Zivotno osiguranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
tvrtko 1. kotromanić
Posts: 482
Joined: 14/10/2011 21:40
Location: MILE

#351 Re: Zivotno osiguranje

Post by tvrtko 1. kotromanić »

talić wrote:Prije par dana dobijem obavjest o pripisanoj dobiti za jednu policu životnog osiguranja kod Merkura i u dopisu piše da je u 2012. pripisana dobit 113 KM tj. ukupno 234 KM za dosadašnji period.
Polica je zaključena 2007.
Pogledam obavjest iz prošle godine od Uniqa osiguranja, isti iznos, polica iz 2006. god. i u obavjesti stoji da je do 2011. pripisana dobit 307 eura.
Ispade da je Unica sa istim iznosom u istom vremenskom periodu napravila za osiguranika skoro 3 puta više dobiti.
Smisao životnog osiguranja nije zarada od kamata ili dobiti. Zato postoje banke. Dobit u slučaju životnog osiguranja je "usputna povoljnost". Ako štedite za stare dane, mnogo bitnije od 100-300 KM dobiti je sigurnost vašeg ulaganja. Zakoni o osiguravajućim kućama (pogotovo u Austriji) su jako strogi i nedozvoljavaju im ulaganja u poslove višeg rizika (i više dobiti).
Inače općenito u logici ulaganja sigurnost ulaganja i visina dobiti od ulaganja su direktno povezane tako što je jedna viša, druga je proporcionalno manja i obrnuto.
Znači plaćaj policu i zaboravi na dobit. A na kraju kada je i ako bude, dobra je za počastiti raju ... za pametno i uspješno završeno ulaganje.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#352 Re: Zivotno osiguranje

Post by Ricken »

tvrtko 1. kotromanić wrote:
talić wrote:Prije par dana dobijem obavjest o pripisanoj dobiti za jednu policu životnog osiguranja kod Merkura i u dopisu piše da je u 2012. pripisana dobit 113 KM tj. ukupno 234 KM za dosadašnji period.
Polica je zaključena 2007.
Pogledam obavjest iz prošle godine od Uniqa osiguranja, isti iznos, polica iz 2006. god. i u obavjesti stoji da je do 2011. pripisana dobit 307 eura.
Ispade da je Unica sa istim iznosom u istom vremenskom periodu napravila za osiguranika skoro 3 puta više dobiti.
Smisao životnog osiguranja nije zarada od kamata ili dobiti. Zato postoje banke. Dobit u slučaju životnog osiguranja je "usputna povoljnost". Ako štedite za stare dane, mnogo bitnije od 100-300 KM dobiti je sigurnost vašeg ulaganja. Zakoni o osiguravajućim kućama (pogotovo u Austriji) su jako strogi i nedozvoljavaju im ulaganja u poslove višeg rizika (i više dobiti).
Inače općenito u logici ulaganja sigurnost ulaganja i visina dobiti od ulaganja su direktno povezane tako što je jedna viša, druga je proporcionalno manja i obrnuto.
Znači plaćaj policu i zaboravi na dobit. A na kraju kada je i ako bude, dobra je za počastiti raju ... za pametno i uspješno završeno ulaganje.
Rezidenti FBiH nemaju zakonsku mogučnost nakon izmjena zakona o deviznom polovanju iz 2010 godine ulagati u police stranih osiguranja. U BiH sigurnost osiguranja nije veća od sigurnosti banaka niti je tržište uređenije, dapače.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#353 Re: Zivotno osiguranje

Post by talić »

