Život u Dohi, Katar

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#1 Re: Život u Dohi, Katar

Post by karanana »

ako bih smio da se nadodam na aurorino pitanje, pored vec spomenutih informacija interesuju me web sajtovi gdje se moze pogledati ponuda poslova.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#2 Re: Život u Dohi, Katar

Post by The Nightwatchman »

ja zivim u kataru zadnje tri godine. sorry, u katranu. bosanskom katranu.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Život u Dohi, Katar

Post by karanana »

Aura Perez wrote:Begaj mi s teme :D
ma samo malo moram. hocu i ja tamo.
User avatar
bijelo_dugme
Posts: 1991
Joined: 06/06/2007 23:13
Location: Dodik's Democratic Republic of Srpska (DDRS)

#4 Re: Život u Dohi, Katar

Post by bijelo_dugme »

Aura Perez wrote:Drago moji forumasi, ima li iko da zivi ili je zivio u Dohi? Zanima me kakav je zivot, kakvi su ljudi, kakve su cijene hrane, potrepstina? U biti, sve bitno za zivot u jednom gradu.

Prikupljam dokumentaciju za stipendiju na Univerzitetu u Dohi i ne bih voljela da apliciram a da ne znam kako stvari tamo hodaju :).

Hvala unaprijed za odgovore :)
Bio sam u Emiratima prije par godina, radio testove za Etihad Cadet Program. Moram priznati da mi se gadi njihov sistem, bogatasi neznaju kud ce s parama a radnici zive u barakama, ne ulazu u obicne skole nego neka ostrva i sranja. Cak su i britanci i ostali sa zapada drugorazredni narod tamo, ima ih dosta inzinjera i doktora, plate su im ogromne, stanovi u po grada, dobra i auta i tako ali opet, drugorazredni narod. Bogatasi su pravi supci, sad neznam kako je na univerzitetu, nevjerujem da ih i tu ima ali u firmama bez dupelizanja ne mozes ni u WC, ali zato placaju :dance:

Obicni inzinjer ima 10-15 hiljada €, a porez, PDV i ta sranja su 0,00%

Iskusni kapiteni u Etihadu primaju 50 000 eura mjesecno + stan bez kirije :run:

EDIT: Samo da dam primjer o kakvim ljudima se to radi. Direktor Etihada, Hamad bin Hamdan:
He does own a 4200 square kilometres cattle station in NT Australia. Plus other stud cattle properties in Queensland Australia. This is one of several.
Al Nahyan has one of the largest car collections in the world at over 200 cars and trucks which are stored in his own pyramid outside Abu Dhabi
He constructed the world's largest truck; a replica of a classic Dodge Power Wagon, but eight times the original Power Wagon size This has four bedrooms inside the cabin. The vehicle also moves, and is reported to weigh over 50 tonnes.
In 1983 he bought seven Mercedes 500 SEL, one for each day of the week, which he had the firm Styling Garage paint in the colours of the rainbow complete with matching interior. The vehicles also included gun racks on the inside of the boot lid which held several M16 rifles. The guns were painted to match the cars.
Brankovic x 100
[img]
http://www.bh-news.com/bs/images/storie ... nkovic.jpg[/img]
Shams
Posts: 1
Joined: 12/04/2010 00:35

#5 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Shams »

Hmmm... Qatar University Scholarship, ili... ? :/ :)
User avatar
Lawrence
Posts: 202
Joined: 16/04/2008 15:46
Location: Arabia

#6 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Lawrence »

Evo, i ja sam u Qataru vec dugo. Javi se na PP ako ti treba informacija
User avatar
Angelina84
Posts: 215
Joined: 13/07/2009 00:03

#7 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Angelina84 »

Aura Perez wrote:Drago moji forumasi, ima li iko da zivi ili je zivio u Dohi? Zanima me kakav je zivot, kakvi su ljudi, kakve su cijene hrane, potrepstina? U biti, sve bitno za zivot u jednom gradu.

Prikupljam dokumentaciju za stipendiju na Univerzitetu u Dohi i ne bih voljela da apliciram a da ne znam kako stvari tamo hodaju :).

Hvala unaprijed za odgovore :)
ma beze ti je to. Apliciraj gdje god možeš, a ako dobiješ negdje stipendiju, onda se raspituj kako je tamo gdje si dobila. Ovako ćeš uzalud dobit masu informacija koje će ti možda biti i beskorisne poslije (saznaš sve u detalje i onda ne dobiješ stipendiju). Mislim, ja bih tako uradila da sam na tvom mjestu, pošto je jako teško dobit pozitivan odgovor na neku dobru stipendiju - a preveliko očekivanje vodi prevelikom razočarenju u slučaju negativnog odgovora.

