Zivot u Kanadi

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Dudi75
Posts: 8
Joined: 27/07/2013 21:14

#1 Zivot u Kanadi

Post by Dudi75 »

Selam svima,

Ja i moj brat sa zenom i djecom zivimo u roditeljskoj kuci. Zelimo da emigriramo u Kanadu jer smatramo da ce nam tamo biti dobro. Izabrali smo Calgary jer smatram da je to jedan grad koji moze pruziti prtiliku za posao svakome. Nemamo fakultetsko obrazovanje ali ja i moj brat smo policajci pa tako smatramo da cemo moci raditi kao security guard a uz to ja imam vozacku dozvolu za C kategoriju.
Recite mi kakav je zivot u Kanadi i kakav je grad Calgary? Ima li Bosnjaka u Kalgariju? Da li ce nam imigracioni centar pomoci za privremeni smjestaj kad budemo stigli u Calgary? Da li oni organiziraju neke kurseve engleskog jezika? Mi znamo prilicno engleski jezik ali smatram da je kurs uvijek potreban. Mi smo jedna skromna familija i nemamo fakultet ali smatramo da mozemo sebe pronaci u Kanadi.
User avatar
smasma
Posts: 441
Joined: 27/12/2010 21:19

#2 Re: Zivot u Kanadi

Post by smasma »

Dudi75 wrote:Selam svima,

Ja i moj brat sa zenom i djecom zivimo u roditeljskoj kuci. Zelimo da emigriramo u Kanadu jer smatramo da ce nam tamo biti dobro. Izabrali smo Calgary jer smatram da je to jedan grad koji moze pruziti prtiliku za posao svakome. Nemamo fakultetsko obrazovanje ali ja i moj brat smo policajci pa tako smatramo da cemo moci raditi kao security guard a uz to ja imam vozacku dozvolu za C kategoriju.
Recite mi kakav je zivot u Kanadi i kakav je grad Calgary? Ima li Bosnjaka u Kalgariju? Da li ce nam imigracioni centar pomoci za privremeni smjestaj kad budemo stigli u Calgary? Da li oni organiziraju neke kurseve engleskog jezika? Mi znamo prilicno engleski jezik ali smatram da je kurs uvijek potreban. Mi smo jedna skromna familija i nemamo fakultet ali smatramo da mozemo sebe pronaci u Kanadi.
imas pp
Dudi75
Posts: 8
Joined: 27/07/2013 21:14

#3 Re: Zivot u Kanadi

Post by Dudi75 »

Image

Calgary (u pozadini stjenovite planine sjevernih Kordiljera)

Ono sto mi se dopalo kod Calgarija na osnovu informacija koje sam stjekao putem googla, je klima koju taj grad ima i zbog ekoloske cistoce grada i okolne prirode. Naime, ko zeli osjetiti chari Kanade on ce otici za Albertu jer Alberta je u stvari pravi sinonim za Kanadu. Kanada asocira na egzoticnu zimu a to je ono sto Calgary nudi posjetitelju.
San mi je da odem u Calgary i da prisustvujem odrzavanju Calgary Stampede Rodea. To je najveca atrakcija u gradu i veoma stara tradicija. Takodjer volio bih odlaziti na NHL meceve hokeja na ledu. Znaci, Calgary ima zdrava mjesta za izlazak u kojima ljudi mogu uzivati. To je ono sto me je privuklo Kalgariju.
Last edited by Dudi75 on 28/07/2013 03:15, edited 1 time in total.
Dudi75
Posts: 8
Joined: 27/07/2013 21:14

#4 Re: Zivot u Kanadi

Post by Dudi75 »

Image

Image

Calgary Stampede Queen & Princesses
Dudi75
Posts: 8
Joined: 27/07/2013 21:14

#5 Re: Zivot u Kanadi

Post by Dudi75 »

Image

Image

Image

Calgary Stampede Rodeo

Calgary je poznat i po kaubojskoj tradiciji i taj grad vazi za grad kauboja. Po tome mogu pretpostaviti da se tamo drzi do tradicije i do osnovnih moralnih vrijednosti.
Dudi75
Posts: 8
Joined: 27/07/2013 21:14

#6 Re: Zivot u Kanadi

Post by Dudi75 »

