Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#26 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by grabber »

Ne znam cemu sva ova rasprava u nekom smjeru koji i nije toliko bitan za samu temu. Kod mene konkretno je situacija takva kakva sam opisao u prvom postu, tj ono sto su ponudili i ta plata koju su ponudili je takva kakva jest, nisam nikad bio ni radio u njemackoj, ne znam kako se krecu standardi, znam onoliko koliko sam procitao zadnjih dana po raznim stranicama i zbog tog je pitanje za misljenje onih koji zive u Njemackoj ili Frankfurtu konkretno da li je to otprilike ok za neki normalan zivot tamo. Takodje kako sam napisao njemacki ne znam, mogu reci, nikako jer sam ga samo 4 godine u gimnaziji ucio i to je nista posebno, potpuno nedovoljno da mogu komunicirati ili sporazumjeti se s nekim. Poslodavac je upoznat s tim naravno i engleski ce mi biti jezik koji ce mi trebati na poslu kod njih.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#27 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by hrle1976 »

grabber wrote:Ne znam je li ima posebna tema za ove stvari ili ne, uglavnom situacija je sljedeća: Dobio sam ponudu za posao u jednoj firmi u Frankfurtu, bio par dana kod njih na intervjuima i razgovorima, sve je to super prošli i na kraju plata koju su ponudili (gross, brutto) je 4685 €. Kako sam vidio otprilike porezi i ostalo su za njemačku oko 40%, znači oko 2800€ bi bilo ono što dobijam na svoj račun na kraju mjeseca. Da li je to ok za imati neki normalan život tamo, koliko bi trebao računati da će mi ići na stalne mjesečne troškove (stan, režije i ostalo) ukoliko živim sam? Hvala unaprijed svima.
U Ffrankfurtu mozes sa 2.800€ ziviti sasvim ok. Naravno ne neki luksuz, jer je grad skup po pitanju podstanarstva ali ako ti nije od muke ziviti na rubu grada ili u nekom od susjednih gradica ne vidim neku veliku frku. Mogao bi komotno imati za sebe preko 1.300€ poslje stanarine i hrane, mozda cak i 1.500€ naravno pod uslovom da ne placas previse za stan. Plata kao plata od 2.800€ je sasvim solidna.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#28 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by Sid the sloth »

ombre wrote:
mousstapha wrote:Govorim striktno za developere. Za doktore i inžinjere iz drugih struka ne znam. 56k godisnje za Senior Developera nije neka pljačka. Postoje firme u kojima je zvanični jezik engleski, tako da ta priča o njemcu sa 10 godina iskustva ne pije vode.

Ja sam u Stuttgartu dosta blizu ove cifre i nisam na poziciji Seniora, sa poznavanjem jezika koji nije na nekom zavidnom nivou. Mislim, mogao bih sad da tražim one tabele sa platama, ali vjerujem da nema potrebe. Senior Developer, može svjetla obraza krenuti sa platom od 60k. Druga je stvar što mi iz BiH pristajemo na manje kako bi se prebacili na tržište.

Tek ta prica o njem. firmama u kojim je engleski, zvanicni jezik ne pije vodu..a te tabele nije da ne piju vodu nego su pustinja :-D Trebao bi dobro znati o cemu pricam, pogotovo kao neko, "ko zivi u Stuttgartu" :lol:
Izgleda da ovdje ti najmanje pijes vode jer ili izmisljas stvari ili si zaglavio negdje pa pricas samo o tome kako je kod tebe.

Evo ti primjer oglasa u firmi koja ima office u Hamburgu i Minhenu, konkretna pozicija je za Hamburg:
https://corporate.xing.com/en/karriere/ ... jobs/1547/

I pazi sad cuda:
note: XING is a multicultural environment and English is the official communication language;
Sto bi rekli, 'uhvacen si u lazi` ;)
ombre
Posts: 9
Joined: 06/07/2013 18:38

#29 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by ombre »

Ja pricam o realnosti i iskustvu.

Samo pogledaj u posktovima sta mousstapha pise, kad kao sto bi sigurno rekao "ne laze":

"Znanje, odnosno CV je ono što će te pogurati. Ako firma vidi da vrijedi u tebe ulagati, onda će vrlo lako napraviti ustupak. Lično sam većinu intervjua obavljao na engleskom, jer mi je bolji od njemačkog, ali na kraju kad dođeš na posao svi govore njemački i većina komunikacije (email, dokumentacija, sastanci) ide na njemačkom."

