Zivotno osiguranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#326 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

@nedzmun

Pa ti si to onako realno sagledala, a rijetki su takvi... U principu, moje iskustvo je da se kad imas pristojna, za zivot dovoljna primanja, bez vecih problema moze odvojiti do 10% istih za "stavljanje" na stranu, a da se to na kvalitetu zivota ne osjeti bas... E sad, kako tu sumu uloziti, ili skloniti od sebe, postoje mnogi nacini... Svako sebe najbolje zna...

Uglavnom, ako imas para da platis odjednom, ne uzimaj na rate, jer umjesto npr. 1000 KM za godinu odjednom, mozes uplatiti i do 1060 KM za tu istu godinu, sto da im das 20-40-60 KM "onako"...? Da znas, sumu uplate mozes traziti (pismeno) da ti promjene svake pune godine, naravno jedno mjesec dana prije isteka pune godine je najidealnije, svake pune godine mozes promijeniti nacin placanja (1/1, 2/2, 4/4, 12/12), i svake pune godine mozes ukljuciti/iskljuciti "kasko" za tu godinu (invalidnost kao posljedica nesretnog slucaja)...
nedzmun
Posts: 30
Joined: 04/11/2011 14:41

#327 Re: Zivotno osiguranje

Post by nedzmun »

Tako nekako i idu moji planovi. Za pocetak neka cifra malo manja od 10% primanja, a ako se pokaze da za godinu, dvije ili vise mogu priustiti vise, promijeniti visinu premije.
U svakom slucaju cu se detaljnije raspitati o s vim detaljima prije potpisa (pa i o onim malim slovima u ugovoru :)).
To za rate sam pitala, jer razmisljam slicno, radje bih odjednom godisnju premiju uplatila. Ali u ovom momentu bi to znacilo sacekati jos neko vrijeme pa prikupiti inicijalnu premiju. S druge strane, tu je i ljudska nestrpljivost kad nesto konacno prelomis. :)
A i puno nekih dogadjanja oko mene me je u posljednje vrijeme malo trgnulo i potaklo ubrzam planove. Vidim da, nazalost, nesrece i bolesti ne biraju ni vrijeme, ni godine. :/
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#328 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Tako nekako... Vidi mozda da ako ti se ne ceka dugo, zapocnes npr. sa 600-700 KM umjesto npr. 1000, a onda dogodine povecas... I to je OK solucija, znam ih dosta koji su cekajuci da skupe 3000 godisnje za uplatu, jer im je ostalo bilo "premalo", izgubili i 9-12 godina, te jos nisu uplatitili, jer se pare uvijek izvuku na nesto, a oni alavi, malo im manje od 3000 godisnje... Osiguranjima i ovakav "manji" pocetak odgovara, dok god im uplacujes pare, sve moze, i jako su nagodni... 8)
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#329 Re: Zivotno osiguranje

Post by rusmir.ba »

Pitanje za strucnjake.
Imam Ugovor u Grawe (elite valjda, nemam pojma) uglavnom uplata je 720KM godisnje.

U ugovoru stoji da je na kraju tih 18god ukupna osigurana suma 5300€.

dakle po ovome se uplati 13.000KM a dobij nesto manje od 11.000?

ili nisam procitao sta pise malim slovima u Ugovoru :mrgreen:

Ocekivao sam da bude barem ista cifra. Naravno ako se bude zivo i zdravo. Vidim da je nakon 4.5god uplacivanja doslo da imam 25€ dobiti :))) a uplaceno preko 3.000
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#330 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Kako ti je rata 720 KM godisnje ? Kod njih je koliko ja znam tabela sa EUR i to u koracima po 50 EUR... Tipa, 500, 550, 600, 650... Ako placas na rate, to sto placas nije sve godisnja rata, nego imas i doplatu za placanje u ratama... Zavisi i koliko godina imas, sto si stariji manja suma, a Elite bi trebao biti program sa osiguranjem od 9-10 najtezih bolesti, pa posto je taj program rizicniji za firmu, dio toga naplate kroz smanjenje osigurane sume...

