Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#1 Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by landlord »

Pozdrav,

Ja trenutno zivim u USA i dobio sam poslovnu ponudu u Minhenu, tako da razmisljam o preseljenju.

Interesuje me jel ima neko ko je zivio u obje drzave da napravi komparaciju zivota u ove dvije zemlje, da izdvoji prednosti i mane i jedne i druge. Kako izracunati koliko bi trebalo zaradjivati u Njemackoj da bi zivio istim ili slicnim standardom kao u USA sa trenutnom platom?

Takodjer neka od pitanja na koje odgovor mogu dati i oni koji samo zive u Njemackoj:

Koliko sam shavtio njemci su dosta zatvoreni i tesko se integrisati ukoliko se ne govori njemacki. Kakva su vasa iskustva sa integracijom i koliko imate prijatelja koji su njemci? Imam podatak da njemaci bas i ne govore engleski, pa koliko se tekso snaci u prodavnici, restoranu i sl.
Na jednoj od tema sam nasao da je jako tesko naci stan u Minhenu, pogotovo bez preporuke. Koliko je ovo istina i kakvi su vasi savjeti. Jel moram planirati da dodjem tamo da bih nasao neki smjestaj ili je moguce iz USA naci stan? Ako ne, koje opcije privremenog smjestaja su najoptimalnije?

Pokusavao sam naci komparaciju troskova zivota u USA vs Minhen i vidim da su troskovi zivota tu negdje, ali mi se cini da su plate u USA dosta vece. Da li u Njemackoj poslodavac placa zdravstveno ili samo jedan dio? Koliki su porezi na plate? Jel stopa poreza drugacija ako samo jedno radi? Koliko novaca je potrebno za 4.clanu porodicu u Minhenu?

Da li kvalitet javnih skola zavisi od dijela grada u kojem zivite? Jel ima neki site na engleksom jeziku koji daje komparaciju razlicitih osnovnih skola?

Eto toliko za sada. Ako ima nesto sto sam zaboravio da pitam, a vi mislite da je vazno slobodno dodajte. :)
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#2 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Seyfo »

U svakom slučaju si idealan materijal za emisiju na Travel Channelu "World home hunters", i unaprijed mogu pretpostaviti da će ti svaka kuća, stan, prostorija biti "nerazumljivo mala".
Ima dosta naših koji su izbjegli u ratu u D da su i potom protjerali ili nazad ili u USA. Oni ti mogu reći
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#3 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by hrle1976 »

Sto se stana tice mozes brzo naci ako ti nije proble platiti malo vise. Vecina trazi jeftine i budi posto stanove pa tako da tu je raspad sistema. O platamaje tesko pricati jer u kojoj struci itd, ali da ces imati 40$ satnicu kao nekada u USA u fabrice neces u D ni u fabrici ni u kancelariji. Zivio sam jedno krace vrijeme kao studenat davno u USA, te po mojoj ocjeni u USA ako imas super posao ostane ti vise izmedju ruku a i jeftinije je ako nista bar brojni luksuzi su jeftiniji, u Europi je na sprem USA jeftino letiti. Sto se tice njemaca jezik jevazan ali posto dolazis iz USA i ako budes igrao nakartu da si US AMERIKANAC bices bolje primljen nego sto ces ocekivati, dosta ih je nula ili slabo u engleskom ali to je starija generacija, fin broj mladje ipak barata solidno. Ako budes prodavao Balkaske korijene onda si sam kriv, jer treba otvoren biti puna kapa im je istocnjaka. Tolerantni su ali i sve manje.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#4 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by drastic »

landlord wrote:Pozdrav,

Ja trenutno zivim u USA i dobio sam poslovnu ponudu u Minhenu, tako da razmisljam o preseljenju.

Interesuje me jel ima neko ko je zivio u obje drzave da napravi komparaciju zivota u ove dvije zemlje, da izdvoji prednosti i mane i jedne i druge. Kako izracunati koliko bi trebalo zaradjivati u Njemackoj da bi zivio istim ili slicnim standardom kao u USA sa trenutnom platom?

