Zivotno osiguranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Zivotno osiguranje

Post by Referent za ONO i DSZ »

Zivotno osiguranje prevara ili dobar posao.
Da ne reklamiram ali eto Grawe je najpoznatije i najprisutnije kod nas.
Kakva su vasa iskustva s ovim osiguranjem i da li preporucujete sklapanje ugovora s nekim od njih. Njihova prica naravno zvuci med i mlijeko ali bojim se ustvari siguran sam da je sve matematicki pa i vjerovatnoca dogadjaja detaljno iskalkulisana na stetu klijenta.
Jeli to ustvari tako. Najvise me pogadja opcija prekida ukoliko bi doslo do istog prije isteka ugovorenog vremena police.
A s obzirom na nase uslove i sigurnosti uposljenja ta je najcesca. Izgleda mi da je to karta na koju i idu sva ova silna osiguranja kada prodaju police.
Normalnom logikom zasto ne bih jednostavno stedio u banci i racunao na kamatu na glavnicu, pa koliko god ona bila umjesto sto bi u slucaju pekida ugovora sa osiguranjem (recimo nakon 5gd) dobio 60-ak% svog ulozenog novca kao nekakvu otkupnu vijednost?
Ipak tamo neka zagarantovana suma nakon isteka ugovornog perioda izgleda jako primamljivo ili mozda "varljivo", dakle sta vi mislite?
Last edited by Referent za ONO i DSZ on 15/11/2012 10:58, edited 1 time in total.
lamija_SA
Posts: 383
Joined: 20/08/2007 12:24

#2

Post by lamija_SA »

Igrom slučaja i ja upravo razmisljam da sklopim ugovor sa Grawe osiguranje. Čula sam par dobrih primjera i preporuke za njih.
A to, ako ostanes bez zaposlenja pa si primoran prekinuti....pa postoji tu par opcija koje idu tebi u prilog.
1. ne moras prekidati igovor, nego zaledis osiguranje recimo na godinu, dvije koliko ti vec odgovara. u tom periodu kada si zaledio osiguranje, normalno nisi pokriven u slučaju smrti ili neugode,ali kasnije mozes komotno odlediti osiguranje, nastaviti plaćati i nakraju dogovrenog perioda uredno preuzeti ono sto te slijeduje
2 druga opcija je da promjenis uslove. Pa recimo ako si ostao bez posla ili zaradjujes manje nego si zarađivao u trenutku sklapanja ugovora, mozes promjeniti uslove, odnosno dogovoriti da plaćas manje. Sukladno tome i tvoje slijedovanje nakon dogovorenog perioda će biti manje. jedino sto ne mozes mjenjati je period na koji si sklopio ugovor.
Meni se to sve cini fleksibilno. Kazem, da sam cula za par dobrih primjera, a i po svakoj racunici vise se isplati ulagati u osiguranje nego u stednju, tako da i ja ozbiljno razmisljam o tome!
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#3

Post by DobroJutroKolumbo »

Ja poznajem ljude koji su prije rata uplacivali u GRAWE i zbog ratnih i ostalih situacija ,nisu uplacivali i bla bla, ljudi i kad su zaboravili na to , dobili su svoj ulozeni novac + kamate ili su bili ponudjeni da nastave sa osiguranjem...

Tacno je to da bi na orocenu stednju dobio vise novca od banke , ali banke nemaju nesto drugo...Recimo dobro je za mlade ljude da uplacuju penziono osiguranje , uplacujes 21 godinu , (sam postavis rok) , moze i krace i mozes onda podici svoj novac + kamate (sto se ne isplati jer bi od banke dobio vise) ali zato mozes se odluciti za dozivotnu penziju...Visina mjesecne penzije ce zavisiti od toga koliko si uplacivao tokom 21 godinu...E sad fol je u tome , sto i ti i osiguranje preuzimate rizik koliko ces ti zivjeti... :D Recimo nasao si posao i 25 godina ti je , uplacujes 21 godinu i vec u 46-oj godini pocnes primati penzije , ako riknes za 5 do 15 godina osiguranje je hajrovalo :D , ako riknes za 20-25 god. onda ste na istom otprilike , ali ako ti dozivis od 25 do 50 godina onda ga osiguranje pusi... :D Znaci sve je to proracunati rizik u kojem u svakom slucaju uvijek najvise zaradi osiguranje ali isto tako dobro je i tebi ako primas penziju do kraja zivota...

