Zivotno osiguranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#476 Re: Zivotno osiguranje

Post by Nadzorna_ploca »

Mladen je ok lik, opusten i zanimljiv. Nama je drzao i predavanje dan nakon tog konkursa. Izabrali 10 ljudi i odredili iste te uslove kao i gore sto su navedeni. S tim da smo mi trebali odraditi 4 pcelice, program za djecu. Sta ja znam, sve je to ok ali teska je to para. Valja ljudima kucati od vrata do vrata, ubjedjivati i moljakati. Plus i kad to ostvaris, ides kao na neki ugovor gdje se dokazujes i tako..uz duzno postovanje nije mi to odgovaralo. Ko voli nek izvoli.
Mah123
Posts: 3
Joined: 06/02/2019 19:26

#477 Re: Zivotno osiguranje

Post by Mah123 »

BJB wrote:Imam jedno pitanje, ako neko ko nema djece zakljuci zivotno osiguranje, ko naslijedjuje osiguranje tj. tu zagarantovanu sumu u slucaju smrti?
Roditelji ako nadzive osiguranika ili mogu precizirati nekoga testamentom?
Vienna osiguranje-ima li iko osiguran kod njih? Dobila sam puno nekih obecanja, problem je sto bankama opcenito ne vjerujem..
Pozz,
Osiguranu sumu donija osoba koju ste vi zelite navesti u svom ugovoru. Po dogovoru suma se isplacuje u roku 7 dana
Mah123
Posts: 3
Joined: 06/02/2019 19:26

#478 Re: Zivotno osiguranje

Post by Mah123 »

rovac13 wrote:Meni uskoro istice jedno zivotno osiguranje i upravo kontam gdje da napravim drugo.

Toliko to ne valja :)
Lijep pozdrav,

Vidim da bi ste uskoro željeli da napravite novu policu životnog osiguranja. Ja sam uposlenik Grawe osiguranja, pa ukoliko stvarno imate želju da napravite policu da li bi mogli ostati u kontaku kako bih vam ja predstavio našu ponudu.

Ugodan ostatak
daydream23
Posts: 22
Joined: 26/02/2019 15:42

#479 Re: Zivotno osiguranje

Post by daydream23 »

Mah123 wrote:
rovac13 wrote:Meni uskoro istice jedno zivotno osiguranje i upravo kontam gdje da napravim drugo.

Toliko to ne valja :)
Lijep pozdrav,

Vidim da bi ste uskoro željeli da napravite novu policu životnog osiguranja. Ja sam uposlenik Grawe osiguranja, pa ukoliko stvarno imate želju da napravite policu da li bi mogli ostati u kontaku kako bih vam ja predstavio našu ponudu.

Ugodan ostatak
Ako misli sebi dobro držati će se dalje od Grawe-a i njegovih prevaranata.
I ne, ne radim za neko drugo osiguranje nego samo imam katastrofalna iskustva s Grawe-om,zato neću reći kod koga sam ugovorio policu nakon njih ali vjerujem da su sve druge kuće znatno bolje.
sedma_7
Posts: 728
Joined: 03/04/2007 18:24

#480 Re: Zivotno osiguranje

Post by sedma_7 »

BJB wrote:E i jos jedno pitanje, hocu da potpisem policu od oko 500 Eura godisnje premije, je li im moram uplatiti novac odmah cim potpisem ugovor ili imam neki rok do tad?

Zavisi kako si ugovorio ( mjesečno, kvartalno, polugodišnje, godišnje)
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#481 Re: Zivotno osiguranje

Post by BJB »

Ako hocu da uplatim godisnje?
sedma_7
Posts: 728
Joined: 03/04/2007 18:24

#482 Re: Zivotno osiguranje

Post by sedma_7 »

BJB wrote:Ako hocu da uplatim godisnje?

najbolje da nazoveš pa pitaš :D ne znam fakat.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#483 Re: Zivotno osiguranje

Post by zrakomlat »

daydream23 wrote:
Mah123 wrote:
rovac13 wrote:Meni uskoro istice jedno zivotno osiguranje i upravo kontam gdje da napravim drugo.

