Zivot u Holandiji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#701 Re: Zivot u Holandiji

Post by amra67 »

milica9083 wrote:Molim za pomoc! :D Momak mi je iz Holandije, a ja sam iz Srbije. Nesto smo citali da njemu treba godisnji ugovor da bi mogli da sredimo nesto za papire, ali ovi sa posla mu daju samo tromesecne i sestomesecne ugovore... Da li neko zna jos neki nacin kako bih mogla da odem da zivim tamo? :( Hvala unapred!
Legalno ili ilegalno? Bez ugovora na najmanje od godinu ne moze ti srediti papire..Osim toga mora ti momak imati i odredjenu platu da bi startovali proceduru za dovivanje papira..Sa druge strane mislim da tvoj momak zna dobro sta moze a sta ne moze i kako moze..
milica9083
Posts: 4
Joined: 18/06/2014 13:26

#702 Re: Zivot u Holandiji

Post by milica9083 »

Legalno, naravno. Ispunjava uslove sto se tice visine plate, ali samo to sto firma u kojoj radi ne daje godisnje ugovore, predstavlja nam problem. Ne zna ni on sta moze osim toga, zato i pitam ovde...
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#703 Re: Zivot u Holandiji

Post by amra67 »

milica9083 wrote:Legalno, naravno. Ispunjava uslove sto se tice visine plate, ali samo to sto firma u kojoj radi ne daje godisnje ugovore, predstavlja nam problem. Ne zna ni on sta moze osim toga, zato i pitam ovde...
Pa nek trazi drugi posao kod druge firme koja daje duze radne ugovore..Ovako samo produzava agoniju..
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#704 Re: Zivot u Holandiji

Post by El malagueño »

milica9083 wrote:Legalno, naravno. Ispunjava uslove sto se tice visine plate, ali samo to sto firma u kojoj radi ne daje godisnje ugovore, predstavlja nam problem. Ne zna ni on sta moze osim toga, zato i pitam ovde...
Koliko je ugovora vec dobio na odredjeno vrijeme? Poslije treceg ugovora u roku 36 mjeseci automatski dobija STALNI radni ugovor. Tako da, ako dobio 3 puta po 6 mjeseci i ostane raditi, dobija stalan ugovor. Nazalost zbog krize sve vise se daju ti kontrakti na odredjeno vrijeme, jer je gazdi lakse dati nekome odkaz. Znaci sacekati stalan ugovor ili nazalost trazit drugi posao
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#705 Re: Zivot u Holandiji

Post by amra67 »

El malagueño wrote:
milica9083 wrote:Legalno, naravno. Ispunjava uslove sto se tice visine plate, ali samo to sto firma u kojoj radi ne daje godisnje ugovore, predstavlja nam problem. Ne zna ni on sta moze osim toga, zato i pitam ovde...
Koliko je ugovora vec dobio na odredjeno vrijeme? Poslije treceg ugovora u roku 36 mjeseci automatski dobija STALNI radni ugovor. Tako da, ako dobio 3 puta po 6 mjeseci i ostane raditi, dobija stalan ugovor. Nazalost zbog krize sve vise se daju ti kontrakti na odredjeno vrijeme, jer je gazdi lakse dati nekome odkaz. Znaci sacekati stalan ugovor ili nazalost trazit drugi posao
da hoce firma da ga primi u stalni odnos vec bi ga primila ne bi produzavala ugovore na odredjeno..pogotovo sto ne zeli da mu da ugovor na godinu dana a kamo li na duzi period..ja da sam na njegovom mjestu ja bi zatrazila razgovor sa rukovodecim u firmi i pitala kakve oni planove imaju u vezi ugovora i sta mogu ocekivati i da li mogu ocekivati ugovor na ninimalno od godinu dana..takodje koliko znam za zahtjev za mvv ministarstvo tj.ind gleda takodje na radnu proslost osobe koja boravi u holandiji..tako da ako osoba koja boravi u holandiji vise bila na socijali nego na poslu mogu da smatraju da ta osoba je ne aktivna na trazenju posla stim da im po njegovoj proslosti mogu da zakljuce da osoba je rizicna za holandsku drzavu tj.da moze lako opet pasti na ledja drzave..cak proslos je za ind vaznija nego buducnost jer na osnovu proslosti mogu da skontaju kakva je ko osoba..oni to sve mjere i vagaju i onda donose odluku...sto se tice ugovora u vezi posla svaka firma ceslja svoj personel..od onih koji su i stalnom odnosu , sa privremenim ugovorima i onih preko autzend organizacija..
milica9083
Posts: 4
Joined: 18/06/2014 13:26

