Zivot u Holandiji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#726 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

Zviz wrote:S koliko se islo u penziju (musko) u NL prije? Ne mislim na novi zakon iz 2009 ako se ne varam.
65. Haj' nam sad pričaj kako je u Danskoj bolje :D.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#727 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Neki cak sa 57. Dobra stara vremena.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#728 Re: Zivot u Holandiji

Post by Zviz »

Radio Sarajevo wrote:
Zviz wrote:S koliko se islo u penziju (musko) u NL prije? Ne mislim na novi zakon iz 2009 ako se ne varam.
65. Haj' nam sad pričaj kako je u Danskoj bolje :D.
Jok u dk je sad 67 za one rodjene poslje 1.1. '59 isto za zene i muske ali se moze sa 60 ako placas u blagajnu poslje plata bukvalno receno, ali moras od 30, 30 godina uplacivati... Ali ako stedis sam i to placas mozes sebe sa 58 penzjonisati i imati dovoljno jer ti 28 godina uplate isplate, imas ustedjevine te te od 67 ceka penzija od posla plus narodna penzija.

Zar nije sad 65 u NL?
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#729 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

Zviz wrote:
Radio Sarajevo wrote:
Zviz wrote:S koliko se islo u penziju (musko) u NL prije? Ne mislim na novi zakon iz 2009 ako se ne varam.
65. Haj' nam sad pričaj kako je u Danskoj bolje :D.
Jok u dk je sad 67 za one rodjene poslje 1.1. '59 isto za zene i muske ali se moze sa 60 ako placas u blagajnu poslje plata bukvalno receno, ali moras od 30, 30 godina uplacivati... Ali ako stedis sam i to placas mozes sebe sa 58 penzjonisati i imati dovoljno jer ti 28 godina uplate isplate, imas ustedjevine te te od 67 ceka penzija od posla plus narodna penzija.

Zar nije sad 65 u NL?
Bilo je priče da će ovdje biti sa 67, ali nije prošlo. Ja ne pamtim zakon kad je bilo prije 65. godine života, jer nisam baš tako dugo ovdje. Znaju ovi dijasporci :D.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#730 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Radio Sarajevo wrote:
Zviz wrote:
Radio Sarajevo wrote: 65. Haj' nam sad pričaj kako je u Danskoj bolje :D.
Jok u dk je sad 67 za one rodjene poslje 1.1. '59 isto za zene i muske ali se moze sa 60 ako placas u blagajnu poslje plata bukvalno receno, ali moras od 30, 30 godina uplacivati... Ali ako stedis sam i to placas mozes sebe sa 58 penzjonisati i imati dovoljno jer ti 28 godina uplate isplate, imas ustedjevine te te od 67 ceka penzija od posla plus narodna penzija.

Zar nije sad 65 u NL?
Bilo je priče da će ovdje biti sa 67, ali nije prošlo. Ja ne pamtim zakon kad je bilo prije 65. godine života, jer nisam baš tako dugo ovdje. Znaju ovi dijasporci :D.
Imali su VUT; 'vervroegde uittreding'.

To da bi stimulirali mlade, a stare poslali u penziju.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#731 Re: Zivot u Holandiji

Post by DZONPI »

Nekad se moglo i sa 45 sad digli na 55.Na kraju ce je i ukinut naravno kontam na remigraciju.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#732 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

DZONPI wrote:Nekad se moglo i sa 45 sad digli na 55.Na kraju ce je i ukinut naravno kontam na remigraciju.
Zar se nije opet vratilo na 45?
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#733 Re: Zivot u Holandiji

Post by DZONPI »

Nisam cuo otkud to..Jel bilo objavljano.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#734 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Ne znam, cula. Mozda je jos uvijek samo plan.
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#735 Re: Zivot u Holandiji

Post by amra67 »

Remigratiewet

De gewijzigde Remigratiewet is sinds 1 juli 2014 van kracht en biedt degenen die tot de doelgroep van deze wet behoren en naar het land van herkomst willen remigreren, financiële ondersteuning. Het land van herkomst is het land waar de remigrant is geboren.

