Zivotno osiguranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
referee_23
Posts: 6
Joined: 08/07/2014 18:58

#376 Re: Zivotno osiguranje

Post by referee_23 »

Pozdrav svima,

zanima me da li neko ima iskustva sa Merkur osiguranjem? Naime, sklopio sam policu životnog osiguranja nekako nabrzinu i tek sam sad počeo da sumnjam u sve. Naime, ponuda osiguranja, koju sam uredno potpisao, ne odgovara podacima na polici osiguranja? o.O Također, da li na polici osiguranja, pored potpisa samog osiguranja, mora da stoji i moj potpis?

Hvala unaprijed na odgovorima.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#377 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Kad si to potpisao ponudu? Frisko ili davno ? Sta se ne slaze izmedju polise i ponude ? Merkur je ozbiljna kuca, pa sto se sigurnosti tice nemas brige za potrebom... ;-)
referee_23
Posts: 6
Joined: 08/07/2014 18:58

#378 Re: Zivotno osiguranje

Post by referee_23 »

premija.. u ponudi naveden jedan iznos godišnje premije bez obračuna naknade za ispodgodišnje plaćanje a u polici navedena i naknada što u konačnici daje manji iznos koji sam uplatio nego što stvarno jesam...??

šta uraditi u tom slučaju?

također, nigdje na ponudi ne piše broj ugovora/police i obrnuto..

zar nije malo sumnjivo?

hvala

LP
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#379 Re: Zivotno osiguranje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

referee_23 wrote:premija.. u ponudi naveden jedan iznos godišnje premije bez obračuna naknade za ispodgodišnje plaćanje a u polici navedena i naknada što u konačnici daje manji iznos koji sam uplatio nego što stvarno jesam...??

šta uraditi u tom slučaju?

također, nigdje na ponudi ne piše broj ugovora/police i obrnuto..

zar nije malo sumnjivo?

hvala

LP

Zna se kako se država vodi, zna se kako se država vodi. :mrgreen:

Lijepo se obućeš, začešljaš, otvoriš vrata, izađeš napolje, upališ auto, odeš do osiguranja. Kažeš lijepo dobar dan, dobar dan, ja sam taj i taj imam nedoumica oko toga i toga, razjasniš sve sa osiguranjem a ne na forumu. Zna se kako se država vodi. :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#380 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

referee_23 wrote:premija.. u ponudi naveden jedan iznos godišnje premije bez obračuna naknade za ispodgodišnje plaćanje a u polici navedena i naknada što u konačnici daje manji iznos koji sam uplatio nego što stvarno jesam...??

šta uraditi u tom slučaju?

također, nigdje na ponudi ne piše broj ugovora/police i obrnuto..

zar nije malo sumnjivo?

hvala

LP
A da pricamo na nasem ? "iznos godišnje premije bez obračuna naknade za ispodgodišnje plaćanje" ? Godisnja premija ti je uvecana za 2-4% za placanje na 2-4 rate godisnje umjesto odjednom ? I to si frisko uradio, ovih dana, prosli mjesec ? Ili nekad ranije ? Ako je frisko, otidji kod njih, i napravi problem oko toga da ti agent koji je zakljucio ponudu nije naveo doplatu za takav slucaj... Da je to bezobrazno (jebat ga, ako nije to naveo, nije kakav covjek, pa nek ima probleme i on), neposlovno, itd... Mozes traziti i raskid po tom osnovu ako je friska polisa, ALI, nije mi jasno kako to ranije nisi vidio... Ponuda (za Merkur ne znam konkretno, ali znam za Grawe, a to bi moralo biti 99% isto) bi na sebi morala jasno imati naznaceno mjesto za placanje na rate, te doplatu u % za te slucajeve... Ako si tu ponudu potpisao bez citanja, to je djelimicno i tvoj problem (koji ne pravi onoga koji ti je napravio postenim), jer na svim tim ponudama pise da si upoznat s time sta potpisujes...