#706 Re: Zivot u Holandiji

Post by milica9083 »

Ma on radi od 15.godine, sada ima 31 godinu a ima oko 13 godina radnog staza... ali dobijao je samo tromesecne ugovore u ovoj firmi... rade 4 meseci, pa jedan mesec nemaju posla, i onda kao on dobije otkaz, pa ga za mesec dana zovu ponovo, itd... Znaci novi posao mu ne gine... Inace, to je veeeeeeeoma tesko... Pokusavao je, ali niko ne planira da mu da godisnji ugovor... Znaci, ako nema godisnji ugovor, ja nikako necu moci tamo da odem, sto znaci da ce Srbija da dobije novog drzavljanina xD
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#707 Re: Zivot u Holandiji

Post by El malagueño »

amra67 wrote:
El malagueño wrote:
milica9083 wrote:Legalno, naravno. Ispunjava uslove sto se tice visine plate, ali samo to sto firma u kojoj radi ne daje godisnje ugovore, predstavlja nam problem. Ne zna ni on sta moze osim toga, zato i pitam ovde...
Koliko je ugovora vec dobio na odredjeno vrijeme? Poslije treceg ugovora u roku 36 mjeseci automatski dobija STALNI radni ugovor. Tako da, ako dobio 3 puta po 6 mjeseci i ostane raditi, dobija stalan ugovor. Nazalost zbog krize sve vise se daju ti kontrakti na odredjeno vrijeme, jer je gazdi lakse dati nekome odkaz. Znaci sacekati stalan ugovor ili nazalost trazit drugi posao
da hoce firma da ga primi u stalni odnos vec bi ga primila ne bi produzavala ugovore na odredjeno..pogotovo sto ne zeli da mu da ugovor na godinu dana a kamo li na duzi period..ja da sam na njegovom mjestu ja bi zatrazila razgovor sa rukovodecim u firmi i pitala kakve oni planove imaju u vezi ugovora i sta mogu ocekivati i da li mogu ocekivati ugovor na ninimalno od godinu dana..takodje koliko znam za zahtjev za mvv ministarstvo tj.ind gleda takodje na radnu proslost osobe koja boravi u holandiji..tako da ako osoba koja boravi u holandiji vise bila na socijali nego na poslu mogu da smatraju da ta osoba je ne aktivna na trazenju posla stim da im po njegovoj proslosti mogu da zakljuce da osoba je rizicna za holandsku drzavu tj.da moze lako opet pasti na ledja drzave..cak proslos je za ind vaznija nego buducnost jer na osnovu proslosti mogu da skontaju kakva je ko osoba..oni to sve mjere i vagaju i onda donose odluku...sto se tice ugovora u vezi posla svaka firma ceslja svoj personel..od onih koji su i stalnom odnosu , sa privremenim ugovorima i onih preko autzend organizacija..
Amra ne pricaj ono sto ne znas. PO ZAKONU je cetvrti ugovor u u istoj firmi, s tim da nema prekida u radnom odnosu od vise od 3 mjeseca izmedju ugovora stalan ugovor, neovisno od toga sta pise u ugovoru. Nema tu firma nista s tim, jer to je zakon. Druga stvar, dosta firmi ima takvu politiku da se daju privremeni ugovori koliko god zakon dopusta, i nema odstupanja ni za koga. Jedino ako bas u vrhu se odluci da se napravi izuzetak.
Treca stvar nije tacno sto ti kazes da se gleda proslost. Jedino sto ne smije biti osudjen za krivcno djelo. A za ostalo se iskljucivo gleda trenutna kao i buduca situacija.
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#708 Re: Zivot u Holandiji