tvrtko 1. kotromanić wrote:
talić wrote:Prije par dana dobijem obavjest o pripisanoj dobiti za jednu policu životnog osiguranja kod Merkura i u dopisu piše da je u 2012. pripisana dobit 113 KM tj. ukupno 234 KM za dosadašnji period.
Polica je zaključena 2007.
Pogledam obavjest iz prošle godine od Uniqa osiguranja, isti iznos, polica iz 2006. god. i u obavjesti stoji da je do 2011. pripisana dobit 307 eura.
Ispade da je Unica sa istim iznosom u istom vremenskom periodu napravila za osiguranika skoro 3 puta više dobiti.
Smisao životnog osiguranja nije zarada od kamata ili dobiti. Zato postoje banke. Dobit u slučaju životnog osiguranja je "usputna povoljnost". Ako štedite za stare dane, mnogo bitnije od 100-300 KM dobiti je sigurnost vašeg ulaganja. Zakoni o osiguravajućim kućama (pogotovo u Austriji) su jako strogi i nedozvoljavaju im ulaganja u poslove višeg rizika (i više dobiti).
Inače općenito u logici ulaganja sigurnost ulaganja i visina dobiti od ulaganja su direktno povezane tako što je jedna viša, druga je proporcionalno manja i obrnuto.
Znači plaćaj policu i zaboravi na dobit. A na kraju kada je i ako bude, dobra je za počastiti raju ... za pametno i uspješno završeno ulaganje.
Znam ja da ne smiju ulagati riskantno ali nije ni mudro ulaganje ako sav novac drže oročen u bankama.
Ja sam pogriješio što sam uopšte i zaključivao osiguranja i rado bi ih prekinuo da nije gubitka.
Bilo bi daleko bolje da svake godine kupim par stotina dionica.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#354 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

S obzirom i na "sigurnost" dionica, jos je bolje svoja jaja rasporediti u 5-6 raznih korpi, a ne samo u jednu, bilo koju...
slavenjuric
Posts: 2
Joined: 03/10/2013 19:52

#355 Re: Zivotno osiguranje

Post by slavenjuric »

U koliko postoji netko tko nema informacije o Grawe osiguranju i programu Safe life, ja sam spreman odgovoriti na svako moguce pitanje moze i privatno a moze i tu :) :izet: :izet: :izet:
Begovica
Posts: 80
Joined: 17/09/2003 00:00

#356 Re: Zivotno osiguranje

Post by Begovica »

Image

Nadam se da se vidi stagod, evo objasnite mi molim vas, koliko se dobije na kraju novaca u stvari?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#357 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Dobije se osigurana suma (sada ti je to po ovome bez indexacije-prilagodjavanja zbog inflacije) 7366 € + ostvarena dobit za sve 24 godine... Na 24 godine konzervativnom procjenom bi to moralo biti barem oko 50% osigurane sume... Pa bi ti to bilo 7366 + 3683 (cca.) = 11.049 €... Vec si vjerovatno pocela dobijati krajem godine izvjestaj o pripisanoj dobiti za tu godinu ? To pocne dolaziti nakon trece godine osiguranja...
SPQR.SA
Posts: 157
Joined: 22/05/2007 15:54

#358 Re: Zivotno osiguranje

Post by SPQR.SA »

Ako ovo osiguranje prekines u toku ove 24 godine, da li se dobija do tada ostvarena dobit +
suma koja se dobije, a trebalo bi da korespondira onoj otkupnoj u tabeli!
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#359 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Imas 2 vrste prekida.

Prvi je kapitalizacija, tj. neplacanje daljih rata, polica se "zamrzava", ne dizes pare, ali ne uplacujes vise. U tom slucaju pare stoje kod njih do isteka inicijanog roka osiguranja, i imaju neku austrijsku bankarsku kamatu (1-2%) na glavnicu, koja je vidljiva u ovakvoj tabeli, na godini na kojoj se kapitalizacija desila. Isplata po isteku tog roka, za zivotno osiguranje je osnovica ista ta suma, ukoliko se dogodi osigurani slucaj. Posto ne dizes pare od njih, manje si "penaliziran" u tabeli za istu godinu nego kod raskida ugovora.

Otkupna vrijednost je kada prestajes placati i trazis prijevremenu isplatu para na koje imas pravo. Tada ide kao osnovica suma iz tabele "Zajamcena otkupna vrijednost" + do tada ostvarena dobit. Ovdje se od uplacene glavnice gubi vise, jer podizes pare, pa je i suma u tabeli za istu godinu niza o odnosu na kapitalizaciju police...
Begovica
Posts: 80
Joined: 17/09/2003 00:00

#360 Re: Zivotno osiguranje

Post by Begovica »

drndalo wrote:Dobije se osigurana suma (sada ti je to po ovome bez indexacije-prilagodjavanja zbog inflacije) 7366 € + ostvarena dobit za sve 24 godine... Na 24 godine konzervativnom procjenom bi to moralo biti barem oko 50% osigurane sume... Pa bi ti to bilo 7366 + 3683 (cca.) = 11.049 €... Vec si vjerovatno pocela dobijati krajem godine izvjestaj o pripisanoj dobiti za tu godinu ? To pocne dolaziti nakon trece godine osiguranja...
Hvala
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#361 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Nema na cemu.
akcija007
Posts: 2857
Joined: 17/05/2008 23:50

