, u slucaju raskida ugovora.

Grawe je podruznica austrijskog Winner osiguranja. Reosigurani su kod Loyda. Uspjeli su prezivjeti 2 svetska rata. Tako da se radi o dosta pouzdanoj osiguravajucoj kuci. Problem je sto nasi ljudi ne znaju sta je ugovor koji su potpisali. Treba dobro procitati ugovor, koji potpisujete, da poslije ne bi bilo problema.

Iskustvo ljudi koji su mi preporucili Grawe je je vise nego dobro. Oni su tih godina otplatili svoju posljednju ratu, podigli novac koji se skupio, i kupili kcerci stan u Sarajevu.

Jos jedna bitna cinjenica. Grawe ne prodaje svoje osiguranje, to za njih rade agencije, koje su ovlastene za te poslove.
Marko99
Posts: 94
Joined: 06/11/2006 19:13

#59

Post by Marko99 »

Pospanko wrote:1999 sam uzeo kredit od banke, da bih kupio kucu. Posto sam jedini u porodici radio tih godina, odlucio sam da uzmem zivotno osiguranje, tako da u slucaju moje smrti, familija moze tim novcem da pokrije troskove kredita.

Tako sam dosao i do grawe osiguranja. Osigurao sam se, na malo duzi period. Otisao nakon toga na seminar u Madarsku. Prodavao osiguranje, uspio skupiti 27 osiguranika. Mogu reci da se zaradilo finih para od toga. Nakon toga odoh iz Bosne. Osiguranje i danas redovno uplacujem.

Sto se tice prekida ugovora, u tom periodu je bilo pravilo da se u slucaju raskida ugovora u prvoj desetini ugovorenog perioda gubi pravo na povrat novca. Imam negdje kuci jos uvijek kompletnu dokumentaciju, sa seminara. Sigurno se moze bez problema znati, koliko gubis, u slucaju raskida ugovora.

Grawe je podruznica austrijskog Winner osiguranja. Reosigurani su kod Loyda. Uspjeli su prezivjeti 2 svetska rata. Tako da se radi o dosta pouzdanoj osiguravajucoj kuci. Problem je sto nasi ljudi ne znaju sta je ugovor koji su potpisali. Treba dobro procitati ugovor, koji potpisujete, da poslije ne bi bilo problema.

Iskustvo ljudi koji su mi preporucili Grawe je je vise nego dobro. Oni su tih godina otplatili svoju posljednju ratu, podigli novac koji se skupio, i kupili kcerci stan u Sarajevu.

Jos jedna bitna cinjenica. Grawe ne prodaje svoje osiguranje, to za njih rade agencije, koje su ovlastene za te poslove.

E moram te samo u jednome ispraviti. Ja sam stalno zaposlen direktno u GRAWE osiguranju tako da GRAWE prodaje svoje osiguranje, a tu su i agencije.
Kneesaa
Posts: 103
Joined: 16/02/2008 21:22
Location: Sarajevo

#60 Re: Grawe osiguranje

Post by Kneesaa »

Hm, jel to znaci:

1. stub: da ce i dalje postojati neko obavezno placanje, i da ce pio/mio takodje nuditi neku vrstu ugovora ako neko zeli da i dalje uplacuje sebi penziju preko njih?
2. stub: to ce se ubirati preko poreza koje ce gradjani/ke placaju na osnovu prihoda?
3. stub: da li ce osiguravajuce kuce "otkupljivati" dosadasnji staz i uplate u pio/mio i na taj nacin obuhvatati penzioni fond svojih klijenata/tica?

a sta je sa zdravtvenim? kako ce se to pokrivati? hoce li osiguravajuce kuce onda nuditi i ovu opciju ili ce se isto davati opcija drzavno/privatno - pa ko voli - nek izvoli?

btw: super tema!! hvala marko99 na odgovorima!!
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#61 Re: Grawe osiguranje

Post by Mahalac »

Nakon 4gd. i uplacenih
3200KM .........zbog raskida dobijes 830KM nazad,
i sve sto duze uplacujes veca zavala :shock:

posteno vala nema sta, jos se ova mala klauzula pri vrbovanju klijentele malo zaboravi pojasniti i eto ga zivilo osiguranje :dance:
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#62 Re: Grawe osiguranje

Post by Mahalac »

I sta bi oko ove gorepomenute reforme PIO/MIO i floskule da ce nosioci osiguranja biti u povoljnom polozaju u odnosu na ostale. Jel ima neka novost, inicijativa :shock: :D il ce ta prica trajati sve dok se ne zavrbuje dovoljan broj ugovaraca inih osiguranja....samo kad je dovoljan broj :?

