Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#26 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by mousstapha »

Minhen ti je po mnogo čemu poseban u Njemačkoj. Znam neke raje koja se skrasila u Minhenu i generalna je ocjena plata i cijena života u gradu nije srazmjerna. Kažu da neki okreću janje kad nađu stan. :D

Generalno, trebalo bi da ti je plaća dosta veća od prosječne da bi imalo smisla preseliti se. Što se tiče engleskog jezika, mislim da to ne bi trebao biti problem. Već ima jako puno amerikanaca i britanaca, a i mlađa raja uglavnom voli da pokaže kako zna engleski.

EDIT:

Dobar forum na engleskom na kojem možeš naći mnogo informacija koje te zanimaju. Posebno ova poređenja sa USA.
https://www.toytowngermany.com/forum/
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#27 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by KIseljak12 »

Ako si Software Developer u USA, jedini razlog zasto bi se preselio u DE je blizina Bosne;
po svim ostalim parametrima, sa svojom profesijom ces zivjeti ko hadzija u USA u odnosu na DE.

Mozda imas neke druge motive koje nisi spominjao. Ako su ti oni dovoljno bitni, tj. bitniji od materijalnog, onda ti nece ni u Njemackoj biti lose, naprotiv.
User avatar
basicm
Posts: 10404
Joined: 16/01/2012 21:38

#28 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by basicm »

Sortware developer - razvija jufke u burekdzinici.


Sent from my iPhone using Tapatalk
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#29 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by beobasket »

missko wrote:Po platama i standardu ne moze se Njemacka porediti sa skandinavijom cijelom kao i sa zemljama Beneluxa a posebno ne sa Svicerskom .

Gesendet von meinem SM-G935F

Drug, jel hoces reci po dobrom ili losem? Jer spominjes Svicarsku. Sve u svemu kod nas ako imas posao koji spada pod ufaulært (bukvano u prevodu bez znanja) koji se odnosi na 'nemas skole' ili 'nije potrebna', onda si stvarno prikovan za pod kad je rijec o primanju vs. standard cijena. Pojedini drugi poslovi gdje su Poljaci srozili satnice na takav minimalac da jednostavno postalo kriminalno, se pise isto. Ostalo, bogme imas za super zivot, narvano ne za bjesna kola jer to ovdje kosta nebitno koji sloj bio i obicno moras kreditnim putem, ali ako hoces kucicu na kredit ili da imas za putovanja komotno mozes. Bez uvrede ali meni je Njemacka jos malo pa dzaba. Znam nasih koji ustede dobre pare na servisiranju auta i ako imaju 500km u oba smijera. Ja iz Kopenhagena da odem do najblizeg njemackog grada (autocestom) sa gorivom, mostarinom opet cu jeftinije proci ako kupim svega od hrane za 1 mjesec nego da isto kupim u Kopenhagenu. Ovdje jos malo pa sendvic kosta 10 eura, izadjem vani sa drustvom u pub, popijem tri pive (jedna tocena i dvije na flasu uvoz) platim oko 30-35 eura, izadjem sa prijateljicom na kolac i kafu sve skupa nas izadje 25 eura, vecera u prosjecnom restoranu racunaj 250-300 eura za dvoje. Ovdje je druga stvar ako kupis kucu pa si vezan narednih 20 - 30 godina ali ako se zeznes i kupis je na nekom mjestu gdje je sve umrlo kao sto je dosta nasih onda si stvarno dojnji. Obicno ako prodas ispod cijene i ostane jos duga banka ga pretvori u potrosacki dug na 10 - 15 godina uz paprenu kamatu. Da izbjegnes sranje moras izdavati kucu kako bi ostao na pozitivnoj nuli sto zbog poreza tako isto i zbog eventualno socijalnog pitanja, jer tak kad si podstanar imas pravo na socijalne benefinije bila to socijalna pomoc ili samo pomoc za placanje stana. Zakon je tako skockan da vlastitoj djeci nemozes izdavati. AKo mislis na ove stvari onda smo taraba, ako mislis na cijene koliko para toliko muzike.

Ako je covjek IT sa par godina radnog iskustva ispod 24.000 kruna na ruke nece izaci. Znaci nekih 3.500 dollara minimum, a zdravstveno placeno, penzijono uplaceno jer u IT fimama nude zbog konkurencije. Neka samo ne zivi u velikim gradovima i moze proci ko hadjija.

Ja sam htjeo covjeku docarati kako po pitanju drustva ovdje moze proci fenomenalno.
missko
Posts: 11430
Joined: 22/02/2008 13:22

#30 Re: RE: Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by missko »

beobasket wrote:
missko wrote:Po platama i standardu ne moze se Njemacka porediti sa skandinavijom cijelom kao i sa zemljama Beneluxa a posebno ne sa Svicerskom .