#362 Re: Zivotno osiguranje

Post by akcija007 »

planiram da negdje pocnem uplacivati zivotno osiguranje .
Kako cu u onom moru proizvoda osiguranja odabrati pravo za sebe ?
To se zakljucuje na 10,15,20 godina, sta se desi sa do tad uplacenim mojim premijama ako osiguranje provadne, ode u stecaj, likvidaciju i sl..?
Kojim se kriterijumima voditi prilikom izbora osiguravajuceg drustva ?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#363 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Duzinom dosadasnjeg neupadanja u stecaj, likvidaciju, itd... Vecina toga ti je slicna, razne firme, razni proizvodi, sustina slicna... Ako ti je najbitnija stednja, onaj proizvod koji nosi najveci prinos, ali onda obicno ima manje pokrice u slucaju smrti. Ako je osiguranje familije u smrtnom slucaju primarna ideja, onda proizvod koji ima vecu isplatu u tom slucaju, ali onda ima manji prinos za slucaj dozivljenja... Koju god veliku kucu odaberes, tesko da ces pogrijesiti.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#364 Re: Zivotno osiguranje

Post by rekla-kazala »

akcija007 wrote:planiram da negdje pocnem uplacivati zivotno osiguranje .
Kako cu u onom moru proizvoda osiguranja odabrati pravo za sebe ?
To se zakljucuje na 10,15,20 godina, sta se desi sa do tad uplacenim mojim premijama ako osiguranje provadne, ode u stecaj, likvidaciju i sl..?
Kojim se kriterijumima voditi prilikom izbora osiguravajuceg drustva ?
Nema potrebe da brineš da će propasti. Reosiguranje bi sve police pokrilo.
capricorn1965
Posts: 4
Joined: 15/12/2012 20:58

#365 Re: Zivotno osiguranje

Post by capricorn1965 »

Pozdrav forumasi

Drago mi je da sam nasla ovu temu jer sam trenutno u velikoj dilemi pa se nadam da ce mi vasi savjeti i sugestije pomoci..Polica mi je na 20god.uplaceno je 9 rata e onda dodju problemi kad se ostane bez posla.Kako i sta dalje stigla uplatnica a ja bez marke..zanima me sta se sve moze mijenjati na polici osiguranja da bi nekako smanjila ratu itd?Osigurana suma iznosi 18.278 EUR rata je 902 EUR..Sjecam se prilikom potpisivanja ugovora na neka pitanja odgovor je bio "ma moze skoro sve" mada citajuci vase komentare postajem sumnjicava i pesimisticna..da napomenem da se radi o Grazer Wechselseitige osiguranju i osim uplatnica nikad nikakav izvjestaj nije stizao,niti slova o stanju i slicno..pozzz.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#366 Re: Zivotno osiguranje

Post by rekla-kazala »

capricorn1965 wrote:Pozdrav forumasi

Drago mi je da sam nasla ovu temu jer sam trenutno u velikoj dilemi pa se nadam da ce mi vasi savjeti i sugestije pomoci..Polica mi je na 20god.uplaceno je 9 rata e onda dodju problemi kad se ostane bez posla.Kako i sta dalje stigla uplatnica a ja bez marke..zanima me sta se sve moze mijenjati na polici osiguranja da bi nekako smanjila ratu itd?Osigurana suma iznosi 18.278 EUR rata je 902 EUR..Sjecam se prilikom potpisivanja ugovora na neka pitanja odgovor je bio "ma moze skoro sve" mada citajuci vase komentare postajem sumnjicava i pesimisticna..da napomenem da se radi o Grazer Wechselseitige osiguranju i osim uplatnica nikad nikakav izvjestaj nije stizao,niti slova o stanju i slicno..pozzz.
Ja sam imao policu Grazer-a i plaćao sam pet godina po 600 eura plus (koliko se sjećam) 35 eura za osiguranje od nesreće. Kada sam trebao izvršiti uplatu za 6. godinu ni jedna banka nije htjela da odradi transakciju jer je to po novom zakonu o deviznom poslovanju kažnjivo za sve police zaključene poslije 2005. godine a moja je bila iz 2006. god. Prekinuo sam osiguranje i dobio ukupno 2228 eura. Tako da sam "izgubio" oko 800 eura.
Mislim da možeš smanjiti iznos do minimalnih 600 eura ili uraditi kapitalizaciju kao što je već gore negdje naveo drndalo ili tražiti prekid i isplatu, s tim da trebaš računati na gubitak od 800 do 1000 eura.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#367 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Sjecam se prilikom potpisivanja ugovora na neka pitanja odgovor je bio "ma moze skoro sve" mada citajuci vase komentare postajem sumnjicava i pesimisticna..
Kod nekih moze skoro sve dok (skoro) ne potpises, pa ih sada ne mozes nigdje naci... Iako imaju zlatne znacke za kravatu... :roll:

