Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

missko
Posts: 11430
Joined: 22/02/2008 13:22

#51 Re: RE: Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by missko »

landlord wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
autor teme je dobio ponudu za posao,sto znaci,da im njegovo neznjanje njemackog trenutno nije prioritet ,a i mene intersira, sto su mu rekli u vezi daljnje potrebe ucenja njemackog jezika tokom eventulanog rada u Njemackoj :)
Rekli su da imaju dosta stranaca u kompaniji i neki su tu vec tri godine i jos nisu naucili jezik. Njemica, sa kojom sam imao intervju naravno predlaze da naucim jezik ako imam namjeru duze zivjeti tu, a i da je malo kompanija kao sto je ta gdje njemacki nije potreban.
Njemacki je tezak i treba ti 2 godine da propricas ono pomalo da se mozes snaci i onda se stagnira sljedecih 8 god [emoji1]

Gesendet von meinem SM-G935F
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#52 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Margita81 »

Ne znam za USA ali zivot u De..mnogo dobar :)
Opusteno, puno mogucnosti za sve interese, za djecu posebno, jedino je jezik znacajno tezi od engleskog ali nauci se i to prije ili kasnije.

Sretno u svakom slucaju ;)
missko
Posts: 11430
Joined: 22/02/2008 13:22

#53 Re: RE: Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by missko »

Margita81 wrote:Ne znam za USA ali zivot u De..mnogo dobar :)
Opusteno, puno mogucnosti za sve interese, za djecu posebno, jedino je jezik znacajno tezi od engleskog ali nauci se i to prije ili kasnije.

Sretno u svakom slucaju ;)
BiH naspram Balkana mozes reci mnogo dobar ali naspram drugih razvijenih zemalja je blago losiji

Gesendet von meinem SM-G935F
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#54 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by hrle1976 »

Rulja sa Balkana je smotana za bilo koji jezik ako ga ne uci od malena ili ako od malena nije naucila strani jezik, ja kad cujem neke nase podlje 20-30 godina u njemackoj kako se siluju vlastiti jezik jer jedva sastave bilo sta na njemackom dodje mi da ih nalemam klofacem. Naravno da nece imati the American dream u po Njemacke, jer to samo mozes imati u USA. Tamo mozes samo od nicega postati bilioner u bilo gdje u Europi nije to moguce osim jos u BiH :D A ovaj sto rece da je 7 mjeseci trazio stan u M daj bolan ili hoces jare i pare ili si birljiv do kostane srzi. Ako hoces JEFTIN stan onda da ako ti nije problem izdvojiti 900, 1.200, 1.500€ ko sale ces naci jedan ako treba u po centra. Ako hoces povoljan a dobar nadji nekog advokatsku kucu trazi najboljeg advokata izvadi mu 1.000€ i imas stan za 5 min. Zlatno pravilo svih velikih gradova.

Nego kad dodjes samo budi OBER AMERIKANAC, po mogucnosto onaj iz TEXASA, REPUBLIKANAC 100% (jos im isprcaj kako su svabe naselile Texas i kako tamo ima dosta Njemacko/ceske arhitekture itd.) Kad te sta god pitaju samo diplomatski svi smo mi tamo razliciti ali pred konstitucijom smo svi isti, pa onda amandmane iznesi na stol, pravo da nosis pistolj/oruzije, americki fudbal, baseball, hamburgeri jos im reci da su im to njihovi predci donjeli tamo. Ima da se istipe predtobom. Jos ce ti placati pivo, hranu, a pitaj ove nase sto zive po njemackoj sta znaci kad svabo casti.

