Zivot u Holandiji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
mala_ba
Posts: 38
Joined: 30/10/2008 19:41

#1 Zivot u Holandiji

Post by mala_ba »

Cao,

Ja sam nova ovdje, ali se nadam da mi bar neko moze pomoci sa par savjeta, informacija :-D
Imam nekih sansi za posao u Holandiji, razgovori sa firmom su u toku, znaci prvi krug sam prosla i sad trebamo da pricamo konkretnije o ocekivanjima i mogucnostima s jedne i druge strane :zoka: I sad zanima me kakav je zivot tamo, posebno u Maastrichtu. Onako sa finansijske strane, tj kolika plata treba da bi ja sama mogla tamo rentat kakav mali stancic i pokrivati sebi troskove, a ne bi bilo lose ni nesto ustedjeti :)
Ako mozda neko zna kako se krecu cijene stanova (rentanje), rezije, hrana i ostalo sto treba za zivot.
I svaka druga informacija me zanima, sta god ko ima da kaze i pozitivno i negativno

Unaprijed hvala
stalnioionlijo
Posts: 16
Joined: 24/01/2006 16:15

#2 Re: Zivot u Holandiji

Post by stalnioionlijo »

Pozdrav,

evo ti za pocetak jedna veb stranica:

http://www.expatica.com/nl/main.html

Da li znas u kom gradu bi bila,jer po mom misljenju, sto se troskova zivota - ima razlike
a evo ti recimo, cijene stanova u Hagu preko agencije (pregledaj po opcijama cijene,broj soba,namjesten itd...)

http://www.anvastgoed.nl/en/woningaanbod.html

Takodje,postoji i opcija da zivis u jednom gradu a radis u drugom,sto za Holandiju nije nista neobicno,pogotovo u tzv. Randstatu

http://en.wikipedia.org/wiki/Randstad

ovo je jedan od najboljih i sigurno najposjecenijih blogova BiH blog zajednice.
Tu sigurno mozes naci hrpu korisnih detalja o zivotu u Holandiji vidjenog kroz prizmu jednog Bosanca

sretno i pisi kako ide :)
User avatar
Cile83
Posts: 62
Joined: 03/01/2006 14:48

#3 Re: Zivot u Holandiji

Post by Cile83 »

Vozdrica,gdje da ne odgovorim na ovo pitanje :D
Zivim u Holandiji mogu ti iz prve ruke reci kako je.

1 Rezije stan znaci struja,voda,plin prosjek 150-200 eura mjesecno
2 Kirija za stan nema ispod 350 eura da jebe rak raka pogotovo u mastrichtu koji je i studenski grad pun ko sibica plus sto su cekanja da dobijes stan ogromna a da rentas privatno racunaj 500-600 eura minimalno kao samac bez posade porodice ili familije znaci solo
3 ishrana mene kao samca izadje 150 minimalno mjesecno
4 Osiguranje zdravstveno kosta 120 eura bez ikakvih dodatnih previlegija.
5 Od tvoje bruto plate ode drzavi 29,33,42 ili 50 % poreza zavisi od tvojih godisnjih primanja i jos na to sve dodju socijalni troskovi,troskovi za fond nezaposlenih itd itd.
6 Kafa koja nije ni nalik na nasu u kaficu placas nekih 2 eura, cigare 4,50 jedan fin izlazak u grad izadje 50-100 eura.

A ti ako jos nesto uspijes ustekat svaka cast :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Sretno pa nam se javi kad stignes da spremimo dobro doslicu :run: :run:
stalnioionlijo
Posts: 16
Joined: 24/01/2006 16:15

#4 Re: Zivot u Holandiji

Post by stalnioionlijo »

uups,zaboravio sam,evo linka za blog

http://letholandez.blogger.ba/

Za cijene nikad ne znas,najbolje je da prvo probas kod nekog da budes,jedno mjesec dana (uz novcanu naknadu naravno)- dok ne skontas gdje bi tacno,da pregledas stanove u ponudi,jer su ugovori za stan cesto na godinu dana,a uz naknadu agenciji,potrebno je platiti i tzv. "borg" (cita se borh) tj. depozit ciji je iznos jedna mjesecna kirija.Takodje obrati paznju da li su cijene (inclusiev - citaj inkluziv) tj. da li u cijenu najma stana ulaze i rezije (struja,gas,voda itd).
Sve to moze da napravi troskove i da ti se ustedjevina koju nosis,istopi za par sedmica, pa je zato bolje privremeno u hostel ili kod nekog .(mozda kod "cile 83" :wink: )

