Zivot u Holandiji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#101 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

ali zato kraljevska porodica zivi kao u bajkama.

:run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run:
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#102 Re: Zivot u Holandiji

Post by Anchius »

ako je istina, sta to vam kraljica radi?? hm... pa to je glupo! visoki porez i to posebno u ovoj krizi?
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#103 Re: Zivot u Holandiji

Post by zemo_online »

kako se bivsa sacirbejova ljubavnica uvali princu?
svaka joj cast,sposobna zena. sada je u ulozi princeze.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#104 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Mislim da ona nije dobila titulu princeze a njen muz, nekadasnji princ je morao odustati od te pozicije. Zive u Londonu i rade za svoje pare. Naravno imaju dobre poslove i dobro su placeni :P
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#105 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

Anchius wrote:ako je istina, sta to vam kraljica radi?? hm... pa to je glupo! visoki porez i to posebno u ovoj krizi?

Ona ne radi nista :lol: :lol: i ako se nevaram (nikad me nije puno ni interesovalo) nju skoro niko nista i ne pita :lol: :lol:
kojsino
Posts: 489
Joined: 24/11/2004 07:41

#106 Re: Zivot u Holandiji

Post by kojsino »

Secer_033 wrote:Mislim da ona nije dobila titulu princeze a njen muz, nekadasnji princ je morao odustati od te pozicije. Zive u Londonu i rade za svoje pare. Naravno imaju dobre poslove i dobro su placeni :P
Bogami je una sebi uganjala da bude princeza :-D :
http://en.wikipedia.org/wiki/Princess_M ... nge-Nassau
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#107 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

kojsino wrote:
Secer_033 wrote:Mislim da ona nije dobila titulu princeze a njen muz, nekadasnji princ je morao odustati od te pozicije. Zive u Londonu i rade za svoje pare. Naravno imaju dobre poslove i dobro su placeni :P
Bogami je una sebi uganjala da bude princeza :-D :
http://en.wikipedia.org/wiki/Princess_M ... nge-Nassau

Sram je bilo :D
Sta da kazem....sposobna zena.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#108 Re: Zivot u Holandiji

Post by HAVANA »

Cile83 wrote:Neki dan sam procitao na nekom holadskom sajtu da svi porezi u Holandiji sto se plate sa strane obicnog smrtnika, iznose izmedju 55-80% mjesecno od bruto primanja pa nadalje.Ovi koji zive tu i licno doprinose tome mogu sami racunicu sloziti :x :x
Meni licno od moje plate minimalno 60% ode svaki mjesec drzavi kroz razno razne poreze sto se toga tice naj naj naj al bas naj kreativniji su u tome,al nije to nista novo za Holandiju gledajuci njihovu istoriju.
Zato meni nepreostaje nista drugo sem da se jos malo strpim i onda :run: :run: iz ove vuko *ebine



Kom maar terug,hier betaal jij minder belastingen en leven is prachtig. :D :bih:
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#109 Re: Zivot u Holandiji

Post by Anchius »

neprilagodjena wrote:
Anchius wrote:ako je istina, sta to vam kraljica radi?? hm... pa to je glupo! visoki porez i to posebno u ovoj krizi?

Ona ne radi nista :lol: :lol: i ako se nevaram (nikad me nije puno ni interesovalo) nju skoro niko nista i ne pita :lol: :lol:
bas cudno...?? kako to nema pobuna?
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#110 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

Anchius wrote:
neprilagodjena wrote:
Anchius wrote:ako je istina, sta to vam kraljica radi?? hm... pa to je glupo! visoki porez i to posebno u ovoj krizi?

Ona ne radi nista :lol: :lol: i ako se nevaram (nikad me nije puno ni interesovalo) nju skoro niko nista i ne pita :lol: :lol:
bas cudno...?? kako to nema pobuna?

Pitaj ove sto jos zive u NL :lol: :lol: ja sam se odselila :-D :-D
User avatar
Cile83
Posts: 62
Joined: 03/01/2006 14:48

#111 Re: Zivot u Holandiji

Post by Cile83 »