Takodjer neka od pitanja na koje odgovor mogu dati i oni koji samo zive u Njemackoj:

Koliko sam shavtio njemci su dosta zatvoreni i tesko se integrisati ukoliko se ne govori njemacki. Kakva su vasa iskustva sa integracijom i koliko imate prijatelja koji su njemci? Imam podatak da njemaci bas i ne govore engleski, pa koliko se tekso snaci u prodavnici, restoranu i sl.
Na jednoj od tema sam nasao da je jako tesko naci stan u Minhenu, pogotovo bez preporuke. Koliko je ovo istina i kakvi su vasi savjeti. Jel moram planirati da dodjem tamo da bih nasao neki smjestaj ili je moguce iz USA naci stan? Ako ne, koje opcije privremenog smjestaja su najoptimalnije?

Pokusavao sam naci komparaciju troskova zivota u USA vs Minhen i vidim da su troskovi zivota tu negdje, ali mi se cini da su plate u USA dosta vece. Da li u Njemackoj poslodavac placa zdravstveno ili samo jedan dio? Koliki su porezi na plate? Jel stopa poreza drugacija ako samo jedno radi? Koliko novaca je potrebno za 4.clanu porodicu u Minhenu?

Da li kvalitet javnih skola zavisi od dijela grada u kojem zivite? Jel ima neki site na engleksom jeziku koji daje komparaciju razlicitih osnovnih skola?

Eto toliko za sada. Ako ima nesto sto sam zaboravio da pitam, a vi mislite da je vazno slobodno dodajte. :)
u kojem si gradu momentalno i koje zanimanje?
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#5 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by drastic »

hrle1976 wrote:Sto se stana tice mozes brzo naci ako ti nije proble platiti malo vise. Vecina trazi jeftine i budi posto stanove pa tako da tu je raspad sistema. O platamaje tesko pricati jer u kojoj struci itd, ali da ces imati 40$ satnicu kao nekada u USA u fabrice neces u D ni u fabrici ni u kancelariji. Zivio sam jedno krace vrijeme kao studenat davno u USA, te po mojoj ocjeni u USA ako imas super posao ostane ti vise izmedju ruku a i jeftinije je ako nista bar brojni luksuzi su jeftiniji, u Europi je na sprem USA jeftino letiti. Sto se tice njemaca jezik jevazan ali posto dolazis iz USA i ako budes igrao nakartu da si US AMERIKANAC bices bolje primljen nego sto ces ocekivati, dosta ih je nula ili slabo u engleskom ali to je starija generacija, fin broj mladje ipak barata solidno. Ako budes prodavao Balkaske korijene onda si sam kriv, jer treba otvoren biti puna kapa im je istocnjaka. Tolerantni su ali i sve manje.
zviz je 100% u pravu budes li folirao amera svabe ce ti se uvlaciti u guzicu.
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#6 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by zlajapravaraja »

Nema svrhe da glumiš bilo šta, jer će Švabo po imenu znati ko si i odakle si, dakle: Balkanac, ratni izbjeglica, spletom okolnosti završio u Americi. To njih nimalo ne doima, za njih je Amerika sprdnja, niti ih boli kurac što odlično pričaš engleski.

Moj savjet ti je da ostaneš u Americi. Živ ti nama bio
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#7 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by landlord »

drastic wrote: u kojem si gradu momentalno i koje zanimanje?
U Chicago-u sam, a radim kao Software developer.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#8 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by commendatore »

drastic wrote:[
zviz je 100% u pravu budes li folirao amera svabe ce ti se uvlaciti u guzicu.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#9 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by landlord »

zlajapravaraja wrote:Nema svrhe da glumiš bilo šta, jer će Švabo po imenu znati ko si i odakle si, dakle: Balkanac, ratni izbjeglica, spletom okolnosti završio u Americi. To njih nimalo ne doima, za njih je Amerika sprdnja, niti ih boli kurac što odlično pričaš engleski.

Moj savjet ti je da ostaneš u Americi. Živ ti nama bio
Ma znaju oni odakle sam. To nije problem. Jesi ti u USA ili u De? Kakva su tvoja iskustva sa jednom i drugom zemljom?

Poz.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#10 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by ibi »

hrle/zviz je ameriki i njemacku vidio sam na filmu.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#11 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by hrle1976 »

Ako budes sluso ove koji mjesaju dva razlicita covjeka ima da najebes. To po imenu sto onaj mlatara nepije vode kad je rijec o USA jer tamo je to drugacije. Ja znam nekoliko nasih koji su iz USA dosli u Europu da rate nesto su mladji pricaju englesko uzduz i poprijeko kao neka Kelly ili Steven iz Bostons i ako je ime Amela i prezime Sehic ona za sebe ma tecnom engleskom kaze amerikanka i svabo vidi razliku.