Ako nisi zivjela prije vani,onda ce ti sve vjerovatno biti skupo.Opet, sve zavisi od posla.Mozda ces ko hadzinica odmah moci i da zivis dobro i da ustedis...

nego, oduzih...
S>R>E>T>N>O>!!!!
ABAP
Posts: 162
Joined: 10/05/2006 18:14

#5 Re: Zivot u Holandiji

Post by ABAP »

Stan: 400-500 EURO - zavisi gdje
Zdravstveno Osiguranje: 120 EURO
Struja: 100 - 120 EURO
Voda: 10 - 40 EURO / ovisno od grada itd
Mobilni telefon: 20 EURO
Hrana: 120 - 300 EURO
Kucno osiguranje: 20 EURO
TV: 10 EURO
Internet: 20 EURO

Porez: 300-500 EURO jednom godisnje

Auto ?? ili Autobus ?? ili Biciklo = 50 EURO polovno ..:)

Uzecemo sredinu: 930 EURO neto mjesecno!

Ako ti je plata 1600 bruto, to je odprilike 1250 neto

Ako ti je plata 3000 bruto, to je odprilike 2150 neto

Sto vise zaradjujes to vise drzava uzima na porez.. :x

Ako ne zaradjujes dovoljno onda imas od drzave neku vrstu pomoci... :) Samo neznam do koje sume..

Eto to je to. Ako sam nesto zaboravio, halali.. :-D
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#6 Re: Zivot u Holandiji

Post by cHupjahalic@ »

.....................................
Last edited by cHupjahalic@ on 13/06/2009 23:28, edited 1 time in total.
mala_ba
Posts: 38
Joined: 30/10/2008 19:41

#7 Re: Zivot u Holandiji

Post by mala_ba »

Hvala momci na super korisnim informacijama.
za pocetak mi je ovo super :) cim bude sta konkretnije od ovog posla eto mene do vas opet

:thumbup:
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#8 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Sto se tice cijena slazem se sa ostalim forumasima ali kad te holandska firma trazi to znaci da ce oni mnogo toga htjeti uraditi.

Savjetujem ti da prvo sa njima vidis sta ti nude. Mozda dobijes auto od firme i uz to placen benzin, mozda kartu za voz/bus itd, neke cak i placaju zdravstveno. Holandjani uvijek traze nesto ekstra, iako imaju platu od 10.000 trazit ce auto i benzin od firme. Nemoj se stiditi nego reci sta ocekujes. Valjda i oni znaju da ne mogu tek tako primiti stranca.

Dosta firmi savjetuju gdje ti je najbolje zivjeti. Od neke raje sam shvatila da su liste cekanja u Maastrichtu preduge. Licno ti savjetujem, ako ti firma vec ne nudi stan, da potrazis stanove u drugim gradovima kao Geleen, Heerlen, Kerkrade, Valkenburg ili Meerssen. Cijene se nece razlikovati i jest da ces malo duze putovati ali barem neces cekati.
Ti ipak vidi sa firmom.

Smijem li pitati o kojem poslu / kojoj firmi se radi?
mala_ba
Posts: 38
Joined: 30/10/2008 19:41

#9 Re: Zivot u Holandiji

Post by mala_ba »

Ciao,

A sta vam to znaci liste cekanja za stan su dugacke? Sorry, nije mi jasno. Meni to zvuci kao ono u starom sistemu, prijavis se i cekas da ti drzava da stan? :?
Posao je u Call Centru, ne znam jos tacno koja vrsta, da li je cijeli dan na telefonu ili kao sve to funkcionira. U srijedu imam telefonski razgovor direktno sa firmom. Tada ce mi kao reci sve detalje i ja mogu pitati, sta me zanima.

Kako sam ja skontala, tamo ima vise vrsta zdravstvenog i penzionog osiguranja, a kako vidim treba pitati firmu da li ce oni platiti. A ako ne, onda ja sama moram sve rijesiti, je li tako? Ima li jos kakvih pitanja sto bi ih bilo dobro pitati?
Meni je taj sistem prilicno nepoznat, pa ako imate jos kakvih savjeta slusam, tj citam :-D

Hvala
Timotije
Posts: 1031
Joined: 07/06/2005 20:26

#10 Re: Zivot u Holandiji

Post by Timotije »

cHupjahalic@ wrote:
ABAP wrote:Hrana: 120 - 300 EURO
Porez: 300-500 EURO jednom godisnje
ovo se cini jeftino, blago se vama. :D
Sto sjevernije to tuznije, pardon skuplje :D
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#11 Re: Zivot u Holandiji