Sretno!
Zejnil
Posts: 163
Joined: 30/07/2008 17:51

#8 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Zejnil »

Ima li ko svježe informacije? Kako najlakše otići i živjeti tamo?
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#9 Re: Život u Dohi, Katar

Post by preludezalude »

Evo podizem temu iz mrtvih, ali da ne otvaram novu...
Ima li itko na forumu da zivi i radi u Dohi, da mi pruzi malo vise informacija o zivotu tamo.
solo2
Posts: 1258
Joined: 22/03/2011 19:49

#10 Re: Život u Dohi, Katar

Post by solo2 »

preludezalude wrote:Evo podizem temu iz mrtvih, ali da ne otvaram novu...
Ima li itko na forumu da zivi i radi u Dohi, da mi pruzi malo vise informacija o zivotu tamo.
Fakat ima li neko da zivi u Dohi - moze na pp
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#11 Re: Život u Dohi, Katar

Post by muminovic »

Drug mi se vratio nakon nekoliko godina rada kao ljekar u Dohi, kaze da su uslovi za zivot 0, temperature nevjerovatno visoke, fasovo je sve zive alergije, pustinja oko tebe, sve na sistemu za rashladu, morao se vratatiti nije mogao izdrzat vise, usput udebljao se 20 kg.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#12 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Zviz »

Jindo sto valja u tom Qataru je vrelina, koju obozavam, samo nek je nad 30, ali ima i sarine sto nikako ne obozavam. Tako da nebi tamo. Svetinja je Arizona u USA. Zagarantovano 300+ suncanih dana, nema neke sparine a pretezno citavu godinu 25 do 40 stepeni. Milina!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#13 Re: Život u Dohi, Katar

Post by muminovic »

Zviz wrote:Jindo sto valja u tom Qataru je vrelina, koju obozavam, samo nek je nad 30, ali ima i sarine sto nikako ne obozavam. Tako da nebi tamo. Svetinja je Arizona u USA. Zagarantovano 300+ suncanih dana, nema neke sparine a pretezno citavu godinu 25 do 40 stepeni. Milina!
Ljeti je do +65C - srednji i bogatiji stalez tada bjezi u vikendice u Londonu, i zelenilu, prevuku si avionom Ferrari, Bugatti, Mercedes S500 i tamo borave preko ljeta.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#14 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Zviz »

muminovic wrote:
Zviz wrote:Jindo sto valja u tom Qataru je vrelina, koju obozavam, samo nek je nad 30, ali ima i sarine sto nikako ne obozavam. Tako da nebi tamo. Svetinja je Arizona u USA. Zagarantovano 300+ suncanih dana, nema neke sparine a pretezno citavu godinu 25 do 40 stepeni. Milina!
Ljeti je do +65C - srednji i bogatiji stalez tada bjezi u vikendice u Londonu, i zelenilu, prevuku si avionom Ferrari, Bugatti, Mercedes S500 i tamo borave preko ljeta.
Idu oni u london zbog zakona o porezu na strance koji imaju firmu u inostranstvu... ne toliko zbog vreline.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#15 Re: Život u Dohi, Katar

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:
Zviz wrote:Jindo sto valja u tom Qataru je vrelina, koju obozavam, samo nek je nad 30, ali ima i sarine sto nikako ne obozavam. Tako da nebi tamo. Svetinja je Arizona u USA. Zagarantovano 300+ suncanih dana, nema neke sparine a pretezno citavu godinu 25 do 40 stepeni. Milina!
Ljeti je do +65C - srednji i bogatiji stalez tada bjezi u vikendice u Londonu, i zelenilu, prevuku si avionom Ferrari, Bugatti, Mercedes S500 i tamo borave preko ljeta.
Idu oni u london zbog zakona o porezu na strance koji imaju firmu u inostranstvu... ne toliko zbog vreline.
Svakako i radi toga, ali nikog od bogatasa nema preko ljeta tamo, jer se ne moze izdrzat, sve mora biti 24h pod klimom.

Dnevna do +65 celzijusa, preko noci oko 40c
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#16 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Hendrix »

I kod nas zimi sve mora biti pod grijanjem 24h zar ne? Sve je to relativno, kad je jaka zima izađeš iz kuće i bjež u auto ili bus, pa u grijan prostor.

Isti klinac i u Dohi ljeti, samo što klime rade, navikneš se za mjesec dana i vozdra, zato imaš 6 mjeseci idealnog vremena kad je kod nas snijeg i led, jbg sve ima svoje prednosti i mane, ali kako neki ovde pričaju to je tamo nemoguće za živjeti. Ono što morate paziti je plata a ostalo nije problem, ako odete za male pare nema vas nigdje u Dohi, život je skup iako nema poreza, svi tamo idu radi para zato o tome vodite računa i uslovima ugovora, a klime jebeš klime, nakon nekog vremena i zaboraviš da su upaljene.