Toliko to ne valja :)
Lijep pozdrav,

Vidim da bi ste uskoro željeli da napravite novu policu životnog osiguranja. Ja sam uposlenik Grawe osiguranja, pa ukoliko stvarno imate želju da napravite policu da li bi mogli ostati u kontaku kako bih vam ja predstavio našu ponudu.

Ugodan ostatak
Ako misli sebi dobro držati će se dalje od Grawe-a i njegovih prevaranata.
I ne, ne radim za neko drugo osiguranje nego samo imam katastrofalna iskustva s Grawe-om,zato neću reći kod koga sam ugovorio policu nakon njih ali vjerujem da su sve druge kuće znatno bolje.
A u vezi čega je to katastrofalno iskustvo?
daydream23
Posts: 22
Joined: 26/02/2019 15:42

#484 Re: Zivotno osiguranje

Post by daydream23 »

@zrakomlat Mozes potraziti moje nedavne postove na ovu temu, mozda na prethodnoj stranici, da ne pisem sve ponovo
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#485 Re: Zivotno osiguranje

Post by zrakomlat »

daydream23 wrote:@zrakomlat Mozes potraziti moje nedavne postove na ovu temu, mozda na prethodnoj stranici, da ne pisem sve ponovo
Aha. Pa dobro, nema ti to plaho veze s Grawe, nego s tim radnicima a takvih likova ima u svim prodajnim djelatnostima. Ne znam sad iz kojeg si mjesta, ali da si pričao s radnicima iz neke druge kancelarije, možda bi pošteno nastupili. Ili su ti zastupnici Safe Life prodavali?
Ugovor se može ponišiti u okviru, čini mi se 30 ili 45 dana, ne znam sad. I vrate uredno pare, osim onih 6 eura što se više uplati na prvoj uplati. Jesu li ti to rekli? Ili je polica prekinuta nakon početnog plaćanja pa su se sve pare zijanile?

Grawe je vrhunsko osiguranje, novac i osigurana suma su sigurni, i ko zaključi kod njih, neće se prevariti, imaju ponudu za svačiju realnu želju. Jedino ako ti nisi imao kakve nerealne želje, a oni ti govorili može, može, samo da zaključe :D I
daydream23
Posts: 22
Joined: 26/02/2019 15:42

#486 Re: Zivotno osiguranje

Post by daydream23 »

zrakomlat wrote:
daydream23 wrote:@zrakomlat Mozes potraziti moje nedavne postove na ovu temu, mozda na prethodnoj stranici, da ne pisem sve ponovo
Aha. Pa dobro, nema ti to plaho veze s Grawe, nego s tim radnicima a takvih likova ima u svim prodajnim djelatnostima. Ne znam sad iz kojeg si mjesta, ali da si pričao s radnicima iz neke druge kancelarije, možda bi pošteno nastupili. Ili su ti zastupnici Safe Life prodavali?
Ugovor se može ponišiti u okviru, čini mi se 30 ili 45 dana, ne znam sad. I vrate uredno pare, osim onih 6 eura što se više uplati na prvoj uplati. Jesu li ti to rekli? Ili je polica prekinuta nakon početnog plaćanja pa su se sve pare zijanile?

Grawe je vrhunsko osiguranje, novac i osigurana suma su sigurni, i ko zaključi kod njih, neće se prevariti, imaju ponudu za svačiju realnu želju. Jedino ako ti nisi imao kakve nerealne želje, a oni ti govorili može, može, samo da zaključe :D I
Naravno vrti sad drugu plocu, problem u mojim zeljama. Osiguranje je onakvo kakvi su radnici koji ga predstavljaju, a iz tvog posta je vidljivo jedino da ste vrhunski prevaranti. Pa poslije svi drugi krivi i u svima problem samo nije u vama, a da si uistinu procitao moje postove vidio bi da nisam pricao samo sa jednom osobom i svi ste se pokazali jednako nesposobni. Moja jedina nerealna zelja a ujedno i greska je bila sto sam vjerovao na rijec vasim zastupnicima,to se ocito ne smije raditi, i prije nego kazes nesto u stilu samo budale vjeruju na rijec da te prosvijetlim da u poslu, barem ozbiljnom, rijec je sve. Kada steknes reputaciju osobe koja ne drzi rijec i kojoj se ne moze vjerovati nema te nigdje. Nemoj se brinuti za moj novac, cjelokupni iznos je vracen i uplacen u drugo osiguranje gdje sam naisao na ozbiljan i profesionalan pristup. Dokaz da ima jos ljudi kojima se moze vjerovati cak i na rijec
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#487 Re: Zivotno osiguranje

