Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#1 Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by Sounder »

Ne znam kako da zapocnem temu, jer ni sam nisam siguran sta u stvari zelim od vas. U zadnje vrijeme okrecemi se film zivota u BL od 91-95, to jest od pocetka rata pa do samog mog izlaska. Gledam ga kroz oci malisana, koji nije bio svjestan sta se desavalo okolo njega, ali eto skuzio sam da ne slave svi Bajram u Jugoslaviji/BiH nego samo Muslimani. Samim tim sam otkrio da sam Musliman. Onda sam jako brzo naucio da to nije cool, jer ostala raja je pocela da mi pali klepke a sto po naselju a sto u skoli. Naravno bila je ona druga raja sto je sutala tu raju sto su meni palili klepke, ali ta ista raja je govorila onog jutra kada su dvije ljepotice srusene da je ovo zadnja opomena Muslimanima u BL. Jebiga, sjedis za klupom ili u naselju, slusas takve price a ni sam ne znas sta da pomislis. Sta da pomislim? 11 mi je godina, prijatelji ti su isto 11 godina, govore nesto sto i oni sami ne razumiju. Najbolji je fazon kada ih sretnem na ulici kada smo vec izrasli u velike momke i onda je sada sve cool, pitam se da li se uopste sjecaju sta su govorili, ili je mozda to isto kada zajebavamo klinca koji je debel, a kada odraste i razvije se, svako zaboravi da smo ga zajebavali na racun njegove debljine. Cuga se sa njim, a i ne sjecamo se da smo se hrvali po prasini jer sam ga zajebavao na racun njegove debljine. Mozda su i oni zaboravili koliko sam im debel bio.

Ako vam se da, napisite koju o vasem zivotu u to doba, sta najvise pamtite. Kako ste izasli, zasto ste izasli? Ko je pogurao, mislim unutar familije? Ako su vam starci zavrsili na radnoj obavezi na pijaci, kako je to vama kao djetetu u to vrijeme to djelovalo? Ako vas je iko od djecurlije zajebavao, da li se sada sa tim momcima vidite kada odete dole? Da li ste ikome rekli "sjecas li se onaj dana kada si govorio to i to" ili kada se vratite, vracate se u 93 godinu i opet manji od makovog zrna? Mozda vam se stariji ili mladji brat vratio prebijen sa ulice?

A mozda ste sve to i zaboravili i sakrili negdje u sebi da i vi sami nemozete to pronaci.
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#2 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by Sounder »

Nisam mislio da se zaboravilo, nego vise ono da se ne zeli o tome pricati, a nikada se nece moci zaboraviti.

Da li neko zna kako dobiti licnu u BL ako si bio odjavljen kao maloljetan? Ja sam je jednom htjeo izvaditi i sve papire imao spremne ali se taj problem ukazao i onda su mi poceli govoriti moras ici tamo pa vamo pa onda opet tamo, bio sam u zurbi nikada to nisam odradio. Ako je iko to uradio do kraja, da li je dug proces i koliko dana uzme?
cevapcinica
Posts: 563
Joined: 20/01/2009 19:20

#3 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by cevapcinica »

Sounder wrote:Nisam mislio da se zaboravilo, nego vise ono da se ne zeli o tome pricati, a nikada se nece moci zaboraviti.

Da li neko zna kako dobiti licnu u BL ako si bio odjavljen kao maloljetan? Ja sam je jednom htjeo izvaditi i sve papire imao spremne ali se taj problem ukazao i onda su mi poceli govoriti moras ici tamo pa vamo pa onda opet tamo, bio sam u zurbi nikada to nisam odradio. Ako je iko to uradio do kraja, da li je dug proces i koliko dana uzme?
Za vadenje licne ti treba rodni list iz opstine i "uvjerenje o povratku" ili kako se vec zove, iz ministarstva za izbjeglice koje se nalazi u novoj zgradi vlade. Uvjerenje je formalnost i ne trebas biti de fakto povratnik da bi ga dobio, Za uvjerenje treba par dana a za vadenje same licne karte se ne sjecam. Mozda jedna sedmica (ako se ne varam). Sve papire predas u CIPS kod medicinske elektronike i tamo te fotografisu i to je to.
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#4 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by Dwndler »