Prve 2-3 godine nemas nikakvu zaradu na uplatama, jer je sve vise manje potroseno na tvoje reosiguranje za svih 18 godina, a sada su ti poceli pripisivati i dobit u skladu sa trenutnom glavnicom... Neko ti to u startu nije najbolje objasnio, ali uvijek ce pomoci da malo procitas svu papirologiju sto je imas... Ovo sto ti je na kraju 5300 EUR, ti je osigurana suma, koja ce biti uvecana za index (peglanje inflacije), pa na sve to ide dobit, iliti kamata koja ako bi bila npr. 25% za to vrijeme, onda bi ti konacnica bila: 5300 (osig. suma) + 1325 (25% dobiti od 5300) = 6625... Ugrubo naravno kao princip...
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#331 Re: Zivotno osiguranje

Post by rusmir.ba »

Ne znam kako al placam 2x godisnje, sa nekim koefcijentom rasta zivotnih troskova rasle su i rate,
na 300€ je onaj ugovor, ali zadnje 2god placam 357KM umjesto 340KM.

Osigurana suma sada je cca 5300€ a bila je prije rasta ove rate oko 5100€.

Dakle, prema svemu dosadasnjem uplatim za 18god oko 12.800KM a prema tim koeficijentima isplate mi 12.900KM?

Dobro je i to, na kraju sam mislio da cu biti i u minusu, nedaj Boze samo da moraju aktivirati osiguranje po bilo kom principu.

A kako je to neko objasnio na pocetku neka ide na obraz radnicima Grawe-a. Cuo sam da im je ovaj agent dobio otkaz, i ne cudi me :)
User avatar
Entropio
Posts: 7809
Joined: 21/11/2010 21:49

#332 Re: Zivotno osiguranje

Post by Entropio »

.
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#333 Re: Zivotno osiguranje

Post by dado_ »

Pozdrav svima, imam par pitanja u vezi grawe osiguranja, konkretno me interesuje naplata povrede osiguranika... Situacija je sljedeca, mama mi je prije par mjeseci pala na ulici i osjecala strasne bolove u ledjima i ruci... Ruka je vremenom prosla, medjutim ledja je i dan danas bole, ima otprije blazu deformaciju kukova i mislila je da su bolovi zbog toga, medjutim, doktor je ustanovio da ima trajno ostecenje 3., 4. i 5. prsljena kicme od spomenutog pada, i da su bolovi zbog toga... Placa zivotno osiguranje u grawe-austria-graz, godisnje 1000 eura vec 9 godina, + dodatno 53eura neko zdravstveno osiguranje, nisam bas najbolje upucen... Papiri su poslati u Graz, brzo smo dobili odgovor da posalje detaljnije neke nalaze, da li ima svjedoke itd, i ponovo je poslato sto su trazili i sad cekam odgovor od njih... Ako neko ima ista ili slicna iskustva molio bih nek napise, ili ako je neko upuceniji ili radi u osiguranju, ne znam kako ce se to dalje odvijati, da li ce oni isplatiti neku stetu, i ako da koliku cifru moze ocekivati za takav vid povrede? Ne bih volio da me preveslaju, pa vas jos jednom molim za iskustva i savjete? Unaprijed hvala svima
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#334 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Prvo morate znati sta ima, zivotno, plus nesto ? Dal' je to nesto placanje bolnickog dana dok je bila u bolnici, i/ili ima i "kasko" tj. osiguranje od invalidnosti kao posljedice nesretnog slucaja ? Ako ima ovo zadnje, onda ima neku max. sumu koju bi dobila da ne daj boze ostane 100% invalid, ne znam kolika je direktno u Grazerovim polisama, ganjajte onoga ko vam je zakljucio polisu, neka vam pribavi podatke o osobama i nacinima daljih postupanja.

Provjerite i ovdje u GRAWE-u moze li se to preko njih, da vam bude lakse...