Ti dobro znas ako si us drzavljan da ako prelazis neku odredjenu sumu onda placas i porez u usa mada svake godine koliko god zaradio moras svojim vlastima da javis. Potom pitanju razmisli ali sve u svemu ako nije kakva visoka pozicija neka velika primanja na sprem standarda nemoj ocekivati.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#12 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by landlord »

hrle1976 wrote: Ti dobro znas ako si us drzavljan da ako prelazis neku odredjenu sumu onda placas i porez u usa mada svake godine koliko god zaradio moras svojim vlastima da javis. Potom pitanju razmisli ali sve u svemu ako nije kakva visoka pozicija neka velika primanja na sprem standarda nemoj ocekivati.
Na ovo sam totalno zaboravio. Morat cu da potrazim vise info o ovome. Pozicija nije visoka, ali mislim da je plata ok.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#13 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Connaisseur Karlin »

landlord wrote:Pozdrav,

Ja trenutno zivim u USA i dobio sam poslovnu ponudu u Minhenu, tako da razmisljam o preseljenju.

Interesuje me jel ima neko ko je zivio u obje drzave da napravi komparaciju zivota u ove dvije zemlje, da izdvoji prednosti i mane i jedne i druge. Kako izracunati koliko bi trebalo zaradjivati u Njemackoj da bi zivio istim ili slicnim standardom kao u USA sa trenutnom platom?

Takodjer neka od pitanja na koje odgovor mogu dati i oni koji samo zive u Njemackoj:

Koliko sam shavtio njemci su dosta zatvoreni i tesko se integrisati ukoliko se ne govori njemacki. Kakva su vasa iskustva sa integracijom i koliko imate prijatelja koji su njemci? Imam podatak da njemaci bas i ne govore engleski, pa koliko se tekso snaci u prodavnici, restoranu i sl.
Na jednoj od tema sam nasao da je jako tesko naci stan u Minhenu, pogotovo bez preporuke. Koliko je ovo istina i kakvi su vasi savjeti. Jel moram planirati da dodjem tamo da bih nasao neki smjestaj ili je moguce iz USA naci stan? Ako ne, koje opcije privremenog smjestaja su najoptimalnije?

Pokusavao sam naci komparaciju troskova zivota u USA vs Minhen i vidim da su troskovi zivota tu negdje, ali mi se cini da su plate u USA dosta vece. Da li u Njemackoj poslodavac placa zdravstveno ili samo jedan dio? Koliki su porezi na plate? Jel stopa poreza drugacija ako samo jedno radi? Koliko novaca je potrebno za 4.clanu porodicu u Minhenu?

Da li kvalitet javnih skola zavisi od dijela grada u kojem zivite? Jel ima neki site na engleksom jeziku koji daje komparaciju razlicitih osnovnih skola?

Eto toliko za sada. Ako ima nesto sto sam zaboravio da pitam, a vi mislite da je vazno slobodno dodajte. :)
Deutschland uber alles :D

Njemacka je super ,a nisma te razumejla: Dali ces dobijati platu od Njemaca ili Amerikanaca,i ne znam,dali si vec SAD drzavjanin,to je jako bitno :)
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#14 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by landlord »

Connaisseur Karlin wrote:
Deutschland uber alles :D

Njemacka je super ,a nisma te razumejla: Dali ces dobijati platu od Njemaca ili Amerikanaca,i ne znam,dali si vec SAD drzavjanin,to je jako bitno :)[/quote]

Plata od Njemaca, a vec sam drzavljanin USA.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#15 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Connaisseur Karlin »

landlord wrote: Plata od Njemaca, a vec sam drzavljanin USA.
Najbolje da ppitas njih da ti objasne kako ce tvoj zaradu odvajati za taksu,zdrastveno,kao i taksu koju moras prijatviti kao SAD drzavjanin

meni su iz American- Croatian Chamber of Commerce sve objasnili :)

Mnogi Njmeci rade za Njemacke Firme u SAD,a njihove plate su vise u SAD,a ne u Njemackoj,zato oni voel doci i zaraditi na odredjeni period,pravi americki gastarbajteri :D :lol:

Slobodno pitaj njemacku kommpaniju koja ti je ponudila posao,neko ti jednostavno formlano sa znanjem mora lijepo objasniti :)