Svaka ponuda ima svoj broj, kada se od nje napravi polisa, ta polisa dobije svoj drugi broj, sa vise cifara, ALI ponuda uvijek ostaje u fascikli kao pocetni papir koji si potpisao, posebno radi izjasnjavanja o zdravlju/bolestima na koje si navodio odgovore sa DA/NE...
referee_23
Posts: 6
Joined: 08/07/2014 18:58

#381 Re: Zivotno osiguranje

Post by referee_23 »

dakle, na ponudi stoji jasno da se ta naknada ne obračunava u mom slučaju tj. prekrižena je i ja sam potpisao...međutim, na polici stoji da je plaćam, što nije "po dogovoru".

također, nigdje na ponudi nema broja police ni obrnuto...kada sam dobio policu, ne piše na osnovu kojeg broja ponude je napravljena? dakle, po tim serijskim brojevima, nigdje nije navedena veza ponude i police i to mi je sumnjivo..

a friško je..prije dva dana sam policu dobio i nejasnih stvari ima baš...s obzirom da samo ponudu potpisuješ, a ako nema na polici oznake na osnovu koje ponude si potpisao ugovor, na neki način ispada da nisi ni potpisao ugovor?!?!?

uglavnom, dogovoren je sastanak pa javim rezultat :)

hvala svima..

LP
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#382 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Ako je prekrizena, drz' se toga...

Na ponudi ne moze biti broj polise jer se polisa stampa naknadno, na osnovu ponude, pa joj ne znaju broj unaprijed, ali ti je to najmanje vazno... Ti imas kopiju potpisane ponude, oni isto... Tu nema nista sumnjivo...

Cim imaju kopiju potpisane ponude, imaju i dokaz sta si potpisao, kao i ti sto imas...

Peglaj ih na sastanku za svasta nesta, nek zarade te pare... :mrgreen:
referee_23
Posts: 6
Joined: 08/07/2014 18:58

#383 Re: Zivotno osiguranje

Post by referee_23 »

bio na sastanku..naime, premija i osigurana suma isti i na polici i na ponudi...zbunilo me nekih 6% doplate na ispodgodisnje plaćanje koje je meni ukinuto ali se kao mora prikazati na polici zbog zakona...uglavnom, premija i osig.suma su iste, vrsta osig ista i sve drugo...jbg valjda je do mene...ugl,trajni nalog sam otvorio danas i tako narednih 20 godina abd..

hvala na komentarima...

pozdrav
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#384 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Nema na cemu...

Nek' si ti digao frku odmah, da ne kasnis, prije nego si ista i provjerio... :thumbup:
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#385 Re: Zivotno osiguranje

Post by rovac13 »

Nije to nista,dizace on frku jos x puta,posto je tek usao :D .

Dok ga bosancerosi pocnu lozit kako nema od tog nista i kako dzaba baca pare. :lol: :lol:
User avatar
LunaLati
Posts: 1576
Joined: 17/04/2011 13:37
Location: Dublin

#386 Re: Zivotno osiguranje

Post by LunaLati »

Jesi ti ugovorio godišnje plaćanje premije, dakle jednokratna uplata ili mjesečno ? Postotak stoji samo kod polica koje se plaćaju na rate - mjesečno, kvartalno, polugodišnje. Malo ti podugačak period osiguranja al eto...:)
referee_23
Posts: 6
Joined: 08/07/2014 18:58

#387 Re: Zivotno osiguranje

Post by referee_23 »

@drndalo

provjerio više puta ali znaš kad vrag nema mira :)
tebi hvala u svakom slučaju na komentarima...

@LunaLati

mjesečno, trajni nalog...čisto ono "da ne osjetim" i zato je dugačak period osiguranja.. kasnije ćemo vidjeti..

neko je ovdje rekao, manja premija a duži period :run:
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#388 Re: Zivotno osiguranje

Post by Kralj Tvrtko I. »

Ima li neko kakav prijedlog za zivotno osiguranje? Koja kuca, kome se obratiti?

I koji period je onako OK? 10 godina?
User avatar
Dinostula
Posts: 3598
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#389 Re: Zivotno osiguranje

Post by Dinostula »

Kralj Tvrtko I. wrote:Ima li neko kakav prijedlog za zivotno osiguranje? Koja kuca, kome se obratiti?