Post by amra67 »

niko ne moze da gleda u staklenu kuglu tj. u buducnost..ind i te kako gleda na proslost pojedinca jer na osnovu te proslosti kompletira sliku te osobe.. ne moze je kompletirati na osnovu necega sto ce biti ili nece...znaci prvo gleda proslost pa onda sadasnje stanje te osobe..i na osnovu toga oni daju prijedlog ministru justicije koji taj prijedlog ili odobri ili odbije.jer ako ti dobijes ugovor na godinu dana ne znaci ti to da ce ti se ugovor produziti..zato je ind tvoja radna proslost i te kako vazna za davanje savjeta.sto se tice posla firme nisu glupe da ne znaju sta bi i kako..kazem ako hoce da nekom daju ugovor na duze vrijem ono ce i dati.ako firmi ne pase to naci ce nacina za manipulaciju..moj brat je radio 6 mj. preko UB i onda je dobio ugovor na godinu i poslije toga stalni..i to se dogodilo u zadnje dvije godine..znaci svjeze..zato kazem ako firma ima potrebe za radnikom na duze staze i vjeruje u njega onda sve ide mnogo lakse..a ocigledno da u toj firmi gdje se daju po 3 mjeseca ugovori neke stvari ne stimaju..zato je bolje da zna na cemu je i nek zakaze razgovor sa rukovodecim na poslu i objasni svoje potrebe..ako se tvoje potrebe i potrebe firme ne mogu sloziti znas sta ti je ciniti..pokazes da cijenis svoj rad i da ocekujes da i oni cijene tvoj trud i zalaganje.jednostavnije ne moze biti..
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#709 Re: Zivot u Holandiji

Post by El malagueño »

amra67 wrote:niko ne moze da gleda u staklenu kuglu tj. u buducnost..ind i te kako gleda na proslost pojedinca jer na osnovu te proslosti kompletira sliku te osobe.. ne moze je kompletirati na osnovu necega sto ce biti ili nece...znaci prvo gleda proslost pa onda sadasnje stanje te osobe..i na osnovu toga oni daju prijedlog ministru justicije koji taj prijedlog ili odobri ili odbije.jer ako ti dobijes ugovor na godinu dana ne znaci ti to da ce ti se ugovor produziti..zato je ind tvoja radna proslost i te kako vazna za davanje savjeta.sto se tice posla firme nisu glupe da ne znaju sta bi i kako..kazem ako hoce da nekom daju ugovor na duze vrijem ono ce i dati.ako firmi ne pase to naci ce nacina za manipulaciju..moj brat je radio 6 mj. preko UB i onda je dobio ugovor na godinu i poslije toga stalni..i to se dogodilo u zadnje dvije godine..znaci svjeze..zato kazem ako firma ima potrebe za radnikom na duze staze i vjeruje u njega onda sve ide mnogo lakse..a ocigledno da u toj firmi gdje se daju po 3 mjeseca ugovori neke stvari ne stimaju..zato je bolje da zna na cemu je i nek zakaze razgovor sa rukovodecim na poslu i objasni svoje potrebe..ako se tvoje potrebe i potrebe firme ne mogu sloziti znas sta ti je ciniti..pokazes da cijenis svoj rad i da ocekujes da i oni cijene tvoj trud i zalaganje.jednostavnije ne moze biti..
Nema IND sta stvarati sliku. Trebas da shvatis da imaju OBJEKTIVNE kriterije koje moras ispuniti. Ti kad ispunjavas te uvjete, ti imas PRAVO da dovedes supruznika u Holandiju. Nije IND bosanska instancija pa da oni odlucuju na lijepe ili ruzne oci ili na osnovu proslosti. Jednostavno tako ne funkcionise. Da li zadovoljavas uslove u datom momentu? Da? Onda imas pravo da dovedes zenu. I kraj price.

a sto se tice posla i ugovora, 100 firmi, 100 situacija. To sto je tvoj brat dobio kontrakt ne znaci nista. Ja sam dobio od prvog dana vast contract. ali ako firma ne da odmah, ne znaci da on nece tu ostati ili da tu 'nesto ne stima'. Ti ocigledno ne znas pol;iticku situaciju u holandiji. Jesi li ti svjesna da je se nedavno izglasao zakon da poslodavci mogu puno lakse ljude odpustiti? Znaci takva je drzava. Hoce da te se moze firma rijesiti kad ona hoce. I daje posldavcima pravo da daje tijdelijke contracten samo zato da ima sto manje obaveza prema tebi. Pa ako se bas dobro pokazes, mozda i ostanes. I nema on sta zakazivati razgovor sa rukovodiocem. Njegovo je da radi svoj posao, i vazno je da zna da mu treci tijdelijke contract odmah postaje vast contract po zakonu. Naravno, ako nedje moze dobiti stalni contract ili contract na godinu, onda neka ide tamo raditi.
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#710 Re: Zivot u Holandiji