Bolje ti je da se drzis kladionice :-)
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#30 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by mousstapha »

Vrlo jednostavno pitanje. Koja je po tebi prosječna plata Senior Developera? Ne razumijem zašto izbjegavaš odgovor.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#31 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by hrle1976 »

Malo je stanih drzavljana u Njemackoj a da imaju ista ili visa primanja od domacina. Racunajte uvijek da ce vam plata nesto niza biti, jer plata nije samo ono sto negdje pise vec i koliko sam vrijedis, a tu ce domacin uz malo uma i truda kod poslodavca brze dobiti veci dio kolaca od vas. Ko ganja neku adekvatnu platu neka onda ostane u BiH.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#32 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by Bluemore »

grabber wrote:Ono sto sam uspio u zadnjih par dana naci na ovim stranicama jest da stan sa rezijama mogu dobiti za otprilike 800 EUR mjesecno, a troskovi (prehrana i ostali) bi mogli biti pokriveni za 500 EUR. Nadam se da sam dobro to procijenio? Na ovoj stranici sam nasao neke stanove koji su namjesteni, a citam po netu da su stanovi uglavnom nenamjesteni. Je li to pravilo ili ipak se moze naci i sa namjestajem? Ako na https://www.immobilienscout24.de na slikama vidim stan sa namjestajem je li to znaci da se i iznajmljuje takav kakav je prikazan na slikama?

Dalje, je li imam nekih jos troskova mjesecno na koje trebam racunati? Mislim na nesto znacajnije da li ima, neka osiguranja ili bilo sta?
ako trazis namjesteni stan onda ti je to wohnenaufzeit tu budu te ponude
inace je standard prazan stan i kuhinja ugradbena koju moras otkupiti od prethodnog podstanara
sretno
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#33 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by Sid the sloth »

ombre wrote:Ja pricam o realnosti i iskustvu.

Samo pogledaj u posktovima sta mousstapha pise, kad kao sto bi sigurno rekao "ne laze":

"Znanje, odnosno CV je ono što će te pogurati. Ako firma vidi da vrijedi u tebe ulagati, onda će vrlo lako napraviti ustupak. Lično sam većinu intervjua obavljao na engleskom, jer mi je bolji od njemačkog, ali na kraju kad dođeš na posao svi govore njemački i većina komunikacije (email, dokumentacija, sastanci) ide na njemačkom."

Bolje ti je da se drzis kladionice :-)
Eh kladionicar, igrom slucaja ja znam osobe koje rade u toj firmi i gle cuda, sluzbeni jezik je engleski. To sto neko prica bosanski, spanski, srpski je isto sto nasa amnestija prica bosanski u Njemackoj. Jel i bosanski sluzbeni onda :lol:
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#34 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by soxx »

Da li zna neko kakvu bus liniju Doboj-Fulda?

Ili Doboj- Alsfeld, Doboj - Giesen.

Trebam u grebenau doci pa su ovo mjesta iz okoline. A sad da je predaleko od Grebenau ne odgovara mi.

Nasao sam za sad da flixbus vozi pa trazim sebi najbolju mogucu opciju.
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#35 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by Nothing »

Pozdrav ima li vas u okolini Frankfurta?

Tacnije Ortenberg ili Friedberg?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#36 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by stakasa »

soxx wrote:Da li zna neko kakvu bus liniju Doboj-Fulda?

Ili Doboj- Alsfeld, Doboj - Giesen.

Trebam u grebenau doci pa su ovo mjesta iz okoline. A sad da je predaleko od Grebenau ne odgovara mi.

Nasao sam za sad da flixbus vozi pa trazim sebi najbolju mogucu opciju.
Bolan Frankfurt na Majni je teme. Za autobuse vidi s centrotransom
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#37 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by Bluemore »

stakasa wrote:
soxx wrote:Da li zna neko kakvu bus liniju Doboj-Fulda?

Ili Doboj- Alsfeld, Doboj - Giesen.

Trebam u grebenau doci pa su ovo mjesta iz okoline. A sad da je predaleko od Grebenau ne odgovara mi.

Nasao sam za sad da flixbus vozi pa trazim sebi najbolju mogucu opciju.
Bolan Frankfurt na Majni je teme. Za autobuse vidi s centrotransom
Giessen je u blizini Fra
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#38 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by Margita81 »

ombre wrote:cega prosjek?

irelano zato sto nasi doktori medicine dobiju max. 4k platu (licno poznajem tri)! inzinjeri znatno manje, izmedu 3 i 3800..
za developera bi 4800 bilo realno ukoliko je nijemac sa nekih 10 godina iskustva. mijenjao sam radno mjesto (unutar njem) i doselio prije 6 mj u ffm i znam o cemu pricam...