Gesendet von meinem SM-G935F

Drug, jel hoces reci po dobrom ili losem? Jer spominjes Svicarsku. Sve u svemu kod nas ako imas posao koji spada pod ufaulært (bukvano u prevodu bez znanja) koji se odnosi na 'nemas skole' ili 'nije potrebna', onda si stvarno prikovan za pod kad je rijec o primanju vs. standard cijena. Pojedini drugi poslovi gdje su Poljaci srozili satnice na takav minimalac da jednostavno postalo kriminalno, se pise isto. Ostalo, bogme imas za super zivot, narvano ne za bjesna kola jer to ovdje kosta nebitno koji sloj bio i obicno moras kreditnim putem, ali ako hoces kucicu na kredit ili da imas za putovanja komotno mozes. Bez uvrede ali meni je Njemacka jos malo pa dzaba. Znam nasih koji ustede dobre pare na servisiranju auta i ako imaju 500km u oba smijera. Ja iz Kopenhagena da odem do najblizeg njemackog grada (autocestom) sa gorivom, mostarinom opet cu jeftinije proci ako kupim svega od hrane za 1 mjesec nego da isto kupim u Kopenhagenu. Ovdje jos malo pa sendvic kosta 10 eura, izadjem vani sa drustvom u pub, popijem tri pive (jedna tocena i dvije na flasu uvoz) platim oko 30-35 eura, izadjem sa prijateljicom na kolac i kafu sve skupa nas izadje 25 eura, vecera u prosjecnom restoranu racunaj 250-300 eura za dvoje. Ovdje je druga stvar ako kupis kucu pa si vezan narednih 20 - 30 godina ali ako se zeznes i kupis je na nekom mjestu gdje je sve umrlo kao sto je dosta nasih onda si stvarno dojnji. Obicno ako prodas ispod cijene i ostane jos duga banka ga pretvori u potrosacki dug na 10 - 15 godina uz paprenu kamatu. Da izbjegnes sranje moras izdavati kucu kako bi ostao na pozitivnoj nuli sto zbog poreza tako isto i zbog eventualno socijalnog pitanja, jer tak kad si podstanar imas pravo na socijalne benefinije bila to socijalna pomoc ili samo pomoc za placanje stana. Zakon je tako skockan da vlastitoj djeci nemozes izdavati. AKo mislis na ove stvari onda smo taraba, ako mislis na cijene koliko para toliko muzike.

Ako je covjek IT sa par godina radnog iskustva ispod 24.000 kruna na ruke nece izaci. Znaci nekih 3.500 dollara minimum, a zdravstveno placeno, penzijono uplaceno jer u IT fimama nude zbog konkurencije. Neka samo ne zivi u velikim gradovima i moze proci ko hadjija.

Ja sam htjeo covjeku docarati kako po pitanju drustva ovdje moze proci fenomenalno.
Pa sa tvojom platom iz Danske dodje ti Njemacka dzaba kao i Svicarcima. Ali covjek hoce da dodseli u Njemacku i da prima Njemacku platu e onda i ne bude sve dzaba

Gesendet von meinem SM-G935F
Last edited by missko on 13/01/2017 19:57, edited 2 times in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#31 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Connaisseur Karlin »

zlajapravaraja wrote:Nema svrhe da glumiš bilo šta, jer će Švabo po imenu znati ko si i odakle si, dakle: Balkanac, ratni izbjeglica, spletom okolnosti završio u Americi. To njih nimalo ne doima, za njih je Amerika sprdnja, niti ih boli kurac što odlično pričaš engleski.

Moj savjet ti je da ostaneš u Americi. Živ ti nama bio
a ti se javljas iz Njemacke :D ne siri dezinformacije,jer jos nisma vula da je vrijedna i sposoban radnika sa Balkana diskriminiran u Njemackoj :)
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#32 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by detroit-mercy »

landlord wrote:Pozdrav,

Ja trenutno zivim u USA i dobio sam poslovnu ponudu u Minhenu, tako da razmisljam o preseljenju.

Interesuje me jel ima neko ko je zivio u obje drzave da napravi komparaciju zivota u ove dvije zemlje, da izdvoji prednosti i mane i jedne i druge. Kako izracunati koliko bi trebalo zaradjivati u Njemackoj da bi zivio istim ili slicnim standardom kao u USA sa trenutnom platom?