Post by zemo_online »

Ako radis u call centru,onda treba neki od velikih jezika perfektno da govoris,a nas ti i ne treba.
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#12 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

mala_ba wrote:Ciao,

A sta vam to znaci liste cekanja za stan su dugacke? Sorry, nije mi jasno. Meni to zvuci kao ono u starom sistemu, prijavis se i cekas da ti drzava da stan? :?
Posao je u Call Centru, ne znam jos tacno koja vrsta, da li je cijeli dan na telefonu ili kao sve to funkcionira. U srijedu imam telefonski razgovor direktno sa firmom. Tada ce mi kao reci sve detalje i ja mogu pitati, sta me zanima.

Kako sam ja skontala, tamo ima vise vrsta zdravstvenog i penzionog osiguranja, a kako vidim treba pitati firmu da li ce oni platiti. A ako ne, onda ja sama moram sve rijesiti, je li tako? Ima li jos kakvih pitanja sto bi ih bilo dobro pitati?
Meni je taj sistem prilicno nepoznat, pa ako imate jos kakvih savjeta slusam, tj citam :-D

Hvala
Ja sam radila za Callcentar dok sam bila studentica :roll: :roll:
Sve na holandskom.

A za stan ili kucu.
Ako se nevaram sto duze cekas to bolje za tebe (nemam bas iskustva sa cekanjem na stan ili kucu) naravno privatno iznajmljivanje je skuplje.
Cula sam da se u almeru jefino kuca ili stan moze kupiti.
stalnioionlijo
Posts: 16
Joined: 24/01/2006 16:15

#13 Re: Zivot u Holandiji

Post by stalnioionlijo »

E posto cujem da je Call centar u pitanju,moram da ti predocim par stvari
koje ces mozda naci korisnim


Naime,da bi zivjela i radila u Holandiji,moras imati boravisnu i radnu dozvolu a to znaci da ti
ugovor sa firmom koja te zaposljava mora biti vrlo povoljan u smislu trajanja i zarade
jer su to faktori koji uticu na odluku imigracionog ureda u Holandiji.

Druga vazna stvar je da za dobijanje radne dozvole ima dosta birokratskih zavrzlama,kao sto je recimo,
prioritet koji stranci iz EU imaju kod zaposljavanja pa tek onda dolaze radnici iz ostalih zemalja.
Mislim da bi tvoj poslodavac (ukoliko vec nije upoznat sa tom problematikom a iskreno se nadam da jeste)morao
da obrati paznju na brojne prepreke koje ce strpljivo morati zajedno s tobom da preskace


evo ti link holandskog ministarstva pravde - odjel za imigraciju i naturalizaciju
tu mozes naci detalje

http://www.ind.nl/EN/verblijfwijzer/ver ... re&lang=en

ovaj drugi link je na holandskom i to su detaljno upute i zakonske procedure koje mora da ispuni poslodavac
'vala da prevodim sad ne gumo,opsirno je
(hajmo forumasi iz holandije - a i za ostale znatizeljnike ubuduce je korisno) ;-)

https://www.werk.nl/portal/page/portal/ ... nningnodig

Ovo nije suplja,i nije da te obeshrabrim,vidio sam da se desava i bolje da znas da bi moglo da potraje
Ima nacina,a sve zavisi koliko je poslodavac pouzdan i dobronamjeran
S druge strane,ukoliko ne znaju,mozda da im za pocetak nista ne govoris (vjeruj mi da more holandjana i ne zna koliko to moze biti komplikovano pa se onda kad vide i sami, pokolebaju i ostave te "na leru",hocu da kazem da ces ukoliko oni ne znaju - mozda morati provesti sate na telefonu objasnjavajuci ti njima sta treba da rade da te dovedu,)
Ne znam,vidi...
srecno i zelim ti da ti se sve sredi onako kako si zamislila
stalnioionlijo
Posts: 16
Joined: 24/01/2006 16:15

#14 Re: Zivot u Holandiji

Post by stalnioionlijo »

I zaboravih da dodam - ovo gore navedeno je, naravno,ukoliko zelis na LEGALAN nacin
da zivis i radis u Holandiji :)
fatal error
Posts: 98
Joined: 18/12/2006 22:38

#15 Re: Zivot u Holandiji

Post by fatal error »

ABAP wrote:
Ako ti je plata 1600 bruto, to je odprilike 1250 neto

Ako ti je plata 3000 bruto, to je odprilike 2150 neto
jao poreza i meraka. ima li kakva iz niskozemse da bi se udala ili da idem na "sparimo domace"? :D
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#16 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

@ fatal error..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Nemoj misliti da zivimo u raju. Holandija je poznata po porezima. Svake godine nesto preracunaju i traze da im vratis nesto sto su ti davali a sto uopste nisi imao pravo na to.


