Život u Dohi, Katar

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#26 Re: Život u Dohi, Katar

Post by bezVolana »

ok, pretpostavljala sam takvo nesto..
nabudzene price kao i svugdje i o svemu
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#27 Re: Život u Dohi, Katar

Post by muminovic »

Dzematlija wrote:20 dana sam boravio u Saudiji. Doduše, nisam radio fizički posao. Ujutro je već bilo 40 stepeni, ali meni je teže podnijeti naših 35 nego njihovih 45. E sad, Emirati su blizu mora moguće da je tu vlažnost veća nego u Saudiji pa je teže za podnijeti.
I da, doduše, kod nas 35 bude deset dana u vrh glave, njima su visoke temperature pola godine, pa ima i taj momenat...
Daj meni 10.000 EUR mjesecno, 12h rada dnevno u Dohi, izdrzat cu i na +80C :-) :D :D :D
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#28 Re: Život u Dohi, Katar

Post by immuno »

cini mi se da sam vec na nekoj temi pisala o Dohi opcenito e sad samo o tim nije "strasno" vrelinama.Bila prosle godine pred kraj oktobra dnevne temperature su bile oko 40°C navece padne cak i do 38°C .Jedno vece iza ponoci smo sjedili pored bazena pili hladni napitak i Sem sto smo disali nikakvih drugih fizickih napora nije bilo al sa nas sviju je lio znoj kao da smo u sauni.Kad izadjes iz prostorije ,auta gdje je Klima haman pa na maximumu primijetila sam da svi vrte glavom pa i ja sama trazim malo zraka il neki vjetric al nejma meni se cinilo kao da mi je neko peglu prislonio zu lice.Obisla sam sve arapske zemlje i to u mjesecima kad nisu vrucine ( ovaj boravak u Dohi bio planiran za kasnije al eto ispalo tako) najteze meni je bilo u Dohi.Sto se tice zarade neznam zasto svi misle da se tamo zgrcu milioni puno bolji uslovi za rad i opcenito situacija je u Abu-Dhabiju,Dubaiu,Muskat - Oman....al ko zeli i odluci ici tamo zelim mu zaista puno puno srece.
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#29 Re: Život u Dohi, Katar

Post by vodoinstalater »

Temeratura sama po sebi nije problem. Problemi nastaju kada se visoke temerature poklope sa velikim procentima vlage u zraku. Tada pocinje show :D
Zbog visoke zasicenost zraka vodom, tijelo nije sposobno da regulise sopstvenu temperaturu putem koze, odnosno putem znojenja. Vecina ljudi u tim trenutcima ima osjecaja da im fali zraka.

@Muminovicu, nema potrebe da guras vise od +50C, gotovo da je zakonom zabranjeno da bude vise od 50 stepeni :-D
User avatar
elixiaboy
Posts: 413
Joined: 26/09/2006 16:46

#30 Re: Život u Dohi, Katar

Post by elixiaboy »

da li je potrebna viza za kratki (2 dana) poslovni boravak u kataru i saudijskoj arabiji ili se moze dobiti pri ulasku u drzavu na aerodromu?

hvala i pozdrav
eb
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#31 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Gojeni H »

elixiaboy wrote:da li je potrebna viza za kratki (2 dana) poslovni boravak u kataru i saudijskoj arabiji ili se moze dobiti pri ulasku u drzavu na aerodromu?

hvala i pozdrav
eb
Sa BH pasosem ti treba viza. Visa on arrival nije moguca. Sa HR mislim da moze u Kataru, za Saudiju nisam siguran ali bi trebalo da je isto.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#32 Re: Život u Dohi, Katar

Post by hrle1976 »

Gojeni H wrote:
elixiaboy wrote:da li je potrebna viza za kratki (2 dana) poslovni boravak u kataru i saudijskoj arabiji ili se moze dobiti pri ulasku u drzavu na aerodromu?