Tot de doelgroepen van de Remigratiewet behoren:
- personen die de nationaliteit hebben (gehad) van: Turkije, Marokko, Suriname, Tunesië, Kaapverdië, Servië, Bosnië-Herzegovina, Kroatië, Montenegro, Macedonië (FYROM), Slovenië, Kosovo, de Molukken, Griekenland, Italië, Portugal of Spanje, en die willen terugkeren naar hun land van herkomst.
- erkende vluchtelingen en asielgerechtigden die willen vertrekken naar hun land van herkomst.

De Remigratiewet kent een een Remigratie-uitkering.

Remigratie-uitkering
De Remigratie-uitkering is een maandelijkse tegemoetkoming voor kosten van levensonderhoud. Van de persoonlijke situatie en het levenspeil in het bestemmingsland hangt het af hoe hoog de remigratie-uitkering is. Als men in het land van vestiging vanuit Nederland niet meer verzekerd is voor ziektekosten, krijgt men ook een tegemoetkoming voor een zelf af te sluiten ziektekostenverzekering.

Voorwaarden Remigratie-uitkering
Om in aanmerking te komen voor de Remigratie-uitkering moet de aanvrager:
- behoren tot de doelgroep;
- minimaal 55 jaar oud zijn op de dag van aanvraag;
- na zijn/haar 17e levensjaar in Nederland zijn gaan wonen, dus vanaf 18 jaar of ouder;
- gedurende minimaal 12 maanden (onmiddellijk voorafgaand aan de datum van de aanvraag) een werkloosheids-, arbeidsongeschiktheids- of bijstandsuitkering of AOW-pensioen hebben ontvangen;
- op het moment van de aanvraag tenminste 8 jaar ononderbroken het hoofdverblijf in Nederland hebben gehad, anders dan voor een tijdelijk doel;
- geen schulden aan het Rijk hebben of hiervoor een afbetalingsregeling hebben getroffen;
- geen vermogensbelasting verschuldigd zijn;
- een andere dan de Nederlandse nationaliteit bezitten. Indien de aanvrager in het bezit is van de Nederlandse nationaliteit én de nationaliteit van het bestemmingsland, dan moet hij/zij vóór de remigratie afstand doen van de Nederlandse nationaliteit. Indien men alleen in het bezit is van de Nederlandse nationaliteit, moet hij/zij zo spoedig mogelijk de nationaliteit van het bestemmingsland aannemen of deze aanvragen;
- niet eerder gebruik gemaakt hebben van een voorziening in het kader van de Remigratiewet of de Remigratieregeling 1985;
- in geval van huwelijk of geregistreerd partnerschap moet ook de partner, als deze eveneens in Nederland verblijft, remigreren.

Extra faciliteiten Remigratie-uitkering
- jaarlijkse indexering van de uitkering;
- de mogelijkheid om binnen 1 jaar naar Nederland terug te keren;
- een meerjarenvisum voor bezoek aan Nederland;
- na verbreking van de relatie een individuele uitkering voor beide partners;
- voor wezen een financiële voorziening tot aan hun meerderjarigheid;
- de partner kan bij het bezit van de Nederlandse nationaliteit deze behouden;
- de mogelijkheid voor afgeschatte WAO'ers die vóór 1 april 2000 zijn geremigreerd, alsnog de remigratie-uitkering aan te vragen, indien zij op het moment van remigratie aan de voorwaarden voldeden.


N.B. De vergoeding ten behoeve van de reis- en bagagekosten wordt alleen en uitsluitend verstrekt aan remigranten die vóór 01-07-2014 een aanvraag ingediend hebben en daarna met een door de SVB goedgekeurde aanvraag terug keren. Voor aanvragers vanaf 01-07-2014 is deze tegemoetkoming komen te vervallen. Zij ontvangen alleen een maandelijkse vergoeding in het herkomstland.

Bel voor meer informatie tel. 030-2342936
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#736 Re: Zivot u Holandiji

Post by tagomago »

droha i peterluk.
User avatar
Angelina84
Posts: 215
Joined: 13/07/2009 00:03

#737 Re: Zivot u Holandiji

Post by Angelina84 »

Da li ima neko ko je otišao preko sheme "highly skilled migrants"? Zanima me je li moguće dobiti posao ako imaš boravišnu dozvolu bez radne? Razmišljam da ganjam tu boravisnu dozvolu na godinu dana, rekli su mi da je vjerovatno mogu dobit ali sta ako ne budu poslodavci zainteresovani da se pate s tom procedurom da mi obezbijede dozvolu za boravak? Onda mi sav trdu dzaba....Ima li kakvih slicnih iskustava?
I da, fulala sam onu opciju gdje se automatski dobije radna dozvola jer sam se nakon diplomirala vratila u Bosnu..
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#738 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