Pitao bih nekoga ko zna, koliko je za cetvoroclanu porodicu potrebno imati novca za pocetak, dok se novopridosla porodica ne snadje? Da li novopridosli emigranti dobijaju neku novcanu pomoc i smjestaj?
Mi namjeravano da prodamo kucu pa sa tim novcem da odemo u emigraciju.
anonimus03
Posts: 318
Joined: 08/01/2011 11:54
Location: Jupiter

#7 Re: Zivot u Kanadi

Post by anonimus03 »

Dudi75 wrote:Pitao bih nekoga ko zna, koliko je za cetvoroclanu porodicu potrebno imati novca za pocetak, dok se novopridosla porodica ne snadje? Da li novopridosli emigranti dobijaju neku novcanu pomoc i smjestaj?
Mi namjeravano da prodamo kucu pa sa tim novcem da odemo u emigraciju.

PP.
jovke189
Posts: 46
Joined: 22/02/2013 11:16

#8 Re: Zivot u Kanadi

Post by jovke189 »

Mozes li nam reci na koji nacin odlazite u Kanadu?
Kako ste dosli do vize i mogucnosti za konkretno iseljenje?
User avatar
Ludzak
Posts: 5467
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#9 Re: Zivot u Kanadi

Post by Ludzak »

bgmi ces se smrznut u Calgary-u ko... da ne kazem sta. :-D
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#10 Re: AW: Zivot u Kanadi

Post by hape »

Ja ne kontam ove forumase sto im je jedini odgovor "imas pp". Pa jebo ga pp vise, sta se ima kriti opca informacija o odlasku u Kanadu???? Mozda ima i drugih forumasa koji bi bili zahvalni da cuju odgovor na dato pitanje.
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#11 Re: Zivot u Kanadi

Post by dedovic.almir »

hehehhe, javi se tom sto napise "pp" nek ti kopira :-)
User avatar
_diviSSion_
Posts: 19
Joined: 31/05/2013 16:41

#12 Re: Zivot u Kanadi

Post by _diviSSion_ »

Jaran mi zivi u istoj pokrajini (Alberta) u gradu Edmonton i znam samo da je zimi prava zima:-)...minus 20 je normala...a sve ostalo je super:-)
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#13 Re: Zivot u Kanadi

Post by snake c3 »

Jel živa ova tema još? Zanima me kakva je situacija oko studiranja u Kanadi, odnosno da li bi oni ista priznali ovo od nas :-D . Imam zavrsen bachelor ing. studij, i ako bi imao priliku da nastavim tamo studij ili bilo sta da mi priznaju bio bi zainteresovan da odem i okusam se tamo, pa ako ima neko iz prve ruke da mi odg..il ne mora bas et iz prve ruke..heh., samo da su provjerene i argumentirane informacije bio bih zadovoljan :thumbup:
doboj71
Posts: 598
Joined: 21/07/2011 05:20

#14 Re: Zivot u Kanadi

Post by doboj71 »

Svi koledzi imaju svije stranice na net-u.Izaberes neki ,provjeris sta ima .Imas kontakt email ,na sva pitanja ce ti odgovoriti.
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#15 Re: Zivot u Kanadi

Post by snake c3 »

Buraz ako znas te stranice nekog univerziteta daj link ak nije problem... :) , i jesi li otisao ti u Kanadu kako je prošlo ako jesi ili i dalje planiraš? Hvala na brzom predhodnom odgovoru :thumbup:
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#16 Re: Zivot u Kanadi

Post by staradis »

Pa google listu univerziteta u Kanadi i idi jedan po jedan

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#17 Re: Zivot u Kanadi

Post by snake c3 »

Joj kako ste zatvoreni, po google sam sve prosao i skoro svaki Kanadski univeriztet, al nisam nasao nista za priznavanje diplome, ovdje sam se obratio da neko mi kaze neka eventualno iskustva ili sta zna o tome...a ne samo eto ti google :run: lijep pozdrav svima
doboj71
Posts: 598
Joined: 21/07/2011 05:20

#18 Re: Zivot u Kanadi

Post by doboj71 »

Pa jarane nece niko da ti sve pronadje i javi na gotovo.
Evo ja sam sada otvorio stranicu university of ontario mississauga.Imas na vrhu ;contact us .Imas email .Posaljes svoja pitanja u vezi diplome ,i cekas odgovor.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#19 Re: Zivot u Kanadi

Post by jefferson »

snake c3 wrote:Joj kako ste zatvoreni, po google sam sve prosao i skoro svaki Kanadski univeriztet, al nisam nasao nista za priznavanje diplome, ovdje sam se obratio da neko mi kaze neka eventualno iskustva ili sta zna o tome...a ne samo eto ti google :run: lijep pozdrav svima
Moj slucaj:
1. Prevedes diplome i sve polozene ispite.
2. Prevedes opis predmeta koje si polozio.
3. Posaljes im to sve i cekas odgovor.

