Zivot u Holandiji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
jutarnja zvijezda
Posts: 238
Joined: 29/11/2010 10:25

#776 Re: Zivot u Holandiji

Post by jutarnja zvijezda »

Zna li neko ,ko je voljan da odgovori,kada Holandija skida zabranu za hrvatske državljane ?
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#777 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

jutarnja zvijezda wrote:Zna li neko ,ko je voljan da odgovori,kada Holandija skida zabranu za hrvatske državljane ?
1. jula 2018. godine. Tako je i obrnuto.
User avatar
jutarnja zvijezda
Posts: 238
Joined: 29/11/2010 10:25

#778 Re: Zivot u Holandiji

Post by jutarnja zvijezda »

Radio Sarajevo wrote:
jutarnja zvijezda wrote:Zna li neko ,ko je voljan da odgovori,kada Holandija skida zabranu za hrvatske državljane ?
1. jula 2018. godine. Tako je i obrnuto.
Hvala puno . :)
saaai
Posts: 19
Joined: 13/11/2014 20:14

#779 Re: Zivot u Holandiji

Post by saaai »

Hxhssjsjz
saaai
Posts: 19
Joined: 13/11/2014 20:14

#780 Re: Zivot u Holandiji

Post by saaai »

Hhaaaa
saaai
Posts: 19
Joined: 13/11/2014 20:14

#781 Re: Zivot u Holandiji

Post by saaai »

[quote="saaai"] cao, imam pitanje ;) dosla sam tek u Holandiju i kasnije planiram kurs ici za jezik ali sta ja mogu raditi sada od posla? Stvarno mi je dosadno kuci i zelim da radim ali sta? Hvala na odgovorima ko odgovori i pozdrav.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#782 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

saaai wrote:
saaai wrote: cao, imam pitanje ;) dosla sam tek u Holandiju i kasnije planiram kurs ici za jezik ali sta ja mogu raditi sada od posla? Stvarno mi je dosadno kuci i zelim da radim ali sta? Hvala na odgovorima ko odgovori i pozdrav.
Možeš raditi gdje god te žele zaposliti. Nauči prvo svoj jezik, pa onda probaj holandski :).
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#783 Re: Zivot u Holandiji

Post by Rockefeller »

:lol:

Živi li iko u Amsterdamu?
User avatar
joske
Posts: 2277
Joined: 13/07/2016 11:09

#784 Re: Zivot u Holandiji

Post by joske »

Rockefeller wrote::lol:

Živi li iko u Amsterdamu?
zivio sam ja 8) wat wil je weten :razz:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#785 Re: Zivot u Holandiji

Post by Rockefeller »

joske wrote:
Rockefeller wrote::lol:

Živi li iko u Amsterdamu?
zivio sam ja 8) wat wil je weten :razz:
Kako zivot prolazi i da l bi se volio odselit negdje drugo?
User avatar
joske
Posts: 2277
Joined: 13/07/2016 11:09

#786 Re: Zivot u Holandiji

Post by joske »

Rockefeller wrote:
joske wrote:
Rockefeller wrote::lol:

Živi li iko u Amsterdamu?
zivio sam ja 8) wat wil je weten :razz:
Kako zivot prolazi i da l bi se volio odselit negdje drugo?
zivot je oke ako volis more mozes malo do zeelanda ili frieslanda samo zeznut im je jezik nije bas orginalni nederlands mozes ti zivjeti u Brussel Gent, Brugge to jest Belgija Flandrija govorim ti zbog jezika isti je jezik :-D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#787 Re: Zivot u Holandiji

Post by Rockefeller »

joske wrote: zivot je oke ako volis more mozes malo do zeelanda ili frieslanda samo zeznut im je jezik nije bas orginalni nederlands mozes ti zivjeti u Brussel Gent, Brugge to jest Belgija Flandrija govorim ti zbog jezika isti je jezik :-D
Gdje sad živiš :mrgreen:
User avatar
joske
Posts: 2277
Joined: 13/07/2016 11:09

#788 Re: Zivot u Holandiji

Post by joske »

sad sam ti malo do duetchlanda skokno a ti gdje si :D :D
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#789 Re: Zivot u Holandiji

Post by Danguba »

a sto se vi ispricaste. :lol:
User avatar
joske
Posts: 2277
Joined: 13/07/2016 11:09

#790 Re: Zivot u Holandiji

Post by joske »

Danguba wrote:a sto se vi ispricaste. :lol:
izgleda da se izgubio u AMSTREDAM Gracht :D
kshmr
Posts: 4
Joined: 24/09/2016 13:50

#791 Re: Zivot u Holandiji

Post by kshmr »

Lijep pozdrav svima! Imam pitanje vezano za ovu temu, djevojka ima holandsko drzavljanstvo, ja bosansko pa ako moze neko ko je upucen napisati koje su moje mogucnosti za boravak u holandiji ili koje procedure me cekaju u buducnosti, da li je uopste moguce da dobijem boravak sa svojim drzavljanstvom, ni ja ni ona ne znamo toliko oko toga, ona je zvala neki centar ali nista joj nisu rekli sto bi nam pomoglo. Unaprijed hvala na odgovorima ako ih bude!
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#792 Re: Zivot u Holandiji

Post by DZONPI »

Jeli bas Holandzanka ili ima dvojno Holandsko i Bosansko dalje imas sve na internetu na stranici Remigracija za Holandiju.Mozes ti zivit ali prvo moras polozit kurs jezika drzavni onda mozes doc kod nje ali ona mora imat platu minimalno 1500 eura mislim e kad se ti svi uslovi steknu onda mozes doc kod nje prijavit se i zivjet zajedno.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#793 Re: Zivot u Holandiji

Post by Rockefeller »