Uglavnom, princip je sljedeci, ako je npr. 20.000 EUR = 100% invalidnost, onda mama nakon konacnog nalaza ljekarsko-invalidske komisije, koja npr. procijeni da je ona nakon toga ostala npr. 30% invalid, ima pravo na 20.000 EUR x 30% = 6000 EUR za svoju invalidnost kao posljedicu nesretnog slucaja...
Last edited by drndalo on 26/01/2013 14:42, edited 1 time in total.
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#335 Re: Zivotno osiguranje

Post by dado_ »

Hvala najljepsa na odgovoru, shvatio sam princip, moram jos malo pogledat te papire. Uglavnom interesovao me princip racunanja, posto je ugovor zakljucen davno, na njemackom je. Nesto slabo razumijem ali ima navedeno pod "invaliditat" suma od 21500eura, pretpostavljam da se od te sume uzme ovaj procenat invalidnosti...
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#336 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Pa to jeste jedan od osnovnih problema direktnih polisa, sitna slova na njemackom... Uglavnom, sitna je to njima lova da bi se zajebavali da ti zakinu mamu, dakle namjere prevare nece biti, a sve sto vam traze da im obezbjedite od papirologije obezbijedite odmah, da vam vrijeme ne tece na cekanju papira, prevoda, slanju u Austriju (ako se mora) itd... I oni "gore" bi za ova trzista ovdje morali imati nekoga kome je nas jezik maternji, jer se s njima lakse sporazumijevati...
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#337 Re: Zivotno osiguranje

Post by dado_ »

Ima covjek koji poznaje nas jezik, on nam je i odgovorio na prvobitno obracanje. Nego ugovor je na njemackom, pa to nisam bas mogao "protabirit" najbolje. Uglavnom, hvala na pomoci i pozdrav :thumbup:
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#338 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Nema na cemu, sa srecom, sto sam znao, rekao sam ti... ;-)
Hurem_1978
Posts: 26
Joined: 15/02/2013 19:01

#339 Re: Zivotno osiguranje

Post by Hurem_1978 »

hoće li mi neko odgovoriti ovdje kako je to moguće da zakon ide unazad; zakon nikada ne treba da ide na očitu štetu svojih građana nego u njihovu korist...
čuj Agencija donijela zakon; zar Agencija može donositi zakon i koji povodom? Da li ta agencija radi za sebe i za interese vladujuće elite ili radi za svoje građane? Jeli iko kontaktirao dotičnu Agenciju da pita o čemu se radi?
hoće li mi neko reći zašto neke od nas građana bih pravi majmune da se proturamo preko granica i vršimo uplate preko kojekakvih lopovskih agenata koji su nas i izmanipulirali i dalje ulaziti u vrzino kolo? PA JELI MI TO ZABOGA TREBAMO RADITI NELEGALNE RADNJE KAO OBIČNI POŠTENI GRAĐANI DA BI NEKO ZARAĐIVAO MILIONE NA NAMA, ŽIVIIO U VELELEPNIM ELEGANTNIM MODERNIM I LUKSUZNOOPREMLJINIM ZGRADAMA TE VOZIO BIJESNA AUTA I ŽIVIO NA VISOKOJ NOZI. PA ZABOGA KAO DA KRIJUMČARIMO DROGU. I šta mi radimo po ovom pitanju? Jesmo li jedinstveni obični građani ili kao i u svemu ostalom svako gleda svoje sitnosopstveničke interese a u stvari smo svi oštećeni i na samom dnu dna a da toga možda nismo ni svjesni. E hajde odgovorite mi..
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#340 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Sve hin tuzi...
Estrella
Posts: 21
Joined: 06/02/2012 15:09

#341 Re: Zivotno osiguranje

Post by Estrella »