...da li osiguravajuce kuce mozda imaju statistiku o podacima(a imaju garant) tj da li je ona javna, a u vezi;
prekinutih, isplacenih, ostvarenih/dozivljenih premija osiguranja.

@marco99, u nekom od odgovora gore jasno podvlacis razliku u socijalnom osiguranju, bankovnoj stednji za stare dane i zivotnom osiguranju, sto i stoji, samo me onda interesuje kako povlacis vezu o mogucoj reformi PIO/MIO i tvog GRAWE osiguranja te kako bi to unaprijedilo status vasih osiguranika? Al konkretno.
Marko99
Posts: 94
Joined: 06/11/2006 19:13

#63 Re: Grawe osiguranje

Post by Marko99 »

Mahalac wrote:I sta bi oko ove gorepomenute reforme PIO/MIO i floskule da ce nosioci osiguranja biti u povoljnom polozaju u odnosu na ostale. Jel ima neka novost, inicijativa :shock: :D il ce ta prica trajati sve dok se ne zavrbuje dovoljan broj ugovaraca inih osiguranja....samo kad je dovoljan broj :?

...da li osiguravajuce kuce mozda imaju statistiku o podacima(a imaju garant) tj da li je ona javna, a u vezi;
prekinutih, isplacenih, ostvarenih/dozivljenih premija osiguranja.

@marco99, u nekom od odgovora gore jasno podvlacis razliku u socijalnom osiguranju, bankovnoj stednji za stare dane i zivotnom osiguranju, sto i stoji, samo me onda interesuje kako povlacis vezu o mogucoj reformi PIO/MIO i tvog GRAWE osiguranja te kako bi to unaprijedilo status vasih osiguranika? Al konkretno.

Ok vidim da si veliki kriticar i to je u redu ali do neke mjere. Prvo to nisu floskule da bi neko pribavio dovoljan broj osiguranika nego realnost koja slijedi. Procitaj prvo zakone koji vaze za EU o penzionom osiguranju pa onda pametuj, a nemoj postati komentare na osnovu svojih predrasuda.
Konkretno penziono osiguranje u buducnosti ce ti biti po principu "koliko para toliko muzike" dakle koliku sebi budes penziju htio formirati toliko ces i placati to ce zavisiti jos i od mnogih faktora koje ti ja ne mogu reci jer je zakon jos u izradi ali uglavnom kapitalizam je tu svidjalo se to tebi ili ne svidjalo. Sadasnji osiguranici tj. ljudi koji sebi uplacuju zivotno osiguranje su u prednosti samim tim sto vec neki novac stede za trecu dob i to je dovoljno, a i kada dodje do te reforme, a doci ce imaju novac kojim ce moci manipulisati u penzionim fondovima u privatnim osiguravajucim drustvima za koja se odluce. Opet ponavljam zakon je u pripremi, a znas ko trenutno odlucuje o zakonima tako da je to najmanje do osiguravajucih kuca. Pitanje je samo koliko ce se drzava pobrinuti o svojim gradjanima.

Sto se tice statistike ja stvarno ne znam koliko ljudi raskida ali dodji dole pa pitaj niko ti ne brani. Ali stvari su jasne i ne znam sto bi tebe interesovalo koliko je ljudi raskinulo ili dozivjelo isplatu to bi bio udar na privatnost klijenata. Svako svojim potpisom stoji iza odluke da se osigura pa ko voli nek izvoli, a ko je skeptican kao ti nek otvori stednju i rijesi svoje buduce finansijske probleme tim putem.
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#64 Re: Grawe osiguranje

Post by Mahalac »

Mahalac wrote:Nakon 4gd. i uplacenih
3200KM .........zbog raskida dobijes 830KM nazad,
i sve sto duze uplacujes veca zavala :shock:

posteno vala nema sta, jos se ova mala klauzula pri vrbovanju klijentele malo zaboravi pojasniti i eto ga zivilo osiguranje :dance:
Eh vidi dragi Marco ovo gore sto sam ja copirao su cinjenice koje izgledaju sve gore i gore s povecanjem broja uplata i to su konkretne stvari kojih mnogi vasi osiguranici budu svjesni tek kasnije i tu je moja najveca primjedba.