Sretno i javi se :-D
User avatar
B6Redhell
Posts: 5860
Joined: 25/12/2010 04:56

#16 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by B6Redhell »

hrle1976 wrote:Sto se stana tice mozes brzo naci ako ti nije proble platiti malo vise. Vecina trazi jeftine i budi posto stanove pa tako da tu je raspad sistema. O platamaje tesko pricati jer u kojoj struci itd, ali da ces imati 40$ satnicu kao nekada u USA u fabrice neces u D ni u fabrici ni u kancelariji. Zivio sam jedno krace vrijeme kao studenat davno u USA, te po mojoj ocjeni u USA ako imas super posao ostane ti vise izmedju ruku a i jeftinije je ako nista bar brojni luksuzi su jeftiniji, u Europi je na sprem USA jeftino letiti. Sto se tice njemaca jezik jevazan ali posto dolazis iz USA i ako budes igrao nakartu da si US AMERIKANAC bices bolje primljen nego sto ces ocekivati, dosta ih je nula ili slabo u engleskom ali to je starija generacija, fin broj mladje ipak barata solidno. Ako budes prodavao Balkaske korijene onda si sam kriv, jer treba otvoren biti puna kapa im je istocnjaka. Tolerantni su ali i sve manje.
Sta veli hrle 40$ satnica u fabrici :shock: :shock: :shock: :shock:
Ee moj hrle ziv i zdrav nam bio gdje toga ima...??!!!!!
User avatar
luckylaka
Posts: 22313
Joined: 15/01/2010 06:28

#17 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by luckylaka »

B6Redhell wrote:
hrle1976 wrote:Sto se stana tice mozes brzo naci ako ti nije proble platiti malo vise. Vecina trazi jeftine i budi posto stanove pa tako da tu je raspad sistema. O platamaje tesko pricati jer u kojoj struci itd, ali da ces imati 40$ satnicu kao nekada u USA u fabrice neces u D ni u fabrici ni u kancelariji. Zivio sam jedno krace vrijeme kao studenat davno u USA, te po mojoj ocjeni u USA ako imas super posao ostane ti vise izmedju ruku a i jeftinije je ako nista bar brojni luksuzi su jeftiniji, u Europi je na sprem USA jeftino letiti. Sto se tice njemaca jezik jevazan ali posto dolazis iz USA i ako budes igrao nakartu da si US AMERIKANAC bices bolje primljen nego sto ces ocekivati, dosta ih je nula ili slabo u engleskom ali to je starija generacija, fin broj mladje ipak barata solidno. Ako budes prodavao Balkaske korijene onda si sam kriv, jer treba otvoren biti puna kapa im je istocnjaka. Tolerantni su ali i sve manje.
Sta veli hrle 40$ satnica u fabrici :shock: :shock: :shock: :shock:
Ee moj hrle ziv i zdrav nam bio gdje toga ima...??!!!!!
$ 40 dnevnica,$ 40 satnica u filmovima
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#18 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by emmir1 »

landlord wrote:Pozdrav,

Ja trenutno zivim u USA i dobio sam poslovnu ponudu u Minhenu, tako da razmisljam o preseljenju.

Interesuje me jel ima neko ko je zivio u obje drzave da napravi komparaciju zivota u ove dvije zemlje, da izdvoji prednosti i mane i jedne i druge. Kako izracunati koliko bi trebalo zaradjivati u Njemackoj da bi zivio istim ili slicnim standardom kao u USA sa trenutnom platom?

Takodjer neka od pitanja na koje odgovor mogu dati i oni koji samo zive u Njemackoj:

Koliko sam shavtio njemci su dosta zatvoreni i tesko se integrisati ukoliko se ne govori njemacki. Kakva su vasa iskustva sa integracijom i koliko imate prijatelja koji su njemci? Imam podatak da njemaci bas i ne govore engleski, pa koliko se tekso snaci u prodavnici, restoranu i sl.
Na jednoj od tema sam nasao da je jako tesko naci stan u Minhenu, pogotovo bez preporuke. Koliko je ovo istina i kakvi su vasi savjeti. Jel moram planirati da dodjem tamo da bih nasao neki smjestaj ili je moguce iz USA naci stan? Ako ne, koje opcije privremenog smjestaja su najoptimalnije?

Pokusavao sam naci komparaciju troskova zivota u USA vs Minhen i vidim da su troskovi zivota tu negdje, ali mi se cini da su plate u USA dosta vece. Da li u Njemackoj poslodavac placa zdravstveno ili samo jedan dio? Koliki su porezi na plate? Jel stopa poreza drugacija ako samo jedno radi? Koliko novaca je potrebno za 4.clanu porodicu u Minhenu?