Takodjer neka od pitanja na koje odgovor mogu dati i oni koji samo zive u Njemackoj:

Koliko sam shavtio njemci su dosta zatvoreni i tesko se integrisati ukoliko se ne govori njemacki. Kakva su vasa iskustva sa integracijom i koliko imate prijatelja koji su njemci? Imam podatak da njemaci bas i ne govore engleski, pa koliko se tekso snaci u prodavnici, restoranu i sl.
Na jednoj od tema sam nasao da je jako tesko naci stan u Minhenu, pogotovo bez preporuke. Koliko je ovo istina i kakvi su vasi savjeti. Jel moram planirati da dodjem tamo da bih nasao neki smjestaj ili je moguce iz USA naci stan? Ako ne, koje opcije privremenog smjestaja su najoptimalnije?

Pokusavao sam naci komparaciju troskova zivota u USA vs Minhen i vidim da su troskovi zivota tu negdje, ali mi se cini da su plate u USA dosta vece. Da li u Njemackoj poslodavac placa zdravstveno ili samo jedan dio? Koliki su porezi na plate? Jel stopa poreza drugacija ako samo jedno radi? Koliko novaca je potrebno za 4.clanu porodicu u Minhenu?

Da li kvalitet javnih skola zavisi od dijela grada u kojem zivite? Jel ima neki site na engleksom jeziku koji daje komparaciju razlicitih osnovnih skola?

Eto toliko za sada. Ako ima nesto sto sam zaboravio da pitam, a vi mislite da je vazno slobodno dodajte. :)
Ja sam ti buraz zivio u obje zemlje. Zivio sam u Njemackoj pa preselio u USA, isto tako trenutno radim za Njemacku firmu u USA i minimum dva puta sam u Njemackoj u tom istom Minkenu :mrgreen: za koji se raspitujes.
Ja Njemacku izuzetno cijenim, uredjena zemlja, disciplinovani ljudi, medjutim sa svakim sljedecim odlaskom uvidjam da je USA bolja za zivot. Plata ti je veca u USA, ovo nije moje misljenje nego informacija koju imam od VP HR (Nijemac tip a i privatno se druzimo). Ono sto je veoma zanimljivo je da sve i jedan Nijemac koji je dosao ovdje na dvije tri godine da radi, a radi se o jako dobrim poslovima, je aplicirao za Green Card i namjerava da ostane malo duze. Isto tako, zivot u USA je jednostavniji, Svabija ti je uredjena ali i dosta regulisana zemlja, ne mozes prdnut a da za to ne trazis dozvolu. Servis, bilo koje vrste je jos uvijek miljama daleko iza USA.
Ako mislis zivjeti u Minhenu, grad je jako skup ali i dobar. Dosta raje koja radi za moju firmu (porodicni ljudi) zivi izvan Minhena, dok je ona mladjarija (neudati i neozenjeni) u gradu i naravno ljudi koji zaradjuju finu lovu. U gradu mozes zivjeti ali ne misli da ces se nesto pretjerano keriti.
Svabe ko Svabe, nisu losi ljudi, ja se dosta druzim sa njima ovdje u USA ali svi kazu da kad se vrate u Njemacku onda postanu malo "drugaciji" :skoljka: .
Uglavnom, ne znam koji je tvoj status, ozenjen, neozenjen, sa djecom bez djece, ides na duze ili par godina?
Licno, ja da sam na tvom mjestu otisao bih na par godina. Zivjeti ces u gradu koji ima jako dobar kvalitet zivota, svjetski skijaski centri su ti 50km od grada, do Italije ti treba 4-5 sati, tu je Turol, BiH nije daleko.
Ima se sta vidjeti i dozivjeti, imas USA pasos, uvijek se mozes vratiti jos posebno sa internacionalnim iskustvom, samo ti je plus.
Na duze staze, ja bih licno odabrao USA ali kao sto rekoh, par godina, iskoristi priliku da obidjes cijelu Evropu uzduza i poprijeko.
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#33 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by bierkof »

landlord wrote:Pozdrav,

Ja trenutno zivim u USA i dobio sam poslovnu ponudu u Minhenu, tako da razmisljam o preseljenju.
Dobrodosao, Minhen je najbolji grad na svijetu.
landlord wrote: Interesuje me jel ima neko ko je zivio u obje drzave da napravi komparaciju zivota u ove dvije zemlje, da izdvoji prednosti i mane i jedne i druge. Kako izracunati koliko bi trebalo zaradjivati u Njemackoj da bi zivio istim ili slicnim standardom kao u USA sa trenutnom platom?