A to sto si ti napisao je demagogija i suplja( cuj statistika udar na privatnost klijenta) :D ... al sta ja kao " mahalac" jel, znam o kapitalizmu, mada sam eto igrom slucaja vec 14gd u njemu i nikad niukom drugom sistemu nisam ni radio.

U svakom slucaju drago mi je da postoji ova tema koja je sigurno priblizila "klauzule" zivotnih osiguranja potencijalnim kanditatima i koji ce ili nece postati vasi klijenti.
Marko99
Posts: 94
Joined: 06/11/2006 19:13

#65 Re: Grawe osiguranje

Post by Marko99 »

Mahalac wrote:
Mahalac wrote:Nakon 4gd. i uplacenih
3200KM .........zbog raskida dobijes 830KM nazad,
i sve sto duze uplacujes veca zavala :shock:

posteno vala nema sta, jos se ova mala klauzula pri vrbovanju klijentele malo zaboravi pojasniti i eto ga zivilo osiguranje :dance:
Eh vidi dragi Marco ovo gore sto sam ja copirao su cinjenice koje izgledaju sve gore i gore s povecanjem broja uplata i to su konkretne stvari kojih mnogi vasi osiguranici budu svjesni tek kasnije i tu je moja najveca primjedba.

A to sto si ti napisao je demagogija i suplja( cuj statistika udar na privatnost klijenta) :D ... al sta ja kao " mahalac" jel, znam o kapitalizmu, mada sam eto igrom slucaja vec 14gd u njemu i nikad niukom drugom sistemu nisam ni radio.

U svakom slucaju drago mi je da postoji ova tema koja je sigurno priblizila "klauzule" zivotnih osiguranja potencijalnim kanditatima i koji ce ili nece postati vasi klijenti.
Ti kao mahalac i ja kao marko zivimo u ovom divljem kapitalizmu nazalost vec 14 godina i to nije kapitalizam na koji sam ja mislio. Sto se tice tabele kopiraj cijelu tabelu, a ne samo nakon tri godine i onda mi reci kolika je zavala. I sto se tice klauzula imas ugovor imas ovdje sto sam ti ja rekao i reci mi sta sam sakrio i kakvim sam se supljim sluzio, a ovo cita hiljade ljudi. GRWE je ovdje od 1998 i dolazi do prvih isplata pa pitaj ljude jesu li se pokajali sto su uplacivali zivotno osiguranje.
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#66 Re: Grawe osiguranje

Post by Dendrlix »

Ne znam sto vam je to nesto neposteno sto dobijes mali iznos u slucaju prekida ugovora. Jebem mu misha, potpises nesto na 20 godina i poslije tri kazes necu vise. Normalno da neces dobiti sve pare. A da te spuca auto poslije dva mjeseca, dobit ces onaj iznos koji si dogovorio ugovorom.
adnan.BIH
Posts: 49
Joined: 04/03/2008 07:43
Location: Sarajevo

#67 Re:

Post by adnan.BIH »

Referent za ONO i DSZ wrote:Ocigledno da su se ovde mješaju kruške i jabuke, osiguranje - štednja te da su neki placeni da brane stavove osiguranja.
Moje mišljenje je da se ugovor osiguranja štampa namjerno u sitnim slovima i da se agenti pri vrbovanju (sto im se na mnogim seminarima ukaze) nikad ne dotaknu ovoga dijela o raskidu ugovora što je po meni glavna fora osiguranja tj prevara.
Eto to je suština jer mnogi univerzitetski obrazovani ljudi teško da shvate sve te klauzule tj ugovore koje su po meni namjerno tako komplikovano i napisane.
Još samo da pitam Marka99 da mi odgovori na ono moje postavljeno pitanje o otkupu ugovora do kojeg niko unaprijed smisljeno ne zeli a Grawe po meni jedva ceka, dakle kolika suma iz tabele se vraca jel ona
-zagarantovana otkupna suma
-ili ova druga neka osigurana suma
ne znam trebam li ponovo napominjati koliko je ugavarac donji u bilo kojoj varijanti te da sam upravo zbog toga da bih ukazao na ovaj neposten stav osiguranja i pokrenuo temu pa ko voli...
Lično poznajem jednog od agenata Grawe osiguranja. Njegova omiljena uzrečica je: "Kad vidim čovjeka sa četvrtastom glavom, on je moja žrtva".
Apslutno se slažem sa forumašem koji je rekao da su djeca najbolje mjesto za ulaganje. To su inače i islamski principi vezani za odnose na relaciji roditelj - dijete. Nedopustivo je da ja u dijete ulažem 20 -30 godina, a da me ono nakon toga i ne pogleda.Ne treba mi bolja štednja i ulaganje od ovog:
"Gospodar tvoj zapovijeda da samo Njemu robujete i da roditeljima dobrocinstvo cinite. Kada jedno od njih dvoje, ili oboje, kod tebe starost dožive, ne reci im ni: «Uh!» - i ne podvikni na njih i obracaj im se rijecima poštovanja punim. Budi prema njima pažljiv i ponizan i reci: «Gospodaru moj, smiluj im se, oni su mene, kad sam bio dijete, njegovali!»."
didierdase
Posts: 35
Joined: 30/10/2007 20:25
Location: GLOBALNO SELO