Direktna Grazer polisa ? Jesu li ti nudili da tu polisu prebacis u Grawe BiH ? Koliko znam jesu. Najgore ti je da odlucis prekinuti ako ikako mozes placati makar i minimalnu ratu. Ne znam kolika je direktno u Graz-u minimalna, provjeri s njima, pa da nastavis placati za sada minimum, kasnije mozda opet vise. Provjeri u isto vrijeme kakva je situacija sa transferom polise u Grawe BiH, te nastavak placanja iste u BiH po minimalnoj BiH tarifi (mislim da je to ranga 250-300€ godisnje). U ta 2 slucaja najmanji bi ti bio gubitak uplacenog, tj. skoro da ga ne bi ni imala.

U suprotnom, ako trazis da ne placas, ali i ne podizes pare (kapitalizacija) gubis manje nego kada trazis pare nazad prije roka. I okvirnu sumu (+ dobit do tada ostvarenu) mozes vidjeti u tabeli svoje polise po godini trajanja osiguranja. Isto samo u drugoj koloni je raskid sa isplatom para, gdje ti je gubitak najveci, ali dobijes dio para + dobit ostvarenu do tada na racun.
bubica81
Posts: 5
Joined: 13/01/2014 21:30

#368 Re: Zivotno osiguranje

Post by bubica81 »

Capricorn1965 -ukoliko zelite dajte neki kontakt tel.i neko ce vas nazvati i pojasniti moguce opcije.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
capricorn1965
Posts: 4
Joined: 15/12/2012 20:58

#369 Re: Zivotno osiguranje

Post by capricorn1965 »

drndalo wrote:
Sjecam se prilikom potpisivanja ugovora na neka pitanja odgovor je bio "ma moze skoro sve" mada citajuci vase komentare postajem sumnjicava i pesimisticna..
Kod nekih moze skoro sve dok (skoro) ne potpises, pa ih sada ne mozes nigdje naci... Iako imaju zlatne znacke za kravatu... :roll:

Direktna Grazer polisa ? Jesu li ti nudili da tu polisu prebacis u Grawe BiH ? Koliko znam jesu. Najgore ti je da odlucis prekinuti ako ikako mozes placati makar i minimalnu ratu. Ne znam kolika je direktno u Graz-u minimalna, provjeri s njima, pa da nastavis placati za sada minimum, kasnije mozda opet vise. Provjeri u isto vrijeme kakva je situacija sa transferom polise u Grawe BiH, te nastavak placanja iste u BiH po minimalnoj BiH tarifi (mislim da je to ranga 250-300€ godisnje). U ta 2 slucaja najmanji bi ti bio gubitak uplacenog, tj. skoro da ga ne bi ni imala.