Takodjer neka od pitanja na koje odgovor mogu dati i oni koji samo zive u Njemackoj:
Kako da izracunamo kada nisi rekao koliko zaradjujes u USA. Ovdje su obdanista, skole, zdravstvo, prevoz poprilicno jeftini, uzmi i to u obzir kada racunas.
landlord wrote: Koliko sam shavtio njemci su dosta zatvoreni i tesko se integrisati ukoliko se ne govori njemacki. Kakva su vasa iskustva sa integracijom i koliko imate prijatelja koji su njemci? Imam podatak da njemaci bas i ne govore engleski, pa koliko se tekso snaci u prodavnici, restoranu i sl.
Na jednoj od tema sam nasao da je jako tesko naci stan u Minhenu, pogotovo bez preporuke. Koliko je ovo istina i kakvi su vasi savjeti. Jel moram planirati da dodjem tamo da bih nasao neki smjestaj ili je moguce iz USA naci stan? Ako ne, koje opcije privremenog smjestaja su najoptimalnije?
Nije se tesko integrisati i njemci generalno nisu bas zatvoreni, barem u mojoj firmi. Nije se tesko snaci sa engleskim, na to ne brini, a njemacki nije toliko tezak.
Naci stan u Minhenu je jaaaako tesko. To je jedan od osnovnih problema koji svi imaju. Rente su u zadnje vrijeme porasle uzasno i nema stanova. Mnogi traze stan duze od godinu dana, meni je trebalo vise 6-7 mjeseci da nadjem stan. Pripremi se da su stanovi manji nego u USA.
landlord wrote: Pokusavao sam naci komparaciju troskova zivota u USA vs Minhen i vidim da su troskovi zivota tu negdje, ali mi se cini da su plate u USA dosta vece. Da li u Njemackoj poslodavac placa zdravstveno ili samo jedan dio? Koliki su porezi na plate? Jel stopa poreza drugacija ako samo jedno radi? Koliko novaca je potrebno za 4.clanu porodicu u Minhenu?
Zdravstveno za citavu porodicu ti se odbija od bruto plate, dio placa poslodavac a dio ti. Plate su vjerovatno vece u USA ali je kvalitet zivota ovdije sigurno veci. Grad je poprilicno siguran.
Za cetveroclanu porodicu koja tek dolazi u grad, pa rekao bih da bi zivio zivotom srednje klase, potrebno je oko 4000e mjesecnih prihoda. Sa 3000euro neto, dakle ono sto dobijes na racun, bi mogao zivjeti ali da bi zaista morao traziti povoljan smjestaj. Ako bracni par radi neke standardne poslove, npr radnika u fabrici, to su dvije poprilicno niske plate od 2000e. Ako ste visoko obrazovani onda mozete ocekivati 2500-3000 pa na vise, zavisnosti od stepena i struke.
landlord wrote: Da li kvalitet javnih skola zavisi od dijela grada u kojem zivite? Jel ima neki site na engleksom jeziku koji daje komparaciju razlicitih osnovnih skola?

Eto toliko za sada. Ako ima nesto sto sam zaboravio da pitam, a vi mislite da je vazno slobodno dodajte. :)
Ne zavisi. Njemacka ima kvalitetno drzavno skolstvo. Svi dijelovi Minhena su ti razilke u 5 deka (bogati ljudi zive svugdje). Dakle nema nekih geto-a, tako da gdje god ih upises neces pogrijesiti. :thumbup:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#34 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by detroit-mercy »

bierkof wrote:
landlord wrote:Pozdrav,

Ja trenutno zivim u USA i dobio sam poslovnu ponudu u Minhenu, tako da razmisljam o preseljenju.
Dobrodosao, Minhen je najbolji grad na svijetu.
landlord wrote: Interesuje me jel ima neko ko je zivio u obje drzave da napravi komparaciju zivota u ove dvije zemlje, da izdvoji prednosti i mane i jedne i druge. Kako izracunati koliko bi trebalo zaradjivati u Njemackoj da bi zivio istim ili slicnim standardom kao u USA sa trenutnom platom?