@ mala: lista cekanja je jednostavna; puno ljudi traze stan a nema dovoljno stanova znaci da nastaje lista cekanja. Trebas se upisati i tek nakon nekoliko godina dobijes stan. Ali, vec sam rekla, mozda firma ponudi nesto. Moze se desiti da firma dobije tkz. urgenciju.

Za ovaj posao ne trebas znati holandski, primili su te valjda zato sto traze 'strance'. Neki dan sam vidjela u novinama da traze ljude koji im je materni jezik Bugarski, makedonski, hrvatski/bosanski/srpski, slovenski itd itd. Obicno se radi o nekom istrazivanju.

Ako radis na bijelo, znaci placas porez onda automatski placas i za penziju. Za zdravstveno ne znam. Neke firme placaju, neke ne. Plate u Call Centrima nisu niske, zavisi od toga koliko godina i iskustva imas. Recimo da nemas iskustva zaradjivati ces minimum. Da mi kazes koliko imas godina mogla bi ti naci minimum, a mozda to vec i znas :-D

Sto se tice radne dozvole, firma to sigurno zna, nisi ti prva strankinja koja ce raditi za njih.
ALI IPAK SVE PITAJ!!!!


Nadam se da ces uspjeti srediti sve na vrijeme. Ako te prime, mojne mene zivkat! :D :D
User avatar
Amsterdammer
Posts: 113
Joined: 12/04/2007 14:23
Location: Amsterdam

#17 Re: Zivot u Holandiji

Post by Amsterdammer »

Daj recite mi gdje to traže ljude koji znaju naš jezik?
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#18 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Svaki dan bude makar po jedan oglas u Metro novinama.
Obicno traze za call centar ljude kojima je materni jezik Hrvatski.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#19 Re: Zivot u Holandiji

Post by tempora »

Poprilicno redovno citam Metro novine i nisam do sada bila u prilici da naidjem na takav oglas. No nebitno, vrlo je moguce da je do mene. Ono sto je bitno i u sto sumnjam, je to da ce neki holandski poslodavac zbog rada u Cal centru biti voljan da prodje sve peripetije papirologije za stranog radnika koji zivi van EU i snositi sve moguce troskove za jednu takvu mizernu platu. Holandija je puna 16 godisnjaka koji taj posao rade za smjesne satnice. Poprilicno sam skepticna po pitanju te poslovne ponude, no uredu. Moze biti da se Holandija po prvi put odlucila uvoziti radnike takve vrste. :-)
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#20 Re: Zivot u Holandiji

Post by mojgrad »

...........
Last edited by mojgrad on 18/03/2010 16:38, edited 1 time in total.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#21 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

nikako. koliko ja znam, nasi pravnici i advokati na zapadu nisu lako nasli 'svoj' posao. Morali su neke ispite ponovo polagati a mislim cak i ponovo upisati pravo.
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#22 Re: Zivot u Holandiji

Post by Ponekad s'proljeca »

Pravnicima diplome nisu uopste priznate ako i ljkarima opste prakse!!!!!

Jedino ljudi sa tehnickim fakultetima su imali srece da im priznaju diplome!!!


Od mog prijatelja djeca rade takve poslove u slobodno vrijeme za razne firme, zaradjuju po kolicini prodatih proizvoda!!!

Pazi dobro sta potpisujes, jer nema vecih mufljoza na kugli zemaljskoj, barem tako kazu moji prijatelji!!!!
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#23 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Mozda ce se od sad priznavati jer je po Bologni.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#24 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Niko ne zna. Je li po bologni zavrsio? Ako je, onda mozda...napisi mail pa ces saznati :)
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#25 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

poslala sam ti pm prije nekoliko dana.
Fakultetima napisi. Uni Tilburg, Utrecht, Erasmus, Radboud. I trazi mail faks-a Rechtsgeleerdheid ili Rechten jer ako onako posaljes mail dobiti ces odgovor za jedno par godina :D
Post Reply