Život u Sloveniji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#1 Život u Sloveniji

Post by nedo_a »

Pozdrav svima.
Dobio sam ponudu za posao u Sloveniji i u toku naredne sedmice cu potpisati ugovor i poslodavac ce predati za radnu i boravisnu dozvolu.
Obzirom da ce poslodavac snositi troskove smjestaja prvu godinu, i da necu imati troskove te vrste, interesuje me par stvari:
Koliko se ceka na radnu i boravisnu dozvolu?
Da li ja mogu odredjeni period koji zivim u Sloveniji voziti auto sa BH tablama ( dok ne skupim da kupim gore auto )?
Da li je BH vozacka dozvola priznata u Sloveniji, ili moram ponovo polagati?
Koliki su troskovi hrane u supermarketima za neki normalan zivot ( jedna osoba je u pitanju )
U pitanju je manji grad koji je relativno blizu Italije i Hrvatske
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#2 Re: Život u Sloveniji

Post by hairlija_sa »

Pozdrav svima,
vezano za Sloveniju, interesuje me da li neko zna koliko dugo se ceka da poslodavac izvadi radnu dozvolu, i onda koliko dugo se ceka poziv od Ambasade?
Na koji nacin Ambasada kontaktira? Postom, telefonom...?
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#3 Re: Život u Sloveniji

Post by blecak »

Bosniaken als Trainkutscher, 1915

Image
Image

Bošnjaci kao vozači (teretnih zaprežnih) kola

Straßenbau im Karstgebiet,l 1915

Bosniaken bei der Arbeit im Karstgebiet bei Opatje Selo (=Oppacchiasella), Slowenien

Image

Na pripremi tucanika za puteve (ili željeznicu)

Nije se puno promjenilo ni nakon 100 godina. :skoljka:
User avatar
-storm-
Posts: 1881
Joined: 05/04/2018 15:06

#4 Re: Život u Sloveniji

Post by -storm- »

nedo_a wrote:Pozdrav svima.
Dobio sam ponudu za posao u Sloveniji i u toku naredne sedmice cu potpisati ugovor i poslodavac ce predati za radnu i boravisnu dozvolu.
Obzirom da ce poslodavac snositi troskove smjestaja prvu godinu, i da necu imati troskove te vrste, interesuje me par stvari:
Koliko se ceka na radnu i boravisnu dozvolu?
Da li ja mogu odredjeni period koji zivim u Sloveniji voziti auto sa BH tablama ( dok ne skupim da kupim gore auto )?
Da li je BH vozacka dozvola priznata u Sloveniji, ili moram ponovo polagati?
Koliki su troskovi hrane u supermarketima za neki normalan zivot ( jedna osoba je u pitanju )
U pitanju je manji grad koji je relativno blizu Italije i Hrvatske
Ako uspijem odgovoriti tebi, nesto cu i kolegi ispod tebe...
Nekad se cekala radna dozvola i tri mjeseca pa više...sad je u okviru mjesec dana, prema mojim iskustvima. Imam nesto iskustava, jer sam tu zapošljavao radnike iz BIH, pa i dan danas su tu kod mene. Nakon pet godina, dobija se stalni boravak, pa nema vise potrebe za radnom dozvolom...
Kad dođeš ovamo, godinu dana mozes vozitibsa BIH vozackom ali u tom roku moras dodatno izvesti cca 10 sati voznje te ispit, da dobijes slo vozacku...inace si u prekrsaju.
Za hranu ces izdvojiti izmedju 100-150€ mjeaecno za dorucak i večeru, da doma spremas...opet zavisi, hoces li u interspar, mercator ili lidl, hofer, eurospin...manje tesko...zavisi od navika i prohtjeva. Kava je euro ili nesto vise, pivo oko dva i pol, cigarete od 3,70- 4,20€....
Ako jos nesto treba, tu sam...
hairlija_sa wrote:Pozdrav svima,
vezano za Sloveniju, interesuje me da li neko zna koliko dugo se ceka da poslodavac izvadi radnu dozvolu, i onda koliko dugo se ceka poziv od Ambasade?
Na koji nacin Ambasada kontaktira? Postom, telefonom...?
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#5 Re: Život u Sloveniji

Post by jasmin10 »

Pozdrav

Ima li neko iz Slovenije, tacnije Maribora. Imam ponudu za posao u Mariboru. Plata je oko 800 eura, pa me zanima da li je to dovoljno za zivot ?
I koliko moram raditi u Sloveniji pa da mogu preći u Njemačku radit ali da ne cekam na termin ?
Post Reply