Meni su priznali godinu.
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#20 Re: Zivot u Kanadi

Post by dinooh »

User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#21 Re: Zivot u Kanadi

Post by exliberal-ex »

snake c3 wrote:Joj kako ste zatvoreni, po google sam sve prosao i skoro svaki Kanadski univeriztet, al nisam nasao nista za priznavanje diplome, ovdje sam se obratio da neko mi kaze neka eventualno iskustva ili sta zna o tome...a ne samo eto ti google :run: lijep pozdrav svima

zavisi ti od toga sta si zavrsio.
tehnicki univerziteti priznaju vise nego medicina/stomatologija gdje manje vise moras da polozis ponovo skoro 70%
znam par doktora koji su zavrsili pa isli u ameriku da staziraju posto ovdje nisu mogli dobit praksu ali sad su nazad i ne da razvaljuju nego...kao sto ti neko rece napravi prevod diplome, nek ti bude oovjeren i posalji e mail na univeriztete.
Univeristy of Toronto http://www.utoronto.ca/
Rayerson Univeristy http://www.ryerson.ca/index.html
York University http://www.yorku.ca/web/index.htm su 3 najpoznatija univerziteta u Torontu pogledaj takodjer na stranici od ministarstva obrazovanja
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#22 Re: Zivot u Kanadi

Post by Vitezanin »

Izgleda da izvlačim temu iz naftalina, ali pošto sam živio u Calgariyu godinu dana možda nekome može pomoći (barem da otprilike znate šta možete očekivati mada imajte na umu da je svako iskustvo i doživljaj drukčiji).

Prije svega, Calgary je sjajan grad, prije svega ako govorimo o ekonomiji. U prosjeku, ljudi imaju skoro duplo viši standard od ostatka država (a Kanada generalno ima izuzetno visok standard) prije svega zahvaljući sirovinama na kojim leži čitava Alberta tako da Calgary nudi razne poslove i stopa nezaposlenosti je oko 6%. U principu, moraš biti izuzetno lijen čovjek da ne nađeš bilo kakav posao.

Ako ne možeš naći solidno plaćen posao, možeš naći 2-zvuči kao rad od - do, ali tko se želi snaći i stati na svoje noge, taj treba raditi i dokazati se već na početku. U Kanadi se ne staje na svoje noge preko noći i imigranti se itekako namuče (godinama) da stvari počnu ići svojim tokom.

Ja sam godinu dana radio praksu u sektoru koji se bavi imigracijom (rekao bih tipični uredski posao) i nikako mi nisu bili jasni ljudi koji žive u Kanadi pa dođu na godišnji u BiH (mislim na naše iz Ex Yu) koji govore kako ljudi tamo samo rade po 100 sati dnevno i da im se sve svodi na posao. Moje iskustvo nije takvo, radio sam 8 sati dnevno i to je to. Naravno, postoje razni poslovi i razna iskustva, ali moje je takvo. Kanađani koriste svaki slobodan trenutak i fino vrijeme da odu vani, u planine ili šta već. Ma generalno, totalno druga vizija života.

Prije nego nastavim, samo da kažem da je Kanada postrožila imigracijske režime i da je generalno teže upasti tamo sad nego prije, ali to ne znači da je nemoguće- treba se dobro raspitati i iščitati sve moguće materijale da se vidi koja je solucija najbolja.

Dalje, klima je interesantna :D. Calgary generalno ima jako hladne zime (kao što netko napisa, zimi je prosjek -15 ili -20) i nekada zna biti preko -30 po 7 dana ili hladnije , ali vjetar koji se zove chinook to sve vrati na normalu tako da u roku 2 sata može biti -15 i onda + 15. Ludo vrijeme. Ljeta su fina (oko 25C) i traju kratko, snijeg može pasti u principu bilo kad. Najviše me smetalo što proljeće kasno dolazi i sve je sivo do kraja petog mjeseca i onda odjednom sve procvjeta. Ali utjeha je da je grad jako sunčan tijekom cijele godine. Meni generalno paše hladnije vrijeme, ali one zime ipak treba izdržati. Ali to je najmanji problem ako imaš ostale važnije stvari u životu.