Zivot u Belgiji je skroz drugaciji u svakom pogledu od samih poreza pa nadalje.Meni je sljedeca stanica jedino Sarajevo *ebo zapad i evropu ja bi to sve zikkkkkkkkkkk.Nema pobune jer ih citav zivot deru,od mali nogu uce ih da treba za kraljevinu radit,i da su porezi normalna stvar.Pobuna ce tek biti kad budu plate smanjivali ili zaledili kao sto planiraju.Holandjani inace nisu nacija koja se zna pobuniti ili protestovati izadju malo na trgove u Amsterdamu,Den Hagu ili neki drugi veci grad prodju malo s pistaljkama i lafo traze promjene ovi iz vlade gledaju i smiju im se :mrgreen: :mrgreen:
Kraljica se ama bas nista nepita njeno je samo da se ponekad pojavi na javnom mjestu malo rukicom mahne i to je to,koju suplju razbaci,cak joj i gospodin gazda Balkenende(harry potter za neke) odredjuje sta, kako i kada.
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#112 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

Ona odrzava govor za Kraljicin dan :lol: :lol: eto joj posla :lol: :lol:
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#113 Re: Zivot u Holandiji

Post by Anchius »

ako ovdje ne zna detaljnije o studiju u Holandiju, sutra cu probati sam prijaviti za stipendiju mada ne znam jesam li kandidat za to, u srednoj skoli sam prosao vrlodobrim i odlicnim iako nisam volio puno uciti. zelim se to prijaviti samo da odem u NL...
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#114 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

pored toliko lijepih zemalja ti hoces u NL..... :?: molim te mi objasni zasto jer jos uvijek nisam shvatila.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#115 Re: Zivot u Holandiji

Post by Anchius »

Secer_033 wrote:pored toliko lijepih zemalja ti hoces u NL..... :?: molim te mi objasni zasto jer jos uvijek nisam shvatila.
jel? zar NL nije lijepa? problem je u porezu?? pa sta...
ako imas ideju navedi mi zemlje :D
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#116 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Nije zbog poreza...da se razumijemo...kao student, ako imas neki posao za par sati sedmicno vrlo malo poreza placas.
Po meni je bolje studirati u Njemackoj, Engleskoj ili Americi. Pa cak i u Skandinaviji. Ali ti znas sta ti je najbolje.
Kazem ti ovo, jer nasa raja masovno kukaju. Ne svidja im se vrijeme (ok....nije smak svijeta), ne svidja im se narod, kultura, politika itd.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#117 Re: Zivot u Holandiji

Post by Anchius »

Secer_033 wrote:Nije zbog poreza...da se razumijemo...kao student, ako imas neki posao za par sati sedmicno vrlo malo poreza placas.
Po meni je bolje studirati u Njemackoj, Engleskoj ili Americi. Pa cak i u Skandinaviji. Ali ti znas sta ti je najbolje.
Kazem ti ovo, jer nasa raja masovno kukaju. Ne svidja im se vrijeme (ok....nije smak svijeta), ne svidja im se narod, kultura, politika itd.
:?
Njemacka? pa tamo su skolarine preskupe, barem mislim a ne znam njemacki! Engleska? od nje sam odustao zbog cudne i zahtjevne kvalifikacije a i naravno jako je skupa, meni je bilo jako tesko i zao sto sam morao odustati od studija u Eng. Amerika? no! nikad ne bih nakon sto sam cuo o njoj i daleko je :lol:
hm... sad sam pomalo pesimistican o studiju u NL... :-?
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#118 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Anchius wrote: :?
Njemacka? pa tamo su skolarine preskupe, barem mislim a ne znam njemacki! Engleska? od nje sam odustao zbog cudne i zahtjevne kvalifikacije a i naravno jako je skupa, meni je bilo jako tesko i zao sto sam morao odustati od studija u Eng. Amerika? no! nikad ne bih nakon sto sam cuo o njoj i daleko je :lol:
hm... sad sam pomalo pesimistican o studiju u NL... :-?

Nadam se da ni je zbog mene. Ti ces najvjerovatnije izdrzati par godina ali ne znam hoces li moci dobiti stipendiju. Probaj, mozda uspijes.
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#119 Re: Zivot u Holandiji

Post by amalia »

Secer_033 wrote:
Anchius wrote: :?
Njemacka? pa tamo su skolarine preskupe, barem mislim a ne znam njemacki! Engleska? od nje sam odustao zbog cudne i zahtjevne kvalifikacije a i naravno jako je skupa, meni je bilo jako tesko i zao sto sam morao odustati od studija u Eng. Amerika? no! nikad ne bih nakon sto sam cuo o njoj i daleko je :lol:
hm... sad sam pomalo pesimistican o studiju u NL... :-?

Nadam se da ni je zbog mene. Ti ces najvjerovatnije izdrzati par godina ali ne znam hoces li moci dobiti stipendiju. Probaj, mozda uspijes.
Ja godinama zivim u Holandiji, i da nisam dosla na ovaj forum nikad ne bih saznala da se ovdje “izdrzava”. Ispada da nas ovdje neko maltretira.

