Zivot u Kanadi

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#26 Re: Zivot u Kanadi

Post by antonija »

Zar je moguce da ima toliko nasih ljudi u Kanadi ?
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#27 Re: Zivot u Kanadi

Post by Googlerica »

kica wrote:Jedan Hrvatski zanimljiv tekst o Kanadi:

Od obećane zemlje do zemlje laži - Kanada vs. Hrvatska
u HR je vec zadnjih 5 godina Kanada postala centar paznje za iseljenje osoba koje upravo nemaju posao !

tekst napisan od osobe koja nikad nije bila u Kanadi,bravo
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#28 Re: Zivot u Kanadi

Post by exliberal-ex »

Pusti suplju goglerica....upoznao sam zadnju godinu bruku turista iz hrvatske koji dolaze da traze posao ovdje.
User avatar
propalismo
Posts: 397
Joined: 29/12/2013 21:56
Location: Negdje na Balkanu

#29 Re: Zivot u Kanadi

Post by propalismo »

Ja sam ovih dana kontaktirao neke prijatelje u Kanadi i kazu da je bilo -45.Poznati su po jakim zimama i velikim snjegovima.Ovo kod nas je sala sta je tamo.Ma sve je ok samo veliki minusi :-)
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#30 Re: Zivot u Kanadi

Post by Googlerica »

exliberal-ex wrote:Pusti suplju goglerica....upoznao sam zadnju godinu bruku turista iz hrvatske koji dolaze da traze posao ovdje.
znam
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#31 Re: Zivot u Kanadi

Post by exliberal-ex »

propalismo wrote:Ja sam ovih dana kontaktirao neke prijatelje u Kanadi i kazu da je bilo -45.Poznati su po jakim zimama i velikim snjegovima.Ovo kod nas je sala sta je tamo.Ma sve je ok samo veliki minusi :-)
evo iz prve ruke
Bilo je par dana preko -25 sa vjetrom 35-38 ( ovdje se uvijek naglasi windchill temperature cim ima vjetra) I bilo je bas jebeno.
Odkad sam u Kanadi a to je momacki vec, ovo je bila najgora zima. U principu zima dodje oko 25 decembra I traje do kraja marta. Snijega slabo da bude barem u Torontu, sjecam se prosle ili pretprosle godine kad je u Sarajevu bilo preko metar..kod nas skoro nista, ja te godine bio na motoru prije Aprila.....da nespominnjem jednu zimu gdje je palo 25 cm koliko se sjecam I tadasnji gradonacelnik zvao vojsku u pomoc...sprdacina ispala od toga.
Zime su u principu mnogo jebenije u Quebec-u i Alberti dok je Ontario ok.....al ova zima je bas jebena, znas da su zatvorili aerodrom jer je bilo toliko hladno da su se bojali za ljude sto rade na otvorenom :izet:
Za primjer u Torontu je trenutno negdje oko 10-15 cm snijega dok je npr NY i Boston zatrpani. :D
JBond
Posts: 7
Joined: 05/02/2014 11:13

#32 Re: Zivot u Kanadi

Post by JBond »

Pozzz svima :)
Kod mene je situacija slijedeca :
Imam rodjaka u Vancouveru i on ima svoju firmu,gradjevinsku.
Ja bih trebao dobiti posao kod njega,msm,vec sam dobio,sad cekamo da mi HRSDC izda pozitivan LMO i da mi on posalje taj LMO i job offer i sa jos tonu papira idem u Bec.
Ja iako sam zavrsio gimnaziju,nasao sam posao u jednoj gradjevinskoj firmi cijeg vlasnika sam poznavao pa mi je to bio veliki plus..imam oko 3 godine iskustva

Sad me zanimaju iskustva iz Beca,ima li ko da je isao,da li mogu izdati radnu vizu za dan ako odem licno..
:confused:
Lp
User avatar
propalismo
Posts: 397
Joined: 29/12/2013 21:56
Location: Negdje na Balkanu

#33 Re: Zivot u Kanadi

Post by propalismo »