Angelina84 wrote:Da li ima neko ko je otišao preko sheme "highly skilled migrants"? Zanima me je li moguće dobiti posao ako imaš boravišnu dozvolu bez radne? Razmišljam da ganjam tu boravisnu dozvolu na godinu dana, rekli su mi da je vjerovatno mogu dobit ali sta ako ne budu poslodavci zainteresovani da se pate s tom procedurom da mi obezbijede dozvolu za boravak? Onda mi sav trdu dzaba....Ima li kakvih slicnih iskustava?
I da, fulala sam onu opciju gdje se automatski dobije radna dozvola jer sam se nakon diplomirala vratila u Bosnu..
Ako si studirala u Holandiji, mislim da zoekjaar (viza za traženje posla) vizu možeš dobiti pet godina nakon studija.

A boravišnu bez radne stvarno ne znam na koju osnovu bi mogla dobiti, osim kao hrvatski student. To je jedini način.
User avatar
Angelina84
Posts: 215
Joined: 13/07/2009 00:03

#739 Re: Zivot u Holandiji

Post by Angelina84 »

Radio Sarajevo wrote:
Angelina84 wrote:Da li ima neko ko je otišao preko sheme "highly skilled migrants"? Zanima me je li moguće dobiti posao ako imaš boravišnu dozvolu bez radne? Razmišljam da ganjam tu boravisnu dozvolu na godinu dana, rekli su mi da je vjerovatno mogu dobit ali sta ako ne budu poslodavci zainteresovani da se pate s tom procedurom da mi obezbijede dozvolu za boravak? Onda mi sav trdu dzaba....Ima li kakvih slicnih iskustava?
I da, fulala sam onu opciju gdje se automatski dobije radna dozvola jer sam se nakon diplomirala vratila u Bosnu..
Ako si studirala u Holandiji, mislim da zoekjaar (viza za traženje posla) vizu možeš dobiti pet godina nakon studija.

A boravišnu bez radne stvarno ne znam na koju osnovu bi mogla dobiti, osim kao hrvatski student. To je jedini način.

Da, studirala sam u Holandiji, i rekli su mi u IND da mogu dobit boravisnu vizu ali ne mogu dobit dozvolu za rad. Da sam odma poslije diplomiranja aplicirala, tj. dok sam jos imala studentsku dozvolu za boravak, dobila bi automatski i radnu.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#740 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

Hm, to je baš čudno. Evo sad sam upravo vidio da se zoekjaar viza može aktivirati bilo kad u roku od tri godine nakon studija.

Boravišna viza će ti omogućiti jedino da boraviš duže od tri mjeseca, te da otvoriš bankovni račun. Sve ostalo će ti biti jednako teško. Ja sam, prije nego sam došao, nekoliko puta aplicirao za posao, skoro ga i dobio, ali kad su čuli da nemam radnu dozvolu, otpisivali bi me. Jedino ako ti je struka rijetka, onda se možeš nečemu nadati.
User avatar
Angelina84
Posts: 215
Joined: 13/07/2009 00:03

#741 Re: Zivot u Holandiji

Post by Angelina84 »

Pa da.
https://ind.nl/EN/individuals/residence ... fault.aspx

Jeste u roku tri godine nakon diplomiranja. Pa nije nesto specijalno rijetka struka...al za godinu dana valjda cu nac nesto gdje bi me htjeli primit..Mislim govorim dva strana jezika, a ucim i holandski. Nije valjda lakse u Bosni nego u Holandiji? :?
User avatar
Angelina84
Posts: 215
Joined: 13/07/2009 00:03

#742 Re: Zivot u Holandiji

Post by Angelina84 »

I koliko puta ti znači "nekolko" puta aplicirao za posao?