Post by zrakomlat »

daydream23 wrote:
zrakomlat wrote:
daydream23 wrote:@zrakomlat Mozes potraziti moje nedavne postove na ovu temu, mozda na prethodnoj stranici, da ne pisem sve ponovo
Aha. Pa dobro, nema ti to plaho veze s Grawe, nego s tim radnicima a takvih likova ima u svim prodajnim djelatnostima. Ne znam sad iz kojeg si mjesta, ali da si pričao s radnicima iz neke druge kancelarije, možda bi pošteno nastupili. Ili su ti zastupnici Safe Life prodavali?
Ugovor se može ponišiti u okviru, čini mi se 30 ili 45 dana, ne znam sad. I vrate uredno pare, osim onih 6 eura što se više uplati na prvoj uplati. Jesu li ti to rekli? Ili je polica prekinuta nakon početnog plaćanja pa su se sve pare zijanile?

Grawe je vrhunsko osiguranje, novac i osigurana suma su sigurni, i ko zaključi kod njih, neće se prevariti, imaju ponudu za svačiju realnu želju. Jedino ako ti nisi imao kakve nerealne želje, a oni ti govorili može, može, samo da zaključe :D I
Naravno vrti sad drugu plocu, problem u mojim zeljama. Osiguranje je onakvo kakvi su radnici koji ga predstavljaju, a iz tvog posta je vidljivo jedino da ste vrhunski prevaranti. Pa poslije svi drugi krivi i u svima problem samo nije u vama, a da si uistinu procitao moje postove vidio bi da nisam pricao samo sa jednom osobom i svi ste se pokazali jednako nesposobni. Moja jedina nerealna zelja a ujedno i greska je bila sto sam vjerovao na rijec vasim zastupnicima,to se ocito ne smije raditi, i prije nego kazes nesto u stilu samo budale vjeruju na rijec da te prosvijetlim da u poslu, barem ozbiljnom, rijec je sve. Kada steknes reputaciju osobe koja ne drzi rijec i kojoj se ne moze vjerovati nema te nigdje. Nemoj se brinuti za moj novac, cjelokupni iznos je vracen i uplacen u drugo osiguranje gdje sam naisao na ozbiljan i profesionalan pristup. Dokaz da ima jos ljudi kojima se moze vjerovati cak i na rijec
Ma ne radim u Grawe osiguranju jadan ne bio, nego i ja imam policu, u drugom osiguranju. Imao sam nekad i u Graweu, ali prestao je plaćati, pa propale pare jbg. Ja sad imam kod Uniqe, pisao sam već ovdje. Za Uniqu sam nekad i radio kao vanjski saradnik, pa se razumijem u te stvari a i kolega i žena mu imaju police u Grawe, pa im znam uslove, oni su zadovoljni, a pročitali su i najsitnija slova. U vezi čega je problem bio kod tebe, dje su te pokušali prevariti?
Arkec Zgotiva
Posts: 132
Joined: 13/11/2012 14:24

#488 Re: Zivotno osiguranje

Post by Arkec Zgotiva »

Pozdrav!
Ja sam zainteresovan da zakljucim zivotno osiguranje pa imam par pitanja koja me interesuju.

1. Koju bi osiguravajucu kucu predlozili?
2. Zasto neke firme spominju da nude popuste 2-5% ako se placa kvartalno, godisnje, a druge da se placa dodatno ako se NE placa godisnje, tj. dodatno 2-5% ako se ide polugodisnje - kvartalno - mjesecno?
3. Obzirom da sam zainteresovan i za dodatno osiguranje u slucaju nezgode (pored osiguranja na onih 20 bolesti), a ono ne ulazi u stednu racunicu, vidim da imaju kombinacije od 25 - 100 eura godisnje. Koje se tu najvise isplati? Ne bavim se rizicnim poslom, ponekad rizicnim sportovima.
4. Na dobit o kojoj svi pricaju i ne racunam previse, samo gledam da konacno dobijem bar istu sumu novca koju sam i dao za godisnju premiju za osiguranje + dodatni trosak dodatnog osiguranja.
5. Da li osiguravajuce kuce u trenutku nastupanja nezgode/bolesti tu policu zivotnog osiguranja prekidaju, ili ona nastavlja da traje do ugovorenog perioda?