Da li kvalitet javnih skola zavisi od dijela grada u kojem zivite? Jel ima neki site na engleksom jeziku koji daje komparaciju razlicitih osnovnih skola?

Eto toliko za sada. Ako ima nesto sto sam zaboravio da pitam, a vi mislite da je vazno slobodno dodajte. :)


Moj najbolji drug živio je u USA 11 godina i onda na odmoru u BIH se oženio za Bosanku koja živi u Njemačkoj.

Ona nije htjela da živi u USA pa su odlučili da žive u Njemačkoj, ona je rođena u Njemačkoj .

Imali su super uslove, prije svega vlastiti stan.

Da ne duljim, on se prije 3 mjeseca vratio u USA a žena i djeca čekaju papire da se završe i oni će za USA.

Naveo je milion razloga a izdvojio bih 2, diskriminacija a prijavio se pod američkim pasošem, u USA zaradi 3 puta više.

Njegovo iskustvo generalno je da se ne može porediti Njemačka i USA i jedina prednost Njemačke je blizina Bosne
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#19 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by ćiribiribela »

Drugarica zivjela u Chicagu i prije 2 godine dosla u njemacku, kaze da je jedina prednost to sto je blize bosni. Kaze da su ljudi puno pristupacniji i opusteniji u americi nego u njemackoj, vise je zaradjivala tamo nego ovdje i mogla je nesto i ustediti.

Sto se tice engleskog, istina je da slabo pricaju. Kad ih pitas svi ce ti reci "a little bit" ali ne mogu voditi konverzaciju. Kod mene na poslu od nekih 50 radnika samo troje prica engleski (stranci). Mislim da jezik ne treba da te brine jer nije tesko nauciti njemacki, ja sam tu tek godinu i po', nisam pricala kad sam sam tek dosla, osjecala se ko zadnji idiot pola godine, a sad ide ekstra, ne treba mi vise pomoc kod "ganjanja papira", pravljena termina, svakodnevnog razgovora. :D
missko
Posts: 11430
Joined: 22/02/2008 13:22

#20 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by missko »

Ja znam par ljudi koji su morali napustiti Njemacku (Minhen)kao izbjeglice i otici u USA i zudili su da se vrate kako tako u Njemacku i po povratku su se totalno izgubili. Nit je to ta Njemacka od prije 20 god nit se moze porediti s USA po standardu. Ne znam kako je u USA al ovdje ti je zivot bez luxuza ok. Zdravstvo bolje negu u USA a skolstvo kopira ionako USA

Gesendet von meinem SM-G935F
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#21 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by ibi »

B6Redhell wrote:
hrle1976 wrote:Sto se stana tice mozes brzo naci ako ti nije proble platiti malo vise. Vecina trazi jeftine i budi posto stanove pa tako da tu je raspad sistema. O platamaje tesko pricati jer u kojoj struci itd, ali da ces imati 40$ satnicu kao nekada u USA u fabrice neces u D ni u fabrici ni u kancelariji. Zivio sam jedno krace vrijeme kao studenat davno u USA, te po mojoj ocjeni u USA ako imas super posao ostane ti vise izmedju ruku a i jeftinije je ako nista bar brojni luksuzi su jeftiniji, u Europi je na sprem USA jeftino letiti. Sto se tice njemaca jezik jevazan ali posto dolazis iz USA i ako budes igrao nakartu da si US AMERIKANAC bices bolje primljen nego sto ces ocekivati, dosta ih je nula ili slabo u engleskom ali to je starija generacija, fin broj mladje ipak barata solidno. Ako budes prodavao Balkaske korijene onda si sam kriv, jer treba otvoren biti puna kapa im je istocnjaka. Tolerantni su ali i sve manje.
Sta veli hrle 40$ satnica u fabrici :shock: :shock: :shock: :shock:
Ee moj hrle ziv i zdrav nam bio gdje toga ima...??!!!!!
Pa ja reko, zviz/hrle sve sto zna o USA i Njemackoj je iz filmova.
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#22 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by sarayewo »

Iako nisam u Njemackoj, nego u Belgiji, a zivio sam u Americi 4 godine kao student, u slicnoj sam situaciji oko preseljenja za poslom al u suprotnom smjeru... Necu ti pricati o kvalitetu zivota jer je to sve stvar licnog opredjeljenja, Z. Evropljani su generalno puno zatvoreniji od Amera, ali je sve preplavljeno strancima (pogotovo veci gradovi kao Minhen) pa ti ne bi trebao biti problem naci drustvo i mimo lokalaca.