Post by damskot »

http://www.telegraaf.nl/binnenland/2278 ... lus__.html

AMSTERDAM - Werknemers van de Nederlandse kranenbouwer Rusch zijn bekeerd tot de islam om een grote klus in Mekka te kunnen doen.

AMSTERDAM - Radnici holandske firme Rusch (dizalica/gradnja) su prešli na islam kako bi si napravili veliki posao u Meki.

Image


en vergoeding van ruim 10.000 euro :)


Legendarni su :) Lova je lova , sta ce reci Geertje :)
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#711 Re: Zivot u Holandiji

Post by sportman1 »

jedan moj drugar je zivio tamo nedje na jugu,kod nekog gradica cca 70.000 ljudi,u nekom selu. bio godinu dana i kaze da je toliko mirno da bi poludio da je tamo jos ostao i nije se kod veceg grada preselio. :D
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#712 Re: Zivot u Holandiji

Post by El malagueño »

sportman1 wrote:jedan moj drugar je zivio tamo nedje na jugu,kod nekog gradica cca 70.000 ljudi,u nekom selu. bio godinu dana i kaze da je toliko mirno da bi poludio da je tamo jos ostao i nije se kod veceg grada preselio. :D
:) a svi sto odu u veci grad kasnije mole boga da se presele negdje gdje je mirno i da nema stranaca :P Osim toga, 70.000 stanovnika bi za bosanske prilike bio povelik grad, kao bihac, doboj...
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#713 Re: Zivot u Holandiji

Post by damskot »

sportman1 wrote:jedan moj drugar je zivio tamo nedje na jugu,kod nekog gradica cca 70.000 ljudi,u nekom selu. bio godinu dana i kaze da je toliko mirno da bi poludio da je tamo jos ostao i nije se kod veceg grada preselio. :D
Reci drugu da polozi vozacki za camac kupi gliser i kroz kanale, da vides gotive . Da nepricam kad postavis sto na camac pa veceru svjeca vino .....
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#714 Re: Zivot u Holandiji

Post by sportman1 »

damskot wrote:
sportman1 wrote:jedan moj drugar je zivio tamo nedje na jugu,kod nekog gradica cca 70.000 ljudi,u nekom selu. bio godinu dana i kaze da je toliko mirno da bi poludio da je tamo jos ostao i nije se kod veceg grada preselio. :D
Reci drugu da polozi vozacki za camac kupi gliser i kroz kanale, da vides gotive . Da nepricam kad postavis sto na camac pa veceru svjeca vino .....





ne kontam sta si htio reci??
tacno je to da su oni nedrustveni,uvijek na distanci. tamo jaranstva kao u bosni nema,jel tako???
zapad je to.
bos.lonac
Posts: 3
Joined: 21/04/2012 10:20

#715 Re: Zivot u Holandiji

Post by bos.lonac »

dragi forumasi,mozda je vec neko odgovorio ,ali ne mogu da citam sve ,pa da pitam ,ako neko zna odgovor ili je slucajno ,vec presao taj put...
naime zivim potpuno sama,a imam kcer u holandiji (sa porodicom),pa me zanima postoji li ikakva sansa da ja odem tamo ,da budem blizu djeteta(ne s njima).kakve su sanse za to ,i da li je bolje poceti nesto po tom pitanju sa nasim pasosem ili sa hrvatskom putovnicom.kakve su sanse za socijalu i neki smjestaj?
ps:samo da napomenem ,da i kcer i zet rade uredno godinama,ona ima stalni ugovor vec godinama,i zanima me ko regulise zdravstveno osiguranje. hvala unaprijed :)
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#716 Re: Zivot u Holandiji