hvala i pozdrav
eb
Sa BH pasosem ti treba viza. Visa on arrival nije moguca. Sa HR mislim da moze u Kataru, za Saudiju nisam siguran ali bi trebalo da je isto.
U KSA (saudisku) nema ulaza bez garantnog pisma, znaci ko te gosti taj mora da izda kod svojih organa garanciju. Za KSA se ceka po nekoliko mjeseci osim ako imas diplomatski pasos! Inace zaboravi! Za Qatar ako imas HR pasos treba traziti vizu na qatarskoj ambasadi.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#33 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Eborg »

Mislim da u Kataru a i u ostalim zaljevskim zemljama naši ljudi ne trebaju baš gledati da idu odmah nakon fakulteta kao što neki žele čak i ako se radi o kurentnim strukama (arhitektura, građevina, medicina, bankarstvo, menadžment). Oni prvo masno plaćaju iskustvo i ekspertizu pa tek onda obrazovanje.

Nekome se sviđa, nekome ne. Ko u Bosni voli da izlazi svaki vikend i skače po pubovima imat će drastično niži kvalitet života po tom pitanju u Kataru od nekoga ko u Bosni slobodno vrijeme koristi za izlete vikendom u druge gradove ili gledanje filmova u kući.

Nisam nikad bio no ovo je neki moj zaključak iz iskustava poznanika i kolega. Ko može svakako treba probati. Neko će se zadržati 2 godine, neko 22.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#34 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Gojeni H »

Pisao sam na slicnoj temi. Radio sam neko vrijeme u Kataru, medjutim ja vjerovatno nisam nikakav model za druge zato sto se bavim izuzetno specijaliziranim zanimanjem, barem za bosanske prilike.

Stan je veoma skup, hrana u samoposlugama vecinom malo skuplja nego kod nas i mnogo skuplja u restoranima, evropska auta su skoro ista cijena kao kod nas, ali su japanska i americka skoro duplo jeftinija, elektronika jeftinija ...
Za alkohol treba dozvola, koju je relativno lagano dobiti. Pice u hotelima je strasno skupo.

Vecina nasih ljudi dole su doktori i advokati. Ja sam sreo i jednog Sarajliju koji je za vrijeme rata kao tinejdzer izasao iz Sarajeva,a sada ima privatni posao dole ... fotografije, snimanja, itd.

Vecina stanovnistva su stranci.

Oko posla ... Obicno se ugovorom precizira osnovna plata, dodatci za prekovremeni rad odnosno bonus, nadoknada za stanovanje i transport.
Bez nadoknade za stanovanje mislim da se nikome ne isplati ici, osim ukoliko se firma ne obaveze da oni regulisu smjestaj, ali trebalo bi provjeriti o kakvom smjestaju se radi.
Najveci je problem sto za izlaz iz zemlje morate imati exit vizu, sto je nekome veliko sranje. Meni je to firma rjesavala 3-4 sedmice prije leta, na moj zahtjev.

Ne znam sta vise da pisem ... :?
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#35 Re: Život u Dohi, Katar

Post by vodoinstalater »

Eborg wrote:Mislim da u Kataru a i u ostalim zaljevskim zemljama naši ljudi ne trebaju baš gledati da idu odmah nakon fakulteta kao što neki žele čak i ako se radi o kurentnim strukama (arhitektura, građevina, medicina, bankarstvo, menadžment). Oni prvo masno plaćaju iskustvo i ekspertizu pa tek onda obrazovanje.

Nekome se sviđa, nekome ne. Ko u Bosni voli da izlazi svaki vikend i skače po pubovima imat će drastično niži kvalitet života po tom pitanju u Kataru od nekoga ko u Bosni slobodno vrijeme koristi za izlete vikendom u druge gradove ili gledanje filmova u kući.