Takodjer neka od pitanja na koje odgovor mogu dati i oni koji samo zive u Njemackoj:
Kako da izracunamo kada nisi rekao koliko zaradjujes u USA. Ovdje su obdanista, skole, zdravstvo, prevoz poprilicno jeftini, uzmi i to u obzir kada racunas.
landlord wrote: Koliko sam shavtio njemci su dosta zatvoreni i tesko se integrisati ukoliko se ne govori njemacki. Kakva su vasa iskustva sa integracijom i koliko imate prijatelja koji su njemci? Imam podatak da njemaci bas i ne govore engleski, pa koliko se tekso snaci u prodavnici, restoranu i sl.
Na jednoj od tema sam nasao da je jako tesko naci stan u Minhenu, pogotovo bez preporuke. Koliko je ovo istina i kakvi su vasi savjeti. Jel moram planirati da dodjem tamo da bih nasao neki smjestaj ili je moguce iz USA naci stan? Ako ne, koje opcije privremenog smjestaja su najoptimalnije?
Nije se tesko integrisati i njemci generalno nisu bas zatvoreni, barem u mojoj firmi. Nije se tesko snaci sa engleskim, na to ne brini, a njemacki nije toliko tezak.
Naci stan u Minhenu je jaaaako tesko. To je jedan od osnovnih problema koji svi imaju. Rente su u zadnje vrijeme porasle uzasno i nema stanova. Mnogi traze stan duze od godinu dana, meni je trebalo vise 6-7 mjeseci da nadjem stan. Pripremi se da su stanovi manji nego u USA.
landlord wrote: Pokusavao sam naci komparaciju troskova zivota u USA vs Minhen i vidim da su troskovi zivota tu negdje, ali mi se cini da su plate u USA dosta vece. Da li u Njemackoj poslodavac placa zdravstveno ili samo jedan dio? Koliki su porezi na plate? Jel stopa poreza drugacija ako samo jedno radi? Koliko novaca je potrebno za 4.clanu porodicu u Minhenu?
Zdravstveno za citavu porodicu ti se odbija od bruto plate, dio placa poslodavac a dio ti. Plate su vjerovatno vece u USA ali je kvalitet zivota ovdije sigurno veci. Grad je poprilicno siguran.
Za cetveroclanu porodicu koja tek dolazi u grad, pa rekao bih da bi zivio zivotom srednje klase, potrebno je oko 4000e mjesecnih prihoda. Sa 3000euro neto, dakle ono sto dobijes na racun, bi mogao zivjeti ali da bi zaista morao traziti povoljan smjestaj. Ako bracni par radi neke standardne poslove, npr radnika u fabrici, to su dvije poprilicno niske plate od 2000e. Ako ste visoko obrazovani onda mozete ocekivati 2500-3000 pa na vise, zavisnosti od stepena i struke.
landlord wrote: Da li kvalitet javnih skola zavisi od dijela grada u kojem zivite? Jel ima neki site na engleksom jeziku koji daje komparaciju razlicitih osnovnih skola?

Eto toliko za sada. Ako ima nesto sto sam zaboravio da pitam, a vi mislite da je vazno slobodno dodajte. :)
Ne zavisi. Njemacka ima kvalitetno drzavno skolstvo. Svi dijelovi Minhena su ti razilke u 5 deka (bogati ljudi zive svugdje). Dakle nema nekih geto-a, tako da gdje god ih upises neces pogrijesiti. :thumbup:
A Starnberg :mrgreen:
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#35 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by zlajapravaraja »

Connaisseur Karlin wrote:
zlajapravaraja wrote:Nema svrhe da glumiš bilo šta, jer će Švabo po imenu znati ko si i odakle si, dakle: Balkanac, ratni izbjeglica, spletom okolnosti završio u Americi. To njih nimalo ne doima, za njih je Amerika sprdnja, niti ih boli kurac što odlično pričaš engleski.

Moj savjet ti je da ostaneš u Americi. Živ ti nama bio
a ti se javljas iz Njemacke :D ne siri dezinformacije,jer jos nisma vula da je vrijedna i sposoban radnika sa Balkana diskriminiran u Njemackoj :)
Život se ne sastoji samo od rada, niti mu je to smisao :wink:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#36 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Connaisseur Karlin »

zlajapravaraja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
zlajapravaraja wrote:Nema svrhe da glumiš bilo šta, jer će Švabo po imenu znati ko si i odakle si, dakle: Balkanac, ratni izbjeglica, spletom okolnosti završio u Americi. To njih nimalo ne doima, za njih je Amerika sprdnja, niti ih boli kurac što odlično pričaš engleski.

Moj savjet ti je da ostaneš u Americi. Živ ti nama bio
a ti se javljas iz Njemacke :D ne siri dezinformacije,jer jos nisma vula da je vrijedna i sposoban radnika sa Balkana diskriminiran u Njemackoj :)
Život se ne sastoji samo od rada, niti mu je to smisao :wink:
ali kakve to veze ima sa diskriminacijom Bakanaca u Njemackoj :D
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#37 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by detroit-mercy »