JBond wrote:Pozzz svima :)
Kod mene je situacija slijedeca :
Imam rodjaka u Vancouveru i on ima svoju firmu,gradjevinsku.
Ja bih trebao dobiti posao kod njega,msm,vec sam dobio,sad cekamo da mi HRSDC izda pozitivan LMO i da mi on posalje taj LMO i job offer i sa jos tonu papira idem u Bec.
Ja iako sam zavrsio gimnaziju,nasao sam posao u jednoj gradjevinskoj firmi cijeg vlasnika sam poznavao pa mi je to bio veliki plus..imam oko 3 godine iskustva

Sad me zanimaju iskustva iz Beca,ima li ko da je isao,da li mogu izdati radnu vizu za dan ako odem licno..
:confused:
Lp
Ti si izgleda promasio temu :-)
JBond
Posts: 7
Joined: 05/02/2014 11:13

#34 Re: Zivot u Kanadi

Post by JBond »

propalismo wrote:
JBond wrote:Pozzz svima :)
Kod mene je situacija slijedeca :
Imam rodjaka u Vancouveru i on ima svoju firmu,gradjevinsku.
Ja bih trebao dobiti posao kod njega,msm,vec sam dobio,sad cekamo da mi HRSDC izda pozitivan LMO i da mi on posalje taj LMO i job offer i sa jos tonu papira idem u Bec.
Ja iako sam zavrsio gimnaziju,nasao sam posao u jednoj gradjevinskoj firmi cijeg vlasnika sam poznavao pa mi je to bio veliki plus..imam oko 3 godine iskustva

Sad me zanimaju iskustva iz Beca,ima li ko da je isao,da li mogu izdati radnu vizu za dan ako odem licno..
:confused:
Lp
Ti si izgleda promasio temu :-)
Pa pitam ima li ko da je isao u Bec ili kroz slicnu situaciju,jesi corav?
Ako to pak nisi ti,STFU!!
User avatar
propalismo
Posts: 397
Joined: 29/12/2013 21:56
Location: Negdje na Balkanu

#35 Re: Zivot u Kanadi

Post by propalismo »

Ovde se pise o Kanadi :roll:

Kakve to veze ima sa Becom?

Ako te zanima nesto u vezi Beca otvoris novu temu :thumbup:

Sta odma psujes mahalasu jedan :lol:
JBond
Posts: 7
Joined: 05/02/2014 11:13

#36 Re: Zivot u Kanadi

Post by JBond »

propalismo wrote:Ovde se pise o Kanadi :roll:

Kakve to veze ima sa Becom?

Ako te zanima nesto u vezi Beca otvoris novu temu :thumbup:

Sta odma psujes mahalasu jedan :lol:
Pa ima,kanadska ambasada u Becu je nadlezna za BiH..i samo pitam IMA LI IKO DA JE ISAO na nacin na koji ja trebam,znam da je tema o zivotu u Kanadi pa sam mislio da ima neko ko je tu proceduru prosao -.-
User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#37 Re: Zivot u Kanadi

Post by Suicidal Siberian »

cao!

Razmisljam da skupim lovu u nekih godinu dana i da se zajedno ispalimo u Kanadu. Oboje smo skolovani u SLO (gdje i trenutno zivimo)..ona ima diplomu iz turizma a ja imam zavrsen MBA. govorimo perfektno engleski i njemacki. Kakve su nam sanse sto se posla tice? bilo kakav savjet sto se tice polazne tacke bi bio super.

thnx!
sladjana-ri
Posts: 1
Joined: 03/03/2014 18:38

#38 Re: Zivot u Kanadi

Post by sladjana-ri »

Pozdrav,
muž i ja zadnje vrijeme intenzivno razmišljamo o trajnom preseljenju u kanadu, oboma nam je već dobro muka od lijepe naše. muž je stolar, sa oko 20 godina iskustva u stolariji, imao i svoju firmu i nema toga što od drveta nezna i nemože napraviti. ja sam magistra brodogradnje sa svega 6 mjeseci rada u struci i mislim da bi mi najbolje bilo naći kakvo pripravničko mjesto. imamo sina od 3 god a i sestra mi živi sa obitelji u Aldergrove-u, BC, tako da bi voljeli naći nešto u blizini kako bi nam barem u prvo vrijeme mogli pomoći oko smještaja i tome slično. ima li tko kakav info kako je najbrže doći do lmo-a?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#39 Re: Zivot u Kanadi

Post by exliberal-ex »

Suicidal Siberian wrote:cao!

