Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#1 Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by grabber »

Ne znam je li ima posebna tema za ove stvari ili ne, uglavnom situacija je sljedeća: Dobio sam ponudu za posao u jednoj firmi u Frankfurtu, bio par dana kod njih na intervjuima i razgovorima, sve je to super prošli i na kraju plata koju su ponudili (gross, brutto) je 4685 €. Kako sam vidio otprilike porezi i ostalo su za njemačku oko 40%, znači oko 2800€ bi bilo ono što dobijam na svoj račun na kraju mjeseca. Da li je to ok za imati neki normalan život tamo, koliko bi trebao računati da će mi ići na stalne mjesečne troškove (stan, režije i ostalo) ukoliko živim sam? Hvala unaprijed svima.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by vjesticanametli »

ako ne budes trazio stan u bad sodenu :D moci ce ti biti para
uh frankfurt je super :-D

sretno
grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#4 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by grabber »

Sjedište firme i office gdje bi radio je blizu Frankfurt Messe i Frankfurt Main West stanice, pa bih i stan tražio u nekoj normalnoj udaljenosti od tog mjesta (da se ne mora autom na posao), tako da me otprilike to područje i zanima. Cijene stana, režija, troškovi za hranu i život mjesečno itd
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#6 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by vjesticanametli »

ubaci u google mapu adrese i potrazi stan na linku iznad...evo ja sam maloprije nasla kaltmiete 600 eura...s bahnom pola sata od posla tvog.....
grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#7 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by grabber »

Pošto ne znam njemački teško se snalazim :D ima li nešto slično za preporučiti ali na engleskom jeziku? Btw hvala za ovo dosad.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#8 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by vjesticanametli »

aha paaaa tako nam reci :-D

kaltmiete su stanovi gdje u sumi nije ukljucena stuja voda smece tv i ostale sto bi u nas rekli komunIKalije :D

kad pise warmmiete onda je to sve ukljucenu.... trebas i schufa auskunft pri trazenju stana
jesi vizu sredio....ako nisi ne trazi jos stan
User avatar
TAFKAP
Posts: 10299
Joined: 30/09/2011 07:49

#9 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by TAFKAP »

5 milja a ne zna guknut na švapskom, bem ti znanje i diplomu koju imam :lol:
Ako nije suviše indiskretno, u kojem sektoru je posao koji bi trebao započeti uskoro i na kojoj poziciji (junior, senior)?

Kontaktiraj HR firme gdje radiš, nek ti oni nađu stan.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#10 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by vjesticanametli »

naucice :-D nema veze sto je njem firma ...i moja je pa vise laprdamo eng nego njemacki :D .....pogotovo narod za sap :D
grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#11 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by grabber »

Pozicija je senior software engineer, nisam još vizu dobio nego informišem se o cijenama prije nego potpišem i konačno odlučim za taj korak o preseljenju. HR department iz firme je obećao pomoći oko toga, ali volio bih onako da budem upućen prije nego krenem u konkretne stvari.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#12 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by vjesticanametli »

ti svakako odvoji 800 max za stan.....i potpisuj to :-)
User avatar
TAFKAP
Posts: 10299
Joined: 30/09/2011 07:49

#13 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by TAFKAP »

Tačno, ali kontam nešto kad već čovjeku (državljanin BiH, koja nije član EU, što implicira veliki posao za njih u vezi radne vize/blue card), nude posao na većoj poziciji, onda su sigurno spremni i imaju mogućnost da mu nađu provizorni smještaj, dok se ne snađe.

edit:
eto vidiš, baš kako sam pretpostavio.

Google is your friend mein Freund.
Sretno sa svim, posao, viza etc. :thumbup:
grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#14 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by grabber »

Ono sto sam uspio u zadnjih par dana naci na ovim stranicama jest da stan sa rezijama mogu dobiti za otprilike 800 EUR mjesecno, a troskovi (prehrana i ostali) bi mogli biti pokriveni za 500 EUR. Nadam se da sam dobro to procijenio? Na ovoj stranici sam nasao neke stanove koji su namjesteni, a citam po netu da su stanovi uglavnom nenamjesteni. Je li to pravilo ili ipak se moze naci i sa namjestajem? Ako na https://www.immobilienscout24.de na slikama vidim stan sa namjestajem je li to znaci da se i iznajmljuje takav kakav je prikazan na slikama?

Dalje, je li imam nekih jos troskova mjesecno na koje trebam racunati? Mislim na nesto znacajnije da li ima, neka osiguranja ili bilo sta?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#15 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by mousstapha »

Ja sam u Stuttgartu, sa nesto manjom platom od tvoje i mogu ti reci da se moze vise nego pristojno zivjeti. :)

Posto nisam davno dosao trenutno zivim u WG-u i usput trazim stan. Ako si ista istrazivao, onda ti je jasno da je u Njemackoj lakse naci posao nego stan. :-)

Veliki broj ljudi si prijavljuje za stan i onda vlasnici stanova iznajmljuju onima koji im se najvise svide. Najvazniji termini za stanove su klatmiete (osnovna cijena bez dodatnih troskova), nebenkosten (troskovi koji idu uz stan, voda, smece...) i heizkosten (troskovi grijanja). Uz to ide kaucija koja obicno iznosi 3 x klatmiete, nekada si primoran da preuzmes kuhinju koju je koristio prethodni stanar. Ukratko pisi dobar CV za trazenje stana. :D

Mozda je u Frankfurtu nesto povoljnija situacija, mada je skoro svugdje zeznuto.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10299
Joined: 30/09/2011 07:49

#16 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by TAFKAP »

FFM je još gori što se tiče cijena.