Najbolje sam znas sta su ti razlozi, ja bi ti samo rekao nemoj ici ako stvarno skaces sa konja na margarca, a da vako probas i da ti nije skuplja pita od tepsije zasto ne. Iskustvo je to. AKo ti nije cemu vratis se u USA, i iopet imas na rezimeju nesto cime se mozes kurciti a kurcenje u USA najbitnije. Tamo si nula ako nemas cime da se pohvalis.
doboj71
Posts: 587
Joined: 21/07/2011 05:20

#55 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by doboj71 »

hrle1976 wrote:Rulja sa Balkana je smotana za bilo koji jezik ako ga ne uci od malena ili ako od malena nije naucila strani jezik, ja kad cujem neke nase podlje 20-30 godina u njemackoj kako se siluju vlastiti jezik jer jedva sastave bilo sta na njemackom dodje mi da ih nalemam klofacem. Naravno da nece imati the American dream u po Njemacke, jer to samo mozes imati u USA. Tamo mozes samo od nicega postati bilioner u bilo gdje u Europi nije to moguce osim jos u BiH :D A ovaj sto rece da je 7 mjeseci trazio stan u M daj bolan ili hoces jare i pare ili si birljiv do kostane srzi. Ako hoces JEFTIN stan onda da ako ti nije problem izdvojiti 900, 1.200, 1.500€ ko sale ces naci jedan ako treba u po centra. Ako hoces povoljan a dobar nadji nekog advokatsku kucu trazi najboljeg advokata izvadi mu 1.000€ i imas stan za 5 min. Zlatno pravilo svih velikih gradova.

Nego kad dodjes samo budi OBER AMERIKANAC, po mogucnosto onaj iz TEXASA, REPUBLIKANAC 100% (jos im isprcaj kako su svabe naselile Texas i kako tamo ima dosta Njemacko/ceske arhitekture itd.) Kad te sta god pitaju samo diplomatski svi smo mi tamo razliciti ali pred konstitucijom smo svi isti, pa onda amandmane iznesi na stol, pravo da nosis pistolj/oruzije, americki fudbal, baseball, hamburgeri jos im reci da su im to njihovi predci donjeli tamo. Ima da se istipe predtobom. Jos ce ti placati pivo, hranu, a pitaj ove nase sto zive po njemackoj sta znaci kad svabo casti.

Najbolje sam znas sta su ti razlozi, ja bi ti samo rekao nemoj ici ako stvarno skaces sa konja na margarca, a da vako probas i da ti nije skuplja pita od tepsije zasto ne. Iskustvo je to. AKo ti nije cemu vratis se u USA, i iopet imas na rezimeju nesto cime se mozes kurciti a kurcenje u USA najbitnije. Tamo si nula ako nemas cime da se pohvalis.
jebo te onaj ko ti dade kompjuter u ruke .Ti nemas pojma vise o cemu pises ,samo lupas nesto ,zvizgo jedan
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#56 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by drastic »

landlord wrote:
drastic wrote: u kojem si gradu momentalno i koje zanimanje?
U Chicago-u sam, a radim kao Software developer.
kao sto neko rece, jedina prednost njemacke je blizina bosne
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#57 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by drastic »

commendatore wrote:
drastic wrote:[
zviz je 100% u pravu budes li folirao amera svabe ce ti se uvlaciti u guzicu.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ziva istina
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#58 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by hrle1976 »

doboj71 wrote:
hrle1976 wrote:Rulja sa Balkana je smotana za bilo koji jezik ako ga ne uci od malena ili ako od malena nije naucila strani jezik, ja kad cujem neke nase podlje 20-30 godina u njemackoj kako se siluju vlastiti jezik jer jedva sastave bilo sta na njemackom dodje mi da ih nalemam klofacem. Naravno da nece imati the American dream u po Njemacke, jer to samo mozes imati u USA. Tamo mozes samo od nicega postati bilioner u bilo gdje u Europi nije to moguce osim jos u BiH :D A ovaj sto rece da je 7 mjeseci trazio stan u M daj bolan ili hoces jare i pare ili si birljiv do kostane srzi. Ako hoces JEFTIN stan onda da ako ti nije problem izdvojiti 900, 1.200, 1.500€ ko sale ces naci jedan ako treba u po centra. Ako hoces povoljan a dobar nadji nekog advokatsku kucu trazi najboljeg advokata izvadi mu 1.000€ i imas stan za 5 min. Zlatno pravilo svih velikih gradova.