Onda imas police osiguranja protiv vise bolesti , npr. infarkt , mozdani bla bla , tu preuzimas rizik ako budes zdrav dobro jeste , ali ako se razbolis dobijes dobru lovu...I imas za lijecenje , nedo Bog!

Dobro je to, da skoro sve te polise osiguranja su nasljedne , sto znaci ako ako umres te novce koje si do tad ulozio + neka kamata dobije tvoja porodica...

Sto se tice Grawe osiguranja oni definitivno nisu ublehaska firma , vec jedna ozbiljna strana firma...Problem je sto mi imamo predrasude prema tim stvarima , kao sta ce mi to , ja sam zdrav ili sta ce mi penzija , ali nedo Bog dodje bolest, a ti nemas u momentu za lijekove i sta onda ili ostaris, a penzija mala , a ovako imas dodatna primanja!!?

Uglavnom stvar obostranog rizika , kao kladionica u blazem obliku , samo sto kladionica uvijek vise zaradi nego ti...
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#4

Post by Referent za ONO i DSZ »

DobroJutroKolumbo wrote:Ja poznajem ljude koji su prije rata uplacivali u GRAWE i zbog ratnih i ostalih situacija ,nisu uplacivali i bla bla, ljudi i kad su zaboravili na to , dobili su svoj ulozeni novac + kamate ili su bili ponudjeni da nastave sa osiguranjem...

...
Ovo gore nije tacno i tome je najveci fol bar po meni, jer logicno bi bilo da ako hocu da prekinem ugovor(necu da postponiram ili smanjim ratu) recimo nakon 1/3 perioda dobijem bar onu moju uiplacenuosnovicu nazad bez ikakave kamate i koji je to rizik uzelo osiguranje na sebe pa da moze uzeti kao neku kaznu recimo od 5000KM uplacenih, 1500KM sebi kao nekakvu kaznu sto nisam ispostovao ugovor :shock: , Jos ako je ugovor bio na recimo 25gd, ispadoh jos ja njima duzan sto prekidam ugovor :D

Ostale stvari i pogodnosti su OK mozda sam malo pretjerao kad sam osiguranje poredio s bankom ali jednostavno ne shvatam to nekako otimanje u slucaju razlaza.
Hera
Posts: 159
Joined: 31/05/2002 00:00
Location: Sarajevo, BiH

#5

Post by Hera »

Ne dobijes marke nazad. Ja sam uplacivala 3 godine i prestala (iz nekih svojih privatnih razloga) i nisam odobila nista. Pa od toga oni i zive i zaradjuju.
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#6

Post by Referent za ONO i DSZ »

:roll:
Znaci ima i toga :shock:
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#7

Post by Asana »

Tri godine su, cini mi se minimum da bi mogla dobiti zagarantiranu sumu.
U ugovoru imas skalu po godinama, i naravno, uvijek si "donji", vise placas nego sto ces dobiti. Ako izguras ugovoreni period do kraja, opet ti je zagarntirana manja suma, ali je ocekivana (ali ne i garantirana) dobit podjednaka nekoj nizoj bancnoj kamati, s tim da je navodno novac u osiguravajucim kucama sigurniji nego u bankama.

Uglavnom: Grawe nije varijanta za stednju, nego je isplativo jedino kao zivotno osiguranje: u slucaju smrti ovlastena osoba dobije puni iznos police, i to je ono sto moze biti zanimljivo ako zelite osigurati da vase dijete ili supruznik ne bi u slucaju vase smrti ostali materijalno ugrozeni.

Kao stednja ili penzija - nije isplativo.
osoba
Posts: 3
Joined: 11/02/2008 01:03

#8

Post by osoba »

Hej ljudi samo da znate da se moja porodica debelo zeznula sa Grawe-om... Mozda je Grawe van BiH ok, ali bosansko osoblje je katastrofa. Tako su se jadno prema nama ponijeli... Kao da mi prosimo kakve pare a ne njima uplacujemo. Seljacine :)....

Uglavnom, nakon 10 godina redovnog placanja police svakih pola godine, i to ne male sume, doslo je do povrede clana porodice koji je bas uplacivao osiguranje ukoliko se sta ne daj Boze desi. I nakon sto smo nazvali Grawe i rekli im za povredu, rekli su nam da nismo uplatili policu i da kasnimo pet dana i da su nam je zatvorili prije pet dana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A niko nas nije obavijestio!!!!!!!!!!! I problem je sto nam racun za placanje nije ni stigao! A mi naravno nismo jos mislili kad ce nam racun za osiguranje doci da ga platimo (uh jedva cekamo da ga platimo)...