Pozdrav svima,
Nadam se da će mi neko moći pomoći u mom problemu. Radi se o slijedećem;
Moja mama je uplaćivala životno osiguranje ., to je trajalo već 8 godina, a polisa je glasila ovako: Osiguranje života od smrti usljed bolesti uz dodatno osiguranje od smrti usljed nesretnog slučaja!
Eh, svih tih godina, bila je potpuno zdrava,izuzev štitne žlijezde, koja se trebala operisati, ali ne i pod hitno. Međutim, odluči se dok je mlađa da to uradi. Operacije uspije, probudi se iz anestezije i nakon 36 sati moja mama je umrla:( Tako iznenada, tako bez objašnjenja, jednostavno nije mogla disati, aparati joj nisu pomagali i nastupi smrt. Obdukciju nismo radili, jer mi je dr.patolog rekla da su šanse 50% da se utvrdi uzrok, rekla je da bi možda mogli nešto ustanoviti a isto tako i da ne bi.
Na otpusnom pismu iz KC stoji da je smrt nepoznatog uzroka.
Eh odem ja u osiguravajuće društvo i predam svu dokumentaciju. Mamin zdravstveni karton gdje se vidi da je bila uvijek zdrava, i sve ono što su tražili. Trajalo je sve to 3 mjeseca, svako malo me zvali, prvo su poslali pismo da je smrt usljed bolesti, pa im treba nesto od papira, pa su poslali pismo da je iznenadna smrt, pa opet trazili nalaz od operacije, eh juce je stigla odluka da je samo smrt i isplacuju mi npr.5000KM, a da su ustanovili da je iznenadna smrt bilo bi duplo.
Ako neko ima neki savjet da mi da molim vas. Ja sam bila tako ljuta, jer mi nista nisu objasnili, samo su naveli da je moj zahtjev za naplatu štete pozitivno rješen, i naravno ko se manje razumije pomislit će '' ma super pa su riješili i ovako, jer moglo je biti i negativno''...znači nikakvo objašnjenje, samo toliko....Nervira me sve to jer se moja mama davno osigurala i od smrti usljed bolesti i od iznenadne smrti. Da li neko zna dobrog advokata u sarajevu za osiguranje i koliko su troškovi. Nikad nisam imala posla sa advokatima. Tata mi je poginuo davno, mama sad umrla, koga god pitam za savjet, niko ne zna konkretno....hvala svima unaprijed.
malena14
Posts: 23
Joined: 20/06/2012 11:09

#342 Re: Zivotno osiguranje

Post by malena14 »

da li mi neko od strucnjaka moze pomoci,naime moj otac je nedavno nasao svoju policu zivotnog osiguranja za period od 1986 do 1996.a nikad nije otisao da to naplati.sta se moze poduzeti po tom pitanju.hvala unaprijed
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#343 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Malo je to tesko ovako napamet pricati... Prvo procitajte sta pise u njoj... Koja osiguravajuca kuca ? 86-96 ? Jel' placao 92-96 ? U najgorem slucaju je bila kapitalizirana (mirovanje) kada nije platio ni 3 mjeseca nakon potrebnog datuma, i barem dio para bi trebao da moze dobiti nazad, ukoliko se radilo o bilo kojem austrijskom osiguranju zivota sa ucescem u dobiti...

By the way, neki dan u Unicredit banci u SA vidjoh devizni nalog za placanje zivotnog osiguranja Grazer-u u Graz-u, dakle nekako ipak moze, detalje ne znam...
malena14
Posts: 23
Joined: 20/06/2012 11:09

#344 Re: Zivotno osiguranje

Post by malena14 »

drndalo wrote:Malo je to tesko ovako napamet pricati... Prvo procitajte sta pise u njoj... Koja osiguravajuca kuca ? 86-96 ? Jel' placao 92-96 ? U najgorem slucaju je bila kapitalizirana (mirovanje) kada nije platio ni 3 mjeseca nakon potrebnog datuma, i barem dio para bi trebao da moze dobiti nazad, ukoliko se radilo o bilo kojem austrijskom osiguranju zivota sa ucescem u dobiti...

By the way, neki dan u Unicredit banci u SA vidjoh devizni nalog za placanje zivotnog osiguranja Grazer-u u Graz-u, dakle nekako ipak moze, detalje ne znam...
Hvala puno na odgovoru...a mene malo brine period koji je prosao...bojim se da to nije zastarilo :sad:
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#345 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Njegove pare ako su ulozene u zivotno osiguranje sa stednjom ne mogu zastariti... Dakle prvo vidis koja je firma, procitas na tim papirima ako ima sta da pise, a da znas procitati, moze se desiti da su na njemackom, pa da ne znas... Posto je vjerovatno Viener u pitanju... Onda je procedura da zapisete bitne podatke, broj polise, i da ih nazovete. Oni vam uzmu vas broj telefona, da oni vas nazovu nazad, da se vi ne trosite vise, i kazu vam kakva je dalja procedura...