I koji period je onako OK? 10 godina?
I sta bi na kraju jesi potpisao ? Mene jaran munta za Grawe osiguranje.
NIsam lud da dam 10000 eura lupam pa na kraju jedva izvucem 5000.
Mislim da su to sve lopovska posla.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#390 Re: Zivotno osiguranje

Post by Kralj Tvrtko I. »

Davno je ovo bilo a nisam ništa potpisao. Na poslu osim obaveznog imamo i dodatno osiguranje kod triglava...mada nije to to o čemu pišemo ovdje.
Ništa još nisam uradio...baš iz razloga tog koji si naveo.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#391 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Da ponovimo osnove...

Uplatiti 10, a dobiti 5 mozes samo ako si u pocetku osiguranja dobro star, mada bi i tu trebalo biti min. 7 glavnice...

Ili ako se obavezes na 28 godina, a raskidas ugovor i trazis isplatu para nakon npr. 7 god... Najdivljija varijanta (na koju je moja bivsa kolegica naletila jer je vjerovala "drugu", umjesto meni "kolegi") je da uplatis 10, a dobijes 0, to bi se moglo destiti ako krenes s uplatom 5 milja godisnje na npr. 28 godina, uplatis 2 godine, i tada trazis povrat para... Nema nista... Sve uplaceno reosiguranjima da se obezbijede...

Zivotno osiguranje "austrijskog tipa" recimo to tako, je odlicna stvar za sklanjanje para od sebe, na rate, na duzi rok, idealno 15-20 god, godisnjom ratom koju mozes podnijeti (moje iskustvo je da sa pristojnom platom mozes podnijeti 10% plate x 12 mjeseci bez traume), koju ces docekati negdje do oko 55 godine starosti, pa ih dobiti ili na kamari ili kao mjesecnu rentu, dakle uplacenu glavnicu + zaradu koje su te pare napravile. Plus, ako ti se sta desi za to vrijeme trajanja (gluho bilo), tvoji nasljednici dobiju vise love nego si ti uplatio, sto im nece vratiti tebe, ali hoce olaksati fin.situaciju...

Ono sto ljudi kod nas ocekuju je "turbo" rjesenje za sve, pa bi i na ovome da se obogate... Da se tu moze dobiti bogatstvo, mene to ne bi zapalo... Ali super zvuci kad ti neko obeca 300% za 10 godina... Jedino sto to nema nigdje... Osim u Albaniji prije raznosenja skladista oruzja, i Gazde Jezde i Dafine u Srbiji za vrijeme sankcija... ALi ljudi opet nalete na pricu "prijatelja", koji zbog 100-200 KM provizije obecavaju ako treba i 300%...
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#392 Re: Zivotno osiguranje

Post by zrakomlat »

Dinostula wrote:
Kralj Tvrtko I. wrote:Ima li neko kakav prijedlog za zivotno osiguranje? Koja kuca, kome se obratiti?

I koji period je onako OK? 10 godina?
I sta bi na kraju jesi potpisao ? Mene jaran munta za Grawe osiguranje.
NIsam lud da dam 10000 eura lupam pa na kraju jedva izvucem 5000.
Mislim da su to sve lopovska posla.
Na osnovu čega to misliš :) rekla-kazala ili ne vjeruješ jaranu

Životno osiguranje je dobra stvar. Ako imaš mogućnosti zaključi i izdrži, nemoj prekidati. Životno osiguranje ne služi da se neko obogati, nego da se osigura. To što živ i zdrav dočekaš kraj trajanja police, pa dobiješ cijelu osiguranu sumu, pa možda i malo dobiti, to je šlag na tortu.

Grawe je ozbiljna firma i ispoštovaće sve dogovoreno. Nemoj samo da te jaran uzme na foru visoke dobiti. Od tog nema ništa.