U suprotnom, ako trazis da ne placas, ali i ne podizes pare (kapitalizacija) gubis manje nego kada trazis pare nazad prije roka. I okvirnu sumu (+ dobit do tada ostvarenu) mozes vidjeti u tabeli svoje polise po godini trajanja osiguranja. Isto samo u drugoj koloni je raskid sa isplatom para, gdje ti je gubitak najveci, ali dobijes dio para + dobit ostvarenu do tada na racun.
Da direktna Grazer polisa i pomalo sam iznenadjena da mi do sada nikad nisu poslali neki izvjestaj??Prosle god.su mi slali obavjest da se prebacim u BiH ali da ja njima saljem postom svoju polisu oni ce meni poslati obavjest sta dalje bla bla,tad mi je to zvucalo malo neozbiljno i nije mi padalo na pamet da tek tako saljem ali sam ih kontaktirala i rekli su da nije nuzno ako ne zelim..Da li sam dobro postupila nemam pojma :? Ima li neke razlike u nacinu poslovanja Grawe Sarajeva i Graza??Ipak hvala na odgovoru,kontaktiracu ih pa cu vidjeti njihovu ponudu..
capricorn1965
Posts: 4
Joined: 15/12/2012 20:58

#370 Re: Zivotno osiguranje

Post by capricorn1965 »

bubica81 wrote:Capricorn1965 -ukoliko zelite dajte neki kontakt tel.i neko ce vas nazvati i pojasniti moguce opcije.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
Hvala Bubi ali kontaktiracu i njih pa da vidim sta nude..a moze pp sve informacije,sugestije i ponude su dobro dosle..
capricorn1965
Posts: 4
Joined: 15/12/2012 20:58

#371 Re: Zivotno osiguranje

Post by capricorn1965 »

Evo konacno nakon 12 dana stigao je neki odgovor pa cu podijeliti sa vama mada se iskreno nadam da ce to sto ce poslati u pisanoj formi na kucnu adresu sadrzavati vise informacija...ali da prvo cujem vase komentare jer vidim da ima vrsnih znalaca na forumu na ovu temu..dakle osig.suma je 18278 eura rata je 902 eu na 20 god..A ovo je njihov odgovor

"Visina premije moze da se smanji na minimalan iznos od € 218,00 za zivotno osiguranje. Uz sumu moze da se uzme dodatno osiguranje invalidnosti u visini do € 48,55, tj. u Vasem slucaju doslo bi do smanjenja dodatnog osiguranja invalidnosti sa € 97,09 na € 48,55. Kako bi smo promjenu mogli da izvrsimo, potreban nam je zahtjev za smanjenje premije (u prilogu).Molim Vas da imate u vidu, da smanjenje visini premije znaci i smanjenje osigurane sume.Informativno pismo o trazenim vrijednostima saljemo Vam na kucnu adresu."
Ima li neko tu da moze izracunati kolika bi u ovom slucaju bila osig.suma da li to ide po nekim tabelama ili i to nekom dogovoru..pozzz svima.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#372 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Tesko je ovo napamet. Ugrubo, nova osigurana suma bi ti bila: dosad uplacena lova + preostale godine x 218€ godisnje, korigovane u skladu sa tvojom staroscu, ali to je bilo u tabelama u startu osiguranja. Na ovaj nacin bi tvoje dosadasnje uplate ostale racunate kao sto i jesu uplacene, a kompletna suma bi se korigovala u skladu sa buducim uplatama do isteka 20-e godine... Po meni ti je to najpametnija i solucija sa najmanje gubitaka... Treba li ti invalidnost ? To bude kao kasko, ne racuna se nigdje nego za tu godinu kada si pokrivena, ako se nista ne desi, to je to.
akcija007
Posts: 2857
Joined: 17/05/2008 23:50

#373 Re: Zivotno osiguranje

Post by akcija007 »

Isplati li se zivotno osigurati u Sarajevo osiguranju ?
Gledao sam ova strana osigurana ZO+osiguranje od teskih bolesti i kaze pokriva karcinom pa je tu zvjezdica i hrpaa iskljucenja tipa ne pokriva karcinom melanoma deblji od 1,5mm, hockinsov karcinom nesto je to za zlijezde vezano i sl... hrpa ikljucenja pa koja onda karcinom pokriva 1?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#374 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Pravo da ti kazem, ne znam za SA osiguranje sta nude... Sumnjam da nude ista znatno bolje od "velikih" koji su to izmislili, tj. austrijanaca, jer je moje iskustvo da tu svi od sviju "prepisuju" i stranci od stranaca, a gdje nece nasi...

Budi spreman da sva osiguranja uvijek imaju neka "mala slova" svuda...
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#375 Re: Zivotno osiguranje

Post by Truba »

joj kako ja ne vjerujem u ova sranja s osiguranjima pogotovo ne u našoj zemlji
Post Reply