Connaisseur Karlin wrote:
zlajapravaraja wrote: a ti se javljas iz Njemacke :D ne siri dezinformacije,jer jos nisma vula da je vrijedna i sposoban radnika sa Balkana diskriminiran u Njemackoj :)
Život se ne sastoji samo od rada, niti mu je to smisao :wink:
ali kakve to veze ima sa diskriminacijom Bakanaca u Njemackoj :D[/quote]
Mislim da covjek prica o socijalnim vezama u Svabiji. Kao radnik nisi diskriminiran ali je pitanje kako te Nijemci generalno dozivljavaju.
Sad, cak i ta diskriminacija kao radnik je upitna, moj sestric je odrastao tamo, zavrsio faks, radi i ako je njemu vjerovati, osjeti se razlika, posebno ova malo bolja mjesta. Drugacije te gledaju ako si Nijemac a malo drugacije ako ti prezime i nije bas korektno.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#38 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Connaisseur Karlin »

detroit-mercy wrote: Mislim da covjek prica o socijalnim vezama u Svabiji. Kao radnik nisi diskriminiran ali je pitanje kako te Nijemci generalno dozivljavaju.
Sad, cak i ta diskriminacija kao radnik je upitna, moj sestric je odrastao tamo, zavrsio faks, radi i ako je njemu vjerovati, osjeti se razlika, posebno ova malo bolja mjesta. Drugacije te gledaju ako si Nijemac a malo drugacije ako ti prezime i nije bas korektno.


pa znam i ja puno primjera,i nemaju takve utiske :)

nisma razumejla, sto podrzaumijevas " pitanje je kako te Njemci generlano dozivljavaju" !

zivjela sma i ja na njemackom govornom podrucuju i nisam se pitala kako me dozivljavaju jer nisam germanskog porijekla :)

mislim da mnogi sebi jednostavno umisljaju kako i zamislja domaci EUropljanin , to su ipak licni kompleksi imigranta :-D
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#39 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by landlord »

detroit-mercy wrote: Uglavnom, ne znam koji je tvoj status, ozenjen, neozenjen, sa djecom bez djece, ides na duze ili par godina?
Licno, ja da sam na tvom mjestu otisao bih na par godina. Zivjeti ces u gradu koji ima jako dobar kvalitet zivota, svjetski skijaski centri su ti 50km od grada, do Italije ti treba 4-5 sati, tu je Turol, BiH nije daleko.
Ima se sta vidjeti i dozivjeti, imas USA pasos, uvijek se mozes vratiti jos posebno sa internacionalnim iskustvom, samo ti je plus.
Na duze staze, ja bih licno odabrao USA ali kao sto rekoh, par godina, iskoristi priliku da obidjes cijelu Evropu uzduza i poprijeko.
Ozenjen, sa dvoje djece predskolskog uzrasta. To je ono sto ovu odluku i cini mnogo tezom.

Ako bi se odlucio preseliti to bi bilo na duzi, neodredjen, period. Sve ovo sto si naveo, od skijanja, putovanja po Evropi, blizina Bosne, uredjen zdravstveni i obrazovni sistem nas privlaci da preselimo u Evropu. Takodjer, zbog uzrasta djece, njima bi bilo jednostavnije prilagoditi se tamo sada nego za par godina.
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#40 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by zlajapravaraja »

detroit-mercy wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
zlajapravaraja wrote: a ti se javljas iz Njemacke :D ne siri dezinformacije,jer jos nisma vula da je vrijedna i sposoban radnika sa Balkana diskriminiran u Njemackoj :)
Život se ne sastoji samo od rada, niti mu je to smisao :wink:
ali kakve to veze ima sa diskriminacijom Bakanaca u Njemackoj :D
Mislim da covjek prica o socijalnim vezama u Svabiji. Kao radnik nisi diskriminiran ali je pitanje kako te Nijemci generalno dozivljavaju.
Sad, cak i ta diskriminacija kao radnik je upitna, moj sestric je odrastao tamo, zavrsio faks, radi i ako je njemu vjerovati, osjeti se razlika, posebno ova malo bolja mjesta. Drugacije te gledaju ako si Nijemac a malo drugacije ako ti prezime i nije bas korektno.[/quote]

Hvala što si odgovorio za mene :thumbup: Ne znam otkud gospođi ovo sa diskriminacijom :-) :wink:

Al' da ga znaju zavući na tom principu na hinjaka...znaju, brate :D :wink:

Uglavnom, ja sam napravio taj korak o kojem lik priča, i kajem se :roll:

Mada je šok mnogo manji ako ideš iz ionako hladnog Chicago u hladan München...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#41 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Connaisseur Karlin »

zlajapravaraja wrote:
Al' da ga znaju zavući na tom principu na hinjaka...znaju, brate :D :wink:

Uglavnom, ja sam napravio taj korak o kojem lik priča, i kajem se :roll:

Mada je šok mnogo manji ako ideš iz ionako hladnog Chicago u hladan München...
hajde,molim te,ovaj dio obrazlozi,jer ja nisma imala takav problem :)

ti si iz BiH otisao u SAD,a potom vratio u EU

ali ja sam vec ziivjela u EU i iz EU otisla u SAD
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#42 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by detroit-mercy »

landlord wrote:
detroit-mercy wrote: Uglavnom, ne znam koji je tvoj status, ozenjen, neozenjen, sa djecom bez djece, ides na duze ili par godina?
Licno, ja da sam na tvom mjestu otisao bih na par godina. Zivjeti ces u gradu koji ima jako dobar kvalitet zivota, svjetski skijaski centri su ti 50km od grada, do Italije ti treba 4-5 sati, tu je Turol, BiH nije daleko.
Ima se sta vidjeti i dozivjeti, imas USA pasos, uvijek se mozes vratiti jos posebno sa internacionalnim iskustvom, samo ti je plus.
Na duze staze, ja bih licno odabrao USA ali kao sto rekoh, par godina, iskoristi priliku da obidjes cijelu Evropu uzduza i poprijeko.
Ozenjen, sa dvoje djece predskolskog uzrasta. To je ono sto ovu odluku i cini mnogo tezom.

Ako bi se odlucio preseliti to bi bilo na duzi, neodredjen, period. Sve ovo sto si naveo, od skijanja, putovanja po Evropi, blizina Bosne, uredjen zdravstveni i obrazovni sistem nas privlaci da preselimo u Evropu. Takodjer, zbog uzrasta djece, njima bi bilo jednostavnije prilagoditi se tamo sada nego za par godina.
Ovako, sa malo djecom ces se lakse preseliti. Lakse je i njima da se naviknu da nauce jezik. Nije vazno kako dugo odes da zivis tamo ali za svoju djecu ces uraditi jednu veliku stvar, nauciti ce jos jedan jezik i u isto vrijeme otvoriti ce im se vidici sto je jako vazno kasnije u zivotu. Ako nisi nikada zivio u Njemackoj, to ce biti malo veci sok za tebe. Sve je manje, od stanova, do kupatila do frizidera :mrgreen: ali brzo se covjek na sve navikne. Kad budes uzimao stan, znaj da je prazan. Znaci, nema kuhinje, masina za pranje i susenje i sl, sve moras kupiti.
Druga stvar, USA je puno laksa za business. Ako imas nesto sa strane, rental income ili slicno, u Njemackoj ti je to malo teze za ostvariti, puno vise regulacija i zajebancija. Zivot je sporiji nego u u USA, nedeljom ti je sve zatvoreno isto tako prodavnice ne rade ni radnim danima do kasno ali se i na to covjek navikne.
Opet, kakav je zivot uvjeriti ces se i sam ali znam jedno desetak ljudi koji su odavde otisli za svabiju i samo je jedan ostao, svi ostali su se vratili nazad u USA.
Na kraju, pretpostavljam da si mlad, i ako se vratis nakon par godina imati ces jedno jako dobro iskustvo, neces nista izgubit. Par godina gore dole u jednoj zemlji nije nista.
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#43 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by zlajapravaraja »

Connaisseur Karlin wrote:
zlajapravaraja wrote:
Al' da ga znaju zavući na tom principu na hinjaka...znaju, brate :D :wink:

Uglavnom, ja sam napravio taj korak o kojem lik priča, i kajem se :roll:

Mada je šok mnogo manji ako ideš iz ionako hladnog Chicago u hladan München...
hajde,molim te,ovaj dio obrazlozi,jer ja nisma imala takav problem :)

ti si iz BiH otisao u SAD,a potom vratio u EU

ali ja sam vec ziivjela u EU i iz EU otisla u SAD
Jedno je doći iz Njemačke u Ameriku, a obrnuta relacija nešto sasvim drugo - da se odmah razumijemo :wink:

Ja sam prošao oba pravca, tako da znam o čemu pričam.

Nisam rekao da je to nužno neki problem - dapače, meni lično je čak i simpatično jer sam opušten i imam thick skin :wink: , dok se neki ljudi pritom pak osjećaju diskriminirani. A i zavisi kad si zadnji put kročila na njemačko tlo. Things have changed lately a bit :wink:
missko
Posts: 11430
Joined: 22/02/2008 13:22

#44 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by missko »

Ljudi diskriminiran si cim ne pricas jezik, a njemacki jezik niko nije naucio kao odrastao covjek da ga zna bez akcenta a vjerujem da bas neku visoku poziciju s istim znanjem balkanac i svabo, prije ce dobiti svabo

Gesendet von meinem SM-G935F
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#45 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Connaisseur Karlin »

zlajapravaraja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
hajde,molim te,ovaj dio obrazlozi,jer ja nisma imala takav problem :)

ti si iz BiH otisao u SAD,a potom vratio u EU

ali ja sam vec ziivjela u EU i iz EU otisla u SAD
Jedno je doći iz Njemačke u Ameriku, a obrnuta relacija nešto sasvim drugo - da se odmah razumijemo :wink:

Ja sam prošao oba pravca, tako da znam o čemu pričam.