Ja imam policu kod Uniqe, također austrijske firme. Grawe Uniqa Merkur Wiener, sve su to dobre kuće. Pa i u Sarajevo osiguranju da se osiguraš, pare su ti sigurne.
A nekad kao mlad zaključio kod Merkura, ZBOG kolegice, platio 5 rata i odustao. Pare mi propale. Jesam bio glup, 50 KM sam mogao vazda platiti.Sad bi taman bio istek i uzeo bi 6-7 milja, koje usput nisam uštedio neplaćajući :D

PS bilo je Hercegovina osiguranje i propalo davno. Ali pare za životna osiguranja nisu propale.
User avatar
Dinostula
Posts: 3598
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#393 Re: Zivotno osiguranje

Post by Dinostula »

zrakomlat wrote:
Dinostula wrote:
Kralj Tvrtko I. wrote:Ima li neko kakav prijedlog za zivotno osiguranje? Koja kuca, kome se obratiti?

I koji period je onako OK? 10 godina?
I sta bi na kraju jesi potpisao ? Mene jaran munta za Grawe osiguranje.
NIsam lud da dam 10000 eura lupam pa na kraju jedva izvucem 5000.
Mislim da su to sve lopovska posla.
Na osnovu čega to misliš :) rekla-kazala ili ne vjeruješ jaranu

Životno osiguranje je dobra stvar. Ako imaš mogućnosti zaključi i izdrži, nemoj prekidati. Životno osiguranje ne služi da se neko obogati, nego da se osigura. To što živ i zdrav dočekaš kraj trajanja police, pa dobiješ cijelu osiguranu sumu, pa možda i malo dobiti, to je šlag na tortu.

Grawe je ozbiljna firma i ispoštovaće sve dogovoreno. Nemoj samo da te jaran uzme na foru visoke dobiti. Od tog nema ništa.

Ja imam policu kod Uniqe, također austrijske firme. Grawe Uniqa Merkur Wiener, sve su to dobre kuće. Pa i u Sarajevo osiguranju da se osiguraš, pare su ti sigurne.
A nekad kao mlad zaključio kod Merkura, ZBOG kolegice, platio 5 rata i odustao. Pare mi propale. Jesam bio glup, 50 KM sam mogao vazda platiti.Sad bi taman bio istek i uzeo bi 6-7 milja, koje usput nisam uštedio neplaćajući :D

PS bilo je Hercegovina osiguranje i propalo davno. Ali pare za životna osiguranja nisu propale.
Ovo boldirano je glavno.Predstavlja mi osiguranje kao jedna vid penzije.Mislim da se obicnim ljudima ne isplati osiguravati.To je samo za one koji se bave nekim rizicnim poslovima.Ove osiguravajuce kuce idu na tu foru da se sa njima potpise ugovor na nekih 15-20 godina a 99% ljudi ce prekinuti ugovor i tako izgubiti glavnicu.Konsultovao sam se sa jaranom koji je ekonomski analiticar i to mi je on rekao.Ne kazem ja da ce oni ukrasti pare nekome tipa dadnes 10000 pa ti ukradu ali ce sigurno sastaviti takav ugovor i uslove gdje ces kao stranka biti na kraju u manjku a ne dobitku.Ko god misli da je osguranje ono dadnes 10000 eura a za 20 godina pokupis 20000 taj je budala.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#394 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Poselami analitićara, i samo kod nas imas budale koje krenu navuceni na pricu o bogatstvu, krenu s uplatama od 3000€, pa prekinu nakon 3 godine... 99% prekida ugovore...? Imas podatke iz agencije? Ja tvrdim da nije tako, i da preko 80% ljudi gura i dalje... Ima otkaza, ljudi izgube posao, promijene interese, poslusaju budale, okrenu se vjeri pa nece "haram" pare, itd...