Post by amra67 »

bos.lonac wrote:dragi forumasi,mozda je vec neko odgovorio ,ali ne mogu da citam sve ,pa da pitam ,ako neko zna odgovor ili je slucajno ,vec presao taj put...
naime zivim potpuno sama,a imam kcer u holandiji (sa porodicom),pa me zanima postoji li ikakva sansa da ja odem tamo ,da budem blizu djeteta(ne s njima).kakve su sanse za to ,i da li je bolje poceti nesto po tom pitanju sa nasim pasosem ili sa hrvatskom putovnicom.kakve su sanse za socijalu i neki smjestaj?
ps:samo da napomenem ,da i kcer i zet rade uredno godinama,ona ima stalni ugovor vec godinama,i zanima me ko regulise zdravstveno osiguranje. hvala unaprijed :)
Mozes na dva nacina; da se udas ili da ako imas hrvatsko drzavljanstvo da izganjas radnu dozvolu preko nekog poslodavca ( a to je tesko jer poslodavac ima sad na raspoaganju koliko hoce radnika iz drzava gdje ne mora traziti za njih radnu dozvolu) i da pocnes da radis ..S tim da moras sebi da nadjes stan koji je jako tesko naci a da nije skup posto moras traziti u privatnom sektoru tj. preko makelara ...a za socijalu ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

p.s. Status tvoje kcerke nema nikakve veze sa vama..moze da bude i predsjednik drzave vasa rodbinska veza nema nikakve veze sa vama po pitanju vaseg moguceg boravka..mozete doci na 3 mjeseca godisnje u posjetu kod nje a stalni ili duzi boravak od 3 mj. mozete slobodno da zaboravite na osnovu nje..znaci tanka nafaka...
bos.lonac
Posts: 3
Joined: 21/04/2012 10:20

#717 Re: Zivot u Holandiji

Post by bos.lonac »

@amra ,hvala puno na odgovoru :)
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#718 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

amra67 wrote:
bos.lonac wrote:dragi forumasi,mozda je vec neko odgovorio ,ali ne mogu da citam sve ,pa da pitam ,ako neko zna odgovor ili je slucajno ,vec presao taj put...
naime zivim potpuno sama,a imam kcer u holandiji (sa porodicom),pa me zanima postoji li ikakva sansa da ja odem tamo ,da budem blizu djeteta(ne s njima).kakve su sanse za to ,i da li je bolje poceti nesto po tom pitanju sa nasim pasosem ili sa hrvatskom putovnicom.kakve su sanse za socijalu i neki smjestaj?
ps:samo da napomenem ,da i kcer i zet rade uredno godinama,ona ima stalni ugovor vec godinama,i zanima me ko regulise zdravstveno osiguranje. hvala unaprijed :)
Mozes na dva nacina; da se udas ili da ako imas hrvatsko drzavljanstvo da izganjas radnu dozvolu preko nekog poslodavca ( a to je tesko jer poslodavac ima sad na raspoaganju koliko hoce radnika iz drzava gdje ne mora traziti za njih radnu dozvolu) i da pocnes da radis ..S tim da moras sebi da nadjes stan koji je jako tesko naci a da nije skup posto moras traziti u privatnom sektoru tj. preko makelara ...a za socijalu ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

p.s. Status tvoje kcerke nema nikakve veze sa vama..moze da bude i predsjednik drzave vasa rodbinska veza nema nikakve veze sa vama po pitanju vaseg moguceg boravka..mozete doci na 3 mjeseca godisnje u posjetu kod nje a stalni ili duzi boravak od 3 mj. mozete slobodno da zaboravite na osnovu nje..znaci tanka nafaka...
Amra, izgleda da ti ovdje samo pogrešne informacije daješ ljudima. Ako u nešto nisi upućena, nemoj ni pisati.

Bosanski lonac, kćerka te može dovesti ukoliko nemaš druge djece i ukoliko si napunila 65 godina. Dobićeš odmah boravišnu i radnu dozvolu (iako ćeš teško naći posao sa toliko godina, ali možeš možda nešto sama pokrenuti), ali socijalu nećeš, jer će kćerka garantovati za tebe i moraće ti platiti sve troškove.

Zdravstveno osiguranje je obavezno i iznosi oko 100 eura mjesečno, to mora takođe platiti neko od vas. Od tih 100 eura, ukoliko ne radiš, dobijaćeš nazad oko 70%, možda i više, tako da izađe vrlo jeftino na kraju.