Razmisljam da skupim lovu u nekih godinu dana i da se zajedno ispalimo u Kanadu. Oboje smo skolovani u SLO (gdje i trenutno zivimo)..ona ima diplomu iz turizma a ja imam zavrsen MBA. govorimo perfektno engleski i njemacki. Kakve su nam sanse sto se posla tice? bilo kakav savjet sto se tice polazne tacke bi bio super.

thnx!
Ma zavisi sve od srece i grada.
Sto se tice turizma to je malo problematicno, vecina nasih koji su zavrsili za turizam rade u agencijama i prodaju avio karte ili odmore po karibima etc. U sustini nista specijalno sto se tice posla a i para....ono srednja zalost, posteno gledajuci ja neznam ka sam zadnji put rezervisao odmor ili kartu preko agenta...sve je internet.
Sto se tice MBA, mozes naci relativno dobar posao ( ali ne odmah na pocetku ) ali to je za otprilike par godina dok nesteknes kanadsko radno iskustvo.Sve zavisi u kojoj si industrij.
Moj savjet svima, neocekujte previse. Vrata su vam otvorena svugdje ali da je sve posuto cvjecem nije, uvijek cete biti stranci ako ne po jeziku ono bar po imenu. Nisam osjetio nikakav direktni neprijateljski pristup prema imigrantima ovdje ( barem ne prema ljudima iz nasih podnevlja) ali skoro uvijek cete biti stepenicu nize po pitnanju pozicija ili plate. Tek nakon 10 + godina priblizit cete se ljudima rodjenim ovdje .Da neispadne da je razlika ogromna ali je otprilike 10% niza plata . U svakom slucaju ako dodjete nemojte se zaletat pa kupovat nova auta ili ogromne kuce. Stanite na zemlju, pogledajte dali vam se svidja ovdje, promjenite par poslova pa polako...sa srecom u svako slucaju
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#40 Re: Zivot u Kanadi

Post by muminovic »

Kanada otvara vrata rekordnom broju doseljenika

Kanada će u 2015. godini dočekati rekordan broj doseljenika, objavio je danas ministar za imigracije te zemlje Chris Alexander.

Prema novom planu kanadske vlade, sljedeće godine se očekuje između 260.000 i 285.000 doseljenika, što je rekordan broj u novijoj historiji te zemlje. Prema riječima ministra, ovo otvaranje granica će doprinijeti privredi i ekonomiji.

Prema pisanju tamošnjih medija, vladina strategija ima za cilj rješavanje problema na tržištu rada, odnosno nestašice radnika u pojedinim oblastima, te osiguravanje rasta radne snage.

Kroz program za kvalifikovane radnike (FSWP) bit će osigurana 51.000 novih viza, što je blagi porast u odnosu na 2014. godinu. Također namjeravaju odobriti između 46.000 i 48.000 viza kroz takozvani zbirni program pojedinih provincija (PNP). Očekuje se i 23.000 uspješnih aplikanata kroz program "experience class", koji obuhvata osobe koje imaju važeću ponudu za posao u Kanadi, te 30.000 viza kroz program njegovatelja.

Najviše prihvaćenih doseljenika bit će među onim kandidatima koji su se prijavili po starom sistemu. Ministar Alexander je istakao da će Kanada dogodine ujediniti više doseljeničkih porodica i nastaviti s pružanjem pomoći ugroženim građanima svijeta.
User avatar
messerschmitt79
Posts: 27
Joined: 11/10/2014 12:00

#41 Re: Zivot u Kanadi

Post by messerschmitt79 »

muminovic wrote:Kanada otvara vrata rekordnom broju doseljenika

Kanada će u 2015. godini dočekati rekordan broj doseljenika, objavio je danas ministar za imigracije te zemlje Chris Alexander.

Prema novom planu kanadske vlade, sljedeće godine se očekuje između 260.000 i 285.000 doseljenika, što je rekordan broj u novijoj historiji te zemlje. Prema riječima ministra, ovo otvaranje granica će doprinijeti privredi i ekonomiji.

Prema pisanju tamošnjih medija, vladina strategija ima za cilj rješavanje problema na tržištu rada, odnosno nestašice radnika u pojedinim oblastima, te osiguravanje rasta radne snage.