Kao sto rekoh, jako je bitno sta je ko kome pricao i na sta se ko lozi... Ja sa svim svojim "musterijama" jos uvijek pricam i pijem kafu, pomognem im savjetom ako imaju problem, ako ja ne znam najbolju soluciju za musteriju, pitam one koji vise znaju, da nadjemo nesto gdje ce musterija biti najmanje "kratka"... Znam par bivsih agenata koji su bili bolji od mene u prodaji, i koji ne pricaju i prelaze na drugu stranu ulice sa 80% svojih musterija, jer su im svasta obecali bez veze, pa kad su ljudi skontali da su popushili foru, kasno... A ove ili nije bolilo dupe za to ili su djon obraz bili u startu... Ja krenuh u to jer sam radio za strance i dana staza nisam imao, pa mi je bilo jasno da si sam moram penziju obezbijediti... Procitao svasta po internetima o tome prije nego sam ja potrazio agenta da mi proda polisu (obicno je obratno), i nije mi niko mogao pricati o 300%... Nakon toga sam i ja poceo raditi i prodaju toga nekoliko godina...

Ako si krenuo s idejom kako gore rekoh da si sklanjas pare za penziju dok imas, dakle na 20-ak godina (hvala na pitanju ja trenutno uspjesno derem 17-u godinu trajanja), onda je najvaznije pravilno ocijeniti koliko mozes odvojiti a da ti ne fali za zivot... To je vazno, da sklanjas dio viska ako ga imas... I da izdrzis... Jako je vazno i ko ti sta objasni o tome, i kako...

Npr. ako si mogao godinama odvajati 1000 KM godisnje, a onda zbog neke promjene mozes 500, suma se moze snanjiti/povecati 1x godisnje... Pri tome ti sve dotad uplacene pare ostaju kako jesu, tj. racunaju se jer su kod njih... Samo se osigurana suma za preostale uplate prilagodi novoj sumi... I na takvu glavnicu mozes ocekivati realno 50% na 20 godina... Ako si poceo kao relativno mlad, i ako si na svom primjeru od 10000 € ocekivao 10000 glavnice jer si to uplatio, nije ti "analitićar" rekao da bi ti to npr. Osiguranje X racunalo 11.000 (jer si mlad osiguran, i manje si rizican da ces umrijeti za tih 20 god. trajanja od nekoga ko je krenuo u istu pricu sa 45 pa hoce i on na 20 god...) pa na to isplatu zarade u % koji je ocekivan za tvoju duzinu trajanja... Pa u tvom primjeru od 10.000 uplate, nakon 20 god. realno mozes ocekivati 15-16.000 isplate... Cak i onaj 45 -godisnjak bi nakon 20 god. placanja dobio oko 14.000... U svakom slucaju vise nego sto je uplacivao...

Rizicni poslovi? Nisu oni budale, rizicni poslovi imaju doplatu da bi ih osigurali, jer nije isti rizik od neprirodne smrti drvosjeci, policajcu, sluzbeniku, radiestezijskom tehnicaru...
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#395 Re: Zivotno osiguranje

Post by zrakomlat »

Dinostula wrote:
zrakomlat wrote:
Dinostula wrote:
I sta bi na kraju jesi potpisao ? Mene jaran munta za Grawe osiguranje.
NIsam lud da dam 10000 eura lupam pa na kraju jedva izvucem 5000.
Mislim da su to sve lopovska posla.
Na osnovu čega to misliš :) rekla-kazala ili ne vjeruješ jaranu

Životno osiguranje je dobra stvar. Ako imaš mogućnosti zaključi i izdrži, nemoj prekidati. Životno osiguranje ne služi da se neko obogati, nego da se osigura. To što živ i zdrav dočekaš kraj trajanja police, pa dobiješ cijelu osiguranu sumu, pa možda i malo dobiti, to je šlag na tortu.

Grawe je ozbiljna firma i ispoštovaće sve dogovoreno. Nemoj samo da te jaran uzme na foru visoke dobiti. Od tog nema ništa.