Ja se doduse nisam odjavljivao,ali sam prije 2 godine odradio semu sa licnom:-)
U opstini izvadis ti ili neko za tebe, rodni list i uvjerenje o drzavljanstvu.
Onda odes u CIPS i ispunis onaj formular. Ja sam imao licnu u ratu izvadjenu i konto nemaju oni pojma,ali su me imali u evidenciji,pa sam morao u stanicu policije Mejdan, koja je pod Starcevicom sad, da je ponistim. To je bila cista formalnost, jos zena neka skontala da sam stariji od njene kcerke samo dan:-)
Onda opet u CIPS i one papire i fazone, upises ime, prezime i neku adresu u BL, na kojoj se privaljujes i ono sto traze. Onda odes kod one Semse :P , koja ti uzme otiske palca i kaziprsta na obe ruke, fino elektronski i uslika te i kaze dodji za 15 dana. Posto sam ja vec bio u DK tad, onda odes u opstinu i tu odradis punomoc,a treba ti neki kopija nekog dokumenta (pasos), da vide da si ti. To je u istoj sobi 16 (ili kako se vec zove), gdje se vade rodni list i uvjerenje o drzavljanstvu. Rodni list i uvjerenje kostaju po 2 km ili tako nesto,a u CIPS-u isto treba platit 10-20 km,ali ima tamo onaj salter za uplate,sa mnom su barem bili ljubazni,ali slobodno mozes odvojit dan-2 na to i onda ili cekat 14 dana ili dat nekom punomoc. Ako te jos zanimaju neki detalji koje sam propustio tajpi :D
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#5 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by Sezam »

Velikosrbi su pod maskom Jugoslovenstva ovladali Banjalukom jos u jesen/zimu 1991...ja sam zivio u nekom svom 'studentskom' svijetu, raja, trebe, izlasci - boli me neka stvar za ratom (u Hrvatskoj). Vecina nas (danas znam da se radilo pretezno o Bosnjacima) odbija vjerovati da je u BiH rat moguc. Neki ljudi koje licno poznajem odlaze, neki u Hrvatsku, neki u inostranstvo. Sjecam se pijanog telefonskog razgovora sa prijateljicom iz Hrvatske (kojoj su tzv JNA u to vrijeme bombardirali grad), u kojem mi cura fino kaze: "Vi ste sljedeci", a ja iskreno ne kontam o cemu ona to prica. Sjecam se da sam iz dosade nazivao tel. brojeve u Beogradu i predstavljao se kao nacenik opstine Knin, da ih pitam zasto nam ne salju nikakvu pomoc, a jedan mi je lik zacudjeno odgovorio: "kako ne dobijate, nama oduzimaju od plate za vas" :roll: sjecam se nove godine 1991/92 i da nisi mogao na balkon izaci koliko se pucalo u zrak. U to vrijeme je bilo najnormalnije da hodas ulicom, a iz vedra nebe pored tebe padne metak.

Dolaskom proljeca 1992 pocinju i napadi na imucnije Bosnjake u gradu, u vidu bacanja bombi na njihove kuce i poslovne prostore. naravno, tada su vec uglavnom svi stariji od 20 godina bili mobilizovani, a bilo ih je i mladjih koji su se prijavljivali u dobrovoljce, recimo oni hevimetalci sa Starcevice su bili sve go cetnik. Do jula 1992 se ko i nesto trpilo i podnosilo i izbjegavala vojska, ali su tada izdali naredjenje da se svi studenti moraju javiti u kasarnu, cini mki se drugog jula. Tad su moji morali odrijesiti kesu i masno platiti da bih pod laznim dokumentima otisao u Beograd na ljekarski pregled. Odatle sam razgulio u Madjarsku, ali to vec nije tema...