Calgary je tipični sjevernoamerički grad s centrom gdje su neboderi gdje nakon 6 sati teško možete primjetiti neku veliku aktivnost, ali to se sada mijenja i centar postaje sve interesantiji. Grad je podijeljen u 4 dijela i sjeveroistočni dio je mahom imigrantski gdje živi mnogo Indijaca i drugih Azijata.

Nemojte očekivati da ćete moći stvari voditi spontano kao ovdje- ručkovi, druženja i sve ostalo se dogovara danima, sve se planira i tu se izgubi ona draž koja postoji kod nas. NIje istina da se ljudi ne druže i da je teško sklopiti prijateljstva, ali istina je da to ide sporije. Kanađani su jako fini i ljubazni i pomoći će vam uvijek, ali ne očekujte neko produbljenje odnosa. Tek nakon što vide da ste normalni onda vas primaju u svoj krug. :D Svi su u principu profesionalni i ljubazni, ali na tom se često stvari završavaju. Automatska greška koju naši rade je da se upravo zbog toga (između ostalog) samo druže s Balkancima i uopće nemaju doticaja s ostalim Kanađanima i to je stvarno ono, ni na nebu ni zamlji. Živiš u Kanadi, a poznaješ 10 Bosanaca s kojima se družiš i to je to. Meni lično je ovo totalno pogrešno i zbog toga me ne iznenađuje što se naši i nakon 20 godina života tamo osjećaju kao potpuni stranci.

Što se tiče cijena, hrana je generalno jeftina (kad se uzme u obzir neka prosječna plaća), za izaći vani treba vam para (pivo je 7 dolara), odjeća i te stvari na akcijama se mogu naći za smiješne pare. Bez auta ste često kao bez jedne ruke, a svi su skoro orijentirani tako da svugdje idu autom, a sam grad je jaaaako raširen jer jednostavno imaju za to prostora.... Zbog toga se nekad tamo osjećaš k'o da si u jednom ogromnom selu. :D

Inače, mjesečna karta za gradski prijevoz košta 94 dolara, kad platite stan i režije tu treba još otprilike 1300 dolara (doduše, ovisi od stana), mobitel, internet i te stvari 80ak dolara, gorivo i to ovisi koliko koristite auto ( a auto vam treba za većinu stvari) opet par stotina dolara. Ipak, sa solidnim poslom može se uštedjeti itekako.

Ako izađete van vikendom, a živite van centra, taksi će vas skupo koštati plus imajte na umu da imaju nekakav retardiran sistem u kojim ne možete taxi zaustaviti na ulici nego ga morate poručiti i pritom čekati pola sata ili duže. Ne bih rekao da su se stvari u međuvremenu promijenile (vratio sam se u BiH prije godinu i nešto). Gradski prijevoz radi do pola 1 ujutro, a postoje 2 linije light željeznice koje je najbolje i najbrže prijevozno sredstvo.Zato, ako tražite stan za rentanje tražite u blizini C train stanice (neke) jer ćete izgubiti sate na prebacivanju busom pa onda na C train (ako već nemate auto). Naviknete se na činjenicu da će biti normalno provesti sat vremena ili duže na ptuu do posla (opet to ovisi u kojem dijelu grada živite, a u kojem radite).

Jedna tricky stvar- cijene u trgovinama nisu sa porezima. Tako, kad kupite stvari tek vam onda na kasi obračunaju porez pa pazite kako šopingujete. :)

Engleski će biti dovoljan (solidan), a budući da tamo ima ljudi iz svih dijelova svijeta nitko se ne opterećuje kako ga govorite, bitno je da vas razumiju.

Što se tiče ex Jugosa, ima ih podosta, s nekima sam radio i upoznao nekoliko Sarajlija. Svi su manje-više uspješni (u smislu da imaju dobre poslove, primanja itd) i druže se po ovim klubovima. Ja lično imam otpor prema tim stvarima jer sam dojma da su ljudi s ovih prostora znatno ograničeniji i rekao bih zatvoreniji i radikalniji dio. Radi se mahom o ljudima koji su tamo otišli tijekom rata tako da ne čudi, ali eto, kome je bitno da bude u nekom klubu gdje će se družiti s našim narodima (ovisi koji vas zanima ) onda naprijed.