Medjutim, nevoljama nije kraj. Nakon uzasnog nerviranja, odlucismo podici novac koji smo "stedjeli"... I od para koje smo uplatili, maznuli su toliko da nije normalno. Dobili smo nekakvu bijednu cifru sa tih polica osiguranja. I jos ovako ukupno 20 Eura se nakupilo nama na racun od njih kao sto drzimo novac tu.. mozda lazem ali mizerna cifra je u pitanju...

Tako da smo bez ikakvog razloga bacili pare niz vodu.

Eto, pa vi odlucite sta cete i kako cete... Ima ljudi koji se "okoriste". Ali vecinu po usima opale...
Sretno!

:x
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#9 re

Post by buba »

Mene je zeznula stvar sto sam potpisala ugovor sa Grawe iz Beca, kompletan ugovor je na austrijskom, sve sto redovito dobijam su uplatnice. NA trazenje ti posalju bilans stanja u vidu 2 sture recenice..iz kojih vidim da imam neku mizeriju od dobiti (uplacujem vec 7 godina), a dobit je takva da bi i najgora bankovna kamata dala vise.
Medjutim kada sam trazila otkupnu cijenu police, da raskinem ugovor, uzeli su oko 1/3 iznosa koji sam uplatila, dakle toliko manje dobijam..fakticki kradja novca koji si im platio i s kojim su oni radili. Muka mi je!
Niti znam sta da radim s tim..najradije bi prekinula ali mi zao izgubiti ulozeni novac. :(
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#10

Post by Amazonka27 »

I moj stari je dobio po usima od Grawe. Stari je prekinuo ugovor sa njima(oni su nesto obecali da ne moras placati osiguranje ako ides vani,a kada je doslo do toga, to je bila cista laz) i na kraju Grawe tuzilo njega :D
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#11

Post by Klodovik »

Uplaćujem životno osiguranje u Graweu od 2002. godine. Svake godine dobijem uplatnicu na vrijeme, kao i obavijest o pripisanoj dobiti za proteklu godinu. U polisi jasno stoji koliko novca bih dobio natrag u slučaju raskida ugovora u svakoj pojedinačnoj godini osiguranja. Sve je jasno.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#12

Post by amrica »

Fakat co'jk svasta pametno nadje na ovom forumu. A ja bas razmisljala o nekoj varijanti osiguranja, sad sam sigurna da necu.
Usput, ima li ko kavu pametnu ideju za stednju ili cuvanje novca? Cula sam od ljudi da postoji zeljeznicko stedna zadruga, da nisu losi uslovi, ali ne znam detalje.
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#13 re

Post by buba »

Klodovik wrote:Uplaćujem životno osiguranje u Graweu od 2002. godine. Svake godine dobijem uplatnicu na vrijeme, kao i obavijest o pripisanoj dobiti za proteklu godinu. U polisi jasno stoji koliko novca bih dobio natrag u slučaju raskida ugovora u svakoj pojedinačnoj godini osiguranja. Sve je jasno.
Bogati na kojem jeziku to dobijes? Ako si sklapao sa bh grawe osiguranjem, onda je to tako, ako nisi, onda vjeruj mi da ne dobijes svake godine obavijest, nego samo onda kada je trazis pismenim upitom, pa cekas mjesec dana da ti ta informacija u vidu 2 recenice dodje na kucnu adresu.
Jer eto oni u Becu tamo, tako funkcionisu i nikako drugacije..sranje kroz sitno granje.
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#14

Post by Referent za ONO i DSZ »

Klodovik wrote:Uplaćujem životno osiguranje u Graweu od 2002. godine. Svake godine dobijem uplatnicu na vrijeme, kao i obavijest o pripisanoj dobiti za proteklu godinu. U polisi jasno stoji koliko novca bih dobio natrag u slučaju raskida ugovora u svakoj pojedinačnoj godini osiguranja. Sve je jasno.
Eh a gdje jasno stoji cifra u slucaju raskida evo imam kod kolege ugovor pa me interesuje jel se isplacuje ova
-zajamcena otkupna vrijednost ili
-kapitalizirana osigurana suma

ako je ova prva :roll: onda onda je cijeli deal s osiguranjem prevara i po, a on doooooonji skroz, evo kako; nakon 4gd uplacivanja u
totalu od 3200KM u slucaju prekida (znaci sada nakon 4gd)
dobio bi 830KM nazad :shock: :shock: :shock:
a ni s drugom ne bi mnogo bolje prosao opet bi bio u dobrom minusu.