Naravno, izdesavalo se toliko toga u tom periodu, ali mozda napisem jos stogod nesto kasnije...
blhiseta
Posts: 2
Joined: 13/02/2012 12:26

#6 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by blhiseta »

prije rata sam se furo na lesinare, istocna tribina i borac , raja i izlasci po gradu. Po agresiji na Hrvatsku pocela se osjecati velikosrpska politika u gradu. Nazalost Bosnjaci u BL a i vecem djelu BIH totalno uspavani i neopredjeljeni.
Rat sam docekao sa svojih 16 g. Dozivio sam da komsjije te pocnu gledat sa strane, je..t ti majku "balinsku" ´, zvat te mudzahedinom mada nikad do tad u dzamiju nisam uso da klanjam...Za trri godine kolko sam bio dole popio sam tolko batina samo zbog imena, nikakve mrznje prema njima nisam imao. A kad vojni policjac od 25- 30 g bije klinca od 16, osjetis vjerujte mi. Al kosto izreka kaze; izdrzo je Bosnjo i teze, tako prodze i to, mada je bilo jebeno vrijeme.
Sad...ne osjecam nista za taj grad, totalna praznina. Kad sam dole idem u Sa. Odem ja u bl na jedan dan al nazad snocnim busom za sa. ne radi straha vec jednostavno nevidim taj grad kao svoj, neosjecam nista, mada mi je otac rodjen kraj Vrbasa. Mislim da ljudi cine grad a moje iskustvo je da komsije nisu bili dobri u ratu, il su su gledali da te nema il su sutili.. za mene ista stvar. lako je sad u miru laprdat i bit dobar..ne treba mi to..TOlko za sad.. javim se opet.
User avatar
Saian
Posts: 15314
Joined: 08/04/2004 21:50

#7 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by Saian »

moje iskustvo iz Banjaluke tih godina je ogranicheno sto chinjenicom da sam bio maksum sto chinjenicom da sam brzo izasao iz BL, no napisao bih sta znam, samo mi treba vise vremena s kojim sam deficitaran trenutno

dotad bih preporucio

http://www.amazon.com/Eine-bosnische-St ... 3486705482

ko zna njemachki


i ovo

http://www.yale.edu/gsp/former_yugoslavia/ge_index.html

mislim da je negdje tu i Phd thesis Jasmine Beshirevic

Ethnic Cleansing in Banja Luka: National Homogenization, Political Repression, and the Emergence of a Bosnian Muslim Refugee Community,
User avatar
mayab
Posts: 26962
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#8 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by mayab »

DRAGAN BURSAĆ: Banja Luko, (ne)kulturna sirotice

Banja Luka više liči na sjeverni dio Kosovske Mitrovice ili kakvog proruskog uzurpiranog teritorija Ukrajine, negoli na bilo šta kulturno i evropsko

Piše: Dragan BURSAĆ

Jesam li to dobro čuo da se Banjaluku hoće kandidovati za evropsku kulturnu prijestonicu? Izgleda da jesam.

Kako mediji vele, gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić razgovarao je u Novom Sadu sa kolegom gradonačelnikom Milošem Vučevićem o kandidaturi Banjaluke za Evropsku prijestonicu kulture 2024. godine.


Čujte, istina je da se Kurta i Murta sad mogu prijaviti i čak dobiti ulogu prijestonice nečega u Evropi. Ali...

Stvarno sam ozbiljan.

Istina u glavi, kultura u hali

Banjaluka nosi imena ulica po kvislinzima iz Drugog svjetskog rata. Primjerice, tu je Rade Radić, jedan od četničkih vojvoda koji je aktivno učestvovao sa svojom jedinicom u zajedničkom napadu Nijemaca i ustaša na civile na Kozari. Po njemu se zove ulica u naselju Vrbanja.

Svoje mjesto pod "slobodarskim banjalučkim Suncem" našao je i četnički vojvoda Uroš Drenović.


Banjaluka, zaboga, ima ulicu kompletnog ravnogorskog pokreta! Zapravo, Banjaluka je promijenila nazive, slovom i brojem, 244 ulice od posljednjeg rata naovamo. Malo li je?


Nema tu heroja Osmana Đikića, nema Esada Midžića, nema Augusta Šenoe, nema... Nema Bošnjaka i Hrvata, za Boga miloga!

Ali to nije sve.

Grafiti slave ratne zločince. Od Borika do Nove Varoši, od Hisete do Malte, nema naselja na čijim se zgradama ne šepuri Ratko Mladić, nema betonske vertikalne površine koja ne vrvi nemuštim i nepismenim nacionalističkim grafitima i velikosrpskim frazama Vojislava Šešelja i Radovana Karadžića.