Ja dok ne pošaljem minimalno 500 aplikacija, nemam ništa od te dozvole.
User avatar
Angelina84
Posts: 215
Joined: 13/07/2009 00:03

#743 Re: Zivot u Holandiji

Post by Angelina84 »

Zato sam i došla ovdje, da pitam...nije valjda da nema nikakvih caka oko toga? :?
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#744 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

Angelina84 wrote:Pa da.
https://ind.nl/EN/individuals/residence ... fault.aspx

Jeste u roku tri godine nakon diplomiranja. Pa nije nesto specijalno rijetka struka...al za godinu dana valjda cu nac nesto gdje bi me htjeli primit..Mislim govorim dva strana jezika, a ucim i holandski. Nije valjda lakse u Bosni nego u Holandiji? :?
Ne znam šta bih ti rekao... Ljudi u poznim godinama teže ovdje išta nalaze, meni je trebalo baš dugo, i opet ne radim u struci, a imao sam radnu dozvolu sve vrijeme. U Bosni sam sve vrijeme radio u struci, ali to njih uopšte ne zanima, gleda se samo iskustvo odavde. A imam i holandsku diplomu.

A tih godinu dana valja živjeti ovdje bez primanja, a to će te koštati najmanje 12.000 €, i to da živiš skromno, studentski.
User avatar
Angelina84
Posts: 215
Joined: 13/07/2009 00:03

#745 Re: Zivot u Holandiji

Post by Angelina84 »

Radio Sarajevo wrote:
Angelina84 wrote:Pa da.
https://ind.nl/EN/individuals/residence ... fault.aspx

Jeste u roku tri godine nakon diplomiranja. Pa nije nesto specijalno rijetka struka...al za godinu dana valjda cu nac nesto gdje bi me htjeli primit..Mislim govorim dva strana jezika, a ucim i holandski. Nije valjda lakse u Bosni nego u Holandiji? :?
Ne znam šta bih ti rekao... Ljudi u poznim godinama teže ovdje išta nalaze, meni je trebalo baš dugo, i opet ne radim u struci, a imao sam radnu dozvolu sve vrijeme. U Bosni sam sve vrijeme radio u struci, ali to njih uopšte ne zanima, gleda se samo iskustvo odavde. A imam i holandsku diplomu.

A tih godinu dana valja živjeti ovdje bez primanja, a to će te koštati najmanje 12.000 €, i to da živiš skromno, studentski.
ma živjela sam ja u Holandiji, znam kako to ide. Imam gdje živjet i to, da ne potrošim ni eura. Al problem mi je što mi je promakla ta šansa za radnu dozvolu i sada ne znam kako recimo kad apliciram negdje, da im kažem da sam spremna i na manju platu zbog te njihove obaveze što se tiče radne dozvole. Da li će to oni shvatiti kao da degradiram svoje znanje i iskustvo ili kako uopšte tome pristupiti. Ne znam kolika je to procedura, i da li bi bilo prihvatljivo da kažem da ću ja platiti troškove te radne dozvole? Ne znam kakve još opcije tu imaju..
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#746 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

Nije problem platiti radnu dozvolu, problem ju je dobiti. Po pravilima, posao mora biti šest mjeseci u oglasima, i da u tih šest mjeseci oni ne mogu naći Holanđanina ili EU građanina, pa tek onda tebe mogu zaposliti.

Osim ako imaš rijetku struku ili neku koja je tražena (IT, medicinske usluge i sl.).

Eh sad, postoje firme koje bez problema mogu izganjati bilo šta u IND-u, poput recimo univerziteta (moja poznanica je tako radila na početku, dok nije dobila pasoš), ali nema ih mnogo.

Drugi je problem što ima mnogo EU građana koji će raditi za veoma male plate, a dolaze u velikim brojevima iz Španije, Grčke, Italije, Portugala... Oko njih nema peglanja, a oko tebe ima, a ovdje niko nema vremena da se pegla s Bosancima.
User avatar
Angelina84
Posts: 215
Joined: 13/07/2009 00:03

#747 Re: Zivot u Holandiji

Post by Angelina84 »

Radio Sarajevo wrote:Nije problem platiti radnu dozvolu, problem ju je dobiti. Po pravilima, posao mora biti šest mjeseci u oglasima, i da u tih šest mjeseci oni ne mogu naći Holanđanina ili EU građanina, pa tek onda tebe mogu zaposliti.

Osim ako imaš rijetku struku ili neku koja je tražena (IT, medicinske usluge i sl.).