Nisam rekao da je to nužno neki problem - dapače, meni lično je čak i simpatično jer sam opušten i imam thick skin :wink: , dok se neki ljudi pritom pak osjećaju diskriminirani. A i zavisi kad si zadnji put kročila na njemačko tlo. Things have changed lately a bit :wink:
znaci,oboje imao iskustva na obe relacije,i ne uzurjaovamo se previse :thumbup:

bila sam prije dvije godine,a zategnuta situacija u EUropi radi imigranta je ocekivajuca ili ti pises o necemu drugom!?

hvala
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#46 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Connaisseur Karlin »

missko wrote:Ljudi diskriminiran si cim ne pricas jezik, a njemacki jezik niko nije naucio kao odrastao covjek da ga zna bez akcenta a vjerujem da bas neku visoku poziciju s istim znanjem balkanac i svabo, prije ce dobiti svabo

Gesendet von meinem SM-G935F
autor teme je dobio ponudu za posao,sto znaci,da im njegovo neznjanje njemackog trenutno nije prioritet ,a i mene intersira, sto su mu rekli u vezi daljnje potrebe ucenja njemackog jezika tokom eventulanog rada u Njemackoj :)
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#47 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by zlajapravaraja »

Connaisseur Karlin wrote:
zlajapravaraja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
hajde,molim te,ovaj dio obrazlozi,jer ja nisma imala takav problem :)

ti si iz BiH otisao u SAD,a potom vratio u EU

ali ja sam vec ziivjela u EU i iz EU otisla u SAD
Jedno je doći iz Njemačke u Ameriku, a obrnuta relacija nešto sasvim drugo - da se odmah razumijemo :wink:

Ja sam prošao oba pravca, tako da znam o čemu pričam.

Nisam rekao da je to nužno neki problem - dapače, meni lično je čak i simpatično jer sam opušten i imam thick skin :wink: , dok se neki ljudi pritom pak osjećaju diskriminirani. A i zavisi kad si zadnji put kročila na njemačko tlo. Things have changed lately a bit :wink:
znaci,oboje imao iskustva na obe relacije,i ne uzurjaovamo se previse :thumbup:

bila sam prije dvije godine,a zategnuta situacija u EUropi radi imigranta je ocekivajuca ili ti pises o necemu drugom!?

hvala
Javi se kad budeš opet dolazila. Let me show you around :wink:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#48 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Connaisseur Karlin »

zlajapravaraja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
zlajapravaraja wrote:
Jedno je doći iz Njemačke u Ameriku, a obrnuta relacija nešto sasvim drugo - da se odmah razumijemo :wink:

Ja sam prošao oba pravca, tako da znam o čemu pričam.

Nisam rekao da je to nužno neki problem - dapače, meni lično je čak i simpatično jer sam opušten i imam thick skin :wink: , dok se neki ljudi pritom pak osjećaju diskriminirani. A i zavisi kad si zadnji put kročila na njemačko tlo. Things have changed lately a bit :wink:
znaci,oboje imao iskustva na obe relacije,i ne uzurjaovamo se previse :thumbup:

bila sam prije dvije godine,a zategnuta situacija u EUropi radi imigranta je ocekivajuca ili ti pises o necemu drugom!?

hvala
Javi se kad budeš opet dolazila. Let me show you around :wink:
hvala na pozivu :kiss:
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#49 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by landlord »

Connaisseur Karlin wrote:
autor teme je dobio ponudu za posao,sto znaci,da im njegovo neznjanje njemackog trenutno nije prioritet ,a i mene intersira, sto su mu rekli u vezi daljnje potrebe ucenja njemackog jezika tokom eventulanog rada u Njemackoj :)
Rekli su da imaju dosta stranaca u kompaniji i neki su tu vec tri godine i jos nisu naucili jezik. Njemica, sa kojom sam imao intervju naravno predlaze da naucim jezik ako imam namjeru duze zivjeti tu, a i da je malo kompanija kao sto je ta gdje njemacki nije potreban.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#50 Re: Zivot u USA vs Njemacka (Minhen)

Post by Connaisseur Karlin »

landlord wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
autor teme je dobio ponudu za posao,sto znaci,da im njegovo neznjanje njemackog trenutno nije prioritet ,a i mene intersira, sto su mu rekli u vezi daljnje potrebe ucenja njemackog jezika tokom eventulanog rada u Njemackoj :)
Rekli su da imaju dosta stranaca u kompaniji i neki su tu vec tri godine i jos nisu naucili jezik. Njemica, sa kojom sam imao intervju naravno predlaze da naucim jezik ako imam namjeru duze zivjeti tu, a i da je malo kompanija kao sto je ta gdje njemacki nije potreban.
hvala,sretno :thumbup: :-D
Post Reply