Nisam nikad bio no ovo je neki moj zaključak iz iskustava poznanika i kolega. Ko može svakako treba probati. Neko će se zadržati 2 godine, neko 22.
Ovo je mozda malo off topic. Svima koji su i inace spremni za odlazak van Bosne preporucujem da prihvate ako imaju kakvu ponudu i odu kao "pocetnici". Bilo kakva pristojna ponudu da rade van BiH omogucava im stjecanja znacajnih iskustava i referenci. Ako dobiju priliku da stjecu iskustvo van BIH, siguran sam da ce im se to i vise nego isplatiti na prvom narednom poslu. Ovo govorim jer sam vidio dosta ljudi koji sa razlicitim stepenom iskustva i znanja odlaze da rade van BiH. Manje vise odnosi se na sve struke.

A sto se tice nocnog zivota relativna stvar, ima svega ko sta hoce pa bih rekao i vise nego u BiH. Jedino treba malo vise novaca izdvojiti.

Ovo sto se tice zadrzavanja a neki bi rekli ...izdrzavanja, tacno je. Nema pravila jedino sto se da primjetiti da se porodicni ljudi zadrze cesto duze.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#36 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Eborg »

Jasno, no uz veliku konkurenciju u tom dijelu u 99% slučajeva će isplivati iskusniji kandidat koji će dobiti posao nego onaj sa ušminkanijom početničkom biografijom kojih ima na hiljade. Ne znam hoće li početnici doći ni do razgovora u većini slučajeva.
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#37 Re: Život u Dohi, Katar

Post by vodoinstalater »

Ma naravno da ce kandidati sa vise iskustva laske isplivati. Bitno je raditi i praviti neku biografiju a ne da bude prazna. Ima ljudi koji dobiju i ponudu na pocetnicki CV ali kao eto nije to to i odbiju. Vidio sam dosta slucajeva, gdje je prvi posao ili posao koji nije bio ni posebno dobar vodio kasnije do puno bolje pozicije ili ponude.
Dakle samo naprijed i ne treba kao pocetnik ocekivati puno. Vani je daleko lakse sjecati iskustvo tj reference koje inostrani poslodavci traze i za koje su spremni platit.
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#38 Re: Život u Dohi, Katar

Post by esmasaric »

Evo iskustvo jedne moje poznanice:

Održava se fashion week u Dohi. Slučajno tu kao PR radila jedna žena iz Bosne i predložila par snimatelja iz Sarajeva da dođu i snimaju.
Eh sad je caka jer je fashion, samo mogu biti žene kamermani. Muškarcima je bio pristup zabranjen. Samo žene smiju žene snimati.
I tako ona upadne. Konta lagan posao, malo snimati, plačen boravak + karta + ručak i doručak, ma dođe kao odmor.

Ona snimila. Zadnji dan dolazi lično direktorica agencije koja je prezadovoljna njenim radom i radom ostatka ekipe da svima plača duplo više od dogovorenog i zove ih da ponovo dođu. Čak se i dogovara da pređu tamo zastalno jer nemaju tog kadra.

Poenta, tamo se rad cijeni i isplati definitivno ako znaš šta radiš, samo da te primjete. :thumbup:
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#39 Re: Život u Dohi, Katar

Post by pepeljara »

Poz svima,

sta se moze smatrat kao normalna plata ili bolja plata (u €) za zivot dole ?

Jel ima mogucnost drzanja pasa ?

Stanovi skupi, koliko skupi u € ?
dek
Posts: 531
Joined: 28/02/2005 23:53

#40 Re: Život u Dohi, Katar

Post by dek »

Pozdrav

Kakva je situacija sa vizama za KAtar, negdje piše da su ukinute za bh državljane a negdje da ipak treba ali da je možeš po dolasku uzeti?

Imam presjedanje u Dohi u trajanju od 13h, i to od 18h pa do 7h ujutro.
Pa me zanima da li će mi trebati po dolasku.
Također ukoliko budem izlazio sa aerodroma, kakva je onda procedura?
Post Reply