Eh sad, postoje firme koje bez problema mogu izganjati bilo šta u IND-u, poput recimo univerziteta (moja poznanica je tako radila na početku, dok nije dobila pasoš), ali nema ih mnogo.

Drugi je problem što ima mnogo EU građana koji će raditi za veoma male plate, a dolaze u velikim brojevima iz Španije, Grčke, Italije, Portugala... Oko njih nema peglanja, a oko tebe ima, a ovdje niko nema vremena da se pegla s Bosancima.
Hmm....a jel imaš slučajno neki konstruktivan prijedlog? Baš sam ono..u ćorsokaku :shock:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#748 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

Angelina84 wrote:Hmm....a jel imaš slučajno neki konstruktivan prijedlog? Baš sam ono..u ćorsokaku :shock:
Iskreno da ti kažem, nisam baš optimista. Morao bih znati detaljnije čime se baviš, ako je ekonomija ili tako nešto, čisto sumnjam, mada te može izvaditi neko wow iskustvo, koje možda možeš i malo nafilovati u CV-u (recimo, reći da si negdje radila 7-8 godina umjesto tri, ako već znaš raditi neki posao)...

Ja znam mnogo ljudi koji su pokušali isto, ali otkako je južni dio EU otišao u helać, lakše im je njih zapošljavati. Nas takođe zeza što dolazimo iz dijela svijeta koji je prilično divlji za njih. Iako nismo Afrika, nije da su nešto ludi za nama, a holandski ti je još jedan problem. Ja ga takođe već odavno znam, ali ne znam ga dovoljno da bih radio na holandskom, a niko nema strpljenja da se zeza sa mnom mjesecima dok ja naučim profesionalne izraze :).
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#749 Re: Zivot u Holandiji

Post by Zviz »

Radio Sarajevo wrote:
Angelina84 wrote:Hmm....a jel imaš slučajno neki konstruktivan prijedlog? Baš sam ono..u ćorsokaku :shock:
Iskreno da ti kažem, nisam baš optimista. Morao bih znati detaljnije čime se baviš, ako je ekonomija ili tako nešto, čisto sumnjam, mada te može izvaditi neko wow iskustvo, koje možda možeš i malo nafilovati u CV-u (recimo, reći da si negdje radila 7-8 godina umjesto tri, ako već znaš raditi neki posao)...

Ja znam mnogo ljudi koji su pokušali isto, ali otkako je južni dio EU otišao u helać, lakše im je njih zapošljavati. Nas takođe zeza što dolazimo iz dijela svijeta koji je prilično divlji za njih. Iako nismo Afrika, nije da su nešto ludi za nama, a holandski ti je još jedan problem. Ja ga takođe već odavno znam, ali ne znam ga dovoljno da bih radio na holandskom, a niko nema strpljenja da se zeza sa mnom mjesecima dok ja naučim profesionalne izraze :).
Ja mislim da je ova prica generalno svugdje ista. Najlakse prolaze baustelci i to u njemacko govorecim dijelovima... sve ostalo je ili veliki upitnik ili jezik koci. A da ex-YU smatrajom da je divlja, ovo sad kao primjer navodim Dansku, nebi rekao, mada opet necu znati reci bilo sta o tom kad je Nizozemska u pitanju. U Danskoj broj baustelaca koji rade za nize pare nego Yugovici u Sloveniji je brdo. Ima ih koji rade za satnicu od 7€...

Posla ima na pasija preskakala ali ne za pojedince nego za kolektivno organizovane -- ide po grlu treba mi radnika koliko za koliko itd. Trgovina sa radnom snagom u Danskoj ide ko puter... na svakom cosku. 6km van grada ogromna firma radi neke radove.. Pola Svabe rade ali ono elektronika uredjari i postavljanje masina... zidanje, i koje kakva konstrukcija sve iz Slovenije. I opet nisu Jugovici iz Slovenije ili preko slovenacke firme nego sve slovenci. Ja na spisku imam 27 slovenackih firmi koje trenutno rade poslove u Danskoj sve od 2 mjeseca do nepunu godinu projekti.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#750 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

Ma mi pričamo o normalnim poslovima, kancelarijskim...

Ne misle oni za nas da smo divlji, ali više cijene ljude iz EU, barem je to moje iskustvo. Jednostavno, ne poznaju nas, mada naši ljudi koji su tu dugo, uglavnom dobro rade.
Post Reply