Uzasna spoznaja, preporucam se na forum i ovako pametne teme!
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#15 re

Post by buba »

ah, pa to je to..dje si bio sta si radio 4 godine, finansirao osiguranje :-?
MC_82
Posts: 154
Joined: 11/08/2006 11:26

#16

Post by MC_82 »

moj stari je zaključio ugovor o životnom osiguranju sa grawe austria, uplaćuje već 8-9 godina, i svake godine uz uplatnicu dođe i kratak izvještaj o uplaćenom iznosu, te premiji koja se svake godine dodaje na osiguranu sumu. pored toga naznačeno je koliko je uplata ostalo.
naravno stoji da se ugovor u svakom trenutku može raskinuti, u kojem slučaju oni vraćaju uplaćenu glavnicu, ali ne i dotad ostvarene premije. premija se ostvaruje samo u slučaju da ugovor ispoštuješ do kraja, uvećano za određeni procenat (zavisno od visine uplate i dužine osiguranja).
ugovor je na njemačkom budući da tada u bih nije bilo grawe osiguranja, dakle ugovor sklopljen sa grawe versicherung.
na uplatnici stoji napomena da ukoliko se propusti rok za uplatu osiguranje i dalje važi, ali ako se desi neki slučaj osiguranje to ne pokriva, te da danom uplate oni ponovo preuzimaju svoju obavezu pokrivanja ugovorenih slučaja. životno osiguranje je po mom mišljenju daleko bolji način štednje nego oročiti novac u banci. ako ništa veća je kamata koju dobiješ na kraju.
pozz
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#17 Re: re

Post by Mahalac »

buba wrote:ah, pa to je to..dje si bio sta si radio 4 godine, finansirao osiguranje :-?
a jes im dobra ona zgrada na alpasinom :D , eno i drugu prave :lol:
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#18

Post by buba »

MC_82 wrote:moj stari je zaključio ugovor o životnom osiguranju sa grawe austria, uplaćuje već 8-9 godina, i svake godine uz uplatnicu dođe i kratak izvještaj o uplaćenom iznosu, te premiji koja se svake godine dodaje na osiguranu sumu. pored toga naznačeno je koliko je uplata ostalo.
naravno stoji da se ugovor u svakom trenutku može raskinuti, u kojem slučaju oni vraćaju uplaćenu glavnicu, ali ne i dotad ostvarene premije.
premija se ostvaruje samo u slučaju da ugovor ispoštuješ do kraja, uvećano za određeni procenat (zavisno od visine uplate i dužine osiguranja).
ugovor je na njemačkom budući da tada u bih nije bilo grawe osiguranja, dakle ugovor sklopljen sa grawe versicherung.
na uplatnici stoji napomena da ukoliko se propusti rok za uplatu osiguranje i dalje važi, ali ako se desi neki slučaj osiguranje to ne pokriva, te da danom uplate oni ponovo preuzimaju svoju obavezu pokrivanja ugovorenih slučaja. životno osiguranje je po mom mišljenju daleko bolji način štednje nego oročiti novac u banci. ako ništa veća je kamata koju dobiješ na kraju.
pozz
Haj ne bilo ti mrsko ti meni skeniraj i posalji taj dio obavijesti, a ja cu tebi svoj, pa ces vidjeti kako oni meni vracaju moju glavnicu.
Ne kazem da ti ne vjerujem, ali ja imam nesto posve drugo crno na bijelo, pa mi nije jasno kakva je to onda vrsta ugovora, kod iste stvari i iste osiguravajuce kuce, dakle GRAZER WECHSELSEITIGE, Versicherung.

Dakle evo mog izvjestaja..

Moje dosadasnje uplate u iznosu od EUR 5.000,00

Otkupna vrijednost: EUR 3.086,00
Ucesce u dobiti: 248,k43
Saldo: 199,12 (whaddafak is this u ovome nemam pojma, al eto?)
______________________________________________
Ukupna suma: EUR 3.533.55

Eh pa sad ti meni reci kako to ja dobijam svoju glavnicu natrag?
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#19

Post by Sarayman »

Ako covjek ima imalo mozga u glavi (da zna s parama), najjace su pare ispod duseka, koje su mu dostupne u svakom trenu. Raznorazna osiguranja ovakvim policama samo sebi prave profit, a "korisnika" stavljaju na veliki test izdrzljivosti (a i srece bogami). Sreca pa nisam prihvatio ponudu kolege sa posla (a zastupnika Grawe-a) prije 10 god.