#68 Re: Grawe osiguranje

Post by didierdase »

"OBJASNJENJE ZA AMRICU BUREKODSIRA I D2" Nisam bio tu dugo pa nisam stigo da obajsnim. Prvo Amrice ne dajes pare meni nego uplacujes na racun osiguravajuce kuce. Pod ovim sto sam rekao, da vam agenti dovoljno ne objasne stvari rekao sam s ciljem da vi kao klijenti pitate sve sto vas zanima i ako ne mozete upamtiti zapisite. Agenti presute neke stvari da ne bi doslo do ne potpisivanja ugovora i s tim oni nece dobtiti ni dinara. Ja sve kazem jer me moja osiguravajuca kuca tome naucila, jer je to karakterno i dobro za mene kao prodavaca dugorocno. Kad bi fuserio ne bih sigurno zaradivo lovu od toga kao sto sad zaradujem. E sad onaj problem oko povrata love. Postoje i ljudi koji zive od prevara i imaju puno para. I zamislite slijedecu situaciju. Neko ko ima babu staru 50 godina uplati na njeno ime a sebe stavi kao nasljednika 1000KM godisnju premiju i tako 20 godina dobio bih na kraju 20000KM + 55% kamate. E sad da se to tako moze prekidati kako vi mislite onda bih i ja uplatio na svoju babu pa bih iduce godine prekino ugovor uzeo svojih 1000 i otisao u susjednu osiguravajucu kucu i opet reko: "dobro jutro ja doso da osiguram babu na 1000 i tako svake godine postizem isit efekat s hiljadom dok baba ne umre i ja ne cvaknem 20000 planiranih + kamatu. Normalan svijet zna da je ovo najsigurniji vid stednje i da spada u 10 najkorisnijh proizvoda smisljenih u ljudskom drustvu. Malo citaj vise i obrazuj se pa ces saznati. Ovo nije nista iz moje glave nego nesto sto vec dugo postoji i sto je istrazeno. NIJE NISTA POD MORANJE KO VOLI NEK IZVOLI KO NE ZNA NEK NAUCI. Ja svakako sve vise informacije mogu dati samo mi se javite. I nema lose osiguravajuce kuce moze biti samo los prodavac i mrsko mi je objasnjavati zasto postoje losi prodavaci i NEMOJ TE VAS TROJE MOLIM VAS opet da napise te sto se javljam kad mi je mrsko. Pa mrsko m ije jer nisam placen za ovo i imam preca posla nego da na vase provokativne odgovore pisem eseje koji nemaju za vas nikakve vrijednosti. I SAVJET NEMOJ TE UPLACIVATI SEBI NI ZA SVOJU DJECU POLICU ZIVOTNOG OSIGURANJA JER TO NE VALJA I SAMO VAS HOCE PREVARITI I UZETI VAM PARE. JER I KAD AUTO REGISTRUJETE UZMU VAM PARE I KAD KUCU OPSIGURATE UZMU VAM PARE NEMOJ TE DAVATI PARE OSIGURAVAJUCIM KUCAMA ONE SVE POKRADOSE I POPISI PARE U KAFANI..... PA ZAR NE VIDITE KOLIKO JE PROPALO OSIG. KUCA NA 1000...... :-D :-D :-D :lol: :lol: :skoljka: :lol:
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#69 Re: Grawe osiguranje

Post by Mislilac »

Ti si malo nepismen.