Konkretno, u Grawe osiguranju su mi rekli da, ako hocu da placam mjesecnu premiju od 50 KM, tj. da placam na godisnjem nivou, to me izadje 600 KM rata. Ako hocu polugodisnje ili kvartalno, na iznos placam jos dodatni %. U Triglavu su mi rekli da ako hocu da placam godisnje 600 KM, dobijem popust od recimo 4%, polugodisnje od 3%, a mjesecno placam okruglo 50 KM. Triglav isto tako trenutno nudi (iako mi nije apsolutno presudna pogodnost), da ako se placa godisnje iznos od 1200 KM (100 KM mjesecno), pored tog popusta od 4% dobije se i poklon bon za Petrol pumpu u iznosu od 100 KM, sto ipak treba uzeti u obzir kada se gleda ta neka finalna racunica na period od 10 godina.

Imam 30 godina, i ne znam da li mi je pametno uzeti kompletno osiguranje na 10-15 godina, ili da uzmem stednju tj. osnovno na 10, a onda pravim novu policu koja vise pokriva?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#489 Re: Zivotno osiguranje

Post by zrakomlat »

Kad se plaća mjesečno, doplata je u Grawe i Uniqa 6%, kvartalno 4%, polugodišnje 2% na iznos koji uplaćuješ. Ne kontam to za popust u Triglavu.
Grawe i Uniqa prekidaju policu kad nastupi osigurani slučaj bolesti, tj isplate osiguranu sumu, i to je to. Wiener isplaćuje osiguranu sumu, ali se nastavlja plaćati polica do kraja, ako osoba ima omogućnost i interes. Za ostale firme ne znam.

Iskreno, nije ti neka opcija ta premija 300e na 10 godina, tj tih 50 KM mjesečno osim ako ne zelis samo da sklonis nesto novca od sebe. Na tvoje godine osigurana suma je do 6000, ako nije nešto i manja. Dobit će biti vjerovatno sitna, imat ćeš 40 godina, i prilično nepovoljan koeficijent ako želio zaključiti novu policu. Idi radije na 15 ili 20 godina. Na tu godišnju uplatu, ništa ti se ne isplati drugo. Mlad si relativno da ti se desi neko oboljenje s onog spiska koje bi aktiviralo policu, a i da se desi, dobijes 6 milja i to je to.

Koje god izaberes osiguranje neces se zeznuti, a sve zavisi od onoga sta hoces od osiguranja.
Arkec Zgotiva
Posts: 132
Joined: 13/11/2012 14:24

#490 Re: Zivotno osiguranje

Post by Arkec Zgotiva »

zrakomlat wrote:Kad se plaća mjesečno, doplata je u Grawe i Uniqa 6%, kvartalno 4%, polugodišnje 2% na iznos koji uplaćuješ. Ne kontam to za popust u Triglavu.
Grawe i Uniqa prekidaju policu kad nastupi osigurani slučaj bolesti, tj isplate osiguranu sumu, i to je to. Wiener isplaćuje osiguranu sumu, ali se nastavlja plaćati polica do kraja, ako osoba ima omogućnost i interes. Za ostale firme ne znam.

Iskreno, nije ti neka opcija ta premija 300e na 10 godina, tj tih 50 KM mjesečno osim ako ne zelis samo da sklonis nesto novca od sebe. Na tvoje godine osigurana suma je do 6000, ako nije nešto i manja. Dobit će biti vjerovatno sitna, imat ćeš 40 godina, i prilično nepovoljan koeficijent ako želio zaključiti novu policu. Idi radije na 15 ili 20 godina. Na tu godišnju uplatu, ništa ti se ne isplati drugo. Mlad si relativno da ti se desi neko oboljenje s onog spiska koje bi aktiviralo policu, a i da se desi, dobijes 6 milja i to je to.