Banjaluka više liči na sjeverni dio Kosovske Mitrovice ili kakvog proruskog uzurpiranog teritorija Ukrajine, negoli na bilo šta kulturno i evropsko.

Ako pogledate samo risanje po zgradama i zidovima, toliko rusofilije i kosovske epike nema nigdje na svijetu. Ako je to preduslov za nekakvu evropsku kulturnu prijestonicu - bujrum! Svega tu ima u toj suruntiji ludila i izvrnute logike.


Nema počasti Srđanu

Svega ima, ali znate čega nema?

Nema Srđana Aleksića! Banjaluka, koja bi da bude nekakva evropska prijestonica kulture i mladih, nije se udostojila postaviti makar spomen ploču ovom istinskom heroju.

O ulicama, bulevarima, atrijumima, šetalištima, pasažima ili podhodnicima sa Srđanovim imenom, samo možemo sanjati.

Hipotetička kulturna prijestonica mladih zato je podigla spomen-ploču kreatoru ovog i ovakvog kusog, usamljenog i samoizolovanog entiteta, Nikoli Koljeviću i to ni više ni manje, nego obilježavajući godišnjicu njegovog samoubistva.

Pitam se, onako ljudski, da li su gradonačelnik Novog Sada i Banjaluke, popričali o kukavičkom uklanjanju table "Prolaz Srđana Aleksića" u Novom Sadu? Jesu li razmijenili kakva iskustva?

I mislite da je to sve?

Dabome da nije!

Dajte mi deset deka glumaca za slet!

Inteligencija iz svijeta umjetnost služi kao živo meso za rentanje tajkunima i političarima nacionalistima u njihovim terevenkama. Kad se čula riječ pobune jednog banjalučkog umjetnika? Kad je taj hrabri desperados digao glas protiv jednoumlja, fašističkog populizma i nacionalizma? Nikada! To ne postoji.

Postoje rijetki ljudi, koji nisu uhljebljeni u Dodikovim institucijama, koji kažu po koju i najčešće, galopirajući napuste Banjaluku i ovaj entitet. Zauvijek.

Ostali?

Paaa, ostale ćete vidjeti kako se igraju na sletovima u ovo ili ono ime veličanja RS-a i Velikog Vođe. Oni su jadni, otužni i jeftini trubaduri, koji su umjetnost još prije dvije decenije zamijenili sitnom apanažom lokalnih političkih moćnika. Ako je to kultura? Ne znam...

Objektivno, gradom vlada pet familija, a grad liči na sve samo ne na grad.

Primjerice, Muzej Savremene umjetnosti Republike Srpske je nelegalno useljen u tuđe prostorije. Spor koji traje godinama, pokazao je, kako je vlasništvo ovog objekta zapravo banjalučki "Autoprevoz", a ne Grad Banjaluka, što je i Ustavni sud BIH potvrdio. Tužno, jadno i žalosno.

Samodopadna ljuštura ništavila

Bez svake sumnje, odgovorno tvrdim, da u Evropi, kakva god da je, ne postoji nelegalno useljena krovna kulturna institucija. Nigdje. Ti jadni ljudi, prevareni od entiteta i grada, bili su primorani prije nekoliko godina, na objekt stavljati opskurni transparent "Muzej nije na prodaju" ne bi li kako spasili i sebe i svoj dignitet. I u pravu su. Muzej nije na prodaju. Ta zgrada je odvajkada tuđi posjed, samo su oni nelegalno useljeni, a to im niko objasnio nije.

I kao da to nije dovoljno, svake sedmice se gasi po jedan festival. Festival stripa - ne postoji više, silne slikarske kolonije - više ne postoje, veliki filmski festival BLIF je bio obična prevara i da - ne postoji! Kao u lošem vicu, u Banjaluci nema čega nema - nema Hrvata, Bošnjaka, ostalih, nema kvalitetnih serija, filmova, festivala, književnih promocija. Ostala je samodopadna ljuštura ništavila.

A ono nešto što opstaje preživljava zahvaljujući volji Velikog Vođe i srbijanskih tezgaroša. Mada i to je upitno.