Ma plata skroz realna. Suprug mi je tog zanimanja i doata raje tu u De.
Ugl su plate oko te cifre. Ima doduse i visih, zavisi od firme i iskustva i posla..
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#39 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by svemirska_vjeverica »

hrle1976 wrote:Malo je stanih drzavljana u Njemackoj a da imaju ista ili visa primanja od domacina. Racunajte uvijek da ce vam plata nesto niza biti, jer plata nije samo ono sto negdje pise vec i koliko sam vrijedis, a tu ce domacin uz malo uma i truda kod poslodavca brze dobiti veci dio kolaca od vas. Ko ganja neku adekvatnu platu neka onda ostane u BiH.
Tacno je ovako kako si napisao...samo sto nasem covjeku koji je u bosni ne mozes objasniti.... on konta da je pametniji... onda kada dodje, vidi, opece se, nastane kuknjava... vidio sam dosta ljudi koji tako zavrse
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#40 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by zforumas »

Ima li ko ovdje da pije pivu a da je blizu FFM :mrgreen:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#41 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by mousstapha »

zforumas wrote:Ima li ko ovdje da pije pivu a da je blizu FFM :mrgreen:
Samo študgard :D
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#42 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by zforumas »

mousstapha wrote:
zforumas wrote:Ima li ko ovdje da pije pivu a da je blizu FFM :mrgreen:
Samo študgard :D
dobro da nije minken :mrgreen:
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#43 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by biscanka2 »

mousstapha wrote:
zforumas wrote:Ima li ko ovdje da pije pivu a da je blizu FFM :mrgreen:
Samo študgard :D
Kad si vec u Stuttgardu, sutra prosetaj malo za Srebrenicu.
:roll: Od 15- 17h Srebrenica - Schweigemarsch

Mali ofic - Cmoljo halali mi :kiss: :run:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#44 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by mousstapha »

biscanka2 wrote:
mousstapha wrote:
zforumas wrote:Ima li ko ovdje da pije pivu a da je blizu FFM :mrgreen:
Samo študgard :D
Kad si vec u Stuttgardu, sutra prosetaj malo za Srebrenicu.
:roll: Od 15- 17h Srebrenica - Schweigemarsch

Mali ofic - Cmoljo halali mi :kiss: :run:
Da, da to sam vec zapikiro. Gledacu da jos nekog animiram. :thumbup:
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#45 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by biscanka2 »

mousstapha wrote:
biscanka2 wrote:
mousstapha wrote:
Samo študgard :D
Kad si vec u Stuttgardu, sutra prosetaj malo za Srebrenicu.
:roll: Od 15- 17h Srebrenica - Schweigemarsch

Mali ofic - Cmoljo halali mi :kiss: :run:
Da, da to sam vec zapikiro. Gledacu da jos nekog animiram. :thumbup:
:thumbup: :kiss: :bih:
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#46 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by soxx »

Narode idem ove sedmice za frankfurt. Dolazjm busem na frankfurt hbf i imam presjedanje. Imam par sati lufta. Zanima me imaju li kakvi ormari za prtljagu da je ne vucaram. Npr hocu otic u wc sta bi mi preporucili u to par sati da radim.

Jesu li cijene paprene tu
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#47 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by vjesticanametli »

Immas sanducad onu za kofere cini mi se 5 eura ....zakljucaj i idi na zeil prohodaj.....kupi kartu za s bahn obavezno hahhah kofer nece biti problem....sretno
User avatar
512MB
Posts: 10551
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#48 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by 512MB »

grabber wrote:Ne znam je li ima posebna tema za ove stvari ili ne, uglavnom situacija je sljedeća: Dobio sam ponudu za posao u jednoj firmi u Frankfurtu, bio par dana kod njih na intervjuima i razgovorima, sve je to super prošli i na kraju plata koju su ponudili (gross, brutto) je 4685 €. Kako sam vidio otprilike porezi i ostalo su za njemačku oko 40%, znači oko 2800€ bi bilo ono što dobijam na svoj račun na kraju mjeseca. Da li je to ok za imati neki normalan život tamo, koliko bi trebao računati da će mi ići na stalne mjesečne troškove (stan, režije i ostalo) ukoliko živim sam? Hvala unaprijed svima.
Realno mogo si izvuc jos barem 500€ vise, al i to je ok :)
User avatar
512MB
Posts: 10551
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#49 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by 512MB »

mousstapha wrote:Zasto irealno?

56k godisnje je prosjek. Mozda cak i ispod prosjeka za Senior Developera.
Prosjek za senior dev je 70k/p.a. mada za prvi posao van BiH je i 56k sasvim ok
User avatar
512MB
Posts: 10551
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#50 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by 512MB »

ombre wrote:cega prosjek?

irelano zato sto nasi doktori medicine dobiju max. 4k platu (licno poznajem tri)! inzinjeri znatno manje, izmedu 3 i 3800..
za developera bi 4800 bilo realno ukoliko je nijemac sa nekih 10 godina iskustva. mijenjao sam radno mjesto (unutar njem) i doselio prije 6 mj u ffm i znam o cemu pricam...
Ih kolko "doktora" medicine sam u njemackoj bacio u ocaj sa mojom platom :D
Last edited by 512MB on 14/08/2017 13:11, edited 1 time in total.
Post Reply