@grabber: Imaš još izdataka, struja, komunalije, TV pretplata, telefon/internet, ... Pazi na tim stranicama ima svačega, zajeba raznih, scamova, pogotovo ako ti cijena stana izgleda nerealno niža od prosječne kirije... Najbolje kao što rekoh nek ti za početak nađu oni nešto provizorno na par mjeseci, poslije kad budeš tamo na licu mjesta ideš i tražiš.
ombre
Posts: 9
Joined: 06/07/2013 18:38

#17 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by ombre »

Ponuda zvuci iskreno receno irealna.. Ali s takvom platom bi mogao si priustiti poprilicno dobar stan u FFM. Stan od nekih 50m2 trebao bi se kretati oko 1k € (sa svim troskovima) mjesecno ..?

Pozdrav
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#18 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by mousstapha »

Zasto irealno?

56k godisnje je prosjek. Mozda cak i ispod prosjeka za Senior Developera.
ombre
Posts: 9
Joined: 06/07/2013 18:38

#19 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by ombre »

cega prosjek?

irelano zato sto nasi doktori medicine dobiju max. 4k platu (licno poznajem tri)! inzinjeri znatno manje, izmedu 3 i 3800..
za developera bi 4800 bilo realno ukoliko je nijemac sa nekih 10 godina iskustva. mijenjao sam radno mjesto (unutar njem) i doselio prije 6 mj u ffm i znam o cemu pricam...
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#20 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by mousstapha »

Govorim striktno za developere. Za doktore i inžinjere iz drugih struka ne znam. 56k godisnje za Senior Developera nije neka pljačka. Postoje firme u kojima je zvanični jezik engleski, tako da ta priča o njemcu sa 10 godina iskustva ne pije vode.

Ja sam u Stuttgartu dosta blizu ove cifre i nisam na poziciji Seniora, sa poznavanjem jezika koji nije na nekom zavidnom nivou. Mislim, mogao bih sad da tražim one tabele sa platama, ali vjerujem da nema potrebe. Senior Developer, može svjetla obraza krenuti sa platom od 60k. Druga je stvar što mi iz BiH pristajemo na manje kako bi se prebacili na tržište.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#21 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by hrle1976 »

Data analiticar u dobroj fimi u D moze imati sa 5 godina radnog iskustva nekih 3.500 eura poslje poreza. Naravno uslov je da i sam znas koliko vrijedis i da znas pregovarati, ali poznam manju kolicinu i prosjek je 3.500 poslje poreza. Sto za njemacki standard zivota je sasvim super.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#22 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by developer10 »

grabber wrote:Pozicija je senior software engineer, nisam još vizu dobio nego informišem se o cijenama prije nego potpišem i konačno odlučim za taj korak o preseljenju. HR department iz firme je obećao pomoći oko toga, ali volio bih onako da budem upućen prije nego krenem u konkretne stvari.
OT je ali da upitam - koliko sa sobom "nosiš" iskustva, i je li stečeno u BiH? Koji pravac u IT-u je, neki programski jezik ili mreže i slično?
grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#23 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by grabber »

developer10 wrote:
grabber wrote:Pozicija je senior software engineer, nisam još vizu dobio nego informišem se o cijenama prije nego potpišem i konačno odlučim za taj korak o preseljenju. HR department iz firme je obećao pomoći oko toga, ali volio bih onako da budem upućen prije nego krenem u konkretne stvari.
OT je ali da upitam - koliko sa sobom "nosiš" iskustva, i je li stečeno u BiH? Koji pravac u IT-u je, neki programski jezik ili mreže i slično?
Oko 5 godina iskustva u raznim jezicima (prvenstveno Obj-C, Swift, Java, C/C++), uža specijalnost računarski algoritmi. Iskustvo je stečeno uglavnom u BiH, ali i radio sam na nekoliko međunarodnih naučno-istraživačkih projekata iz IT oblasti.
ombre
Posts: 9
Joined: 06/07/2013 18:38

#24 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by ombre »

mousstapha wrote:Govorim striktno za developere. Za doktore i inžinjere iz drugih struka ne znam. 56k godisnje za Senior Developera nije neka pljačka. Postoje firme u kojima je zvanični jezik engleski, tako da ta priča o njemcu sa 10 godina iskustva ne pije vode.

Ja sam u Stuttgartu dosta blizu ove cifre i nisam na poziciji Seniora, sa poznavanjem jezika koji nije na nekom zavidnom nivou. Mislim, mogao bih sad da tražim one tabele sa platama, ali vjerujem da nema potrebe. Senior Developer, može svjetla obraza krenuti sa platom od 60k. Druga je stvar što mi iz BiH pristajemo na manje kako bi se prebacili na tržište.

Tek ta prica o njem. firmama u kojim je engleski, zvanicni jezik ne pije vodu..a te tabele nije da ne piju vodu nego su pustinja :-D Trebao bi dobro znati o cemu pricam, pogotovo kao neko, "ko zivi u Stuttgartu" :lol:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#25 Re: Život u Njemačkoj - Frankfurt Am Main

Post by mousstapha »

Koja je za tebe prosječna plata Senior Developera?
Post Reply