Ono što morate zaboraviti je bosanski praiskonski strah od klima i propuha, vrijeme da shvatimo da čitav svijet koristi klime i da klima u autu neće ubiti nego rashladiti čovjeka. Samo u Bosni ima priča da bi se radije znojio nego palio klimu, okrene se glava, upala mozga, usta odu...klasične strahote koje se dese kada upališ klimu u autu a ne do Bog u kući je imat, pa da izginemo svi.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#17 Re: Život u Dohi, Katar

Post by muminovic »

Balkanskom covjeku se lakse navic u Kanadi na -30, 40C, nego u Dohi na +65 C.

Covjeku u BiH kada si na -10 nista nece biti ako si vani 5-6h setas se prikladno obucen.

Pokusaj biti vani 5-6h na +65C u setnji, prikladno obucen.
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#18 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Hendrix »

muminovic wrote:Balkanskom covjeku se lakse navic u Kanadi na -30, 40C, nego u Dohi na +65 C.

Covjeku u BiH kada si na -10 nista nece biti ako si vani 5-6h setas se prikladno obucen.

Pokusaj biti vani 5-6h na +65C u setnji, prikladno obucen.
Dobro, naravno nisam mislio da je 100% isto, generalno način života je isti, više vremena provedeš u zatvorenom prostoru, valjda je to jasno.

U Kataru si ljeti par minuta vani ili manje dok uđeš u auto i iz auta u klimatiziran prostor, ko želi da šeta vani tamo nema šta tražiti ljeti. Ali jbg, to je cijena koju plaćaš za veće plate i ostale uslove, porez itd... Drugo, +65 je brojka koja nikad nije registrovana na planeti a kamoli u Dohi, većinom su oko 40-45, iako ni to naravno nije ugodno ali opet naglašavam, te temperature čovjek i ne osjeti 99% posto vremena jer je u klimatiziranom prostoru.

Katar nije za svakoga definitivno, ali i nije tako nemoguć život kako neki pokušavaju da prikažu.
Dzematlija
Posts: 561
Joined: 29/04/2015 12:06

#19 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Dzematlija »

Plus, tih 45 stepeni je ko naših 35-36. Zbog vlažnosti...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#20 Re: Život u Dohi, Katar

Post by muminovic »

Znaci temp ko kod nas - bezze se zale ljudi :-)
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#21 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Hendrix »

Dzematlija, kontra je, temp su vece zbog vlaznosti.

Muminovic ne kontam te, naravno vece temperature ali izmedju sjedenja bez posla u bosni i sjedenja u klimatiziranom prostoru...birao bih uvijek ovo drugo.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#22 Re: Život u Dohi, Katar

Post by muminovic »

Hendrix wrote:Dzematlija, kontra je, temp su vece zbog vlaznosti.

Muminovic ne kontam te, naravno vece temperature ali izmedju sjedenja bez posla u bosni i sjedenja u klimatiziranom prostoru...birao bih uvijek ovo drugo.
Slazem se sa tobom 100%, i ja bih, samo kazem da znam par ljudi koji su radili od 2-3 godine i nisu vise mogli izdrzat.

No radi onog sto su otisli i postigli su, imali su oko 6.000 - 7.000 EUR mjesecno, zaradili, vratili se i zatvorili kredite ovdje...
Dzematlija
Posts: 561
Joined: 29/04/2015 12:06

#23 Re: Život u Dohi, Katar

Post by Dzematlija »

20 dana sam boravio u Saudiji. Doduše, nisam radio fizički posao. Ujutro je već bilo 40 stepeni, ali meni je teže podnijeti naših 35 nego njihovih 45. E sad, Emirati su blizu mora moguće da je tu vlažnost veća nego u Saudiji pa je teže za podnijeti.
I da, doduše, kod nas 35 bude deset dana u vrh glave, njima su visoke temperature pola godine, pa ima i taj momenat...
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#24 Re: Život u Dohi, Katar

Post by bezVolana »

za zene situacija?
cula sam razne price, nisam se konkretno jos uvijek bacila u potragu vise ispipavam cisto informativno. konkretnije elektroinzinjerski posao bi me zanimao.
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#25 Re: Život u Dohi, Katar

Post by vodoinstalater »

bezVolana wrote:za zene situacija?
cula sam razne price, nisam se konkretno jos uvijek bacila u potragu vise ispipavam cisto informativno. konkretnije elektroinzinjerski posao bi me zanimao.
Ako nadjes dobru firmu nema nikakvih problema da radis svoj posao. Normalno ko i drugi tj druge, neko je vec postavio slicno pitanje na drugoj temi.
Post Reply