Koje god izaberes osiguranje neces se zeznuti, a sve zavisi od onoga sta hoces od osiguranja.
Sto se tice popusta u Triglavu, odnosi se na to da, ako hoces placati 50 KM mjesecno, sto je 600 KM godisnje, ti ako odaberes da placas na godisnjem nivou dobijes popust neki od 5% npr. sto te izadje na 570 KM da se uplati. Po ovome, u Grawe ako hocu 50 KM i placam godisnje, placam 600, a ako cesce da placam, to me izadje npr. 620-630 KM. Nije jasno ni meni iskreno...

Razmisljao sam i o opciji za 100 KM na 10 godina. Da li je u tom slucaju bolje to raditi nego 50 KM na 15 godina npr.? Prvi put razmisljam o svemu ovome, pa me racunice razne totalno bune :D
daydream23
Posts: 22
Joined: 26/02/2019 15:42

#491 Re: Zivotno osiguranje

Post by daydream23 »

Arkec Zgotiva wrote:
zrakomlat wrote:Kad se plaća mjesečno, doplata je u Grawe i Uniqa 6%, kvartalno 4%, polugodišnje 2% na iznos koji uplaćuješ. Ne kontam to za popust u Triglavu.
Grawe i Uniqa prekidaju policu kad nastupi osigurani slučaj bolesti, tj isplate osiguranu sumu, i to je to. Wiener isplaćuje osiguranu sumu, ali se nastavlja plaćati polica do kraja, ako osoba ima omogućnost i interes. Za ostale firme ne znam.

Iskreno, nije ti neka opcija ta premija 300e na 10 godina, tj tih 50 KM mjesečno osim ako ne zelis samo da sklonis nesto novca od sebe. Na tvoje godine osigurana suma je do 6000, ako nije nešto i manja. Dobit će biti vjerovatno sitna, imat ćeš 40 godina, i prilično nepovoljan koeficijent ako želio zaključiti novu policu. Idi radije na 15 ili 20 godina. Na tu godišnju uplatu, ništa ti se ne isplati drugo. Mlad si relativno da ti se desi neko oboljenje s onog spiska koje bi aktiviralo policu, a i da se desi, dobijes 6 milja i to je to.

Koje god izaberes osiguranje neces se zeznuti, a sve zavisi od onoga sta hoces od osiguranja.
Sto se tice popusta u Triglavu, odnosi se na to da, ako hoces placati 50 KM mjesecno, sto je 600 KM godisnje, ti ako odaberes da placas na godisnjem nivou dobijes popust neki od 5% npr. sto te izadje na 570 KM da se uplati. Po ovome, u Grawe ako hocu 50 KM i placam godisnje, placam 600, a ako cesce da placam, to me izadje npr. 620-630 KM. Nije jasno ni meni iskreno...

Razmisljao sam i o opciji za 100 KM na 10 godina. Da li je u tom slucaju bolje to raditi nego 50 KM na 15 godina npr.? Prvi put razmisljam o svemu ovome, pa me racunice razne totalno bune :D
Ako se smijem ukljuciti, mislim da ti je bolje bilo koja cifra na sto duzi rok, 20 godina, mozda i 25,obzirom da ti je tek 30,ali zato dobro odvazi koliko mozec placati i koliko ces u buducnosti moci, iako je to tesko procijeniti. Osiguranje nije investicija pa ne ocekuj neku ludu dobit nego prije svega osiguranje. A ako ugovoris na 10 pa onda u cetrdesetoj ides jos produziti novu ces praviti prema tim godinama i zdravstvenom stanju u kojem si tada. Zato je bolje na duzi rok odmah jer je veca vjerojatnost da ces tada, nekad kasnije, biti bolezljiviji a ugovorit ces je sada.
Ovdje dolazi ono sto sam vec govorio o osiguravateljskim kucama, nakon razgovora s njima sve ti je trebalo biti jasno a ne da osnovne stvari se informiras po forumima. Zato se dobro pazi da te ne preveslaju jer je to vrlo izgledna situacija.
Arkec Zgotiva
Posts: 132
Joined: 13/11/2012 14:24