Danguba wrote:a sto se vi ispricaste. :lol:
Haha kontam da će mi lik napisat' neke detalje a kad jok, niđe veze :mrgreen:
kshmr
Posts: 4
Joined: 24/09/2016 13:50

#794 Re: Zivot u Holandiji

Post by kshmr »

DZONPI wrote:Jeli bas Holandzanka ili ima dvojno Holandsko i Bosansko dalje imas sve na internetu na stranici Remigracija za Holandiju.Mozes ti zivit ali prvo moras polozit kurs jezika drzavni onda mozes doc kod nje ali ona mora imat platu minimalno 1500 eura mislim e kad se ti svi uslovi steknu onda mozes doc kod nje prijavit se i zivjet zajedno.
Bosanka je ali je rodjena tamo i ima samo holandsko drzavljanstvo, hvala za stranicu pogledat cu detaljnije.
Sto se tice plate ima i vise od toga, radi kao apotekarassistent u bolnici vec godinu dana. Jos nema svoj stan ali mislim da ce ubrzo i to biti pa me sad zanima da li je moguce da me prijavi kao partnera i da steknem neke uslove za skolovanje ili jezik kako ste vi napisali da moram poloziti..
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#795 Re: Zivot u Holandiji

Post by DZONPI »

Kolko znam ispit za jezik ces morat polozit ali to ti svakako treba super je da ima platu primanja trebaju da budu stalna dakle stalni poso ne privremeni ali dobro je da ima vecu platu to je plus dakle sve u svemu sretan dolazak u Holandiju i uzivaj jer blizu ti je i Antwerpen Keln Pariz a i London sve u par sati obilazi dok si mlad ima se sta vidjet,
kshmr
Posts: 4
Joined: 24/09/2016 13:50

#796 Re: Zivot u Holandiji

Post by kshmr »

DZONPI wrote:Kolko znam ispit za jezik ces morat polozit ali to ti svakako treba super je da ima platu primanja trebaju da budu stalna dakle stalni poso ne privremeni ali dobro je da ima vecu platu to je plus dakle sve u svemu sretan dolazak u Holandiju i uzivaj jer blizu ti je i Antwerpen Keln Pariz a i London sve u par sati obilazi dok si mlad ima se sta vidjet,
Hvala na korisnim savjetima, svakako bez jezika nema nista. A naravno da cu se potruditi oko obilaska tih destinacija, ipak zivim na selu i nisam imao ranije priliku biti nesto dalje od ovih komsijskih zemalja. Jos me zanima ako znas ista oko toga da me prijavi kao partnera jer bi bilo malo prebrzo zbog roditelja ako bi se odmah vjencali, konkretno da li me moze prijaviti bez vjencanja a da imam neka prava na boravak, jezik ili pak posao odnosno skolovanje. Hvala na gubljenju vremena :-D
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#797 Re: Zivot u Holandiji

Post by DZONPI »

E nemoze prijatelju nikakav partner samo vjencani list plus mora imat svoj stan mislim da bi i ona to sve trebala znat ali eto.
kshmr
Posts: 4
Joined: 24/09/2016 13:50

#798 Re: Zivot u Holandiji

Post by kshmr »

DZONPI wrote:E nemoze prijatelju nikakav partner samo vjencani list plus mora imat svoj stan mislim da bi i ona to sve trebala znat ali eto.
Aha, pa zna ali mi je spominjala partnerstvo, mada i ja mislim logicki da je vjencani list ipak neophodan za bilo sta.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#799 Re: Zivot u Holandiji

Post by Radio Sarajevo »

DZONPI wrote:E nemoze prijatelju nikakav partner samo vjencani list plus mora imat svoj stan mislim da bi i ona to sve trebala znat ali eto.
Hajde ne laži čovjeka, nije uopšte tačno da mora imati svoj stan, niti je vjenčani list potreban. Može se dovesti partner bez bilo kakvog partnerstva, samo je dovoljno da ima ugovor na najmanje godinu dana od trenutka podnošenja zahtjeva.



Kshmr duže, nazovi holandsku ambasadu u Sarajevu, 033/562-600 i oni će ti objasniti cijeli proces. Ne slušaj mudrace sa foruma, to je sve go trol, i svi bi samo da pametuju, a niko od njih ne zna ni kako ove stvari idu.

Prvi korak ti je da položiš vrlo lagani test holandskog u sarajevskoj ambasadi, i to se plati oko 300-400 eura s njene strane. Nakon toga dobijaš ulaznu vizu ukoliko dokažete oboje da niste vjenčani. Naredni korak ti je uplata od otprilike 1500 eura za kurs holandskog koji ćeš raditi nakon što doseliš. Pri useljenju, dobijaš prvu boravišnu dozvolu i odmah možeš raditi šta god želiš, tj. gdje god te žele primiti, u odnosu na tvoje kvalifikacije. Jezik uopšte ne moraš znati na početku.

Oboje ćete morati biti prijavljeni na istoj adresi, a uopšte nije bitno čiji je stan i da li tu stvarno živite jer to niko neće provjeravati.

Javi se na pp ako ti još šta treba, ja sam to sve prošao i rado ću pomoći.
User avatar
jutarnja zvijezda
Posts: 238
Joined: 29/11/2010 10:25

#800 Re: Zivot u Holandiji

Post by jutarnja zvijezda »

Da li neko zna odgovor na ova pitanja.
Naime rodica je bila u regularnom braku oko godinu i po ,i živjeli su zajedno u Holandiji.
Na žalost muž je nedavno preminuo.
Da li ona može i dalje očekivati da dobije državljanstvo i kakav je u tom slučaju postupak.
I još jedno veoma vazno pitanje ,može li ona računati na njegovu penziju ,s obzirom ,da ima 39 godina.

Hvala unaprijed
Post Reply