PS.
Neću, nemam, nemoj, nestati, nedostajati.
llojan
Posts: 15
Joined: 10/09/2006 18:46

#70 Re: Grawe osiguranje

Post by llojan »

Da krenem redom,
kupio sam stan na kredit i moja me banka poslala direktno da osiguram hipoteku kod GRAWE. To je bio inace jedan od uslova dobijanja kredita.
U banci su mi rekli, inace prijatelji, koji tamo rade, da se tu radi oko 100 KM godisnje.
Ja dodjem u GRAWE, sjednem za sto sa dvije sluzbenice i one krenu da racunaju nesto i dogovaraju se izmedju sebe. Meni govore ovo ti je to osiguranje koje banka trazi, za ovo za ono. Izbacuju mi neke cifre, ja ih uporno pitam nekoliko puta dali je to osnovno elementarno osiguranje koje mi banka trazi kao osiguranje hipoteke.
One se zgledavaju, racunaju, govore to je to i “pametnice“ sracunaju godisnje skoro 400 KM. Daju mi uplatnicu i savjetuju da uplatim sto prije kako bi moj predmet, kredit bio gotov sto prije.
Ja to uplacujem, ali i odmah zovem svoju banku, na sto su oni poludili kada su culi da klijenti koji salju u GRAWE, bivaju blago receno, oderani.
Nastaje frka i oni mi nakon nekoliko dana vracaju pare na racun i izracunavaju 50 KM godisnje za osiguranje hipoteke. Izvinjavaju se, kao pazite ovo - nisu me shvatile sta zelim, pa su mi u stanu osigurali i case!!!!!
Ja odavno razmisljam gdje da uplacujem ovo zivotno osiguranje ali iskreno nemam pojma. Znam dosta ljudi koji to direktno uplacuju vani, ovo GRAWE mi i ne lici na osiguranje, neka me neko pokusa ubijediti da bi mi one sluzbenice isplatile sutra neku penziju.
Nisu ni svjesne koliko su ocigledne, a imam osjecaj da ih te manifetluke uce na nekakvim seminarima.
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#71 Re: Grawe osiguranje

Post by Motokultivator »

Ja vas ljudi stvarno ne razumijem :S.

Pa nece oni uzimat od vas pare da vam vrate vise. Cista logika. Uzimaju, rade s njima i vrate ti manje. Kratko jasno, isto ko i u banci. Ti mislis ustvari da si dobar za 3, 4 10, 20% ne bitno, al kad sve saberes nemeres bit dobar nikako. Isto ko i igre na srecu. Niko ne napravi uredjaj za igru na srecu da bi gubio (dijelio raji pare) na njemu, nego da bi dobiJo (uzeo od raje pare). :S
Alex.B
Posts: 21
Joined: 18/02/2008 22:51

#72 Re: Grawe osiguranje

Post by Alex.B »