Kroz program za kvalifikovane radnike (FSWP) bit će osigurana 51.000 novih viza, što je blagi porast u odnosu na 2014. godinu. Također namjeravaju odobriti između 46.000 i 48.000 viza kroz takozvani zbirni program pojedinih provincija (PNP). Očekuje se i 23.000 uspješnih aplikanata kroz program "experience class", koji obuhvata osobe koje imaju važeću ponudu za posao u Kanadi, te 30.000 viza kroz program njegovatelja.

Najviše prihvaćenih doseljenika bit će među onim kandidatima koji su se prijavili po starom sistemu. Ministar Alexander je istakao da će Kanada dogodine ujediniti više doseljeničkih porodica i nastaviti s pružanjem pomoći ugroženim građanima svijeta.


Nadam se bar ovome !! Samo me zanima hoće li biti uslov da imaš hiljade dolara na računu pa da možeš emigrirati ili da imaš završen fakultet ,,za oplođavanje atoma ,, jer sa srednjom školom kako i zanatom ... ?
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#42 Re: Zivot u Kanadi

Post by razonoda »

Istocna Canada -morate uciti eng. i franc. zapadna samo eng. Po meni bolja zapadna , klima i ljudi. :-D
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#43 Re: Zivot u Kanadi

Post by eluna »

najsigurnije - kako čujem - dobiti ponudu za stalni posao .......u toj situaciji odlazak je 99% zagarantovan ...

e sad - kako da administrativci sa ogromnim iskustvom i znanjem dobiju posao u kanadi

web portali ne pružaju baš mnogo šansi
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#44 Re: Zivot u Kanadi

Post by eluna »

hmmmmmm oglas za posao kaže $25 za 40 sati sedmicno ...recimo ..... zanima me je li to bruto ili neto?
oyada
Posts: 61
Joined: 24/08/2010 21:16

#45 Re: Zivot u Kanadi

Post by oyada »

neto satnica kad oduzmes federalni I pokrajinski porez oko 13 dolara jos ako si samac onda oko 8 dolara, drzava karina!! FATAJ se Australije :izet: :thumbup:
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#46 Re: Zivot u Kanadi

Post by eluna »

oyada wrote:neto satnica kad oduzmes federalni I pokrajinski porez oko 13 dolara jos ako si samac onda oko 8 dolara, drzava karina!! FATAJ se Australije :izet: :thumbup:
za koje posove i u kojem gradu?
Dzole_SSS
Posts: 97
Joined: 07/06/2013 01:37

#47 Re: Zivot u Kanadi

Post by Dzole_SSS »

eluna wrote:najsigurnije - kako čujem - dobiti ponudu za stalni posao .......u toj situaciji odlazak je 99% zagarantovan ...

e sad - kako da administrativci sa ogromnim iskustvom i znanjem dobiju posao u kanadi

web portali ne pružaju baš mnogo šansi
Tacno je to. Web portali su vecinom dobri ako imate deficitarnu struku, tj da njima treba, pa ce Vam onda Web portal biti od pomoci.
Ovako, najbolje je traziti nekoga da Vas preporuci, ali taj nego gore mora da radi i da ima jake konekcije, uz to mora Vas dobro poznavati, pa onda imate sanse.

Mene zanima sljedece, da li neko zna neku od dobrih agencija na podrucju Canade ili US, gdje se moze iznajmiti agenat za trazenje posla?

Recimo koga zanima UK, tu je http://www.reed.co.uk. Ljudi su vrlo efikasni po tom pitanju, samo naravno, morate i vi ispunjavati odredene kategorije na osnovu kojih bi Vam oni mogli pronaci neke od intervjua, a onda je do Vas samih kasnije.

I da, moze li mi neko objasniti kakvo je stanje sa Australijom?
Da li je potrebna VISA itd?
Koji je najbolji nacin do posla itd?