I na kraju, je li iko razmisljao o vrijednosti novca koji se upalcuje? Koliko te pare vrijede danas, a koliko ce za nekih 15-20 god? Odogovr je: jeste! Al' Grawe (i slicna) osiguranje/a.
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#20

Post by Mislilac »

Osiguranje nije isto što i štednja i nikada neće biti.

Osiguravate se iz razloga da se u slučaju, ne daj Bože, smrti, povrede ili nečega lošeg ne morate brinuti..

Štedite, jer ste sigurni da nećete umrijeti, biti povrijeđeni ili će vam biti loše. I onda kad uštedite dovoljno, trošit ćete to.
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#21

Post by newone »

Budite jako oprezni sa svim tim osiguravajucim drustvima. U principu sva ta drustva investiraju vase novce na domacim i svjetskim berzama. Znaci novac vam se ulaze u dionice tvrtki, u drzavne bondove, u koje kakve fondove, u bankovne sertifikate i slicno. U principu sve vam je uslovljeno stanjem na berzama. Kada vrijednost dionica raste, generalno i prinos na vasem osiguranju ide gore. Vazi i suprotno. Kada je berzanska kriza dublja i dugorocnija, mozete ne samo da izgubite prinos vec i iznos kojeg i licno stavljate na osiguranje. Sve vam je to igra srece. Ipak, dugorocno gledano, na periode od 15 do 20 godina, prinosi bi trebali biti zadovoljavajuci. Kratkorocno, necete pogrijesiti ako novac ostavljate i na bankovnu stednju.
Vodite racuna o uslovima osiguranja. Pitajte sta ukoliko osiguravajuce drustvo bankrotira. Da li su osigurani negdje i kod koga. Da li u tom slucaju dobivate svoj novac nazad i pod kojim uslovima i koliko uopste od tog novca i mozete namiriti u slucaju bankropta. Obavezno ispitajte proslost vase osiguravajuce kuce. I naravno, niko vam ne nudi osiguranje sto vas neizmjerno voli, vec da na vama zaradi. To jos uvijek ne znaci da vas neko zeli opljackati, mada je i takvih primjera kroz koje kakva osiguranja i penzione fondove na zapadu bilo na hiljade. Zato, oprez!
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#22

Post by Skyfox »

Hera wrote:Ne dobijes marke nazad. Ja sam uplacivala 3 godine i prestala (iz nekih svojih privatnih razloga) i nisam odobila nista. Pa od toga oni i zive i zaradjuju.
ista stvar je bila i sa mojom starom elem halalila te 3000KM

mada evo sada se i ja nalayim u dilemi polagati novac u banku ili neku osiguravajucu kucu... Ono sto je relativno sigurno, dok ja dodem do penzije penzioni fond nece postojati barem ne u ovakvoj sadasnjoj formi...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#23

Post by iceman ze »

e sad ste me zadeverali.......ja se naslusao prica od drugih pa reko da se i ja obezbjedim za crne dane........ali sad poslije ovoga, pojma nemam.... :roll:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#24

Post by amrica »

sad se sjetih, ne znam da li je bas Grawe, ali neka slicna kuca je nedavno neke svoje zaposlenike poslala malo na Martinik ili na Madagaskar ili neko slicno egzoticno mjesto, da se malo odmore. Tako da svi vi koji ste izgubili pare ne zalite, neko se dobro proveo s njima.javascript:emoticon(':D')
Very Happy
didierdase
Posts: 35
Joined: 30/10/2007 20:25
Location: GLOBALNO SELO

#25

Post by didierdase »

JA RADIM ZA UNIQA OSIGURANJE, TVRDIM DA NISTA OD TOGA NIJE PREVARA NI GLUPOST. SAMO JE PROBLEM STO VAM ONAJ KOJI PRODAJE POLICU ZIVOTNOG OSIGURANJA DOBRO NE OBJASNI KAKVA IMATE PRAVA I OBAVEZE. STO SE TICE KAMATE ONA JE EKSTRA, A I VRACANJE LOVE JE MOGUCE NE U 100% CIFRI I POSTOJI RAZUMAN RAZLOG ZASTO NE VRACAJU 100% NOVAC, ALI MI JE MRSKO SADA DA OBJASNIM. AKO NEKO IMA JAKU ZELJU DA DOBIEJ POSAO I DA UZME POLIC. U OSIGURANJA NEKA MI SE JAVI, PA MU SVE OBJASNIM. REFORMA PENZIONOG FONDA CE NAS PREBACITI NA OSIGURAVAJUCE KUCE
Post Reply