Ipak, Banjaluka ima (još uvijek, nadam se) jedan Demofest, regionalni festival demo bendova, koji je mnogo više od toga. Doduše, to možda vidim ja zajedno sa građanima.

Gradonačelnik Igor Radojičić nešto ne mapira takve stvari u svojoj čaršiji. Njemu je bitnije usvojiti iskustva jednog Exita i dovesti franšizu u Banjaluku, što je sjano, ali ne pomenuti Demofest i praktički ga verbalno sahraniti, to je nedopustivo!

U ime svih njih iz 93’

Banjaluka permanentno živi svoju '93. sve sa zilotskom pravoslavnom džamahirijom i pratećom ikonografijom, mentalnom i audiovizuelnom.

Po štandovima na kojima se prodaju majice "srBskih heroja" Mladića i Karadžića i nad kojima trešti zapomaganje Baje Malog Knindže, koji rahmetli Aliji još uvijek poručuje kakva je protočnost mudžahedina

Drinom, nema sreće. Nema sreće za bilo koga.

Nema sreće za Srbe, koji upropaštavaju svoje potomstvo izolacionističkim narativima i pretvaraju svoju djecu u hodajuće zombije kojima je bliža septička jama u Gracu, koju će, ako bude sreće roditeljske, prazniti za 800 evra, od Tuzle, Mostara i Sarajeva. Nema sreće za ono malo Bošnjaka, koji su se po sili nužde autogetoizirali. Nema sreće za Hrvate, kojih... paaa, više i nema.

A, kultura, Banjaluka, sreća i prijestonica? To se samo taksativno, poput recepta ili spiska namirnica za fasungu, može staviti u istu rečenicu. Inače, logički, zdravorazumski i ljudski, to ne ide zajedno!

Tužan sam što je tako, ali prije će Donjeck biti evropska prijestonica kulture, nego Banjaluka.

Na žalost! Jer Banjaluka je već više od dvije decenije umjesto "ljepotice" (p)ostala krajiška sirotica na Vrbasu, koju zlostavlja kako ko stigne.

Banjaluci je prije takmičenja za nekakvu kulturnu prijestonicu, najrpije potrebna hospitalizacija i detoksifikacija, pa dugotrajnije liječenje. Za početak, dobro je priznati da Banjaluka ima ozbiljnih problema.

Ima nade, još uvijek se to ljudskošću može liječiti. Najveći problem je što nam ljudi bukvalno odlaze i poput duhova nestaju. Traže kulturu i čovjeka dostojno mjesto u Evropi. Šifra - ne mora biti nikakava prijestonica.
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#9 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by MLA_333 »

Pozdrav svima,

evo jedna nizozemska reportaza iz 1993 godine iz Banja Luke.

Od 24te minute dolazi do napad na TV-ekipu od jednog Cetnika...


https://www.youtube.com/watch?v=pUtDbIWOFbs&t=1580s
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#10 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by MLA_333 »

Manjaca kod Banja Luke 1992....da se nezaboravi...

https://www.youtube.com/watch?v=mbbowlEoi90&t=86s
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#11 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by dezurni_ucenik »

MLA_333 wrote:Pozdrav svima,

evo jedna nizozemska reportaza iz 1993 godine iz Banja Luke.

Od 24te minute dolazi do napad na TV-ekipu od jednog Cetnika...


https://www.youtube.com/watch?v=pUtDbIWOFbs&t=1580s

Dzamija od te minute, htio bih reci da je Pobrdje, ali.... nije?
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#12 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by dezurni_ucenik »

Inace pamtim da su gori bili banjalucki Srbi nego izbjeglice koje su dosle u ratu. Nisu oni svi cvijecke bili, ali vise puta su mi ta "gracka raja" bl srbi opsovali mater balijsku nego izbjeglice.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#13 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by mO k3 »

dezurni_ucenik wrote:Inace pamtim da su gori bili banjalucki Srbi nego izbjeglice koje su dosle u ratu. Nisu oni svi cvijecke bili, ali vise puta su mi ta "gracka raja" bl srbi opsovali mater balijsku nego izbjeglice.
sta da ti kazem bilo je o ovakvih i onakvih , nana mi rahmetli pricala kada je pocela oluja u hrvatskoj i srbi iz hrvatske dolazili i htjeli u kuce da su komsije srbi prilazili sa puskama i tejrali ih da ne udju u dvoriste
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#14 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by banjaluka078 »