Tema odlicna ... Posto imam iskustva i sa zivotnim osiguranjem i sa privatnim penzionim osiguranjem (ovo su dva razlicita pojma) uzecu sebi za pravo da dam par komentara, dobronamjernih naravno :). Ja sam imao polisu zivotnog osiguranja sa Wiener Steadishe koju sam zakljucio '88. Jedna od klauzula ugovora je bila da se uplaceni novac moze vratiti u potpunosti + kamate nakon sedam godina bez obzira da li su sve premije uplacene. Placao sam premiju redovno do '91 i nakon agresije '92 i protjerivanja iz Bosne prestao sam to placati. Kontaktirao sam osiguranje '96, zakazao termin i nakon utvrdjivanja identiteta (nisu pitali ni za broj polise, to su sve nasli pod mojim imenom) isplatili su mi sve premije i kamatu. Znaci sve OK. Ali to su bile banke iz osamdesetih a danas je sistem poslovanja sasvim drugaciji (uvijek citaj mala slova u ugovoru). Potpisan ugovor podrazumjeva sve strane da se pridrzavaju uslova iz ugovora a ne onoga sto vam je agent/sluzbenik odgovorio na postavljena pitanja (ukoliko ne mozete dokazati drugacije) ili nije objasnio dijelove ugovora o kojima niste postavili pitanje. Agent/sluzbenik moze dobiti otkaz ali to vas nece osloboditi obaveza iz ugovora. Ne poznajem detalje o poslovanju GRAWE osiguranja ali iz prethodnih komentara mogu zakljuciti da ne obecavaju prihvatljiv povrat ulozenih sredstava na dugorocan period. U svako slucaju treba prihvatiti da je to osiguranje, znaci OK za one sto zele biti osigurani, a ne put kako omoguciti bolja penziona primanja.
Reforma drzavnog penzionog osiguranja (PIO) je neminovna i dobro je da je vecina toga svjesna. Ali ne treba ocekivati i uzdati se u dobru reformu jer i u naprednim zemljama te reforme su u korist drzave a ne u korist buducih penzionera (zamisli reformu PIO sa ovim uhljupima na vlasti). Rezultat svih ovih reformi je da glavni izvor primanja buducih penzionera ce se svesti na isplate iz privatnih penzionih osiguranja. Poseban naglasak na ovo "privatni", znaci da ste vi zasnovali ugovor sa penzionim fondom (bankom) i da niko drugi ne odgovara tj. uziva posljedice iz tog ugovora. Nisam upoznat da trenutno ima privatnih penzionih fondova u Bosni (i da ima ne bih preporucio bilo kakvo ulaganje) posto su oni rijetki ili u pocetnim fazama i u Evropi sa izuzetkom Engleske (ako neko zna vise detalja eto prilike za dobar savjet/uputsvo).
I na kraju savjet/primjer za ove mladje. Ovo vam je kapitalisticko "zrno po zrno = pogaca", a u stvari cista matematika primjenjena na dugorocno i pravovremeno ulaganje:
Mjesto ulaganja: privatni penzioni fond sa prosjekom od 6% povrata godisnje (moze bilo koja kamata, ne utice na krajnji rezultat)
Osoba A.: ulaze 1000 svake godine u ovaj fond od svoje 20 do 30 godine starosti i tada prestaje dalje ulaganje, ukupno ulaganje 10000
Osoba B.: ulaze 1000 svake godine u ovaj fond od svoje 30 do 65 godine starosti, ukupno ulaganje 35000
Zakljucak: Sa pretpostavkom da nijedna osoba nije "vadila" pare iz penzionog fonda do 65 godine starosti, osoba A. ce imati vise sredstava u penzionom fondu od osobe B.
Sada ukljucite calculatore i spreadsheet programe, mozete uracunati i inflaciju, i uvjerite se da je osoba A. uvijek u prednosti.
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#73 Re: Grawe osiguranje

Post by nigdje.nikog »

Ja sam sve dosad, dok mi neki diskutanti sa ove teme nisu otvorili oci - mislio da je svrha osiguranja "miran san".

Ali nakon ovog prosvjetljenja moram postaviti sljedece pitanje:

Vec nekoliko godina placam osiguranje stana. Do sada mi ga niko nije obio, nije bilo pozara niti bilo kakve stete, hvala Bogu.
Koliko para mi osiguranje treba vratiti ?!
User avatar
CLIO
Posts: 968
Joined: 20/02/2008 11:51

#74 Re: Grawe osiguranje

Post by CLIO »

Dendrlix wrote:Ne znam sto vam je to nesto neposteno sto dobijes mali iznos u slucaju prekida ugovora. Jebem mu misha, potpises nesto na 20 godina i poslije tri kazes necu vise. Normalno da neces dobiti sve pare. A da te spuca auto poslije dva mjeseca, dobit ces onaj iznos koji si dogovorio ugovorom.
:thumbup:
User avatar
CLIO
Posts: 968
Joined: 20/02/2008 11:51

#75 Re: Grawe osiguranje

Post by CLIO »

Mahalac wrote:Nakon 4gd. i uplacenih
3200KM .........zbog raskida dobijes 830KM nazad,
i sve sto duze uplacujes veca zavala :shock:

posteno vala nema sta, jos se ova mala klauzula pri vrbovanju klijentele malo zaboravi pojasniti i eto ga zivilo osiguranje :dance:
A jesil se zapitao kako je to lijepo kad isplatis svih recimo 20 godina i dobijes lovu nazad uz dobit (pa neka je i minimalna). A tebi 45 godina. Stambeno situiran, dijete ide na fakultet, ti i supruga imate lijep posao + lova od osiguranja-kupis fin autic :-D ili ako ti nije potrebno opet na banku-ako bi nekad zatrebalo, ili odes na neko putovanje, ili radis s lovom sta ti volja, a mozda se i tesko razbolis pa ti lova ublazi muke itd.itd.
Post Reply