Jezik postaje problem samo kad je administracija u pitanju, jer imas cak dijelova drzava gdje im je zabranjeno pricati sa strankama na drugom jeziku osim njihovog.

Ono sto je mozda i najteze izvagati je to da li se isplati... Ako gledas samo platu, u Americi ces uvijek vise zaraditi za isti posao, ali treba uzeti druge faktore u obzir - npr. troskove obdanista/skole ako imas dijete, troskove za automobil (puno firmi u Evropi daje sluzbena auta), stan, rezije, veci porez itd. Ako hoces javi se na PM pa ti mogu poslati detalje moje kalkulacije, al je meni ispalo da mi duplo veca plata u kesu u Americi dodje na isto jer su druge stvari skuplje.
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#23 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by numizmatic »

Ovo je iskustvpo moje rodbine. Ista situacija: živjeli u Americi dugo godina, zbog posla preselili u Berlin.

Poslije godinu dana pokupili se nazad u Ameriku sa sve nogama u guzicu.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#24 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by beobasket »

Nisam u Njemackoj ali vidim kako ljudi spominju Belgiju pa reko hajd i ti i spomeni Dansku. Licno su mi obe drzeve poznate kroz dvogled turiste ali imam kolegicu iz USA i nju sam izbubo pitanjima ovdje vs. tamo u USA.

Da naglasim kako ona je dosla iz ljubavnih razloga ali opet ima jako dobre odgovore od koji pola nisam upamtio - izvini.

Pod broj jedan sto ja mogu reci: Njemac nemoze nikako biti zatvoreniji od jednog Danca. To je naucna fantastika, jer ako tvrdite kako su Njemci zatvoreni onda su Danci hermeticki zatvoreni. I opet, Amerikanci u Danskoj prolaze bolje nego brojni Danci medju svojima. Ovdje kad neko se pojavi sa Americkim pasosom to je nesto poput galaksiskog organizma. Jos pogotovo od kako je onaj gej ambasador ugraviro USA u danska srca. Nema vecih amerikofila od Skandinavaca. Tako jarane ako ne ide u Njemackoj bujrum kdo nas u Dansku ovdje ces biti kao Papa. Samo ako imas onaj vas plavi pasos i znas dosta o vasem americkom "fudbalu", jer taj ragbi je ovdje hit.

Sve sto ti treba jeste americki naglasak kad pricas engleski, da izvadis u poreznoj jedan broj kako tvoje licne stvari koje rodbina salje nece biti predmet poreza (ovo je vazno zbog sverca :D najomiljenij hobi svakog Danca jos pogotovo ako je stvar iz USA), da znas praviti hamburgere ali na americki nacin, da se razumijes u americki fudbal ili hokej na ledu, da volis sa njima piti pivu, jos ispricaj kako si nekada zivio u crnackom kvartu u Detroitu :D ima da ti ime bude na svakoj listi zatvorenih provoda.

Amerikanka tvrdi ako je rijec o visokoj poziciji onda ces imati problem, jer te kaci porez u USA. Kaze to je jedini negativ i naravno sa takom poziciju u USA mozes vise postici nego u Danskoj. Kaze isto ako nisi hardcore kapitalista onda nemas razloga ostati u USA.

A vi iz USA, Kanade, Australije, UK, Irske, Juzne Afrike, Novog Zelanda savladate jezika sad pa sad.

Danci pretezno barataju UK verzijom engleskog jezika tako da ces morati nauciti britanske verzije. Tipa pavement je ovdje kad neko kaze isto sto je u USA sidewalk. Oko 70-80% ljudi barata engleski na tako visokom nivou da komicari iz USA dolaze ovdje i drze predstave. Na sve sto si naviko gledati u USA mozes isto ovdje pratit! Obicno serije kasne epizodu, dvije, talk show maks dan, zavisi od popularnosti.
missko
Posts: 11430
Joined: 22/02/2008 13:22

#25 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by missko »

Po platama i standardu ne moze se Njemacka porediti sa skandinavijom cijelom kao i sa zemljama Beneluxa a posebno ne sa Svicerskom .

Gesendet von meinem SM-G935F
Post Reply