#492 Re: Zivotno osiguranje

Post by Arkec Zgotiva »

daydream23 wrote: Ako se smijem ukljuciti, mislim da ti je bolje bilo koja cifra na sto duzi rok, 20 godina, mozda i 25,obzirom da ti je tek 30,ali zato dobro odvazi koliko mozec placati i koliko ces u buducnosti moci, iako je to tesko procijeniti. Osiguranje nije investicija pa ne ocekuj neku ludu dobit nego prije svega osiguranje. A ako ugovoris na 10 pa onda u cetrdesetoj ides jos produziti novu ces praviti prema tim godinama i zdravstvenom stanju u kojem si tada. Zato je bolje na duzi rok odmah jer je veca vjerojatnost da ces tada, nekad kasnije, biti bolezljiviji a ugovorit ces je sada.
Ovdje dolazi ono sto sam vec govorio o osiguravateljskim kucama, nakon razgovora s njima sve ti je trebalo biti jasno a ne da osnovne stvari se informiras po forumima. Zato se dobro pazi da te ne preveslaju jer je to vrlo izgledna situacija.
E hvala na savjetu! I ja sam tako nesto razmisljao u pocetku, mada me strah obavezati se na toliko godina bas zbog toga, sto ne znam kakva ce biti situacija sa parama za 10-15 godina. Tako sam i dobio prvu ponudu, na 25 godina da placam godisnje, ali onda sam slusao price drugih, iskusnijih, kako te predvidjene brojke iz ponude nisu garantovane, tako da mogu uvijek to mijenjati. Isto tako, da mi nije garantovano da mi osiguravajuca kuca nece i ne moze za 5 godina reci da odjednom umjesto 100 KM moram davati 115 KM, te onda da postoje dodatni troskovi/penali ako se mijenja polica da se npr. skrati trajanje ili smanji mjesecna uplata itd. Isto tako, ako potpisem na 25 godina, i nekad budem htio izvuci svoje pare, nakon 10 godina npr. mogu naravno puno manje para izvuci nego sto bih mogao da potpisem policu na 12 godina, a izvlacim nakon 10. Nije da planiram, i shvatam da je 50 KM neki minimum tako da ne mogu tu novu policu na manje sklopiti, ponovo postoji strah od takve obaveze na 25 godina. Naravno, dobit sam batalio, i kao sto rekoh, glavno mi je da ne gubim puno novca, i da imam osiguranje koje sto vise pokriva.
Moram izgleda da stvarno obidjem par osiguranja i skupim sto vise informacija i ponuda.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#493 Re: Zivotno osiguranje

Post by zrakomlat »