Nego kad dodjes samo budi OBER AMERIKANAC, po mogucnosto onaj iz TEXASA, REPUBLIKANAC 100% (jos im isprcaj kako su svabe naselile Texas i kako tamo ima dosta Njemacko/ceske arhitekture itd.) Kad te sta god pitaju samo diplomatski svi smo mi tamo razliciti ali pred konstitucijom smo svi isti, pa onda amandmane iznesi na stol, pravo da nosis pistolj/oruzije, americki fudbal, baseball, hamburgeri jos im reci da su im to njihovi predci donjeli tamo. Ima da se istipe predtobom. Jos ce ti placati pivo, hranu, a pitaj ove nase sto zive po njemackoj sta znaci kad svabo casti.

Najbolje sam znas sta su ti razlozi, ja bi ti samo rekao nemoj ici ako stvarno skaces sa konja na margarca, a da vako probas i da ti nije skuplja pita od tepsije zasto ne. Iskustvo je to. AKo ti nije cemu vratis se u USA, i iopet imas na rezimeju nesto cime se mozes kurciti a kurcenje u USA najbitnije. Tamo si nula ako nemas cime da se pohvalis.
jebo te onaj ko ti dade kompjuter u ruke .Ti nemas pojma vise o cemu pises ,samo lupas nesto ,zvizgo jedan
Kriticar bez solucije. Eto o cemu ti blage imas. O cemu ti pojma imas? Zar te u skoli nisu ucili kad kritikujes nesto onda trebas isto obrazloziti i ispraviti svojim prijedlogom, pa daj da cujem o cemu je rijec... nasi su blago receno smotani za njemacki, 25 godina neki zive a i dan danas der, die, das mecu u 9 od 10 pogresno.... :oops:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#59 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by ibi »

hrle1976 wrote:
doboj71 wrote:
hrle1976 wrote:Rulja sa Balkana je smotana za bilo koji jezik ako ga ne uci od malena ili ako od malena nije naucila strani jezik, ja kad cujem neke nase podlje 20-30 godina u njemackoj kako se siluju vlastiti jezik jer jedva sastave bilo sta na njemackom dodje mi da ih nalemam klofacem. Naravno da nece imati the American dream u po Njemacke, jer to samo mozes imati u USA. Tamo mozes samo od nicega postati bilioner u bilo gdje u Europi nije to moguce osim jos u BiH :D A ovaj sto rece da je 7 mjeseci trazio stan u M daj bolan ili hoces jare i pare ili si birljiv do kostane srzi. Ako hoces JEFTIN stan onda da ako ti nije problem izdvojiti 900, 1.200, 1.500€ ko sale ces naci jedan ako treba u po centra. Ako hoces povoljan a dobar nadji nekog advokatsku kucu trazi najboljeg advokata izvadi mu 1.000€ i imas stan za 5 min. Zlatno pravilo svih velikih gradova.

Nego kad dodjes samo budi OBER AMERIKANAC, po mogucnosto onaj iz TEXASA, REPUBLIKANAC 100% (jos im isprcaj kako su svabe naselile Texas i kako tamo ima dosta Njemacko/ceske arhitekture itd.) Kad te sta god pitaju samo diplomatski svi smo mi tamo razliciti ali pred konstitucijom smo svi isti, pa onda amandmane iznesi na stol, pravo da nosis pistolj/oruzije, americki fudbal, baseball, hamburgeri jos im reci da su im to njihovi predci donjeli tamo. Ima da se istipe predtobom. Jos ce ti placati pivo, hranu, a pitaj ove nase sto zive po njemackoj sta znaci kad svabo casti.

Najbolje sam znas sta su ti razlozi, ja bi ti samo rekao nemoj ici ako stvarno skaces sa konja na margarca, a da vako probas i da ti nije skuplja pita od tepsije zasto ne. Iskustvo je to. AKo ti nije cemu vratis se u USA, i iopet imas na rezimeju nesto cime se mozes kurciti a kurcenje u USA najbitnije. Tamo si nula ako nemas cime da se pohvalis.
jebo te onaj ko ti dade kompjuter u ruke .Ti nemas pojma vise o cemu pises ,samo lupas nesto ,zvizgo jedan
Kriticar bez solucije. Eto o cemu ti blage imas. O cemu ti pojma imas? Zar te u skoli nisu ucili kad kritikujes nesto onda trebas isto obrazloziti i ispraviti svojim prijedlogom, pa daj da cujem o cemu je rijec... nasi su blago receno smotani za njemacki, 25 godina neki zive a i dan danas der, die, das mecu u 9 od 10 pogresno.... :oops:
Zviz/hrle psihopata 100% - covjek ne zna bosanski jezik, a prica kako bosanci ne mogu za 25 godina da nauce Njemacki.