mO k3 wrote: sta da ti kazem bilo je o ovakvih i onakvih , nana mi rahmetli pricala kada je pocela oluja u hrvatskoj i srbi iz hrvatske dolazili i htjeli u kuce da su komsije srbi prilazili sa puskama i tejrali ih da ne udju u dvoriste
Upravo tako. Imala sam komšije Bošnjake koji su, da bi štitili sebe, upirali prstom u moju kuću i pokazivali izbgjelicama koja kuća je nesrpska. Imala sam komšije Srbe koji su redovno pozivali mog brata da prenoći u njihovoj kući i sakrije se kad su znali da se spremaju racije. Kuća do mene, Srbi kojima je traktorom stigla cijela prikolica žena i djece negdje od Sanskog Mosta, smjestili te svoje rođake po svojim garažama i šupama, jer nisu dozvoljavali da pređu kod nas. A par kuća dalje, uselili na početku rata krajiški Srbi koji nisu svojoj rođenoj familiji htjeli otvoriti, sakivali se, dok se ovi nisu sami krenuli "snalaziti." Bilo je i tih nekih Srba koji su tad bili đubrad, doduše moji stariji kažu da su i prije bili takvi...vjerovatno je samo do kvaliteta čovjeka ili nedostatka istog.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#15 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by mO k3 »

banjaluka078 wrote:
mO k3 wrote: sta da ti kazem bilo je o ovakvih i onakvih , nana mi rahmetli pricala kada je pocela oluja u hrvatskoj i srbi iz hrvatske dolazili i htjeli u kuce da su komsije srbi prilazili sa puskama i tejrali ih da ne udju u dvoriste
Upravo tako. Imala sam komšije Bošnjake koji su, da bi štitili sebe, upirali prstom u moju kuću i pokazivali izbgjelicama koja kuća je nesrpska. Imala sam komšije Srbe koji su redovno pozivali mog brata da prenoći u njihovoj kući i sakrije se kad su znali da se spremaju racije. Kuća do mene, Srbi kojima je traktorom stigla cijela prikolica žena i djece negdje od Sanskog Mosta, smjestili te svoje rođake po svojim garažama i šupama, jer nisu dozvoljavali da pređu kod nas. A par kuća dalje, uselili na početku rata krajiški Srbi koji nisu svojoj rođenoj familiji htjeli otvoriti, sakivali se, dok se ovi nisu sami krenuli "snalaziti." Bilo je i tih nekih Srba koji su tad bili đubrad, doduše moji stariji kažu da su i prije bili takvi...vjerovatno je samo do kvaliteta čovjeka ili nedostatka istog.
:thumbup: bas tako
danas jedan bosnjak koji je bio citavo vrijeme dole pravio je spiskove koji ce bosnjo ce ici na radnu obavezu ko ne , danas je "najveci" bosnjak u dzamiji u prvom safu svakog bajrama
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#16 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by dezurni_ucenik »

mO k3 wrote:
dezurni_ucenik wrote:Inace pamtim da su gori bili banjalucki Srbi nego izbjeglice koje su dosle u ratu. Nisu oni svi cvijecke bili, ali vise puta su mi ta "gracka raja" bl srbi opsovali mater balijsku nego izbjeglice.
sta da ti kazem bilo je o ovakvih i onakvih , nana mi rahmetli pricala kada je pocela oluja u hrvatskoj i srbi iz hrvatske dolazili i htjeli u kuce da su komsije srbi prilazili sa puskama i tejrali ih da ne udju u dvoriste

Moguce. Ne kazem da nije bilo, ali jebes ti postotak od 3% normalnih kad je ostatak povampireno. A naravno bilo je tu i svakakvih Bosnjaka.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#17 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by mO k3 »

dezurni_ucenik wrote:
mO k3 wrote:
dezurni_ucenik wrote:Inace pamtim da su gori bili banjalucki Srbi nego izbjeglice koje su dosle u ratu. Nisu oni svi cvijecke bili, ali vise puta su mi ta "gracka raja" bl srbi opsovali mater balijsku nego izbjeglice.
sta da ti kazem bilo je o ovakvih i onakvih , nana mi rahmetli pricala kada je pocela oluja u hrvatskoj i srbi iz hrvatske dolazili i htjeli u kuce da su komsije srbi prilazili sa puskama i tejrali ih da ne udju u dvoriste