Ja imam policu kod Uniqe, također austrijske firme. Grawe Uniqa Merkur Wiener, sve su to dobre kuće. Pa i u Sarajevo osiguranju da se osiguraš, pare su ti sigurne.
A nekad kao mlad zaključio kod Merkura, ZBOG kolegice, platio 5 rata i odustao. Pare mi propale. Jesam bio glup, 50 KM sam mogao vazda platiti.Sad bi taman bio istek i uzeo bi 6-7 milja, koje usput nisam uštedio neplaćajući :D

PS bilo je Hercegovina osiguranje i propalo davno. Ali pare za životna osiguranja nisu propale.
Ovo boldirano je glavno.Predstavlja mi osiguranje kao jedna vid penzije.Mislim da se obicnim ljudima ne isplati osiguravati.To je samo za one koji se bave nekim rizicnim poslovima.Ove osiguravajuce kuce idu na tu foru da se sa njima potpise ugovor na nekih 15-20 godina a 99% ljudi ce prekinuti ugovor i tako izgubiti glavnicu.Konsultovao sam se sa jaranom koji je ekonomski analiticar i to mi je on rekao.Ne kazem ja da ce oni ukrasti pare nekome tipa dadnes 10000 pa ti ukradu ali ce sigurno sastaviti takav ugovor i uslove gdje ces kao stranka biti na kraju u manjku a ne dobitku.Ko god misli da je osguranje ono dadnes 10000 eura a za 20 godina pokupis 20000 taj je budala.
Duplo nećeš dobiti sigurno. Dobiti ćeš na kraju minimalno osiguranu sumu, koja je unaprijed određena, i koja se otprilike vrti oko onog iznosa koji si uplatio, tj nešto više ako si mlađa osoba i na koje si sve rizike osiguran. I na to možeš očekivati neku dobit al ne puno i niko ti je ne može garantovati u kojem iznosu. A cijelo to vrijeme ćeš biti osiguran jbga.
Moj poznanik, stariji čovjek, prije rata je bio osiguran kod Wienera, plaćao par godina pred rat, zaratilo se, protjeran udri nedaj, i nije tih par godina plaćao. Poslije rata oni njega nađu. Iako nisu dužni ništa plaćati u slučaju ratnih dešavanja, ponude mu, uz razumijevanje što nije plaćao otkup para koje je uplatio bez dobiti ili da nastavi plaćati pa će mu i to uračunati na kraju. Čovjek nije marke imao, kuće, posla, uzme tu prvu opciju.
A za duplu dobit imaš one stranice na fb Messi dojave, Kluivert tips, i sl pa uloži na kvotu 2 :D

Bez zajebancije, prati sta @drndalo piše, upućeniji je od mene. Ja sam nekad davno radio pa sam malo izašao iz fore. Kažem ti, imam sad policu, doduše manju. 300 eura na 10 godina, Uniqa osiguranje. Plaćam 50 maraka mjesečno, nisu neke pare, nije ni neka osigurana suma, ali imam razlog za to. Planiram kad riješim neke stvari zaključiti još jednu samo na 20 godina. Isto ću manju, mjesečno plaćanje. Meni svejedno hoćeš li ti zaključiti ili nećeš, nego ti govorim da to nije prevara nikakva samo ne nasjedaj na veliku dobiti na kraju, to uopšte nije poenta životnog osiguranja a vid penzije jest u svakom slučaju. Posebno ako ti polica traje otprilike do tad pa naplatis.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#396 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Upravo tako, sustina je razlog ulaska u to...

U normalnim uslovima se to zove Stedno-zivotno osiguranje... Dakle, stedno prije svega... Funkcionise u svijetu, ove Austrijske varijante rade tamo vec > 200 godina, zasto ne i kod nas? Ma jok ba, mi smo najpametniji, niko nista ne cita, svi sve znaju, a malo, malo nas neko sve prehebe s nekim prevarama...
itekako
Posts: 789
Joined: 21/12/2011 11:17

#397 Re: Zivotno osiguranje

Post by itekako »

jedno pitanje.

imam ugovor sa Merkurom (10 plus) na 30 godina, godisnje 600eur, placam mjesecno. 10 godina sam vec skinuo.
da li je realno ocekivati dobit od min 50% nakon isteka ugovora?
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#398 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Pa na 30 godina vjerujem da jeste...
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#399 Re: Zivotno osiguranje

Post by dado_ »

Kolika je ocekivana dobit na 16 godina? Grazer osiguranje cini mi se, uplacuje se direkt u austriji ako nesto znaci
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#400 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Racunaj cca. 30%...
Post Reply