Ovdje, kao i svuda covjek zivi onako kako sam sebi uredi zivot. Naravno da postoje razlike u mentalitetu, meni ne smeta, jet sam i ja prilican individualsta, ne odgovara mi nasa zajednica gdje ljudi zive tudji zivot i zabadaju nos tamo gdje im nije mjesto. Ne volim ni svakodnevna ispijanja kafa, tako da mi ovdje odgovara sto sedmicu dana unaprijed planiram stvari.

Sto se poreza tice, jeste visok, ali zaradi se dovoljno da ostane za lagodan zivot.
A klima, ni to nije problem, uvijek se moze otici negdje gdje je lijepo vrijeme da se napune baterije.

Secer_033, ne vjeruj sve sto ti kazu, nasa raja samo kuka, ali ne vidim da se masovno vracaju u Bosnu. Mi zapravo kukamo gdje god da smo, uvijek nam nesto ne stima: il’ je klima, il’ drustveno uredjenje, il’ nam paprike ne mirisu. Uvijek se sjetim onog dnevnika jednog Bosanca koji je kruzio internetom prije par godina, i Kanade i Floride….
Anchius, evo ja zivim vec 16 godina u Holandiji i prezivjela sam, cak i fax sam pregurala. Zato, ne brini, ako mozes dobiti stipendiju…. Pa ko zna, mozda ti se i svidi!

Cheers!
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#120 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

Zivio nas govornik amalia :-D :-D

Svaka cast,super si napisala.



A ti meneer Anchius nemoj se predati tako lako,uvjek mozes naci neki poslic preko vikenda ili navece :-D :-D
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#121 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

amalia wrote:
Ja godinama zivim u Holandiji, i da nisam dosla na ovaj forum nikad ne bih saznala da se ovdje “izdrzava”. Ispada da nas ovdje neko maltretira.

Ovdje, kao i svuda covjek zivi onako kako sam sebi uredi zivot. Naravno da postoje razlike u mentalitetu, meni ne smeta, jet sam i ja prilican individualsta, ne odgovara mi nasa zajednica gdje ljudi zive tudji zivot i zabadaju nos tamo gdje im nije mjesto. Ne volim ni svakodnevna ispijanja kafa, tako da mi ovdje odgovara sto sedmicu dana unaprijed planiram stvari.

Sto se poreza tice, jeste visok, ali zaradi se dovoljno da ostane za lagodan zivot.
A klima, ni to nije problem, uvijek se moze otici negdje gdje je lijepo vrijeme da se napune baterije.

Secer_033, ne vjeruj sve sto ti kazu, nasa raja samo kuka, ali ne vidim da se masovno vracaju u Bosnu. Mi zapravo kukamo gdje god da smo, uvijek nam nesto ne stima: il’ je klima, il’ drustveno uredjenje, il’ nam paprike ne mirisu. Uvijek se sjetim onog dnevnika jednog Bosanca koji je kruzio internetom prije par godina, i Kanade i Floride….
Anchius, evo ja zivim vec 16 godina u Holandiji i prezivjela sam, cak i fax sam pregurala. Zato, ne brini, ako mozes dobiti stipendiju…. Pa ko zna, mozda ti se i svidi!

Cheers!
Skidam ti kapu za ovo sto si rekla. :D

Ja govorim za sebe i dajem primjer drugih. Medju njima su isto ljudi koji imaju sve sto im je potrebno za fin zivot i opet im nije dobro. Nesto im fali i dosta njih kaze da im fali Bosna, familija i prijatelji u Bosni.

Porez meni nije trn u oku, zbog njega je ova zemlja i stabilna. To ne mozemo reci o Bosni.

Ja nisam toliki individualista, volim izaci sa rajom svaki dan. Uzivam u tome i to nije svakodnevno ispijanje kafa nego druzenje. Ne mora ni po kaficima, cesto se nadjemo kod nekoga. To mi nedostaje, toga ovdje nemam dovoljno jer je zivot drugaciji. Od uvijek su me privlacile strane zemlje i kroz putovanje sam skontala da zapad definitivno nije za mene. Ne odgovara mi Holandska kultura a i Bosanska kultura i Bosanski narod imaju svoje mane i puno toga se mora promijeniti prije nego sto se ja vratim u Bosnu.
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#122 Re: Zivot u Holandiji

Post by amalia »

tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#123 Re: Zivot u Holandiji

Post by tempora »

amalia wrote:
Ja godinama zivim u Holandiji, i da nisam dosla na ovaj forum nikad ne bih saznala da se ovdje “izdrzava”. Ispada da nas ovdje neko maltretira.