Moguce. Ne kazem da nije bilo, ali jebes ti postotak od 3% normalnih kad je ostatak povampireno. A naravno bilo je tu i svakakvih Bosnjaka.
Postotak je vise tih normalnih , vjeruj mi ....samo to javno ne smiju da pokazu
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#18 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by dezurni_ucenik »

mO k3 wrote:
dezurni_ucenik wrote:

Moguce. Ne kazem da nije bilo, ali jebes ti postotak od 3% normalnih kad je ostatak povampireno. A naravno bilo je tu i svakakvih Bosnjaka.
Postotak je vise tih normalnih , vjeruj mi ....samo to javno ne smiju da pokazu
Evo prisjecam se svoje zgrade. Vecina su bili nacionalisti. Jedno je sutiti drugo je kad ispred zgrade sastanu se te iste komsije sa kartom velike Srbije da raspravljaju sta ce biti dalji koraci. Prvi komsija Srbin stanovao preko puta mene u ljeto 1992. godine odmah okacio sliku Radovana na zid. Ako te nije htio klati ne mora znaciti da je zelio biti dobar prema tebi.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#19 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by mO k3 »

dezurni_ucenik wrote:
mO k3 wrote:
dezurni_ucenik wrote:

Moguce. Ne kazem da nije bilo, ali jebes ti postotak od 3% normalnih kad je ostatak povampireno. A naravno bilo je tu i svakakvih Bosnjaka.
Postotak je vise tih normalnih , vjeruj mi ....samo to javno ne smiju da pokazu
Evo prisjecam se svoje zgrade. Vecina su bili nacionalisti. Jedno je sutiti drugo je kad ispred zgrade sastanu se te iste komsije sa kartom velike Srbije da raspravljaju sta ce biti dalji koraci. Prvi komsija Srbin stanovao preko puta mene u ljeto 1992. godine odmah okacio sliku Radovana na zid. Ako te nije htio klati ne mora znaciti da je zelio biti dobar prema tebi.
koji dio bl?
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#20 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by dezurni_ucenik »

[
mO k3 wrote:

koji dio bl?
mejdan
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#21 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by mO k3 »

dezurni_ucenik wrote:[
mO k3 wrote:

koji dio bl?
mejdan
:) ok
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#22 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by dezurni_ucenik »

mO k3 wrote:
dezurni_ucenik wrote:[
mO k3 wrote:

koji dio bl?
mejdan
:) ok

ti?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#23 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by mO k3 »

imali smo kucu preko puta parka mladena stojanovica pa su roditelji prodali ja sam bio jos dijete pa smo otisli na hisetu
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#24 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by Henry Chinaski »

mO k3 wrote:Postotak je vise tih normalnih , vjeruj mi ....samo to javno ne smiju da pokazu
teorija ni blizu ne stoji. Izbori nisu javni, a dosta je i načina da se pokaže otpor šovinizmu.
Mislim da je stvar u medijskoj indoktrinaciji gdje misliš ono što ti kažu.

Nije to ništa novo, cijeli svijet funkcioniše na marketingu. Nije teško ljude ubijediti da mrze.

Kad čovjek koji živi nekoliko hiljada kilometara istočno od mene ode nekoliko hiljada kolometara zapadno od mene i ubije troje ljudi, automatski većina zemaljske kugle mrzi mene. Nema to smisla ali je tako.

Da gledaš PTPC stalno, vjerovatno bi imao razumijevanja za to što brane bosanski jezik u školama i vjerovao bi da su ljudi ubijali sami sebe po pijacama.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#25 Re: Zivot u BL 91- 96 (a moze i sadasnjost)

Post by dezurni_ucenik »

mO k3 wrote:imali smo kucu preko puta parka mladena stojanovica pa su roditelji prodali ja sam bio jos dijete pa smo otisli na hisetu

Gore je dom bio na Hisetima jelde?


Kad krenu domci u mahalu dolaziti ...



:-)
Post Reply