Arkec Zgotiva wrote:
daydream23 wrote: Ako se smijem ukljuciti, mislim da ti je bolje bilo koja cifra na sto duzi rok, 20 godina, mozda i 25,obzirom da ti je tek 30,ali zato dobro odvazi koliko mozec placati i koliko ces u buducnosti moci, iako je to tesko procijeniti. Osiguranje nije investicija pa ne ocekuj neku ludu dobit nego prije svega osiguranje. A ako ugovoris na 10 pa onda u cetrdesetoj ides jos produziti novu ces praviti prema tim godinama i zdravstvenom stanju u kojem si tada. Zato je bolje na duzi rok odmah jer je veca vjerojatnost da ces tada, nekad kasnije, biti bolezljiviji a ugovorit ces je sada.
Ovdje dolazi ono sto sam vec govorio o osiguravateljskim kucama, nakon razgovora s njima sve ti je trebalo biti jasno a ne da osnovne stvari se informiras po forumima. Zato se dobro pazi da te ne preveslaju jer je to vrlo izgledna situacija.
E hvala na savjetu! I ja sam tako nesto razmisljao u pocetku, mada me strah obavezati se na toliko godina bas zbog toga, sto ne znam kakva ce biti situacija sa parama za 10-15 godina. Tako sam i dobio prvu ponudu, na 25 godina da placam godisnje, ali onda sam slusao price drugih, iskusnijih, kako te predvidjene brojke iz ponude nisu garantovane, tako da mogu uvijek to mijenjati. Isto tako, da mi nije garantovano da mi osiguravajuca kuca nece i ne moze za 5 godina reci da odjednom umjesto 100 KM moram davati 115 KM, te onda da postoje dodatni troskovi/penali ako se mijenja polica da se npr. skrati trajanje ili smanji mjesecna uplata itd. Isto tako, ako potpisem na 25 godina, i nekad budem htio izvuci svoje pare, nakon 10 godina npr. mogu naravno puno manje para izvuci nego sto bih mogao da potpisem policu na 12 godina, a izvlacim nakon 10. Nije da planiram, i shvatam da je 50 KM neki minimum tako da ne mogu tu novu policu na manje sklopiti, ponovo postoji strah od takve obaveze na 25 godina. Naravno, dobit sam batalio, i kao sto rekoh, glavno mi je da ne gubim puno novca, i da imam osiguranje koje sto vise pokriva.
Moram izgleda da stvarno obidjem par osiguranja i skupim sto vise informacija i ponuda.
Osiguravajuca kuca ti nece i ne moze povecati a ni smanjiti iznos premije koju placas. Postoji mogucnost da uzmes klauzulu tvz indeksaciju, gdje ti godišnje povećaju premiju u skladu s inflacijom, ali samim tim se povecava i osigurana suma. To ne moras uzeti. Tu nemas puno prostora ni da smanjujes, maksimalno 7 maraka mjesecno, jer je najmanja godisnja premija cca 5 stoja.
A i to "izvlacenje" love, tj raskid police je, jbg, normala. Jer, ti potpises ugovor kojim se obavezujes da ces placati recimo 15 godina, a oni se obavezuju da ce tebi isplatiti osiguranu sumu sigurno plus eventualnu dobiti. A osim toga, osiguranje se obavezuje da korisniku tokom trajanja osiguranja isplati osiguranja sumu usljed recimo bolesti, ako se zakljuci takav paket.
Šta znači slušao iskusnije, imali policu pa iz svog iskustva pričaju ili "reko mi od komsijine svastike zet, pa njegov sura", a ni jedan nije imao policu :D

to za Triglav je zanimljivo za popust. Ako nema neka caka, dobra je to ponuda. Oni inače također imaju dobre ponude, pakete a nisu plaho popularni na tržištu pored ovih austrougara. Pa mozda na taj nacin navlace klijente. Pogledaj ovako
Uzmes Grawe, Uniqa, Triglav recimo. I u svakoj od tih se raspitas kolika je osigurana suma za 600 KM godisnje premije na npr 15 godina, sta sve pokriva i sl pa uporedi. A što se tiče pokrice od bolesti, za ocekivati je da osoba od 30 do 45 nece imati takvih problema. Za kratak rok se ne isplati, placa se skuplja polica tj manja osigurana suma jer su jaca pokrica, a realnije je ocekivati takve stvari u narednih deset ili vise godina :)
Slazem se s kolegom i cijelim njegovim postom ,iznad sto si ga citirao, al ti svakako uzmi sta tebi najvise odgovara i nedaj da ti niko supljake valja.
Ako ti se prica ucini previse dobrom da bi bila istinita, upravo je takva, supljak, navlaci te i"ispunjavanjem zelja" samo da zakljucis, pa idi dalje.
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#494 Re: Zivotno osiguranje

Post by Tambure »

Kolektivno osiguranje na poslu ... osoba preminula 2 su nasljednjika. Kako ide procedura naplate?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#495 Re: Zivotno osiguranje

Post by iceman ze »

Kazu da je u aMeriki naplativost polica 25% ma sta to znacilo....u principu osoba koja sklapa ima odredjeni strah, a ovaj sto je zastupnik je obucen da joj jos vise poveca taj strah.... :D
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#496 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Tambure wrote: 10/02/2020 21:13 Kolektivno osiguranje na poslu ... osoba preminula 2 su nasljednjika. Kako ide procedura naplate?
Prvo, da li te pare naplacuje firma koja je osigurala zeposlenog, ili je direktno? Ako je firma (a vjerovatno jeste jer je kolektivno), onda bi novac prvo mogao firmi leci na racun. A firma dalje. Neka me ispravi neko ako grijesim.