To ti je to. Ako nemaš 65 godina i imaš još neko dijete u Bosni, zaboravi na sve ovo.
trnoruzica_sa
Posts: 1116
Joined: 16/12/2012 21:12

#719 Re: Zivot u Holandiji

Post by trnoruzica_sa »

Ima li neko sa je nedavno polagao imigracioni ispit za ulazak u Holandiju?!
Spremam ga i napola sam luda. Od pomoci bi mi bilo iskustvo onih koji su to prosli.

Hvala.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#720 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

trnoruzica_sa wrote:Ima li neko sa je nedavno polagao imigracioni ispit za ulazak u Holandiju?!
Spremam ga i napola sam luda. Od pomoci bi mi bilo iskustvo onih koji su to prosli.

Hvala.
Ma to je pičkin dim, položićeš čak i ako ne znaš ništa. Spremi onih 100 pitanja iz knjige, a ostalo je lako i potrebno je samo 20% za prolaz.
trnoruzica_sa
Posts: 1116
Joined: 16/12/2012 21:12

#721 Re: Zivot u Holandiji

Post by trnoruzica_sa »

Radio Sarajevo wrote:
trnoruzica_sa wrote:Ima li neko sa je nedavno polagao imigracioni ispit za ulazak u Holandiju?!
Spremam ga i napola sam luda. Od pomoci bi mi bilo iskustvo onih koji su to prosli.

Hvala.
Ma to je pičkin dim, položićeš čak i ako ne znaš ništa. Spremi onih 100 pitanja iz knjige, a ostalo je lako i potrebno je samo 20% za prolaz.
Hvala ti na odgovoru :kiss: Daj Boze da je tako kao sto si napisao. Nek' si i 'lanuo' :D
Imam informaciju da se ranije ispit sastojao od 100 pitanja, sad je to kompleksnije ta pitanja su odvojili od knjige i to nije nikakav problem. Radi se o savladavanju preko 1500 rijeci, a nigdje ni slova o gramatici :shock:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#722 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

trnoruzica_sa wrote:
Radio Sarajevo wrote:
trnoruzica_sa wrote:Ima li neko sa je nedavno polagao imigracioni ispit za ulazak u Holandiju?!
Spremam ga i napola sam luda. Od pomoci bi mi bilo iskustvo onih koji su to prosli.

Hvala.
Ma to je pičkin dim, položićeš čak i ako ne znaš ništa. Spremi onih 100 pitanja iz knjige, a ostalo je lako i potrebno je samo 20% za prolaz.
Hvala ti na odgovoru :kiss: Daj Boze da je tako kao sto si napisao. Nek' si i 'lanuo' :D
Imam informaciju da se ranije ispit sastojao od 100 pitanja, sad je to kompleksnije ta pitanja su odvojili od knjige i to nije nikakav problem. Radi se o savladavanju preko 1500 rijeci, a nigdje ni slova o gramatici :shock:
E ako su nešto promijenili, onda ne znam... Raspitaj se onda bolje, nemoj da plaćaš ispit bezveze, ipak košta 350€.
trnoruzica_sa
Posts: 1116
Joined: 16/12/2012 21:12

#723 Re: Zivot u Holandiji

Post by trnoruzica_sa »

Radio Sarajevo wrote:
E ako su nešto promijenili, onda ne znam... Raspitaj se onda bolje, nemoj da plaćaš ispit bezveze, ipak košta 350€.
Nisu smanjili cifru za ispit :lol:
tebi hvala :kiss:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#724 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

trnoruzica_sa wrote:
Radio Sarajevo wrote:
E ako su nešto promijenili, onda ne znam... Raspitaj se onda bolje, nemoj da plaćaš ispit bezveze, ipak košta 350€.
Nisu smanjili cifru za ispit :lol:
tebi hvala :kiss:
Nikad oni ništa ne smanjuju... I da, povećali su cijenu prve boravišne dozvole :D.

A poljubac kad dođeš :D

:kiss:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#725 Re: Zivot u Holandiji

Post by Zviz »

S koliko se islo u penziju (musko) u NL prije? Ne mislim na novi zakon iz 2009 ako se ne varam.
Post Reply