Ovdje, kao i svuda covjek zivi onako kako sam sebi uredi zivot. Naravno da postoje razlike u mentalitetu, meni ne smeta, jet sam i ja prilican individualsta, ne odgovara mi nasa zajednica gdje ljudi zive tudji zivot i zabadaju nos tamo gdje im nije mjesto. Ne volim ni svakodnevna ispijanja kafa, tako da mi ovdje odgovara sto sedmicu dana unaprijed planiram stvari.

Sto se poreza tice, jeste visok, ali zaradi se dovoljno da ostane za lagodan zivot.
A klima, ni to nije problem, uvijek se moze otici negdje gdje je lijepo vrijeme da se napune baterije.

Secer_033, ne vjeruj sve sto ti kazu, nasa raja samo kuka, ali ne vidim da se masovno vracaju u Bosnu. Mi zapravo kukamo gdje god da smo, uvijek nam nesto ne stima: il’ je klima, il’ drustveno uredjenje, il’ nam paprike ne mirisu. Uvijek se sjetim onog dnevnika jednog Bosanca koji je kruzio internetom prije par godina, i Kanade i Floride….
Anchius, evo ja zivim vec 16 godina u Holandiji i prezivjela sam, cak i fax sam pregurala. Zato, ne brini, ako mozes dobiti stipendiju…. Pa ko zna, mozda ti se i svidi!

Cheers!
Nisi li i ti svojim postom pokazala primjer generalizacije za koju optuzujes one koji su ovdje komentarisali holandsko drustvo? Pa si time dajes za pravo da kazes da jedna cijela BiH populacija ovdje ili drugdje kuka o svemu i svacemu?
Ako sam dobro razumjela, ti si neko ko polaze tj tezi individualizmu. Pa kao individualista trebala bi znati, da su mnogi ljudi ovdje dosli pod vrlo razlicitim uslovima. Jedni su dosli kao izbjeglice, jedni dobrovoljno, jedni silom prilika iz drugih zemalja EU jer im je ukinut status izbjeglice, jedni putem bracne migracije, spajanjem porodice, jedni nakon rata, jedni iz ko zna kojih razloga ( nista manje legitimnih). Neki su cekali godinama da ostvare pravo na rad, zivot i participaciju u ovom drustvu a mnogi su, uglavnom oni pridosli kao izbjeglice ostali ni na nebu ni na zemlji sto zbog godina, sto zbog mukotrpnih procedura, sto zbog nemogucnosti da svoje znanje i iskustvo steceno u BiH nastave u ovoj drzavi.
Jedino su djeca, tih istih ljudi imala mogucnost da "normalnim putem" ostvare pravo na skolovanje i da im sve ide nekim normalnijim tokom nego njihovim roditeljima. Oni koji su dosli kao odrasli nisu imali pravo na rad - a kada su ga i imali nakon stecenih statusa nerijetko su bivali sputavani kroz institucije i birokratiju. Mnogi uvazeni strucnjaci iz nase zemlje ovdje nerijetko rade poslove koji su daleko ispod njihovog nivoa znanja i obrazovanja. Takodjer mnogi drugi, koji su dosli kao odrasli ljudi, nisu imali pravo na skolovanje, studije i slicno pa su se morali snalaziti i probijati barijere sistema.
I moja prva opaska u toj tvojoj generalizaciji je znaci starosna dob koja uslovljava i nacin zivota u ovoj drzavi. Jer zasigurno ne mozes porediti jedno 12godisnje dijete i njegove roditelje u ovoj situaciji. Za razliku od njegovih roditelja, jedno 12godisnje dijete ima mogucnost da automatski starta u drustvu, da krene u skolu i da ipak malo bezbolnije absorbira sistem, kulturu, drustvo nego njegov roditelj koji je kao imigrant u kasnijim godinama u puno toga ogranicen. I tek ce neke druge ili trece generacije djece BiH imigranata mozda moci pricati o tome koliko je sistem dobar i koliko mu sistem nudi i koliko taj isti moze uzeti od sistema jer su im startne pozicije neuporedive sa onim od njihovih roditelja. Jer zasigurno nije isto cekati 10 godina na boravak, prolaziti totrure procedura, u neimastini, ilegalnom radu, neizvjesnosti, iscekivanju, ogranicenosti po svim pitanjima i poceti odmah i sada uz mogucnost svih "privilegija" koje nudi ovo drustvo. Primjera u toj ogranicenosti ima dovoljno.
Potom, neko je dosao sam, neko s porodicom i u tome postoje mnoge razlike u zadovoljstvu ili nezadovoljstvu. Jednima su cijele porodice ovdje, dok su drugi sasvim sami i mozda, kazem mozda vise teze Bosni ili necemu drugome jer se tamo nalaze njihovi najmiliji i oni koje ljube.
Drugi pak, mozda krajnje nezadovoljni nacinom zivota ovdje, nemaju kamo jer su jednostavno pristigli iz podrucja koja su totalno etnicki ociscena i ne samo da tamo nemaju nikoga vec i nisu pozeljni.
Oni treci mozda ucestvuju u drustvu i participiraju u sistemu ali vide puno njegovih manjkavosti i teze boljem. Grijeh? Ili je kritika sistema nesto nedodirljivo, nesto sto automatski pokazuje neciju "nezahvalnost" prema zemlji domacinu?