Ne znam šta još...Uglavnom, ovo su lična iskustva, a za poslove i načine odlaska pogledajte na službenim stranicama kanadske vlade, sve ima, ali je jako detaljno i komplicirano tako da , otvorite oči, mini greška vas može koštati neodlaska.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#23 Re: Zivot u Kanadi

Post by kica »

Jedan Hrvatski zanimljiv tekst o Kanadi:

Od obećane zemlje do zemlje laži - Kanada vs. Hrvatska

Image

Na antifašističkom portalu net.hr ovih je dana objavljen članak tendenciozna naslova Razlozi zbog kojih je život u Kanadi puno bolji. U njemu je prenijeto iskustvo stanovite Lane Markanović, 25-godišnje Hrvatice, magistrice ekonomije koja već godinu dana živi u Edmontonu, glavnom gradu pokrajine Alberta u Kanadi. Mada inače obožavam kako putovati tako i čitati te na sve druge načine se informirati o tuđim zemljama i kulturama smatrajući da na takav način ne samo udovoljavam svojoj radoznalosti već i obogaćujem svoje znanje, ovaj tekst u meni je ponajviše izazvao mučninu.

Nemam doista ništa protiv Kanade i Kanađana. Dapače, bila bih vrlo sretna ako bih jednog dana mogla posjetiti tu, kažu mi, prekrasnu zemlju i diviti se njenim ljepotama. Nešto Kanađana koje sam u životu upoznala doista su dragi ljudi, a vjerujem i da je život u toj zemlji doista kvalitetan. Njeni gradovi redovito dospjevaju na same vrhove ljestvica na kojima se nalazi oni s najboljom kvalitetom življenja, poznati su po svom iznimno kvalitetnom zdravstvenom sustavu, u zemlji su prisutni demokratičnost i otvorenost, a uz vrijedan rad može se i ekonomski prosperirati.

Ako ste pročitali gore spomenut tekst možda se pitate: 'Dobro, u čemu je onda problem? Zar oni nisu napisali nešto vrlo slično tome?' Pa... jesu. Samo, ponekad nije samo važno što se piše već i tko piše. Portal net.hr poznat je po lažno dušebrižničkim tekstovima kojima tobože pokušava iskazati brigu za budućnost stanovnika Hrvatske i njihov standard, a zapravo se, kada malo bolje zagrebete ispod površine, ispod ljigavog dušebrižništva krije poruka kako je Hrvatska odvratna zemlja u kojoj ništa ne valja. Sirota mlada profesorica hrvatskog ne može nigdje u Hrvatskoj pronaći posao i bježi iz zemlje u inozemstvo trbuhom za kruhom, gotovo polovica stanovništva Hrvatske je gladna i živi na rubu siromaštva, ljudi kopaju po kontejnerima, da sutra Zagreb pogodi poplava došlo bi do opće kataklizme, a dok je drug Tito bio živ poplave su se rješavale kao od šale... Kratko i jasno - u Hrvatskoj ništa ne valja. Ako to nećemo reći izravno, upotrijebit ćemo tendenciozan naslov i tekst poput ovog o Kanadi.

Pritom nije važno što ćemo uspoređivati neusporedivo kako bi Hrvatima nabili kompleks inferiornosti. Da, nema sumnje da se u Kanadi živi bolje nego u Hrvatskoj. Međutim, tekst zanemaruje neke iznimno važne činjenice preko kojih ne smije prijeći nitko kome je cilj biti objektivan.

Za početak, Kanada je zemlja koja je posljednji rat na svom teritoriju vodila još davne 1812. godine. Bio je to rat u kojem su se s jedne strane borile Sjedinjene Američke Države, a s druge Britansko carstvo, uz Kanadu kao svoj integralni dio te rat u kojem su Amerikanci zauzeli kontrolu nad jezerom Erie, jednom od tzv. Velikih jezera i djelove pokrajine Ontario. Nakon toga uslijedili su još tzv. Fenianski sukobi, sporadične pobune koje su pokretali Kanađani irskog podrijetla protiv britanske vlasti u razdoblju između 1866. i 1871. godine, Wolseley ekspedicija iz 1870. u borbi za osnivanje kanadske provincije Manitoba te tzv. Sjeverno-zapadna pobuna iz 1885. na području današnje kanadske provincije Saskachewan gdje su se kanadskoj vlasti suprostavili Metisi, prvi potomci kanadskih starosjedioca i došljaka iz Europe.

plitvice

Plitvička jezera - hrvatska ljepota


Dakle, posljednja puška zapucala je na teritoriju današnje Kanade 1885. godine. Od onda - ništa. U Hrvatskoj je, kao što svi znamo, Domovinski rat bjesnio od 1991. do 1995. godine. Matematika je jednostavna - posljednji oružani sukob u Kanadi završio je punih 110 godina prije posljednjeg oružanog sukoba u Hrvatskoj. Ne treba biti vrstan poznavatelj ekonomije, politike i sociologije da bi se znalo da rat ostavlja snažne posljedice na gospodarstvo zemlje na čijem području se vodi i da je stoga Hrvatska zemlja koja se još uvijek na neki način nalazi u fazi oporavka, za razliku od Kanade.