Moja kolegica je imala slucaj sa Vienerom negdje 2000 god. kada je njena mama pokusala da vidi sta moze s tom polisom placanom 2 godine pred rat... Ljudi joj u roku sedmice dana isplatili lovu na koju je imala pravo, na bankovni racun ovdje koji im je dostavila...
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#346 Re: Zivotno osiguranje

Post by chelo »

Sa kojom osiguravajucom kucom imate najbolja iskustva? Imam namjeru poceti placati zivotno osiguranje, i pretendujem Uniqa, Grawe, Wiener Städtische. Ne mogu se odluciti i ne znam da li su nijanse u pitanju ili zaista postoji razlika koja moze presuditi koja je najbolja. Generalno, kakva im je poslovna politika i koliko je isplativo? Zanima me omjer ulozeno-zagarantovano. Kod njih cu se raspitati direktno, ali cijenim i vase konkretne slucajeve i savjete.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#347 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Procitaj cijelu temu, ima smeca, ali ima i iskustava...

Kad sve saberes/oduzmes, sva austrijska osiguranja (a i nasa koja od njih prepisuju) su ti tu negdje. Ne mozes pogrijesiti bilo koju kucu da odaberes. Ono gdje moze biti razlike je polisa koju ces odabrati, imaju tu razni modeli, 9-10 najtezih bolesti ukljucenih u rizik, 1-2-3-struka osigurana suma u slucaju smrti, ukljuceno "kasko"-invalidnost kao posljedica nesretnog slucaja, rizik gubitka posla, bolesnicko lijecenje... Ako imas kakavih konkretnih pitanja, mozes mi ih poslati na PP, pa ti odgovorim najbolje sto znam...

Sustina price je da svoje pare sada sklanjas od sebe za buducnost. Svo vrijeme si osiguran "za ne daj boze", a na kraju roka osiguranja dobijes i dobit na svoju uplacenu glavnicu...
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#348 Re: Zivotno osiguranje

Post by talić »

Prije par dana dobijem obavjest o pripisanoj dobiti za jednu policu životnog osiguranja kod Merkura i u dopisu piše da je u 2012. pripisana dobit 113 KM tj. ukupno 234 KM za dosadašnji period.
Polica je zaključena 2007.
Pogledam obavjest iz prošle godine od Uniqa osiguranja, isti iznos, polica iz 2006. god. i u obavjesti stoji da je do 2011. pripisana dobit 307 eura.
Ispade da je Unica sa istim iznosom u istom vremenskom periodu napravila za osiguranika skoro 3 puta više dobiti.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#349 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Moguce je i to, ali ti i polise nisu iste godine zapocete, samim tim je uplacena lova razlicita... Isto tako, nikakvu pripisanu dobit nisi dobijao barem prvih 4-5 godina, dok se ne podmire sva obezbjedjenja kod reosiguravatelja... Tu Merkurovu ces moci porediti dogodine sa Uniqa-inom od ove godine...
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#350 Re: Zivotno osiguranje

Post by Slo Burner »

chelo wrote:Sa kojom osiguravajucom kucom imate najbolja iskustva? Imam namjeru poceti placati zivotno osiguranje, i pretendujem Uniqa, Grawe, Wiener Städtische. Ne mogu se odluciti i ne znam da li su nijanse u pitanju ili zaista postoji razlika koja moze presuditi koja je najbolja. Generalno, kakva im je poslovna politika i koliko je isplativo? Zanima me omjer ulozeno-zagarantovano. Kod njih cu se raspitati direktno, ali cijenim i vase konkretne slucajeve i savjete.
Grawe trenutno ima ovaj dobar fazon sa pokrivanjem 20 najtezih bolesti... Ja sam policu koju sma imao ranije zatvorio , da bih kupio ovu sad
Post Reply