Hvala unaprijed...
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#48 Re: Zivot u Kanadi

Post by razonoda »

Dzole_SSS wrote:
eluna wrote:najsigurnije - kako čujem - dobiti ponudu za stalni posao .......u toj situaciji odlazak je 99% zagarantovan ...

e sad - kako da administrativci sa ogromnim iskustvom i znanjem dobiju posao u kanadi

web portali ne pružaju baš mnogo šansi
Tacno je to. Web portali su vecinom dobri ako imate deficitarnu struku, tj da njima treba, pa ce Vam onda Web portal biti od pomoci.
Ovako, najbolje je traziti nekoga da Vas preporuci, ali taj nego gore mora da radi i da ima jake konekcije, uz to mora Vas dobro poznavati, pa onda imate sanse.

Mene zanima sljedece, da li neko zna neku od dobrih agencija na podrucju Canade ili US, gdje se moze iznajmiti agenat za trazenje posla?

Recimo koga zanima UK, tu je http://www.reed.co.uk. Ljudi su vrlo efikasni po tom pitanju, samo naravno, morate i vi ispunjavati odredene kategorije na osnovu kojih bi Vam oni mogli pronaci neke od intervjua, a onda je do Vas samih kasnije.

I da, moze li mi neko objasniti kakvo je stanje sa Australijom?
Da li je potrebna VISA itd?
Koji je najbolji nacin do posla itd?

Hvala unaprijed...
:wink: Ako si maneken, glumac itd. agencija je potrebna, sve ostalo :?: Koji posao hoces da radis.?
Dzole_SSS
Posts: 97
Joined: 07/06/2013 01:37

#49 Re: Zivot u Kanadi

Post by Dzole_SSS »

razonoda wrote:
Dzole_SSS wrote:
eluna wrote:najsigurnije - kako čujem - dobiti ponudu za stalni posao .......u toj situaciji odlazak je 99% zagarantovan ...

e sad - kako da administrativci sa ogromnim iskustvom i znanjem dobiju posao u kanadi

web portali ne pružaju baš mnogo šansi
Tacno je to. Web portali su vecinom dobri ako imate deficitarnu struku, tj da njima treba, pa ce Vam onda Web portal biti od pomoci.
Ovako, najbolje je traziti nekoga da Vas preporuci, ali taj nego gore mora da radi i da ima jake konekcije, uz to mora Vas dobro poznavati, pa onda imate sanse.

Mene zanima sljedece, da li neko zna neku od dobrih agencija na podrucju Canade ili US, gdje se moze iznajmiti agenat za trazenje posla?

Recimo koga zanima UK, tu je http://www.reed.co.uk. Ljudi su vrlo efikasni po tom pitanju, samo naravno, morate i vi ispunjavati odredene kategorije na osnovu kojih bi Vam oni mogli pronaci neke od intervjua, a onda je do Vas samih kasnije.

I da, moze li mi neko objasniti kakvo je stanje sa Australijom?
Da li je potrebna VISA itd?
Koji je najbolji nacin do posla itd?

Hvala unaprijed...
:wink: Ako si maneken, glumac itd. agencija je potrebna, sve ostalo :?: Koji posao hoces da radis.?
Nije za mene, vec za mog prijatelja se raspitujem.

On je zavrsio pravo i dobio zvanje bachelor of law.

E sada, sa tim moze da radi dosta stvari, od administracija, osiguranja itd..
Mislim ne mora se samo bazirati na pravo.

Engleski mu je sasvim dobar i znam da je isao polagati neki TOEFL koji je uspjesno realizovao, ali nikako da nade adekvatnog posla sebi. Mislim, sustinsti on uspije nesto pronaci, ali uvijek mu zapne na papirima jer niko od poslodavaca bar do sada nije zelio da se zajebaje sa tim..


A sto se mene tice, ja vise gledam Njemacku ili Asutriju, jer sam po struci laboratorijski tehnicar, a iz navedenih zemalja vise traze moje struke nego njegove, samo sto moram znati Njemacki B1 najmanje i imati platu min 2.500€ da bi uopste mogao dobiti radnu dozvolu za Njem.
Pa eto ako znas nesto vise o ovome, moze na pm prijatelju. Sta mislis kakvo je stanje za moju struku po pitatanju Canade, US ili Australije?
User avatar
AlfaKentaur
Posts: 447
Joined: 15/10/2014 13:29

#50 Re: Zivot u Kanadi

Post by AlfaKentaur »

na kojoj web stranici traziti i aplicirati za posao u Kanadi?
Post Reply