Hrle/Zviz ima vise od 50 godina, ni kuceta ni maceta, jedino sto ima je forum gdje vrijedja ljude svojim intelektom od IQ 53
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#60 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by hrle1976 »

E da mi je samo znati u kojoj dzungli si odrasto a tako isto na kojem odjelu si primao terapije... klinac gledaj svoja posla ides na foe
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#61 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by stakasa »

HrleTa su nedavno neki poznanici iz Praga provalili da je peder pa je sada u fazonu ubjedivanja foruma da mu je zena Amerikanka :D
User avatar
TAFKAP
Posts: 10269
Joined: 30/09/2011 07:49

#62 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by TAFKAP »

Dajte ljudi, vratite se temi, ostavite prepucavanja za druge teme.

@landlord: Dali su ti ostali već par dobrih informacija, najbolje ti je da se raspitaš na nekim USA-Germany forumima, tamo ćeš sigurno naći više informacija nego ovdje.

München jeste skup, ali su i plate proporcionalno bolje, standard je jednostavno visočiji. U Njemačkoj je München pored Berlina i Frakfurta jedan od centara IT-a, sve velike firme imaju subsidiares u tim gradovima, Google je u npr. u Münchenu (pored Berlina i Hamburga).

Da li si razgovarao sa poslodavcom o mogućnosti pomoći pro traženju smještaja, većinom veće firme imaju kontakte i u mogućnosti su da ti pomognu po tom pitanju, čak i privatne vrtiće imaju...

Što se tiče jezika, opet zavisi od poslodavca i njegove veličine. Software developement kao i skoro cio IT sektor očekuje poznavanje engleskog jezika, njemački nije toliko potreban za komunikaciju na poslu, ali ako odeš do pekara ili mesara, onda ćeš možda imati problema pri sporazumijevanju.
Njemci kao Njemci jesu hladniji, ali München je otvoren, internacionalan grad, s vremenom nadješ sebi društvo/prijatelje koji ti pašu, naučit ćeš i jezik koliko toliko da ćeš se umjeti sporazumijet. Djeci je učenje jezika u tim godinama puno lakše, a značit će im mnogo poznavanje dva svjetska jezika.

Plaća, socijalno osiguranje, porezi, ženin posao, dječiji vrtić i ostali troškovi, sve to se mora da uzmeš/te u obzir.

U svakom slučaju sretno i javi kako si se odlučio :thumbup:
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#63 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Edin H. »

hrle1976 wrote:Rulja sa Balkana je smotana za bilo koji jezik ako ga ne uci od malena ili ako od malena nije naucila strani jezik, ja kad cujem neke nase podlje 20-30 godina u njemackoj kako se siluju vlastiti jezik jedva sastave bilo sta na njemackom dodje mi da ih nalemam klofacem.[/size] Naravno da nece imati the American dream u po Njemacke, jer to samo mozes imati u USA. Tamo mozes samo od nicega postati bilioner u bilo gdje u Europi nije to moguce osim jos u BiH :D A ovaj sto rece da je 7 mjeseci trazio stan u M daj bolan ili hoces jare i pare ili si birljiv do kostane srzi. Ako hoces JEFTIN stan onda da ak jer o ti nije problem izdvojiti 900, 1.200, 1.500€ ko sale ces naci jedan ako treba u po centra. Ako hoces povoljan a dobar nadji nekog advokatsku kucu trazi najboljeg advokata izvadi mu 1.000€ i imas stan za 5 min. Zlatno pravilo svih velikih gradova. :lol:

Nego kad dodjes samo budi OBER AMERIKANAC, po mogucnosto onaj iz TEXASA, REPUBLIKANAC 100% (jos im isprcaj kako su svabe naselile Texas i kako tamo ima dosta Njemacko/ceske arhitekture itd.) Kad te sta god pitaju samo diplomatski svi smo mi tamo razliciti ali pred konstitucijom smo svi isti, pa onda amandmane iznesi na stol, pravo da nosis pistolj/oruzije, americki fudbal, baseball, hamburgeri jos im reci da su im to njihovi predci donjeli tamo. Ima da se istipe predtobom. Jos ce ti placati pivo, hranu, a pitaj ove nase sto zive po njemackoj sta znaci kad svabo casti.

Najbolje sam znas sta su ti razlozi, ja bi ti samo rekao nemoj ici ako stvarno skaces sa konja na margarca, a da vako probas i da ti nije skuplja pita od tepsije zasto ne. Iskustvo je to. AKo ti nije cemu vratis se u USA, i iopet imas na rezimeju nesto cime se mozes kurciti a kurcenje u USA najbitnije. Tamo si nula ako nemas cime da se pohvalis.
:lol: :D :thumbup:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#64 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by ibi »

stakasa wrote:HrleTa su nedavno neki poznanici iz Praga provalili da je peder pa je sada u fazonu ubjedivanja foruma da mu je zena Amerikanka :D
Bilo bi lijepo da hrle/zviz nadje pravog momka za sebe i da uziv sa njim ostatak zivota, u svim njegovim postovima vidi se da nema nikog da ga voli ili da on nekoga voli, i to tako od rodjenja do sada.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#65 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by hrle1976 »

stakasa wrote:HrleTa su nedavno neki poznanici iz Praga provalili da je peder pa je sada u fazonu ubjedivanja foruma da mu je zena Amerikanka :D

Jok iz Sjeverne Koreje! Provalili su mal nerekoh sta. Zenini roditelji emigrirali u USA jos dok je Tito ziv bio, vratili se u CZ kad j Vaclav uveo red 1992! ona Cehinja. kad sam ja rekao da amrikanka. pises budalestine kao i uvjek, nego jel tvoja mati zna da si derpe? Da ili ne? Ides i ti na for pa svojima trubi.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#66 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by stakasa »

hrle1976 wrote:
stakasa wrote:HrleTa su nedavno neki poznanici iz Praga provalili da je peder pa je sada u fazonu ubjedivanja foruma da mu je zena Amerikanka :D

Jok iz Sjeverne Koreje! Provalili su mal nerekoh sta. Zenini roditelji emigrirali u USA jos dok je Tito ziv bio, vratili se u CZ kad j Vaclav uveo red 1992! ona Cehinja. kad sam ja rekao da amrikanka. pises budalestine kao i uvjek, nego jel tvoja mati zna da si derpe? Da ili ne? Ides i ti na for pa svojima trubi.
:D
dojic60
Posts: 9
Joined: 23/06/2021 21:03

#67 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by dojic60 »

Imao sam par prijatelja koji su pokusali da se presele iz US u Njemacku i svi su se ponovo vratili u USA. Zasto bi ti kao software developer isao igdje iz USA kad je to najtrezenije zanimanje u US.
Predlazem ti ako ti se vec seli iz Chicaga ond se preseli na primjer u Floridu gdje je klima mnogo prijatnija nego u Chicagu kao sto su takse i zivot mnogo prihvatljivije.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#68 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Hajvan »

Samo USA, pa i da je Alabama :)
Njemačka je secon-hand USA :mrgreen:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#69 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by deogest »

I Detroit je New York za Njemacku. Drugi nivo. Steta sto dosta ljudi ne moze da ide tamo, npr lik u kasnim dvadesetim, neozenjen sa skolom i nezaposlen nikad u zivotu ne bi dobio tamo ni turisticku vizu jer ga nista ne veze za ostanak i postoji opasnost (99%) da ce tamo ostati pa se zato viza i odbija.

Ko je zaposlen ovdje u finoj firmi, lagano dobije turisticku.
Post Reply