Nadalje, Kanada kao svog jedinog susjeda ima najveću gospodarsku i vojnu silu svijeta, Sjedinjene Američke Države. Što ima Hrvatska? Bivše komunističke zemlje, uglavnom one nekadašnje Jugoslavije, kao što su Srbija i Bosna i Hercegovina. Ako mislite da susjedstvo u kojem boravite nije važno za vaš gospodarski i opći društveni prosperitet, preispitajte svoje znanje. Gospodarski razvoj jedne zemlje uvelike ovisi o regiji u kojoj se ona nalazi, njenom gospodarstvu i sustavu vrijednosti koji je na tom području na snazi. Ne treba biti genij kako bi se shvatilo da je Kanada ovdje nekoliko svjetlosnih godina u prednosti nad Hrvatskom. Trebamo li uopće uspoređivati razvoj i utjecaj Sjedinjenih Američkih Država s jedne strane i Bosne, države kojoj prijete izbacivanjem iz Vijeća Europe i gdje prosječna godišnja plaća iznosi 6.600 američkih dolara odnosno Srbije, gdje ta ista plaća iznosi oko 10.900 američkih dolara s druge strane, prema CIA World Factbooku. Usporedbe radi, prema istom izvoru GDP per capita u Hrvatskoj iznosi 17.400 američkih dolara, što nas stavlja daleko iznad nekih EU zemalja kao što su Litvanija (16.000), Latvija (14.700), Bugarska (13.600) i Rumunjska (11.600) te, naravno, iznad već spomenutih naših susjeda, što nas čini jednom od uspješnijih tranzicijskih zemalja.

I konačno, za razliku od Kanade, Hrvatska je bivša komunistička država, što također nipošto nije zanemarivo. Pokušajte zamisliti život u demokratskom okružju i tržišnoj ekonomiji te onaj u jednoumlju gdje se vozite samo na (ne)parne dane, kupujete benzin na bonove, u redovima čekate na deterdžent i ulje te živite u skladu s načelima tzv. planske ekonomije. Potom pokušajte zamisliti razliku između nekakvih općih sustava vrijednosti prisutnih u dva već na prvi pogled toliko različita društva. Pa se zapitajte zašto je ono kanadsko toliko uspješnije.

Implicirana usporedba Hrvatske i Kanade, na način na koji je izrečena u već spomenutom tekstu, krajnje je neprimjerena, a mogli bi je čak nazvati i bezobraznom i malicioznom. To je otprilike kao da idete uspoređivati djevojku iz bolje stojeće obitelji koja je završila studij na Harvardu i neku siroticu koja je jedva dogurala do kraja osnovne škole i idete zadirkivati potonju jer nikad nije čula za neke stvari o kojima ona prva zna pregršt. Ili da idete osobu koja je preživjela prometni udes i zbog njega ostala invalid omalovažavati u usporedbi sa sportašem koji sudjeluje na olimpijskim igrama. Mogu vam u najmanju ruku reći da ste ludi, a također i neizmjerno bezobrazni.

Srećom, o Kanadi, kao i o Hrvatskoj, može se mnogo naučiti i bez net.hr-a, i to bez previše muke. Sa stjecanjem osjećaja za čast ipak ide malo teže.
User avatar
suzzy_q
Posts: 222
Joined: 21/04/2012 09:51

#24 Re: Zivot u Kanadi

Post by suzzy_q »

Bas sam maloprije dosla do podataka da u Kanadi cak ima preko 30.000 ljudi iz BiH.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#25 Re: Zivot u Kanadi

Post by exliberal-ex »

suzzy_q wrote:Bas sam maloprije dosla do podataka da u Kanadi cak ima preko 30.000 ljudi iz BiH.
koji 30 000....pa u Torontu I GTA ima 3 puta vise, da nespominjem ostatak drzave...
Post Reply