Stoga da ne nabrajam, jer primjera ima dovoljno i previse da shvatimo da svijet i ljudi oko nas nisu samo onakvi kakvima ih mi vidimo i o istome sudimo. To sto si ti zavrsila fakultet i sto si se pronasla tu gdje zivis, je odlicna stvar no isto tako moras shvatiti da ima i drugih ljudi pod drukcijim okolnostima koji nisu uspjeli, ponajprije nisu mogli a takodjer i nisu znali da sebi osiguraju fakultet, posao, mjesto u drustvu.

Mozda ponajbolji primjer je populacija Somalijaca koja u ovoj zemlji vazi za najneintegrisaniju grupu stranaca sa cak 80% nezaposlenih. Da li je do njih ili do sistema? Imamo dovoljno primjera da je velikim dijelom sistem krivac za ovakvu losu poziciju ovih ljudi sobzirom da se isti mahom sele u Englesku gdje puno bolje participiraju i imaju vece mogucnosti nego ovdje.

Kada pisemo o Holandiji, mi ovdje uvijek pisemo o svome osjecaju o svome vidjenju, iznosimo svoje misljenje. ALi rijetko vidim, rijetko pisemo o zakonima, sistemu, mogucnostima i nacinima zivljenja. I zasto je to tako? Bojim se da je ponajprije zato, sto o ovoj zemlji ipak malo znamo a malo si vise umisljamo. I ma kako ovaj sistem bio "bolji" od onog u BiH ( trenutno, ali upitno za prosla vremena) ipak i u ovom sistemu ima dovoljno zrtava sistema, dovoljno nezadovoljnih, dovoljno zanemarenih, dovoljno njih na rubu egzistencije, dovoljno sludjenih birokratskim greskama itd itd. I zato, prije no sto osudimo jednu cijelu populaciju za "kuknjavu" potrebno je razmisliti iz kojeg to prava i iz kojeg ugla to cinimo.
paral0c0
Posts: 466
Joined: 17/01/2009 14:51

#124 Re: Zivot u Holandiji

Post by paral0c0 »

neprilagodjena wrote:Mislim da su sve ostalo bili holandjani u ulici,samo tri strane fam :lol: :lol:

Ma nas su kad smo dosli u nl odma na kurs holandkog poslali,evo sad ucim i njemacki :lol: :lol:
I koja zemlja ti se vise svidja NL ili DE?

Gdje lakse, gdje ima vise stranaca, etc?
paral0c0
Posts: 466
Joined: 17/01/2009 14:51

#125 Re: Zivot u Holandiji

Post by paral0c0 »

Santos wrote:A o pedercicima da nepricamo.
Iskreno receno u BiH ima vise pedera nego u NL.

Ljudi misle da ovde na svaki korak mogu viditi pedera, toga neces viditi, skoro nikad neces viditi da se ljube pedera, posto se ljudi rugaju jos uvijek.

Ziviio sam prija u jednom gradu na sjeveru, i to je mali gradic, ali imao je 4 srpska pedera, holandse pedere skoro i nije bilo tu, ili barem ne lici ne pedere.

U BiH se vise krije da je neko peder nego ovde u NL.


Evo jedna emisija o stranim pederima u NL: Dvojica su Turcini, jedan Kinez, i jedan Pakistanac:

Emisija se zove Sophie op 3: http://www.bnn.nl/page/sophieop3/aflevering1
Post Reply