Ako je direktno osiguranik/polisa na ime osobe, da li je osoba imala napismeno dostavljeno osiguranju odredjene osobe koje naplacuju u slucaju smrti ? Ako jeste, onda mislim izvod iz maticne knjige umrlih treba, i nista vise. Ako nema jasno odredjeno, onda bi trebalo ici na ostavinsku sa drugom imovinom.
itekako
Posts: 789
Joined: 21/12/2011 11:17

#497 Re: Zivotno osiguranje

Post by itekako »

govorim iz licnog isksutva. police zivotnog osiguranja su u konacnici prava ubleha.
Vienna osiguranje je i pored svih hvalospjevnih promo clanaka ubjedljivo najgora kuca. slikovito, lijepo upakovano govno.

iz perspektive nekoga ko im vec trinaest godina uplacuje, danas mogu reci da sam se dobro izradio.
konkretno,
da danas nakon 13 godina, zelim podici iznos koji sam im do sada uplatio na ime police osiguranja uvecan za njihovu smijesnu pripisanu dobit, iznos bi bio manji od iznosa koji bi do danas imao u banci, i to bez ikakve uracunate kamate na orocenu stednju. kada bi racunao i kamatu na orocenu stednju razlika bi bila i veca.

a ukoliko ipak izgurate ugovor do kraja,
uplaceni iznos uvecan za dobit koji ce vam pripisati na osnovu ostvarene dobiti osiguravajuce kuce na kraju nece biti veci od iznosa koji bi skupili da ste novac uplacivali u banku i ubirali kamatu za taj isti period i iznos.

suma summarum,
za velike novce se kladite protiv sebe istovremeno moleci Boga da ne dodjete u situaciju da dobijete opkladu.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#498 Re: Zivotno osiguranje

Post by rovac13 »

Meni se cini da si ti fulao poentu :)

Pricas o zivotnom osiguranju a poredis sa stednjom na banci.Uporedi od cega si osiguran ako stedis pare u banci :) .Kod zivotnog osiguranja prioritet je osiguranje,sve te godine si osiguran,a to sto sve te pare na kraju dobijes nazad i cak nesto vise nego si uplatuo,to je gratis haman.

Ajd uporedi ovu situaciju.

U tom istom osiguranju moj kolega se osigurao,naopravio ugovor na 25 godina,i placao tako mozda oko 2 godine i razbolio se od jedne od navedenih bolesti u ugovoru.Odma je naplatio sve pare kao da je placao 25 godina kako je i potpisao.

Bas me zanima koliko bi para imao u banci da je uplacivao istu ovu sumu 2 godine :)

Ko hoce da zaradjuje na svojim parama pogresno je ici u zivotno osiguranje da tu mnozis pare.Ima boljih nacina za mnozit pare,sadi maline i eto para :)
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#499 Re: Zivotno osiguranje

Post by zrakomlat »

rovac13 wrote: 03/05/2020 14:49 Meni se cini da si ti fulao poentu :)

Pricas o zivotnom osiguranju a poredis sa stednjom na banci.Uporedi od cega si osiguran ako stedis pare u banci :) .Kod zivotnog osiguranja prioritet je osiguranje,sve te godine si osiguran,a to sto sve te pare na kraju dobijes nazad i cak nesto vise nego si uplatuo,to je gratis haman.

Ajd uporedi ovu situaciju.

U tom istom osiguranju moj kolega se osigurao,naopravio ugovor na 25 godina,i placao tako mozda oko 2 godine i razbolio se od jedne od navedenih bolesti u ugovoru.Odma je naplatio sve pare kao da je placao 25 godina kako je i potpisao.

Bas me zanima koliko bi para imao u banci da je uplacivao istu ovu sumu 2 godine :)

Ko hoce da zaradjuje na svojim parama pogresno je ici u zivotno osiguranje da tu mnozis pare.Ima boljih nacina za mnozit pare,sadi maline i eto para :)
:thumbup:
lissics
Posts: 502
Joined: 09/08/2018 06:29

#500 Re: Zivotno osiguranje

Post by lissics »

Ako se neko pitao kolika dobit dodje na zivotnom osiguranju evo odgovora.
Grawe Elite nakon prvih 5 godina trajanja police dosla dobit citavih 5 eura :)
Meni je super jasno da je to polica osiguranja i da je dobit u dugom ili desetom planu, ali ne znam u sta su ulozili pa dobit 5 eura :-)
Post Reply